Arkadaşlar psikolojik yardıma ihtiyacım var !

3-4 gün önce 2600x siparişi verdim. 1.016 TL 'ye ama şimdi beynim benimle adeta oynuyor. İçim içimi yiyor, neden ama neden 2700x almadım diye.

Yine 3-4 gün önce 2700x vatan bilgisayarda 1.300 küsür TL civarında idi, ama ama bugün ise 1.566 TL

Şimdi henüz hepsiburada'dan aldığım 2600x elime ulaşmadı, kargoyu teslim almayı düşünmüyorum ve ürünü teslim almadan geri iade edeceğim, büyük ihtimal.

Ama sorun şurada, 2700x tekrar ve kısa sürede 1.300 TL seviyelelerine düşer mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Garden Story

Şimdi bu oyun türkçe olsaydı ne güzel oynanırdı. Nedense bu tarz oyunlar çok ilgimi çekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Beyler bu vray hatasının sebebi nedir, anlayan var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Ubuntu server ayarlarından anlayan kimse var mı ?

BIND içerisine eklediğim domain aktif olmadı.
PHP tabanlı bir scriptin config.php dosyasına root yetkisi istediği için erişim sağlayamıyorum.
Mail sunucusu kurmam gerekli.

#Ubuntu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PS3 Belası ...

İkinci el PS3 almak istiyorum. Alamıyorum. Başımdan onlarca deneyim geçti son 1 hafta içerisinde.

Sırf PS3' ün popüler oyunlarını oynamak için ikinci el PS3 konsol almaya karar verdim. Ben Elazığ'da yım şu anda. Öncelikle şehir içi satanları gezindim, yanıma çağırdım ettim. Şehir içinde bu işin ticaretini yapan kişilerde, temiz denilebilecek bir PS3 bulamadım. En temizi bile bluray film diskini okumadı.

Şunu fark ettim ki, gözü sağlam dense bile, oyun diskini bir şekilde okusa bile, film disklerini ya okuyamıyorlar yada hiç görmüyorlar.

Herkes şunu diyor, cihazım çok temiz, tertemiz, hiç bir sorunu kusuru yok. Neyse İşin ticaretini yapan birine gittim, elinde cihaz var 550 lira istiyor. 600 istiyorda biz o rakama anlaşıyoruz. Gözümün önünde ekrana takıp açtı cihazı. Cihaz cfw'li zaten aradığım cihaz mutlaka cfw 4.84 yada 4.85 olması gerekiyor. Ancak yanımda getirdiğim filmi okuyamadı.

Başka birini yanıma çağırdım, dedim kutusu var mı ? evet var. Cihaz temiz mi ? evet temiz. Bluray diskleri sorunsuz okuyor mu ? evet okuyor. (nerde ?) Sözde adam cihaz kutulu demişti. Bana getirdiği cihaz slim 320 GB, yanında getirdiği kutu süper slim 500 gb. Hadi bakalım.

Tertemiz dediği cihaz bluray diskin D'sini görüp okumuyor. Dolandırıcı diye yazdım bir kenara.

Geçende sahibinden.com üstünen GET ile satılan bir ürünü aldım. Getirdim taktım ekrana görüntü gelmiyor. Cihaz arızalı. Yada gelirken bozulmuş ? Neyse şimdi birde bunun geri gönderilmesi ile uğraşacağız.

Resmen ülkede dürüst insan kalmamış. PS3 'de yani miladını doldurduğundan sağlamıda yok oratada (slim cihaz için konuşuyorum).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24
 • Kenan @72pinedoram

  Ben de bir dönem internetten oyun konsolu aradım evimde oynamak için. Playstationları (PS3 veya PS4) uzun bir süre araştırdıktan sonra almaktan vazgeçtim. Çünkü çok büyük bir bölümü internet kafe çıkması ve bayagı tamir görüp yorulmuş. Aynı piyasadaki şirket arabaları gibi kesip kaynatıp aile aracı vs. diye satıyorlar çok talep olduğu için. Xbox'a yöneldim, internet kafelerde pek kullanılmadığı için büyük ihtimalle ev cihazı oluyor. Xbox one da kırılamadığı için xbox 360 aldım ve memnunum. Ama playstation'ın oyun kütüphanesi daha fazladır sanırım.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Ben de temiz, Multiman ' lı cihaz bakıyorum. Siz işten anlayan, yetkili bir abiye benziyorsunuz 🙂
  Nelere dikkat emeliyim? BluRay okuması o kadar önemli mi?

  • bosu @bosu

   merhaba, öncelikle cihazın görsel olarak çizikli ve yıpranmış olmamasına dikkat etmelisin. Çoğu cihaz hor kullanılmıştır. Cihazın arkasındaki hdmi çıkışının yalama olmaması, hdmi tak / çıkart yaparken yerinden zerre kadar kımıldamıyor olması önemli.

   Disk okuyup okumaması senin kullanım amacına bağlıdır. Multiman'ın açmadığı bir oyuna denk geldiğin zaman sağlam bir optik okuyucu ile oyun diskini bulup oynama imkanın olabilir. Şu an PS3 oyunları ikinci elde sudan ucuz.

   Call Of Dutty, Grand Theft Auto 5 gibi bir oyunu 20-30 dakika oynayıp cihazın ısısını ve fan sesini takip etmelisin. Cihaz çok ısınmıyor ama FAN uçak motoru gibi ses yapıyorsa oradan koşarak uzaklaş ! (Genelde fan sesi çok yükselir ama dışarı atılan sıcaklık artmaz. )

   Bu şu anlama gelir, macunlar kurumuş taşlaşmış, İşlemci ve rsx üstünde bulunan metal bloklar ve fan yeterince soğutma yapamıyor bu nedenle fan çok aşırı devir yükseltiyor. Böyle bir cihaz alırsan kısa sürede 3-5 ışık hatası alırsın 🙂

   Sağlıklı bir cihazda oyun esnasında az fan sesi ile dışarı fazla sıcaklık atılıyorsa cihazın macun durumu konusunda sağlam olduğu düşünülebilir.

   Kollarda ise genelde Playstation logolu orta düğmedeki logo soluk ise kopya, daha canlı ise orjinal olma ihtimali yüksek.

   İçinde mutlaka oyunlar ve multiman olmasına dikkat et. Oyunların ana ekranda olmaması önemlidir, multiman içinde olmalıdır. Multimandan istediğin oyunu seçip sonra ana ekrana gelip seçtiğin oyuna ait simgeye tıkladığın zaman sorunsuzca açılması gerekli. Cihazda multiman yok ama içi oyun dolu ise böyle bir cihaz tercih etme.

  • bosu @bosu

   @ufkabakan büyük ihtimal ile ürün ilanda göründüğü gibi kutulu olmayacaktır. Madem bu işin ticaretini yapan bir yerden almayı düşünüyorsan. Söylediklerime dikkat etmeye bak 20-30 dakika denemeden cihaz alma. Denemene izin vermeyen yerden de ürün alma. İkinci el ürün satıp 3 ay 6 ay garanti veren yerleri tercih etmeye özen göster. İstanbul'da Khalkedon Elektronik ismi çok duyulmuş bir yerdir.

  • bosu @bosu

   @ufkabakan way babo süper slim makine 919 TL çok pahalı hemde ikinci el. süper slim alacaksan daha ucuza almanı öneririm.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @bosu Hem n11 gibi bir ara güvence veren firma oluşu hem de piyasanın uçmuş olmasından dolayı bu fiyatlara razıyım artık. Birde ben %20-30 fazla vereyim sorunsuz dertsiz olsun kafasındayım. Yani 700TL benzer ürün olsa ben 900TL verip garantili güvenilir yerden almaya razıyım.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  "İstanbul'da Khalkedon Elektronik"
  Tamam bunu yazıyorum kenara, en azından bu adamlardan alabilirim istanbula gittiğimde.

Türkiye çapında internette kesintiler var sanırım bugün ?

Garanti bankasına girmiyor: https://www.garantibbva.com.tr/tr
İsimtescilde bulunan sitelerim sürekli kesinti yaşadı ve aşırı şekilde yavaşladılar.
Menkul kıymetler borsası http://www.tcmb.gov.tr den veri çekerken siteye ulaşılamıyordu.

Bunlar benim son 2-3 saat içerisinde tespit ettiklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

ICQ Yeniden hayatta !

Ben icq'nun çok uzun zaman önce kapandığını biliyordum. Az öne sitesinin açık olduğunu ve web sitesinden hem masa üstü bilgisayarlar için chat programının indirilebildiğini hemde android gibi işletim sistemleri için sürümleri olduğunu gördüm.

Biliyorsunuz mail.com.tr adlı bir elektronik posta servisimiz (bizim servisimiz değildir) var. Hizmet kim tarafından sağlanıyor sorusunun cevabı ise Rusya.

ICQ'nun haklarını 2010 yılında Mail.Ru grubu 187.5 milyon dolara satın aldı. Ardından siteyi ve chat yazılımını yeniden aktive etmişler. #icq

http://www.icq.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye, ne hale gelmiş. Doruk TV adlı bir uydu kanalında, alman malı Bosch orijinal boş marka matkab satış reklamı var. Bakın tanıtım reklamı değil direk satış reklamı. Çünkü alttaki telefonlardan arayarak anında sipariş verebiliyorsunuz.

Piyasada 1500 lira olan ürünü 300 liraya satıyorlar. 20. yıl kampanyası nedeni ile bu fiyata ! Diyorlar...

Ama gorseldeki markaya çok iyi dikkat edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün sitede @mrx 'in mesajını görünce bende aklımda olan bir kaç soruyu sormak istedim.

Evin sıcaklığını, nemini, su deposunun su seviyesini ölçüp hatta su seviyesi azalmışsa içerisine otomatik su dolmasını sağlayacak ve tüm bu sıcaklık , nem ve su seviyesi gibi verileri internet üstünden bana gösterebilecek bir yazılım ve donanım ihtiyacım mevcut.

Çoğu kişinin bu tür işler için donanım olarak raspberry pi veya arduino kullandığını görüyorum. Üstüne çeşitli sensörler ve röleli anahtar devreleri takarak yazılım aracılığı ile ne istiyorlarsa yapılabiliyor.

Ancak yine çoğunluk raspberry pi ve arduino gibi benzeri cihazların bir yere kadar gelebildiğini, daha sonra yaptıokları iş büyüdükçe cihazların donanımdan kaynaklı yavaşlama gösterdiğini belirtiyorlar.

Öncelikle sorum şu, raspberry pi yada arduino yerine pentium 4 işlemcili masa üstü bilgisayar kullansak raspberry pi ve arduino 'dan kat ve kat daha kapasiteli olmaz mı ?

Dahası böyle bir masa üstü PC kullanıldığında raspberry pi, arduino ve türevleri için yazılmış olan açık kaynaklı bedava yazılımları windows ortamında nasıl kullanırız ? Yada linux dağıtımları işe yarar mı bu konuda ?

Son olaraksa raspberry pi ve arduino için pek çok sensör bulunmakta, masa üstü PC'ye takmak içinde bu sensörler varmıdır ?

Yani bu işe raspberry pi yada arduino ile mi başlanmalı, bunlar yerine direk PC ile mi başlanmalı ?

Benim görüşüm PC'nin sınırsız imkanlar tanıyacağı ve raspberry pi ev arduino'nun yapamayacağı pek çok şeyi PC 'nin yapabileceğini düşünüyorum.

Yani elektrik tüketimi benim için sorun değil, raspberry pi ve arduino 5 watt harcasa PC ise 250 watt harcasa bile hiç sorun değil, yeterki adam akıllı bişeyler yapabilelim.

Yazılım bilgim sadece PHP diyerek, yorumları alalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16
 • suicide @suicide

  Raspberry hele ki son surumlerini goze alirsak bahsettiginiz isleri cok rahat ve hizli bicimde yapar. Yillardir kendi kurdugum benzer otomasyonu kullaniyordum evimde taa ki mecburen tasinincaya kadar. Tek sorun sd kartin cokmesi olabiliyordu ki onu da sistemi readonly yaparak cozmek mumkun.

  diger taraftan ben illa pc calistiracagim diyorsaniz arduino yu ara katman olarak kullanarak verileri usb den pc ye aktarip islemleri pc de yapabilirsiniz. Acemilik doneminde bunu da denemis biri olarak kesinlikle onermem, yapilacaksa da mutlaka linux ile yapilmali windows da cok sorun yasarsiniz. Ayrica sinirli da olsa direk pc den sensor role vs. kontrol etmek istiyorsaniz paralel portu GPIO benzeri sekilde kullanabilirsiniz.

  • bosu @bosu

   Anladığım kadarı ile arduino' yu ara katman olarak PC'ye bağlayıp kullanmak karışık bir iş gibi. Bu durumda Raspberry kullanmak daha mantıklı görünüyor.

  • suicide @suicide

   @bosu duruma gore degisir, sensorlerden gelen veriyi okumak ve usb uzerinden seri haberlesme ile gondermek icin arduino kodlayacaksiniz bu bir. yapacaginiz is size ozel oldugundan pc de karsiligini bulamayacaginiz icin pc tarafinda karsilayacak programi yazacaksiniz bu iki. Acikcasi ben olsam hic bu zahmete girmem, zamaninda girdim tat vermedi 🙂 cunku veriyi aldiktan sonra pc icerisinde cevirmek direk arduino ya da raspi icerisinde cevirmekten daha zor. pc karmasik yapisindan oturu insani zorluyor.

   ha su var, projeniz baya baya basit ise esp8266 da kullanabilirsiniz. Basit role kontrolu, sensor verisi alma vs. gibi islerde hepsinden hizli ve pratik oluyor.

 • suicide @suicide

  @bosu afyon patlamadigindan su kismi yeni gordum, "Benim görüşüm PC'nin sınırsız imkanlar tanıyacağı ve raspberry pi ev arduino'nun yapamayacağı pek çok şeyi PC 'nin yapabileceğini düşünüyorum. " pc den beklediginiz sinirsiz imkanlara ornek verebilir misiniz? belki diger platformlarda da karsiligi vardir.

 • cgdincer @cgdincer

  Esp32 biçilmiş kaftan. 18650 pil shield de satılıyor, düşük tüketim modunda aylarca gider.

 • Serdar @serdaracikyol

  Raspberry Pi bu işlerin üstesinden gelebilecek kadar güçlü bir kart. Üzerine biraz uğraş vermen gerekiyor yalnız.

  Nasıl yapılacağına gelirsek; Raspberry Pi 'yi hub olarak kullanıp (hazır yazılımlar var), ona başka ucuz sensör kartları ile kablosuz ağ üzerinden haberleştirirsin. Hatta RasPi'ye ekran bağlayarak dokunmatik olarak da kullanman mümkün.

  Sensörler için Arduino'ya alternatif kablosuz ağlara bağlanabilen NodeMcu, WeMos gibi kartlar var. Fiyatları Aliexpress'de 10 - 15 TL. Ben WeMos'u öneririm lego gibi üzerine ekleyebileceğimiz sensör kartları mevcut. Bu kartlar sensörden okuduğu değerleri aynı ağ üzerinden RasPi'ye gönderecek. RasP üzerinde kurulu olan yazılım bu değerleri alıp görsel bir arayüz üzerine size gösterecek.

  Eğer bir elektrik kontağı açıp kapatmak istiyorsanız da Sonoff marka kontaklar var, bunların içinde de WeMos'daki çipin aynısından var. RasPi'ye kurulu olan yazılım bunu da destekliyor. Yani bunları da arayüz üzerinden yönetebiliyorsunuz.

  Raspberry Pi'yi hub haline getirmek için gerekli olan yazılımı şu linkten bulabilirsiniz:
  https://www.openhab.org/
  Alternatif:
  https://www.home-assistant.io/

  Benim unuttuğum sizin merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz.

Die Hard Trilogy oyunundan bir görüntü. Playstation - Sega Saturn zamanları. Şimdi baktımda bu grafikle mi oyun oynuyormuşuz biz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16