Programlama dilleri ile ilgili ihtiyaç duyulan ipuçlarını tek bir yerde toplayan bir uygulama.
"python file download" , "c++ database" gibi aramalar yapıp konu ile ilgili çözümleri ekrana döküyor.
Google'da çözüm aramaktan çok daha pratik.
Örnek kullanımlar
$ cht.sh go reverse a list
$ cht.sh python random list elements
$ cht.sh js parse json

Projenin sayfası :
https://github.com/chubin/cheat.sh

Visual Studio Code için doğrudan editör içinden çalışan eklentisi de var.
https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=vscode-snippet.Snippet

#ProgramlamaKaynakları #ProgramlamaDili

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows10Home;

Remote Desktop desteği yokmuş, bu nasıl bir saçmalık ya? Dizüstülerin büyük bir çoğunluğu Home ile geliyor. Kendisinde doğalı var iken neden yabancıya gidiyoruz.
Ya, ben, bu insanları gerçekten anlamıyorum. Samsung ekran paylaşma uygulaması yapıyor, sadece W10 desteği veriyor. Ama MS de kendi işletim sistemine kendi uzaktan erişim uygulaması desteği vermiyor.
Bunlar ne içiyor ise artık, bu dünyanın ürünü değil gerçekten.

Arkadaşım, ADSL taahhütlü iken Fiber'e geçmek için başvurdu. Bir iki gün demişler ama ADSL'i hemen kesmişler (cezayı ödeyecek Fiberci), arkadaş internetsiz kaldı. Birisi bakır diğeri fiber, bağladıktan sonra kessene ADSL'i?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Marshall Mode STD İncelemesi

Bu incelemede Marshall Mode standart modelinin 1 yıllık kullanımım sonrası edindiğim deneyimlerimi aktaracağım. Aktarırken de daha önce kullanmış olduğum başka marka ve model kulaklıklar ile karşılaştıracağım.

 

Teknik Özellikler:

  • Ağırlık: 17g
  • Frekans Aralığı: 20 Hz - 20 kHz
  • Bağlantı: Kablolu (3,5 mm)
  • Mikrofon: Var
  • Sürücü: 9mm Dynamic
  • Ses Yüksekliği: 97 dB
  • Ohm Değeri: 34 Ω

 

Genel Deneyimlerim:

Aklınızdaki "Bu zamanda kablolu kulaklık mı kullanılır?" sorusuna hak verebiliyorum fakat halen bluetooth aktarım kalitesinden memnun kalamadığımdan kablolu kulaklıkları tercih etmekteyim. Marshall'ın Major 2 ve Major 3 kulaklıklarına da sahip biri olarak tercihimi kulakiçi kulaklıkta da Marshall'dan yana kullandım. "Burn out" olayının gerçekliği halen daha neodimyum mıknatıslar üzerinde tartışılsa da ben gerekli vakti ayırarak bu süreci tamamlamış bulundum ve deneyimlerimi buna göre aktaracağım.

Kulaklık derin basslara sahip fakat basslar yeterli toklukta değil. Beats'in urbeats 3 ve BeatsX modellerine göre basslar geride kalıyor. Sesler çok temiz. Kaliteli bir kayıttan müzik dinlenildiğinde enstrümanlar asla üstüste binmemekte. Enstrüman konusunda zorlu şarkı sayılabilecek "Motörhead - Ace of Spades" şarkısında dahi taviz vermemekte. Asla çamurlaşma yaratmamakta.

Ses izolasyonu konusunda gayet yeterli izolasyonu sağladığını düşünüyorum. Ortamdan sizi ayırabiliyor. Otobüste veya metroda, kalabalıktan soyutlanabiliyorsunuz (Noise Cancelling kulaklık kullanan kişileri tatmin etmeyecektir.) Yanında gelen tıkaçlar oldukça kaliteli ve sıkılar. Düşürme endişesi duymuyorsunuz. Sök tak yaparken zorlanıyor insan.

Kulaklık kaynak seçmekte. Bilgisayara bağladığınızda aldığınız verim telefondakinden. Kaliteli bir pikaba bağladığınızda aldığınız verim ise bilgisardakinden çok daha ötede. Ses kalitesinin sınırlayıcısı günün sonunda dinlediğiniz kaynak ve şarkının kbps oranı olmakta.

Gerekli equalizer ayarlarını yapmadan telefonda Spotify üzerinden müzik dinlerseniz seslerin bir miktar "yavan" kaldığını fark edeceksiniz. Burada da gerekli equalizer ayarı yapıldıktan sonra gayet tatminkar sonuçlarla Spotify'dan müzik dinlemeye devam edebilirsiniz.

 

 

Kablo dayanımı ve malzeme kalitesi konusunda çeşitli inceleme sitelerinde "Sınıfta kaldığı" söylense de 1 yılın sonunda herhangi bir ezilme/temazsızlık sorunları ile karşılaşmadım. Boyunbağı kısmına kadar olan kablo gerçekten kaliteli yapıda fakat boyun bağından kulaklıklara uzanan kablolar fazlasıyla cılızlar ve özenli kullanım gerektiriyorlar. Ben 1 yılı sorunsuz tamamlamış olabilirim fakat sizin sorun yaşamayacağınızın garantisini veremem. Kulaklık kısmını oluşturan madde de plastik yapıda, çok fazla toz ve kir tutmakta.

 

 

Kutudan üstündeki ile beraber S-M-L-XL boyutlarında 4 çift tıkaç bulunmakta. Üzerinde şarkı atlama ve çağrı cevaplama butonu ile mikrofon bulunmakta. Mikrofon kalitesi oldukça iyi. Evde şiir kaydı vs alırken üzerindeki mikrofonu kullanmaktayım ve oldukça memnun kaldım.

 

Tüm müzikleri kulaklığı kaliteli bir pikaba direkt olarak bağlayarak plakları çevirerek dinledim ve değerlendirmemi bunun üzerine yapmaktayım. 400 ₺ civarlarında online mağazalarda satılmakta. Dolar bazında düşünürsek fiyatını sonuna kadar hak etmekte fakat sizler bir kulaklığa 400 ₺ vermeyi uygun bulmayabilirsiniz.

 

 

Saygılarımla,

Berke Can AVCI.

BeğenFavori PaylaşYorum yap