@orcun
Kardeş elimde 2 yıl daha garantili asus maximus viii z170 anakart ile i7 6700k var. Sence kaça gider.Anakart kutulu faturalı garantili. İşlemci garantisiz. Cevap için şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir ahalisi;
Yeni TeknoSeyir Levhası, versiyon 3.0 hazır.
Hadi bir oylama yapalım;
Yarın bunu hangi TS ofisine göndermemi istersiniz?

BEĞENİN: TeknoSeyir Ofisi'ne @gamsizm @leventp @hkellecioglu
FAVORİLEYİN: #oyungundemi 'ne @ugury @harrower
ve PAYLAŞIN: yüksek katılımlı adil bir oylama için.

Not: Tabi ki son söz, TS yönetiminin olacaktır.

Edit: 2019.haziran.28. 16:00, oylama sonuçlandı;
#mazbata goes to #oyungundemi

Dün paylaştığım #Fallout temalı çalışmam, aslında yeni TS levhasının arkasıydı 😉
TS ekibi dahil kimseye söylememiştim. Tasarım hariç, imalatı 3 gün sürdü ve tekrar ne zaman üretebilirim, ya da buna imkanım olur mu bilemiyorum. Yani tek atış hakkımız var. Yarın, öğleden sonra, kargocular kapanmadan evvel, sandıklar kapanır.
#akış #tslevha

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 58

Bu kablo terminallerinin (pabuç) 90° bükümlü olanları var mıdır? Elektrikten anlayan birisi lütfen yardımcı olsun. #TeknoYardım #elektrik #elektronik

Düzenleme: Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim. Parçanın adı flag type female terminal. 50.000 adet alım yapacağım için ürünün üreticisi ile iletişime geçtim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 28

Merhabalar, annem 4 ay önce kemik iliği nakli oldu. 1 ay önce görmesi bozuldu. Şuanda beynine giden pıhtıdan dolayı 2 gündür hiç göremez oldu. 3 farklı doktora gittik. Tekrar görüp göremeyeceği konusunda farklı görüşleri savunuyorlar. Bu konuda hastalık geçirmiş yada konuya vakıf olanlar yorum yapabilirler mi ? Nöroloji konusunda iyi dediğiniz bir doktor yada ekip var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21

Şehir Kurma Çabaları

Merhabalar

sizlere #CitiesSkylines oyunun da yaptığım şehirlerin bir kaç ekran görüntülerini atacağım.

Kullandığım #MOD ve ASSET'ler: https://goo.gl/TbfTUU

Oyun hakkın da soru sorabilirsiniz, 600 saat civarı oynamışım. Örneklendirmek gerekirse ben şehir kuruyorum ve Trafik olmuyor, Tek şerit problemi yaşamıyorum. (MODSUZ)

 

Trafiksiz şehir kurma adına bir kaç video ve 3-4 tane oynatma listesi olarak 200 adet video çekmişliğim vardır.

 

Ek olarak: Son çıkan DLC ile ilgili bir inceleme serim var eğer göz atmak isterseniz buyrun: https://goo.gl/67uUt9

Not: yazıda kendi tecrübelerim ile birlikte oyun oynama kılavuzundan bilgiler de aktarılmaktadır. Oyunu oynarken takıldığım her konuda oyun oynama kılavuzuna baktım ve doğrusunu öğrendim.

Oyun Hakkın da bilgiler:

#Trafik: Oyun içerisin de tüm sim'lerin aracı vardır ve oyunda ki popülasyonunuz tamamı şehirde aktiftir.

Bir konumdan diğerine gitmeye çalışan araçlar, seyahatin başlangıcında şerit seçimi de dahil olmak üzere rotalarını seçecektir.

Araç ile seyahat etmeyi tercih eden simler, gideceği yere en hızlı rotayı seçer.(bazı durumlar da en KISA rotayı seçer)  Burada en hızlının altını çiziyorum çünkü oyunda her yolun bir hız limiti vardır. Örneğin "A" Noktasından "B" noktasına gidecek araç için iki alternatifimiz var diyelim. Birincisi otoyol, ikincisi normal yol.

Otoyol olan daha uzun, Normal yol ise daha kısa olarak düşünürsek burada simler otoyolu tercih edeceklerdir.

 

yukarıda ki yazdığımı dikkate alırsak, Evlerden, sanayi ve market alanlarına giden en az 3 alternatifli yol ve bunlardan en az 1 tanesi otoyol olmak zorundadır. Bu durumda şehriniz de trafik oldukça hızlı akacaktır.

Düşük yoğunluklu konut sakinleri araba veya bisiklet kullanma konusunda daha yüksek bir ilgiye sahipken, yüksek yoğunluklu sakinler toplu taşımayı tercih eder.

Trafik sorunlarından kaçmanın 1. yolu: Toplu Taşıma

Toplu taşıma için, otobüs aktif ettiğinizde, birden çok vatandaş özel aracı kullanmayı bırakıp daha çok otobüs kullanacaktır.. Metro dışında, Tren,monoray, feribot, keşif balonu veya teleferikle toplu taşıma yapabilirsiniz fakat bunlardan en etkilisi Metrodur., Vatandaşları toplu taşıma kullanmaya teşvik etmek için şunları yapabilirsiniz: Ücretsiz Toplu Taşıma politikasını verebilirsiniz.

Trafik hakkında doğru bilinen yanlışlar:

Trafik ışıklarını kaldırma: Trafik ışıklarını tüm şehirde kaldırırsanız kaotik bir durum oluşur ve olduğundan daha yavaş trafik akar.

Aksine yoğun kavşaklar da trafik ışıklarını kullanmak daha akıcı ve düzenli bir trafik akışı sağlar. Burada önemli nokta Yaya yollarıdır. Üst geçitli yaya yollarını çoğaltarak, Araçlara yeşil yandığı anda karşıdan karşıya geçmeye çalışan simleri yaya yollarına yönlendirirseniz araçlar daha hızlı akış sağlayacaktır.

Sıkışık trafiği çözmek için 6 şeritli yol yapmak çok yanlıştır. Burada trafiği gözlemleyerek bu tek şeritte ki araçların  nereden gelip nereye gitmek istediklerini gözlemleyerek alternatif yollar çıkartmak zorunludur.

 

Yukarıda bahsettiğim gibi, Rota seçerken, vatandaşlar A'dan B'ye en hızlı yolu seçecektir. Bu hesaplama için, yolda başka bir trafik olmadığını varsayarlar. anarşik simler, trafiğin kitli olmasına  bakmaksızın, rotalarını (hatta şerit seçimlerini) başladıktan sonra değiştirmeyeceklerdir.

Sanayi bölgesinin ithalat ve ihracatını en hızlı yapabilmesi için doğrudan Otoyol sistemine bağlı olması gerekmektedir.

Bu arada Tek yönlü yollar trafik akışını sağlamak için güçlü bir sistemdir. Bunu anlattığım videoya şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=Y13FmnNVqzI

 

Toplu taşıma: 

Oyun da: 13 adet toplu taşıma vardır ve bizi en çok ilgilendiren ise Otobüs ve Metro'dur

Simleri bir yerden bir yere götürmek için bu iki seçenek çok cazip duruyor. Fakat dikkat edilmesi gereken husus: kurduğunuz toplu taşıma ne olursa olsun güzergah bilgisinden çalışan hizmeti %50'ye düşürmektir.

Örneğin 1 hat kurduk 10 duraklı. Oyun buraya otomatik olarak kendisinin KM'ye göre belirlediği bir araç sayısı atamaktadır. Diyelim ki 12'tane araç atadı. Bu araçları bizim 6'ye düşürmemiz gerekmektedir. Bunu panellerden rahatça yapacaksınız hem daha az otobüs ile trafiğe katkınız olacak hem de toplu taşımadan kar edeceksiniz.

 

2. kuralımız, Aktarma Merkezi oluşturmaktır. Simleri asla evinden şehrin öbür ucunda ki sanayiye taşımaya çalışmayınız.

not: Unutmayın, simler evden eve gitmek için toplu taşıma kullanmazlar.

diyelim ki bir varoş mahallemiz var (oyunun ilk başında kurduğumuz mahalle) ve bu mahallenin ihtiyaçlarını sağlamak için bir sanayi kurduk ve market ihtiyaçları için de bir market alanı kurduk.

Yukarıda bahsettiğim 3 oluşumun tam ortasına bir tane aktarma merkezi koyuyoruz ve EV'deki simleri aktarma merkezine taşıyoruz. Aktarma merkezinden Sanayiye, Market alanlarına ayrı bir otobüs hattı çekiyor, gerekirse sayıları fazla olsun. Simler bunu kullanacaktır. Önce aktarma merkezine gelip buradan gitmek istedikleri yere gidecektir.

Bu aktarma merkezini ilk başlarda küçük yapsanız da büyük düşünün.

şehriniz büyüdükçe bu aktarma merkezine ilaveler yapacaksınız. Metro, Tren, Turistler için Limanlara ve hava alanlarına bağlantı.

 

bunların hepsini oluşturduğunuz da çok düzenli ve çok kullanılan hatta kar edilen bir toplu taşıma ağınız olacak.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eğitim sistemine geçeceğim fakat ZONE'lardan bahsetmeden geçmek istemiyorum:

Düşük Yoğunluklu Konut Bölgeleri: Bu tür bir yerleşim bölgesi aileleri şehrinize çeker. Genellikle iki yetişkin başlayacak ve bir aile yaratacaklar. Bu bölge daha fazla yer kaplar ve yüksek yoğunluklu yerleşim bölgesinden daha az insanı barındırır.

Yüksek Yoğunluklu Konut Bölgeleri: Bu tür bir yerleşim bölgesi, gençleri şehrinize çeker. Ancak, nüfusu arttırmaya yardımcı olmak için bir faydası yoktur. Bu bölge, bir bölgedeki düşük yoğunluklu yerleşim bölgelerinden daha fazla kişiyi barındırabilir. Nüfusunuzu arttırmak istiyorsanız öncelikle düşük yoğunluklu konut bölgeleri kurmanız gerekmektedir.

Düşük Yoğunluklu Ticari Bölgeler: Bu bölgeler , sanayi bölgelerinden ürünler alır (veya ithal eder) ve insanlara satarlar. Genellikle eğitimi az olan veya hiç olmayan işçilere ihtiyaç duyarlar ve yüksek yoğunluklu bölgeden daha az kişiye hizmet ederler.

Yüksek Yoğunluklu Ticari Bölgeler: Düşük yoğunluklu bölgelerin genişletilmiş bir versiyonu. Yüksek, gürültülü binalar düşük yoğunluklu eşdeğerden daha fazla mal alacak ve satacaklar. Bunlar, genellikle daha yüksek eğitim gereksinimleriyle daha fazla iş yaratır.

Sanayi Bölgeleri: Bu bölgeler, ticari bölgelerde satılabilen veya ihraç edilebilen ürünleri üretmektedir. Ağırlıklı olarak düşük eğitim seviyesine sahip çalışanları düşük seviyelerde istihdam etmektedirler. Sanayiler çok kirlilik üretirler. Uzmanlaşmış sanayi bu sınıftan ayrıdır ve DLC alarak oyunda aktif olur.

Not: Şehrin eğitiminin yüksek olması sanayi batmasına sebep olmaz. Tüm şehir tam olarak eğitimli olsa bile sanayi çalışır fakat burada bir mekanik var. Yüksek yoğunluklu evler nüfusu büyütmez dolayısıyla düşük yoğunluklu kurmanız gerekmektedir ve bu simler eğitimsizken sanayide çalışırlar, eğitim aldıktan sonra çalıştıkları yeri değiştirirler. Yani şehriniz de siz isteseniz de istemeseniz de eğitimsiz vatandaş mutlaka olacaktır. Eğitimi bilerek düşük tutmayınız.

Ofis Alanları: Bu bölgeler daha çok iş sağlamak için var. Endüstriden daha fazla eğitimli işçilere ihtiyaç duyuyorlar ama mal üretmiyorlar . Ofis bölgeleri kirlilik oluşturmaz.

Ofis bölgelerinin en iyi kullanım alanları, Tüm servislerden en fazla faydalanan evlerin arasıdır. Evleri memnun etmek için yapacağınız park bahçe, toplu taşıma ve diğer tüm unsurlara Ofis Binaları da ihtiyaç duymaktadır. Mutlaka Üniversite eğitimi almış simlerle çalışmak isterler.

Not: az sanayi kurup, çok fazla Ofis kurmak, market alanların da mal açığına, market alanlarının ithal ürün kullanmasını uzun dönemde şehrinizin zarar etmesine yol açacaktır. Unutmayın Ofisler sadece simlere çalışacak yer sağlamaktadır. Şehre hiç bir katkısı yoktur.

 

Bina seviyeleri: Aşağıda listelenen faktörler yeterince yüksek olduğunda, binalar bir sonraki seviyeye yükselecektir.

 

 • yerleşim
  • Arsa değeri
  • Yaşayanların ortalama eğitim seviyesi
 • Ticari
  • Arsa değeri
  • Ortalama alışveriş yapanların zenginlik düzeyi.
 • Sanayi
  • İşçilerin ortalama eğitim seviyesi (Sanayi de eğitimsiz işçi çok olursa LEVEL atlamaz)
  • Hizmet kapsamı puanı (tabloya bakınız)
 • Ofis
  • İşçilerin ortalama eğitim seviyesi
  • Hizmet kapsamı puanı (tabloya bakınız)

Hizmetlerin konut veya ticari bina düzeylerini doğrudan etkilemediğini, ancak arazi değerini artırarak dolaylı bir etkisi olduğunu unutmayın. (Toplu taşıma, park bahçe vb.)

Bu tablo, endüstriyel ve ofis binaları için hizmet kapsamı puanına katkıda bulunan her hizmetin göreceli ağırlığını göstermektedir. Bu değerler mutlak değildir, çünkü hizmetin gücü tarafından daha da değiştirilirler, yalnızca her bir hizmetin bina seviyesine katkıda bulunmasında göreceli önemini gösterir. Hizmetin herhangi bir yerdeki gücü genel olarak bina ile servis sağlayıcı arasındaki karayolları ve bütçe ayarı ile belirlenir. Bu nedenle, bir hizmet için çok düşük bir bütçe ayarı, ilgili hizmet kapsamı puan faktörü üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir ve potansiyel olarak herhangi bir avantajı geçersiz kılar. Bu, yakındaki binaların beklendiği gibi çalışmaması engelleyebilir. Örneğin  sanayiye uzak bir tren istasyonu (Yük Terminali) sanayinin level atlamasına katkı sağlamayacaktır. *Yük terminali bütçesi %100 olmalı ve sanayi'ye yakın olmalıdır.*

Endüstri örneği olarak ele alındığında, kargo taşımacılığı, yangın sigortasının iki katı ve polis kapsama alanının beş katıdır (hizmet kapsamının gücünün aynı olduğu varsayılmaktadır). Zemin ve gürültü kirliliğinin endüstriyel bina seviyesi üzerinde küçük bir olumsuz etkisinin olduğunu anlamak da gereklidir fakat önüne geçilememektedir.

 

hizmet adı Endüstriyel Faktör Ofis Faktörü
Kargo Taşımacılığı +1 0
İtfaiye 0,5 0,2
Toplu taşıma 0,333 0,333
Polis departmanı 0,2 0,2
Sağlık hizmeti 0,2 0,2
Mezarlık 0,2 0,2
Eğlence (Park Bahçe) 0,125 0,167
İlkokul 0,125 0,143
Lise 0,125 0,143
Üniversite 0,125 0,143
Gürültü kirliliği -0,143 -0,25
Terk edilmiş bina -0,143 -0,333
Zemin Kirliliği -0,167 -0,25

14.01.2019 tarihin de güncellenmiştir. Blog devam edecektir. Trafiksiz şehirler dilerim.

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın!

Sonuna kadar okumanızı özellikle tavsiye ederim:

https://eksisozluk.com/yeni-safak-yazarinin-beyin-gocu-yazisi--5780817

"türkiye istatistik kurumu (tüik) raporu diyor ki: 2017 yılında, türkiye’den göç eden insan sayısında, bir önceki yıla göre %42.5’lik artış var.

rakama vurduğunuzda bu oran 253 bin 640 kişiye tekabül ediyor.

yani bir yıl içinde tam 253 bin 640 kişi çekip gitmiş buralardan, başka memleketlere yerleşmiş.

daha vahim olanını söyleyeyim…

göç edenlerin önemli bir kısmı da 25 ila 29 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyormuş, daha çok onlar terk etmişler ülkeyi.

ne büyük felaket, ne büyük yıkım, ne onarılmaz bir acı, değil mi?..

kolay mı yetişiyor bir çocuk, kolay mı besleniyor, kolay mı okuyor, kolay mı adam oluyor?

bin türlü emek veriyorsun, umutlar yeşertiyorsun, hayaller kuruyorsun, kulağına dualar okuyorsun, türküler söylüyorsun, topluma katıyorsun; fakat görgüsüzün biri, şark kurnazı üçkâğıtçının teki geliyor, o zeki çocuğun önüne geçiyor, hakkını hukukunu gasp ediyor, yarını çalıyor, hayatını zindana çeviriyor.

çocuklar gidiyor…

nereye gidiyor bu çocuklar, niçin gidiyor, kimse bir şey sormuyor mu bunlara?

“ne istiyorsunuz, neye itiraz ediyorsunuz?” demiyor mu, sizi küstüren, ülkenizi terk etmenize sebep olacak kadar gururunuzu kıran şey nedir, demiyor mu?

demiyor, çocuklar bir bir gidiyor…

bu kadar insan fetö’cü olamaz, bu kadar insan vatan haini olamaz, bu kadar insan bir yıl içinde sırf eğitim amacıyla yurt dışına çıkmış olamaz.

işin içinde başka iş var, herkes ne yaşadığını, ne gördüğünü kendisi biliyor.

genç insanlar, büyüdükleri, eğitim aldıkları ülkelerinin yarınlarına inanmıyor, hak edenin hak ettiği yere geleceğini düşünmüyor.

bir bardak taze çay içmek için bile torpil lazım, ocakçıyı tanıyorsanız taze, tanımıyorsanız bayat çay içiyorsunuz, bunu herkes görüyor, herkes yaşıyor, adalet duygusu temelden sarsılmış durumda.

milliyetçi, maneviyatçı duygular da bir yere kadar götürüyor toplumu, küçücük bir ilçe belediyesinin yolsuzluk dosyası dudak uçuklatıyor, kamudaki israf göze batmıyor, göz çıkarıyor.

bu usulsüzlükler memleket zenginleşirken pek görülmez ama alım gücü düştükçe, piyasa daraldıkça, umutlar kırıldıkça patlar, çok kötü patlar.

tüik raporu, o patlamalardan biridir işte, hem de ne sessiz bir patlama…

dışarıya giden genç, “bu ülkede benim adamım yok, bir şey yapmam mümkün değil, aklımın işe yaradığı bir yer bulayım bari kendime” diyerek çekip gidiyor.

ben bu ülkenin düşmanı değilim…

tanıyorum bu gençleri, on sekiz sene ders anlattım, ne düşündüklerini, ne hissettiklerini iyi bilirim.

on yıl önce aydın’da bir konferansa gittim, “üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere tavsiyeler” konulu bir konferans...

birisini göndermişler, adını hatırlamıyorum şimdi, adam çıktı kürsüye, slayt gösterisi eşliğinde başladı anlatmaya.

baktım, panoya cem yılmaz’ın fotoğrafı düştü, beş dakika sonra beyazıt öztürk’ün, beş dakika sonra arda turan’ın, beş dakika sonra steve jobs’ın…

kalktım ayağa, “öğrencilere başarı hikâyesi olarak sadece bu insanları mı göstereceksiniz, bizim mutlu bir çiftçiye, gülümseyen bir memura, ışıltılı bir doktora, keyifli bir işçiye, zeki bir mühendise, mübarek bir anneye ihtiyacımız yok mu? biz sınavları kazanamayanları belirlemek için yapıyoruz beyefendi, kazanamayanlara göre bir ülke inşa ediyoruz, popüler insanları göstererek mi bu çocuklara huzurlu yarınlar vadedeceğiz?” dedim, çıktım gittim.

adam, milli eğitim ile anlaşmış, ödeneğini almış, gelmiş oraya makara yapıyor, çoluk çocuğa hayal satıyor!..

daha iki gün önce danimarka’da çok enteresan bir olay yaşandı.

milli takım topçuları para yüzünden federasyonla kavgaya tutuştu, kampı terk etti.

futbolcuların bu terbiyesizliğine, teknik direktör aage hareide de balık avlamaya giderek destek verdi.

avrupa şampiyonu olmuş koskoca danimarka milli takımı, üçüncü ligden, salonlardan, üniversitelerden yarı profesyonel, yarı amatör bir milli takım kurdu, 92’deki şampiyon takımın arsenalli yıldızı john jensen’i de takımın başına getirdi, slovenya’nın karşısına çıktı.

danimarka, maçı 3-0 kaybetti, fakat jensen, futbol tarihinin en anlamlı açıklamalarından birini yaptı, “hayatımda bu kadar güzel yenilmemiştim, çok ama çok güzel bir yenilgiydi, bana bu harika yenilgiyi yaşatan çocuklara teşekkür ediyorum” dedi.

hatırlarsınız, bir zaman türk milli takımı’nın kampında jip krizi çıkaran futbolculara, aynı hafta içinde, o şerefli forma tekrar verilmişti, danimarka kadar olamamıştık, güzel yenilememiştik, ya kötü kazanmıştık, ya da kötü kaybetmiştik.

olmaz hocam, bu işler böyle olmaz…

çocuklar gider, gençler gider, akıllı adamlar bunlar, senin iki tane aptalına ezdirmezler kendilerini, düşünüyorlar, olana bitene bakıyorlar, kendilerine uygun bir dünya arıyorlar.

hileyle, hurdayla kazanmaktansa, dünyanın en güzel yenilgilerini alan ülkelere gidiyorlar.

anlatabiliyor muyum?.."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Yiğit @yigit1

  "hileyle, hurdayla kazanmaktansa, dünyanın en güzel yenilgilerini alan ülkelere gidiyorlar."
  Şu kadarcık cümle bütün her şeyi açıklıyor zaten...

 • KUTALP @kutalp

  Nasıl gitmişler bir yardımcı olsalar keşke. Milyonlarca sorumsuz yetişkinin yediği boku, kahrı niye çeksin adam, çeker gider tabi.

 • YCK @yck

  yeni şafak yazmış. güzel ironi 😀 nedense avrupada okumak isteyen genç denilince aklımıza, yeni şafak'ın desteklediği partiye oy vermeyen gençler geliyor. - parti ismi vermedim siyasi sayılmaz 😀 - bir tarafta okumak bir şeyler öğrenmek bir şeyler çabalamak ve bir şeyler üretmek isteyen gençler var. diğer tarafta da savaş dünya lideri osmanlı rüyası. bence şöyle yapsınlar. bize izin versinler okuyalım bir şeyler üretelim, diğer kesim de prof. asker olarak yetiştirilsin. herkes sevdiği işi yapar

 • Hado @hado

  Koca Timur kalmamış burada genşler neden dursun.

Bir karşılaştırma yapalım diyorum.

Aşağıda vereceğim youtube linkini verdiğim siteye yapıştırıp 8k 60p(4320p) video şeklinde indirelim ve hangi ekran kartı kasmadan oynatabiliyor(farklı playerlar denemek suretiyle) görelim.
Bende eski bir kart var (780ti) ve takılarak oynatıyor akıcı değil işlemci %99 gpu %5 gpuya yüklenmiyor nedense, gpu çözmüyor videoyu. 1060 gibi güncel kartları olanlarda dahil olabilirsa bir kanıya varırız...

https://www.youtube.com/watch?v=1La4QzGeaaQ

https://www.vidpaw.com/ ( bu siteye linki yapıştırıp 4320p olarak indirebilirsiniz)
Kiminin kartı belkide youtube üzerinde indirmeden takılmaz...

Peru 8K HDR 60FPS (FUHD)

We want to share with everyone how we see the world in 8K. Peru 8K HDR explores the people and landscapes of Peru. This footage was captured in natively in 8...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 79

ANADOL İLE PONY’NİN SERÜVENİ

TÜRKİYE’nin otomobil üretim sevdası 50’lerde Devrim ile başladı. Ancak en kapsamlı girişim, merhum Vehbi Koç’un 1966’da kurduğu Anadol markası ile gerçekleştirildi. Reliant lisanslı otomobilin kaportası Cam elyafından üretilmişti. Şasi ile motor da Ford’dan alındı. Anadol artık klasik araba olarak varlığını sürdürüyor ama Anadolu’daki ‘keçiler, eşekler kemiriyor’ efsanesi hala sürüyor.
Bugün dünya otomobil üretimnde ilk 5’te olan Kore’nin otomobil macerası ise Hyundai Pony ile 1975’te başladı. Motoru Japon Mitsubishi’dendi. Pony’nin kaportası Kore’de üretiliyordu ve söylentiler konusunda en az Anadol kadar talihsizdi. En büyük söylenti, şirketin Ortadoğu liderlerine ‘Otomobilleri kullanın, beğenirseniz parasını ödeyin’ diyerek otomobil gönderdiğine dairdi. Bu şehir efsanesi bununla da sınırlı değildi. Söylentilere göre Anadol’u eşekler kemirirken, Pony de sıcaktan eriyordu. Ancak Hyundai’nin kaderi Anadol gibi olmadı. Bugün Pony’nin motorunu aldığı Mitsubishi dünya otomobil pazarında 10. sırada. Hyundai ise 5’ncilikten 4’ncülüğe terfi etmek üzere.
Peki nasıl? Yanıtı, sadece Hyundai için değil, Samsung, LG gibi küresel şirketleri de katarak Lee Jong-Rak ve Suk-In Chang veriyor: Şirketleri, işin felsefesine inanan CEO’lara teslim ettiler. Dünyadan mühendisler getirdiler. Ar-Ge’ye yatırım yaptılar. Eğitimde sessiz bir devrim gerçekleştirdiler. Üniversiteleri sanayi ile entegre ettiler. Sadece teknoloji öğrenmediler, o teknolojiyi geliştirdiler.

Yazının tamamı için: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/62-yil-once-aclikla-bogusan-guney-kore-bugun-dunyanin-11-inci-buyuk-ekonomisi-30149681

BeğenFavori PaylaşYorum yap