Reklamlı ve raklamsız teknozeyir ile Opera'da göz alıcı özellikler ve ben.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, time lapse işi için nasıl bir kamera önerirsiniz ?

Amaç nerede ise 2 sene sürecek bir inşaatı hızlandırarak 3-5 dakikada göstermek.

time lapse için internette sürekli karşıma brinno diye bir kamera çıkıp duruyor, ama ben bu cihazdan emin olamadım, time lapse işi için içinde menüsü vesayre bir sürü ayarı varmış. Ama cihaz nerede ise 8 bin lira bende diyorum ki, ne üdühü belirsiz bir cihaza bu kadar para vermektense altta fotoğrafta paylaştığım sistem daha iyi olmaz mı ?

Önerilere açığım fiyat - cihaz - işlem - kadrajı bozmadan pil - batarya - yedekleme anlatın, ben dinlerim gâri 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epson L3070 mürekkep yükleme.

Epson'a çok kızıyorum, çok kızdığım bir firma. Bu yazımda L3070'e nasıl mürekkep dolumu yapılır onu anlatacağım. Zira ne web sitesinde, ne kullanım klavuzunda bu bilgi yer almamaktadır !

İlgili renkleri yazıcı tankında ilgili depolara doldurduktan sonra, cihazın USB fişi bilgisayardan çekilmeli, ekranda mürekkep ile ilgili hata yazısı mevcuttur.

Ardından OK tuşu 4 saniye basılı tutulur. Mürekkep yükleme menüsü çıkar, ardından mavi prizma sembolü olan düğmeye basılır, sonra bir kez daha OK düğmesine ve yaklaşık 10-15 dakikalık mürekkep doldurma serüveni başlamış olur. LCD ekrandan bunu takipedebilirsiniz.

Bu işlemin bitmesini bekleyin ve sakın elektriği kesmeyin. Dolum işlemi bitince LCD ekran üstünden otomatik olarak menüye geçecektir. Ardından USB kablosunu takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Hocam sanırım yazıcıya sahipsiniz. Bildiğim kadarıyla Epson'un tanklı yazıcıları en az mürekkep kuruması yüzünden kafa arızası veren yazıcılar. Canon'dan çevremde ve internette çok şikayet alırken Epson'dan şikayet duymadım. O yüzden siyah rengi tıkanıp asla açılmayan ve sonrasında da B200 hatası veren iş yerimdeki Canon IP 7200 yazıcıyı Epson L serisinden bir modelle değiştirmeyi düşünüyorum. Yazıcının özelliklerinden ve baskı kalitesinden memnun musunuz? A4 boyutunda kağıda tamamen kenarlıksız baskı alabiliyor mu?

  • Batuhan @achfighter

   Çok fazla baskı alıyorsanız tanklı yazıcılar da bir süre sonra bozuluyor. Günde ortalama ne kadar çıktı alacaksınız?

  • bosu @bosu

   Epsonlarda ped olayı var. İçinde bir bölgeye mürekkep sızması oluyor. Pedin kontrolü içinde sayaç var. Sayaç o rakama ulaştığı zaman, sayacın sıfırlanması ve pedin değişmesi gerekiyor. Ped değişmesi garanttiye ya girmiyor ya senede 1 defa giriyor.

   Ped hatası veren epson çıktı vermiyor. Sayacını sıfırlayacak yazılım internette bedava olanlar işe yaramıyor, ücretli satılan 100 TL gibi bir maliyeti oluyor.

   Kafası ömürlü yaklaşık 2 sene sonra kafa bozuluyor, kafa nerede ise yazıcı kadar pahalı oluyor.

   Epson L3070, windows fotoğraf görüntüleyicisi ile açılmış fotoğrafı, yazdır dediğimizde ve bu işlemden önce resmi çerçeveye sığdır seçeneği seçilirse, kağıdın sağında solunda ve altında üstünde 1 pixel bile boşlık bırakmadan çıktı veriyor.

   Kağıtların milimetrelri farklı olabileceği için: gold copy A4 ile denediğimi belirtmek isterim. Ayrıca yazıcıda varsayılan olarak kapıt boyutu olarak A4 210x297 seçili.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @achfighter Okulda çalışıyorum ve çok değişken oluyor hocam. Mesela bazı zamanlar ayda 50'yi geçmezken arada bir broşür, davetiye tarzı bir şey yazmamız gerekirse 400-500'ü bulabiliyor ama bu dediğim seneden 2 kez falan.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @bosu Çok teşekkür ederim hocam. Pedin dolması için belli bir yazım sayısı var mı? Mesela ortalama 100K sayfa basınca doluyor gibi.

  • bosu @bosu

   @coolnquiet 100.000 çıktı alınır mı bir yazma kafasından tartışılır. Ama kafa bozulmadan önce ped doluyor bunu bilirim.

Windows 10, windows update'yi tamamen kapatmanın yolu.

1- İlk önce sol alt köşede bulunan windows arama bölümüne "hizmetler" yazıp hizmetler masa üstü uygulamasını seçelim.

2- en altlara doğru windows update var, üstüne sağ tıklayıp "durdur" diyelim ardından yine sağ tıklayıp özellikler diyerek başlangıç türü "devre dışı" seçelim. (zaten kapalı ise durdur düğmesi pasiftir)

Çoğu kaynakta bu şekilde anlatılır ve bir kaç gün sonra tekrar otomatik olarak devreye girip açılır. Yazanların geri kalanını yapınız.

3- sol alt köşede bulunan windows arama bölümüne "komut istemi" yazın, üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın ve tırnak içindeki bu kodu yapıştırın: "sc delete wuauserv" ardından enter düğmesine basın.

Windows update hizmetini kapattıktan sonra, sc delete wuauserv komutu ile güncellemeyi hizmetlerden kaldırmış oluyoruz. Bilgisayar artık güncelleme yapmayacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#interstellar #HansZimmer

Bazan bazı şeylerin gerçekte nasıl yapıldığını görmek, tüm etkiyi yok edebiliyor, oysa ne çok sevmiştim filmi izlerken bu sahneleri. Sahnenin arka planında çalan müzikde inanılmaz bir etki veriyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

Arkadaşlar, sizce Türkiye'de neden hızlı tren yok ?

İkinci sorum ise hızlı diye tabir edilen trenler neden tüm ülkeyi dolaşacak tren yolu ağına sahip değil ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Stephen Hawking'in bir görüşü; Dünyanın etrafını ışık hızına yakın bir hızla dönen trenin içinde geçen bir gün dünyada bir yıla eşittir.

Sizce mantıklı mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • Agab @agab

  Onun formülü vardı fizikte mi bi yerde görmüştük diye hatırlıyorum.

 • bosu @bosu

  @agab @brave @suicide tamamda bu bir teori değilmidir ? Bunun yer yüzünde yapılmış bir doğrulama testi var mı ? Yani matematik ile formüller ile değil, maddesel olarak, mekan olarak yapılmış bir test ve kanıt ? Birde işin garip tarafı, ışık hızında gitmek ayrı bir dert, bir gün ışık hızına çıksak bile, insan vucudu ise bu hıza dayanacak bir yapıyada sahip değil.

  • Agab @agab

   teoriler olmasa maddesel kanıtlar da olmazdı. İleri teknolojide görebiliriz belki bir ara bunu.

  • bosu @bosu

   @agab mesajınızdan anladığım kadarıyla, bu teori günümüz için ispatlanamıyor.

  • Agab @agab

   @bosu Yani, ışık hızında giden tren gördünüz mü hiç ben görmedim 😀

  • Agab @agab

   @bosu Fakat aya giden insanların daha yavaş yaşlandığı görülmüş mü ne öyle bir olay vardı derslerden hatırladığım kadarıyla.

  • bosu @bosu

   @brave iyide "özel görelilik kuramı: hiçbir maddenin ışığın hızına ulaşacak şekilde hızlandırılamayacağını söyler" denilmiş, bu durumda Stephen Hawking'in hız ve zaman ile ilgili söylemini bu kuram çürütmez mi ?

  • protego @protego

   @bosu Kuantumla foton ışınlandı. Direkt olarak madde değil evet ancak sonuçta ışık hızını aştığı için görelilik kuramının bir kısmı çöktü. Kuantum'un kendisi göreliliği çökerten şey zaten. Tabi buradan göreliliğin tamamen yanlış olduğu anlamı çıkmasın, bu kısmı yanlış. Sonuç olarak ışık hızını aşmak mümkün, ki aşıldı zaten. Henüz insan ışınlanamıyor ancak bir gün olur bu gidişle 🙂

   İlk sorduğunuz soruyla ilgili bir haber okumuştum, ISS'te miydi bir yerde tam hatırlamıyorum, birkaç saliselik zaman farkı yaşanmıştı. Aradım ama bulamadım.

   Ayrıca çok büyük bir yanlışınız var. Teori'nin anlamını yanlış biliyorsunuz. Teori:"Bilimde teori veya kuram; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. "

   Yani teori günlük anlamda kullanılan "doğrulanmamış şey" değildir. O hipotezdir. Teori birçok araştırma, bilimsel kanıt, gözlem ve deneyin birleştirilerek geniş bir kapsam, bir açıklama oluşturulmasıdır. Teoriye yanlış diyemezsiniz. Çünkü teoriler zaten kanıtların üzerine kuruludur. Teoriler genişletilebilir, kapsamları değişebilir, yeni gözlem ve kanıtlarla değişikliğe uğrayabilir ancak tamamen yanlışlanamaz. O yüzden teoridir isimleri.

  • bosu @bosu

   @protego Işın ile ışık hızının aşılması neden görelilik kuramının bir kısmını çürütsün ki ? Sonuçta görelilik kuramı maddeden söz etmiyor mu ? Görelilik kuramının neresini çürütüyor açıklarmısınız ?

  • protego @protego

   @bosu Hayır, göreliliğe göre ışık hızının aşılamamasının sebebi, evrendeki etkileşimin ışık hızında olmasıdır. Ancak kuantumla gördüğümüz üzere etkileşim ışık hızını aşabiliyor. Sadece madde olarak düşünmeyin. Kuantumu göreliliğe karşı yapılmış bir hile olarak düşünebilirsiniz. Göreliliğin mantığı ışık hızının doğrudan aşılamayacağıdır. Yani diyelim ki sen süper bir uzay roketi yaptın, yavaş yavaş hızlanarak ışık hızına yetişebilirsin belki ancak ışık hızını geçemezsin. Kuantumda ise böyle bir hızlanma durumu yok, direkt ışınlanma var. Bu konu gerçekten çok derin ve her kurduğum cümlede başka bir teoriyi anlatmam gerekiyor o yüzden daha detaylandıramıyorum 🙂 Görelilikteki ışık hızının aşılamamasının sebebini anlatan kısım yanlış sonuç olarak. Işık hızı aşılabiliyor. Şu andaki teknolojiyle bu şekilde aşılabiliyor, kuantumla. İlerde başka neler çıkar kimbilir. Ama dediğim gibi görelilik tamamen yanlış değil, zaten bir teori, teori olduğu için her yeni bulguyla evrimleşiyor, kuantumla görelilik birbirini tamamlayan şeyler aslında.

 • suicide @suicide

  @bosu uluslararasi uzay istasyonundaki atom saatlerinin dunyadaki esdegerlerine gore gunde saniyenin bilmemkac binde biri kadar geri kalmasi buna kanit olarak gosteriliyordu yanlisim yoksa. sadece hiz da degil maddelerin kutleleri oraninda zamanda kirilmaya yol acmalari gibi bir gercekte var ayrica.
  ek olarak insan vucudu isik hizinda gitmeye dayanamaz demissiniz bu yanlis, vucudun dayanamadigi sey hiz degil ivmedir. vucudun limitlerini asmayacak bir ivme ile hizlanirsaniz isik hizina cikmak sorun olmayacaktir. bunun en guzel kaniti uzayda dunya ile birlikte binlerce km hizla savrulurken hicbir sey hissetmememizdir.

 • Ömer Özgür @omc43

  Nesnenin hızı arttıkça zaman onun için yavaşlar. Bu bilinen bir şey ama hesabı nasıl yapmış fikrim yok.

Samsumg SM-B310E

Bu telefon internet sitelerdeki şahıs mağazalarında ve küçük telefoncularda satılıyordu. Telefoncudan tekini 230 TL den iki adet aldım.

Şimdi soru şuydu bu telefon samsung mağazalarında satılmıyor. Resmi yerlerde satışı bulunmuyor. Peki bu ürün o zaman 1e1 taklidmiydi ?

İşin doğrusu internet sitelerden alıp onlarca teşekkür edenler, bataryasının uzun gittiğinden bahsedenler, olduğu gibi onca insanın içinde sadece 2-3 kişi ürünlerin orjinal olmadığını belirtmişti yapılan youmlarda.

Benim aldığım telefonların her ikisininde seri numarası aynı olduğu için bende taklid olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Turk patent ve marka kurumundan isim aldım ve onaylandı 10 yıllığına bende. Ancak daha önceden şu an almış olduğum marka ismi ile twitter'da 2013 yılında 2 ayrı kişi hesap almış olup, aynı ismi oluşturamıyorum. İsimde değişiklik yapmadan olmuyor.

2003 yılında hesap açanların sayfalarının silinmesine gerek yok, isimlerini bir miktar değişmeleri benim için yeterli.

Bu sorunu nasıl düzeltebilirim ?

not: twitter destekten yazıyorum, şu otomatik cevap geliyor:
I'm not sure what you mean. Try selecting one of the options from the list below in order to get started.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  hesap sahipleri ile iletisime gecmek en kolay yöntem aksi halde twitter musteri hizmetlerine sorman lazim. gerekli belgeler ile basvurdugunda eger bahsi gecen hesaplarda ayni ulkede ise twitter buna izin veriyor degilse, zor biraz.

 • turker @turker

  Hesaplar aktif kullanılıyorsa birşey yapamazsınız

  • bosu @bosu

   Abi ciddimisin ? Biz bu belgeyi ne diye alıyoruz o zaman ?

  • turker @turker

   @bosu aldığınız belge TR sınırları içinde, kayıt yaptığınız sektörlerde geçerli. twitter da ilk gelen alır mantığı var. tek ihtimal, adam firmayı karalayıcı birşey yaparsa şikayette bulunabilirsiniz olmadı mahkemeye gidip erişim engelleme yaptırabilirsiniz.

   aldığınız markayı tescil etmediğiniz başka sektörde keyfime göre kullanabilirim.

  • bosu @bosu

   @turker haklısınız aldığımız belge türkiye sınırı içinde geçerliymiş. Şimdi usa eyaletleri ve avrupa ülkelerinde geçerli olması için ne yapılması gerektiğini araştırıyorum, ama pahalıya patlarsa hiç bulaşmayacağım. Çünkü aldığım isim dünya çapında iş yapmak için düşünülmüş bir marka değil. @ad33p nin verdiği sayfadan ismi kullanmak istediğimi belirttim şimdilik yanıt bekliyorum.

  • turker @turker

   @bosu dediğim gibi hesap aktifse boşa uğraşmayın. ismi alamazsanız. usa de tescil yaparsanız bir ihtimal...

 • ad33p @ad33p

  Kullanıcı adı ve İsim diye iki farklı kısım var. Ayarlar kısmındaki bölüm twitter.com/bosu olan kısım ama Profilinize gidip düzenle deyince orada da isim kısmı var. Siz isim olan yere marka isminizi yazın, kullanıcı adı kısmına da bosuoffical vs gibi başka bir şey yazın.
  Zaten en önemli belirti olan mavi tiki bir süredir vermiyor sanırım Twitter. Siz kendi sitenize twitter linki ekleyince resmi isim olduğu belli olacaktır.
  Bir de 2 kişi nasıl aynı ismi alıyor bilmiyorum ama dediğim gibi ayarlardaki kısım eşsiz (ünik) olmak zorunda. Belki siz isim ile karıştırdınız.