Windows 10 - Gelişmiş Güncelleme Ayarları

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere Windows 10 içerisinde bulunan güncelleme ayarlarını göstereceğim. Bu ayarlardan bazıları yakın zamanda eklendiği için  herkesin göz atmasını tavsiye ederim. Gösterdiğim ayarları kendi koşullarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Bu yazı içerisinde gösterdiğim ayarlar ve tavsiyeler internet hızı düşük(16mbps veya daha yavaş) kişilere göre olacak. Güncellemeler konusunda şikayeti olan kişileri gördükçe paylaşırsanız sevinirim.


Aşağıdaki sorunları yaşayan kişilere çözüm olmasını umuyorum:

 • Bilgisayarı birkaç gün sonra ilk defa açtım. Windows Update bütün interneti sömüryor.
 • Tam headshot atacakken sol taraftan ekrana güncelleme uyarısı çıkıyor.
 • 15 dakika markete gidip geleyim dedim, bir geldim PC kendini yeniden başlatıp güncelleme yüklemeye başlamış.
 • Evde-ofiste çok fazla Windows 10 bilgisayar var. Bilgisayarların hepsi aynı anda güncelleme indirmeye kalkıyor. Bilgisayarları bırakıp direkt öğle yemeğine geçiyoruz.
 • Telefonun internetini ile bağladım, paketin yarısı boşa gitti. Nereye gittiğini de bulamıyorum.
 • Son gelen büyük güncelleme kullandığım bir yazılımı bozuyor, sistemi olumsuz etkiliyor. Güncelleme yüklemeyi bir süre ertelemek istiyorum. 
 • Yurtta kalıyorum. İnternet çok yavaş, hatta var demeye şahit ister. En ufak güncellemeye bile tahammülüm yok.
 •  Güncelleme var uyarısını 39 kere erteledim. 40'ıncı seferde bana sormadan kızdı kendi yükledi.
 • Saksı değilim. Güncelleme yüklerken, yeniden başlatırken en çok bana soracak.
 • Yıl 2018 ama bende hala AKK var. Onu da Microsoft yiyor. Bıktım.
 • Güncellemeler önce herkeste test edilsin iyileştirilsin, bana geç gelsin ama daha kararlı gelsin.

Ayar 1 - Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen güncellemelerin diğer bilgisayarlar ile paylaşılmasını sağlar. Evinizde veya ofisinizde, aynı ağa bağlı bir taneden daha fazla Windows 10 bilgisayar olduğunu varsayıyorum. İnternet Upload hızının da maksimum 2mbps olduğunu varsayıyorum. Bu koşullarda indirilen güncellemeleri sadece yerel ağda bulunan bilgisayarlar ile paylaşmak mantıklı olacaktır.

Resimdeki şekilde ayar yaptığınız zaman yerel ağa bağlı bilgisayarlardan bir tanesi güncellemeyi indirecek ve yerel ağ içerisinde interneti kullanmadan diğer bilgisayarlara dağıtacaktır.

Windows Update Teslim İyileştirme Ayarları


Ayar 1.1 - Gelişmiş Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen veya karşıya(başka bilgisayara) yüklenen güncellemelerin internet bant genişliğini ne kadar kullanacağını ayarlamanızı sağlar.

Aşağıdaki ayarları yaptığınızda Windows, güncelleme indireceği zaman internetin o anki maksimum download(indirme) hızını test edip güncelleme indirme hızını tespit ettiği bant genişliğinin %20'sini kullanacak şekilde sınırlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise güncelleme bant genişliğini ne kadar kısarsanız güncelleme indirme süresi de o kadar uzayacaktır. Süre çok uzamasın ama interneti felç etmesin, başka derdim yok vallahi diyorsanız %70-80 civarında bırakmak mantıklı olacaktır.

Örneğin 8mbps bağlantınız varsa 800-900 KB/sn bant genişliği tespit edip 150-250 KB/sn indirecek şekilde kendini kısıtlayacaktır.


Ayar 2 - Gelişmiş Windows Update Seçenekleri

Bu ayar bilgisayarınıza indirilecek olan güncellemelerin ne kadar erteleneceğini ayarlamanızı sağlar.

En üstte bulunan "Microsoft ürünlerinin güncellemelerini de sağla" özelliğini açtığınızda Windows Update, Microsoft Office 365 ve diğer Microsoft ürünlerinin güncellemelerinin de indirilmesini sağlayacaktır.

İkinci bölmede bulunan kutuda Yarı Yıllık Kanal(hedeflenmiş) ve Yarı Yıllık Kanal olmak üzere iki seçenek var. "Hedeflenmiş" olanı seçtiğinizde standart düzeyde kullanıcı için yeterli kararlılıkta olduğu düşünülen güncellemeler indirilir. Diğer seçeneği seçtiğinizde ise kurumsal kalitede kararlı olduğu düşünülen(bir önceki kanalda standart kullanıcılar üzerinde test edilmiş, rapor toplanmış, varsa bulunan sorunlar düzeltilmiş) güncellemeler indirilir. Ancak bu güncellemeler "Hedeflenmiş" kanala göre daha geç gelecektir.

Bir sonraki bölmede Windows 10'a eklenecek yeni özelliklerin, düzeltilen hataların olduğu güncellemelerin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir.

Bir altında bulunan kısımdan ise güvenlik güncelleştirmelerinin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir. Ransomware gibi çok hızlı yayılan zararlı yazılımlardan korunmak için bu ayarı değiştirmemenizi tavsiye ederim.

En altta bulunan duraktlatma ayarını açtığınızda ise siz Windows Update sayfasından "Şimdi Yükle" tuşuna basmadığınız sürece güncellemeler 35 gün boyunca yüklenmeden bekletilecektir.


Ayar 3 - Tarifeli Bağlantı

Bu ayar bilgisayarınızın bağlandığı ağı tarifeli bağlantı olarak ayarlamanızı sağlar. Bu ayarı açtığınızda bağlı olduğunuz internetin kısıtlı bir tarifede(örneğin 4GB 3G-4G mobil internet) olduğu göze alınarak Windows özellik güncellemeleri, Microsoft ürünleri, mağaza uygulamaları, e-posta görselleri ve benzeri bir çok yüksek boyutlu içerik bu ayar kapatılana kadar otomatik olarak indirilmez. 

Not: Kritik güvenlik güncellemeleri kısıtlanmaz ve imzasız antin kuntin yazılım araçları tespit edilemeyebilir. Ayrıca uygulamaların kendi içerisindeki içerik güncellemeleri otomatik olarak kısıtlanamaz(steam oyun güncellemeleri).

Not 2: Bu ayar açık olduğunda OneDrive, e-posta, takvim, tarayıcı sekmeleri vb. aktif veriler anlık olarak senkronize edilmez. Bir taneden fazla sayıda Windows 10 bilgisayar kişilerin bu ayarı mecbur kalmadıkça kullanmamalarını tavsiye ederim.

Wi-Fi ile bağlanırsanız wi-fi adı, ethernet ile bağlanırsanız ethernet yazacaktır


Ayar 4 - Etkin Saatler

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin belirli bir saat aralığında otomatik olarak yapılmamasını sağlar.

Ayarlarsam ne olur?

Örneğin 08:00-17:00 saatleri arasına ayarladınız. Windows, bu saat aralığında cihazın boşta olduğunu tespit edince, yani kullanmadığınızı gördüğünde otomatik olarak yeniden başlatmayacaktır.

Ayarlamazsam ne olur?

İşinizi bitirdiniz, dosyalarınızı kaydettiniz yada oyunu kapattınız ve cihazı boşta bırakıp uzun bir süre dokunmadınız. Yaklaşık 1 saat içinde, açık pencereler, dosyalar vs. yani otomatik olarak kaydedilebilecek şeyler kaydedilir ve cihaz otomatik olarak yeniden başlatılır. Güncelleme yüklenir ve bırakılan düzen geri getirilir. Gece veya gündüz sizden boşluk bulduğu an yapar.


Ayar 5 - (Otomatik) Yeniden Başlatma Seçenekleri

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin istediğiniz belirli bir saat ve günde yapılmasını sağlar. Ayrıca alt tarafta bulunan "Daha fazla bildirim göster" özelliği açılarak otomatik yeniden başlatma süreci devreye girmeden önce uyarı alabilirsiniz. Bu sayede onay verebilir yada erteleyebilirsiniz.


Ayar 6 - Microsoft Store Güncellemeleri

Microsoft mağaza uygulamalarının güncelleme ayarı varsayılan olarak otomatik güncelleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu otomatik uygulama güncellemeleri aşağıdaki yönergeler takip edilerek kapatılabilir.


Versiyon: Windows 10 Pro

Sürüm: 1709

İS Derlemesi: 16299.192


Yazar: Arda Zeytin @ardazeytin - Microsoft Student Partner

Son Düzenleme Tarihi: 9 Şubat 2018

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15
Arda Zeytin paylaştı.

Global Game Jam GGJ

 

Güncelleme 1: Takım kurma eklendi. (20180121)

Güncelleme 2: Terlik, yastık, pijama, filtre kahve, water fasting vs eklendi (20190213)

 

Game Jam nedir?

Bir grup insanın toplanıp belli bir süre içinde sıfırdan oyun geliştirdiği organizasyonlardır. Burada amaç yeni insanlarla tanışma, kısa sürede yoğun bir geliştirme ortamına girip kendinizi geliştirme, yeni şeyler deneme ve eğlenme olarak özetlenebilir. Fiziksel olarak aynı lokasyonda yapılan game jamler olduğu gibi online Game Jamler de vardır. Online Game Jamlerin en meşhurlarından biri ludumdare 'dir.

Global Game Jam nedir?

Global Game Jam, kısaca GGJ her yıl Ocak ayının sonunda yapılan 48 saatlik bir Game Jamdir. Dünya çapında birçok kurum GGJ alanı (GGJ site) oluyor. Türkiyede de bir kaç yer katılıyor . Her yıl belli bir tema belirlenir ve o tema ile ilgili oyunlar geliştirilir. Örneğin 2017'de tema dalgalardı. Cuma günü saat 17.00'de o yılın teması açıklanır ve maraton başlar. Pazar günü saat 17.00 'de geliştirmeler sonlanır ve projeler sunuculara yüklenir.

 

Global Game Jam'e giderken ne götürmeliyim?

İhtiyaçlar herkese göre değişmekle birlikte ben 2017'deki tecrübelerime göre 2018'de neler götüreceğimi şu şekilde listeledim:

Lojistik kısım:

 1. Laptopınız. Genelde herkes kendi bilgisayarını getiriyor, gittiğiniz yer belki size bilgisayar verebilir ama sormanız lazım. En iyisi varsa kendi bilgisayarınızla gitmeniz.
 2. Laptop'ın adaptörü. Unutmazsınız ama ben gene de yazayım dedim 🙂
 3. 40 L yürüyüş çantası  (Büyükçe bir çanta veya küçük bir valiz.)
 4. Uyku tulumu. (Geçen sene vardı, çok faydasını gördüm)
 5. Uyku matı. (Geçen sene yoktu, çok eksikliğini hissettim 🙂 ) Dolayısıyla bu sene gittim 30 TL'ye aldım.  Bu çok önemli. 2017'de bizde büyük minderler vardı, ama hem yeterince yoktu hem de rahat değildi. Sonuçta ben hemen hemen yerde yattım. Uyku tulumu da olsa sert zemin üstünde yattığınızda tulumun içindeki yumuşak yalıtım malzemesi sıkışıp yalıtım yapamaz hale geliyor. Matlar daha sıkı oldukları için ezilmiyorlar ve yerdeki soğukluğu size iletmiyorlar. Hadi iyisiniz, iki dakkada ısı transferi dersi de aldınız benden 🙂
 6. Küçük bir yastık, uyurken kafa için
 7. Göz bandı, aydınlıkta uyumak için.
 8. Bolca sakız. (Benim için konsantrasyon boost)
 9. Atıştırmalık kraker
 10. Bolca kuruyemiş (Cips veya abur cubur değil, fındık, ceviz, badem gibi uzun süre sağlıklı enerji verecek gıdalar)
 11. Bitki çayları, poşet çay, kahve ve kupa. (Bunların hemen hepsi bir seviyede orada vardır ama tam istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız kendiniz götürün. Yani bardak var ama kağıt bardak, ben kendi kupamda içmeyi tercih ediyorum. Kahve var ama benim sevdiğim tipten mi bilemem)
 12. Filtre kahve, filtre kağıdı (kahve makinası varsa orada) veya french press
 13. Diş fırçası, macunu, kürdanlı diş ipi.
 14. Islak mendil
 15. Bir kaç farklı kıyafet, tişört filan. Ayrıca pijama, bir noktadan sonra pijama terlik güzel oluyor 😀 . Gece soğuk olabilir, dikkat. Rahat olabileceğiniz kıyafetler. Unutmayın 48 saat boyunca oradasınız.
 16. İki farklı ayakkabı. Bu benim için önemli. Kış ayları olduğu için botla gideceksiniz ama 48 saat boyunca binadan hemen hemen hiç çıkmayacaksınız. (isterseniz çıkarsınız da vakit yok) Bu nedenle normal giderken giydiğiniz ayakkabının dışında, sadece içeride giyeceğiniz çok havadar, çok rahat, terlik kıvamında bir ayakkabı daha götürmenizi tavsiye ederim.
 17. Ayrıca bir de terlik. Evet çok rahat oluyor...
 18. Birkaç tane poşet, kirli torbası niyetine.
 19. Kartvizitiniz varsa bolca alın.
 20. Kullanmanız gerekebilecek ilaçlar varsa alın. Örneğin ben midemde yanma olması durumuna karşı (bazen oluyor) talcid - rennie alıyorum. Göz damlası, boğaz pastili vs...
 21. Telefon şarj aleti.
 22. Usb bellek.
 23. Belki bir de bluetooth hoparlör

 

Global Game Jam'e hazırlık

Teknik kısım:

 1. Kullandığınız tüm yazılımları kontrol edin, gerekli güncellemeler varsa yapın. Örneğin Unity, Visual Studio çalışıyor mu, güncel mi? Belki mobil oyun yapacaksınız. Android SDK'nız güncel mi? Değilse güncelleyin. Gittiğiniz yerde belkide yüzlerce geliştirici olacak ve hepsi aynı internet bağlantısını sömüreceği için internet çok yavaş olacak.
 2. Gene internet darboğazı nedeniyle ve vakit kazanmak için kullandığınız araçların installer'larını hazırda bulundurun. Örneğin Unity'nin installer'larını indirip kaydedin. Orada tanışacağınız yeni takım arkadaşlarınızda olmayabilir, onlara da bu dosyaları verip hızlıca sizinle aynı çalışma ortamına ulaşmalarını sağlarsınız.
 3. İşe yarayabilecek assetleri indir. Mevcut tüm assetlerini güncelle.
 4. Bilgisayarında yeterince boş yer yoksa boş yer aç.
 5. Windows güncellemesi varsa yap, en güncel hale getir. Orada bir de güncelleme çıktı, bekliyorum filan olmasın.
 6. Proje taslağı hazırlayın. Yani teknik olarak her oyunda kullandığınız sistemlerin, scriptlerin, assetlerin yüklenmiş olduğu, klasör yapısının oluşturulduğu, arkası boşta olsa bir main menü ekranı olan projeniz hazır olsun.

Diğerleri:

 1. Birkaç gün önceden uykunuzu iyi almaya başlayın. Yani benim uyku borcu dediğim uykusuzluk durumunuz hiç olmasın. Bu kuralı 2019'da atladım, iyi olmadı...
 2. Hasta olmak üzereyseniz olmayın 😀 Birkaç gün öncesinden doktora gidin tedavi olun.
 3. Yeme içmeden komple kurtulmak ve ekstra konsantrasyon için acaba GGJ boyunca water fasting yapılaması mantıklı olur mu (önceden tecrübe edinmiş olmanız lazım) ???

 

Global Game Jam'de takım kurma

GGJ'ye tek başınıza gidebileceğiniz gibi kendi takımınızla da gidebilirsiniz. Kendi takımınızla gittiğinizde yeni insanlar tanıma, yeni şeyler öğrenme / deneme ihtimaliniz azalıyor. Ben 2017'de tek gittim, orada insanlarla tanıştım ve güzel bir ekip kurduk.

Süreç yaklaşık olarak şöyle oldu; Cuma saat 14:00'de organizasyon başladı. İnsanlar giriş yapıyor ve yerleşiyor. Ice breaker türünde, insanların birbiriyle tanışıp kaynaşmasını sağlayacak ayak üstü bir oyun oynandı. Ardından bir kaç konuşma yapıldı ve o senenin teması açıklandı, 2017'de dalgalardı. Tema artık bilindiği için oyun fikirleri üretilmeye başlandı.

Bir salon dolusu insan ayakta dalgaaaa dalgaaaaa, deniz dalgası, radyo dalgası diye mırıldanıp duruyordu 😀 Herkes fikir alışverişinde bulunuyor, bu aşamada frekansları uyuşan insanlar yavaş yavaş takımlar oluşturuyorlardı. Saat 18:00'de oluşan takımlar (tek kişi de olabilir) oyun fikirlerini kısaca sunup takımlarında hangi uzmanlıklarda takım arkadaşlarına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlardı. Böylece henüz bir takımı, iyi bir fikri olmayan jammerlar o takımlara dahil olabiliyordu.

Örneğin ben kalkıp diyorumki : "Biz bir denizaltı oyunu yapacağız, denizaltı karanlıkta giderken sonar dalgası göndererek önünü görebilecek. İki yazılımcıyız, ama hiç grafikerimiz ve ses uzmanımız yok." Bunun üstüne herhangi bir takıma katılmamış ve bizim fikrimizi beğenen grafiker arkadaşlar bizimle konuşup takıma katılıyorlar.

Ses uzmanlarının iş yükü genelde diğer uzmanlara göre daha az olduğu ve ses uzmanı arkadaşlar genelde daha az bulunduğu için bizde sesçi arkadaşlar tek bir takıma bağlı kalmayıp bir çok takımı desteklemişlerdi.

Özetle benim takımım yok diye korkmayın, tek başınıza gidin, yeni arkadaşlar edinirsiniz...

Not: Biz aslında wifi dalgasıyla ilgili bir oyun fikri geliştirmiştik ve bunu sunduk. Ama daha sonra bu fikri komple çöpe atıp denizaltı oyunu yaptık 😀

 

Global Game Jam tavsiyeleri

 1. En önemli tavsiye, projenizi küçük çaplı tutun. 48 saat çok kısa bir süre. O da olsun, bu da olsun, yapay zeka yazalım, hatta oyun içinde oyun olsun... Hiç biri yetişmez. Sonunda da sunum sırasında biz yetiştiremedik, oyunumuz çalışmıyor ama çalışsaydı vallahi çok süper olacaktı şeklinde bir açıklama yapmanız gerekir. Bunun yerine tamamlanmış, bitmiş, çalışan bir oyun sunmak çok daha güzel.
 2. Takım kurarken dengeli bir takım kurmaya çalışın, 6 grafiker 1 yazılımcı değil, daha dengeli bir takım olsun. Eğer takımda bir taraf güçlüyse oyunun da o kısmına ağırlık verin. Yani çok grafikeriniz varsa grafik ağırlıklı, kod kısmı basit olan bir oyun fikri bulun.
 3. Oyun fikrinin bulunması : Tema açıklandıktan sonra harıl harıl oyun fikri bulmak ile uğraşacaksınız. Bunun için çok çok zaman harcamayın, 2-3 saat içinde fikrinizi netleştirip geliştirmeye başlayın. Esas olan, yapılabilir, eğlenceli ve temaya bir şekilde uyan bir oyun fikri bulmak. Bu güzel oyun fikri bulma methodunu inceleyebilirsiniz.
 4. İnternetten asset bulacaksanız (görseller, modeller, sesler, müzikler...) mükemmel okçu sprite'ını bulmak için 4 saat harcamayın. Pazar günü saat 16.30'da panik içinde oyunu yetiştirmeye çalışırken kendinize küfür edersiniz 😀 20 dakikada bulduğunuz vasat okçu sprite'ı da işinizi görür. Eğer Pazar günü saat 13.00'de bütün geliştirmeleri tamamen bitirirseniz dönüp daha iyi okçu spriteını ararsınız...
 5. Uyku: Maraton iki gece üç gün sürecek. İlk gece sabahlamaya kalkarsanız, ikinci gün içinde performansınız düşer. İlk gece normal şekilde yatıp uyuyun, uykunuzu iyice alın. İkinci gün zinde olun. Gerekirse ikinci gece (Cumartesiyi Pazar'a bağlayan gece) az uyuyun ama gene de 3-4 saat uyuyun ki Pazar günü de akşama kadar geliştirme yapacaksınız, aklınız başınızda olsun.
 6. Yeme içme: Sağlıklı şeyler yiyin. Bolca su için. Vitamin alıyorsanız aksatmayın. Sağlığınız iyi olmazsa, siz iyi olmazsınız, oyunlar da iyi olmaz. Gittiğiniz yerde genelde yemek veriyorlar ama gene de emin olun. OImazsa aralarda çıkıp dışarından yersiniz. Bizim yemekler gerçek olamaycak kadar iyiydi. 🙂
 7. Kahveyi abartmayın. Aşırı kahve içip hiper telaşlı, stresli bir moda girmeyin.
 8. Stres yapmayın, rahat olun, eğlenmek için oradasınız, yarışma yok.
 9. 80 - 20 kuralını unutmayın. Beleş bir tavsiye daha 🙂 Oyuna uyarlarsak, beğeninin %80'i, özelliklerin %20 si ile gelir. Siz bu %80 beğeniyi sağlayan %20'lik özellikleri geliştirin. Yani çok az önemsenecek özelliklere, geliştirmeler bir sürü zaman harcamayın. 20 emek harcayıp 80 puan toplayın. 80 emek harcayıp o son 20 puanı toplamaya uğraşmayın. (örnek 4. madde)

 

 

2017, 2018 ve 2019'da Bahçeşehir Üniversitesinin (BAU) Game Lab'i olan BUG 'da  GGJ'ye katıldım. Seneye de bir aksilik olmazsa orada olmak isterim...

 

#akış

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Xiaomi Mi6 İlk İzlenimler

#xiaomi mi6 bugün elime ulaştı. Mi4'den hızlı bir geçiş yaptım. Mi4'e göre ilk fark ettiğim şeyler şimdilik bunlar. Birkaç hafta sonra iyice suyunu çıkarıp detaylı bir inceleme yazarım. Aşağıdakilerin haricinde merak ettikleriniz varsa yazın not alayım. İncelemeye mutlaka eklerim.

Artılar

+Arka kamera belirgin şekilde daha iyi. Özellikle düşük ışıkta hemen fark belli oluyor. HDR çekim hızı çok ciddi bir şekilde artmış.
+Makro çekimi daha başarılı. Daha yakından odaklanabiliyor.
+Hoparlör çıkış gücü biraz daha yüksek ve ahizeden gelen ses detayları arttırıyor. Ses yüksekliği olarak çok fark yok %10-15 artmış diyebilirim. Çift hoparlör diyemem ama stereo hissi veriyor.
+Konuşma sırasında ahizeden gelen karşı tarafın sesi daha net ve daha yüksek.
+Daha ince ve yuvarlatılmış kasa ele daha rahat oturuyor.
+Kulaklık ses çıkış gücünde çok ciddi bir fark var. Xiaomi Hybrid kulaklıkta ses detayında biraz iyileşme ve maksimum ses yüksekliğinde en az %30 artış var.
+Uygulama açılış hızlarında alıştıktan sonra fark etmesi zor bir hızlanma var. Önemli bir fark yok ama hızlanmamış dersem yalan olur.
+Parmak izi sensörü çok iyi çalışıyor. Kilit açma alışkanlığımı tamamen olumlu yönde değiştirdi.
+GPS uydu bulma hızı çok ciddi derece artmış. Belki normale gelmiştir bilemiyorum. Mi4 bu konuda başarısızdı.
+Dosya aktarım hızında ciddi bir artış var. (kablo ile denedim şimdilik)
+Daha hızlı şarj oluyor.
+ 6GB Ram işe yaramış. Tekrar yüklenen uygulama durumu benim adıma ortadan kalmış. Böyle bir derdim yoktu gerçi ama 3GB’dan 6’ya geçince fark ediliyormuş.
+ Google Play’den uygulama indirdikten sonra “yükleniyor” durumu daha kısa sürede tamamlanıyor.
+Ekran süresi tahminen hesaplarıma göre 4-5 saat(mi4) aralığından 6-7 saat aralığına çıkacak gibi duruyor. Bu birkaç günde daha iyi belli olur. Şimdilik 45 dakikada %11 gibi bir eksilme var istatistik olarak. Wifi 3G karışık.

Eksiler

-Tam bir parmak izi mıknatısı. Beyaz telefondan siyaha geçince bana ekstra mıknatıs gibi geldi.
-Kapsız elde pek durmuyor. Duruyor ama korkutuyor kayacak diye.
- Biraz ağar. (Levent Abi <3 ) Hakikaten çelikmiş ya dedirtiyor insana.
- Tek el kullanımı az daha zor. Büyümüş.
- Ön kamera mi4’e göre 1.5X zoom varmış gibi çekiyor. Ayarında bir şey var sanırım henüz anlamadım. Fotoğraf Kalite bakımından da diğer özelliklere nazaran pek bir artış fark edemedim henüz.(ön kamera)
- 2X zoom ve bokeh efekti özelliği sağlayan ikinci kamera video ile kullanılamıyor.
-Bildirim Led’i sadece beyaz olarak ayarlanmış.
- Derinlik efekti veren çekim için biraz mesafe gerekiyor çünkü o efekt için 2X zoom yapan kameraya geçiyor. Işığı güzel alan ortamda daha iyi sonuç veriyor. Cisim çekmek için çok uygun değil. İnsan çekimi için daha başarılı çalışıyor.

 

Aşağı da rastgele bir iki fotoğraf örneği attım. Burası sıkıştırıyor zaten. Düzgün yerler çekince ham fotoğrafları topluca paylaşırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15
Arda Zeytin paylaştı.

Murat Gamsız Emoji Serisi ve Tanıtım Videosu

Herkese merhabalar,

Yine bir emoji serisi ile karşısınızdayım 🙂 Bu sefer Murat Gamsız'ın emojilerini hazırladım. Levent Pekcan'ın emojileri kadar olmasa da 8 tane çıkarabildim. Bu sefer çok sayıda duvar kağıdı yok. Sadece yukarıya koyduğum duvar kağıdı var . Duvar kağıdı yapmamamın iyi bir sebebi var. Yukarıdaki de tanıtım amaçlı hazırlandı.(tıklarsanız büyük hali açılır) Ancak tabi ki indirip kullanabilirsiniz.

 

Geçelim tanıtım videomuza. Emojilerden daha fazla uğraştım diyebilirim 🙂 Çok fazla detay vermiyim süpriz olsun.İzleyip görün 🙂 Konsepti bulmak çok zor olmadı o kadarını söyliyim 🙂 Baştan uyarıyım yüksek ses müzik ve ses efekleri içerir.

Edit: Video remix yüzünden telif yemiş. Kontrol etmiştik ama sonradan kesti cezamızı demek. Düzeltildi ancak seslerin bazısnı azaltmış bazı kısımları komple silmiş. Orijinalliğini bozmuş kısaca 🙁 Yapacak bir şey yok. Kusura bakmayın.

 

Sırada kim var ? O ! Evet o !  Bildin 🙂

Yakında...

Umarım beğenirsiniz. Umarım site yönetimi de beğenir 🙂 Sürç-i lisan ettiysek affola.

Kanalında yer verdiği için @arthapot 'a teşekkür ediyorum. Arthapot kanalını desteklemeyi unutmayın 😉

Görüşmek üzere..

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 43

Günümüz teknolojisinin VR deneyimine yetişemediği konular

 

- 360 derece videonun yüksek kalite hissiyatını verebilmesi için 4K üzerindeki çözünürlüklere çıkılması gerekiyor.
- Mobil VR içeriğinin yüksek kalitede tüketilebilmesi için 5" civarlarında minimum 4K çözünürlükte ekran gerekiyor.
- Kristal kalite denilen gerçek dünya görüntüsüne yakın deneyim için 18K çözünürlükte ekran teknolojisi gerektiği ön görülüyor. İnsan gözünün gerçekten yapaylıktan kopabilmesi ve gerçek sanabilmesi için gereken değer şimdilik bu.
- 360 derece videoların düşük kalitede bile veri boyutu çok yüksek. Bu durum stream edillebilmesinin önünde büyük engellerden biri. Bu engellin aşılması için ya sıkıştırma teknolojilerine yeni bir soluk gelmesi lazım ya da internet standartlarının oldukça yükselmesi lazım.
- VR deneyiminin en büyük temel taşı insanı gerçekte var olduğu yerden koparabilme hissiyatıdır. Bu hissiyatı verebilmek için görüntü tek başına yeterli değildir. Ses bu konuda en büyük etkenlerden biri. Yüksek kaliteli çevresel ses kayıtları yine veri boyutu konusunda oldukça acımasız. Aynı zamanda standart çift kanal ses kayıtları bu iş için yetersiz geliyor. Bu noktada 3D ortam sesleri koordinatlı bir şekilde kaydedilmeli. Aşırı maliyetli. Oyun motorları ile başa çıkılsa da gerçek dünya video kayıtları için henüz taşlar yerine oturmuş değil.

-Mobil VR haricindeki en büyük şikayetlerden biri kablolar idi. En yakın çözümler bu yönde. HTC kablodan kurtaran bir yükseltme kiti yayınladı sanırım 200$ civarında. Bu da demek oluyor ki isteyen artık yapabilyor. Yani sonraki modeller hep kablosuz olacak.

- Yüksek hesaplama ve çizim gücünü şimdilik dev masaüstü bilgisayarlar ile sağlayabilsek de gerçek deneyim için bunun da üzerinde donanım gücüne ihtiyaç var. 2K 120FPS günümüz için yüksek bir standart gibi gözükse de bu işin asıl gelmesi gereken nokta minimum 8K 120FPS.

-Bilinen bir diğer problem bazı insanlarda geçici sağlık sorunlarına yol açması. Bu durumun sebebi genel olarak beynin tam anlamıyla kandırılamayıp(örneğin beyin oyun dünyasına adapte olmuşken oyun içinde bedeninizin hareket edip gerçek dünyada hareket etmemesi) iki dünya arasında kararsız durumda kalmasından dolayı oluyor. Şimdilik geçici çözümler(Oculus yani Facebook oturularak kullanılan sisteme geçti) üretilse de yukarıdaki saydıklarım tam anlamıyla olmadan çözmek mümkün değil. Dirayetsiz kişilerin bu deneyimi birkaç sene daha ertelemesi gerekiyor.

-Maliyet bir diğer husus. Gerekliliklerin çok fazla olduğu inanılmaz hızlı gelişen bir sektör. 1000$ verdiğiniz bir set ertesi sene eskimiş olabiliyor. Mobil için tolerans çok daha yüksek. O tarafta da her sene telefonlarda artan işle gücü kapasitesi bir önceki senede alınan VR deneyimine fark atıyor.

-Apple'ın VR işine hala bulaşmama sebepleri de aslında genel olarak bunlar. Apple yarım yamalak bir deneyim sunmak istemez. Wow, şak şak şak duymak ister. Şu anki VR deneyimin piyasada alabileceğiniz en iyi sistemi bile prototip kıvamında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows Bridge de neyin nesi?

#Microsoft köprü inşaatına devam ediyor. Windows Bridge aracı geliştiricilere var olan desktop uygulamalarını Windows mağazasına taşıma imkanı sunuyor. Çoğu uygulama bir satır kod tamirine ihtiyaç duymadan UWP uygulama gibi mağazadan indirilebilir ve desktop cihazlarda kullanılabilir hale geliyor. Installer kökten değişiyor, live tile, cortana gibi güncel özellikler eski desktop uygulamalarına uyarlanabiliyor.

Bunun kime ne faydası var zaten internetten indirip kuruyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Windows'un en büyük güvenlik zaafiyetlerinden biri de zaten dışarıdan kurulan uygulamalar ve yasa dışı içeriklerdir. Rakipsiz bir zenginlik sunsa da bilinçli olmayan kullanıcılar için istenmeyen sonuçlar kaçınılmaz olabiliyor. Windows Bridge bu noktada yazılım geliştiricilere kullanıcılara ulaşması için tamamen güvenli bir kapı aralamış oluyor. Güncelleme, lisanslama, senkronizasyon ve güncel teknolojiler konusunda tek düzen deneyim sağlıyor.

Bugün çoğu kişi önemi anlaşılmayacak bir durum ancak büyük iş partnerleri bu olaya sıcak bakıyor. Önümüzdeki dönemde whatsapp, spotify, ccleaner, github desktop, logitech gaming software ve benzeri küçük ve orta çaplı yazılımları mağazada yavaştan görebiliriz. Büyük çapta Adobe ürünleri ilk başta gelebilir. Google ürünlerinin yıllarca gelmeyeceğini garanti edebilirim. 🙂

Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde Evernote desktop uygulaması bridge ile çok kısa sürede çok küçük iş gücüyle çevirilebildi. Bir diğer canlı ve basit örnek ise Microsoft'un kendinden geldi. Desktop cihazlarda blog yazma aracı olarak bilinen Open Live Writer canlı yayında birkaç saniye içinde windows bridge ile mağazaya yüklenebilecek hale getirildi. Buyurun mağazadan indirin deneyin. https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh5279m

Aynı köprü Android ve iOS için de kuruldu. Android için olan daha bir araba geçemeden yıkıldı. İptal edildi. iOS için olan şuan açık kaynak olarak geliştiriliyor ve başarılı gidiyor. Mağazadaki Facebook uygulaması bu köprünün eserlerinden biri. https://www.microsoft.com/store/apps/9wzdncrfj2wl

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oculus Rift CV1 İlk İzlenimler

Oculus Rift CV1 deneyimledim bugün. 2K ekran olmasına rağmen hala pikseller sayılıyor. Gerçekteki kadar gerçek görmemiz için 18K piksel ekran gerekiyormuş. Kulaklığın üzerinde gelmesi güzel bir çözüm olmuş. Önceki nesillere göre daha hafif ve daha rahat. Facebook’un kararı olarak oturulan sisteme geçilmiş. Yani ayakta değil oturarak kullanılacak şekilde sınırılandırılmış. Tehlikelerden dolayı katı bir karar alınmış. Sensörü masabaşına koyuyoruz. Yeden 1 metre yukarı.

Cihazı 980Ti besliyordu. Sabit 90FPS olmasına rağmen monitördeki gibi 90 FPS kadar akıcı gelmiyor. Bunun için 120 FPS’ye çıkmak gerekiyor. Cihazın desteği 90’a kadar.

Sonuç olarak oldukça eğlenceli cihazlar. Uzun süreli kullanıma uygun değiller hala. Kısı süreli deneyimlerde oldukça eğlenceli. Ancak hala gelişmekte aşaamasında olan ürünler. Bu ürünler her sene sıçramalar ile gelişecek. O yüzden evlere sokmak için de hala erken. Zira toplamda 5000TL’dan aşağı temize çıkmak pek mümkün değil.


#OculusRift #Tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

XBOX One S İlk İzlenimler

Daha ufak, daha şık bir kasaya geçilmiş. Beyaz renk tercih edilmiş. Toz ve çizikleri daha az gösteriyor ama olur da çizmeyi başarırsanız boya darbesi yemiş beyaz şirket arabalarındaki gibi göze batan çiziklerin oluşması kaçınılmaz. Kontrolcü illaki bu duruma düşecektir. Alırsanız sakın düşürmeyin. 😀

Bir önceki xbox one ya da gaming pc sahibi birine kendini aldırtacak çok önemli yeni bir özelliği yok. Genel olarak beğendim. Ancak performans çıtasını rakibine göre fark açmayan bir model için eskisini sat yenisini al yapmaya gerek yok. 2TB disk olanı sınırlı sayıda satışa çıktı ve fiyatı 1899TL.

Artılar

 • Orijinal Xbox One konsolundan yüzde 40 daha ince
 • 4K video oynatımı destekliyor
 • Yeni nesil TVlerde bulunan HDR teknolojisini destekliyor.
 • 2TB'a kadar disk seçeneği var.
 • Özel stand ile dikey ya da yatay olarak kullanmak mümkün.
 • Beyaz tasarım çizik ve tozu daha az gösteriyor. Daha şık duruyor.
 • Güç kaynağı artık konsol içine dahil. Harici güç adaptörü yok.
 • Yeni kontrolcü Bluetooth ile ek aparata ihtiyaç duymadan PC'ye bağlanabiliyor. ayrıca tutuş rahatlığı arttırılmış.

 

Eksiler

 • İnce yapı için Kinect bağlantı portundan vazgeçilmiş. Kullanıcılar artık Kinect için kutudan çıkan ek bir adaptör kullanmak zorunda.
 • 2TB diskli modeli sınırlı sayıda satılacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Dell Inspiron 7559 İlk izlenimler

Yoğun istek üzerine ilk izlenim için ufak bir yazı hazırladım. Önümüzdeki dönemde pehlivanın suyunu çıkarıp rakamlarla inceleme hazırlarım. Şimdilik aklınızdaki soruları alalım. Alıp almama arasında kalanlara yardımcı olayım.

Kasa - Malzeme

Malzeme kalitesi ortalamanın üzerinde. Aynı fiyat bandında rakibi olan MSI ve Monster notebooklardan daha iyi olduğunu söylersem yanlış olmaz. Kasası tamamen kaliteli plastik. Metal parça yok. Plastik yüzeyi kadifemsi kaliteli bir his veriyor fakat çizilmeye çok müsait. Kullanırken saat vs. takılmamalı.

Beklediğimden daha ince ve daha hafif geldi. Fotoğraflarda göründüğü kadar kalın değil. Tabanındaki ayaklar soğutma performansını arttırmak amacı ile biraz yüksek tutulmuş sıradan notebooklara göre. Ondan masaüzerinde kalın gibi duruyor. 25mm.

Bildirim ışıkları yok diyebiliriz. Sadece ön alt tarafa doğru şarj ledi konmuş. Şarj olurken beyaz yanıyor. Güç ışığı ise güç düğmesinin üzerinde.

Adaptör 130w ince ve geniş. Göründüğünden hafif. Notebook'a giren uca doğru o pis mavi renkte ışık konmuş. Prize bağlı olduğu sürece yanıyor. Gündüz güzel fakat gece karanlık sevenlerin gözüne batacağına eminim.

Bakım ve geliştirme imkanları çok yüksek. Tek vida ile alt kapak tamamen çıkıyor. Her şey elinizin altında. E böyle olunca açtınız diye garanti de gitmiyor. Taktığınız parça ve taktınız parçanın bozduğu donanımlar hariç garanti kapsamı bozulmuyor.

İçeride 1 adet m.2, 1 adet 2.5" disk yeri, 2 slot DDR3L Ram yeri mevcut. Dışarıda ise 3 adet usb 3.0( bir tanesi hızlı ve kapalı şarj destekli), 1 adet hdmi(max 4K 30hz), 1 adet SD kart okuyucu mevcut. DVDROM yok onun yerine pil büyültülmüş.

 

Ekran

Ekranı kasayı tutmadan tek başına kalkabiliyor. (Macbook usulü) 😀 Ekran kalitesi iyi. 1080p mat ıps. Oyun, film, dizi, günlük iş yapan kimseyi üzmez. Belki profesyonel olarak photoshop vb. işlerle uğraşanları yeteri kadar tatmin etmeyebilir, bilemiyorum. Parlaklık, renk, netlik olarak ben beğendim.

*Forumlarda dolaşan ışık sızması olayı aldığım modelde çok az mevcut. Yok diyemem. Ancak sadece ekranı tamamen siyah yapıp parlaklığı %100'e dayayıp gece karanlığında bakınca fark ettim. Sağ alt köşeye doğru çok az bir şey belli oluyor. Daha önce 0 sızdırma yapan bir ekran görmediğim için bilemiyorum. Ben rahatsız olmadım. Test haricinde fark edilmiyor. Canınız sıkıldıkça simsiyah bir ekran açıp sızdırmaları izleyecek kadar

Klavye

Klavyesi ortalama kalitede. TR'de satılan modellerde arkadan aydınlatma yok. Ekran parlaklığı gece çok kısılmadığı sürece sorun olmuyor. Klavyeye bakmadan yazdığım için ben bir eksiklik hissetmedim. Rahat bir şekilde hızlıca yazıyorum. Günlük kullanım için gayet iyi fakat rekabetçi bir oyun deneyimi için tuş basımı daha derin klavye daha rahat oluyor diye düşünüyorum.

Touchpad

Touchpad büyük. Hassaslığı iyi. Fakat parmakları terleyen biri için rahat olmayabilir. Parmaklarda hafif nem varsa parmaklar akışkan kaymak yerine hafif hafif sekmeye başlıyor. Kaplanan malzeme ile alakalı. Orta karar bir kalitede.

Ses

Ses sistemi iyi. En iyisi değil tabi. Klavyenin üst tarafında enine doğru iki uzun hoparlör konmuş. Tabanda da yere doğru bakan bir subwoofer var.  İnsan sesleri, müzik, oyun sesleri normal bir notebook'a göre çok çok daha iyi, sesler daha anlaşılır ve daha dolgun. Seviye olarak da yüksek. Hacim avantajı kullanılmış. Bir odaya doluşup film bile izlenir. Ben tabi masaüstü bilgisayarda sürekli 5.1 ses sistemi kullandığım için tam tatmin olamadım. Daha güçlü bir subwoofer fena olmazdı. Fakat bunun için daha kalın notebook lazım. Kulaklık bağladığımda ise kalite olarak gayet yeterli geldi. Masaüstü bilgisayarımda Asus DSX harici ses kartı mevcut. Ona 5 verirsem buna 4 veririm. Ucuz anakart üzerindeki ses kartlarına ise en fazla 2.

*Forumlarda dolaşan seste  çatırdama patlama problemleri BIOS güncellemesi ve sürücü güncellemeleri ardından düzeliyor. Ancak herhangi oynatılan bir ses kaynağı yoksa 0 sese ulaşmak ve pilden tasarruf etmek amaçlı hoparlörlerini kapatıyor. Gerektiğinde açtığında ise çok derinden bir tıssssssssssssssssssssss şeklinde ses duyuluyor. Forumlarda okuduğum için bende kafamı dayayarak bu sesi fark edebildim. Hastalık hastası değilseniz rahatsız olmazsınız. Gecenin koyu sessizliğinde belli oluyor. Atıyorum iki saniyelik bildirim sesi için 4-5 saniye tısssss sesi geliyor. Ses yüksekliğinden bağımsız bir ses. Bazı ayarlar kapanınca olmuyormuş diye okudum ama henüz uğraşmadım. Bana rahatsız edici gelmedi.

Soğutma

960m 4GB için çift izgaralı soğutma sol tarafta konumlandırılmış. Sağ tarafta da tek ızgaralı i7-6700HQ. Çok hafif işer sırasında fanlar çalışmıyor pasif soğutma yapıyor. Basit işlerden bir adım yukarı çıkınca (chrome ile sekmeleri sektirmece) fanlar hafiften dönmeye başlıyor fakat duymak için kafayı dayamak gerekiyor. Oyun sırasında aha bu alette fan da varmış dedirtiyor. Casper, Monster, MSI gibi çığlık tipi değil derin bir fan gürültüsü oluşuyor. Oyunun sesi biraz açınca araya kaynıyor gidiyor. Klavye tarafında eli rahatsız eden bir ısınma olmuyor. (CS:GO ve GTAV ile test ettim)

Performans

4GB 960m - i7 6700HQ - 16GB DDR3L. Bu başlığın asıl yeri incelemede. Ahım şahım performans testleri yapmadım henüz. 1TB HDD söküp 480GB SAndisk SSD taktım. 7-8 saniyede açılıyor. SSD performans AMD tabanlı masaüstü bilgisayarımdan daha iyi.

CS:GO her şey açık 60fps kilit kafa rahat oynanıyor. Kilit kaldırınca 100 200 gibi gereksiz rakamlar çıkıyor. 😛

GTAV very high düzeninde göz kararı minimum 45 FPS veriyor. Genel oynanış 50-75 arasında geziniyor sahneye göre.

Pil

Henüz konuşmak için erken ama günlük basit kullanımda ortalama 6-7 saat gibi bir rakam veriyor. Pil tasarrufunu açıp Chrome yerine EDGE kullanılırsa DELL'in iddia ettiği 11 saate belki biraz daha yaklaşılabilir. DVDROM koymayıp daha büyük pil koymak.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 31
 • Dagon @peregrine

  @ardazeytin

  Hocam hwinfo ( http://www.hwinfo.com ) ile lcd panel bilgisine bakıp buraya screenshot yapıştırabilir misiniz?

  Benim DELL 7559 cihazım 16 GB Ubuntu ile gelen model ve paneli BOE, Tepki süresi daha iyi olabilirdi ve alttan çok rahatsız etmeyen bir ışık sızması var. Ama ışığı sonuna açmadan da düz siyah fon akşam ışık açıkken görebiliyorum. Fikir vermesi açısından merak ettim sizin cihazın lcd panelini.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Aynı modele sahibiz diye tahmin ediyorum. Bendeki sızma bana rahatsız edici gelmedi. Oyun da oynadım film de izledim geceleri. Ekranının tamamını simsiyah yapınca görebiliyorum. alt sağ tarafta ufak bir sızma var Ki görev çubuğunu da ben siyah kullanırım. Orada sızma olmasına rağmen gözükmüyor. Ekranı hareket ettirirken belli oluyor iyice. Tamamen siyah yapıldığında bu decede sızma yapmayan monitör ben pek görmedim. Ancak Lenovo'daki kadar kalın bir çerçeve kullanılsa bu ufak sızma da olmazdı diye tahmin ediyorum.

  • Dagon @peregrine

   @ardazeytin

   http://www.panelook.com/NV156FHM-N41_BOE_15.6_LCM_parameter_25578.html

   Response Time 30 değil de 25 olsaymış ya da LCD overdrive teknolojisini uygulasalarmış benim hiçbir şikayetim olmazdı.

   Dediğiniz gibi ışık sızması siyah fonlu masaüstünde dahi görünmüyor. Ancak tam ekran düz siyah bir ekran açıp (lcd test programı vs ile) parlaklığı %50 nin üzerine çıkarınca göze batıyor. Bir de film izlerken filmde alttan üstten siyah şeritler var ise %75 gibi bir parlaklıkta dikkat edince görülebiliyor

  • mhmtas @mhmtas

   @ardazeytin selamlar kadeşim masaüstünde ve cihaz işlem yapmıyorken ve internette gezinme anındaki işlemci sıcaklıklrı kaç derecede oluyor?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @mhmtas ölçmedim ama fan açmıyor o durumda.

  • mhmtas @mhmtas

   @ardazeytin arkadasımın asus n552 laptopu internet ortamında 46 47 derecelerde boşta iken ise 30 32 lerde.bendeki dell 7559 ise nette 55 60 arası boşta 40 45 arası.macun veya bakır borularda hata olmasından şüphe ettim

 • Opryh @opryh

  Bir tanıdık Amerika'dan 4K ekranlı ve touch screen içeren modeli getiriyor bu modellerde sorun var mıdır?

  • Dagon @peregrine

   Bu aslında bir sorun değil de tasarımdan kaynaklanan bir şey. Bu ekran tipinde marka bağımsız olabiliyor ışık sızması. Açıkçası çok ciddi bir durum da yok.

   Sizin bahsettiğiniz modelde ise neredeyse hiç şikayet eden yok. Siz rahat olun. Benim cihazdaki gibi az birşey olanlar da kafaya takmasın.

   TN panel kullanan insanlar var. Açıyı biraz değiştirince renkler değişiyor, ekranın yarısına kadar alt taraf aydınlık üst taraf karanlık dengesiz ışık dağılımı falan. Beterin beteri var. Bizimkiler (IPS) yine iyi 🙂

  • Opryh @opryh

   @peregrine çok sağolun biraz rahatladım bi de elime sağ salim gelirse çok mutlu olucam. Ekran kartının kırık geldiğini belirtmiş bir kullanıcı ondzn çok korkuyorum

  • Dagon @peregrine

   @opryh Ekran kartı (gpu ve vram) anakarta lehimli kırık gelmez merak etmeyin. Ancak LCD ekran dokunmatik olduğu için önü komple cam. O cam kırık çıkabilir ama. 😀

  • Opryh @opryh

   @peregrine umarım gelmez hocam teşekkürler pil de gömülü geliyor dimi

  • Dagon @peregrine

   @opryh diğer detaylar yukarıdaki incelemede mevcut. Panel markası yoktu o konuya el attım sadece. Fotoğraflardan da pilin dediğiniz gibi olduğunu görebilirsiniz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Pil sabit. Servis haricinde çıkarılamaz. Çıkarması kolay da garantiyi etkiler. 4K ekranlı modellerde tasarruf amaçlı otomatik parlaklık ayarlama durumu ile ilgili şikayetler okumuştum. Sizi rahatsız ederse o özelliği kapatırsınız. Ayrıca sızma durumunun da 4K ekranlı modellerde şikayeti yok.
   Ürünün kırık geleceğini zannetmiyorum kendi kolisi oldukça sağlam. Tabi kolinin tam ortasına biri ayakla basarsa ne olur bilemiyorum. TR içinde kargo aşamasında ne olur kimse bilemiyor. Hayret edebiliyor bazen insan.

  • Opryh @opryh

   @ardazeytin Hocam peki sarja takılıyken kullanmak pilin ömrünü azaltır mı?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @opryh Hayır. Kendi doğru olanı ayarlıyor. Bir şey yapmanıza gerek yok. Pili ne kadar çok kullanır ve sarj ederseniz o kadar çabuk ömrü azalır.

  • Dagon @peregrine

   Elektrik adaptörüne takılı iken oyun oynayın veya zorlayıcı programlar çalıştırın. Adaptör takılı olmazsa zorladığınız zaman, normal kullanıma oranla batarya daha çabuk tükenir ve batarya daha fazla ısınır Li-Po bataryaların en büyük düşmanı ısıdır. Bu bağlamda oyun oynarken adaptör takılı olur ise batarya yerine adaptörden gelen elektriğe yükleneceği için batarya ömrü uzamış olur. BIOS veya DELL güç yardımcı uygulamasını kurarak bataryanın max %80’e kadar şarj etmesi için ayarlayınız. Belki bataryadan kullanım süresi %20 düşer ama pili uzun yıllar bozulmadan kullanırsınız. Benim max %80 şarj etmeye ayarlı diğer laptop bilgisayarım 3 yıldır kullanılmasına rağmen battery degradation değeri %3 yani sadece %3 kapasite kaybına maruz kalmış. Yani kısaca yeni gibi 😉

 • Mickey Mouse @mickey

  6 yıllık asus k53sv leptabımı değiştirirsem alabileceklerim listesinde

 • Filtre @kahve

  Kamerası kaç megapiksel acaba?

İçinde Yaşamasak Eğlenceli Ülkenin Telekomu

Not: Henüz sonuca varamadık, süreç devam ediyor.

12 Haziran 2016: Yazlık evde sınırsız internet kullanmak için her sene nakil yaptırdığım Superonline paketinin yerine her yaz 3 ay çalışacak şekilde yeni abonelik başlatma kararı aldım. Her sene nakil için en az 3 hafta beklemekten bıkmıştım.

13 Haziran 2016: Fiyatına göre en yüksek AKK sunan Turknet'e başvurmaya karar verdim. Başvurdum. Geri dönüş olarak 4 senedir internete bağlandığım yerde "altyapınız yok" yanıtını aldım.

14 Haziran 2016: Turktelekom çağrı merkezi de "altyapınız yok" yanıtını verdi. Sinirle karışık gülme krizine girdim. En yakın Turktelekom şubesinin telefonlarını araştırdım ve tek tek aradım. Hiç biri açmıyordu. sikayetvar.com üzerine bir şikayet yazdım.

15 Haziran 2016: Bir şekilde en yakın şubenin teknik servis telefonuna ulaşmayı başardım. "Adresinize ait altyapı görünmüyor" yanıtı alınca telefonu kapatıp şubeyi artık basma gereği duydum. Masalardaki görevlilerden yine kontrol istedim ve onlar da kendileri yıllar önce döşedikleri altyapıyı göremiyorlardı.

Veri tabanından sorumlu kişinin nerede olduğunu sorup yanına gittim. Sabah telefonda altyapı yok, o yok bu yok, ben bir şey yapamam diyen kişinin ta kendisi ile karşı karşıya idim. Başına dikilmek sureti ile her ne kadar kafasına silah dayamış gibi hissettirmiş olsam da adresi veri tabanından bir güzel bulduk. Saha dolabına atadık. Port olduğunu teyit ettik. Yani beni her nakil sürecinde 3-4 hafta süründüren bu süreci zorla 5 dakika içinde yaptırmış oldum.

Daha sonra uzun bir sohbetin ardından aradığım cevabı içerisinden aldım. "TürkTelekom kendi müşterilerine her zaman öncelik tanır." Bu demek oluyor ki; Eğer siz Superonline, Vodafone, Turknet ve benzeri bir TurkTelekom altyapısı kiralayarak iş yürüten firmadan hizmet alırsanız sizi bir güzel dışlarız, süründürtürüz.

Daha sonra indim aşağı en ucuz yazlık paket için başvuru yaptım. Başvuruyu alan çalışan "17 Haziran tarihine sistem randevu verdi, lütfen evde olun." uyarısında bulundu. Dedim uygundur. Tekelden alınca iki günde iş halloluyormuş demek ki.

16 Haziran 2016: TurkTelekom çağrı merkezi bir defa çaldırıp kapattı. Sanırım bu da "kargonuz teslim edilemedi" yalanına benzer bir şekilde "şikayetçi telefonunu açmadı" yalanını kayıtlara düşmek içindi.

17 Haziran 2016: Saat oldu 17:30. Gelen giden arayan soran yok. Yakın şubeyi arıyorum telefonlarına yine bakan yok tabi ki. Genel merkezi aradım ve aldığım yanıt "Size 17 Haziran tarihine randevu verilmemiş. 20 Haziran için sisteme randevu giriyorum." 

19 Haziran 2016: Turktelekom yine bir çaldır kapat yaptı. Gizli bir aşk oluştu aramızda.

20 Haziran 2016: Yakın şube takmayınca İzmir merkezden ekip geldi. Bağlantıları yaptı. Sırada kullanıcı adı ve şifreyi öğrenmek vardı. Çağrı merkezini arıyorum fakat bir türlü müşteri hizmetlerine ulaşamıyordum. Çünkü ne hizmet numaram ne müşteri numaram belli idi. Sadece TCNO biliyordum onu da girince hizmetiniz bulunmamaktadır deyip kapatıyordu. Bu içinden çıkılmaz döngünün içinde toplamda 29 dakika telefonla görüştükten sonra 4. yönlendirilen kişiden gerekli bilgileri zorla isteyerek aldım. O da vermeyecekti. Diyor sms gelecek zaten. Dedim sen ver bana şimdiden gelmez o sms falan güvenmiyorum. Kavga dövüş aldım.

Son güncelleme tarihi: 20 Haziran 2016 saat 18.00

Ülkemize has bu gerçek kesit hikaye devam edecektir...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18