Windows10’a iki de bir güncelleme geliyor diye kızarsın ama #WPA2 açığını senin haberin olmadan bir hafta önce kapatılmış olur. 😀

Apple hayırlısı ile 2 hafta içinde inşallah maşallah diyor.

Google Kasım’da yollarız diyor. Tabi telefonunuz alabilirse. 😛

Biri desktop, ikisi mobile ne alaka diyecekler olacak. Windows 10 mobile diye bir şey hayatımıza girebilseydi ondaki açık da geçen hafta kapanmış olacaktı. 🙂 Çoğu android telefon ve modem çöpe gidene kadar bu açık ile yaşayacak. WPS açığı gibi uzun bir süre @at koşturulur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Odanın %70’i cam olan kapısını kapatınca sinyal gücü zayıflamadığı halde PC’ye ulaşan wifi hızı %50 azalıyor. Kapıyı açınca 60mbps alırken kapatınca 30mbps alıyorum. 10 kere kapı açık 10 kere kapı kapalı denedim. Bilimsel kanıtım yok ama bu tip camın wifi sinyaline karşı bir soğurması(abzorbe) var diye bir teori ortaya atmak istedim.

Eşit mesafeden(~3 metre) diğer test verileri:
-- Arakat betonu ~60mbps
-- Tuğla duvar ~60mbps
-- Bu lanet cam ~30mbps

Hadi bunu tartışalım. 😀
#BilimSeyir @hkellecioglu

Ek not: wifi 2.4Ghz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 40

#XboxOneX Avrupa’ya göre bizde daha ucuza satılıyor. Buna rağmen fiyat 2700TL. € bölgesindeyiz. Kur + vergi muazzam. Konsol işi de git gide akıllı telefonlar gibi belli rakamların altına hayal olacak.

PS4 pro 1900TL civarına alınabiliyor. Ancak çoğu oyun zar zor 4K 30fps çalışıyor. Onlar da upscale ederek idare ediyor. One X’in donanım avantajı gerçek 4K avantajı sağlıyor. PS5 muhtemelen 3000TL bandına yakın olacak.

4K TV neredeyse standart haline geldi. Bu gelişim kaçınılmaz. Cüzdanlar delinecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 26
 • Flashock @flashock

  Konsol zamanında ben de kullandım ama şu ekonomik kondisyonlarda olan bizim gibi ülkeler için konsol cidden edinilmesi güç ürün gamında kalıyor benim için. İleride konsollar bence azalarak bitecek ya da çok ciddi evrimden geçecekler. Olay Stream oyunda. Ben neden donanım alayım yahu bir oyun oynamak için vereyim 59TL ayda Stream oynayayım.

  • Flashock @flashock

   @de-tl3 bende ve yurtdışında çoğu kişide öyle bir sorun yok. Pingi çok iyi olan çok insan tanıyorum 5mbit ise zaten hd için yeterli.

  • Muhammed Can @de-tl3

   @flashock valla dediğin çok doğruda dünya genelinde ISPlerin Youtube bağlantısına nasıl müdahale ettiği ortada. yarın öbür gün bu da yaygınlaşırsa üstüne giderler.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   gelecek bulutta. Sadece oyun değil tüm işlerimiz buluta taşınacak. Microsoft çok ciddi yatırım yapıyor bu işe ama 15-20 seneden önce pratik hayatımıza yerleşebileceğini zannetmiyorum.

   Bulut işi ile her şey hizmete dönecek. Oyun için ayda şu kadar ver. 4K için şu kadar daha ver, office için şu kadar ver, x yazılımına ayda şu kadar ver, +1TB disk alanı için şu kadar ver… Cihazda ne donanım var, ne kadar internet var, arıza mı var, yedeğe gerek var mı vs. dertler olmayacak.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  XBox One X, 4K konusunda SSD ile ucuyormus ancak 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ameledervis nereden çıktı bu merak ettim

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ardazeytin
   Yabanci forumlardan birinde denk gelmistim baya zaman oldu, 4K oyunlarin 30FPS olacagini ama SSD takilan XBox X’lerin bu siniri asabilecegini yazmislardi.
   Forza 7’nin gosterimde 4K 60FPS olmasi, hali hazirdaki donaniminda o hiza ancak SSD ile ulasabileceginden falan yola cikmislardi.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ameledervis mantıklı gelmiyor bana. PC donanımına sahip bir konsolun bu kadar optimizasyona rağmen bu durumlara düşeceğini düşünmüyorum. Ha bazı oyunlar var ki oyun sırasında çok ani ve yüksek miktarda okumalara ihtiyaç duyuyor. Burada bellek optimizasyonu da devreye giriyor. Geliştirici beceremedikten sonra 1080p 60fps olsa bile oyun yeri geldiğinde 0.3 0.5 saniye öksürüyor, birkaç frame atlanabiliyor. SSD de kurtarmıyor. Kimisini de kurtarabiliyor.

   Ne olmaz öyle şey deyip atıyorum ama onaylamıyorum da.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ardazeytin
   Xbox One X, optimizasyon ve konsol donanimi olarak ayni ayardaki bir PC’den cok daha guclu bu dogru ama harikulade bir donanim degil.
   RX580’un gelistirilmis hali olan bir GPU’ya sahip ve kullanilan bellek GDDR5 de olsa sistemle paylasiliyor bu da SSD kismini bana gore mantikli hale getiriyor.

   Konsollar dusuk donanimla yuksek performansi genelde yuksek renk sıkıştırmasından alırlar bu da guclu veri yoluna ihtiyac duymak demek.
   1080P@60FPS icin SSD belki ihtiyac olmayabilir ama 4K’ya ciktiginda dosya boyutu da 4 kat yukseliyor.
   Normal PC’ye gore daha yuksek veri isleme ihtiyaci da darbogaz yaratabilir.

   Belki bu yuzden olabilir, yakinda belli olur 🙂

 • Erdem Şen @foxin1907

  bu 4k saçmalığı nerden çıktı be arkadaş 🙁 grafik ayarı gelmeli konsollara isteyen 1080p 60 fps ultra da oynasın isteyen medium 4k 30 fps.. sırf bu yüzden düz ps4 modeli tercih etmek zorunda kaldım. 4k monitör olmadan hiçbir anlamı kalmıyor cihazın. bu arada uzun süre konsollarım yanına daha pc yaklaşamaz. bugün SADECE 4k ekran kartı zaten bir konsol parası o yüzden ps5 3000 TL olsa da fiyatını hakeder. zaten ps5 çıkarsa 4k 60 fps altı çıkmaz

 • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

  Xbox One X’in 4K desteği de aslında pek “gerçek” sayılmaz. Destiny 2 ve yeni Assassin’s Creed’in checkerboard tekniği ile dinamik 4K 30 fps’de çalışacağı açıklanmıştı. Daha konsol çıkmadı. İleride ne olur bilinmez. Ancak o donanımın da birçok oyunda native 4K için pek yeterli olmadığı ortada. Ha 4K, şu an ne kadar gerekli tartışılır zaten. Oyun kütüphaneleri ve içerik kalitesi önemli bugün hala. 4K, pazarlama hokkabazlığından fazlası değil oyun endüstrisi için.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   One X’e çıkan çoğu oyun sonradan cihaza uygun hale getirildi. Önümüzdeki dönemde olumlu yönde değişiklikler olacak gelen oyunlarda. Gerçek 4K sidik yarışından ziyade 20-30fps civarlarında gezen oyunlar görmek istemiyorum ben artık bu donanımlar ile.

Deep Town mining oynayanları Teknoseyir.com guildine bekliyoruz. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#miui9 beta mi6 güncelleme geldi. Fazla detay verilmemiş ama 80 90 MB güncelleme yerine 1.6 gb güncelleme gelmesi şaşırttı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 17

#turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 22

BTK engelleme furyasinda sırada oyunlar var. Bence herkes kendi iyiliği için web isaretleyerek hedefi ölü bölgeye yönlendirsin. 🙂 https://twitter.com/BTKbasin/status/917467018496020484

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

#StarWarsBattlefront2 açık beta uzatıldı mı? Hala kapanmamış sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap