#akış senelerdir ekşi çaylaklıktan kurtulamadık. Bunlar neye göre yazar alıyor anlamadım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

#akış #TeknoYardım. İphone + airpods a sahip arkadaş var mıdır bir şey sormak istiyorum. İphone de ios 12 ve üzeri olmalı ama.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Mustafa Kaya @azil48

   https://support.apple.com/tr-tr/HT209082 burda yazana göre Apple da canlı dinleme diye bir özellik varmış. Benim kulaklarımda hafif düzeyde işitme kaybı var. İşitme cihazı da kullanmak istemiyorum. Bazı ortamlarda kısık sesle konuşanları ya da tv nin sesi kısık ise herkes duyup anlarken ben sorun yaşıyorum. Android kullanıcısıyım. Bizim cihazlarda bu özellik yok. Eğer Bahsedilen özellik apple da iyi şekilde çalışıyorsa 2.elde olsa iphone a geçme yoluna bakacağım. Ama işte deneme imkanım yok. Size sormak istedim bu durumu.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @azil48 Valla siz söyleyene kadar böyle bir özellikten haberim bile yoktu. Şimdi aktif ettim, deneyip size Bilgi vereceğim

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @azil48 benim işitme kaybım olmadığı için net bir şey diyemem ama sistem çalışıyor. Sanki telefonda konuşuyor muşum gibi ortamdakilerin sesleri kulapıma geliyor.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @ybahadir ortamdakilerin seslerini net bir şekilde alıyor mu yoksa işte derinden falan mı geliyor ses.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @azil48 Az önce sadece tek kulaklıkla denemiştim. Zira ben şarjı uzun gitsin diye hep tek kulaklık kullanıyordum. Şimdi yerime geçince bu sefer iki kulaklığı takarak aynı şeyi denedim. Ortamda çıkan her türlü ses kulaklıkları menzili içinde ise gayet net bir şekilde sesleri kulağa veriyor. Bence gayet başarılı ancak benim söylediklerim ne kadar doğru bilemiyorum. Bence en iyi testi işitme kaybı olan kişiler yapabilir.

   Yalnız kulaklıklar işitme modunda kulağınızda iken eğer araya bir arama girerse mod devreden çıkıyor. Ancak sonrasında tekrar otomatik olarak devreye girmiyor. Belki bir ayarı vardır da ben bilmiyorum. Zira müzik dinlerken araya arama girdiğinde arama bittikten sonra müzik otomatik olarak kaldığı yerden devam ediyor. İşitme modu neden otomatik devam etmesin ki? Bilemedim.

 • Mustafa Kaya @azil48

  Teşekkür ederim. @ybahadir . Benim de haberim yoktu. Dün iphonodo izliyordum videonun bir yerinde söyledi kulaklık incelemesinde. Tabi sorunum olunca bu konuda direk dikkatimi çekti ve araştırmaya koyuldum 🙂 keşke böyle bir sorunum olmasaydı da özellikten de haberim olmasaydı. Bekliyorum yorumlarınızı. Teşekkürler. Muhtemelen haberi olmayan başka arkadaşlar da vardır bu tanıma uyan. Elinde bu cihazları olan varsa test edip yazarsa vakitleri olunca sorunu olanlara ışık tutabilir bir nebze.

  • Temp 🔚 @temp

   @azil48 Ürün elime ulaşınca deneyip size bilgi vericem unutmazsam hocam.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @temp tamamdır. Ben de 650 tl ye bir airpods 2 buldum Wireless şarj kutulu. Mart 2020 ye kadar da garantisi varmış. Eleman hafta sonu gelecem dedi. Bunu almaya niyetim var vazgeçmezse satıcı. Kulaklığı şimdiden alayım dursun kenarda. Eğer iyi bir sonuç olursa da bir iphone bakacağım artık. Felsefe olarak bir şey alırken en son çıkan modeli al felsefem vardır ama bu iphone da sökmeyecek belli. Özellik işime yararsa artık İp 7-8 bakacağım 2.el. Sizin test sonuçlarınızı da bekliyorum. Bu arada 650 ye yeni airpods 2 değil mi Mart 2020 ye kadar garantili?

  • Temp 🔚 @temp

   @azil48 Fiyat konusunda çok bir bilgim yok hocam ama 900 e bulunabiliyor indirim kollarsan 2. Nesil airpods (Şarj kutusunda kablosuz şarj yok).
   900 e aldık biz kulaklıkta ikinci el çok tasvip edilen bir şey değil kişisel bakım ürünü olarak geçtiği için ama sizin için sorun yoksa alınabilir tabiki.
   Ben 2. El piyasasını bilmiyorum o yüzden ne desem yalan olur.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @temp 900 tl idi dün HB de biliyorum. Daha iphone bile alamamışken şimdi bi kulaklığa 1000 tl ödemek istemiyorum. En güzeli tabi sıfırını almak. Kulaklığı alırsam iyice dezenfekte ederim artık hem ucuna silikon uçlar satılıyor onlardan alınabilir

 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Bu canlı dinlemede birde konuşsak ve iphonedan ses verse hoparlör gibi efsane olur.

 • Murat Başak @marqwezzuh

  Sanırım bu konularda en duyarlı firma Apple. Kör bir tanıdığım, Apple'ın sesli komut sistemlerinin çok iyi çalıştığını söylüyordu.

  • Mustafa Kaya @azil48

   Firmalar tırı vırı şeylere odaklanacağına bu tarz şeylere önem verse hayat daha güzel olacak. Evet bence de en duyarlı firma Apple. Okuduğum kadarıyla son Apple wacth larda misal kaza yaptın saatin hastaneyi otomatik arıyor. Ya da çeşitli konularda uyarılar verebiliyor. Şeker tansiyon ya da işte bu tarz aletlerin ölçebilecekleri şeyleri ölçseler fena mı olur.

   3-4 yıl önce 6s plusum vardı. Sonra geliştirmeye daha açık diye Android e geçtim. Bahsettiğim özelliği duyunca acaba bir kolaylık sağlar mı diye Apple a mı dönsem dedim. Fiyatları görünce yaşadığım ülkeye bir kez daha küfrettim. Benim 3.4 yıl önce 2.500 e sattığım 6s plus ı bu kadar yıl sonra insanlar bu fiyatlar istiyorlar hatta daha fazlasını isteyen var. Bu ne abi ya. Yurt dışı imkanı da yok artık. Ben keyiften değil böyle bir özellik olduğu için almak istesem bile bi Ton para dökmek gerekiyor. Konu alakasız bir noktaya gitti. Mantık olarak zor bir şey değil. Telefonda mikrofon var zaten. Bunu iyileştir ve bir özelliğini açtığında ortamdaki sesleri adamın kulağına ver. Bu andorid de yok işte. Apple bu noktalarda çok iyi sizin de dediğiniz gibi.

  • Murat Başak @marqwezzuh

   @azil48 Sadece yazılımla çözülebilecek dertler ama firmalara direkt bir getirisi olmadığı için sonuç böyle.

#akış Android cihazım var. Bir yerde Mart 2020 ye kadar garantili kablosuz şarj standlı airpods 2 yi ( seri numarasına baktım garantili ve yeni nesil) 650 ye bırakıyor son. Ne yapsam bilemedim. Değer mi acaba bu paralara kulaklık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış alan olsun ya da olmasın bazı elit modellerin ya da yeni çıkan cihazların Türkiye de satılmamasını anlamıyorum. Örneğin Microsoft un Surface serisi. Bu cihazı almak isteyenler neden yurt dışına gitmek zorunda resmi satış neden yok? Satışını geçtim servis imkanı bari sağlamaları gerekir. Muhtemelen başka teknolojik aletler de vardır böyle. Misal xiaomi yeni bir Power bank çıkardı PLM07ZM kodlu. 45w olan bu model ile bilgisayar bile şarj edilebiliyor. Ama ülkemizde satışı yok. Satılsa ne olacak bunlar kimse alamaz diyenleri duyar gibiyim. Mesele birilerinin almasından ziyade ülkede nin adam yerine koyulmaması. Sanki diğer ülkelerde bu aletler kapış kapış gidiyor. Ülkemizde de illaki alıcısı olacaktır. Cihazları almak başka alabilme imkanının olması başka. Hoş bildiğim kadarıyla xiaomi nin resmi satış noktası yok. Microsoft un var da ne oluyor? Selamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

#TeknoYardım #akış bad sektörlü bir harici diskin durumuna bakmak için birkaç tane kurtarma yazılımı yükledim ve sonra işe yaramayınca sildim. bu durum ondan sonra oldu. fakat w10 1903 lü bilgisayarımda disk simgeleri nedense kayboldu. bunu normal hale getirmek için ne yapmalı?

ikon değiştirme programları falan var denedim olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #YurtDışıAlışVeriş #akış

Ali Express ten birkaç ay önce aldığım klavyenin bazı tuşları ara ara çalışmıyor. Satıcı ile uzun görüşmeler sonunda satıcı ürünü geri yollayın ama 1 ayı geçtiği için navlun ücretine karışmam dedi. Yani kargo bedeline. Bayramdan sonra geri yollamayı düşünüyorum ürünü. Fakat bana maliyeti ne olacak tahminen bu işin ve ucuza halletmenin yolu var mı? Ürün fatura vs yok. Herhangi bir şeye gerek var mı? Yardım edeceklere teşekkürler... İyi bayramlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • Mustafa Kaya @azil48

  @orcun aynen bu fiyat çıktı görseldeki. Yüzey seçin dedim o seçilmiyor dedi. Uçak seçildi bu yüzden. İşte kayıtlı olarak ya da bizim tabirle taahhütlü gönderdi. 68.90 çıktı. Teslim süresine ptt web sitesi aşağıda 7-10 gün demiş ama acaba doğru mu merak ettim. Ben 2 aya anca gider diyordum.

  • Orcun @orcun

   10 günde belki türkiyeden çıkıyordur ama ulaşıyor mudur ? birde uçak görünüyor onu işte sormak lazım. Hadi sen verdin diyelim satıcıya ulaşmadı veya kayboldu ne olacak ? kim sorumlusu ? hem bozukta olsa klavyeden oldun hem 70 liran gitti hemde satıcı sana yapacak birşey yok dedi artık sinirden ne yaparsın bilemem. 🙁

  • Mustafa Kaya @azil48

   @orcun öncesinde 15 20 günlük bir uğraş oldu. Çeşitli videolar yollamama rağmen alış veriş üzerinden birkaç ay geçtiği için satıcı iadeye yanaşmadı. Aliexpress ile kurduğum diyaloglar da ürün ancak iade edilirse ücret ödenir dediler. Velhasılı ürün 450 idi. 2.bir seçeneğim olmayınca 70 TL yi riske atmış oldum. Diğer türlü elimde tuşları bazen çalışmadığı için kullanmayacağım bir klavye kalacak ve geri ödeme alma ihtimalim olmayacaktı. Şimdi 70 tl yi riske attım evet. Ama işte risk almadan paramı alma şansım yok. Bakalım nasip. İnşallah ulaşır kargo ve iademi alırım. Diğer türlü aliexpress müşteri hizmetlerinin benden çekeceği var. Video çekmediğim için pişman oldum diyeceğim ama adamlar için bu kanıt olmaz zaten ne malum bunu bize yolladığın derler. Bakalım ne olacak 🙂

 • Mustafa Kaya @azil48

  Bir sonraki bu iletiyi güncellemem ürünün ulaşması ve iade ile ilgili olacak. 10.06.2019 da ürün ptt ye verildi. Kargo kodu sorguladığımda halen şubede gözüküyor bakalım ne kadar sürede ne olacak... Selamlar

 • Mustafa Kaya @azil48

  @orcun 24 Haziran itibariyle kargo ulaştı. Satıcının ürünü aldığını onaylaması 2 gün sürdü. Şimdi iade süreci başladı 2-20 gün içinde hesabına iade edilecek dedi aliexpress. İademi alınca iletiyi tekrar güncellerim.

  Selamlar

 • Mustafa Kaya @azil48

  Son güncelleme. Tam iade geldi. 80 doları kurtardım böylece @orcun .

#Windows10 1903 ü maşallah dün akşamdan beri indiremedi. Kaç gb geliyor anlamadım. Ahım şahım bir yenilik yok gibi ama boyutu gocaaman.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #akış eskiden n11 gibi yerlerde 10 15 tl ye windows 10 lisans satılıyordu ne oldu onlara artık yok mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış diyelim ki aliexpresteki amcamızı ikna ettik.ürünü bize hediye yazarak yolladı. gümrükte nasıl bir işleme tabi olur? neticede üzerinde para yazmayacak? hediye almak yasak mı? merak ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım Merhaba. Bilgisayarda herhangi bir ayar ya da program yüklenmek istendiğinde bir şifre sorsun istiyoruz. Bilgisayara girişte şifre istemeyecek ama.

BeğenFavori PaylaşYorum yap