Gece kuşları selam 🙂 Sunucu hız testi yapıyorum. Linki sileceğim, merak ettiğim kaç kbit yada mbit ile indirme yapabiliyorsunuz ?

http://46.102.106.104/index.php/s/gWJDM99rToDHEGp/download

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Bir arkadaşımla konuştuk aslında ateşli bir tartışma içine girdik ama bir türlü anlaşamadık. Dar boğaz diye tutturmuş bende sorun yok diyorum. Anlaşamadığımız nokta şu:

Ben diyorum ki, Ryzen 1600 işlemciyi sorunsuz şekilde GTX 2070 ile kullanırsın. Ana fikrim ise şu şekilde, sonuç itibari ile;

GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 980 kullanıp 80 FPS alabilirsin. Ama eğer
GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 2070 kullanırsan zaten 120 FPS alacaksın.

Tamam 8700k+gtx 2070 kullansan belki 150 FPS alacaksın ama ryzen 1600+gtx 2070 ile zaten gtx 980'e göre daha yüksek FPS aldığın için sorun yok diyorum.

Arkadaşta yok dar boğaz olur diyip duruyor. Bende kendisine sen oyunu oynarken oyun yerlerde sürünüyorsa, donuyorsa kasıyorsa evet dar boğaz olur ama böyle bir durum olmayacak yani dar boğaz yaşamayacaksın diyorum.

Sizinde görüşlerinizi almak istiyorum. sizce ryzen 1600+gtx 2070 kullanmak dar boğaz mı demek ? Yoksa her şekilde gtx 980'e göre daha fazla FPS alacağı için sorun ve dar boğaz yok mu ?

#dar_bogaz_nedir
#darboğaz
#ryzen_1600
#gtx980
#gtx2070

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 30
 • Temp 🔚 @temp

  @bosu Darboğaz sadece işlemci ve gpu'nun kullanım oranına bağlı olarak yaşamış olduğun fps düşüklüğü, kare kaybı, donma, kasma falan değil.
  Darboğaz dediğimiz şey bir donanımın tam verimde çalışamaması aslında.
  O yüzden de arkadaşın doğru söylüyor. Normalde 2070 ile alınacak fps 200 ise ve sen düşük bir işlemci ile 150 fps alıyorsan bu bir darboğazdır.

 • Seco @seco

  Üstteki gönderilerden birinde işlemci performansları vardı. Mesela benim 1600 ile 3700x arasında 30 fps fark vardı. Bu aradaki fark yüzünden aslında en yüksek kartı almak yerine bir tık daha düşüğü tercih etmek mantıklı. Ama belki ben ileride 4k monitöre geçmeyi düşünüyorum ya da işlemciyi de değiştireceğim, parayı denkleştirebilirsem gider en yüksek ekran kartını alırım. Aradaki verim düşüklüğüne takılmam.

 • bosu @bosu

  iyide beyler darboğaz diyorsunuzda ben mesajlarımda üst seviye işlemci olarak 3600x'i baz aldım. Şimdi aslında yine dar boğaz yok diyeceğim, şöyle bir mantık yürütelim.

  Üstte verdiğim bir inceleme videosundaki teslerde RTX 2070 kullanan sistem ile işlemciler şu puanları almıştı;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS

  Peki şimdi buraya yorum yazan arkadaşlarda aradaki FPS farkına bakarak 1600x ve 2600x işlemcinin dar boğaz yaşadığını ama 3600x işlemcinin böyle bir sorun yaşamadığını belirtiyor. (harika)

  Bende "dar boğaz var" diyenlere şöyle cevap vereyim, yarın öbürgün, 4600x işlemci çıkacak ve belki sonuç şöyle olacak;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS
  4600x: 240 FPS

  Peki o zaman 3600x 'de hani dar boğaz yoktu ?

  Demek istediğim elbette işlemcilerin tek çekirdek ve çoklu çekirdek güçleri arttıkça yada memory erişimlerinde hızlanma oldukça yada farklı yollar ile performans artışı sağladıklarında 3600x' e de dar boğaz diyeceksiniz ama oysa bugün dar boğaz yok diyordunuz. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz ?

  @temp @echo @kirbit @yasinc @protego @andacatasayar @lterlemez @aliytrklkmz

  • reducto @protego

   Ortalama fps farkları darboğaz değildir. Şöyle, senin dediğin gibi, bugün 2070 ile bulabildiğin en iyi işlemciyi de taksan, seneye çıkacak en iyi işlemci daha fazla fps verecek. Yani bu mantıkla bakarsak her işlemci darboğaza giriyor kapısına çıkıyoruz. Bu değil olay, olay işlemci ve ekran kartı arasında aşırı fark olması.

   1-) Sen 3700x işlemci ile GTX 1050 kullanabilirsin. Atıyorum oyunda 50fps ortalama alırsın. %1 fps'i de 40fps olur.

   2-) Ryzen 1600 ile RTX2070 takarsan ortalama 100fps alırsın. Ama %1 low'u sallıyorum 45fps olur. Bu şöyle bir şeye yol açar, 1. senaryoda 40-50fps olsa da kısmen akıcı bir görüntün olur oynarsın, 2. senaryoda 100fps ortalama esasen mükemmel, ancak onun %1 değeri 45fps. Bu sen 100fps ile oynarken aniden 45fps'e düşmen demek. İşte buna fps drop diyoruz. İlk senaryodaki sabit 40-50fps arası gezinme durumu bile daha iyidir. Çünkü 100'den 45'e düştüğünde ekranda takılmalar görürsün ve oynanışını aşırı etkiler çünkü aşırı yüksek fps farkı aim almanı bile zorlaştırır. Darboğaz bu

  • YasinC @yasinc

   Yukardaki 3600x de darboğaz yok demedim ki ondada darboğaz görünüyor. Ekran kartı kullanımı %80'de kalmış yani ekran kartının %20 daha potansiyeli saklı duruyor.

   Şöyle söyleyeyim
   Bir oyunda grafik ayarları ne kadar yükselirse işlemciden doğacak darboğaz o kadar azalır. Ekran kartının yüksek ayarlarda zaten canına okuyacağı için işlemcinin limitine gelmemiş olursun. Ekran kartının gücünün yetmediğini hissedersin.

   Yani ekran kartı yüksek ayarda işlemciye yetişemiyor. Düşük ayarda da işlemci ekran kartına yetişemiyor. Çünkü ekran kartının üzerindeki yükü alıyorsun. Bu sefer asıl performans belirleyici işlemci oluyor.

   Yani ekran kartı ve işlemci arasında en yavaş koşan hangisi ise ona ayak uydurur hızlı koşan. Burada senin aldığın fps önemli değil darboğaz var mı yok mu diye bakarsan.

   15fps alırsın bir oyunda hem işlemci hem ekran kartı tam kapasitede çalışıyorsa darboğaz yoktur bu iki donanım arasında. Ama istersen 100 fps al ekran kartın %50 çalışıyor cpu %100 de ise ekran kartın yatıyordur.

 • Nostromo @nostromo

  Bütün ayarları düşük-ortaya alırsın, oyun ona rağmen halâ akıcı dediğimiz sınır olan 60 fps nin altında çalışıyorsa darboğaz buna denir. Bu darboğaz meselesi de günümüz ''geymır'' bebelerinin diline pelesenk oldu. Oyunda ayarları köklemişsin, üstüne 90+ fps de oynuyorsun bir de, daha neyin darboğazı oluyor bu, nirvanaya ulaşmışsın zaten. Tatmin olman için daha ne olması lâzım ? Şu tüketim çılgınlığının geldiği noktayı 2000 lerin başında biri gelip söylese hadi be derdik. İntel HD4000 ile Dirt 3 oyununu 720p düşük ayarda 60 fps oynuyorum pekalâ tatmin oluyorum. Haa, ekran kartı güçlü olsa grafik ayarlarını orta-yükseğe alabilsem keşke. O zaman tam tatmin olurdum ama böyle de zevkli yani. Çıldırmanın alemi yok, ekran kartları olmuş bir dünya para, sokakta kilo ile alınabilen bir şey değil. Yani demek istediğim alt tarafın bir sınırı var ama üst tarafın bir sınırı yok.

Oynadığınız en güzel oyun hangisiydi ?

İlk olarak başlıyorum: Lost Planet Extreme Condition (10 sene önce)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Yenilmezler filminden bir kaç soru yönelticem, filmler ile arası iyi olanlara.

Merak ettiğim Thanos nasıl oluyorda Demir Adam'dan yada Thor'dan bile daha güçlü bir karakter hemde elinde eldiveni bile olmadan ?

Hadi tamam evrenin 4 bir yanından ele geçirdiği taşlar ile üstün güçler elde ediyor, buna lafım yok. Lakin eldivensizken bile nasıl, inanılmaz bir güce sahip bir yaratık böyle ?

Örneğin filmin sonlarına doğru bir sahnede Kaptan Amerika ve Thor aynı anda Thanos'a girişiyorlarlar ama her iki süper güçlü karakteride devre dışı bırakabiliyor. (ikisini yenip eldiveni tekrar aldığı sahne). Hatta bu sahneden hemen sonra yine Thanos eldivensiz halde iken Captain Marvel'ı bile yakalıp, tutup yere fırlatabiliyor.

Thanos'un bu inanılmaz gücünün sırrı ne ? Diğer süper karakterler nerede ise hepsi bir araya gelse bile, Thanos nasıl daha güçlü oluyor ?

İkinci soru ise, Demir adam eldivenin üstündeki güç taşlarını ele geçirince nasıl oluyorda öylesine yüksek bir güç ile ölüyor. Yanlışım yoksa taşlardan biri "ölümsüzlük taşı" olarak geçiyor ? Bu durum film serisinde şimdiye kadar gördüklerimize, göre mantık hatasımıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24
 • Fırat Duran @firat_duran

  Senarist ne derse o. Açıklaması olamaz öyle birşeyin. İronman gökten düştü kaç kere iç organlari bile zarar görmüyor. Adam ironmanin kafasindaki zirhi avucuyla büküyor ama yumruklayinca birşey olmuyor. Bazı filmleri düz izleyeceksin. Buda onlardan biri.

  Mesela scarlet cadısı thanosu eziyordu. Gemi ateş yagmuruna tuttu. Sonra scarlet kayboldu ortadan. Nere gittin?
  Yada ironman zirhi herkese giydirebilirdi. Bir sürü soru var.

  • bosu @bosu

   Scarlet'in sahnesi harikaydı cidden. Gök yüzündeki uzay gemisi yaylım ateşine başlayınca işler değişti. Bu arada Scarlet, Thanos'a şöyle bir şey diyordu: "benim hayatımı mahfettin" Birşeyleri izlemediğim yada gözden kaçırdığım kesin. Scarlet bu cümle ile neyi kast ediyordu ? (Tamam, hatırladım, yapay zekalı robot sevgilisi taş için öldürülüyordu)

  • cengiz @cengiz

   Sonuçta kurgusal bir evren hikayede illa ki çatlatlar olacak o kadar karakteri bir filmde gösterip her birine yeterli süre vermek, karakter gelişimlerini sorunsuz biçimde yansıtıp bu sırada da arka planda ayrı bir hikaye anlatmak kolay bir iş değil. Önemli olan bu tutarsızlıkarın olabildiğince küçük olduğu bir film ortaya çıkarabilmek. Daha çok konuşurdum da ayrıntıya girmeyeyim.

 • enginva @enginva

  Çünkü Marvel'in keyfi öyle istedi 😀

 • bosu @bosu

  Arkadaşlar filmle ilgili bir youtube kanalı yeni video yapmış, güzel yorumlar var izlemenizi öneririm: @enginva @daviance @cengiz @firat_duran @kadirg1976 @felix @achfighter @sawgent @arandur @orcun @zrrckkk @yasinc

  https://www.youtube.com/watch?v=gdktdlvpio8

Office Ev ve İş 2019 lisans sorunu yaşıyorum. Elimizde çok sayıda bu üründen vardı windows işletim sistemli bilgisayarlara kurulum ve lisanslama sorunsuzca gerçekleşti.

Ama 1 tane mac bilgisayar vardı, bu bilgisayarda lisanslama işlemi yapamadık. Çünkü kurulum sonrası lisans anahtarı sormuyormuş. (ben mac'in yanında değilim)

Direk olarak kurulum sonrasında hesap ekle diye seçenek sunuyormuş sadece. Sonra kurulumu yapan bilgisayarcı, microsoft Türkiye'yi arayarak destek almak istediğinde, Microsoft biz bu ürünü akademisyenlere veriyor / hediye ediyoruz bu nedenle bu ürüne destek vermiyoruz demiş.

Şimdi bizdeki ürünün üstünde hediyedir yada para ile satılmaz şeklinde bir ibare bulunmuyor. Faturasıda elimizde mevcut, bu sorunu nasıl çözebiliriz ? iMac işletim sistemine lisans anahtarı girerek aktive etmenin yolu yok mu ?

#mac
#MacOS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • helga @helga

  Hangi lisans türüne sahip olduğunuzu belirtmemişsiniz. Topluca dağıtılan bir lisansın bir parçasıysa
  Volume License Serializer dosyasına sahip olmalısınız.

  • bosu @bosu

   Hocam kutu ürün, kutunun yada serial kartının herhangi bir yerinde yazıyorsa söyleyeyim size. (lisansın altında Retail yazıyor)

  • helga @helga

   @bosu Elinizde satış belgesi var mı ürünün? Hediye ürün deniyorsa size yanlış ürün satılmış demektir. Akademisyenlere verilen lisanslarda denediğiniz şekillerde aktif edilmiyor.

  • bosu @bosu

   @helga elimizde aldığımıza dair, elektronik fatura mevcut. Bize satan bilgisayarcı ile görüştüm az önce onunda elinde satın aldığı yerden elektronik faturası mevcut. Faturada ürünün koduna kadar herşey yazıyor. Sanırım 3-4 ay önce almıştık.

  • helga @helga

   @bosu İlginç olan bu işte. Gerçekten elinizde ki ürün retail ise Microsoft destek size yardım etmeliydi. Elinizde faturanız falan var. 0850 390 2777 şu numarayı aramayı deneyin. Satın aldığınızı, faturanız olduğunu belirtin.

  • bosu @bosu

   @helga Aynen aradığım numara bu. Ben 2 defa aradım, her ikisinde de bu ürünün geliştiricilere verilen bir ürün olduğunu benim elimde olmaması gerektiğini söyleyip, ardından hiç bri ilgi ve alaka göstermeyip sadece satın aldığım yer ile irtibat kurmamı istiyorlar.

   Yani Microsoft Türkiye istese şunu yapabilir, Bu benim ürünüm orjinal ama ben bunu müşteriye satmamışım diyerek, benim nereden satın aldığımı öğrenip gerekli yasal işlemleri başlatabilir yada bunu takibini yapabilir ama umurlarında bile değil.

   Umurlarında değil, bu ürünün nasıl piyasada kim ve ne şekilde satılığının ve ben microsoft müşterisinin halide umurlarında değil.

   Sonuçta ben bu ürünü 30 liraya değil 800-900 liraya kutulu olarak almışım. Ama beyler bilginiz olsun internetten satın aldığınız kutulu ürünlerede çok güvenmeyin.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Mail hesabına şifreyi tanıtıp, hesap ile giriş yapıldığında lisans sormuyor. Mac bilgisayara o şekilde kurmuştum.Yanlız lisans hesaba nasıl bağlanıyor o konuda bilgim yok. Microsoft klasik yapacağını yapmış. Piyasada satılmaması gereken lisansları satıyorlar. Sorun yaşandığında, biz destek vermiyoruz diyip geçiyorlar.

  • bosu @bosu

   Aynende bu durum söz konusu, biz kutulu ürün diye güvendik aldık. yaklaşık ürün başı 800- 1000 TL gibi rakam ödedik ve şu duruma bakın.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @bosu Firmayı ara, kutulu lisansın ve faturanın olduğunu söyle. Türkiye'de X mağazasından aldığını ve ödediğin parayı belirt. Bu lisansın neden X mağazasında satıldığını ve neden uyarılmadığını söyle. İşini çözüyorlar. Bu şekilde oem windows lisansını, düzeltmiştim.

  • bosu @bosu

   @awsalli Bunu denemedim, ama güzel bir fikir yarın ulaşabilirmiyim bilmiyorum. Pazartesi arayıp bu şekilde bir yol izleyeceğim. Ayrıca ürünün üstünde bugunde özellikle bedavadır, hediyedir, parayla satılmaz gibi bir ibare olmadığını bu durumda benim nasıl anlayabileceğimi sorduğumda ne yazık ki geçiştirmece cevaplar aldım.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @bosu Yıllar önce kutulu Windows 7 Home lisansı aldım. Ram takviyesi yapmam gerektiğinde, 12 gb sınırına takılmıştım. İşim acildi, doğru düzgün araştırmadan, kutunun içinde Windows 7 ultimate lisansı almıştım.(eksen bilgisayar 450-500 tl) Ne üzerinde bir uyarı vardı, ne de aldığım yer uyardı.(oem lisansıydı) Sistemi değiştirince lisans çalışmadı. Microsoft ile görüştüm, geçici olarak yeni anakartta lisansı aktif ettiler. Anakart arızalanınca, tekrar microsoft ile görüşmek zorunda kaldım. 1-2 görüşmenin ardından yeni Windows 10 lisansı verdiler. Bu lisans anakart üreticilerine ve bilgisayar üreticilerine verildiğini, piyasada satılmadığını söyledi. Oem lisans almama gerektiğini söyleyince, neden piyasada satıldığını sorunca ses kesildi. Yetkili kişiyle görüşüp, yeni lisans verdiler. 1700 liralık işletim sistemi ittirmeye çalışıyorlar. Sende hakkını sonuna kadar ara, gerekli desteği versinler.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Bir microsoft hesabı ile https://setup.office.com/ üzerinden oturum açarak ardından anahtarı oraya girerek kurulum dosyasını indirme kısmından sonra anahtar hesaba tanımlanmış oluyor,daha sonra o hesap ile giriş yapmayı dener misiniz?

  • bosu @bosu

   Merhaba, @mr-bell aynen o adrese girdim windows pc ile seriali girince sorun çıkmıyor ürün tanınıyor kutu üstünde yazan ürün ile bire bir. Ardından dil seçeneği soruyor dil seçiliyor ve en sonunda dediğin gibi exe dosyası iniyor. Bu inen exe dosyaları ile sorunsuzca windows PC lere kurdum ben bu ürünü.

   Ama bu bahsettiğiniz işlem yapılmasına rağmen aynı mail adresi ile hesaba giriş yapılmak istendiğinde olmuyor. Benim hesabımda nedense önceden sadece satın alınan windows serverlar görünüyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @bosu Öyleyse rezillik,kolay gelsin

  • bosu @bosu

   @mr-bell hemde ne rezillik, hiç sormayın. Ürün microsoft'un orjinal ürünü ama kendi ürününe sahip çıkmıyor. Ulan bundan sonra interneteki 20-30 liralık kutusuz ürünleri alıp kullanmazsam ne olayım.

Beyler ekran kartı ne kullanıyorsunuz, herkes kullandığı kartı ve en son müptela olduğu oyunu yazsın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar psikolojik yardıma ihtiyacım var !

3-4 gün önce 2600x siparişi verdim. 1.016 TL 'ye ama şimdi beynim benimle adeta oynuyor. İçim içimi yiyor, neden ama neden 2700x almadım diye.

Yine 3-4 gün önce 2700x vatan bilgisayarda 1.300 küsür TL civarında idi, ama ama bugün ise 1.566 TL

Şimdi henüz hepsiburada'dan aldığım 2600x elime ulaşmadı, kargoyu teslim almayı düşünmüyorum ve ürünü teslim almadan geri iade edeceğim, büyük ihtimal.

Ama sorun şurada, 2700x tekrar ve kısa sürede 1.300 TL seviyelelerine düşer mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Garden Story

Şimdi bu oyun türkçe olsaydı ne güzel oynanırdı. Nedense bu tarz oyunlar çok ilgimi çekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Beyler bu vray hatasının sebebi nedir, anlayan var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Ubuntu server ayarlarından anlayan kimse var mı ?

BIND içerisine eklediğim domain aktif olmadı.
PHP tabanlı bir scriptin config.php dosyasına root yetkisi istediği için erişim sağlayamıyorum.
Mail sunucusu kurmam gerekli.

#Ubuntu

BeğenFavori PaylaşYorum yap