bare0n90 paylaştı.

Hele bir de Melezleme kelimeler var hasta oluyorum : Loot'lamak ( Yağma, ganimet, talan, vurgun ) ne demek? Yerine düzgün alternatif arıyorum, oyunlarda artık onu kullanacağım... Başka dersen : Item Toplamak, HeadShot vurmak, vb... Amacım farkındalık! ( Ne demekse )

Türksünüz, Kürtsünüz, Arapsınız... Anadolu coğrafyasında Ananızdan yadigar bir anadiliniz var, amma bir İngiliz, Fransız ve Alman değil iseniz...:=))) Öyle ise ona göre davranalım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 27
 • @johncenaaa @xeon

  İngilizce'de bile bir sürü yabancı kelime doluyken yabancı kelimelere laf etmek gerçekten saçma istediğin kadar bilim,teknoloji üret dünya'ya yön ver başkalarıyla etkileşimde olduğun sürece her zaman yabancı sözcüklerden etkilenirsin. Onun tek çaresi Kuzey Kore ve Sovyet modeli başka türlü engelleyemezsin 😀 😀

 • davinci @davinci

  Olması gereken ile olan durum birbirine karıştırılıyor. Kimse Türkçe’de yabancı kelime yok ya da olamaz diyemez zaten. Diiller de canlıdır; kelimeler, doğar, yaşar, etkileşime girer ve ölür. Hele ki medeniyetler beşiği olan coğrafyamızda başka dillerden geçiş olmaması düşünelemez. Önemli olan milli diline sahip çıkarak, anti-emperyalist tavır alarak, dilini korumaktır. Olması gereken budur. Bugün bunu yapamayan basiretsizlerin sorumluluğu da düşünülmelidir. Bir de bugün İngilizce en gelişmiş dil olduğu için değil, eskiden coğrafi keşifler/koloniler/misyonerlik faaliyetleri daha sonra da kültür emperyalizmi yoluyla yayılmıştır. Emperyalizmin “soft-power” yumuşak güç ile kültüre etkisine bakılmalı. Türkçe zaten yetersiz, bilim dili değil zaten de olamaz, terim bile bulamıyoruz demek yerine; yine Oktay Sinanoğlu’nun “Bye Bye Türkçe” kitabında Türkçe’nin ne kadar gelişmiş ve matematik gibi formüllü bir dil olduğunu görebilirsiniz. Gerek dil kuralları, gerek sondan ekleme özelliği, gerek kelime üretme açısından Japonca ile de benzerlikleri kitapta yer alıyor. Bunu yazan ben değilim, yüzyılların en genç profesörü! Türkçe yetersiz olduğu için değil, yukarıdaki sebeplerden dolayı bugün bu durumdadır. Yeter ki dilimizi ezik olmadan, bir şeyleri değiştirmek amacıyla savunalım.

 • bare0n90 @bare0n90

  Dili bu şekilde katleden gerizekalıların büyük çoğunluğunun ingilizcenin i sinden çaktıkları yok zaten. Düştükleri hal, acınası...

 • Ahmet Bayram @noksyesvs

  Türkçe'den bütün Arapça kelimeleri ihraç edeceğiz. -İsmet İnönü
  ihraç arapça bir kelimedir ve hrç kökünden gelir. haraç, hariç, ihraç vb. hepsi aynı köktendir ve yakın anlamları vardır. bunu söylerken arapça kelimeler kullanıyoruz. dolayısıyla bu açıklamada ismet inönünün açıklamasının laciverti.

  arapçanın dilimize girmesini anlıyorum. arap coğrafyası bağdat merkezli olarak yüzlerce yıl bilime başkentlik yapmış.en basiti, belki komik gelecek ama matematiğin gelişimini arapların sıfırı bulmasına borçluyuz.

  farsça kelimelerin dilimize girmesini anlıyorum. zamanında edebiyat alanında çok iyilermiş. o zamanlar game of zartzurtlar yoktu. gazeller rubailer vardı.

  günümüzde ingilizce kelimelerin dilimize girmesini de anlıyorum. bilimden sanata herşeyde ingilizce kullanılıyor. türkçe harika bir makale yazsan bile bunu ingilizceye çevirmezsen kimsenin umrunda olmaz.

  tek anlayamadığım şey neden ingilizce terimler dilimize fransızca olarak giriyor? mesela televizyon dememeliydik. televişın demeliydik. television u fransızlar televizyon diye okuyor/okuyabiliyor. öyle okumak kolaylarına gidiyor.

  bizim yapmamız gereken asıl şey tıpkı japonların yaptıkları gibi bir sistem oluşturmak. hiragana, katagana, kanji ve romaji gibi. bütün alfabelerin bir özelliliği var. bir tanesi japoncanın latin alfabesiyle yazılışı, bir tanesi asıl yazılışı, bir tanesi kolay yazılışı, bir tanesi de japoncada olamayan kelimeleri japoncaya entegre ededip yerelleştirebilmek için kullanılan bir alfabe. adamlar bu sayede dillerini ve kültürlerini yaşatıp özgün kültürler yaratabiliyorlar.

  biz hala tükçeyi latin alfabesiyle yazamıyoruz. hala yazıyoruz ama 'haala' okuyoruz. çünkü şapkalı a'mız yok. var da yok. insanlar okulda öğretilen alfabeyle kendilerini ifade edemedikleri için. snne be salk. gerizekalımsn yhaa şeklinde kendilerini ifade etmeyi seçiyorlar. millet de bu insanlar kızıyor. halbuki asıl kızılması gereken atatürkün türk dil kurumunu kurduğu zamandan beri bir gıdım geliştiremeyenler. arapça ve farsça etkisi azaltılmadığı gibi ingilizce etkisi dilimizi deforme etmeye başladı. tüm bunlar ise ingilizceye direnildiği için oldu. bırakın adam özçekimi kullanmasın ama selfie değil selfi yazsın, bırakın adam root lamayı kullanısın ama rutlamak yazsın. yani yerelleştirsin. trene tren demesin tiren desin. bus değil de otobüs dememiz mesela çok güzel. yoksa dil kurumundaki dedelere bırakırsak selfie ye özçekim dedikleri gibi trene çok oturgaçlı götürgeç gibi saçma sapan şeyler uyduracaklar. türk dil kurumunun her ingilizce kelimeye savaş açan dedelere değil ingilizce kelimeleri otomatik türkçeye çevirecek bir çeşit algoritma gibi bişey ihtiyaçları var.

  bu gidişle 'aga telefonu rootladım mis oldu' diyenleri mumla ararız. görürsünüz yakında 'ben telefon root mis' diyen andavallar çıkacak. tıpkı ' ay şok oldum' yerine 'ay ben şok' diye ortada dolaşan kezbanlar gibi. alın size gelecek

  ay şok oldum
  ay ben şok
  ay ben shock
  I ben shock
  I shock
  I was shocked

  sonra hepimiz rahatlayabiliriz.

bare0n90 paylaştı.

Yakın ve uzak çevremden kim varsa TurkTelekom'dan uzak tutacağıma dair ant içtim. İnternet olmayan her gün için en az 1 bir müşteri zarara uğratacağım. Şuan hedef 2018'e kadar en az 24 kişi. Ortalama tahmini hasar aylık minimum 1440TL.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
bare0n90 paylaştı.

Çok güldüm buna 😀 Neyse, günaydın erkenciler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
bare0n90 paylaştı.

Meraklısına güzel bir fırsat gibi duruyor...:=))) 319,- ₺ Amazonda vergi ve kargo dahil 135,- $ Benim gibi Bileklik olmazsa kullanamam diyenler silikon destek alacak artık... @emre64

http://www.gameekstra.com/HyperX-Alloy-Fps-Red-Switch-Gaming-Mekanik-Klavye-HX-KB1RD1-UKA2-,PR-8158.html?utm_source=Kingston&utm_medium=cpc&utm_campaign=Kingston-PaidSearch-HyperX_Keyboard&gclid=CM3qj_rr39MCFZXKsgodK8YFXw

HyperX Alloy Fps Red Switch Gaming Mekanik Klavye ( HX-KB1RD1-UK/A2 )...

GameEkstra.com Türkiye'nin 1 numaralı Gaming ürünleri satış mağazası.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
bare0n90 paylaştı.

#YAPMAYIN

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15
 • Albuquerque @albuquerque

  Terbiyesizlik, hakaret, küçük düşürme suçları.... Belki haklı olabilecekken haksız duruma düşmüş. Şahsen apartmanımda sürekli tanımadığım insanların girip çıkması beni rahatsız eder. Ayda yılda haftada bir illaki misafir gelir ancak her gece farkla kişiler binaya giriyorsa insanlar kendisini güvenli hissetmez. GÜvenli hissetmediği içinde rahatsız olur bundan. Gitsin 30 katlı sitede otursun. 😀
  Hayvan konusunda ise; Kedinin evde beslenmesi sorun değil ancak köpek apartman içinde olmaz. Hayvan doğası gereği içgüdüsel olarak havlıyor. Sabahı akşamı gecesi gündüzü de yok. Gecenin ortasında saçma sapan bir komşunun köpeğinin havlaması ile kim uyanmak ister? Balık ve kedi beslemek en güzeli.

 • Atilla Durmaz @limonlusoda

  Apartmanın tepesine kocaman bir kapak düşmüştür yazıyı asınca ^^

 • reducto @protego

  @bozdener82 Belli zamanlarda dışarıda gezdirildikten sonra bence evde beslenmesi daha iyi. Elbette bahçeli ev olsa daha iyi ama apartman ülkesiyiz malum. Şahsen bir hayvanın dışarıda yalnız olmaktan ziyade evde bakılmaktan daha mutlu olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar bir eve girdikten sonra sokağı isteyen hiçbir kedi köpek görmedim. Arada çıkıp dolaşmak istiyorlar evet ama sokakta kalmak istemiyorlar buna emin olabilirsin.

bare0n90 paylaştı.

Plantronics GameCom 788 USB Headset mit Dolby 7.1: Amazon.de: Computer &...

Plantronics GameCom 788 USB Headset mit Dolby 7.1: Amazon.de: Computer & Zubehör
BeğenFavori PaylaşYorum yap
bare0n90 paylaştı.

Sabah bizim hanım Bakıcı parası ile Aylık 100,- ₺ gün parası verdi Bakıcıya... Sıra sana gelince toplu halde bana verde sistemi güncelleyim dedim... O da PC ( Kod Adı : Kuma ) için sana Para vereceğime Suriyeli Avrat alırım sana dedi...:=)))

Bu normal mi? Geçici mi? Kalıcı hasar bırakmış mıdır?

Ne var yani AMD RyZen 1300 alacaktık... Yeni anakart ve DDR4 16 GB bellek...
Eskiyide Çavuşa verirdik...:=(((

Ağlıyorum kahrımdan
Yanıyorum bağrımdan
Seviyorum bu canımdan
Diğel le Allah'ın için...:=)))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12
bare0n90 paylaştı.

#akış #kulaklık #mod

GÜNCELLEME LOGTIECH G933 GÖNDERDİ 😀
2.5 yıl önce Amazon.com'dan aldığım G930 bir aydır bozuktu. Geçen hafta logitech'ten RMA açtım. İlgilenen olmadı. Ben de bastım kalayı. Sonra kulaklığı açtım. Kulaklıkla birlikte aldığım yedek pili taktım. Ancak 2.5 yıl önce aldığım pil de durduğu yerde boşalmış. Pili şokladık kendine getirdik ancak o sırada aklıma gelen başka bir fikri hayata geçirdik. Pil yuvasındaki plastik tırnakları kırıp bunun içine 2000mah'lık cep telefonu pili oturttuk ve gereken bağlantıları da sağlayıp standart pil ömrünü 3 katından fazla hale getirdik. İşlem çok basit. Yapmanız gereken tek şey bir pil seçip onun güç bağlantısını kulaklığa uygun şekilde modlamak.

Benim kulaklığın pili bozulmuştu. En ufacık sarsıntıda kapanıyordu. Pil ömrünü tamamlamıştı.

Ayrıca soyulan kulaklık pad'leri yerine de 2 çift şundan sipariş ettim.
https://tr.aliexpress.com/item/Factory-price-For-Logitech-Earpads-for-G230-G430-G930-G35-F450-Gaming-Headset-Black-Red-160831/32724342032.html?spm=2114.13010608.0.0.KEq1Ft

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8