Merhaba bozuk anakartı tamir ettirmek için nereye gönderelim ? Anakartın üstündeki parçaları test edip arızayı bulabilen ve parça değiştirebilen bir sanaatkâr aranıyor.

Donanımhaber de tanıdığım marins adında biri vardı ama BGA cihazı arızalı olduğundan şu an bakamıyor. Sonra mühendismurat'ı duymayan yoktur donanımhaber'de nasıl olmuşsa tamir işine girmiş ama güvenemedim, bana uzun zamandır tamir yapan ve yaptığı işde ünü olan biri lazım.

Önceden tamir işi yaptırıp memnun kaldığınız ve önerebileceğiniz birileri varsa çok acil lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Telekom Telefon

1 sene önce başka firmadan kendilerine taşınan şirket hattını kapatmışlar. Gerekçeleri eksik evrak.

1 senedir açık olan ve kullanılan hattı kapatıyorlar ? Peki neden evraklarımızı kaybettikleri için. Evet çok açık söylüyorum Telekom bizim şirkete ait evrakları kaybetmiştir. Kendini bu durumdan kurtarmak içinde hatttı kapatma yoluna gitmiştir.

Soruyoyorum:
* Hattı hangi birim kapattı ? Cevap yok.

* Şikayet kaydı açacağım diyorum. Cevap Hayır bu durumla ilgili şikayet açamıyoruz. Açsak bile kayıt kapatılır.

* Bayii eksik evrakla hiç bir işlem yapmıyor diyorum. Nasıl evrak eksik olabilir diyorum. Cevap yok.

* Hangi evrak eksik diyorum. Hangi evrağın eksik olduğunu göremiyoruz diyorlar.

* İyide bizim 30 adet hattımız var hepsinin firma / vergi levhası / paket vs bilgileri aynı zaten tüm evraklar birbiri ile aynı diyorum, nasıl eksik evrak olabilir diyorum. Cevap yok.

Kısaca Telekom amatör ve köylü işi, iş yapıyor. Senin hattın kapatılıyor ama senin hiç bir hakkın yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

MPC-HC (Medya Oynatıcı Klasik - Ev Sineması) adlı yazılım 2017 yılından beri güncellenmiyor. Ne diyorsunuz bu duruma ? Bu yazılımı kullananlar var mı ? Buna alternatif öneriler var mı ? MPC-BE'yi duydunuz mu ?

Ama öneri yapanlar hiç değilse, görüntüyü iyileştiren 480p - 720p gibi videolarda ekran kartı GPU'unu kullanarak gerçek zamanlı düzeltme yapan yazılımlar önerirse çok güzel bir konu olabilir.

Not: Konu Güncellenmiştir.

@ad33p ve @elmasevmem nickli arkadaşlar MPC-HC yazılımını hala geliştirmeye devam eden bir grubun adresini verdiler. Bu linkden MPC-HC son sürümü indirebilirsiniz:

MPC-HC 1.9.8 Download - Resmi Sürüm Değildir
https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases/tag/1.9.8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

Hosting, web sitesi işleri ile uğraşanlar buraya 😛 Satın alınmış ama site açılıp, kullanılmayan harika domain isimleri:

http://www.forum.gen.tr
http://www.turk.blog
http://www.turk.gen.tr
http://www.forum.gen.tr
http://www.forum.com.tr

Bu site ise gezergen karşılaştığım güzel bir resim yükleme sitesi:
http://www.img.gen.tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Blogcu.com Temmuz 2020'de sessiz sedasız kimseye haber vermeden kapanmış. Hatırladığım kadarı ile site 2007 yılında açılmıştı. Kısa zamanda büyük bir üye popülasyonuna sahip oldu.

Sitenin en popüler olduğu dönemde bir firma siteyi satın aldı. 2009 yılında tasarım logosuna kadar baştan aşağı değişti, haberi webrazzi de yapıldı.

Şimdi güvenliğin ve veri paylaşımın tartışıldığı bugünlerde geleyim asıl konuya. Biz bize ait olana sahip çıkmaz isek, değer vermez ve yabancı olanı kullanır isek sonra verilerimiz kimler ile paylaşılıyor konusunu tartışırız.

Aslında devletin özellikle yabancı web sitelerinin türk vatandaşlarının bilgilerini elde etmesi ve paylaşması konusunda kesin kararlar alması kanunlar çıkartması, yabancı sitelere de türkiyede yayın yapacak isen, bak bu kurallara harfiyen uyman gerekli demesi lazım.

Tekrar blogcu.com'a dönecek olursak bir ara bayağı kullanan vardı, kapanması yazık oldu. Keşke yaşatabilseydik. Ama en kötü nokta site şahıstan firmaya geçince firmanın siteye ticari gözle bakması. Tamam hadi ticari gözle baktın ama yapamadın, neyse yorum atmak isteyenlere yorumlar açıktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Beyler, ikinci el PS2 buldum. Sony Playstation 2' nin 21. yılı şerefine yarın almayı düşünüyorum. 150 TL, çift kol, hdd'li, memory kartlı. HDD boyutu yada memory kart boyutu gibi detaylari yarın öğreneceğim. Küçük bir test sonrası sorun yoksa alicam ve alırsam buraya fotoğraf eklerim.

PS2 dusunmemin sebebi, oynamak istediğim oyunlar var. Özellikle de PS2 oyunlarının artık rahat indirilmesi ve temin edilmesi ve bilhassa ingilizce dil destekli ne kadar japon oyunları bulursam denemeyi düşünüyorum.

Özellikle PS1 zamanında Jackie Chan Stunt Master oyununu beğenerek oynamıştım. Sonrasında benzeri diyebileceğimiz Jet Li: Rise to Honor adlı oyununda PS2'ye çıktığını görmüştüm. Jet Li: Rise to Honor'da ilk oynayacağım oyunlardanbiri olacak sanırım.

Evde tüplü 70 yada 80 ekran TV de var. Yani cam gibi nep net görüntü ile oynayacağım 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 25
 • ahmet.diye.biri @metchak

  Sağlam bir plazma TV bulabilirsen, component çıkış ile FHD destekli oyunları ve 720p oyunları oynayabilirsin. Panasonic viera tercihim. Bir ara kafamda PS2 ve plazma hayalim vardı. Hala var ama, şimdi başka önceliklerim var.

 • bosu @bosu

  @mr-bell @tarikkaya @kei @ozgurg @armv7 @melburg @gio @ganiemre @metchak @passenoir

  Cihazı gidip bugün arkadaşın dükkanında deneyerek aldık. Tam 150 Türk Lirası para saydık 😛 bu 21 yıllık efsanevi enderde olsa 1-2 oyunda 1080i görüntü veren cihaza. (Gran Turismo 4, Jackass: The Game ) Cihaz içerisinden 40 GB HDD ve 8 MB memory kart çıktı. İçerisinde 7-8 tane futbol oyunu yüklü ama büyük ihtimal içerisindeki oyunları silip yeni indirdiğim oyunları yükleyeceğim.

  Bugün indirdiğim oyunlar:
  1- Jet Li Rise to Honour
  2- Melty Blood Actress Again
  3- Crash Bandicoot - The Wrath of Cortex
  4- ICO (bu oyunu bilmiyordum ama çok ilgimi çekti)

 • bosu @bosu

  Beyler genel bilgi amacı ile yazıyorum. Diyelim PS2 aldınız, diyelim internetten oyunlarını indirdiniz. Ama indirdiğiniz oyunlardan bazıları .bin uzantılı ve PS2 ye oyun atan yazılım bu uzantıyı görmüyor. Ne yapacağız ?

  Çözümü şu şekilde WinBin2Iso adlı programı indirip .bin uzantılarını .iso'ya çevirebiliyoruz. Sonrasında HDD 'ye dosya atan HDL image programı ile oyunları atabiliriz.

 • cicikuş nazmi @cicikus

  hayirli olsun ps2 hdd aparari turkeyede biraz nadir sanirim bi ara aradim bulamadim

  • bosu @bosu

   Teşekkürler, Türkiye'de azmıydı yoksa ikinci elde mi bulunmuyor, bilmiyorum. Bu benim cihazdan çıkan aparat ve hdd. Yanlız bende içine 11- 12 oyun attım doldu bile.

  • cicikuş nazmi @cicikus

   @bosu 500 gblik bi ide hdd iş görür bence benimki çipli ama korsan oyunum yok gt4üm var orijinal fakat memory card yan sanayi olduğundan mıdır nedir bi zaman sonra saveim bozuluyor data corrupted hatası veriyor oynayamıyorum o yüzden 😀

3 sene önce 27 TL ile başladığım Telekom "faturasız" festival 6 pakedine günümüzde 38 TL + 2 TL vergi vererek kullanıyorum.

1000 dk
1000 sms
6 GB

Şimdi mesaj atıyorlar ve artık bu pakedi alamayacağımı belirtiyorlar. Ayıp değil mi ? insan bir arar sorar bilgi verir, bak şu pakede geçebilirsiniz der. Ama nerede ?

Vodafone faturasız paketler ise genellikle 750 DK konuşma veriyor ve her pakedinde işin ilginci 1 sonraki ay otomatik olarak devam etmez yazıyor.

Ama daha ilginci örneğin 20 GB + 5 GB gibi internet paketleri var, daha ilginci insanların en çok kullandığı uygulamalar için (youtube, instagram, vs) +5 GB 'ın geçerli olduğunu belirtiyor. Peki geri kalan 20 GB'ı nerede kullanıyoruz ? Onuda tam olarak çözemedim. Ayrıca fiyat olarak biraz makul hatların tamamı gençlere özel ve yaş limitleri ve yeni hat alımı gibi limitasyonları mevcut.

Telekom faturasız tarifeler ise içler acısı örneğin bana uygun en ucuz tarifesi
750 DK, Her Yöne 1000 SMS, 4GB Cepten İnternet - 40 TL den başlayıp, 16 GB internetli pakedinde ise 80 TL ye kadar çıkıyor fiyat. Tabii 4 GB interneti 1 haftada bitereceğimde kesin bir gerçek.

Şahsi görüşüm, baronlar kazançlarını yükseltiyor, halkın çoğunluğunu oluşturan fakir kesim ezilmeye devam ediyor. Adam akıllı fakir insan için telefon tarifesi bile yok. Ayrıca günümüz paket fiyatları ile firmalar müşterileri faturalı sözde ucuz tariflere taşımaya çalışıyorlar.

Çoğu pakette data da durma olsa bile, ses aşımında durma özelliği olmuyor. Örneğin Telekom kurumsal'da geçenlerde 1000 dk aşım yapan bir personel sebebi ile 800 küsür TL ek ücret ödemek zorunda kaldık. Bumudur adalet ? Bumudur fiyat politikası diyorum.

Benim konuya dönersek, faturasız 40 TL 'yi aşmayan en az 7-8 GB internet veren bir paket var mı, yorum bekliyorum.

Dikkatimi çeken ise, PTT CELL şu an tüm operatörler içerisinde en iyi paketleri sunuyor gibi görünüyor. Bayii'e gittiğimizde pakedi verecekler mi ? Yosa uzayda ikamet şartı isteyecekler mi merak içerisindeyim. Bahsettiğim örnek paket:

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geberesice mozilla, güncelleme sonrası göz zevkimi bozmaya başladı. Nerden kalkar beyler bu yer imleri ile ilgili yazı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kahvesiz bir yaşam olmaz diyen teknoseyir ahalisi, sizlere sorularım var. İçtiğiniz filtre kahve olsun, nescafe, jacobs tarzı kahveler olsun içerisine bitkisel yağ ekliyormusunuz ? Yok eklemiyoruz diyorsanız neden 3ü 5i bir arada olan kahvelerde içerisinde yağ mevcut ? Eğer kahve içmenin bir gerekliliği ise tamam ama değilse neden firmalara kardeşim bu böyle yapılmaz neden içine bunları koyuyorsun demiyoruz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
 • Outrun @outrun

  Keto diyet yapanlar ekliyorlar. Bulletproof deniyor bu kahvelere. Denemiştim ve beğenmemiştim diye hatırlıyorum. Hindistan cevizi yağı, bildiğimiz tuzsuz tereyağı ya da mct yağı denen şey eklenebiliyor.

 • Leto Atreides @leto

  Intermittent fasting'e başladığım ilk zamanlar özellikle sabahları hindistan cevizi yağı ve tuzsuz tereyağı ekleyip içiyordum kahvemi. Insulini etkilemiyor ama kalori almış oluyorsunuz bir yandan. @outrun 'ın dediği gibi bulletproof coffee. Tadı güzel oluyordu ama sonra ihtiyacım kalmadı oruç dönemlerinde hiç kalori almadan devam ediyorum.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Günde ortalama 500-1000ml kahve tüketen birisi olarak kahvaltı sonrası kupa ile Türk Kahvesi, 1-2 saat sonra tekrar Türk kahvesi yada 500ml French Press kahve, gün sonuna doğruda küçük bir shot Türk kahvesi genelde ayık tutuyor beni. Hatta arkadaş grubu ile içmeden önce kahve içip kendimi daha ayak tutmaya çalışırdım eskiden. Evet kahve vazgeçilmezim ve krema ya da "yağ" katmıyorum...

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Kahve zaten pahalı birde içine yağ mı atacaz?

Amazon.com.tr hakkında hep olumlu yorumlar okudum, özelikle okumadım ama hep bir şekilde karşıma çıktı. Hayatımda bir defa bile Amazon.com.tr'den alışveriş yapmadım oysa diğer sitelerden oldukça fazla işlem yapıyoruz.

Neyse bunca olumlu yoruma rağmen bugün tesadüfen siteye girdim ve karşıma simbo buhar makinesi çıktı. Satıcıda göndericide amazon görünüyor ama ürün resminde ışıklı model var, gönderilen ürün ise ışıksız. Tabii bu durumu bile alışveriş yapan 13 kişiden sadece 2 si fark ediyor.

Yani işte hiç bir şey de değişmemiş ney iyiymiş bu sitede şimdi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 22
 • Orkun @orkkoc

  Ben de Amazon'Un bir hatasını ve sonrasındaki tavrından bahsetmek istiyorum. Prime day kapsamında bulaşık deterjanı siparişi verdim ancak bulaşık deterjanı yerine baya yüksek fiyatlı bir lego seti geldi. Aradım Amazonu ürün için iade kodu oluşturdular. Ancak ben kargoya gitmek istemediğimi kurye hakkım olup olmadığını sordum. Öyle bir işlemimiz yok ürünü iade etmek zorunda değilsiniz ben yine de para iadesini yaparım dediler. Ben de elimdeki ürünün ödememden çok daha pahalı olduğunu iade etmemeleri hatta ürün için ek ödeme yapabileceğimi belirttim (Sonuçta lego seti kullanabileceğim bir ürün. 🙂 ). Sonuçta depo çalışanın zor durumda kalmasını istemedim. Ancak firma politikamız gereği böyle bir şey yapamayız. Biz bu hata sebebiyle özür dileriz ve ürünü Amazon'Un hediyesi olarak kabul etmenizi isteriz ayrıca para iadesini de yapıyoruz dediler.
  HepsiBurada ise dolandırıcı firma barındırıp bu firmadan yaptığım bir alışveriş sebebiyle beni 1 haftadır oyalıyor.
  Bu nedenle pahalıda olsa eğer almak istediğim ürün amazonda varsa kesin amazondan alırım.

  • Hamdi @hamdi

   Benimde bakışım o artık. En azından mağdur etmeye değil, çözmeye uğraşıyorlar bir şekilde. Bende ufak bir ürün almıştım. Çalışıyordu ama pek hoşuma gitmemişti. İade istedim, yollamanıza gerek yok dediler, iade ettiler anında ücreti. Amazon bambaşka bir seviye gerçekten.

  • Mr.Tekin @tekin224

   Bu örnekten sonra konu sahibi Amazon'da ne buluyorsunuz diye sorduğuna pişman olmuştur 😀
   Ayrıca Amazon babamızın malı değil şuan iyi hizmet verdiği için övüyoruz kendini bozarsa aynı şekilde gömeriz.

  • bosu @bosu

   @tekin224 konu sahibi yorum yapmıyor, susma hakkını kullanıyor 🙂

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  bazı ürünler önceden satıcı tarafından satılabiliyor. amazon'da da böyle bi durum var mı bilmiyorum. ama son 3-4 aydır amazon'dan aldığım kitaplar toz içinde ya da yıpranmış şekilde geldi. en son aldığım kitap rafta 3 yıldır kendi başına duruyodu büyük ihtimal. arkasında bi barkod var, artık solmuş sararmış vaziyetteydi. yani amazon'da da oluyor böyle şeyler. en azından iade işi kolay.

 • ganiemre @ganiemre

  Daha bugün yaşadığım olay, duruma gitmek istemeyenler için kopyala yapıştır yapıyorum şimdi bu firma dururken ben nasıl başka bir siteden alışveriş yapayım ? Bu siteyi nasıl diğerleriyle aynı kefeye koyayım ? 😀

  "Amazon'dan birkaç şeyle beraber Display Port - VGA çevirici alacakken dalgınlığıma geldiği için Displayport - HDMI çevirici almışım, yaptığım salaklığı kargoyu açarken farkettim (bu arada dün sipariş verdim bugün geldi bu da ayrı bi konu 😀 ) şimdi kim kargoya verecek falan diye üzülürken iade kısmını doldurdum yarın kargoya vermek için, ürünü bize göndermenize gerek yok iade işleminizi yapacağız diye yazı çıktı, çok şaşkınım şu an... Bundan 1 sene kadar önce gittigidiyor'dan benzer bi kablo almıştım satıcı yanlış göndermişti, derdimi anlatana kadar sipariş süresi bitmişti iade edememiştim, bu sefer de kargoyu kendi cebimden ödeyip göndermem gerekmişti o da üründen pahalıya geliyordu en son lanet edip başka yerden almıştım. Resmen adamlarla diğer siteler arasında uçurum var, sırf bu sebepten herhangi bir şey alırken pahalıysa bile Amazon'dan alıyorum"
  https://teknoseyir.com/durum/1331337