İnternet aboneliğimi Vodafone Fibere taşıdım. Cuma'ya kadar bağlanacak. Taahhütte göre normal hız 35 mbps. "e" kadar değil net olarak 35. İlk 6 boyunca da 500 mbps'ye kadar kadar hız hediye. Kota yok yani sınırsız. Fiyat olarak ilk yıl 64.90 ikinci sene 74.90. ( Biten taahhüdümde Türk Telekom Adsl bağlantıya 85 TL ödüyordum 200 Gb kotalıydı) Kullanım deneyimlerimi aktaracağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

İnsanoğlu yok oluşa giderken bugün...
ABD-İran misillemelerinin 3. Dünya Savaşı korkusu yarattığı dönemde, İsrail'den 'kuş uçurtmayan' lazer silahı geliştirdiği açıklaması geldi. Savunma Bakanlığı, uzun yıllardır yüz milyonlarca dolar akıtılan ar-ge sonucunda, her ateşlemesi 1 dolar tutacak, elektriğe bağlı oldukça cephane sıkıntısı çekmeyecek fütüristik lazer silahını tanıttı.
İsrail Savunma Bakanlığı, füze, roket ve insansız hava araçlarını vurmak üzere Demir Kubbe hava savunma sistemini tamamlayacak yeni lazer sistemi geliştirdiklerini duyurdu.
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/202001091040987297-israil-hava-savunma-nizamina-1-dolara-isin-atesleyen-lazer-kilici-da-katiliyor/

İsrail hava savunma nizamına 1 dolara ışın ateşleyen lazer kılıcı da katılıyor

ABD-İran misillemelerinin 3. Dünya Savaşı korkusu yarattığı dönemde, İsrail'den 'kuş uçurtmayan' lazer silahı geliştirdiği açıklaması geldi. Savunma Bakanlığı, uzun yıllardır...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son dakika… Resmi Gazete’de yayımlandı! e-yayınlarda KDV düzenlemesi

Son dakika… Resmi Gazete’de yayımlandı! e-yayınlarda KDV düzenlemesi Elektronik kitap, gazete ve dergiler için yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Erkek giyiminde yeni moda

BeğenFavori PaylaşYorum yap

yapay zekanın insanlığa ilk saldırısı.
sonunda o gün geldi ve yapay zeka ilk saldırısını yaptı, tabi şirket, robot üreticileri ve bazı robotistler için bu bir kazacık olarak kalacak, oysa şüphe götürmeyen bunun milyarda bir ihtimalde oluşacak bir kaza olması ve neredeyse kusursuzca çalışan robotlarca yapılmış olması
https://tr.sputniknews.com/abd/201812061036511435-amazon-yapay-zeka-robot-calisan-hastanelik-etti/

Amazon'un yapay zekalı robotu 24 çalışanı hastanelik etti

Amerikan e-ticaret devi Amazon'un, New Jersey eyaletindeki deposunda yapay zekalı bir robotun yanlışlıkla ayı uzaklaştırma spreyini kırması sonucu 24 çalışan hastaneye kaldırıldı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mars’a Gönderilen Araçların Bilgisayarlarının Evrimi
Mars’a gönderilen ilk gezici araç olan Pathfinder, 1997’de gönderilmişti. Bir yörünge, bir yüzey ve bir adet gezici araçtan oluşuyordu. 6 ay kadar çalışıp dünyaya 16 binden fazla fotoğraf gönderen sondanın bilgisayar sistemi ise ilk duyulduğunda şaşkınlık yaratabiliyor. Çünkü “gezici araç” Sojourner’ın ana bilgisayarı 1977 yılı üretimi olan 2 mhz hıza sahip Intel 8085 işlemci, 512 kb ram ve 176 kb‘lık bir depolama biriminden oluşuyordu.
O yıllarda sıradan bir bilgisayarın Pentium işlemcili ve 16 mb belleğe sahip olduğu düşünüldüğünde, Sojourner için neden bu denli ilkel ve zayıf bir bilgisayarın tercih edildiğini anlamak kafa karıştırıcı olabiliyor. Aslında durum şu; 8085 işlemciler en iyi tanınan, oluşabilecek hataların en iyi bilindiği işlemcilerden biri konumunda. Dolayısıyla bir sorun oluştuğunda, nedenini tespit etmek ve “onarmak” da bilim insanları için o denli kolay oluyor. Çok daha hızlı, ancak bir o kadar da karmaşık olan günümüz işlemcilerinin davranışları ise o kadar iyi bilinmiyor.
2004 yılında Mars’a fırlatılan Opportunity ve Spirit de benzer biçimde oldukça zayıf görünebilecek bir bilgisayar sistemi barındırıyor. IBM’in 1997’de ürettiği RAD6000 ailesine mensup 20 mhz hızında bir işlemciye ve 128 mb RAM’e sahip. Depolama birimi olarak da 256 mb‘lık bir flash disk taşıyor. Bu arada RAD6000 işlemciler oldukça başarılı oldukları için birçok uzay görevinde kullanıldılar ve kullanılmaya devam ediyorlar.
Mars’a gönderilen en son araç olan Curiosity’nin bilgisayar sistemi öncüllerinden çok daha gelişkin olsa da, günümüz bilgisayarlarıyla kıyaslandığında yine de ilkel görünebilir:
Apple’ın 18 yıl kadar önce kullandığı ve G3 olarak da bilinen aileye mensup 200 mhz’lik hızı olan RAD750 işlemciye sahip Curiosity’nin bilgisayarının 256 mb belleği ve 2 gb‘lık bir depolama birimi bulunuyor.
Bu oranlar evinizdeki 8-16, hatta 32 gb’lık ram’i, birkaç terebaytlık hard diski bulunan bilgisayarınıza göre oldukça küçük görünüyor olabilir. Hatta şu an bu yazıyı elindeki 2 ghz dört çekirdekli işlemciye sahip bir “cep telefonu” ile okuyanlarınız da vardır.
Ama, o cihazın yüzlerce milyon kilometre ötede, çok ama çok düşük atmosfer basıncında, üstelik -90, +20 derece sıcaklık aralığında küçük bir nükleer reaktör ile yıllarca (minimum 687 dünya günü) çalışmak zorunda olduğu gerçeğini düşünerek kıyas yapın. Bizim hıza ihtiyacımız yok; fotoğrafı çeksin, bilimsel analizi yapsın, aracı kontrol etsin ve tüm bunları yaparken bozulmasın bize yeter.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

NASA, yaklaşık 4 yıl önce Nvidia, Maxwell GPU teknolojisiyle Ay’a çıkış sürecini simüle etmiş ve bunun stüdyo ortamında çekilmesinin mümkün olmadığını ispatlamıştı.
O dönem bunu GeForce GTX 980 grafik kartıyla gösteren Nvidia, bu kez de TX Real-Time Ray Tracing teknolojosiyle bir çalışma gerçekleştirdi ve aynı sonuca ulaştı.
https://www.gazeteduvar.com.tr/bilim/2018/11/30/nasa-ay-projesini-duyurdu/

NASA Ay projesini duyurdu

NASA, Ay için çalışmalara başladı. Proje kapsamında 10 yıl içinde Ay'a bir üs kurulacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap