ASUS P5WD2 Premium anakart var elimde, bu anakart en fazla pentium D 960 işlemciye kadar destek veriyor, pentium E serisi bir işlemci takılırsa görüntü vermiyor ve anakart açılmıyor. örnek: e 8500

Daha önceden bios modlayan ve eski ama soketi uygun anakartında bu yöntem ile açmayan işlemciyi açanları okumuştum.

Ancak bios modlama nasıl yapılıyor bilmiyorum. (istenen işlemcinin kod’unun biosa nasıl eklendiği)

ve böyle bir işlem yaparsam bu anakart e serisi 5000’den aşağı olmayan bir modeli çalıştırırmı ?

Bios modlama yapmış biri bana konu hakkında bilgi verebilir mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ouxhax @ouxhax

  Eski anakartımda Xeon kullanmak için mmtool isimli bir programla BIOS dosyasına microcode eklemiştim. Belki aynı yöntemle yapılıyor olabilir.

  • bosu @bosu

   Teşekkürler, ilk fırsatta mmtool isimli yazılımı deneyeceğim. Bu arada hangi işlemci hangi mikro koda sahip bunu nasıl öğrenebiliyoruz ?

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu İnternette araştırdım yapan var mı diye. Yeni işlemci desteği getiren BIOS 2006 yılında çıkmış. Yayınladıkları en son BIOS ise 2010 yılına ait. E8xxx işlemcilerin ortaya çıkması 2008 yılı civarı olması lazım. Mümkün olsaydı Asus bunu çoktan güncellemelerle ekleyebilirdi.

   Mesela ben 945 çipsetinde 65nm E2160 kullanıyordum. Takabileceğim son CPU, 1333 FSB olan E8600 idi. Yani anakartın zaten 45nm desteği vardı. Takmak istediğim Xeon modeli de özellik bakımından onun ikiziydi. Sadece soket farkından dolayı bu işlemi yapmak zorunda kaldım.

   Faydalandığım kaynak:
   https://www.delidded.com/how-to-update-cpu-microcode-in-ami-bios/

   Takılacak işlemcinin CPUID bilgisine bakarak “Desktop LGA 775 microcode” dosyasında ilgili olan seçilip kullanılabilir diye düşünüyorum.

   Fakat muhtemelen bu sebepten dolayı çalışmayacak:
   https://www.tomshardware.com/reviews/intel-intros-3-series-chipsets-fsb1333-ddr3,1607-4.html

   P5WD2 Premium:
   vCore: Adjustable CPU voltage at 0.0125 increment

   D 960 (65nm):
   VID Voltaj Aralığı 1.200V-1.3375V

   E6600 (65nm):
   VID Voltage Range 0.8500V-1.5V

   E6600 (45nm):
   VID Voltaj Aralığı 0.8500V-1.3625V

   E8600 (45nm):
   VID Voltaj Aralığı 0.8500V-1.3625V

   https://ark.intel.com/tr/products/codename/2680/Conroe
   https://ark.intel.com/tr/products/codename/24736/Wolfdale

   P5WD2-E Premium modelinin 1.03G revizyonu olsaydı böyle olmazdı. 🙂

  • bosu @bosu

   @ouxhax çok iyi bir noktaya değinmişsiniz, anakartların güç yapısı. VRM 10 da minimum voltaj 0.8375 V olabiliyorken VRM 11’de 0.5 V olabiliyor yani bu anakart minimum 0.5 voltu işlemciye veremeyeceği için mi ? Çalışmaz takılacak e yada q serisi işlemciler ?

   Biz işlemciye O.C yaparken bu değerleri azda olsa arttırabiliyoruz ve arttırma ile tek sorun işlemcinin daha fazla ısınması oluyor.

   Henüz deneme imkanım olmadı anakart yanımda ama bir kaç şey eksik, en kısa zamanda deneyeceğim, denemekten bir zarar gelmez 🙂

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu O dönemlerde kullanıcılar çeşitli mecralarda BIOS güncellemesi ile yeni nesil işlemcileri çalıştırabilmenin mümkün olup olmadığını tartışmışlar ancak donanımsal farktan dolayı gerçekleşmesine ihtimal verilmemiş. Yapılacak en iyi şey bu hâliyle kullanmak veya şekli hatrına tozlu raflara kaldırmak gibi görünüyor.

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu aynen, denemek lazım açıkcası sonucu ben de merak ediyorum. Olursa çok hoş olur. 😀

  • bosu @bosu

   @ouxhax

   mmtool da eskimiş bir yazılım bulmak az uğraştırdı.

   http://xdel.ru/downloads/bios-mods.com-tools/

   ve micro kod indirme sitesi:
   https://www.delidded.com/how-to-update-cpu-microcode-in-ami-bios/

   Şu anda tek sorun takılacak olan işlemcinin CPUID numarasını bulmak, bulma yöntemi olarak, AYDA 64 ile bakmayı önermişler ki, çok kolay iş değil, bunun için işlemciyi açacak anakart bulmak lazım öncelikle 🙂

   Bu arada ilgimi çeken microsoft firmasının 2018 yılında E8500 işlemcisini linux çekirdeğinde kullanılabilmesi için microcode dosyası paylaşmış olması: https://downloadcenter.intel.com/product/33911/Intel-Core-2-Duo-Processor-E8500-6M-Cache-3-16-GHz-1333-MHz-FSB-

   Konuya gelirsek buradan mmtool’un kullanımını izledim ve herşey meydana çıktı:
   https://ruclip.com/video/2bxcSJjrzsA/lga-771-to-775-mod-tutorial-microcode-mainboard-bios-update-intel-xeon-e5410-asus-p5q-em.html

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu işlemcinin üzerindeki model bilgisinin altında revizyon kodu var. Bu adresten hangisi ise aratın direkt CPUID çıkıyor.
   http://www.cpu-world.com

   Ben o microcode’a sabah bakmıştım. Tarih tarih yayınlamışlar. En yenisini indirdim içinde o modelle ilgili bir ibare göremedim. Yanlış mı okudum acaba? Yeni işlemcilerin adı geçiyor. Ortak kullanılabilen bir şey mi bilgim yok. 2018 tarihliler sanırım Meltdown/Spectre açığı ile alakalı.

  • bosu @bosu

   @ouxhax şimdi elime bir adet E4400 işlemci geçti, İşlemci üstündeki koddan araştırarak:
   http://www.cpu-world.com/sspec/SL/SLA98.html

   İşlemci ID ‘sinin 06FDh olduğunu tesbit ettim.

   Asus’un sitesinden en son biosu’u indirdim:
   https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5WD2_Premium/HelpDesk_Download/

   mmtool yazılımı ile 6FD mikro kodunu biosa entegre ettim.

   Şu anda üstündeki p4 işlemci ile windows xp kuruyorum ve sistem kurulur kurulmaz mikro kodu entegre ettiğim bios ile güncellmesini yapacağım ve arından E4400 işlemciği deneyeceğim.

   az kaldı …

  • bosu @bosu

   @ouxhax tüm çalışmalar ve denemeler sonucu yapılan modlu bios ile anakart E4400 işlemciyi açamamıştır.

   Bir yandan bios’un yanı sıra 955x chipset için cpu güncelleme sitesindeki bilgilerde e serisi ne de q serisi işlemciler görünmemektedir.

   http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/955X_Express.html

   Bir yandan da işlemcilerin ve anakartlardaki güç tasarımı olan vrm durumunu da göz ününe kattığımızda işlemcinin çalışmamasına sebep gösterilebilir bu iki durum.

   Yaptığım incelemelerde bu asus ürünün yanı sıra gigabyte ve intel marka anakartlarda 955x çipset kullanan ürünlerin işlemci destek listelerinde aynı şekilde e veya q serisi intel işlemciler yer almamakta.

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu yıllarca sadece fikir yürüterek yanıtlanan bu sorunun cevabı, sayenizde pratiğe dökülerek kesinlik kazanmıştır. 975x ile 955x arasında fazla fark bulunmadığını söyleyen kullanıcılar için “Her şeye rağmen acaba üretici tarafından BIOS yayınlasaydı kullanılabilir miydi?” şüphesi ortadan kalkmıştır. 👍 Hâlâ elinde bulunduran varsa duyurulur, denemeyin. 😛

  • bosu @bosu

   @ouxhax Çok eskiden aldığım anakartlardan biri EPoX EP-5P965+ GLI’ idi. Bu anakrtta adından da belli olduğu üzere intel p965 çipset bulunuyordu. İnanılmaz bir anakarttı zamanında bu üründen çok ama çok memnun kalmıştım, şimdi bulsam inanın bir tane alırdım 🙂

   Zamanında bu anakart ile CRYSIS ve GEARS OF WAR oyunlarını 5.1 ses ile oynamışlığım bulunuyor.

   Neden bu anakarttan bahsettiğime gelince hem e hemde q serisi işlemcileri destekliyordu.

   https://www.cnet.com/products/epox-ep-5p965-plus-gli-motherboard-atx-lga775-socket-p965/specs/

  • Ouxhax @ouxhax

   @bosu Ben bu olaylara 2008’de dahil oldum. Gördüğüm kadarıyla günümüzde aynı tad ve heyecan yok. En azından bütçemize göre mutlu edebilecek bir ürüne ulaşılabiliyordu. Hiç bir numarası olmayan, hatta sık sık kötü sözlerime maruz kalan 945GC anakartımı geçen yıl arızalana kadar kullandım. Kaç kere tamir gördü. Sürekli şikayet ettiğim dost gibi olmuştu. Bilgisayar sadece internet kafelerde insanların kiraladığı bir bilinmezlik kutusu iken kullanma klavuzunun her sayfasını okuyarak, oynamadığım yerini bırakmayarak bu günlere geldim. Şimdi güncel olarak yerine ne koysam aynı tatmini yaşatmaz ki. Binlerce lira dökersem yemek hazırlamasını, evi süpürmesini beklerim. Benim hikayem görece yakın sayılır. Altın çağını yaşamış olanlar için eskiler daha anlamlıdır.

 • YasinC @yasinc

  945 ve 960 çipsetli anakartlara güncel bios atılarak 45nm işlemciler çalışır hale geliyordu. Moda gerek olmadan. Yanlış hatırlamıyorsam E8400, Q9300 gibi cpu’ları bu sayede çalıştıra biliyorduk. 955 çipseti bilmiyorum ama muhtemelen mümkündür. Bios mod Asrock anakartta yapmıştım ama yıllar oldu.

 • Damsizm @damsizm

  xeon işlemci takmak için anakart soketinin çentiğini kesiyorduk

ŞANS KUŞU SONUNDA BAŞIMA KONDU

Arkadaşlar sizlere çok özel bir konuyu anlatmak istiyorum, ücretli bir arkadaşlık sitesinde (ecift) makedonya da yaşayan güzel bir kızla tanıştım.

Kız orada neyi varsa yoksa satıp Türkiye’ye gelmek istiyor ve benle de evlenmek istiyor, söylediğine göre çiftlikleri hayvanları bir sürü şeyleri var durumu çok iyi, hepsini satıp, parayla buraya yanıma gelecek.

Bu hafta babası ölmüş ve kimsesi kalmamış artık tüm mal varlığını satıp buraya gelecek, burada şimdi kontürünün kalmadığını söyledi ve benden turkcell ülkeler arası konuşma paketi alıp kendine yollamamı istedi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 63

Evde tüplü TV’sinde benim gibi Street Figter 2 oynayan delikanlılar beğensin 😛

Kullanılan malzemeler:
1 adet nintendo wii
1 adet retroarch
1 tutam homebrew channel
1 tutam sd kart
1 adet sf2.rom

Karıştırmak için:
1 adet gamecube controller

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

82 ekran tüplü TV kaç watt elektrik yakar ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyler ve az sayıda bayanlar çok acil, internette geziniyordum birden karşıma bu site çıktı, java’yı kurup update etmemi istiyor, napmam lazım 😛 #Java

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Beyler düşündüm taşındım ama işin doğrusu karar veremedim. Bu burun sizce estetikli mi ? ama daha önemlisi, çekici ve seksi mi ? (sağ taraftaki)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan K @hk

  tabi ki ameliyat var, hocanın okuyup üflemesiyle olacak iş değil 😛

 • Mesut Kahraman #47 #111 + @vigilante

  tom cruise çok fazla estetik ameliyat oldu.Özellikle dişler konusunda.Güldüğü fotolara bak orta dişler tam ortada değil

 • paheli @paheli

  Hafif oynamalar var burunda. Ama estetikli bir erkek ya da kadın ne kadar güzel işlem yaptırırsa yaptırsın özünde çekici ve seksi olamıyor. Belli başlı fotoğraf karelerinde ancak göze hoş gelir. Çekicilik insanın içinden çıkan bir şey. Estetikle ufak tefek düzeltmeler yapılabilir durum çok kötüyse, gündelik hayatta engel teşkil ediyorsa yapılabilir. Ancak seksi ya da güzel olayım çekici olayım kısmı estetikle olmuyor, dişil ya da eril seksilik önce insanın karakterinde başlar. Gerçekle sahte birbirinin yerini tutmuyor cidden. Bir de insanın tipi 30 yaşından sonra oturuyor. Neyse kısaca adamın eli yüzü düzgün çekici ve seksi değil vitrin mankeni bence:)

  • protego @protego

   O zaman sana Tuvana Türkay’ın önceki ve sonraki haline bakmanı öneriyorum 🙂

  • paheli @paheli

   @protego sonraki hali de bana çok güzel gelmiyor işin doğrusu. Fakat kendi içinde dişi aurası yüksek bir kadın olduğu için estetik ondaki dikkate değer yönü ortaya çıkarmış ki orası su götürmez. Revenge izlemişsindir, oradaki Emily Thorne çok çekici ve havalı gelir bana. Tek tek bakınca estetik gereken yerleri var ama yaptırırsa yüzünde anlamını kaybedecek bir şeyler var. Kendiliğinden doğal havalı güzel geliyor. Estetik bunu veremiyor.

  • protego @protego

   @paheli Emily Thorne’un yapısı o ama. Hani nasıl desem bu hali olması gereken hali gibi zaten. Estetik yaptırsa yapay durur. Ama Tuvana Türkay’ın sanki olması gereken hali estetikli hali de, estetiksiz hali yapay olan gibi duruyor 😀 😀 Kişiden kişiye ve yapılan estetiğe göre değişiyor heralde. Estetiği genelde ben de pek sevmiyorum botoks olsun dudak silikonu olsun çok kötü duruyor da bazen de nokta atışı yapıyorlar 😀

  • paheli @paheli

   @protego ona katılıyorum kesinlikle. İnsanın içinde olması gerekiyor cidden. Tuvana’nın potansiyeli sağlammış😁 Deniz Akkaya bana çok kaba gelir mesela neden bilmem, estetikle çok daha iyi hale geldiği kesin ama yok yani beğenemiyorum. Tuvana ona göre defalarca kez daha çekici ve doğal duruyor.

  • protego @protego

   @paheli Deniz Akkaya mı ıyyyy 🙁 Tuvana’yla karşılaştırılamaz bile 😀

  • paheli @paheli

   @protego iyi yalnız değilmişim😁 çok güzel çok güzel diyenlere kürekle vurasım geliyor.

  • protego @protego

   @paheli Kim diyor onu yav bi kürek de ben kapayım 😮

Senkronizasyon Kandırmacası ! #Senkronizasyon #yasal_veri_hırsızlığı #reklam

Makaleyi yazmadan önce açık açık söyleyeceğim, size ait verilerin başkaları tarafından elde edilmesinin, toplanmasının, biriktirilmesinin. Tüm bu işlemlerden sonra kategorize edilip ayrıştırılmasının yada sizin hakkınızda istatistiki bilgi çıkartılması işlemidir.

Günümüzde pek çok yazılım ve donanım artık bizleri verilerimizi senkronize etmeye yönlendiriyor. Örneğin telefonlardan başlayalım, size çok güzel hoşunuza gidecek olan tekliflerde bulunulur. Eğer senkronizasyon yaparsanız kişilerinizi, smslerinizi, hatta çektiğiniz fotoğrafları bile senkronize edebilirsiniz ve böylece farklı cihazlardan aynı hesaplara girdiğinizde daima aynı verilere ulaşabilirsiniz.

Burada sizin hiç bir veriyi kaybetmeyeceğiniz, tüm cihazlarınızdan hiç bir uğraşıya gerek olmadan tüm dosya ve bilgilerinize ulaşabileceğiniz sizlere anlatılır.

Peki bu nasıl oluyor ?

Siz böyle bir işlem başlattığınızda yada böyle bir teklife onay verdiğiniz zaman hizmet aldığınız firmanın sunucusuna upload işlemi yapmaya başlarsınız. Bu arka planda gerçekleşir ve sizin seçtiğiniz senkronizasyona göre pek çok veriniz sunucuya yüklenir. Bu yükleme işlemi verinin büyüklüğü ve internet hızı ile orantılı olarak sürer. (artık veriler başka bir sunucuda)

Ardından başka bir cihazla ama aynı hesapla girdiğinizde ise o cihazda örneğin adres defterinizde eksik kişiler varsa fotoğraflar kısmında eksik fotoğraf dosyaları ve başka çeşitli eksikler olduğunda, bu sefer arka planda bir download işlemi başlayarak eksik veriler tamamlanır.

Tabiki bu eksiği yada fazlalığı anlayabilmesinin açıklaması da izin verilen tüm klaösrünlerin köküne inip bir indexleme oluşturulur. Dosya isimleri ve boyutları gelir. Yani sunucuya giden tüm dosyaların aynı zamanda ayrıca tututalan birde listesi mevcuttur. Liste.bat gibi düşünün bu listede klasör isimleri, boyutları, açılış tarihleri, değiştirilme tarihleri gibi bilgilerde mevcuttur.

Gelelim tarayıcılara artık tarayıcılarda benzer bir hizmet vermektedir. Böylece bir cihazda açtığınız sekmeler başka cihazda açmamış olsanız bileulaşılabilir, sık kullanılanlar listeniz yine ilgilili tarayıcının sunucusunda tutulur. Hangi cihazdan girilirse girilsin (PC yada tablet yada telefon) hangisinden giriş yaparsanız yapın, tarayıcınız sekmeleriyle, eklentileriyle daima eksiksiz şekilde açılacaktır.

Yine burada aslında yapılan işlem gezinti bilgileri, reklam bilgileri, sık kullanılan siteler yada sık girilen siteler gibi bilgileri sunuculara arka planda upload edip benzeri bir indexleme işlemi ile dahasonra verisi eksik cihazlara arka planda download işleminden başka bir şey değildir.

Peki bunların kötü tarafı nedir ?

Diye sorduğunuzu duyar gibiyim, verilerinizi hemde iziin vererek, cihazlarınız dışında başka sunuculara yüklemek. Bu sunucuların hacklenmesi durumunda pek çok kişisel verinizin çalınacak olması. Ayrıca bilmenizi isterim hiç bir yedekleme / senkronizasyon hizmeti yapan firma verilerinizin hacklenmiyeceğinin garantisini vermemektedir.

Ayrıca tüm bunların dışında sizin verilerinize örneğin tarayıcınızdaki gezinme geçmişine bakarak size karşınıza uygun reklamlar çıkartmak.

Herhangi bir dijital suç sayılabilecek bir konuda davada bu verilerin devlet tarafından kullanılması, yada dava olmadan kullanılması veya kategorize edilmesi.

Gerçek kimliğinizin verilerden ortaya çıkarak tesbit edilmesi, günümüzde gelişmiş ülkelerde var olan iris tarama sistemi ile fişlenme (fişlenme kısmını abarttım mı acaba ?) gibi işin çok daha derin boyutlarıda olduğudur.

Gibi pek çok getiriside bulunmaktadır. Makalemin başında yazdığım gibi size güzel kelimeler kurularak anlatılan bu senkronizasyon olayının ardında tüm bunlar bulunmaktadır.

En iyi senkronizasyon kişinin kendi verilerini uğraşıp ve zahmet vererek kendisi yedeklemesi yada tüm cihazlara aynı verileri yüklemesidir.

Peki neler yapabilirim, korunmak için ?

1- Son olarak bahsetmek istediğim konu, senkronizasyon ile ilgisi görünmesede ses algılama ile ilgili yazılımların / uygulamların tabletlerinize yada cihazlarınıza yüklenmemesi gerektiğidir.

2- Hiç bir senkronizasyon yazılımı kurulmaması, var olan senkronizasyon yazılımlarını devre dışı bırakma (disable) veya engelleme.

3- Göz bebeğinin net şekilde göründüğü fotoğrafları telefonda ve internet sitelerinde bulundurmamak.

4- Kim arıyor – beni kim aramış gibi yazılımları kullanmamak.

5- Tarayıcılarda gezinirken tarayıcıya üye girişi yapmadan gezinmek.

6- Antivirüs yazılımlarının şüpheli yada virüslü dosyaları inceleme için kendi sunucularına göndermeyi iptal etmek.

7- Parola yöneticisi gibi yazılımları yada web sitelerini kullanmamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgli internet sözlüğü wikipedia bizleri çok özlemiş ve Türkiye’ye hitaben bir video yayınlamış. Sizler bunu samimi buluyormusunuz ? Yada türkiyedeki internet kullanıcılarının türkiye ile ilgili milyonlarca veriyi bu siteye girip yani siteyi data ile beslemesi konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Sonucda wiki içerisinde aslında bilgi bulunan bir veri tabanı değil, üyeler tarafından veri girilen bir site olarak bu kadar popüler olması da bana ilginc gelmiştir. Herkesden iyi yada kötü yorum almak isterim wiki sitesi ve sistemin işleyiş tarzı açısından.

Tabiki türkiye ile arasındaki siyasi anlaşmazlık (devletin wiki deki ülke ilgili yanlış ve taraflı mesajların silinmesini istemesi ve wikinin silmemesi) konusunda da yorum yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=nhrsnqvmhxg&feature=youtu.be

A year without Turkey

April 2018 marks one year that Wikipedia has been blocked across all languages in Turkey. Read more: https://blog.wikimedia.org/2018/05/02/we-miss-turkey/ Al...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  Wikipedia’da yanlış içeriğin çok olduğu doğrudur ama gayet işe yarar bir site. Bence engellenmesine sebep olan içerik kaldırıldıysa engel de kaldırılmalı.

  We miss Turkey konusunda ne kadar samimiler bilmiyorum ama videonun altına yazılan birkaç yorumu buraya eklemek istiyorum:

  1- Anlamıyorum herkesin özgür olarak içerik değiştirebildiği bir platformda teröre destek veren ülkeler listesine adımızı yazıyorsunuz hadi onu geçtim türk kullanıcıların bunu değiştirmesini engellleyp sayfaya yeni girişi kapatıyorsunuz .
  Bu nedir nasıl bir özgür ortamdır özgürlük sadece sizin ve finansörlerinizin çizdiği çerçevedeki fikirlere hapsolmak mıdır?

  2- Sen gel benim ülkeme terörizm yanlısı de sonra da özür videosu çek, s***ir

  3- Do you miss China? China has blocked Chinese Wikipedia for nearly 3 years.

  4- Önce ofisinizi acın hakaret içerikli makaleleri kaldırın sonra oturup konuşalım. Burası muz cumhuriyeti değil.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  1-2 adım geçikme dışında wiki ile ilişki durumum hala aktif ama… wikipedia bile acıtasyon yapıyor… ha bide artık resmi dökümanlara bile kaynak gösterildiği dönemleri arıyor olabilir…

 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  @ubuntu Yine bir miktar haklısın. Ancak wikipedia insanlar için youtube ile aynı değil. Birinde 6 yaşında çocuk içerik yayınlayabiliyor. Diğerinde ise insanlar bilmedikleri bir ülke nasıl bir yerdir, insanları nasıldır diye araştırma yapabiliyor ve bu bilgilerin doğruluğuna inanıyorlar. Suriye savaşıyla ilgili bir site var live ua map diye ne kadar takip ediyorsun/bilgin var mı bilmiyorum ama birçok yorum bölümünde Türkiye’nin ışide desteği, teröristleri koruması ve ticaret yapmasıyla ilgili yorumlar var. Wikipedia gibi önem veriler bir sitede bunlar yazarken o yorumların altında insanlara bir şeyler anlatmak çalışmak hiçbir işe yaramıyor.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Siyasi kısma girmeye gerek yok. Orayı çabuk geçeceğim. Mevcut politikaların çoğunu desteklemiyorum. Bunlara wikipedia yasağı da dahil.

  Fakat alınan yasaklama kararının yanlış olması karşı tarafı haklı çıkarmıyor. Ben ülkemin IŞİD destekçisi denmesinden tabii ki rahatsız olurum. Oraya girilen bilginin hassasiyeti ve bununla ilgili devlet tarafından da istekte bulunulmasına karşı hala uzlaşma sağlamak istememeleri Wikipedia’yı da gözümde haksız yapıyor.

  Ha “bakın şu şekilde destek verildiğini biliyoruz” diyebilirsiniz. Fakat bu beni veya Türkiye’nin kararını bağlamaz. Siyasi iktidarın çıkarlarını bağlar. Resmiyette bunu kabul etmiş bir devlet yok. Devlet ile iktidarı birbirinden ayırmak lazım. Biz kendimizi ele rezil etmeden bunu içimizde tartışıyorken gidip de dışarıdan birinin el atıp böyle bir tavırda bulunması herhangi bir milleti rahatsız eder.

  Haliyle demem o ki herkes haksız. Oturup konuşmayla orta yol bulmayan Wikipedia da, engelleyip haksız duruma düşen devlet de. İktidarın yaptığı haksızlıklar ayrı bir konu.

Bu oyunu bilen ismini yazsın 🙂

not: beyler fotoğraf hareketli üstüne tıklarsanız kotanızdan 8 MB gider, demedi demeyin sonra.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11