Ryzen 7950x tam yükte, 95 dereceye ulaşmış. Oyunlarda daha serin çalışmış. Tabi bu işlemci oyundan ziyade, render alan kişiler tercih edecektir. Eski nesillere göre, daha yüksek hızlara boost edebiliyor. 5950x tam yükte 3.8~4.0 GHz arasında kalıyordu.(kendi işlemcim) 7950x 5.0~5.2 GHz değerlerine boost edebiliyor. #Amd #Ryzen

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-7950x-cooling-requirements-thermal-throttling/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Barış Ataç @barisatac

  Bu sıcaklık sorunu AMD nin AM4 soğutucuları ile uyumluluğu sağlamak için die üzerindeki ısı dağıtıcıyı kalın yapması sebep olmuş gibi duruyor. Neyseki 115 derece üst sınırı olduğu düşünülünce 95 pek sorun değil.
  Dağıtıcıyı söküp yapılan testte düşük 70 lerde kalıyormuş. Hem de 5.19 ghz de, acaba hiç uyumluluk kasmayıp daha ince bir ısı dağıtıcı koysa daha mı iyiydi?

 • LOOP @loop

  Direct delid notebook islemcileri gibi ciplak satilmali bence bu islemciler

  • Orcun @orcun

   O olmaz çünkü soketin üstüne gelecek olan metal kısmının bir kalınlığı var. Şimdi zaten çıplak hali böyle buna soğutsun diye üstüne kalın ve ağır soğutucu oturturken cpu die kısmının köşeden kırsan çizsen pert olur. Büyük risk demek. Üretici de o topa girmez. Zaten dikkat edersen çıplak olan notebook işlemcileri hazır all in one sistemler veya ekran kartları vs bunlar direkt olarak kapalı devre sistem oldukları için o şekilde üreticilere satılıyorlar. Tüketiciye bu şekilde çıplak satılması büyük sıkıntı. Uğraşıp üstündeki metali söküp daha sonrasında da araya sıvı metal uygulayıp yapanlar vardır ama bu da senin benim sıradan tüketicinin uğraşıp yapabileceği birşey değil.

  • LOOP @loop

   @orcun baştan koyulmayan versiyonları satılabilir. millet bunu çıkarmak için uğraşıyor sonra yapan yapıyor yine https://www.youtube.com/watch?v=y_jaS_FZcjI

Yaklaşık 3 aydır, mobil veri ile idare ediyordum. Bugün wifi kullanmaya başladım. Mobil veri kanıma işlemiş, internet bitecek diye, korkuyorum hala 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamanlarda böyle mailler gelmeye başladı. Mail adresi benim değil, bu mail bana nasıl ulaşıyor ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eniştemin, annesinin evini kamera ile takip etmemiz gerekiyor.(ses önemli) Evde internet var. İnternet üzerinden takip edilecek. Mümkünse SD karta kayıt yapsın. Televizyonun arkasına saklamayı planlıyorum. Nasıl bir ürün tercih etmeliyim ?

Olayı kısaca anlatayım. Kocası öldüğünden beridir, yanlız yaşıyor. (Ablamlar karşı dairede) Yanında yaşaması için, bulduğumız kişilerden, bir süre sonra rahatsızlık duymaya başlıyor ve gönderilmesini istiyor. İki tarafı dinleyince, iki tarafta haklı oluyor. Olayın gerçek yüzünü görmek istiyoruz. 7-8 kişi bulduk. Artık bizimkilerde bıktı.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Asus ProArt monitör kullanan var mı? Memnunmusunuz? Proart PA278CV modelini almayı planlıyorum.(2 adet alıcam) Sizce biraz bütçemi zorlayıp, 10 bit panele sahip olan PA279CV modelini mi almalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mcm @saturasyon

  Bir arkadaşım profesyonel olarak renk düzenleme yapıyordu. Benim de çalıştığım monitör bir proart (https://www.asus.com/tr/Displays-Desktops/Monitors/ProArt/ProArt-Display-PA278CV/?utm_campaign=mediareview&utm_source=youtube&utm_medium=technopat). Gayet memnunum kendisinden.

 • Orcun @orcun

  Şimdi birisi 2k 75 hz, öbürü 4k 60 hz. Yapacağın işe göre değişir ama 4k tek ekran demek yanına 2. de ekleyince haliyle daha çok çalışma alanın oluyor. E sen tasarımcı adamsın değil mi ? çiziyorsun tasarlıyorsun yani sana daha fazla kullanılabilir alan lazım. 4k olan 10 bit ama 8 bit + frc ile 10 bit. Hani monitör bu bütçeni zorlayacaksa da iş yapıp para kazanacaksan + birkere alınıyor yani alıp ya sevmedim deyip 6 ay sonra yenisini almayacaksın diye düşünüyorum. Alıp yıllarca takılacaksın demek. Almışken 4k tabi çok daha mantıklı olur.

  • Gio @gio

   aldım memnun kalmadım iade edeyim üst modeli alayım şansı da yok artık 😛 hiç gelmediği kadar soru gelecek bundan sonra

  • Orcun @orcun

   @gio Amazondan satıcısı da amazonsa alırsa iade eder. 😀 Ben 1 ay sonra monitörü iade ettim herifler gıkını çıkartmadılar alet 1 ms deniyordu 24 ms çıktı kendimi dolandırılmış gibi hissettim yazdım böyle böyle ya bu değerler gerçek değil yani ? 144 hz alette kuyruklu yıldız gibi efekt oluyor yani ne yapacağım ? ilk başta tamam dert etmiyorsun da sonra çok batıyor. Hay hay dediler kutuyu etiketi yapıştırın çıktı alıp verin aramex'e gelsin alsın iade alırız deyip şak diye aldılar.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Çift monitör yapıcam, onu kafaya koydum. Yanlız, 4k olandan, iki tane alırsam 6k civarı bütçeyi aşmam gerekiyor. 4k+2k yapsam mı diye düşündüm, çözünürlük farkı düşündürdü. Eski monitörü 10 sene kıllanmışım, bunlarıda uzun süre kullanırım.

   Ana hedefim renk doğruluğu ve yazılımları iki ekrana dağıtmak. Şu an alt+tab yapmam gerekiyor, tek ekrana pencereleri sığdırmakta zorlanıyorum.

 • eamedic @eamedic

  Aktif olarak pa278qv, 75 hz de, video düzenleme ve photoshop için kullanıyorum. sRGB modunda kullanıyorum düzenleme yaparken, lightroomda ne görüyorsam çıktıda da onu görüyorum. Renklerin doğruluğu ve doygunluğu çok güzel, ayağı ağır o yüzden rijit yapısı var. Ben memnunum, bu fiyata iş doğruluğu yüksek bir panel, tabi çok üst düzey işlerde yetersiz kalabilir belki o kadarını bilemem. Ama karşısına geçip iş yaparken keyif veren bir monitör. Oyun da çok keyifli ghostiing fln yok, rdr2 oynadım oyunun renkli sahneleri tablo gibi resmen. Mat bir ekran olduğu için yansıma sorunu yok. Delta e 2 nin altında geliyor benim şansıma kalibrasyonda delta e 0,02, kendisi fabrikasyon kalibre geliyor. Üzerinde usb 3.0 noktaları var onları da aktif kullanıyorum, işe yarıyorlar.

Twitter'da bir içeriğe tıklayınca, ekranı döndürünce veya bir sayfada aşağılara indikçe, başa sarıyor. Ayarları kurcaladım, Google'da aradım, bir çözüm bulamadım. Bu tarz bir sorun yaşayan var mı? #twitter

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bizim buralara kış geldi..

#Alanya #Gedevetyaylası

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Annemin telefonu , bugün itibariyle emekliye ayırdık. Gh 337'den sonra, kullandığı en uzun telefon oldu. Yavaşladığından ve pilinden şikayetçiydi. Bende iPhone 12 alıp, hediye ettim.

iPhone 6s Plus eskisi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15

Samsung s27b750v monitör kullanıyorum. Aldığım renderlar, monitörde düzgün gözükürken. Baskıda, sunum yapılan cihazlarda koyu çıkıyor. Parlaklığı %30 seviyelerine çekerek, sahneleri ona göre oluşturmaya başladım. Sahneler daha aydınlık olmaya başladı. Bu seferde, renklerin tonlarında sorun oluyor. Bu sorunu çözmenin bir yolu var mı? Asus ProArt serisi bir monitör almak sorunu çözer mi?

İkinci sorum, 4k moniytörin yanına, bu yukarıdaki monitörü ikinci ekran olarak kullansam, çözünürlükten kaynaklı sorun olur mu? (4k-1080p)

BeğenFavori PaylaşYorum yap