HP Omen 15 (2020) Kullanıcı Deneyimi

Tatil zamanlarımda taşıma sıkıntısından dolayı beni hep arabayla gelip almaya zorlayan veya daha kötüsü bir süre PC'siz bırakan masaüstümden vazgeçip ilk defa bir laptop aldım. 1 hafta geçirdim şuana kadar. Çok yoğun kullanamadım ama dikkatimi çeken ve daha önce sorduğunuz şeylere değinmek istiyorum. Yine ekstradan merak edilen bir şey olursa yorumlara belirtmeniz yeterli.

1) Neyi, nereden, ne kadara aldım?

Tam modeli 'HP OMEN 15-ek0003nt 3A695EA' olarak geçiyor. Özellikleri kısaca:

Bunlara ek olarak ürün klavyesi 4 parça aydınlatmalı olarak geliyor.

2020 modellerini getirten 2 dükkan var, N11 ve Gittigidiyor üzerinden satıyorlar. Ben GG üzerinden GPN Teknoloji'den aldım. 11.999₺ olan ürün gelecek olan HP iadesini de sayarsak toplamda 11.519₺'ye gelmiş oldu. Son 1 haftada GG genel indirimler yaptı, onlarla + çek veya Kazananlar Kulübü ve HP iadesi birleştirilirse daha da uygun fiyata alınabilir. HP iade kampanyasını merak edenler BURADAN inceleyebilir. Yine turuncu sitede çek satar gibi kod konusunda yardımcı olanlar var sanırım.

2) Tasarım

En beğendiğim özelliklerinden biri tasarımı. Birçok inceleme izledim ve hemen hemen hepsinde oyuncu laptopı gibi durmadığı belirtilmiş, gerçekten de öyle. Genel olarak kasası, sert plastik deniyor sanırım, onunla kaplanmış ama klavyenin ve çevresinin olduğu kısım metal. Kasayla ekranın birleştiği yerdeki ızgaralar hoparlör değil, havalandırma için. Yine arka tarafta ve yanlarda da havalandırma var. Hoparlör sağ ve sol yanlarda, alt konuma yerleştirilmiş. Fark etmişsinizdir Numpad yok. Benim gereksiz gördüğüm bir şeydi o yüzden artı hanesine yazıyorum lakin iş gereği Excel vs kullanıyorsanız şayet, dikkat.

Laptopın kendisini 2.15 kg, batarya ve kabloları da 700 gr ölçtüm. Klasik değerler ama belirteyim.

Bunun dışında ekranın arka tarafında şık bir Omen logosu var. Yani bu da kişisel, bence çok estetik duruyor.

YT: Dave Lee

Örnek olarak Razer'ın laptopları çok pahalı olsa da hem performansı hem de sadeliğiyle yine benim de insanların da en beğendiği laptoplar arasında. Bana göre arkadaki o çirkin 3 başlı yeşil yılan çok kötü duruyor bozuyor yani. 😀 Ama gel gelelim tam tersine onu aşarı beğenip 'Omen'in işareti gözüme takılıyor keşke koymasalardı' diyeni de gördüm, belki ayna gibi hafif yansıttığı için biraz da, karar sizin. Hatta biri 'HP yazmıyor hiçbir yerde' demişti, o an fark ettim ben de pek önemi olmadığı için. Bilmem takılır mısınız ama belirteyim. 😀

Sticker olarak 3 tane var, Intel, Nvidia ve 144hz. Intel ve Nvidia kötü durmuyor, çok yer de kaplamıyor ama benim gözüme batıyor biraz 144hz. Ekranın tam sol altında. Gerçekten gereksiz bir olay bu sticker muhabbeti.

Son olarak kasanın klavye ile trackpad kısmının yüksekliği aynı değil. Yani laptopı kapattığınızda ekran klavyeye değmiyor. Ekranı kirletmemesi açısından güzel, ama toz girebilir.

YT: Dave Lee

3) Ekran

Ekran 15.6" 1080p. Tabii bu fiyat bandında 144hz olmaması beklenemezdi. Oyun dışında bile insanın gözü alışıyor artık özellikle de benim gibi birkaç yıldır öyle kullanıyorsanız. Hem 144hz hem de IPS olması bayağı tatlı. 300 nit, %72 NTSC ve %100 SRGB olarak belirtmiş. Ben bayağı beğendim ekranını. Monitörüm VA paneldi onun da etkisi var ama çevremdekiler benzer yorumlarda bulundu. Adobe RGB ve P3 değerlerini %78 olarak test etmiş bir kullanıcı onu da not olarak ekleyeyim.

4) Performans

Oyun konusunda gerçekten başarılı. Benchmark'a vs sokmadım laptopı, hem beni çok ilgilendirmiyor hem de benimle aynı modele sahip bir Youtuber (Matthew Moniz) yapmıştı, oradan alıyorum direk olarak. Hem buradan Cinebench skorunu merak eden bir arkadaş vardı onun için de iyi olur:

YT: Matthew Moniz

Toplamda 3 oyunda test etmiştim. Ortalama, Witcher 3'te Ultra ayarlarda 65 FPS, Warzone'da düşük-orta ayarlarda 97 FPS, Metro Exodus yüksek ayarlarda 58 FPS aldım. O da biraz boşa gibi olmuş yine Matthew Moniz sağolsun aynı oyunları test etmiş, hatta daha fazlasını:

YT: Matthew Moniz

Yine merak edilen başka olursa denemeye çalışırım.

Oyunlar dışında içinde 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD var. Zaten SSD'den geçtiğim için laptopa açılma süresi dışında (10 saniye) çok bir fark göremedim ama tahmin edebileceğiniz üzere her şey hızlı. 😀 Hızının yanında 1 TB olması rahat rahat bir şeyleri yükleyebilmenizi sağlıyor. Özellikle 250 GB'a varan oyunları - mesela Warzone - düşündüğümüz zaman yer olarak gayet iyi.

CrystalDiskMark sonuçları şu şekilde: (default ayarlarda)

Bunu hangi başlığa yazsam bilemedim lakin klavyesi gayet rahat, trackpad de aynı şekilde, başarılı ikisi de. Işıklandırma da gayet güzel, gece hiç sorun olmuyor.

Oyuncu laptopları genelde pek bataryadan kullanılmıyor ama diğerlerine kıyasla sanırım biraz düşük, Balance modunda 3 saat civarını gördüm, YT'daki testlerde doğruluyor.

5) Soğutma ve Fan Sesi

Gelelim laptopların cayır cayır yanmasına hatta genelde uçak kalkış sesi vermesine sebep olan şeye. Yine birkaç oyunda test ettim. Testi 25 dereceye ayarlanmış klimalı odada, tahta masanın üzerinde yaptım. Hem Omen Command Center hem de MSI'ın Afterburner programından baktım. Soğutma konusu biraz karışık. 😀 Neden karışık, çünkü ben internette söylendiği kadar performanslı bi soğutma göremedim. Hoş, soğutması normal diyen incelemeler de var.

Benim gördüğüm kadarıyla evet genel olarak ısınıyor. En çok ısındıran Warzone'da ortalama 94 95 civarı olsa bile anlık olarak 98'e çıktığını da gördüm. Zaten çok bir beklentim yoktu, Intel işlemcili çoğu laptop bu şekilde maalesef, sadece bu yüzden Ryzen bekleyen bir kesim var. Bu yüzden Reddit'te 10. nesil işlemcilerde Undervolt yapılamamasıyla ilgili konuşmalar görüyorum. Lakin izlediğim incelemelerde soğutması gayet iyi diyen de var, Performance modunda ısınsa bile Balance moduna aldığınızda 80'i geçmiyor diyen de. Ama geçiyor. 😀 En azından bende öyle. Performance modunda daha iyi sıcaklıklar. Benzer yerlere atladığımda Warzone'da, bazen ortalama 90'ı geçmiyor bazen 96'ya kadar çıkıyor. Tam bir sonuç elde edemedim ama kesinlikle öyle harika inanılmaz bir soğutması var durumu yok. Biri de modelden modele hatta üretime göre değişiyor herhalde demişti çünkü inceleyenlerin de sonuçları tam tutmuyor. Dave Lee bayağı beğenmişti soğutmayı. Beklentiyle alakalı belki de biraz bilemiyorum. Olumlu veya olumsuz anlamda yanıltmak da istemiyorum.

Altta da havalandırma delikleri olduğu için şöyle laptop'ın %30-40'ını masanın dışına koydum. 95-96 olan dereceler 90'a düştü bi anda. Yani bi stand alınıp alt tarafını açtığımızda  8-9 derece hatta daha fazla fark eder diye düşünüyorum. çoğu laptopta olduğu gibi. Bi Cooling Pad veya stand aldığımda yine sonuçları yazarım. Ek bir şey almadan eğer oynanan oyun çok güç gerektirmiyorsa Turbo Boost kapatılabilir yine bir çözüm olarak. i5'li modeli kullanan bir arkadaş bayağı serin bir şekilde oynadığını belirtmiş bu sayede. Bence en güzeli altına bir şey almak, sürekli yüksek sıcaklıklarda oyun oynamak çok da sağlıklı değil sonuçta. Sadece oyun için tabii normalde öyle bir durum yok.

Elimde aleti olmadığından dolayı fan sesi sonuçlarını başka bir incelemeden aldım. Performance modunda tam yükte 58-59, Balance modunda tam yükte 51-52 ve yine Balance modunda boştayken 43-42 db olarak ölçmüş. Boştayken hafif bir fan sesi var, ondan da ileride bahsedeceğim.

6) Kendi Yazılımları

Toplamda 2 adet yazılım var. Biri Omen Command Center. Burada CPU - GPU - RAM veya internet kullanımı görebiliyorsunuz. Hangi modda (Performance - Balance) kalmak istediğinizi, fan hızlarını ayarlayabiliyorsunuz. Yine klavye aydınlatmasını değiştirme işlemini de buradan yapıyorsunuz.

Diğeri de HP Support Asistant. Garanti durumunu, kullandığınız HP ürünleriyle ilgili detaylı bilgileri, özellikleri vs görebildiğiniz yer. Direk destek alabiliyor, sorunlarınıza çözüm bakabiliyorsunuz. Hatta yazılımlar ve sürücüler kısmından driver - bios updatelerini bile buradan alabiliyorsunuz, tek tuşla hepsini kontrol ediyor. Detaylı ve güzel bir uygulama yapmışlar.

7) Birkaç Özel Durum

Laptop ilk çıktığında 'esnek ekran' konusu bayağı olay oldu. Ekranına hafif baskı yapıldığında kolayca esneyen bir yapısı var.

(YT: Dave Lee)

Laptop kapalıyken daha önce belirttiği klavye-ekran arası boşluktan dolayı, acaba çantada kitaplarla vs koyarsak o baskıyı kaldıramayıp sıkıntı çıkarır mı diye düşündü insanlar. Evet gerçekten esnek özel olarak oraya bayağı güç uygulayıp bastırmadığınız durumda oranın kırılma çatlama imkanı yok bence. Zaten DALPORTODEV adlı Youtuber bunun testlerini yaptı ve çantada dahi sıkıntı olmayacağını gösterdi. Yine başka bir incelemede eğer bunun Macbook gibi arka tarafını cam olsaydı çok sıkıntı olacağını, ama öyle olmadığı için sıkıntı olmayacağını belirtti.

İkinci bir durum boşta yarattığı fan sesi. Balance modda nette takılırken yani boştayken gelen bir fan sesi var. Bunu anlatmak biraz zor. Beni rahatsız etmedi. Yani belki gece mutlak sessizlikte rahatsız edebilir. İlk kez laptop kullandığım için sesin yüksekliği hakkında yorum yapmam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama kesinlikle beni rahatsız etmedi. 42db olarak ölçülmüş sanırım ses. Bir de mesela bundan 10 gün öncesine kadar Idle diye bir mod daha vardı. Yani daha yeni laptop olduğu için ileride buna da el atabilirler. Dediğim gibi beni rahatsız etmedi ama sizi edebilir.

Klavyede numpad'in olmadığını belirtmiştim. Bunun yanında nedense <> işaretlerini space'in sağ tarafında, sağ control tuşunun sol tarafına konumlandırmışlar. Çok alışkın kod yazanlar için sıkıntı yaratabilir.

Anlam veremediğim diğer bir tuş konumlandırma olarak, açma kapama tuşu Delete tuşunun hemen yanına konumlandırılmış. Simetrik olsun diye herhalde sakıncalı bir duruma yol açmışlar. Şuana kadar 1 kere bastım ama yani ne kadar var neden oraya koydunuz?

Yine klavyede aydınlatmaya önem verenler için, Full RGB değil, 4 bölgeli aydınlatma var. Sol-orta-sağ ve WASD kısmı olmak üzere. Full RGB yurt dışında sanırım 20 dolar farkla satılıyor, gönül isterdi ki öyle olsun lakin olabildiğince ucuza getirmeye çalıştılar muhtemelen. Parlaklığı yerinde, gece rahatça görebiliyorsunuz.

8) Sonuç (Özet)

 • Tasarımı bence gayet güzel. Sade ve estetik duruyor.
 • Numpad olmaması size bağlı olarak - veya +. Yine <> konumuna dikkat.
 • Ekranı 144hz, IPS, canlı, parlak. Tatmin edici.
 • Ekranı esnek ama kolayca kırılacak veya sorun yaratacak düzeyde değil.
 • Klavye ve trackpad kullanımı çok rahat ve güzel.
 • Boştayken bi fan sesi var az da olsa, beni rahatsız etmedi ama not düşmekte fayda var.
 • Performansı kesinlikle başarılı, i7 + 2060 güzel bir ikili.
 • Soğutması daha iyi olabilirmiş ama biraz karışık durum yanlış yönlendirmek istemem çünkü çok öven de var aynı modeli, fakat kesinlikle öyle büyük sorun değil. (bkz TUF serisi) Diğer laptoplara bakarak ortalama diyebilirim.
 • Klavye full RGB değil 4 parça aydınlatmalı, ama aydınlatması iyi gece net görünüyor.
 • SSD'si hızlı ve geniş. RAM'i zaten yeterli.
 • Bataryası diğer gaming laptop incelemelerinden anladığım kadarıyla az (3 saat) gidiyor.

Memnun muyum? Kesinlikle. Çünkü ekranından tasarımına, klavyesinden performansına istediğim her şeyi verdi. Taşınabilir güçlü bir şey arıyordum ama uzaylı tasarımı da istemiyordum. Tatil zamanı taşıma işkencesinden kurtarsın, istediğim yerde gündelik işlerimi, okul, kodlama vs halledeyim hatta istediğim zaman rahatça oyun da oynayabileyim istiyordum. Zaten son senem eskisi kadar oynamıyorum, bir de rekabetçi oyunların laptop'tan değil de ayrı monitör klavye ile keyifli olduğunu düşünüyorum. Diğerleri için zaten laptop yanımda olacak hep. Bu yüzden monitör - klavye - mouse üçlüsünü satmadım. Kendi evimde yine kasa olarak kullanmaya devam ederim.

Macbook? Belki bir ihtimal birkaç bin daha çıkabilecek olsam kasayı satmadan bi Macbook Pro 16" düşünülebilirdi, taşınabilir oyun opsiyonu elenip ama ekonomik olarak benim için imkansıza yakın şuan, hele ki şu dövizde.

Omen'in diğer laptopları? i5+2060 ve i7+2070 olarak iki modeli daha var şuan ülkemize gelen. Başta i5 aşırı idealdi, 9.5 hatta biraz daha aşağısına geliyor derken döviz sonrası satıcı fiyatı 11'lere yaklaştırdı. Gariptir bu esnada bendeki model (12 bin) yerinden oynamadı hiç. Bence şuan i7 + 500 GB fazladan SSD daha mantıklı. 3-4 bin daha koyduğunuzda 2070 + 32 RAM + 300hz alıyorsunuz. 15-16 bin liralardan bahsediyoruz tabii.

Monster? Şuan Tulpar T5 V20.1'e SSD eklediğinizde aynı özellikleri sahip bir cihaz karşınıza çıkıyor. 11.5 bin TL. Servis durumu çok karışık Monster'ın. Yani ömür boyu bakım vs var ama çok memnun kalan da hiç memnun kalmayan da. Genelde almayı düşündüğünüz laptopın aynı özelliklerle Monster'dan olanı 1k aşağısında fiyatlandırılıyordu, hatta döviz artmadan önce yine öyleydi o dediğim laptop 11 gibi bir şeydi ama döviz sonrası pek bir anlamı kalmadı. Omen'in çoğu şeyi istediğim gibi olduğunu görünce bunu tercih ettim.

Uzun olmuş olabilir bilmiyorum, ama zaten ciddi almayı düşünenler detaylı okumak izlemek istiyor, yüksek rakamlardan bahsediyoruz çünkü. 😀 Elimden geldiğince 1 haftalık kullanımımı aktarmaya çalıştım. Yazıda da belirttim bazı imkanım olmayan veya yapmadığım testleri internetten aldım. Telefon biraz eskiyince fotoları oradan almak daha mantıklı oldu. Eksik veya merak ettiğiniz nokta olursa yine sormanız yeterli. Sağlıkla kalın.

 • GÜNCELLEME 1: Daha önce batarya süresi olarak 3 saat demiştim ama tasarruf modu sonda değildi veya parlaklık fazlaydı, hep RTX2060 kullanılıyordu vs tam bir test olmamıştı. İnternette Omen 15'in Ryzen modelinin bir testine rastladım (fotoğraftaki). Orada olduğu gibi tasarruf sonda, parlaklık %50, klavye ışıkları kapalı, ses %20 ile 1 saat Netflix izledim, sonrasında yarım saat forumlarda vs takıldım (zaten Youtube ile Web Browsing test süreleri aynı). 1.5 saatte toplam %25 şarj gitti. Aynı şekilde artarsa 6 saate yaklaşır diye düşünüyorum. Yani o kadar da kötü değilmiş. 😀 

 • İşin ilginç tarafı benimle aynı modele sahip olan 2 Youtuber 3 saat'i gördüm diyordu. Biraz da onlara güvenerek rahatça yazmıştım. Demek ki kullanım senaryosuna göre değişiyor, onlar bleki daha ağır işler yaptılar veya parlaklık vs değişti çünkü etkiliyor. Çok ağır işler yapmayacaksanız kötü değil bataryası. Yanlış yönlendirmiş olmayayım. 🙂
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • Erhan M. @erhanm

  Çok güzel inceleme, elinize sağlık. F/P ürün olmuş. Güle güle kullanın.

  Kapama tuşunun yanına delete tuşunu koymaları çok zekice (!) olmuş.

 • BoJack Horseman @bojack

  Ufak bir güncelleme: Daha önce batarya süresi olarak 3 saat demiştim ama tasarruf modu sonda değildi veya parlaklık fazlaydı, hep RTX2060 kullanılıyordu vs tam bir test olmamıştı. İnternette Omen 15'in Ryzen modelinin bir testine rastladım (fotoğraftaki). Orada olduğu gibi tasarruf sonda, parlaklık %50, klavye ışıkları kapalı, ses %20 ile 1 saat Netflix izledim, sonrasında yarım saat forumlarda vs takıldım (zaten Youtube ile Web Browsing test süreleri aynı). 1.5 saatte toplam %25 şarj gitti. Aynı şekilde artarsa 6 saate yaklaşır diye düşünüyorum. Yani o kadar da kötü değilmiş. 😀

  İşin ilginç tarafı benimle aynı modele sahip olan 2 Youtuber 3 saat'i gördüm diyordu. Biraz da onlara güvenerek rahatça yazmıştım. Demek ki kullanım senaryosuna göre değişiyor, onlar bleki daha ağır işler yaptılar veya parlaklık vs değişti çünkü etkiliyor. Çok ağır işler yapmayacaksanız kötü değil bataryası. Yanlış yönlendirmiş olmayayım. 🙂

 • Şeref @seref

  @bojack Garanti durumu hakkındaki bilgilerini paylaşır mısın ? Yani laptopun başına bir şey gelse nasıl bir yol izleyeceksin . Gpnteknoloji mi muhattabın yoksa direk hptürkiye mi ? Yada bir parçası bozulsa burda parçası var mıdır ?

 • Bahadır @bk

  bu ürünün en büyük sıkıntısı alt tarafı aşırı toz topluyor. her gün süpürgeyle tozu çekiyorum