Filmin ismini bilen var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

13.75.237.170 nolu bir IP adresi, mail sunucusunda özellikle bir mail adresine parola deneme yanılma yolu ile hesabımızı ele geçirmeye çalışıyor. Aslında günümüz web dünyasında bu çok normal bir durum.

Anormal olan konu ise 13.75.237.170 nolu IP nin Australia Australia Sydney Microsoft Corporation'a ait olması.

Evet görüşlerinizi alalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Gece kuşları selam 🙂 Sunucu hız testi yapıyorum. Linki sileceğim, merak ettiğim kaç kbit yada mbit ile indirme yapabiliyorsunuz ?

http://46.102.106.104/index.php/s/gWJDM99rToDHEGp/download

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Bir arkadaşımla konuştuk aslında ateşli bir tartışma içine girdik ama bir türlü anlaşamadık. Dar boğaz diye tutturmuş bende sorun yok diyorum. Anlaşamadığımız nokta şu:

Ben diyorum ki, Ryzen 1600 işlemciyi sorunsuz şekilde GTX 2070 ile kullanırsın. Ana fikrim ise şu şekilde, sonuç itibari ile;

GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 980 kullanıp 80 FPS alabilirsin. Ama eğer
GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 2070 kullanırsan zaten 120 FPS alacaksın.

Tamam 8700k+gtx 2070 kullansan belki 150 FPS alacaksın ama ryzen 1600+gtx 2070 ile zaten gtx 980'e göre daha yüksek FPS aldığın için sorun yok diyorum.

Arkadaşta yok dar boğaz olur diyip duruyor. Bende kendisine sen oyunu oynarken oyun yerlerde sürünüyorsa, donuyorsa kasıyorsa evet dar boğaz olur ama böyle bir durum olmayacak yani dar boğaz yaşamayacaksın diyorum.

Sizinde görüşlerinizi almak istiyorum. sizce ryzen 1600+gtx 2070 kullanmak dar boğaz mı demek ? Yoksa her şekilde gtx 980'e göre daha fazla FPS alacağı için sorun ve dar boğaz yok mu ?

#dar_bogaz_nedir
#darboğaz
#ryzen_1600
#gtx980
#gtx2070

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 30
 • Temp 🔚 @temp

  @bosu Darboğaz sadece işlemci ve gpu'nun kullanım oranına bağlı olarak yaşamış olduğun fps düşüklüğü, kare kaybı, donma, kasma falan değil.
  Darboğaz dediğimiz şey bir donanımın tam verimde çalışamaması aslında.
  O yüzden de arkadaşın doğru söylüyor. Normalde 2070 ile alınacak fps 200 ise ve sen düşük bir işlemci ile 150 fps alıyorsan bu bir darboğazdır.

 • Seco @seco

  Üstteki gönderilerden birinde işlemci performansları vardı. Mesela benim 1600 ile 3700x arasında 30 fps fark vardı. Bu aradaki fark yüzünden aslında en yüksek kartı almak yerine bir tık daha düşüğü tercih etmek mantıklı. Ama belki ben ileride 4k monitöre geçmeyi düşünüyorum ya da işlemciyi de değiştireceğim, parayı denkleştirebilirsem gider en yüksek ekran kartını alırım. Aradaki verim düşüklüğüne takılmam.

 • bosu @bosu

  iyide beyler darboğaz diyorsunuzda ben mesajlarımda üst seviye işlemci olarak 3600x'i baz aldım. Şimdi aslında yine dar boğaz yok diyeceğim, şöyle bir mantık yürütelim.

  Üstte verdiğim bir inceleme videosundaki teslerde RTX 2070 kullanan sistem ile işlemciler şu puanları almıştı;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS

  Peki şimdi buraya yorum yazan arkadaşlarda aradaki FPS farkına bakarak 1600x ve 2600x işlemcinin dar boğaz yaşadığını ama 3600x işlemcinin böyle bir sorun yaşamadığını belirtiyor. (harika)

  Bende "dar boğaz var" diyenlere şöyle cevap vereyim, yarın öbürgün, 4600x işlemci çıkacak ve belki sonuç şöyle olacak;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS
  4600x: 240 FPS

  Peki o zaman 3600x 'de hani dar boğaz yoktu ?

  Demek istediğim elbette işlemcilerin tek çekirdek ve çoklu çekirdek güçleri arttıkça yada memory erişimlerinde hızlanma oldukça yada farklı yollar ile performans artışı sağladıklarında 3600x' e de dar boğaz diyeceksiniz ama oysa bugün dar boğaz yok diyordunuz. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz ?

  @temp @echo @kirbit @yasinc @protego @andacatasayar @lterlemez @aliytrklkmz

  • reducto @protego

   Ortalama fps farkları darboğaz değildir. Şöyle, senin dediğin gibi, bugün 2070 ile bulabildiğin en iyi işlemciyi de taksan, seneye çıkacak en iyi işlemci daha fazla fps verecek. Yani bu mantıkla bakarsak her işlemci darboğaza giriyor kapısına çıkıyoruz. Bu değil olay, olay işlemci ve ekran kartı arasında aşırı fark olması.

   1-) Sen 3700x işlemci ile GTX 1050 kullanabilirsin. Atıyorum oyunda 50fps ortalama alırsın. %1 fps'i de 40fps olur.

   2-) Ryzen 1600 ile RTX2070 takarsan ortalama 100fps alırsın. Ama %1 low'u sallıyorum 45fps olur. Bu şöyle bir şeye yol açar, 1. senaryoda 40-50fps olsa da kısmen akıcı bir görüntün olur oynarsın, 2. senaryoda 100fps ortalama esasen mükemmel, ancak onun %1 değeri 45fps. Bu sen 100fps ile oynarken aniden 45fps'e düşmen demek. İşte buna fps drop diyoruz. İlk senaryodaki sabit 40-50fps arası gezinme durumu bile daha iyidir. Çünkü 100'den 45'e düştüğünde ekranda takılmalar görürsün ve oynanışını aşırı etkiler çünkü aşırı yüksek fps farkı aim almanı bile zorlaştırır. Darboğaz bu

  • YasinC @yasinc

   Yukardaki 3600x de darboğaz yok demedim ki ondada darboğaz görünüyor. Ekran kartı kullanımı %80'de kalmış yani ekran kartının %20 daha potansiyeli saklı duruyor.

   Şöyle söyleyeyim
   Bir oyunda grafik ayarları ne kadar yükselirse işlemciden doğacak darboğaz o kadar azalır. Ekran kartının yüksek ayarlarda zaten canına okuyacağı için işlemcinin limitine gelmemiş olursun. Ekran kartının gücünün yetmediğini hissedersin.

   Yani ekran kartı yüksek ayarda işlemciye yetişemiyor. Düşük ayarda da işlemci ekran kartına yetişemiyor. Çünkü ekran kartının üzerindeki yükü alıyorsun. Bu sefer asıl performans belirleyici işlemci oluyor.

   Yani ekran kartı ve işlemci arasında en yavaş koşan hangisi ise ona ayak uydurur hızlı koşan. Burada senin aldığın fps önemli değil darboğaz var mı yok mu diye bakarsan.

   15fps alırsın bir oyunda hem işlemci hem ekran kartı tam kapasitede çalışıyorsa darboğaz yoktur bu iki donanım arasında. Ama istersen 100 fps al ekran kartın %50 çalışıyor cpu %100 de ise ekran kartın yatıyordur.

 • Nostromo @nostromo

  Bütün ayarları düşük-ortaya alırsın, oyun ona rağmen halâ akıcı dediğimiz sınır olan 60 fps nin altında çalışıyorsa darboğaz buna denir. Bu darboğaz meselesi de günümüz ''geymır'' bebelerinin diline pelesenk oldu. Oyunda ayarları köklemişsin, üstüne 90+ fps de oynuyorsun bir de, daha neyin darboğazı oluyor bu, nirvanaya ulaşmışsın zaten. Tatmin olman için daha ne olması lâzım ? Şu tüketim çılgınlığının geldiği noktayı 2000 lerin başında biri gelip söylese hadi be derdik. İntel HD4000 ile Dirt 3 oyununu 720p düşük ayarda 60 fps oynuyorum pekalâ tatmin oluyorum. Haa, ekran kartı güçlü olsa grafik ayarlarını orta-yükseğe alabilsem keşke. O zaman tam tatmin olurdum ama böyle de zevkli yani. Çıldırmanın alemi yok, ekran kartları olmuş bir dünya para, sokakta kilo ile alınabilen bir şey değil. Yani demek istediğim alt tarafın bir sınırı var ama üst tarafın bir sınırı yok.

Türkiye çapında internette kesintiler var sanırım bugün ?

Garanti bankasına girmiyor: https://www.garantibbva.com.tr/tr
İsimtescilde bulunan sitelerim sürekli kesinti yaşadı ve aşırı şekilde yavaşladılar.
Menkul kıymetler borsası http://www.tcmb.gov.tr den veri çekerken siteye ulaşılamıyordu.

Bunlar benim son 2-3 saat içerisinde tespit ettiklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ICQ Yeniden hayatta !

Ben icq'nun çok uzun zaman önce kapandığını biliyordum. Az öne sitesinin açık olduğunu ve web sitesinden hem masa üstü bilgisayarlar için chat programının indirilebildiğini hemde android gibi işletim sistemleri için sürümleri olduğunu gördüm.

Biliyorsunuz mail.com.tr adlı bir elektronik posta servisimiz (bizim servisimiz değildir) var. Hizmet kim tarafından sağlanıyor sorusunun cevabı ise Rusya.

ICQ'nun haklarını 2010 yılında Mail.Ru grubu 187.5 milyon dolara satın aldı. Ardından siteyi ve chat yazılımını yeniden aktive etmişler. #icq

http://www.icq.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye, ne hale gelmiş. Doruk TV adlı bir uydu kanalında, alman malı Bosch orijinal boş marka matkab satış reklamı var. Bakın tanıtım reklamı değil direk satış reklamı. Çünkü alttaki telefonlardan arayarak anında sipariş verebiliyorsunuz.

Piyasada 1500 lira olan ürünü 300 liraya satıyorlar. 20. yıl kampanyası nedeni ile bu fiyata ! Diyorlar...

Ama gorseldeki markaya çok iyi dikkat edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün sitede @mrx 'in mesajını görünce bende aklımda olan bir kaç soruyu sormak istedim.

Evin sıcaklığını, nemini, su deposunun su seviyesini ölçüp hatta su seviyesi azalmışsa içerisine otomatik su dolmasını sağlayacak ve tüm bu sıcaklık , nem ve su seviyesi gibi verileri internet üstünden bana gösterebilecek bir yazılım ve donanım ihtiyacım mevcut.

Çoğu kişinin bu tür işler için donanım olarak raspberry pi veya arduino kullandığını görüyorum. Üstüne çeşitli sensörler ve röleli anahtar devreleri takarak yazılım aracılığı ile ne istiyorlarsa yapılabiliyor.

Ancak yine çoğunluk raspberry pi ve arduino gibi benzeri cihazların bir yere kadar gelebildiğini, daha sonra yaptıokları iş büyüdükçe cihazların donanımdan kaynaklı yavaşlama gösterdiğini belirtiyorlar.

Öncelikle sorum şu, raspberry pi yada arduino yerine pentium 4 işlemcili masa üstü bilgisayar kullansak raspberry pi ve arduino 'dan kat ve kat daha kapasiteli olmaz mı ?

Dahası böyle bir masa üstü PC kullanıldığında raspberry pi, arduino ve türevleri için yazılmış olan açık kaynaklı bedava yazılımları windows ortamında nasıl kullanırız ? Yada linux dağıtımları işe yarar mı bu konuda ?

Son olaraksa raspberry pi ve arduino için pek çok sensör bulunmakta, masa üstü PC'ye takmak içinde bu sensörler varmıdır ?

Yani bu işe raspberry pi yada arduino ile mi başlanmalı, bunlar yerine direk PC ile mi başlanmalı ?

Benim görüşüm PC'nin sınırsız imkanlar tanıyacağı ve raspberry pi ev arduino'nun yapamayacağı pek çok şeyi PC 'nin yapabileceğini düşünüyorum.

Yani elektrik tüketimi benim için sorun değil, raspberry pi ve arduino 5 watt harcasa PC ise 250 watt harcasa bile hiç sorun değil, yeterki adam akıllı bişeyler yapabilelim.

Yazılım bilgim sadece PHP diyerek, yorumları alalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16
 • suicide @suicide

  Raspberry hele ki son surumlerini goze alirsak bahsettiginiz isleri cok rahat ve hizli bicimde yapar. Yillardir kendi kurdugum benzer otomasyonu kullaniyordum evimde taa ki mecburen tasinincaya kadar. Tek sorun sd kartin cokmesi olabiliyordu ki onu da sistemi readonly yaparak cozmek mumkun.

  diger taraftan ben illa pc calistiracagim diyorsaniz arduino yu ara katman olarak kullanarak verileri usb den pc ye aktarip islemleri pc de yapabilirsiniz. Acemilik doneminde bunu da denemis biri olarak kesinlikle onermem, yapilacaksa da mutlaka linux ile yapilmali windows da cok sorun yasarsiniz. Ayrica sinirli da olsa direk pc den sensor role vs. kontrol etmek istiyorsaniz paralel portu GPIO benzeri sekilde kullanabilirsiniz.

  • bosu @bosu

   Anladığım kadarı ile arduino' yu ara katman olarak PC'ye bağlayıp kullanmak karışık bir iş gibi. Bu durumda Raspberry kullanmak daha mantıklı görünüyor.

  • suicide @suicide

   @bosu duruma gore degisir, sensorlerden gelen veriyi okumak ve usb uzerinden seri haberlesme ile gondermek icin arduino kodlayacaksiniz bu bir. yapacaginiz is size ozel oldugundan pc de karsiligini bulamayacaginiz icin pc tarafinda karsilayacak programi yazacaksiniz bu iki. Acikcasi ben olsam hic bu zahmete girmem, zamaninda girdim tat vermedi 🙂 cunku veriyi aldiktan sonra pc icerisinde cevirmek direk arduino ya da raspi icerisinde cevirmekten daha zor. pc karmasik yapisindan oturu insani zorluyor.

   ha su var, projeniz baya baya basit ise esp8266 da kullanabilirsiniz. Basit role kontrolu, sensor verisi alma vs. gibi islerde hepsinden hizli ve pratik oluyor.

 • suicide @suicide

  @bosu afyon patlamadigindan su kismi yeni gordum, "Benim görüşüm PC'nin sınırsız imkanlar tanıyacağı ve raspberry pi ev arduino'nun yapamayacağı pek çok şeyi PC 'nin yapabileceğini düşünüyorum. " pc den beklediginiz sinirsiz imkanlara ornek verebilir misiniz? belki diger platformlarda da karsiligi vardir.

 • cgdincer @cgdincer

  Esp32 biçilmiş kaftan. 18650 pil shield de satılıyor, düşük tüketim modunda aylarca gider.

 • Serdar @serdaracikyol

  Raspberry Pi bu işlerin üstesinden gelebilecek kadar güçlü bir kart. Üzerine biraz uğraş vermen gerekiyor yalnız.

  Nasıl yapılacağına gelirsek; Raspberry Pi 'yi hub olarak kullanıp (hazır yazılımlar var), ona başka ucuz sensör kartları ile kablosuz ağ üzerinden haberleştirirsin. Hatta RasPi'ye ekran bağlayarak dokunmatik olarak da kullanman mümkün.

  Sensörler için Arduino'ya alternatif kablosuz ağlara bağlanabilen NodeMcu, WeMos gibi kartlar var. Fiyatları Aliexpress'de 10 - 15 TL. Ben WeMos'u öneririm lego gibi üzerine ekleyebileceğimiz sensör kartları mevcut. Bu kartlar sensörden okuduğu değerleri aynı ağ üzerinden RasPi'ye gönderecek. RasP üzerinde kurulu olan yazılım bu değerleri alıp görsel bir arayüz üzerine size gösterecek.

  Eğer bir elektrik kontağı açıp kapatmak istiyorsanız da Sonoff marka kontaklar var, bunların içinde de WeMos'daki çipin aynısından var. RasPi'ye kurulu olan yazılım bunu da destekliyor. Yani bunları da arayüz üzerinden yönetebiliyorsunuz.

  Raspberry Pi'yi hub haline getirmek için gerekli olan yazılımı şu linkten bulabilirsiniz:
  https://www.openhab.org/
  Alternatif:
  https://www.home-assistant.io/

  Benim unuttuğum sizin merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.

Die Hard Trilogy oyunundan bir görüntü. Playstation - Sega Saturn zamanları. Şimdi baktımda bu grafikle mi oyun oynuyormuşuz biz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

eXistenZ'i izleyen var mı ?

Film aslında birşeyler anlatıyor yada anlatmaya çalışıyor ama cidden bana çok amatörce bir film gibi geldi. Görüşlerinizi almak istiyorum.

Filmde oyun yapımcısı bir kadın oyun yapıyor, sanırım başika yapanlarda var. Ama bu oyunlar gerçek hayat gibi. Omurliğine bağırsağa benzer bir kablo takarak oyuna giriyorsun.

Diyaloglar içerisinde en ilgimi çeken diyalog; 20 dakika oyunda kalan ve oyuna giren bir grup oyundan çıktıktan sonra sanki yıllar geçmiş gibiydi demeleriydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap