Tunahan Avsallı paylaştı.

Önemli Duyuru!
Ankara Onkoloji Hastanesi'nde yatan bir arkadaşımız için acil erkek A Rh (-) donör gerekmektedir.
Yardım etmek isteyen arkadaşlar lütfen aşağıdaki numaradan iletişime geçiniz.
Muhsin (babası)
0537 664 10 98

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen 3000 serisi, ısınma problemi hakkında Noctua açıklama yapmış, kafaya takanlar için güzel bir yazı olmuş. Okumakta fayda var.

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

Noctua

Designed in Austria, Noctua's premium cooling components are renowned for their superb quietness, exceptional performance and thoroughgoing quality.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kamera yarışının sonu gelmeyecek mi?

https://www.youtube.com/watch?v=wegxoNTw0_I

The 108-Megapixel Smartphone Camera?!

Xiaomi Mi Note 10 has a legit 108-megapixel camera. Time to take a closer look. Get 70% off NordVPN! $3.49/mo, plus 4 additional months FREE at: https://nord...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tunahan Avsallı paylaştı.

Arkadaşlar bilenler biliyor, normalde benim ek işim diyebileceğim #tamirtadilat işleri yapıyorum. Genelde elektronik, cep telefonu, bilgisayar ve parçaları vs. bunu tabi normalde internette pek duyurmuyordum. Arada işte TS'den falan ulaşan arkadaşlar sağolsunlar yolluyor tamir edip geri yolluyordum.

İhtiyacı olan varsa işte atıyorum '' abi telefonumun ekranı kırıldı ne yapıcaz ? '' yapılır, yeni ekran alırız, ufak bir işçilik ücreti alırım takarız. Veya notebook'um menteşesi yada kasası kırıldı, işte klavyesi pert, veya ekranı kırık falan bunları yapıyorum. Hani aklınıza gelebilecek çoğu sıkıntının tamirini yapabiliyorum.

Dediğim gibi ek işim çünkü geçmişte teknik servislerde çalıştım. Ama malum düzenli para lazım olduğundan ve başka mesleklere yöneldim. Bu işte aslında hobi şeklinde başladı ama devam ediyorum. Para kazanmak ilk amacım değil ama tabi ek gelir olsun diye yapıyorum. Ama ola ki maddi durumu yoktur, veya işte yetemiyordur sıkıntı değil gene elimden geldiğince yardımcı olurum.

Bana nasıl ulaşacaksınız ? genelde mail ve telegram kullanıyorum.

Mail : orcun89@outlook.com
Telegram : @orcun89

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 30

Ryzen işlemcilerde, Undervolt yapmak, işlemciye bir zarar verir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Undervolt'un pek bir zarar vereceğini sanmıyorum ama Intel işlemcilerde daha efektif bir yöntem olduğu kalmış aklımda. Çok gerek duymuyorsanız girişmeyin bence.

 • Orcun @orcun

  Genelde notebook yada ufak sistemlerde ısınmayı azaltıyor ama masaüstü tarafında da o işe yarar da ben zararını duymadım. Sonuçta frekansını düşürüyorsun haliyle cpu daha az ısınıyor değil mi bu işin matematiği buydu.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Frekans düşmemesi lazım, test yapmaya başladım. Bakalım nasıl sonuç çıkacak.

  • Orcun @orcun

   @awsalli Nasıl olacak ki o iş ? turbo vs den mi kısıyor ? sonuçta cpu belli bir güç tüketimi var, altına düşerse ya frekansı kısacak ya da kapatacak ?

  • 3dfx @3dfx

   @orcun yok öyle degil. Islemci fabrikadan stabil olsun diye yüksek voltaj ile geliyor. Ama daha düsük gücle de ayni performansi verebiliyor.

   Oc yaparken voltaji yüksek girmissin sonra indiriyorsun gibi düsün.

  • Orcun @orcun

   @3dfx Diyelim render yapıyorsun, hiç ummadığın anda cpu birşey oldu shutter vs neyse o anlık güç tüketimini istedi ve sen onu karşılamasın diye kısıtladın ama o arada cart diye takıldı işlemci res atman lazım ne olacak ? ben açıkçası gündelik bigisayarda bile o işe girmem, hani çok böyle sıkıntılı notebook'um vardır ayrı konu.

  • rf12 @rf12

   @orcun orcun abi o sorun yaşanmasın diye stres testi yapıyorsun sende biliyorsundur zaten ben 3.3 dan 4.3 sabit olacak şekilde ayarlayıp turboyu kapatıyorum voltaj vermememe rağmen o seviyede mavi ekran almadan rahatça tutabiliyorum 4.4 yaptığımda yük altında mavi ekran vermeye başlıyor. (i5 2500k )

  • Orcun @orcun

   @rf12 İşte o testlerin çoğu ya işlemciyi pek öyle denildiği gibi stress'e sokmuyor ya da saçma derecede sokup res attırıyor vs. gerçek zamanda mesela video editleyenler vs biliyor oc işlerine böyle oynamalara hiç girmezler. Sebebi de işte dediğim muhabbettten. Ama işte oyun oynuyorsan vs onlarda pek sıkıntı değil. Gerçek zamanlı test etmek lazım. Hani iş için kullanılan bilgisayarda facia olur yoksa o çok sakat. 🙁

  • Ömer Özgür @omc43

   @orcun Olay tamamen bildiğin verimlilik olayı. O.C. yaparken bazısı daha az voltaj ile çalışabiliyor. Hepsi varsayılan voltaj değerleriyle çalışıyor demek ki bize gelen ürün varsayılan hızlarda, ama varsayılanın altında voltajla da çalışabilir. Bildiğin gibi bazı işlemciler duruma göre voltajı da arttırarak boost yapıyor. Burada tepe seviyelere çıkamayabilir belki agresif bir undervolt yapılırsa.

  • rf12 @rf12

   @orcun Doğru orçun abi 12 saatlik render aldığım olmuştu haklısın oc tehlikeli sonuçta kaldığın yerden devam edemiyorsun haklısın

  • Orcun @orcun

   @rf12 Yanılmıyorsam @awsalli Tunahan rendercı adamdı. 😀 Sonra gelip keşkelerle başlayan durum paylaşmasın tabi. 😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @orcun Render işi ile uğraşıyorum. Youtube'da 3900 araştırırken undervolt işlemini gördüm. Bir deneyeyim dedim. Sistemin nasıl bir tepki vereceğini merak ettim.
   Stok ayarlarda, işlemci maks. 71 dereceyi gördü. Render işlemi esnasında 60-70 arası bir arada seyrediyordu. Voltaj 1.45 değerine kadar çıkıyordu. 3900 mhz değerinde Render işlemi devam ediyordu.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @orcun @rf12 Undervolt işlemi ile ısı değerleri düştü. Mhz değerlerinde fark oluşmadı. 70 derecenin altında 4100 mhz sabit tutabilir diye düşünmüştüm. Öyle bir şey olmadı :), Yapıldığına değecek bir fark oluşmadı.

  • Orcun @orcun

   @awsalli Attığın taş ürküttüğün kuşa değmemiş. 🙁

 • Halil @hcaktuna

  Bende gigabyte b450 bir anakart var. Stok voltajı biraz yüksek 0.100 düşürerek r3 1200 u 3. 7 de kullanıyorum. 1.23 civarı şu anki voltaj.

Gigabyte TRX40 Aorus Extreme Ön incelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=emWqR2l6N6M

Gigabyte TRX40 Aorus Extreme Preview

Could the be the best motherboard Gigabyte have ever made.....? Instagram: https://www.instagram.com/tinytomlogan/ - TTL Facebook: https://www.facebook.com/t...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski bilgisayara linux kurayım dedim. Videolarda anlatılanları yapıyorum bende olmuyor. Nasıl kurabilirim ? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Tek mekanda geçen, tavsiye edebileceğiniz film var mı? #FilmTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sapphire Rx 570 ekran kartı kullanıyorum. Tam ekran (youtube, pot player vs.) video durduğunda, bir süre sonra ekran koruyucu devreye giriyor. Mouse hareket ettirdiğimde, ekran koyu yeşil oluyor. Ekran koruyucuyu devre dışı bırakıp, ekranı kapat dediğimde veya uyku moduna soktuğumda, benzer şekilde tv ekranı yeşil oluyor. Sistem arka planda çalışmaya devam ediyor. Hdmi kablosunu değiştirdim. Ddu ile driver tekrar kurdum. Aida64- Unigine gibi ağır testler yaptım. İş yaptığım bilgisayarda bulunan, Gtx 1070'i takınca sorun ortadan kalkıyor.

Edit: Samsung 40 inç tv ile kullanıyorum.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 26
 • saulreaver @saulreaver

  Benim kullandığım emektar philips lcd modelde de aynı sorun mevcut ancak benim problem tv den kaynaklıymış hatta bazen kendi kendisine düzeliyor birkaç dakika sonra. Tv nin tam modelini google da green screen pc tarzı birşeyler yazıp arayın problem tv’den kaynaklı olabilir.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Farklı ekran kartı ile sorun çıkarması gerekmez miydi?

  • saulreaver @saulreaver

   @awsalli ben o zamanlar birçok sistem ve ekran kartı ile kullandım sistemi vga kablosu kullandığım zaman hiç problem olmadan kullanıyordum. Hdmi bağlantılarda problem oluyordu genellikle ama sistem seçtiğini de hatırlıyorum hdcp ile ilgili bir problem olabilir ismini bende tam hatırlayamıyorum bi isim koymuşlardı o yeşil ekran çıkmasına dahili grafik yada vga çıkışı olan cihazlarda bir sorunla karşılaşmamıştım ben ama özellikle film izlediğim için hatırlıyorum 10-15 dk sonra ara ara yeşile dönüp düzeliyordu bazen düzelmiyordu tv den hdmi portlar arasında gezince düzeliyordu kaynak değiştirmeyi denedinizmi yeşil ekran olduğunda. Yada tv yi kapatıp açmayı?

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @saulreaver Televizyonda kaynak değişimi, kablo tak çıkar, kapat aç gibi yöntemleri denedim. Kabloyu değiştirdim. Sistemi klavyeden yeniden başlattığımda, Windows yeniden başlatılıyor, yazısı geliyor. Günlük kullanımda gelmiyor, ekran koruyucu veya ekran kapandığında geliyor. Ekran koruyucu koymazsam veya bir süre sonra ekranı kapat demezsem, bu sefer Tv’de görüntünün izi kalıyor.

 • Orcun @orcun

  Bendeki eski ryzen 3 apu sistemde de ara ara yapıyordu bu sıkıntıyı hdmi kabloyu değiştirdim az biraz düzeldi ama gene arada yapıyordu. Yeşil ekran oluyordu mesela ama bazen de driver güncellenmiş vs akabinde bu sorun oluyor.

 • Joe @joe

  Driveri güncelle olmadı. Aynı sorun benim tvde oluyor.Rx460 ile.Ama başka cihaz takınca yeşil ekran çıkmıyor. Ama bir iki saliselik bendeki bu yeşil olayı.

 • Höşelek @benvaryaben

  muhtemelen klasik amd driver sorunu.
  ben formatsız bir yolunu bulamadım.
  format atınca sorunlar düzeldi.