Ayrılmaz ikili, çok iyi poz vermişler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TurkNet online işlem merkezi arayüzünü yenilemiş. Tasarım olarak daha modern ve güzel olmasına karşılık işlevsellik ve anlaşılırlık biraz azalmış gibi geldi bana. Düzeltirler herhalde zamanla. Eski arayüzleri çok hantal ve çağ dışı kalıyordu bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamanlarda oyun yapımına karşı özel bir ilgim oluştu, LibGDX ve Java ile bir şeyler yapıyorum ama ufaktan framework ile çalışmak, tekerleği tekrar tekrar icat etmek, sıkmaya başladı doğrudan bir oyun motoruna giriş yapmak istiyorum. Alttaki kurs nasıldır? Alan var mı? Tavsiye eder misiniz? Başka önereceğiniz bir kurs var mı bu konuda, İngilizce veya türkçe olabilir (İleri seviyede programlama biliyorum sadece oyun motoru ve oyun geliştirme konseptleri kısmı önemli benim için)
https://www.udemy.com/course/unity-ile-sifirdan-profesyonellige-3d-2d-oyun-yapimi/

Unity C# | Sıfırdan Profesyonelliğe | 3D | 2D Oyun Yapımı

2021 | 155+SAAT | Sıfırdan başlayarak oyun geliştiricisi olmaya Hazır mısın ? Hayallerine çok yakınsın, HAYDİ BAŞLAYALIM
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo E15 20YG004JTX01 Ryzen7 5700U 256 GB ssd laptop Trendyol dan 7600 TL ye geldi kurulum yaptım win 11 kurdum, güzel beğendim ince hafif. Hemde uzun süre işimi görür düşüncesindeyim daha da bu paraya cihaz alamam sanırım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Anker Soundcore Motion+ | Güçlü Bluetooth Hoparlör Sevenler İçin

Televizyonumuz 2 haftalığına servise gidince evde bize en azından iyi müzik dinlemek için bişeye ihtiyacımız olduğunu düşünerek bi bluetooth hoparlör almaya karar verdik.

Kısa sürede inceleme/video/karşılaştırma derken bi kaç model arasından Soundcore Motion+ için karar verdim. Kararımda önemli etkili olan şeyler stereo olması (Sonos Roam gibi çok çok pahalı hoparlörde bile stereo yok), sesinin iyi olması ve güncel teknolojik yeterlilikleri karşılamasıydı.

Hoparlör derken tabiki ses en önemli şey. Ben de daha çok rock/metal (hatta %90 extreme metal) dinleyen biri olarak tiz seslere önem veriyorum. Belli bi seviye üstü cihazlarda zaten bas elbetteki iyi oluyor, insanların çoğu basa önem verdiği için. Ama benim durumumda örneğin death metal dinlerken en önemli şey tizlerin nasıl olduğu. Çok pahalı hoparlörlerden çok çok kötü sesler aldığım oldu böyle testlerde. Tam kafama göre bi model buldum diyemem aslında. Bu Soundcore Motion+ da aslında basları ile pazarlanan bi model ama hem izdediğim/dinlediğin testler, hem de daha önce Anker’in başka bi modelini kullandığım için bi kaç ayarla dengeli bi ses rengi yakalayacağımı düşündüğüm için bu modeli seçtim.

Cihaza gelirsek, kaliteli malzemeden üretilmiş, ele alındığında kaliteli olduğunu hissettiren, bi o kadar da ağırlığıyla (büyük olduğu bilinse de) şaşırtan bi alet. Sesi dediğim gibi bas ağırlıklı ama uygulamasından ekolayzır ayarı ile ben az çok istediğim sesi elde ettim. Black metal veya death metal dinlerken kayda değer bi ses bozukluğu hissetmedim. Eşimle birlikteyken de 70’ler türkçe pop dinlediğimizde zaten her hangi bir sıkıntı yok. Bas ağırlıklı bi cihaz olması dolayısıyla pop veya hip/hop tarzı müziklerlerde çığır açıyo diyebilirim. Yani insanların %90’ı dinlerken memnun kalacaktır. Bu yazıyı yazarken de Spotify’daki post-rock listemi dinlerken yazıyorum. Türkiye’de bıraktığım stüdyo monitör seviyesinin bi tık altındaki Creative Gigaworks T20 2.0 ses sistemimi çok da aramıyorum.

Sesi seviyesi inanılmaz yüksek! Geniş sayılabilecek salonumuzda bırakın son ses dinlemeyi, %70 seviyesine getirdiğimizde bile kısma ihtiyacı hissettim. Zaten 30 watt güce sahip bi hoparlörden de bu beklenirdi. Ama ben IOS telefonda ses seviye aralıklarının biraz fazla olduğunu hissettim. Dinlerken biraz açayım diyosunuz çok yükseliyo, bi aşağısı da az geliyor. Bu da cihazın tavan seviyesinin çok yüksek olup, IOS cihazın ses seviyelendirmesinin bu cihaza uygun olmadığı anlamına geliyor.

Aletin arkasını sesi yansıtabileceği dik bi yüzey önüne koyarsanız daha iyi ses alıyorsunuz. Arkada subwoofer görevi gören (heralde doğru bir söylem oldu) pasif ses çıkışı var. Bu sayede dalgaları yansıtarak daha güçlü bir ses veriyor.

IPX7 sertifikası olması kesinlikle bir artı. Şarj girişi de type-c (bu devirde zaten öyle olmalı ama olur mu olur, belki eski tiptir diye özellikle bakmıştım). Eski bluetooth hoparlörde olan önce telefondan görüntünün gelip yarım saniye sonra hoparlörden sesin gelmesi gibi bir durum yok. Ses ve görüntü arasında her hangi bir gecikme yok.

Uygulaması içinse bişey diyemeyeceğim. Ekolayzır ayrı yapabiliyorsunuz evet ama başka da bi özelliği yok ne yalan söyleyeyim. Hatta ilk yüklediğinizde baya üyelik falan oluşturup açmanız gerekiyor falan ama madem bi uygulama yapılmış, bi şeyler daha koyulup insanları kullanmaya teşvik edecek bişeyler daha olmalıydı. Şarj durumu bile küçük bir bar şeklinde gösteriliyor. Bari yüzdelik şekilde gösterilseydi.

Pili ise günlük 1-2 saat kullanımda fark edilmeyecek kadar çok gidiyo bence. Firma 12 saat olarak belirtmiş. 12 saat boyunca aralıksız dinleyemediğim için bilemeyeceğim ama şarj etmeyi unuttuğum oldu, yani unutturacak kadar çok gidiyor.

Olumsuz yönlerine gelecek olursak, dediğim gibi bence bas konusu biraz fazla kafaya takılmış, hatta bunun için Bass Up adında bir tuş bile var, isterseniz bas performansı deli gibi artıyor ama müzikten anlayan kişilerin böyle şeylerden nefret edeceği kesin. Çünkü iyi bir hoparlörde önemli olan sesi olduğu halde en iyi şekilde almaktır. Gereksiz yere basları abartmak değil. Uygulama konusunda bir eksi yazacağım malesef madem yaptınız bari içini doldurup bizi oraya çekseniz veya daha fazla özelleştirme sunsanız, mesela açılışta gelen gayet yüksek ve uzun ses tonunu kapatmak gibi.

Ağırlığı ve boyutu bazı insanları düşündürecektir. 1 kilo ağırlığı var ve boyutu da çantaya attım her yere götürdüm gibi değil pek. Gitmesine gider ama belli ölçüde de yer ve ağırlık yapacaktır.

Rakip olarak JBL Charge 5 gösteriliyo genelde. O cihazı incelemedim hiç ama Change 4 arkadaşımda vardı. Baslar tamam ama tiz sesin öne çıktığı, benim de sevdiğim rock/metal veya jazz müzikte sanki sesin üzerinde bir bas tabakası varmış hissi uyandırmıştı bende. O yüzden JBL markasından genelde uzak dururum.

Fiyatı ise şu an Turuncu sitede 900 lira. Bu ürün klasmanında günümüz şartlarında normal bi fiyat bence. Charge 5’in fiyatı da baktığımda 1600 seviyelerinde. Yani arada uçurum var bu fiyat seviyesine göre bile. Charge 4 bile 1250 lira. Ben Polonya’da yaşadığım için Amazon Almanya’dan 80 Euro’ya aldım.

Ben yarım puan uygulamadan, yarım puan da bas olayının abartılmasından kırıyorum ve puanım 10 üzerinden 9. Ses konusunu dert etmek istemiyorsanız gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir ürün. Özellikle rock/metal dinleyen arkadaşlar kafalarında soru işareti olmadan bi aleti alabilirler.

Aklıma gelmeyen bişey olabilir, sorarsanız yorumlarda cevaplamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Bende de bu üründen var. Bas ağırlıklı olduğuna katılmıyorum. Bas tuşu denemek için kullandım ama ses kalitesini bozduğu için bir daha açmadım. Normal modunda baslar ancak yeterli seviyede. Ses kalitesi gerçekten çok yüksek. Tizler tertemiz. Midler ve sahne de çok iyi. Bas ancak yeterli seviyede. Belirtmediğin bir detay ise iki cihaza aynı anda bağlanabiliyor (telefon+laptop)

  Bende ayrıca Mifa A90 var yeni aldığım. 60W olarak geçiyor ama bu cihaz ile aynı ses gücüne sahip. Elbette onda baslar daha güçlü ama tiz ve mid olarak birer adım geride gibi. Ayrıca Mifa A90 aynı anda sadece tek cihaza bağlanabiliyor. Halbuki iki ürün de Bluetooth 5.0

  Anker Soundcore Motion Boom var dış mekan ve fazla bas isteyenler için.

  • Kreetwight @kreetwight

   Ben kutudan çıktığı halinde öyle bi izlenime kapıldım. Ama çok da dert etmedim çünkü ekolayzır ile kendimce bi ayar buldum.

   İki cihaza bağlanma olayını unutmuşum evet. Bu özellik müziği baltalamaktan başka bi işe yaramadı. Eşimin ve benim telefonuma bağlanıyor ama birimiz müzik çalarken öbürü telefonundan bi uygulama açtığı zaman (tam olarak bulamadık hangi durumlarda olduğunu) müzik bi anda kesiliyor. Bizde bi cihazdan bağlanınca diğerinden bağlantıyı keserek kullandık sürekli.

  • arandur @arandur

   @kreetwight ben de çeşitli sorunlar yaşadım. Ama tek bağlantıyla da kesintiler yaşıyorum zaman zaman. İşin garibi telefonla bağlanınca hiç sorun yokken laptop bağlanınca bu sorunlar çıkabiliyor. Ama ses kalitesi olarak laptop daha iyi besliyor hoparlörü.

 • İbrahim Genç @miharbi

  Ayrıca bu cihazdan iki tane varsa elde beraber kullanılabiliyor diye hatırlıyorum.

 • volkuntelhaar @volkan-dilbil

  Bu aletin kullanımı konusunda genel olarak bir dip ses sorunu ve cızırtı problemi olduğuna dair bir kaç farklı yorum okudum bu konu hakkında fikriniz var mı ? ya da kullanırken buna benzer sorunlar ile karşılaştınız mı ? Şimdiden teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27

Youtubedaki şu en sonda önerilen videoları nasıl kapatabilirim.
eklenti felan mı var acaba

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BugünÖğrendimKi Xhamster Kıbrısta kurulan bir internet sitesi imiş. Burdaki arkadaşlar pek bilmez ama kötü kötü filmler var içinde. İlginç geldi. Kıbrıs diyor ama kuzeyi olsa haberimiz olurdu herhalde 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Yetkin @tozyet

  turk.nete geçiş yaptım. dns değiştirmeyince malum siteye girmiyordu. dns değiştirince giriyor mu diye denedim. Daha önce olmuyordu böyle vpn gerekiyordu ama küçük şirketlerde bu oluyor.

 • İbrahim Genç @miharbi

  @tozyet Konudan bağımsız, TurkNet ile bağlantılar Türk Telekom
  'a göre daha esnek diye hatırlıyorum. Sanki o kadar da sıkmıyorlar kullanıcıları 🤔

 • Yetkin @tozyet

  @miharbi Millenicomda da aynı dns meselesi, girilebiliyor. Farklılıklar var ama, güvenli internet profili seçerseniz milleni de dns değiştirilmiyor. Türk.nette değişiyor. Türk Telekom ya da superonline kullanan varsa yazsın bilelim. Olmuyor diye hatırlıyorum

 • Temp @temp

  @tozyet @miharbi
  Başka firmanın alt yapısını kullanan iss lerin sistemi hep böyle basit aşılabiliyor.
  Bu tesadüf değil zannımca sistem zaafı.

Kullanıcılara ilk M1’li cihazlar ulaşmaya başlamış. Geekbench’te sızan bilgileri doğrular şekilde alet inanılmaz iyi sonuç veriyor, Cinebench’te ise 25W’lık R7 4700U’dan daha iyi multicore’da. Bu kullanıcı cihazı açar açmaz test yapmış üstelik. Arkada macOS’te indeksleme yaparken bol bol kaynak tüketiyor. Sonuçlar gerçekten çok iyi. Edit: macOS 11.0.1 ile birlikte 100 MHz daha frekans artışı olacakmış. Cinebench st’de 1. sıraya yükselebilir.
https://twitter.com/mnloona48_/status/1328453127209504771?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15