Windows 10, windows update'yi tamamen kapatmanın yolu.

1- İlk önce sol alt köşede bulunan windows arama bölümüne "hizmetler" yazıp hizmetler masa üstü uygulamasını seçelim.

2- en altlara doğru windows update var, üstüne sağ tıklayıp "durdur" diyelim ardından yine sağ tıklayıp özellikler diyerek başlangıç türü "devre dışı" seçelim. (zaten kapalı ise durdur düğmesi pasiftir)

Çoğu kaynakta bu şekilde anlatılır ve bir kaç gün sonra tekrar otomatik olarak devreye girip açılır. Yazanların geri kalanını yapınız.

3- sol alt köşede bulunan windows arama bölümüne "komut istemi" yazın, üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın ve tırnak içindeki bu kodu yapıştırın: "sc delete wuauserv" ardından enter düğmesine basın.

Windows update hizmetini kapattıktan sonra, sc delete wuauserv komutu ile güncellemeyi hizmetlerden kaldırmış oluyoruz. Bilgisayar artık güncelleme yapmayacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#interstellar #HansZimmer

Bazan bazı şeylerin gerçekte nasıl yapıldığını görmek, tüm etkiyi yok edebiliyor, oysa ne çok sevmiştim filmi izlerken bu sahneleri. Sahnenin arka planında çalan müzikde inanılmaz bir etki veriyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

Arkadaşlar, sizce Türkiye'de neden hızlı tren yok ?

İkinci sorum ise hızlı diye tabir edilen trenler neden tüm ülkeyi dolaşacak tren yolu ağına sahip değil ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

Stephen Hawking'in bir görüşü; Dünyanın etrafını ışık hızına yakın bir hızla dönen trenin içinde geçen bir gün dünyada bir yıla eşittir.

Sizce mantıklı mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • Agab @agab

  Onun formülü vardı fizikte mi bi yerde görmüştük diye hatırlıyorum.

 • bosu @bosu

  @agab @brave @suicide tamamda bu bir teori değilmidir ? Bunun yer yüzünde yapılmış bir doğrulama testi var mı ? Yani matematik ile formüller ile değil, maddesel olarak, mekan olarak yapılmış bir test ve kanıt ? Birde işin garip tarafı, ışık hızında gitmek ayrı bir dert, bir gün ışık hızına çıksak bile, insan vucudu ise bu hıza dayanacak bir yapıyada sahip değil.

  • Agab @agab

   teoriler olmasa maddesel kanıtlar da olmazdı. İleri teknolojide görebiliriz belki bir ara bunu.

  • bosu @bosu

   @agab mesajınızdan anladığım kadarıyla, bu teori günümüz için ispatlanamıyor.

  • Agab @agab

   @bosu Yani, ışık hızında giden tren gördünüz mü hiç ben görmedim 😀

  • Agab @agab

   @bosu Fakat aya giden insanların daha yavaş yaşlandığı görülmüş mü ne öyle bir olay vardı derslerden hatırladığım kadarıyla.

  • bosu @bosu

   @brave iyide "özel görelilik kuramı: hiçbir maddenin ışığın hızına ulaşacak şekilde hızlandırılamayacağını söyler" denilmiş, bu durumda Stephen Hawking'in hız ve zaman ile ilgili söylemini bu kuram çürütmez mi ?

  • protego @protego

   @bosu Kuantumla foton ışınlandı. Direkt olarak madde değil evet ancak sonuçta ışık hızını aştığı için görelilik kuramının bir kısmı çöktü. Kuantum'un kendisi göreliliği çökerten şey zaten. Tabi buradan göreliliğin tamamen yanlış olduğu anlamı çıkmasın, bu kısmı yanlış. Sonuç olarak ışık hızını aşmak mümkün, ki aşıldı zaten. Henüz insan ışınlanamıyor ancak bir gün olur bu gidişle 🙂

   İlk sorduğunuz soruyla ilgili bir haber okumuştum, ISS'te miydi bir yerde tam hatırlamıyorum, birkaç saliselik zaman farkı yaşanmıştı. Aradım ama bulamadım.

   Ayrıca çok büyük bir yanlışınız var. Teori'nin anlamını yanlış biliyorsunuz. Teori:"Bilimde teori veya kuram; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. "

   Yani teori günlük anlamda kullanılan "doğrulanmamış şey" değildir. O hipotezdir. Teori birçok araştırma, bilimsel kanıt, gözlem ve deneyin birleştirilerek geniş bir kapsam, bir açıklama oluşturulmasıdır. Teoriye yanlış diyemezsiniz. Çünkü teoriler zaten kanıtların üzerine kuruludur. Teoriler genişletilebilir, kapsamları değişebilir, yeni gözlem ve kanıtlarla değişikliğe uğrayabilir ancak tamamen yanlışlanamaz. O yüzden teoridir isimleri.

  • bosu @bosu

   @protego Işın ile ışık hızının aşılması neden görelilik kuramının bir kısmını çürütsün ki ? Sonuçta görelilik kuramı maddeden söz etmiyor mu ? Görelilik kuramının neresini çürütüyor açıklarmısınız ?

  • protego @protego

   @bosu Hayır, göreliliğe göre ışık hızının aşılamamasının sebebi, evrendeki etkileşimin ışık hızında olmasıdır. Ancak kuantumla gördüğümüz üzere etkileşim ışık hızını aşabiliyor. Sadece madde olarak düşünmeyin. Kuantumu göreliliğe karşı yapılmış bir hile olarak düşünebilirsiniz. Göreliliğin mantığı ışık hızının doğrudan aşılamayacağıdır. Yani diyelim ki sen süper bir uzay roketi yaptın, yavaş yavaş hızlanarak ışık hızına yetişebilirsin belki ancak ışık hızını geçemezsin. Kuantumda ise böyle bir hızlanma durumu yok, direkt ışınlanma var. Bu konu gerçekten çok derin ve her kurduğum cümlede başka bir teoriyi anlatmam gerekiyor o yüzden daha detaylandıramıyorum 🙂 Görelilikteki ışık hızının aşılamamasının sebebini anlatan kısım yanlış sonuç olarak. Işık hızı aşılabiliyor. Şu andaki teknolojiyle bu şekilde aşılabiliyor, kuantumla. İlerde başka neler çıkar kimbilir. Ama dediğim gibi görelilik tamamen yanlış değil, zaten bir teori, teori olduğu için her yeni bulguyla evrimleşiyor, kuantumla görelilik birbirini tamamlayan şeyler aslında.

 • suicide @suicide

  @bosu uluslararasi uzay istasyonundaki atom saatlerinin dunyadaki esdegerlerine gore gunde saniyenin bilmemkac binde biri kadar geri kalmasi buna kanit olarak gosteriliyordu yanlisim yoksa. sadece hiz da degil maddelerin kutleleri oraninda zamanda kirilmaya yol acmalari gibi bir gercekte var ayrica.
  ek olarak insan vucudu isik hizinda gitmeye dayanamaz demissiniz bu yanlis, vucudun dayanamadigi sey hiz degil ivmedir. vucudun limitlerini asmayacak bir ivme ile hizlanirsaniz isik hizina cikmak sorun olmayacaktir. bunun en guzel kaniti uzayda dunya ile birlikte binlerce km hizla savrulurken hicbir sey hissetmememizdir.

 • Ömer Özgür @omc43

  Nesnenin hızı arttıkça zaman onun için yavaşlar. Bu bilinen bir şey ama hesabı nasıl yapmış fikrim yok.

Samsumg SM-B310E

Bu telefon internet sitelerdeki şahıs mağazalarında ve küçük telefoncularda satılıyordu. Telefoncudan tekini 230 TL den iki adet aldım.

Şimdi soru şuydu bu telefon samsung mağazalarında satılmıyor. Resmi yerlerde satışı bulunmuyor. Peki bu ürün o zaman 1e1 taklidmiydi ?

İşin doğrusu internet sitelerden alıp onlarca teşekkür edenler, bataryasının uzun gittiğinden bahsedenler, olduğu gibi onca insanın içinde sadece 2-3 kişi ürünlerin orjinal olmadığını belirtmişti yapılan youmlarda.

Benim aldığım telefonların her ikisininde seri numarası aynı olduğu için bende taklid olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Turk patent ve marka kurumundan isim aldım ve onaylandı 10 yıllığına bende. Ancak daha önceden şu an almış olduğum marka ismi ile twitter'da 2013 yılında 2 ayrı kişi hesap almış olup, aynı ismi oluşturamıyorum. İsimde değişiklik yapmadan olmuyor.

2003 yılında hesap açanların sayfalarının silinmesine gerek yok, isimlerini bir miktar değişmeleri benim için yeterli.

Bu sorunu nasıl düzeltebilirim ?

not: twitter destekten yazıyorum, şu otomatik cevap geliyor:
I'm not sure what you mean. Try selecting one of the options from the list below in order to get started.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  hesap sahipleri ile iletisime gecmek en kolay yöntem aksi halde twitter musteri hizmetlerine sorman lazim. gerekli belgeler ile basvurdugunda eger bahsi gecen hesaplarda ayni ulkede ise twitter buna izin veriyor degilse, zor biraz.

 • turker @turker

  Hesaplar aktif kullanılıyorsa birşey yapamazsınız

  • bosu @bosu

   Abi ciddimisin ? Biz bu belgeyi ne diye alıyoruz o zaman ?

  • turker @turker

   @bosu aldığınız belge TR sınırları içinde, kayıt yaptığınız sektörlerde geçerli. twitter da ilk gelen alır mantığı var. tek ihtimal, adam firmayı karalayıcı birşey yaparsa şikayette bulunabilirsiniz olmadı mahkemeye gidip erişim engelleme yaptırabilirsiniz.

   aldığınız markayı tescil etmediğiniz başka sektörde keyfime göre kullanabilirim.

  • bosu @bosu

   @turker haklısınız aldığımız belge türkiye sınırı içinde geçerliymiş. Şimdi usa eyaletleri ve avrupa ülkelerinde geçerli olması için ne yapılması gerektiğini araştırıyorum, ama pahalıya patlarsa hiç bulaşmayacağım. Çünkü aldığım isim dünya çapında iş yapmak için düşünülmüş bir marka değil. @ad33p nin verdiği sayfadan ismi kullanmak istediğimi belirttim şimdilik yanıt bekliyorum.

  • turker @turker

   @bosu dediğim gibi hesap aktifse boşa uğraşmayın. ismi alamazsanız. usa de tescil yaparsanız bir ihtimal...

 • ad33p @ad33p

  Kullanıcı adı ve İsim diye iki farklı kısım var. Ayarlar kısmındaki bölüm twitter.com/bosu olan kısım ama Profilinize gidip düzenle deyince orada da isim kısmı var. Siz isim olan yere marka isminizi yazın, kullanıcı adı kısmına da bosuoffical vs gibi başka bir şey yazın.
  Zaten en önemli belirti olan mavi tiki bir süredir vermiyor sanırım Twitter. Siz kendi sitenize twitter linki ekleyince resmi isim olduğu belli olacaktır.
  Bir de 2 kişi nasıl aynı ismi alıyor bilmiyorum ama dediğim gibi ayarlardaki kısım eşsiz (ünik) olmak zorunda. Belki siz isim ile karıştırdınız.

PHP NUKE' yi hatırlayan var mı ?

Eskiden girdiğimiz sitelerin en az yarısı nuke ile yapılmıştı. 19 yıl önce çıkmış olup, zamanının en gelişmiş modül ve eklenti desteğine sahip php scriptlerinden biridir. Bir zamanlar forum modülü olarak phpBB2'yi kullanmıştır.

Halen bir destek sitesi mevcut olup: http://www.phpnuketurkiye.com/
Resmi sitesi ise: https://www.phpnuke.org/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

yorumsuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu özelliklerde:

1- Kendime alt kullanıcılar açma
2- Bu kullanıcılara istediğim kadar upload kotası verme
3- Kendi kullanıcılarım ile ve belirleyeceğim kullanıcı olmayanlar ile dosya paylaşımı
4- Paylaşım yaparken download linki için parola oluşturma
5- Paylaşım yaparken download linki için ömür belirleme (1 hafta sonra linkin geçersiz olması)
6- Kullanıcılarımın yaptığı tüm dosya yüklemlerini görebilme
7- Sürükle bırak mantığı ile dosya yüklemesine izin verme
8- Sürükleme işleminde klasörün içinde başka klasörler ve dosyalar varsa kendi otomatik olarak oluşturma yani 1 sürükleme işlemi ile 1 klasörü ve onun içindeki 20 alt klasörü ve onlarında içinde bulunan 50 dosyayı bir defada yükleyebilme.

Dosya yükleme ve paylaşım servisi kim var ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap