#akış #microsot #surface #TeknoYardım arkadaşlar şu paragrafta geçen ARM destekli uygulamaları çalıştırmayacak ne demek? Bu işlemci nasıl bir şey ki Microsoft un ilk defa denediği bir teknoloji mi?

Surface Pro X’te bizleri en çok şaşırtan detaylardan bir tanesi Microsoft’un kendi işlemcisi Microsoft SQ1‘den güç alması oldu. ARM destekli işlemci ile temel bilgisayar işlemlerini rahatlıkla halledebileceğiniz bilgisayar, x86 tarafından desteklenen uygulamalara destek vermeyecek. Bilgisayarda sadece ARM destekli uygulamalar kullanılabilecek. İşletim sistemi tarafına ise Windows 10 (ARM) eşlik edecek.

denilmiş . Yani Sadece 32 bit desteği olan uygulamalar mı kurulamıyor 64 bit mi zorunlu? ARM destekli uygulama derken ?

SQ1 i ilk defa duydum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • prometrik @prometrik

  Yanılmıyorsam mobil platform tarafındaki uygulamaları kasdetmiş. Yazılım olarak kotlin, java, flutter vb dil ile hazırlananlar. Doğrudan masaüstü için yazılan programlar olmaz. C#, C++, phyton gibi. Doprudan mobil versiyon ve masaüstü versiyon diye düşünün.

  • Mustafa Kaya @azil48

   Mobil platformlardaki yazılımlar zaten Windows ortamında çalışmıyordu ki. Bende Surface pro 6 var. Hani satabilirsem x pro düşünürüm fakat işte bu mevzu beni etkiler mi emin olamadım

  • prometrik @prometrik

   @azil48 Buradaki x86 ile kastı masaüstü sistemlerdeki yazılımlar. Arm ile belirtilen ise mobil yazılımlar. Eğer yazıyı doğru anlıyorsam; Masaüstü programlarını çalıştırmayacak. Mobil uygulamalar çalışacak. Orada ios uygulamaları olmayacaktır. Microsoft bir ara windows mobil platformu denemişti ama olmamıştı. Android tarafındaki uygulamaları desteklerse isabet olabilir. Ancak sizin masaüstü programlarınız varsa onlar çalışmayacak demektir.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @prometrik saçma bir durum olur böyle olursa. Normal exe uzantılı Windows ortamı için yazılmış bir programın çalışmama ihtimali var diyorsunuz yani. 5 kasımda ürün satışa çıkacak test videolarında belli olur sanırım. Atıyorum corel draw çalıştıramayacaksam herhangi masaüstü programını desteklemeyecekse insanlar niye alsın.

 • suicide @suicide

  arm ve x86 tamamen farkli birer islemci mimarisi. komut setleri, registerlari, dallanma, komutlari isleme sekilleri vs. komple farkli. dogal olarak birine uygun derlenen program digerinde calismiyor bu yeni bir durum degil zaten.

#akış #TeknoYardım #YurtDışıAlışVeriş geçen sene bir arkadaşıma ABD den bir şey aldırdım. Ben ona Amazon’dan link vermiştim o gitmiş aynı ürünü best buy dan almıştı.arada hem ürün fiyatında hem de vergisel fark vardı. Ekstradan 100 dolar civarında bir de vergi kesmişlerdi ürüne Best buy da ( fişte yazıyordu yani ürülü alırken kesmişler )onu da vermek zorunda kaldım. Tax free zaten yok. Ben amazon üzerinden fiyatını makul bulduğum bir ürünü nasıl alacağı ABD adres göstererek ve vergi ödemeden. Yani Amazon’da yazdığı şekilde alma imkanım var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Var ama USA de vergi uygulanmayan bir eyalette (her eyalet farklı vergi uygular) arkadaşınız aracılığı ile olur.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Alışverişi amazon.com üzerinden yapıyorsan vergiden kaçma şansın yok. Mecbur ödeyeceksin. Vergi oranları, girdiğin adrese göre değişiklik gösteriyor. Amazon.de üzerinden alışveriş yaparsan ve ürünü teslim yeri Türkiye olarak seçersen fiyatta %19 oranında düşüş görürsün. (Almanya KDV'si. Yani : "umsatzsteuer") Bunun sebebi, Almanya sınırları içerisinde olmadığın ve bir Alman vatandaşı olmadığın için bu verginin senden yasal olarak kesilmesinin söz konusu olamamasından kaynaklanıyor. Yasalar ne derse o. Tam %19 oranındaki düşüşe sevinecekken hevesin kursağında kalabilir çünkü bu kez de ürün Türkiye sınırlarına girdiği anda gümrük vergisi ve sipariş ettiğin ürüne göre ekstra vergilerle karşılaşıyorsun. Kargo ücretinden bahsetmiyorum bile...
  Kısacası, alışveriş yaptığın lokasyona ve amazon mağazasına göre oranlar değişebiliyor. Her hâlükârda biri gelip seni öpüyor.

  Edit / büdüt : Bir yukarıda @hamitozlu 'nün söylediği %0 satış vergisi olan eyaletler : new hampshire, oregon, delaware ve montana. Arkadaşın, bu şanslı 4 eyaletin sınırları içinde değilse vergiden kaçamıyorsun maalesef.

 • Joe @joe

  Vergiden kacamazsın. Amazon alım aşamasında yapıştırıyor. Ülkeye kii yanında girmediği sürece kim getirirse getirsin.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ürünün Türkiye ve yurtdışı fiyatını karşılaştırıp, almak lazım. Fiyat avantajı yüksek ise tercih edilmeli. Yurtdışından birine aldırmak da çok avantajlı olmayabiliyor

#akış #TeknoYardım

Çalıştığım okuldaki bilgisayar laboratuvarında şöyle bir sorun yaşıyorum. Saç baş yoldurdu. Bilgisyarda qualcomm atheros marka Wi-Fi adaptörü var. Ağı sorunsuz görüyor. Bağlanıyor da. Fakat -10-15 dakika içinde sınırlı bağlantıya düşüyor. Yanıla yapınca da aşağıda görselini verdiğim şekilde sorun çözülüyor ama bir süre sonra yine sınırlı bağlantıya dönüyor nete girmiyor. Tekrar tanıla yapmak gerekiyor. USB den çalışan bi Wi-Fi adaptör ile denedim bunu yapmadı. Kendi bilgisayarım Wi-Fi ye bağlı onda da sorun olmuyor.

Sınıfta cisco marka AP var. Elimde bulunan bir airties modemi genişletici olarak kullanarak bunun üzerinden PC leri bağlayayım dedim belki ap ile Qualcomm uyumlu değildir düşüncesiyle ama cisco bilgisayarlara 192.168.63. ... şeklinde ip veriyor ve ağ geçidi olarak da 192.168.32.1 i kullanıyor. Malesef air ties ile PC lere böyle ip veremiyor doğal olarak verdirme yöntemi varsa da ben bilmiyorum. İşin içinden çıkamadım. Eski ağ olduğu için ip alan cihazlar okulda çalışıyor yeni sistem olsaydı zaten engellemelerden dolayı çalışmayacaktı. Neyse var mı çözüm öneriniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Servet @enigmasi

  bizde de buna benzer sorun yaşanıyordu dizüstünde, modem değişince düzeldi sanırsam

 • Mustafa Kaya @azil48

  yok 1 gün değil zaten bugün tam gün görevliydim bir de salı günü tam gün görevliyim diğer günler kendi okulumda derse giriyorum. @suicide faz 1 de kullanmak istediğim yerlede swicth sorunu olmadı bende.

  • suicide @suicide

   hocam switch atolyede mi denediniz yoksa idari odalarda mi?

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide hocam swict normalde yasak 🙂 öğretmneler odasında yazıcıyı ağ üzerinden kullanmak için yaptım sorun olmadı. ama dediğim gibi bu aslında yasak siz de biliyorsunuzdur belki. faz 2 de kesinlikle olmaz ama. btr sınıflarında olur sadece. faz 1 in de belki belli kısımlarında olurdur belki.btr çalıştığım okulun alt yapısı baya eski.ilk kurulanlar diye biliyorum.

  • suicide @suicide

   @azil48 faz1 lerde de sadece lab larda calisiyordu benim zamanimda o yuzden sordum hocam. Belki cok sikayet aldiysa kaldirmis olabilirler o siniri, yonetim anlaminda cok genis imkanlari var aslinda okullardaki akilli router larin. Hem de adamlar oturduklari yerden baska bir sehirden yapiyorlar bu isi.

 • Mustafa Kaya @azil48

  @suicide hocam tüm tahtaların erişebileceği bir hdd nas yapmak istesem nasıl olur. öğretmen kısa yoldan verilerini oraya attığında tüm tahtalar erişebilir olacak. şu an netsupport üzerinden tahtaların tamamına uzaktan erişebiliyorum fakat uzaktan boyutu yüksek dosya göndermek uzun zaman alıyor. bunun yerine basit bir nas sunucu projesi yapmak istesem ( elimde eski kasalar var birkaç hdd var. ) var mı bi öneriniz teklifiniz? teşekkürler hocam.

  bir de merak ettiğim Wake-On-LAN olayı faz 1 de olur mu? tahta kapalı oluyor ta sınıfa gidip açmak yerine ağ üzerinden komutla yapmak mümkün mü? eskiden bu tarz şeyler okumuştum ama denemedim hiç.

  • suicide @suicide

   Hocam tahtalarin ip blogu ayri malum, diger bloklardan acilan paylasimi gorebiliyorlar mi hatirlamiyorum acikcasi. Eger goruyorlarsa bahsettiginiz gibi eski bir pc bu ise adanabilir. Son 3 senedir fatih le ugrasmiyorum acikcasi o yuzden biraz eskimis unutulmus olabilir bilgilerim 🙂

   wake on lan ayari faz1 tahtalarin biosunda var fakat ben basarili olamamistim, niyesini hatirlamiyorum 🙂

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide ben de ilk defa aktif olarak Fatih ile ilgileniyorum . Önceden öylesine bakıyordum kendi okuluma şimdi görev olarak başka okula destek oluyorum. Tahta blogunun ip sine bu olay yapılır da bunu sıfır masraf ile nasıl yaparım onu bulmam lazım. Eski bir kasaya 2 tane hdd koyup Windows Disk paylaşımı şeklinde yapmak saçma sanırım. İşlerimi bitirince wake on lan a bakarım bi öylesine.

  • suicide @suicide

   @azil48 Sacma degil hocam en kolay ve belesi 🙂

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide

   https://www.zulfumehmet.com/ucretsiz-nas-kurulumu/

   Bu aklıma yattı ama aslında en güzeli qnap nas almak evde var çok rahat. Ama birkaç bin TL yi okula verdirmek imkansız. Neyse canım sıkılır yapacak iş bulamazsam denerim. Bir aylık işim var gibi sıkı tempo sonra boş zamanım olur sanırım

İptv konusunda ülkede en iyi kimdir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#turknet büyüksün 🙂 maşallah.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım #iphone #apple iPhone de YouTube reklamlarını engelleme yolu var mı? AdGuard ın ücretsizi engellemiyor . Ücretlisini bilmiyorum. Ucuz yollu olmalı paralı olacaksa. AdGuard senelik 12 lira imiş iş göreceğini bilsem alırdım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış n11 kuponu olan var mı 900+ tl üzeri alışverişte geçerli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış s7 edge telefonum var. Geçen gün teknosa ya gittim. Huawai başta olmak üzere birkaç modele baktım. Yan yana koydum kendi telefonum ile. Menüler giriş vs hızlarını vs karşılaştırdım. Arada öyle uçurum yok. Yeni telefonlar bana sadece kamera açısından iyileştirilmiş geldi. Onun dışında pek bir şey yok gibi. Belki geçersem ios evrenine geçerim 2.el temiz uygun bir şey denk gelirse. Yıllardır Android deyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  s7 edge ztaen fazlası ile iy ibir telefon hala. Hatta edge olması da bir avantaj çoğu telefonda olmayan bir özellik. Eğer size yetiyorsa bence hiç değiştirmeyi düşünmeyin.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @aliytrklkmz genel kullanım olarak yetiyor. Yetersiz kaldığını hissettiğim tek nokta kamera. Eskiden root falan uğraşıyordum şimdi onlar da bana fuzuli geliyor. Elimdeki telefonu 3 sene önce sanırım 2800 ya da 2900 gibi bir rakama almıştım. Şimdi ortalama 1000 - 1250 arasında sanırım. Yüzde 100 den fazla fiyat kaybı oluşmuş. Bu telefondan önce 6s plus ım vardı. 2500 e sattım onu. Şimdi bakınca 2500 isteyen bile var 6s plus lara. Android alemi müthiş bir değer kaybına uğrarken ios evreni daha makul bu noktada. Acil olmasa da ios evrenine geçmek mantıklı geliyor. E tabi x gibi xr xs gibi Ultra pahalı aletler saçma. Ne bileyim öyle 7 ya da 8 gibi makul bir cihaz olsa geçilmesi mantıklı gibi.

  • arandur @arandur

   @azil48 7 veya 8 makul değil ki, o fiyata amiral gemisi Android telefon alınır, üzerine para kalır.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @arandur 2.el cazip bir şey olursa neden olmasın dedim. Olaya şöyle bak birde. Ben aldığımda kısmen s7 edge amiral gemisi idi. Şu an telefonu satmaya çalış ilk aldığın fiyat ile satabileceğin fiyat arasında uçurum var. 7 ya da 8 i şimdi alsan eminim 3 sene sonra aldığın fiyata yakın bir fiyata satma ihtimalin var gibi duruyor şu anki durumda. Yanlış mıyım? Dediğim gibi 2900 e aldım telefonu şu an satıyorum desen 1250 etsin diyelim. Kayıp oranı neredeyse yüzde 125.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @azil48 Varsa bir de google camera deneyin, root istiyor gerçi. Kamera ihtiyacınızı çözebilir. Günümüzde güzel çeken kameralar aslında yazılımla alakalı olarak öyle çekiyor.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @huseyinekrem telefonuma işte birkaç şey denemek için root yapmıştım. Sonra o denediğim şeylerin aslında ihtiyacım olmadığını gördüm rootu kaldırdım. Samsung cihazda da knox diye bir şey varmış. Andorid özgürlük diye almıştım. Şimdi knox sayacı ilerledi diye bazı temel uygulamaları açmıyor beyimiz. (samsung health samsung pass gibi) orjinale döndüm niye vay geçmişte root yaptın diye kafa ütülüyorsun. işte iphone jb olayını sıkı tutuyor diye sen niye sıkıyorsun insanları bu kadar. Zaten seni seçen özgür ortam diye seçiyor. Yani bu olay da canımı sıkıyor.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @huseyinekrem google kamera için neden root istiyor ki anlamadım. Şimdi baktım play store de bi uygulama var cihazınız ile uyumlu değil yazıyor. Sizin dediğiniz o mu?root yapayım eğer kamera da fark olur derseniz?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @azil48 Bir forumlara bakayım, destekliyorsa denersiniz. Root istemesinin sebebi android ayarlarından bir ayarın değiştirilmesi gerekiyor. O da yetki istiyor. Bir de cihazdaki kamera modülünün desteklemesi gerekiyor.
   Şimdi baktım da, destekliyor gibi. Ama sizin model piyasada çok az bulunduğundan takip edecek rehber sayısı az ve ingilizce, biraz deneyerek bulmanız gerekiyor özetle.

  • Mustafa Kaya @azil48

   @huseyinekrem anladım teşekkürler. Salla gitsin 🙂 root atarsam bi gün denerim. Üşendim şimdi. Romları yükledikleri yerlerden dosya yavaş çekiliyor max 100 KB. 2 gb dosyayı 12 saatte zar zor çeker o da yarıda kesiliyor falan bi sürü iş.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @azil48 Sammobile öyle, forumlardan topluyorum ben rom lazım oldumu. Galaxy sII ullandım bir kaç sene önceye kadar, şimdi de j7 prime var.

 • Root61 @root61

  Kuzen ikinci el kamerası sorunlu Nokia 8 almış. Ara yüz falan şahane. Pubg de oynuyormuş. Telefon da acayip zarif. Böyle videolarda,fotoğraflarda göründüğü gibi değil.

 • Mustafa Kaya @azil48

  @arandur ayrıca şu an Android de amiral gemisi huawai p30 pro gibi duruyor. Sanırım mate henüz çıkmadı. Aldım cihazı elime kendi telefonumun yanına koydum. Karşılaştırdım. Kamera olayı hariç ciddi bir amiral durumu görmedim. Ekstra özellikler yok. S7 edge Android de ne varsa onda da o var. Kameraya sözüm yok fakat. İçime sinmiyor bu durum.

 • msconfig @msconfig

  @azil48 hoca durumu neden sildin ki?

  • Mustafa Kaya @azil48

   @msconfig sizinle saçma bir tartışmaya girmek istemedim o yüzden sildim. nitekim sanki ben ülkede yaşamayı ayfon ile özdeşleştirmişim gibi bir anlam çıkarmışsınız. mesele ayfon değil halbuki mesele ülkede birçok malın ederinin üzerinde fiyatlanması. ayfon ikon sadece. 100 tane şey sayabilirim ederinin üzerinde satılan. ülkede her şey normal olsa ve ayfon pahalı olsa sildiğim durumdaki ifadeleri kullansam tamam derim. ama sizin kalkıp böyle bir yorum yapmanız zoruma gitti aman ne polemiğe gireyim şimdi diye kaldırdım durumu. gerek yok boş beleş konular için tartışmaya.

#akış alan olsun ya da olmasın bazı elit modellerin ya da yeni çıkan cihazların Türkiye de satılmamasını anlamıyorum. Örneğin Microsoft un Surface serisi. Bu cihazı almak isteyenler neden yurt dışına gitmek zorunda resmi satış neden yok? Satışını geçtim servis imkanı bari sağlamaları gerekir. Muhtemelen başka teknolojik aletler de vardır böyle. Misal xiaomi yeni bir Power bank çıkardı PLM07ZM kodlu. 45w olan bu model ile bilgisayar bile şarj edilebiliyor. Ama ülkemizde satışı yok. Satılsa ne olacak bunlar kimse alamaz diyenleri duyar gibiyim. Mesele birilerinin almasından ziyade ülkede nin adam yerine koyulmaması. Sanki diğer ülkelerde bu aletler kapış kapış gidiyor. Ülkemizde de illaki alıcısı olacaktır. Cihazları almak başka alabilme imkanının olması başka. Hoş bildiğim kadarıyla xiaomi nin resmi satış noktası yok. Microsoft un var da ne oluyor? Selamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Distribütörler 1-2 ürün için o riske girmiyor. Garanti ve teknik servis kısmı ile uğraşmak zorlarına gidiyor olabilir. Mesela Asus firmasının distribütörü olmasına rağmen, bütün ürünleri ülkemizde yok

  • Orcun @orcun

   Ek olarak kimsenin de bahsetmediği başka bir sıkıntı var. Ülkemiz dünyanın en karışık vergilendirme ve gümrük sistemine sahip bir ülke, firmaların çoğu yeni ürün getirmekten çekiniyor bu yüzden, yetmiyor dediğin gibi teknik servis var çünkü o ürüne 2 yıl garanti hizmeti sunmak zorunda olduğu için teknik servise sadece atıyorum .... ürünü için bile elemanı eğitmesi lazım. Bunların hepsi birleşince uğraşmamak için + zaten para pul olmuş binlerce dolarlık şeyi getirse kaç tane satacak ? xbox'ı bile microsoft'un kendisi satmıyor bu arada başkası getirtiyor vs.

 • Akhenaton @akhenaton

  para değersiz olunca ,adamlarda bizi iplemiyor.

 • Mustafa Kaya @azil48

  Topu topu 1 kez dünyaya geliyoruz. Geldiğimiz dönem ve ülke oldukça manidar... Yakındır bu tarz ürünlerin videolarını izlemeye de vergi gelir. Kedinin ciğere baktığı gibi bakıyoruz resmen. Siyaset yapmak ve siyasete girmek istemiyorum. Fakat abi yazık bize ya...

 • cgdincer @cgdincer

  Xbox konsolların garanti servis hizmetini hangi firma yapıyor bilen var mı?