Elimde 500 adet resim var. Ben bunları yeniden isimlendirmek istiyorum. 1-3-5-7 diye devam etmesi lazım. Bunu hangi yazılım ile başarabilirim.

Çözüm: Renamer lite yazılımı ile kural atayarak istediğiniz, sırada yazı oluşturabilirsiniz. İnsert bölümü ile ismi değiştirip, Serilaze bölümü istediğiniz ardışıklarda sayılar oluşturmanızı sağlıyor.1-3-5-7, 2-4-6-8,4-8-12-16 gibi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

10 senedir kullanmakta olduğum laptop artık ömrünü doldurmaya başladı(Tv'ye bağlı). 1080p üzeri içeriklerde ve İnternet ortamında zorlanmaya başldı. Birkaç tane sistem oluşturdum. Sizce bunlardan hangisini tercih etmeliyim, bunların dışında önerebileceğiniz parçalar ve sistemlerde olabilir. İntel nuc haricindekileri parça parça toplayacağım. Yeni toplayacağım sistemde ortalama 10 sene idare etmeli. Sadece film,dizi ve internete girilecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yasin @yasin

  10 sene idare etmeli dediğiniz sistemde 1050ti kullanmak ve bunu 5600 gibi bir rakama mal etmek mantıklı olmamış bence. 5897 verip yeni nesil 2060 ekran kartlı şu hazır sistemi almak daha mantıklı.

 • Resul Sever @resulsever

  oyun ile çok haşır neşir değilseniz 9600k alabilirsiniz ya da ekran kartı takacağım ileride derseniz

 • lterlemez @lterlemez

  Şu an itibari ile Intel'in hala 7'ye düşemediği, ortaya çıkan açıkların biz son kullanıcıları çok zora sokmamasına rağmen, piyasada varolan işlemcilerden yola çıkarak; eğer daha önce problem yaşamadığınız varsayımı altında AMD'ler daha iyi bir seçim olacaktır.

 • Erman @ermanyurdakann

  10 sene çok yüksek bir beklenti, "idare etmek"ten ne anladığınıza göre değişir tabii ama hiç parça değiştirmeden 10 sene gitmesi diye bir şey imkansız. Ama uzun süre gitsin, yükseltmeye uygun olsun deniyorsa AMD sistem olmalı, anakart değiştirmeden işlemci değiştirmeye birkaç yıl daha izin verecek AM4 platformu. Intelde en fazla 2 sene destek var.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Eski sistemi göze alarak, böyle bir yaklaşımda bulundum. 4 GB RAM ve P8700 işlemci ile on sene idare edebilmişim.

  • Erman @ermanyurdakann

   @awsalli İşte idare etmekten ne anlaşıldığına göre değişir. 10 yıl sonra Youtube'da belki 10K videolar olacak, işlemci bunu çözemeyecek, yani en basit internette gezinme işini bile tam yapamayan bir sistem kalacak elde, bilemiyoruz ki.

  • Ömer Faruk Tavukçuoğlu @oftavukcuoglu

   Degil imkansiz adam dizi film izliyorum diyor niye imkansiz olsun

  • Erman @ermanyurdakann

   @oftavukcuoglu 8 GB RAM yazmış, hiç parça değiştirmeyeceğim diyor. Hiçbir şey yapmasa 5 sene sonra bir tane daha RAM alması gerekecektir, bugün oyunlar minimum 8 istemeye başladı bile. Yukarıdaki yanıtımda da dediğim gibi belki işlemci 10 sene sonra dandirik hdfilmcehennemi sitelerindeki filmleri bile çözmekte zorlanabilir, bilemeyiz 10 sene sonraki bugünün hd çözünürlüğüne denk gelecek çözünürlüğün ve sıkıştırma formatlarının ne olacağını. Kelime anlamıyla imkansız değil belki ama anlamsız. Yükseltmeye müsait olmayan parçalarla sistem kurup sonra hepsini çok düşük fiyata elden çıkarmak ya da ileride yükseltmeye müsait parçalar ile sistem kurup zamanla küçük küçük harcayarak gerçekten 10 sene kullanabilmek arasında seçip yapması gerekiyor.

  • Ömer Faruk Tavukçuoğlu @oftavukcuoglu

   @ermanyurdakann degisim hic bir zaman linear olmadi fakat benim 9 yillik pcmde degistirdigim tek parca ssd ve ekran karti idi degistirmeseydimde arkadasin dedigi kullanimi rahat yapardi cs go lol vs bile rahat oynuyordum. Aslinda teknoloji bu kadar ilerlemedi

  • Erman @ermanyurdakann

   @oftavukcuoglu Beklentinin düşüklüğüne göre elbette dediğiniz doğru ama teknolojideki gelişimin doğrusal mı yoksa katlanarak mı olacağını bilmiyoruz, burada bir risk var. Beklenti çok düşükse evet, bu paylaşılan sistemler 10 sene gider gitmesine. Ben öyle gidecek, o seviyede "idare edecek" bir sistem istemezdim, kendi fikrimi belirttim sadece.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ermanyurdakann Peki hocam nasıl bir sistem kurmalıyım.

  • Erman @ermanyurdakann

   @awsalli Bütçen ne kadar bilmiyorum ama olabildiğince ucuza kaçmaya çalıştığımızı varsayacağım.

   X serisi anakart almana gerek yok. B450 alsan yeter. Hatta önceden BIOS güncellemesi yapılmış B350 bir anakart bile iş görür eğer iyice tasarruf etmek istersen. AMD'nin dediğine göre AM4 soketli anakartlar 2020'ye kadar desteklenecek, yani teoride 3000 ve 4000 serisi işlemcileri de bir B350 anakarta takabilmeliyiz.

   Harici soğutucu almana gerek yok, AMD'nin işlemci yanında verdiği soğutucular Intel'inkiler gibi dandik değil, ciddi ciddi yeterli. Hız aşırtma olaylarına girmeyeceksen AMD'nin kendi soğutucusunu kullanırsın, oradan da tasarruf edersin.

   İlk başta daha ucuza kurayım dersen 2400G işlemcili sitem işini görür, eski ya da basit oyunları açar, oynatır. Böylece ekran kartını ileride ekleyebilirsin. RX 570 kartlar epey ucuzladı gerçi, daha da ucuzlamasını beklemeye değer mi, onun kararı sana kalmış. 1050Ti yazmışsın, o da olur tabii, hangisini ucuza bulursan onu tercih et. Bu kartlarla 1080p çözünürlükte bence 5 yıla kadar oyun oynamak mümkün olur, ayarları yıldan yıla düşürerek.

   8 GB RAM şimdilik idare eder. İleride aynısından bir tane daha alırsın. Sonra iki tane daha alarak nihayet 4 kanal 32 GB belleğe ulaşırsın yıllar içinde. 10 yıldan çok daha fazla gider bu şekilde.

   Listede SSD görmedim, elinde SSD yoksa 120 GB bile olsa bir SSD mutlaka ekle, Windows'u ona kurarsın. HDD hızı artık idare eder bile değil güncel sistemlerde.

   450W güç kaynağı seni sınırlayacaktır. Kullanılmaz değil, bende de 450W güç kaynağı var ve sorunsuz çalıştırıyor sistemimi. Fakat olur ya ileride yüksek güç isteyen bir ekran kartı takacak olursun, bu güç kaynağı yetmeyebilir. Daha yükseğini al diye demiyorum, ekran kartı seçeneklerini birazcık sınırlayacağını bil sadece.

   Kasa konusunda çok bir şey diyemem, kişisel tercih, daha ucuza da kotarılabilir ya da ben bunun şeklini sevdim, bence değer diyebilirsin. Keyfine kalmış tamamen.

   Ben olsam bu şekilde toplardım. 2020'de en son çıkacak AM4 destekli işlemciyi, ne zaman eski işlemcim yetersiz gelmeye başladı, o zaman alır, işlemcimi yükseltirdim. Belki 2022'de ya da 2025'te, senin ihtiyacına göre, eski işlemci ne zaman yetersiz gelirse artık. Aynı şekilde yetersiz gelmeye başladıkça 8 GB RAM eklerdim, 5 yılda bir falan. Yine 5 yıl arayla ekran kartını yenilerdim. Eskileri ikinci el satarsın, birine verirsin, saklarsın, ya da yeterli geldiği sürece kullanmaya devam edersin. Bu şekilde aynı anakart üzerinde, icap ettikçe RAM ekleyerek ve işlemci yenileyerek 10 yıl değil 15 yıl da kullanırsın, 20 yıl da kullanırsın sistemini. Eğer oyun oynamıyorsan muhtemelen 16 GB üzerinde RAM eklemen ve ekran kartı alman hiçbir zaman gerekmeyecektir. 2400G işlemci ve 8 GB RAM tek başına dizi-film-internet işlerini 10 yıl boyunca üstlenebilir bile, belki 5 sene sonra nefesi kesilir, bilemiyoruz. Her türlü en mantıklı seçenek bence çünkü ekran kartı gerekmeyecek.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ermanyurdakann Bütçe belirlemedim, kapladığı hacmin çok çok az olmasına dikkat etmiştim. Kasa olarak en ideal boyutlarda bunu bulabildim. Bunun üzerine sistemi kurmaya başlayınca sınırlamalara maruz kaldım. Rami elbette artıracağım ilk başta 8 GB ile başlayacağım.
   İş ve oyun için masaüstü sistemim mevcut. Onu sıklıkla upgrade ediyorum.

  • Erman @ermanyurdakann

   @awsalli Başka sistemin olduğunu baştan desene ya 😀 O zaman bu sistemin küçücük fıçıcık olması ilk öncelik olmalı tabii ki, tamam. NUC güzel çözüm aslında, TV'ye falan bağlayıp medya oynatıcı gibi kullanmalık tam ama işte onların işlemcileri yükseltilebiliyor mu, bilmiyorum, bakmak gerek. AMD sistemli NUC tarzı küçük cihazlar var, bir ara birkaç tane gördüğümü hatırlıyorum, onlar muhtemelen işlemci değiştirmeye daha müsait olurlar. Ama biraz pahalılar, araştırmak lazım.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ermanyurdakann Benim hatam söylememek, Medya pc'si tarzında kurcağımı söyleyince anlaşılır diye düşünmüştüm :D.

  • Erman @ermanyurdakann

   @awsalli Listelerde NUC cihazları görünce biraz garipsemiştim ama 3 tane masaüstü sisteme odaklandım ben, medya pc olacağı hiç aklıma gelmedi o yüzden, halbuki NUC cihazlar bariz belli ediyormuş amacı, ben fark edemedim 😀 Yine de NUC cihazları tavsiye etmezdim sanırım ama bu biraz benim kendi kullanımımdan kaynaklı bir önyargı. Hayatımda hiç üzerinde oyun oynamadığım ya da iş yapmadığım bir bilgisayarım olmadı, sadece internette dolaştırsın ve film izletsin denen bir cihazın hiç yenilenmeden ne kadar gidebileceğini tam kestiremiyorum bu yüzden. Belki de en ucuz ve en makul çözümdür NUC, bence benim önerimi çok ciddiye alma bu yüzden, NUC cihazları araştırmak lazım.

Elime p8700 ve gtx 220m ekran kartı olan laptop mevcut(tv'ye bağlı). 2160p video açmak istediğimde takılma sorunları yaşıyorum. Resimde görüldüğü gibi işlemci %80 kullanılırken, ekran kartı %20 kullanılıyor. Bu yaşadığım sorunu çözebilir miyim? Yoksa sistemi yenilemek mi lazım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#benimmasaüstüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yumi multiboot aracı ile birden fazla iso dosyasını usb'ye yazdım. Bilgisayarı usb ile başlatmak istediğim zaman, işletim sistemi bulunamadı hatası ile karşılaşmaktayım. Usb'yi formatlayıp, sadece kaspersky rescue diski yükledim.Yine aynı hata ile karşılaşmaktayım. Acaba bunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Aytaç @aytacesmebasi

  Bununla ilgilenen birilerini burada hiç görmedim. Tnctr sitesine bir bak istersen

 • sawgent @sawgent

  Denemeyi nerden yapıyorsun? Denemeyi yaptığın makinanın boot ayarlarından da yapabilir hazırladığın usb bellekten de. Programla ISO yapıp onu mu usb'ye yazdırıyorsun yoksa direkt programın içinden mi USB'yi hazırlıyorsun? Ben bu programı kullanmadım ama son halini iso yapıp onu RUFUS ile USB belleğe yazdırıyordum.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  İlginiz için teşekkürler, sorunu çözdüm. Xboot aracılığı ile İSO oluşturup, rufus ile USB’ye yazdırdım. Boot ekranını görebilmekteyim. Bazı güvenlik yazılımlarını boot edemesese, çoğu çalıştı. @sawgent @aytacesmebasi

O&O Software firmasında indirim maili geldi. Kullanmak isteyen olursa linkte tıklayıp, düşük fiyattan ürünleri alabilirler.

https://shop.oo-software.com/36/purl-f8zqbk4?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=19-02-26+Pro+f%C3%BCr+14%2C99%2FSRV+f%C3%BCr+99+DE+PLUS+EN

O&O Software - OnlineShop

Die O&O Software GmbH ist einer der weltweit führenden Anbieter für Performance-, Datenrettungs- und Datensicherheitssoftware für Windows. Kunden in mehr als 140 Ländern vertrauen auf diese...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10'da bandicam vb. yazılımlar ile çalıştığım ekranı kayıt edebiliyorum. Denediğim yazılımlar o an hangi pencere açıksa onu kayıt ediyor. Sadece yazılım bazlı kayıt yapabilen program mevcut mu? Örnek: Firefox ve 3ds max açık. 3ds max kayıt olurken, arka planda firefoxu kayıt edilebilir miyim? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  OBS'nin pencere yakalama özelliği var. Denemedim ama muhtemelen istediğinizi yapar. Gerçi pencere küçülmüşken hala devam eder mi denemek lazım. Ekran ya da monitör değil de pencere yakalama özelliklerine bakmak lazım.