MPC-HC ve madVR ile Yüksek Kalitede Film Keyfi

Media player classic HC (Medya oynatıcı klasik - Ev Sineması) adlı yazılımın resmi üreticisi tarafından 2017 yılından beri güncellemeleri gerçekleşmiyor.

Fakat  gönüllü bazı gruplar bu beğenilen yazılımın güncellemelerini resmi olmasada halen yapmaya ve sunmaya devam ediyorlar. Güncellemleri bir önceki konumda yine siteye üye olan @ad33p ve @elmasevmem nickli arkadaşlar sayesinde bulduk.

Şimdi kullanacağımız yazılımlardan ilki MPC-HC ve gerçek zamanlı video işleme ve görüntü iyileştirme için kullanacağımız adeta canavar diye adlandırabileceğimiz yazılımız ise madVR.

madVR'nin inanılmaz özellikleri, inanılmaz kabiliyetleri bulunuyor. Ama herşeyden önce belirtmek isterim ki, ekran kartı GPU'sunu kullanmakta yani ekran kartı donanımınızı kullanıyor ve ekran kartı ne kadar güçlü olursa madVR'de ayarları üst seviyelere getirmekden korkmanıza gerek yok.

Aslında bana madVR nedir diye sorarsanız size şu cevabı rahatlıkla verebilirim: yüksek fiyatlı, kaliteli bluray oynatıcıların yaptıklarını ve daha fazlasını çok başarılı bir şekilde yapabiliyor. madVR arka planda gerçek zamanlı video işleme yapmaktadır.

 

Bu video testini inceleyebilirsiniz.

 

Peki yazılım ücretli mi ? sorusunu duyar gibiyim. Hayır yazılım tamamen bedava dağıtılmakta. Şimdi nasıl kuracağız nasıl çalıştıracağız basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Öncelikle yazının en altında bulunan iki yazılımıda indirin.

İlk önce MPC-HC'yi bilgisayarınıza kurun, kurarken ayarları değiştirmeyin ve sadece ileri diyerek kurulumu tamamlayın.

Ardından madvr'yi zipten çıkartıp program files klasörü içerisine atın. Atarken yönetici izni sağlamanız istenecek buna devam diyerek ilerleyin. Sonra madVR klasörü içerisine giriip install.bat'a  sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Karşınıza bu bildiri geldiğinde madVR kurulumu tamamlanmış demektir ve açık olan küçük dos penceresini kapatabilirsiniz.

Installation succeeded.

Please do not delete the madVR folder.
The installer has not copied the files anywhere.

 

Şimdi madVR'yi masa üstünde yada programlar içerisinde aramayın. Ulaşım şekli biraz farklıdır. Şimdi MPC-HC'yi açın. Boş ekran içerisinde sağ tıklayıp menüsüne erişin ardından ayarlara tıklayın.

 

Sonra karşınıza çıkacak pencereden sol alandan Yürütme menüsü altından Çıkış'a tıklayın ve Directshow videosu kısmından madVR'yi seçin sonra alttaki uygula ve ardından tamam düğmesine basın.

 

Şimdi  MPC-HC yazılımını kapatın ve  herhangi bir videoyu MPC-HC ile aç diyerek açıp yükek kalitede video izlemeye başlayabilirsiniz.

 

Video izlerken saatin bulunduğu alanda madVR simgesi çıkıyorsa herşeyi doğru yapmışsınız demektir.

 

Benim şu an kullandığım PC'de GT730 ekran kartı olup, madVR varsayılan ayarlarda gayet akıcı ve stabil çalışmaktadır.

 

Unutmayınki madVR simgesine tıklayarak ayarlara ulaşabilir ve daha kaliteli keskinleştirme, upscale (görüntü boyutlandırma),  artifact düzeltme ve daha pek çok ayarlar yapabilirsiniz. Yazının başında belirttiğim gibi üst seviye ayarlar için, daha iyi ekran kartları gerekir.

 

Yazılımın artıları:

Ölçeklendirme, keskinleştirme, bölme, düzleştirme için yüksek kaliteli algoritmalar.

Yüksek kaliteli  4K  indirdiğiniz  filmlerdeki solukluk sorunu çözülür.

HDR video indirdiğiniz izliyorsunuz ama monitör yada TV, HDR sinyalini algılamıyor. madVR aktif oldukdan sonra HDR destekli videolarda HDR sinyali aktif olacaktır.

 

 

Yazılımın eksileri:

Yorumlarda yazıyor 😛

 

 

Download Linkleri:

1- MPC-HC  1.9.8 versiyon

https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases/tag/1.9.8

 

2-madVR 0.92.17 versiyon

http://madvr.com/

 

Bol film seyirler...

 

@tibaldo @makineci @mali5481 @arandur @mistergul @ad33p @konsolide-simulasyon @kendifikri @definitive @elmasevmem @ronniejamesdio @bedelellis @3dfx @erhanm @hakara @birkanurlu @prometrik @dogan @kortex @seckinalp-256 @kutalp @murmet @erolemre @snaypeers @sonkabonka @curli @cicikus @gokhann_ @consigliere @batuhanorkmez @tunakaner @bakts @koraysuna @runforrest @cancagir @ozgurg @kadirg1976 @maximtsigalko @mdogansoy @sahin @mr-bell @godzilla87 miragessee @asafduru @damarberk @hamitozlu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • sawgent @sawgent

  Kaynakları biraz fazla tüketiyor diğerlerine göre doğal olarak. Bir de hdr videoları çoklu monitörde gezdirirken görüntüde donma yada hdr kaybı yaşanabiliyor. 2-3 senedir kullanıyorum ben de.

 • teknosevir @teknosevir

  Anladığım bi konu değil ama örnek vidyo beğeni oranı güven vermedi, bi yerde yanlışlık var diye düşündüm.
  Ben bu tarz ayarları VLCde sanırım CTRL + E kısayolu ile ses+video için yaptığımı hatırlıyorum. *ayarları sıfırla yoktu heralde, kurcalamadan önce bi ekran görüntüsü alınabilir.

 • freshmind @freshmind

  Kendim kurup ilk açtığım örneklerde, doygunlaştırılmış renkleri görünce gözüm boyanmıştı. Sonra bir baktım ki izlediğim her videoda parlaklığı açasım geliyor, sürekli karanlık noktalarda detay kaybediyorum. Ardından HDR video arşivimi açtım (tv, monitör testleri/demoları için özel olarak dizayn edilmiş) en ufak karartı, gölge bile ekrandan bütün verinin silinip gitmesine neden olunca (o görüntülere aşina olduğum için) bir şeylerin yanlış gittiğini anlamış, araştırmalarım sonucu istikrarlı sonuçları olmadığını görünce silmiştim. Fikir güzel ama çok geliştirilmesi lazım.

 • Koray Üstüner @korayus

  Örneğin bende i9 9900K + GTX2060 var. 2560x1440 ve 4K iki monitör kullanıyorum. Bununla ilgili tavsiye edilen MadVR ayarı nedir? Default ayarlarda mı kullanmak lazım?
  Bugüne kadar hep codecguide.com sitesindeki standard paketi kullandım ve açıkcası şikayetim hiç olmadı. Fakat madVR'ı hep duyuyordum bir şans vermek istedim.

  • bosu @bosu

   Ayarlar konusunda pek bir şey demek istemiyorum. Default gelen ayarlarda kullanın. Ama sonrasında kendi ayarlarınızı kendiniz seçip kendinize uygun şekilde belirlemenizi öneririm.

  • Raistlin @raist

   Şurada neredeyse her ayarın ayrıntılı açıklaması ve karşılaştırması var. Biraz uzun ama baştaki kısımlar çok gerekli değil. Performansı etkileyen önemli kısım scaling algorithms başlığı zaten.

   https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=259188

   2560x1440 ve 2070 Super ile chroma upscaling ve image upscaling için ngu sharp high ayarlarını kullanıyorum. Image downscaling için madvr değil dxva kullanılsın yaptım çünkü benim kullanımımda 4k yüksek bitrate filmleri düşürmek için gerekiyor ve çok zorluyor sistemi, bunun gibi izlenen kaynak kaliteli olduğu zaman madvr'ın çok da bir katkısını göremedim zaten. Kaynağın çözünürlüğü ve ekran çözünürlüğüne bağlı olarak hem upscale hem downscale gereken durumlar olabiliyor onun için de ayrıntılı ayarlar ve açıklama mevcut sistemin durumuna göre karar verebilirsiniz.

En Sevdiğimiz Arcade Oyunları

Sevgili teknoseyir arkadaşlarım. Bu sıcak ramazan aylarında hepimize iyi geleceğini düşündüğüm eskiden oyun salonlarında oynadığımız yada bilgisayarımızda (win yada mac) ve android sistemlerde çalıştırdığımız MAME emulatörü ile oynadığımız oyunlardan sohbet etmek istedim.

 

İşin doğrusu ilk okula giden küçük bir çocuk iken çok yaramazdım, okul harcılığım ile hiç bir şey almaz yemez yada içmez atari salonlarına gidip oyun oynardım. Kartal'da şu an adresini hatırlamadığım bir yerde en çok oynadığım oyunlardan biri büyük projeksiyon TV de ninja kaplumbağalar oyunuydu.

 

Eskiden oynadığım bazı oyunlar, Street Fighter 2 World Warrior:

 

Daha sonra Street Fighter 2 Champion Edition oynamaya devam ettim:

 

Street Fighter'lardan sonra ise The King Of Fighters 94 oynamaya başladım:

 

Laf aramızda kalsın MAI'nin takımına bayılırdım, ama ben genelde şişko'nun takımı ile oynardım yada Takuma'nın takımı ile, şişkonun takımındaki tırmık adamın süperini sadece 1 yada 2 defa yapabildim, nedense çok zordu süperini yapmak.

 

The King Of Fighters 94'den sonra 95 tabiki:

 

Ama daha sonra öyle bir şey oldu ki, 94 ve 95'i çok sevip beğenmeme rağmen 95 den sonra çıkan hiç bir The King Of Fighters oyunu ilgimi çekmemişti, son çıkan 2 oyuna kadar.

 

Bu arada King Of Fighters 2002' de grafiksel olarak gayet iyiydi:

 

Süper street fighterları saymasamda burada elimden geçmiş oyunlardır, ancak ardından bir sabah uyandık ki ne görelim ? 3-Boyutlu Street Fighter EX Plus çıkmış:

 

Street Fighter EX Plus'u Playstation 1'de saatlerce, günlerce, haftalarca oynamışımdır. O zamanlar PS1 için arcade kol almıştım:

Her ne kadar PS1'den söz etsemde bahsettiğim oyunlar arcade'de var olduğu için bahsediyorum 🙂

 

Şimdi hızlıca beğendiğim arcade oyunlarına devam edeyim

cowboys of moo mesa

 

Magic Sword: Heroic Fantasy

 

Golden Axe

 

Crystal kings

 

cadillac and dinosaurs

 

Samurai Shodown

 

Sunset Riders

 

Metal Slug

 

Metal Slug 2

 

Metal Slug 3

 

Metal Slug 4

 

Cabal (1989)

 

Şimdilik bu kadar ancak devamınıda getirmeyi düşünyorum. Biliyorum saymadığım o kadar çok güzel oyun var ki, uçak oyunları, araba yarışı oyunları, silahlı oyunlar. Sizlerde eskiden oynadığınız ve beğendiğiniz oyunları yorum atarak ekleyebilirsiniz.

 

Ayrıca (facebooktaki ergenler gibi konuşucam), 50 beğeni gelmesi durumunda bu oyunları günümüzde bilgisayarda nasıl oynayabileceğimizi de anlatan ayrı bir makale yazmayı düşünüyorum, hoşçakalın.

#Arcade #Atari #Oyun_Salonu #eski_oyuncular #MAME #Mame_Oyunlari #Eski_ve_Harika_Oyunlar #Arcade_Games #Sega #Capcom #Midway

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 22