Ethereum düşüyor, dert bitiyor !

Şu an itibari ile 1 ethereum $367,24 dolar seviyesine düşmüş durumda. Ne kadar çok düştüğünü anlamanız için daha dün $400 dolar seviyelerindeydi.

Düşmesi çok güzel şeylere vesile olacaktır. Bu arada anası ağlamış ikinci el kartlara dikkat etmenizi öneriyorum. Zamanında mağazalarda sıfır rx 480′ lerin ve gtx 1060′ ların 1000 lira ile 1300 lira arasında satıldığını unutmayın, ikinci elde kafayı bozmuş ve bu kartları almaya niyetiniz varsa söylediklerim kulaklarınıza küpe olsun.

Dijital para değerleri: https://coinmarketcap.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

https://www.youtube.com/watch?v=BCXl1qDjx-k

Videonun 2. dakika 18. saniyesindeki oyun ismini bilen var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

E-KOLAY NET’ i bilirsiniz, eskiden mynet com gibi genel bir portal sitesiydi. 2001 yılında açılmış olup, özellikle 2004 sonunda bir şekilde popüriteyi yakalamış İçerisinde okey, ücretsiz webmail, kadın, spor, otomobil, finans, astroloji gibi onlarca kategori ve hizmet (özellikle çevirmeli ağ hizmeti) olan geniş içerikli bir siteydi.

Aslında ilk açıldığında oyun yoktu (okey) oyun daha sonra 2005 yılında gelmiş olması gerekli. Hani az önce 2004 sonunda birden hitlerinin arttığından bahsetmiştim ya sanırım hepiniz şu an aynı şeyi düşünüyorsunuzdur.

Daha sonradan 2009 senesine kadar hitleri çok kötü değildi, ortalama seyirde giderken sosyal ağ sitelerinin gazabına uğradı. 2013 yılında tasarımı iyice değişmişti belki bu yeni arayüz sayesinde 2013 yılında hitleri tekrar yükselmeye başladı.

Ancak yönetimde birşeyler oluyor, toplantılar gerçekleşiyordu ve karar çıktı E Kolay türkiyenin en büyük hizmet sitesi olmaya karar vermişti.

2015 yılında tasarım ve bu defa içerik baştan sona değişti, kategoriler değişti; usta, inşaat, temizlik, nakliye, otomotiv, teknik servis, sigorta, ve özel ders ana kategorilerinin olduğu bambaşka bir site karşımızdaydı artık.

Ancak oynadıkları hamle yöneticilerin düşündüğü gibi iyi gitmedi ve 2013 yılında hitleri tekrar yükselmeye başlayan e kolay 2015 den itibaren 2016 / 2017 yıllarında aşırı şekilde hit kaybına uğradı. 2018 ‘in başında ise sitenin hitleri o kadar kötüydü ki, ancak 2004 yılında aldığı kadar hit almayı başarabilmişti.

Şimdi bir düşünelim Türkiye’de, internet kullanıcı sayısı son 10 yılda 2 milyondan 35 milyona yükselerek, yüzde 1750 arttı.

Bu durumda ülkede çok daha fazla internet abonesi olmasına rağmen 2004 yılına oranla en az yüzde 1000 artması gereken hit sayısı malesef yöneticilerin toplantılarda yaptıkları planlar gibi değildi.

Peki şimdi ne oldu ?
2018 yılının ilk başında nerede ise aldığı hit ile ölü bir site sayılabilecek ekolay’a girilmek istendiğinde artık http://www.hurriyet.com.tr sitesine bağlanıyor.

Ayrıca ekolay ile bir bağlantısı olmayan ama ekolay ismini kullanan bazı siteler türedi 😛
http://www.ekolayokeyoyna.com/
http://ekolayoyuncu.com/okey-oyna/
http://ekolayoyuncu.net/

Bu tarz paylaşımlar görmek için “beğen” düğmesine basmayı unutmayın 🙂 (işte sonunda tam yutube deki ergenler gibi konuştum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Kazanç dağılımındaki yeriniz:

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

BİR EFSANE NOKIA 6600

En sevdiğim telefondur nokia 6600. Türkiye’de altıbinaltıyüz dendiğini hiç duymadım hep insanlar tarafından altmışaltı çift sıfır diye telaffuz edilirdi.

Diğer telefonlara göre biraz daha kalındır ve geniştir, zamanına göre çok iyi özelilkleri bulunmaktaydı. Aslında işin gerçeği 6600 biraz yavaş bir telefondu ancak Symbian işletim sistemine sahip olduğu için 6600 için çok fazla yazılım çıkmıştı.

Symbian işletim sistemine sahip olan ürün için sınırsız video çekme, yalan makinesi, fotoğraf albümü, barkod okuyucu, alarm, ses editörü yazılımından tutunda, sinek kovucu yazılımlara kadar, o zamana kadar şuna eminimki, 6600 hariç hiç bir telefon için bu kadar çok yazılım çıkmamıştı.

Nokia 6600 aynı zamanda inanılmaz bir multimedia cihaz olmuştu 3gp video dosyalarından tutun mp3 dosyalarına kadar pek çok medyayı oynatabiliyordu. Telefonun en güzel özelliklerinden biriyse tam ortasında bulunan joystick idi, her yöne hareket edebilen ve böylelikle telefona kullanım kolaylığı getiriyordu.

ürünün 2005 fiyatı: 399.99 $
yanlış hatırlamıyorsam 2005 yada 2006 gibi türkiye de bir arkadaşım o zamanın parası ile tam olarak 1.000 TL ye bu ürünü almıştı. Günümüzde nasıl millet son model cep telefonları ile basit insanlara hava atma peşindeyse aynısını yapıyordu o telefon ile 😛 (denizci23’ün anısına)

Teknik özelliklere gelecek olursak;
2.25 inch boyutunda renkli lcd ekrana ve 65,000 adet renk genişliğine sahipti. (bright 16-bit LCD display)
VGA kamera
MMC desteği
Symbian OS 7.0 (işletim sistemi)
Bluetooth

ve aklıma gelmeyen onlarca özelliği daha vardı evet zamanının en özellikli telefonu buydu, hala kalbimizde yeri olan telefondur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 30

Sanal Bebek Furyası !

Türkiye’de sene 1990’lar …

Almış başını bir sanal bebek işi gitmiş. Büyük küçük (özelliklede küçük) pek çok kişinin elinde sanal bebekler. Büyükler evladım o nedir öyle napıyorsun diyor. Gençler sanal bebek yada sanal hayvan besliyorum diyor ama büyükler anlamıyor.

İlk çıkan Gameboy ekranına yakın kalitede, sarı arka plana sahip ekran üstünde küçük siyah noktacıkların yan yana gelmesi ile birlikte görüntü oluşup, çıkan sanal bebeklerden bahsediyorum. Daha kaliteli olan ve renkli ekranlıysa olanlar pek ülkemizde görünmemiştir.

Bunların dertleri bir türlü bitmiyor !

Acıkıyor, susuyor, altını pisliyor ve daha pek çok ihtiyacı bulunuyor, sürekli ama sürekli onunla ilgilenmen ve büyütmen gerekiyor. (ben hiç büyüdüklerini görmedim ayrı konu) Cihaz cebinde olsa yani o esnada bakmıyor olsan bile sesli uyarı özelliğine sahip olduğunu ve ditt / dütt gibi sesler ile sanal bebeğe bakman için seni uyarıyordu.

Bende o yıllarda bir sanal hayvan almıştım, bu biraz daha sonradan çıkan bir ürün olduğu içinde içerisinde bakmak için seçebileceğin bir kaç hayvan birden bulunuyordu yani istediğini seçip sonrada o belalı işe başlıyordun; bebek bakımı.

Bir zamanın neslinin oyuncağıdır.

Asıl ismi: Tamagotchi (tamagoçi yada tamagoçhi) dir. Japonca Tamago’dan gelen bir kelimedir, tamago yumurta anlamına gelir.

Sizlerden de Tamagotchi anılarınızı bekliyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

Skype’ nin sitesinden skype chat programını masa üstü sürümünü indirdim kurmak için. https://www.skype.com/tr/get-skype/

İndirdiğim dosya bu: Skype-8.17.0.2.exe 57 MB boyuta sahip ve şimdi bu yazılım kurulurken mesaja eklediğim uyarı çıkıyor ve ben zaten programı az önce resmi sitesinden en son sürümünü indirmeme rağmen beni: https://www.microsoft.com/tr-tr/store/p/skype/9wzdncrfj364?rtc=1

sitesine yönlendirip benim uygulamayı indirmem için şu bağlantıyı veriyor:
ms-windows-store://pdp/?productid=9WZDNCRFJ364&referrer=unistoreweb&scenario=click&webig=30760d8d-986b-4be5-8431-dbe278251f1c&muid=36BF0FB91A676BA52F9904F11E676842&websession=30b5b0a5d383467bb4a54c97a7dedd5d

Yani beyler demek istediğim, zaten indirilmiş üzerine çift tıklama ile kurulması gereken yazılımın yaptığı şu işe bakın ? Bir program kurmak için iki defa ayrı ayrı dosya indirmesi mi yapacaz ?

Açıkçası internet eskiden ne bu kadar zor, ne de bu kadar uğraştırıcı değildi. Şimdi internet olsun yazılımlar olsun hiç bir şey eskisi kadar güzel değil.

Kardeşim eskiden mesene vardı indirirdin çift tıklardın direk kurulurdu, üye adını şifrenide girdin mi herşey tamamdı. Yeni nesil, rezillik çekiyorsunuz farkında değilsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15