Tunahan Avsallı paylaştı.

cokcekirdek'i kurmaya başlayalı 10 gün oldu, daha öncesinde basit bir iki test yapmıştık ama asıl site kurulumu ve kodlanması başlayalı 10 gün oldu. 10 günlük istede neler var özellik olarak bir özet geçmek istiyorum kısaca.

- İçerik filtresi(grup sistemi) ekledik. Bu sayede Siyaset, din ve spor paylaşımları bu gruplara abone olmayanların akışına düşmüyor ve hiç bir şekilde görmüyorlar. Öyle grup içinde ayrı bir sayfada falan da konuşulmuyor bunlar. Abone olanların ana akışına düşüyor, abone olmayanlardan otomatik olarak gizleniyor.

- Özel mesajlaşma. Basit bir mesaj gönderme de değil baya bildiğin whatsapp gibi çalışıyor, okundu tiki bile var(istemiyorsan kapatabiliyorsun okunduyu yada chati)

- Paylaşımlarının gizlilik ayarlarını yapma. Paylaştığın durumu herkes mi görsün, sadece site üyeleri mi görsün, arkadaş olarak eklediklerin mi görsün yada sonra paylaşmak için bir taslaksa bu senin dışında kimse görmesin mi...

- Arkadaşlık sistemi ekledik. Bu sayede özel mesaj özelliğini herkese açmak yerine istersen sadece arkadaşlarım bana mesaj atsın diyebiliyorsun ve bir sürü ek seçenek daha geliyor tabii

- 8 adet farklı tema ekledik, bunlardan biri de TS'nin koyu teması.(alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler için) Ayrıca sürekli yeni temalar da yapılıp eklenmeye devam ediyor kullanıcılar tarafından. Stylish eklentisinden kendileri için oluşturdukları temaları diğer kullanıcılarda kullansın ve mobilde de çalışsın diye bize gönderiyorlar biz de tema seçeneklerine ekliyoruz

- TS'de olan gündem, tagleme, bildirim, engelleme, takip etme vs bütün özellikler de var sitede bu arada. Blog yazma favoriye alma kısımları da bir kaç güne geliyor, bir kaç bug var onlarla uğraşıyoruz bu kısımlarda.

- Ticaret kısmı ekledik, bir iki sorunu var o yüzden ara ara aktif edip geri kapatıyoruz ama bir iki güne tam hali yayında olacak. Kullanıcılar ilan açıp ellerindeki ufak tefek ürünleri satabiliyor.

- Anket sistemi yaptık. Durum paylaşırken duruma anket ekleyebiliyor herkes.

- Detaylı ve bol seçenekli bir profil sayfası var kullanıcıların, isteyen boş bırakıyor isteyen istediği gibi doldurabiliyor hatta resim/video galerisi bile ekleyebiliyor isteyen profiline.

- Beğen butonuna ek olarak "derdini seveyim" ve "nazar değmesin" dahil 10'dan fazla emoji içeren bir tepki gösterme sistemi ekledik.

- Moderatör ve yönetim kadrosunu kapalı oylama ile kullanıcılar kendileri seçti. Hangi mod hesabını hangi üye yönetiyor gizli olsa da moderatör hesapları sitede belli ve kullanıcılar doğrudan özel mesaj yada etiketliyerek iletişim kurabiliyor moderatörlerle.

- Üyeler istek ve önerilerini yazdıkça eğer uzun solukluysa listeye alıyoruz, basit ve kısa bir işse hemen araya sokup ekliyoruz. Bu da olsa güzel olur yazmasıyla o yazdığının siteye eklenmesi arasında 5 dk geçen istekler var sitede.

- Ticari bir oluşum olmadığımız ve ticari bir kaygı gütmediğimiz için sitenin google analytic raporları kullanıcılara açık, meraklı kullanıcılar girip bakabiliyor.

- Bu arada kullanıcılar profillerinin kimler tarafından görüleceğinden attıkları her mesajı kim görebileceğe kadar neredeyse aklınıza gelen her konuda istedikleri gibi gizlilik ayarlarını yapabiliyorlar.

- Bir de profil kısmına bir yer ekledik, buradan kullanıcı cokcekirdek'in kendisi ile ilgili kaydettiği bütün log, paylaşım vb her şeyin çıktısını kendi bilgisayarına alıp veritabanının derinliklerinde bile kendisi ile ilgili neler var sitede detaylı olarak inceleyebiliyor.

Tabii bazı bug'lar ve eksiklerimiz hala var, kullanıcıların oluşturduğu uzunca da bir yapılacaklar listesi var elimizde ve üzerinde gönüllü arkadaşlar çalışmaya devam ediyor. Lafı açılmışken siteyi de gönüllü arkadaşlar kodluyor. Vakti ve yazılım konusunda bilgisi olan üyeler gönüllü olarak test ortamında siteye eklemeler ve düzenlemeler yapabiliyor, sonrasında kontrol edilip sıkıntı yoksa gerçek siteye aktarılıyor yenilik ve düzenlemeler.

TS gibi biz de hazır bir alt yapı ile başlayıp kendimize göre düzenleyip üzerine bir çok ekleme yaptık ama eklemeleri yaparken bu kullandığımız alt yapıya düzenli olarak 2 haftada bir gelen güvenlik ve özellik güncellemelerini sorunsuz şekilde alabilmek için kendi düzenleme ve eklemelerimizi ayrı dosyalar halinde kodlayıp alt yapı teknolojimizi güncel ve sorunsuz tutabileceğimiz şekilde baştan tedbir aldık.

Alt yapı ve diğer masrafları da gönüllü site üyeleri kendi bütçelerine göre ufak yada büyük fark etmeden kendi ceplerinden karşıladı. Bu kadar para toplanmaz, kimse vermez deniyordu başta ama hedeflenen rakamdan da fazla destek yağdı ve sadece 24 saat içerisinde ve ortada daha siteyi bırakın isim bile yokken.

Bu arada gönüllü olarak podcast, video, sohbet programları vb içerik üretmek isteyen arkadaşlar da çıktı bir sürü. İlerleyen dönemlerde hem kendi ürettikleri içeriklerle siteyi zenginleştirip hem de sitenin kullanıcılarına kendilerini tanıtarak kendilerine katkı sağlayabilecekler.

Hem yazılım hem de maddi konuda destek verenlerin hepsi aynı zamanda TS üyesi. TS'nin elinin altında bu kadar sağlam bir komunüte varken ve hala yol yakınken bence değerlendirip hem herkesi memnun edebilir hem de gücüne güç katabilir.

Tekrarlamakta fayda var, cokcekirdek TS'ye rakip bir teknoloji inceleme sitesi değil. Hazırdaki sosyalimsi ağları(TS, DH, Technopat vb) teknik olarak yetersiz yada kitle olarak kalitesiz bulan bir grup son kullanıcı tarafından sadece sohbet, muhabbet ve kendi aralarında paylaşım yapmak için açılmış, ticari hiç bir beklentisi ve adımı olmayan bir topluluk sitesi. Cokcekirdek.com'da kilerin %90'nı hala TS üyesi ve TS'nin videolarını severek izliyor aynı zamanda bir kısmı da hala TS'ye plus üyeliklerle destek veriyor.

İşin özetine gelirsek işin teknik kısmı anlatıldığı yada görüldüğü kadar imkansız yada zor değil. Biraz yeniliklere, trendlere ayak uydurup kullanıcının sesini dinlemek gerek.

Teknik tarafta ki başarıyı umarım içerik ve kullanıcılar arası iletişimdeki moderasyonda da sergileyebiliriz de o çok istediğimiz özgürce her konuyu saygı ve sevgi çerçevesinde tartışma hayalimize ulaşırız.

Not: yazılım ekibinin başını çeken kişi de neredeyse herkesin TS'de botları ile tanıdığı ve TS'ye küstürülen @frt . Zamanında TS için de bir çok öneri ve talep bile gelmeden dışarıdan çalışmada bulunmuştu geliştirmek için.

#cokcekirdek

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 62
 • Coupe @coupe

  Epey bir özellik var. Deneme amaçlı bir ara üye olurum galiba. Ama bu aralar yoğunum.

 • Gump @runforrest

  Özellikle bu kısmı beğendim.

 • dx486 @dx486

  Gayet iyi olmuş. Çok kısa sürede büyük işler başarılmış. Herkese tavsiye ederim.

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Talha bey gelebiliyor mu bu özgür siteye mesela yada rahmetli fesli gelmek istese falan 🙂 Bence site yönetimi bu içerikleri silmeyerek ve bu hesapları yasaklamayarak demokrat tavrının birkez daha arkasında duruyor. Ts kitlesini alıp götürmek için ts ye gelip reklam yapmak, sanırım bu sitede kurucu olan bir çok kişi burada olsa reklamdan şikayeti basar veya yorum altında linç ederdi bu içerikleri. Hiç rakip değiliz ts yi seviyoruz edebiyatına gerek yok bence. Umarım inşa ettiğiniz ortamda mutlu olursunuz. Bazı arkadaşları buralarda görmek güzelidi.

  • BraVe @brave

   TS kitlesini alıp götürmek gibi bir niyetimiz yok. Gönderilen durumu düzgün ve eksiksiz okuyunuz.

  • fatihkaya41 @fatihkaya41

   @brave Siz yazdıklarımı eksiksiz okuyunuz 🙂 "Hiç rakip değiliz ts yi seviyoruz edebiyatına gerek yok bence" diyerek bu ifadenize inanmadığımı belirtmiştim zaten.

  • BraVe @brave

   @fatihkaya41 O zaman şöyle cevap vereyim. Sitede Murat Gamsız da bulunuyor. Onu da kendi kitlemize katmış bulunuyoruz buradan.

  • fatihkaya41 @fatihkaya41

   @brave Doğrudur nitekim 🙂 "demokrat tavrının birkez daha arkasında duruyor" ve "Umarım inşa ettiğiniz ortamda mutlu olursunuz."

  • cinnabon @cinnabon

   Demokrasi kendini korumakla yükümlüdür. Demokrasiye inanmadığını belirten insanlar, bu görüşlerini demokrasi altında ifade etme serbestliğine sahiptirler, ta ki bu görüşlerinin aktif propagandasını yapmaya başlayıncaya kadar. Murat Bey'in demokratlığı konusuna gelince, kendisini bağlayan bir konudur. Bir web sitesi demokratik yönetilmek zorunda değildir. Tüketiciler de yönetim anlayışını beğendikleri siteleri destekleyip beğenmediklerini desteklememe hakkına sahiptir. Şunu bir anlasak sıkıntı kalmayacak zaten.

Ryzen 1800x(ch6) sistemden, 2600x(ch7) sisteme geçtiğim günden beridir, ara ara mouse takılma/atlama yapıyor. Sizce bunun sebebi nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Root61 @root61

  Sizin durumla pek alakası yok gibi ama benim logitech mouse’um da wd harici diski takınca sapıtıyor😀. İlk önce sorunun mouse’dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını denemek için başka mouse deneyebilirsiniz(şu an kullandığınız mouse’un yazılımı varsa kaldırın).

 • lterlemez @lterlemez

  @root61; Sizinki usb portlarının güç yetersizliğinden kaynaklanıyor. Taktığınız portlar aynı hub'ı kullanıyor. Farklı portlara takmaya çalışın. @awsalli'nin problemi ise usb sürücü probleminden kaynaklanıyor olabilir. Ama onunda, usb hub'ın başka bir veri yolu ile paylaşım yapıp yapmadığını kontrol etmesi iyi olacaktır.
  1 ve 2 sürümleri ilk çıktığında da aynı sorunlar oluyordu; usb çubukla usb'ten printer bağlantısı usb çubuğa erişimi engelliyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

İhtiyacı olanlara , kabloların hepsini yollayabilirim .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Resimde görüldüğü gibi altyazı eklentileri mevcut, acaba bunların üzerinde değişiklik yaparak farklı siteye uygulanabilir mi ? Yoksa sıfırdan mı yazılması lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zihinsel engelli yeğenim HDMi kablosunu yamultmuş, acaba ekran kartının içindeki yuva zarar görmüşümdür?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

#bahartemizliği

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BlueFear @bluefear

  Havalar biraz daha ısınsın ben de balkona çıkartıp yapacağım. 2 senedir yapmıyordum. Her parçayı söküp güzel temizleme niyetim var.

 • Jubei @jubei

  Bu nasıl bahar temizliği, tüm donanım kasa içinden çıkarıldı mı, tüm fanlar kasa içinden çıkartılıp, fan yaprakları çıkartılıp temizlenip, göbekleri temizlenip yağlandı mı, kasanın içi ve kablo kanalları koruyucu lastikleri temizlendi mi, ekran kartının ve RAM,lerin altın giriş yerleri silgi ile silindi mi, PSU sökülüp içi temizlenerek fan temizliği ve yağlanması yapıldı mı, kabloları temizlendi mi,su soğutmanın radyatörünün petekleri temizlendi mi? 😊

Rufus yazılımının Windowstogo özelliği ile usb bellek oluşturuyorum. "wpprecorder.sys" adlı dosyanın Bsod hatasına sebep verdiğini, 1803 sürümü ile değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Değiştirmek istediğimde resimde görülen hatayı almaktayım. Yönetici olarak denememe rağmen değiştiremiyorum. Nasıl yapılabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap