Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evrim Ağacı'nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile evrim ve evrim teorisi üzerine sohbet ettik.

00:47 – Evrim teorisi çöktü mü?
04:56 – Teori, yasa, hipotez nedir?
12:05 – Evrim nedir?
17:38 – Evrim nasıl bilim olabiliyor?
20:27 – Tür nedir?
26:08 – Gözlemlenmiş bir tür değişimi var mı?
33:28 – Fosil kayıtlarındaki boşluklar bir dezavantaj mı?
36:47 – Ara geçiş formu bulunmadı mı?
43:46 – Evrim tamamen rastgele bir şeyin sonucu mu?
50:18 – Göz gibi karmaşık bir organ nasıl evrimleşebiliyor?
55:38 – Evrim bizi daha karmaşık canlılara doğru mu götürüyor?
58:16 – “İlk canlılık nasıl oluştu” sorusunun cevabı evrimin içine giriyor mu?
1:04:32 – Tek hücrelilerden çok hücrelilere geçişte bir basamak var mı?
1:07:54 – Moleküller nasıl doğru yeri bilip oraya gidebiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 236
 • Can Yapıcı @canyapici90

  Uzun bir süre bulunamadığı için "God damn particle" yani lanet olası parçacık olarak ismi konmuş fakat argo bulunduğu gerekçesiyle akademisyenler ve bulan bilim adamının editörü tarafından god particle olarak geçmiş. Bunun tanrıyla veya dini bir referans ile alakası yoktur. Ama evrenin oluşum sürecini inceleyen bu kadar merak uyandırıcı ve büyülü bir hikayeye tabi ki inananlar tanrı anlamı yükleyebilir. Ama "bilim tanrının varlığını kanıtladı" vs. bu tür olmayan heveslere kimse kapılmamalı yanlış anlamayın sizin için demiyorum. Gereksiz yere algı karmaşası yaşamasın kimse diye diyorum.

 • Powerhand @kergit

  @fatih_u sanırım herşeyi yanlış anlamak gibi bir huyunuz var.
  ben hamdi bey yanlış yapamaz diye bişey dedim mi ?
  teknoloji ve bilim notlarını yapan adam bilimsel bir konuyu tabiki bu çatı altında ele alabilir.
  dayatma yapıldığını nerden çıkardınız?
  adamlar güzel güzel konuşuyor.
  ateist düşünceyi yaymaya çalışan kim? evrim = ateizm diye bir kural mı var?
  ateizmden bir cümle bile geçmeyen bu konuşmada nasıl iftira atıyorsunuz.
  Siz gülebiliyorsanız takdir ediyorum ama ben sizin kafanızdaki insanları görünce üzülüyorum

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Bilimsel konular kendi içinde deney, gözlem, araştırma ve karşılaştırma gibi yollarla ilerler. Evrimsel biyoloji de yüzlerce bilim dalından biridir ve aynı prensiplerle yoluna devam ediyor. Herhangi bir dine mensup herhangi bir kişi bunu kendi dinine aykırı bulabilir ama bu konuda yapacak birşey yok. Bilimsel ilerlemeler din,dil,ırk,mezhep,inanç,kültür gibi etkenlerden bağımsız hareket eder. Dünya'nın düz olmasını isteyen birçok insan olabilir ama bilim böyle istendiği için Dünya düz demez.

  Herkesin dini,inancı,görüşü farklı olabilir. Bilimin her kesimi memnun edip onların istediğini doğrulamak gibi bir fonksiyonu da amacı da yok. Verileri ve araştırmaları ortaya koyar ve ilerler. Isteyen memnun olur istemeyen memnun olmaz ama güneş balçıkla sıvanmaz; kimse bilimsel bir konuya yer verildiği için Teknoseyiri kötüleyemez. Beğenmeyen izlemesin zorla tutan yok bildiğim kadarıyla. Bilimsel konularda bir sürü video paylaştılar kimse gık demedi de şimdi tüm bilim camiasının kabul ettiği bir konuyu şahsi inancınıza ters düşüyor diye sansürlesin mi istiyorsunuz...

 • s.usta @s-usta

  Evrim, sadece doğanın değil kainatın yasasıdır. Her şey hareket halindedir, değişir ve dönüşür. Bizim Alevi kültüründe, felsefesinde bir deyim vardır, "Bütün evren semah döner" diye. İşte tam da kadim toplumların gökyüzünü rasat eden mekanik materyalist bilim insanlarının gözlemine dayanan bu tespit inancımıza bu deyimin tanımladığı şekilde girmiştir. Modern toplumlardaki bilimsel gelişmeler de bu yasayı açıklayan teoriler ortaya çıkarmışlardır. Evrim teorisi Kainatın, Doğanın, canlı ve cansız tüm formların değişim ve dönüşüm mekanizmalarını ve sonuçlarını açıklamaya çalışan bir teoridir velhasıl... Kabul edersin veya etmezsin, senin bileceğin iş. Ama senin de bir parçası olduğun madde yine evrimin kazandırdığı bir özellik olan senin sübjektif yargılarına göre işlemiyor!

HP DeskJet Ink Advantage 4535 incelemesi

HP'nin Ink Advantage serisinden 4535'i inceliyoruz. Bu yazıcının özelliği, ekonomik kartuşlarla gelmesi ve fotoğrafta bile gayet kullanılabilir sonuçlar üretebilmesi.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 43
 • aslanmurat @aslanmurat

  Süper çok güzel tam 2016 ya yakışan bir yazıcı

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Zamanında norton antivirus nasıl bir imaj yarattıysa, mürekkepte de hp onu yarattı. Laser olsa hp'den korkmayız ama mürekkep dedin mi, kartuş bedava olsan iki kez düşünüyoruz.

 • Ruhi @ruhiisci

  Valla bunun beğenilecek bir tarafı yok. 60 sayfa kaliteli resim bassan 61. sayfada çizikli çizikli çıkarmaya başlar. Sonra haydi kartuş değiştir. Düz yazı basanlar için bile 300 den sonra biter. Sonra haydi yeni kartuş.
  İllaki ucuz, kartuşlu olsun istiyorssanız, bunun yerine ben bitmeyen kartuş sistemlerini öneririm. İnternetten aratırsanız bulursunuz. 350 TL.Yazıcıda iki kartuş ve kartuşe bağlanmış dört renk deposuyla birlikte geliyor. Kartuş tamamen bozulana kadar minimum 2000 sayfa basıyor. Ki çok güzel bir rakam....

 • selimalkiss @selimalkiss

  bende canon mp235 kullanıyorum. kartuşları bittiğinde kaldırmıştım kenara aşırı pahalıydı. onun yerine bitmeyen sistem alıp taktım sorunsuz çalışıyo. renkli kalitesini bende beğenmiyorum ama tasarruflu oluyo

MSI Nightblade MI2-020EU oyun sistemi incelemesi

MSI'ın Nightblade serisi, MI2 modeliyle iyice küçülüyor ancak 1080p oyun için yeterince performans sunuyor.

İşlemci: Intel i7-6700
Yonga seti: B150
Ekran Kartı: Nvidia GTX960 4GB DDR5
Hafıza: 8GB DDR4 2133MHz
Ses: 7.1 Nahimic teknolojisi
Bluetooth: 4.2
Wifi: 802.11 AC
Hard Disk: 1TB 7200 RPM HDD ve 128GB SSD
Optik sürücü: DVD Multi
Güç kaynağı: FSP 350W
Boyutlar: 127.6*234.8*340.6 mm
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 96
 • Ömer @yesil

  @gamsizm pardon abi görmedim eyvallah

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Valla bundan önce tanıtılan bütün mini pclerden en iyisi bu olmuş sistemi küçültmek için gerçekten güzel mühendislik harcanmış bundan önceki sistemlere mini atx yada micro atx kasaya standart ekran kartını taktığın anda sistem zaten kocaman hacim kazanıyordu ama anakarta paralelel tasarım işi gerçekten çok değiştirmiş. laptop ram slotu olması çok iyi olmamış ama 4 kanal slotlu stanadart ddr 4 olsaydı daha iyi olurdu bir de ön panel usb sinin 2.0 olması ve sayısının az olması da üzdü bu derece güzel bir kasa tasarımına en az usb 3.0 olmalıydı kaldı ki bu aralar type c tipi usbler de her yeni tasarımın oldupu yerde çıkıncı 2.0 biraz işin kolayına kaçmak olmuş

 • Ömer Faruk Gökce @fgokce

  Bu sistemi barebone olarak amazondan toplasam kaça gelir diye baktım, 16gb bellekli ve gtx 970li hali (geri kalanı aynı) 1250$ kadar tuttu. Güzel ülkemize güzel bir sövüp kapattım sekmeleri sonra.

 • Ahmet Bektas @ahmet6493

  @gamsizm abi ben bu bilgisayarın i7 6700 750ti lı modelini almayı düşünüyorumda elimde gigabytın gtx 970 mini oc ekran kartı var ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorum fakat psu yetersiz kalır diye pek cesaret edemiyorum bu konuda yardımcı olabilirsen müteşekkir olurum.