#NotebookTavsiyesi Tıp okuyan bir arkadaşım,internet gezintisi,PowerPoint fln için 2k'ya bir laptop bulmuş,bana attı. Makine;
-Amd A9 9425
-4gb ddr4
-Radeon 530
-1 Tb Hdd.
-Win 10 Home
Ben de hemen;''O iş için 2k fazla,ssd'li bir şey baksın,256 ssd olsun'' dedim. Sonra kendim de biraz baktım giriş seviyesi laptoplara. Pentium+8gb ram+256 ssd'li ve Win10 içinde gelen birşey aradım 2k'ya ve bulamadım.😱 Freedos olarak 2.3k'ya buldum ama sonra da sadece 128 gb ssd mantıksız geldi. Tamam hızlı olucak ama kapasite çok az ve Freedos. Onun attığı makine daha mantıklı geldi ve ''al'' dedim.

Zamanında athlon x2+2gb ddr3+4250'li bir laptop almıştım ablama. +4gb ram ve 128 ssd ile hala kullanıyor bu arada. Ama ben onu 700tl'ya almıştım. Arkadaşın attığı sistem de zamanına oranlarsak aynı sayılır. ''Ekonomik'' bilgisayarların 2k olduğunu yeni farkettim... Aydınlandım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam.Arkadaşımın Faturası olan İphone'un imei'si çalınmış. Ben ekran değişimi yapan telefoncudan şüphelendim. Yurtdışından aldığı telefona kayıt yapmıştır kesin. Ben başka telefoncuya soralım dedim. Ona aldığı yere götürüp,numarasına tanımlamasını söylemişler. Ben bu konulara pek hâkim değilim. Mantıksız geldi açıkçası. Bir sorayım dedim. Başka yerde düzeltilemez mi bu imei 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bulut Fırat @kurabi

  Klonlanan imei'de ne yazık ki tek çözüm, fatura ile birlikte imei'in tek bir telefon numarasında kullanılması için dilekçe vermek. Eskiden operatörler aracı olarak bu işlemi üstleniyorlardı sanırım artık e-devletten tüketici kendi yapıyor bu işlemi.

  Telefon numarası değiştirince de tekrardan bildirmek gerekiyor, garanti bitse bile faturayı saklıyorsunuz falan yorucu bir süreç. Geçmiş olsun.

 • Airoso @airoso

  satın alınan yere gidip dilekçe gibi bir şey verip numarayla eşleştiriyorsunuz imei, doğru yani 🙂

  • Airoso @airoso

   "Yurtiçinde herhangi bir firmadan satın almış olduğunuz cihazlarınıza ait IMEI numaralarını eşleştirebilmeniz için bir kereliğine cihazı satın almış olduğunuz firma ile irtibata geçmeniz ve T.C kimlik numaranızı ya da yabancı kimlik numaranızı ilgili firmaya ibraz ederek eşleştirme yapmanız gerekmektedir. IMEI numarası değiştirilmiş cihazın kullanıcısı; cihaz ithalat yolu ile alınmış ise ithalatçı veya imalatçı firmaya başvurmalıdır. İlgili firmanın yapmış olduğu ilk eşleştirmeden sonra https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-cep-eslestirme adresi üzerinden başka GSM hattı ile eşleştirme yapılabilmesi mümkündür.

   Bu türde bir cihazın ithalatçı veya imalatçı firmasına ulaşılamaması halinde, gerçek cihazın kullanıcısına ait abone numarası, adli merciler tarafından tespit edilerek Kuruma bildirilebilir."
   BTK sık sorulan sorular sayfasından

 • Batuhan @achfighter

  Arkadaşının telefonunun IMEI numarasını değiştirip onun orijinal IMEI numarasını başka bir cihaza mı kopyalamışlar? Öyle olduysa faturayı ibraz ederek BTK'ya şikayet edin. Gerçi burada başka suçlar da işlenmiş gözüküyor. Sonuçta hırsızlık mı dolandırıcılık mı bir şeyler var. Bakalım ne çıkacak ben de merak ediyorum.

 • andacatasayar @andacatasayar

  @arcfighter @airoso @kurabi Anladım. Telefon İphone 6. Uğraşmaz büyük ihtimal. Aldığımız yere götürüp,hattına kayıt edicez anlaşılan. Öyle kullanır. Telefon da evladiyelik olur ya da satarsa biraz ucuza vericek artık. Dedim ekranı ben takarım çok zor değil diye de. En son dedik hadi işi bilen yapsın. Yapmış... Cevap veren herkese teşekkürler.

#SamsungGalaxyNote8
TS elitist derlerdi de inanmazdım 🤣 Ya 10 serisi dışında Samsung sorana direk ''eskidi,s10e,s10 bak'' deniyor. Ya en az 1000-1500tl fark var. Adam parayı biriktirecek bu sefer ''az daha ekle Note 10 al denicek''. Bunun sonu yok. Adam s8,s9,note 8 parasını nasıl biriktirdi? Hem kendim için konuşursak; Ben S10 ailesinde sadece Plus'u alırım. Diğerlerinde ön kameranın yuvarlak oluşunu sevmiyorum. Note 8'in de arkadaki düzenini Note9'dan başarılı buluyorum. Ben Note 8 alırım hiç düşünmeden. S8 evet,biraz eskidi ama Note farklı bir şey. Ve genel olarak tecrübe ettiğim şey;yeni çıkmış alt seviye ürün yerine,eski amiral gemisi alınmalı. Maliyet kaygılı ürünün her şeyinde bir ucuzluk oluyo. Mesela a9 yerine s8 alınmalı gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Pil sıkıntı, güncelleme ile dahada kötüye gidenler var ( biri arkadaşım ) hergün 2 posta şarj ediyor. Ha bu dert değilse performansı zaten üzmez güzel cihaz, kamerada güzel daha ne ? ama işte pilin dermanı cepte birde powerbank taşıyacak çok takıyorsa, yoksa hiç bulaşmasın note 9'a kassın dahada biriktirsin onu alsın.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun Bak böyle desinler okeyim. ''Eskidi'' ifadesine katılmıyorum.
   Pil mevzusununa gelirsek te; Her telefonda böyle sorunlar olabiliyor.Güncellemeyle daha kötü hale gelebiliyorlar. Pili S10e'den daha büyük. Tamam mAh değeri tek başına yeterli değil ancak benzer sorun onlarda da olabilir.

  • Orcun @orcun

   @andacatasayar Ya öyle kitle var. '' kaç yıllık ya alınır mı o paraya çöp '' diyen hep var ve hep olacak. Note 8'de o cpu biraz sıkıntılı pil ömrüne de katkısı büyük, e şimdi ekranda aod olayı var saati şuyu buyu gösteriyor ama işte pil ufak, 3300 mah üstüne birde ekran 6.3 inç. Amoled olabilir ama büyük ekran işte e donanım hızlı güzel ama pile bunlar yük. https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note8-review-1659p4.php Mesela burada test edilmiş iyi güzel ama bu testler hep cihaz ilk çıktığında falan yapılıyor. Üstüne büyük android güncellemesini de samsung hemen vermedi note 8 için, ki çıktığı dönem 9 pie vardı diye hatırlıyorum ama bile bile 8 ile çıkarttı sonra 9'u daha sonra verdi. Benim arkadaşım abartmıyorum ama küfrediyor, çocuk memnun değil. Ama ne yapsın ? mecburen katlanıyor. Çıktığı dönemde almıştı bende 1 hafta kullandım ondan ödünç alıp vs ben o ilk halinde bile memnun değilken bana diyor ki ya eskiden en kötü akşama kadar gene idare ediyordum şimdi hiç edemiyorum aynı kullanım şartında öğleden sonra illa ki bitiyor. S10e büyük bir ihtimal note8'den kamera pil performansı ve işlem gücü olarak daha iyidir. Ama işte note 8'in olayı da kalem, zaten tekte adam gibi artısı o başka pek yok.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun Daha iyisine iyidir canım 😀 Bence farklar 1500tl yapmıyor. Tasarımı da daha güzel geliyor bana. Tabi bunu bir artı sayamayız. Kişisel. Alan adamın şuan ki kullandığı telefon fena değilse biraz bekle denilebilir.

  • Orcun @orcun

   @andacatasayar Hani bilmiyorum ama 4500 lira şuan internette note 8 var. Telefoncu olur işte alım satım yapan kişiler olur vs. 4000 4300 lira arası sıfır kapalı kutu jelatinli faturalı note 9 satıyorlar. Bu da mesela bir tercih ? hatta mesela diyelim telefoncu karta az vade farkı katıp taksitte yaptırabilirsin.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun Orayı karıştırma reis 😀 3000'e benle aynı mahallede 1.5 aylık Note 8 var 😀 Biz bunları Teknosa'dan telefon alacak insanlar gözüyle konuşalım 😀

  • Orcun @orcun

   @andacatasayar 2. ele girersen ohoo 3500 3700 e falanda note 9 bulursun. 😀 Ama işte gene gidip teknosadan 4500 yada 4700 liraya almana değecek mi note 8'i ? birde bu var. 😀

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun Note 9'da 6k. 1.5k eskiyi almak için yeterince büyük bence.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Genelde burda bilinçli ve tecrübeli insanlar olduğundan eskimiş sistemler yerine, güncelleme ömrü yeni başlamış yeni modelleri önermeleri normal. Bir de malum ikinci el meselesi var. Elinizde yıllandırmaz ve iyi bakarsanız ikinci el değeri de yüksek olacak. Apple değil bu cihazlar hurdası para etsin.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @gamsizm Güncel,yeni ürüne saygım sonsuz da arada önemli fiyat farkları var. Ne kadar güncel olursa olsun Android tarafında firmalar en fazla 1 android sürümü güncelliyorlar. S10'u aldık diyelim. Sanmıyorum Android 11 serisi gelsin. Pie'yi 10 yaparlar öyle kalır. Note8'i çıktığı gibi alan adam,Android 8.1'di şimdi Pie oldu ve bir daha güncellenmiyecek büyük ihtimal. Aldığımız cihazın marka tarafından 1 sene kâle alınması beni güncel cihaza ikna edemiyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @andacatasayar Tamam da o mantıkla eskisi daha da eski kalacak 🙂

  • andacatasayar @andacatasayar

   @gamsizm Güncel olanda çok güncel değil 1 sene önde sadece 😀 1 sene için tasarımını sevmediğim ve en az 1500tl fazla olan telefonu almak çok ta akıl kârı gelmiyor.

  • Orcun @orcun

   @andacatasayar Ek olarak birde şu var. Android telefon ne olursa olsun isterse 5 kameralı vs her zaman muadili var. Biliyorsun ki çünkü seneye dahada iyisi çıkacak, ömrü aslında nereden bakarsan bak 1 yıl falan, 1 yıldan sonra yenisi çıkınca maddi değeri bir anda düşüyor. Diyelim 5 bine aldım, seneye sıkıldım yenisini alıcam o daha iyi vs kaça satarım sence ? 3 bine zor satarım bırak 3 bini 2500 falan. Ki bak o da talep olursa, xiaomi cihazlarda mesela o talep pek yok, lg falan hiç yok, samsung harici çoğunda böyle ki samsung cihazda bile zorlanıyorsun.

   Note 8 diyoruz bir sene evvel ki hadi ondan önceki note 5'i ele alalım, ben diyelim koydum satıcam vs. abartmıyorum ama 1 ay uğraşırım satmak için ve gene de istediğim rakama piyasa fiyatında bile olsa satamam çünkü çok eskidi. Ve muadili çok çok fazlaca var. Bu olayı kıran yok eden tek cihaz var o da iphone, bugün bak abartmıyorum 6s'i veya iphone 6'ı al koy piyasa fiyatından 100 veya 50 lira da uyguna vs. abartmıyorum ama aynı gün büyük bir ihtimal satarsın. Ki bu ip6 özelinde konuşursak alet 2014 model, note 5 dedim sana o bile 2015 aslında ama şöyle bir bakınca görüyorsun ki çok şey değişmiş android telefonlarda donanımlar uçmuş kaçmış ve orta segment cihazın performansı note 5'den büyük bir oranda çok daha iyi olacak. Çünkü android cihaz ve alternatifi var, iphone öyle değil.

   Ha ama telefonu alıp kullanıp cekmeceye atan bir kesim var, yok değil varlar. Ama işte o adamlara da bakarsan her sene telefon değiştiriyor veya bir alıyor 3 4 sene kullanıyor. Ben yapamadım bu hadiseyi hep sattım, yenisini aldım hop eskiyi sattım vs. çünkü maddi bir değeri var, atıyorum 2 sene önce 5 bin lira verip aldığım şeyi neden satmıyorum ? niye çekmeceye atayım ? orada durup niye ölsün ? ha bunu yapmam için 5 bin lira leblebi çekirdek parası olması lazım ki öyle yapabileyim. E günümüz şartlarında böyle olamıyor malesef, android cihazlar o yüzden iphone'a göre 2. el muhabbeti cihazın değerinin ölmesi olayında daha kötü bir durumda.

   Yukarda iphone dedim mesela hemen örnek vereyim. Mate 20 pro https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-modeller-huawei-mate-20-pro-128gb-black-670061674/detay kişi kim tanımıyorum ama 1 aydan fazla süredir ilanı aktif ve fiyatı da piyasaya göre uygun sayılır. E ama ilan duruyor ? https://urun.n11.com/cep-telefonu/huawei-mate-20-pro-128-gb-huawei-turkiye-garantili-P331046274? sıfır en ucuzu 5690 liraya yakın, e 2. eli de 3900 lira ve gene satılmamış. Neredeyse arada 1800 liralık fiyat farkı var. Ve bu cihaz çıkalı daha kasım sonu aralık gibi mi ne bize geldi bu alet yanılmıyorsam daha bak geleli 4 veya 5 ay olmuş, yani yepyeni model ve cihaz, e adam 1 aydır niye 3900 e satamamış ? çünkü piyasası yok.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun Tabi canım bende ondan diyorum. Sen Note9'u aldın diyelim. Seneye yine eski 😀 Durum böyle olunca bende diyorum ki Note9 alıcam diye çok kasma. Note8 alıyorsan tamamdır. 9 alsan da 8'den 1 sene farklısın 😀 1 sene içinde fiyat farkı değmez diyorum. Note 8 yerine iphone 8, Note 9 yerine de XR almak kesinlikle çok daha mantıklı. Hatta senle İphone 7 muhabbeti yapmıştık. Ama konumuz bu değil 😀 Mate 20 pro zaten... hepten zengin işi 😀

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @andacatasayar Ben sana katılıyorum, bence de epi topu 1 sene daha güncel olacak diye o kadar fiyat farkına değmez. Android tarafında en pahalı modelleri almanın mantığını anlamıyorum ben. O kadar para vereceksem iPhone alırım, hiç değilse satarken değeri o kadar düşmez. Ya da satmadım, uzun süre kullanmak istedim diyelim, kafadan 5 sene falan güncelleme alır, parasına değer. Aynı parayı 2 sene sonra fiyatı yarıya düşecek ve yazılımı eskiyecek bir Android telefona neden vereyim ki? 6-7 bin liralara Android satar oldular, kim, hangi mantıkla alıyor, ben anlamıyorum. Vardır bir bildikleri, milletin parasını nasıl harcayacağını söylemek benim haddim değil, ama kafam basmıyor işte neden aldıklarına. Ben de Android'e geçtim, gittim 2000 bin liraya Nokia 8 aldım, gayet de memnunum. Benim 2 bin liralık Andoridle yapamadığım neyi yapacak 6-7 bin liralık Android telefon, çok merak ediyorum. Profesyonel, üretim amaçlı ek kullanım senaryoları sunuyor olabilir, video çekiyordur, kamerası şusu busu yüksek olsun istiyordur, eyvallah, ama bu telefonları alanların kaçı böyle kullanıyor ki? Instagram'da kız/oğlan kovalayacak, Spotify'dan müzik dinleyecek, Youtube'dan video izleyecek sıradan kullanıcı için ne farkı var iki telefonun? Ben bulamıyorum bir fark.

  • Orcun @orcun

   @andacatasayar İşte her türlü zarar ettiğinden almışken bari bir tık daha iyisini almak o yüzden daha iyi oluyor. Ha aradaki farka bakarsan mesela bence gm 9 pro al bin kat daha iyi, 1600 liralık alet ama performansı ekranı vs çok iyi, e aradaki farka değer mi note 8 bile olsa ? yanılmıyorsam hala sıfırı var note 8'in ama 4500 lira falan zorlasan 3 tane gm 9 pro alıyorsun. 😀 Tabi ki zevk meselesi ama maddiyat sıkıntıysa veya zorlanacaksan 3 katı fiyat farkına değer mi ? Hani bence çok zorlanmıyorsa note 9 alsın daha iyi, çünkü gene eskiyor. Bari en azından pili daha iyi performans daha iyi vs. e birde 9 ile direkt geldi diye hatırlıyorum. Hani alsa alsa daha çıkmadı ama android 10'u alır.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @orcun @ermanyurdakann Tabi canım.Günlük kullanımda j6+ al. Arkası da cam. Birde kırmızısı var ateşş 😀 1000tl 😀 Note soranlar genelde ''o kadar telefondan anlıyoruz. Eski de olsa bi Note alalım.'' gibi 😀 Bende bu kafadayım 😀 Note9 bana bir şey katmıyacağı için Note8 alırım 😀 Tipi daha güzel. Güncelleme de almasın. 2.senesini doldurunca da custom rom'la yine isteğini kur 😀 İphone'cular da ''bir daha 5 sene telefon almam'' gibisinden. Onlar da haklı 😀 He android'te aslında daha uzun süre kullanabilmen lazım telefonu. Sonuçta daha çok donanım alıyosun. Ve Custom rom kurabiliyosun. Mesela ben İphone 4'ün rakibi HTC Sensation'a CM12 attım ve kullanabiliyorum 😀 İphone 4'ü kullanamazsın bugün 😀 Tabi iphone'un parçası,2.eli çok daha iyi. Ve teknik olarak; İphone 4 2013-2014'te güncellenirken, HTC hübele hübele 😀

  • Daviance @daviance

   @ermanyurdakann bunları düşünmene gerek yok dediğin gibi iphone ver parayı hem uzun vadeciysen rahatsın hemde satacaksan ben bunu yaşadım,gördüm o yüzden hep ucuz android alırım üzmesin diye.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @andacatasayar Rom mom o işlerle ne yoracağım kendimi 😀 PC'yi yeterince kurcalıyorum zaten, telefon telefon gibi olsun, çalışsın sadece, uğraştırmasın beni yok rommuş yok rootmuş bilmem neymiş. Tabii bu da yine kişisel tercihtir, bunlarla uğraşırım, telefonun ömrünü uzatırım diyen adama diyecek bir şeyim yok, kolay gelsin derim ancak.

  • Daviance @daviance

   @ermanyurdakann o işlerle uğraşmıştım sony L vardı yemin ederim hiç anlatılanlar gibi değil evet uçuyor telefon ama bekleme modunda birden kapanıyor veya ses codeci eksik o yüzden ses karakteri değişiyor konuşmada vs ,arayan ulaşamadım sana diyor bi baklıyorsun uykuda kapanmış telefon ,sonra milleti haklı çıkarıyosun dandik telefonun olduğuna 😀 ,orj gibi olmuyor.

   yapan habire changelog yayınlıyor yok gıçını düzelttik yok nigtly verdik vs vs 😛 hadi elle recovery aç updatele sorunun hallolmadığını gör vs vs bi dünya iş en ucuz telefon bile o işkenceden iyidir.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @ermanyurdakann Tabi canım. Hem o telefon custom rom yapılcak kadar eskiyene kadar 2-3 yaşında olması lazım. O zamana kadar da yaşamıyorlar 😀 Ekran kırılır,yeni telefon alınır genelde. Uzun yıllar kullanım için İphone daha güzel.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @andacatasayar İşletim sistemini, tarzını, tasarımını şusunu busunu beğenmeyen beğenmez, ona diyecek bir şey yok, ama uzun kullanım için gerçekten en mantıklı seçenek hala iPhone. Bende bir tane 4S reis vardı, neler gelmedi ki başına, en son üstüne sıçtım telefonun hala çalışıyordu, hala çalışıyordu! 😀 Tiksinmesem ve kullanmaya devam etmek istesem şu an çekmeden çıkarırım, şarja takarım, çat ekran gelir, normal kullanırım, her şeyi çalışıyor. Sağlam yapmış adamlar, hiçbir şeye değilse buna saygı duymak lazım 😀

  • andacatasayar @andacatasayar

   @daviance Tabi canım. işkence. Birde biraz eski rom kurmak lazım. Stabil olması için. Kıçı-başı düzeltilmiş olandan 😀 Android'te ne kadar yazılımı düzeltebilsen de donanım da kalıyosun bu sefer. Atıyorum benim HTC'nin bi parçası bozulsa bulamazsın. İphone 4 her yerde tamir edilir 😀

  • Daviance @daviance

   @andacatasayar Birde dediğin gibi geçen yıl nokia 8, xz1, p8 gibi amiral gemileri çeşitli kaygılardan uygun çıkmıştı piyasaya malesef o pencere kapandı bu yıl ,o yıl altın gibiydi bende bir p8 aldım 1300 liraya hala kullanıyorum ,asla pocofone gibi bir telefon bu modellerin standardına yaklaşamaz en alt kalitesi bile onlardan kaliteli ,bu yüzden iphone gene mantıklı olmaya başladı.

 • Master @master

  Paran neye yetiyorsa onu al. Hatta Note 8 e bile gerek yok yeni çıkmış bir model olmak şartıyla 1500-2000 liralık her telefon günlük kullanımda yeterlidir. Fazlası keyfine kalmış ne kadar lüks istediğine bağlı.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Lafın ucu bana da geliyor o yüzden kısaca yazıyorum,eski samsung almak pek mantıklı bir seçenek değil,üzerine 2 yeni nesil geldiği zaman cihaza destek iyice kesiliyor ve örneği bol bol var.
  Ek olarak o bahsi geçen model genel olarak pil konusunda zayıf kalan bir cihaz bana göre,kendi almak istemediğim bir şeyi tutupta al diyemem kimseye,benim yazdığım sadece tavsiyeden ibaret,kimse gidip kendi akıl filtresinden geçirmeden,kendi mantığına uydurmadan da iş yapmaz diye tahmin ediyorum.

Mate 20 Lite nasıl bilirsiniz ? Arkasındaki kameraların üst üste oluşunu ve çentik gibi bir sürü detayını beğenmemiştim ama mağazada gold rengini görünce tav oldum 🙂 Ekranı da Ips. Benim gibi senede 1 ekran kıran birisi için bu önemli 🙂 Kirin 710du sanırım. Snapdragon 660'a denk mi,daha mı iyi ? Oyun oynarım ama öyle Pubg değil. Modern Combat,Real Racing,Nova gibi oyunlar. Bunların optimizasyonu iyi olduğu için Pubg kadar zorlamadığı görüşündeyim. Zaten Note 4'te bile akıyodu bunlar. Android 9'u aldı mı? Oreo'da kaldı mı ? S8,S9 daki gibi düşürsem beş parça olacak hissi veriyor mu? Ve kullananlar genel olarak memnun mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Mate 20 lite yerine daha ufak çentikli daha uygun fiyatlı p smart 2019'a baktın mı ? hani nereden baksan 400 500 lira fark var. Cpu gpu aynı, kamerada elbette mate 20 lite bir tık daha iyidir, işte type c yanılmıyorsam var, öbürü micro usb vs.

 • BRN @brnspawn

  Güzel telefon ama orta düzey bir model olduğunu unutmamak lazım. Arkadaşımda var. Çift kamera ile oyuncaklar iyi ama fotoğraf performansı beni pek tatmin etmedi. Ekranda da renkle soluk ve mono hoparlör. Ama performans olarak yerli bir telefon. Huawei'nin güncelleme sicilide temiz ve telefonun batar performansı çok iyi. Bence bi GM9Pro'yu da değerlendir.

#akış Benim hayalimdeki mesleklerin hepsini de yapay zeka tehdit ediyo anasını satıyım. Her Black Mirror izlediğimde kızıyorum. N'apalım hepimiz yazılımcı mı olalım? Keşke 70-80 doğumlu olsaydım....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15

#LaptopTavsiye Ya bu insanlar neden bilene değil de uydurana inanıyor anlamıyorum. Arkadaşıma laptop bakıyoruz. 4k'ya bir MSI bulduk. i7 6700HQ+16 ram+128gb ssd+gtx970m. Aynı bölgede bir de elden alıcak. Bölümde yeni bilgisayar alanlara da sormuş. 1050 daha iyiymiş mimarlık için fln. Hayatında ilk defa 2+ çekirdek bilgisayarı olmuş konuşuyo. 970 kullandın mı da 1050 daha iyi diyosun. Hem mimarlık için nasıl daha iyi oluyo. Oyunda iyi olan kart,mimarlıkta kötü mü oluyo. Anlattım sayfalarca. Dedim 970m bi eskinin en iyi 2. kartı. 1050 daha yeninin en kötü kartı diye. Hem 1050'ler genelde 2gb. 970m 3gb. Onu da geçtim makinede 16 ram ve ssd var zaten. O 1050'li 8gb ram'li ve 1tb hdd'li laptobun benim 10 senelik 740qm'li makinemden farkı yok genel kullanımda. Bizimki de 1050'li laptoplar daha pahalı ya onları daha iyi sanıyor. Bana güvenmiyor. Saçma detaylara bakıyor. Resmen almamak için kusur arıyor. ''Kanka, bunlarda nesil diye bişey varmış. Senin Msi 6. nesilmiş,1050'li HP 7. nesilmiş. Fark olur mu?'' 7. nesil olan i5. 6. nesil olan i7 zaten. Dedim 1 nesilde i5,i7'yi geçemez diye. Hem kaldı ki iyi olsa bile 16 ram ve ssd var. Dahası;MSI'ın kasası,soğutması,ekranı nerde,bir de HP'nin 600$'lık TN panelli,leğen plastiği kasası,saç telinden ince soğutucusu nerde. Satıcıları da çıldırtmış. Dedim 970'liye bi bak,buluşun. Olmazsa başka bakarsın. Koca akşam aradım 4k'ya daha iyi bir laptop bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Leto Atreides @leto

  Sonuna kadar haklısın ama boşver üsteleme. Şimdi seni dinler 970m'li aleti alır 3 ay sonra bir şey çıkar suçlusu sen olursun.

  Bu arada işlemci konusunda şöyle bir şey var, 7. nesil i5 6. nesil i7'den iyi değil ama 8. nesil i5 7. nesil i7'den iyi. 8. nesilde çok fark var çekirdekler iki katına çıktığı için.

 • Ali Mali @mali5481

  bırak bildiğini yapsın bir şey olsa seni sorumlu tutar

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Mimarlık yazılımlarında ekran kartı önemli, oyunda kartın iyi olması, 3D yazılımlarda iyi olacağı anlamına gelmiyor. İ7 970 24 GB RAM ve Gtx 275’li bilgisayarda 3ds max yazılımına autocad planı atınca kasılıyordu. Gtx 690 yerine Quadro 4000 aldım. ( tr3d sitesinde gaza getirdiler) Yazılım aynı şekilde kasılmaya devam etti, üstüne küçük fanın çıkardığı ses çalışmayı zorlaştırıyordu. Mimari ve 3D alanlar için tavsiyem seri atlayarak çalışmalı. Gtx 770, Gtx 1070 ve Gtx 3070 diye devam edeceğim. 1050 yerine 970 daha iyi seçim olacaktır.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @awsalli Teşekkürler. Dediğin gibi performansı etkileyen bir sürü faktör var. Cuda sayısı,shader sayısı,çekirdek hızı fln. Her kartın amacına göre bunlar farklılık gösteriyo bunu biliyorum. Quattro serisinin değerleri GTX serisinden çok farklı özellikleri fazla ya da az olabilir. Ama o 1050 daha iyi olur diyen bunları bilmiyodu zaten. Hem baktığımızda 970'te daha fazla donanım alıyoruz. 1050'nin saat hızı yüksek. Bu durumda da 970 daha uygun gözüküyo. Oyun dışındaki kullanımlarda bu değerler daha önemli oluyo genelde. Biz de daha 2.sınıf olduğumuz için bilgisayarları zorlayamadığımızdan çok bir bilgimiz yok açıkçası 😀 70'ten şaşma diyosun 😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @andacatasayar Autocad yazılımında 1050 bile iş görür. Autocad planı 3ds max yazılımına attığında çalışmanın zorluğunu fark edeceksin. Üstüne piyasadan gelen rezil ötesi çizimler eklenince sıkıntılar artmaya başlıyor. Bina tasarımı, çevre düzenlemesi derken 50-60 milyon polygona çok rahat ulaşılıyor. Okul hayatında olmasa bile, iş hayatında 70’ten şaşmamak lazım. İç mimarlık seçtiğim güne lanet ediyorum.

  • andacatasayar @andacatasayar

   @awsalli En masraflı meslekler. Siz piyasada çalışıyosanız birkaç sorum olucak 😀 Ben hep İstanbul'da üniversite okumak istiyordum. Her Türk genci gibi. Lisede,ilkokulda bunun hayaliyle ders çalışırdım. 😀 Tercih yaparken,işte sağlam bölüm fln gibisinden seçtim mimarlığı. Tabi merakım da yok değildi. İstanbul sevdası için merkezi yatay geçişle Mimar Sinan En-tas'a geçebiliyorum gibi gözüküyor. Tabi yetenek sınavı da var. 2 sene kaybetmek çok umrumda değil. Acaba Endüstriyel Tasarımcıların Türkiye'deki yeri ve mesleğin geleceği hakkında bilginiz var mı? Çoğu insan harika buluyo ama biraz fütürisrik insanlar da yine Makine Müh. gibi onun da yapay zeka tehlikesi altında bulunduğunu söylüyorlar. Benim hayalimdeki mesleklerin hepsini de yapay zeka tehdit ediyo anasını satıyım. Black Mirror her izlediğimde kızıyorum. N'apalım hepimiz yazılımcı mı olalım. Keşke 70-80 doğumlu olsaydım....

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @andacatasayar Özgün tasarımın olduğu meslekleri yapay zeka tehdit edemez. En-tas bölümü ve diğer bölümler için isteğin olması lazım. Tasarımın olduğu meslekler bence zor. Mesela mimarlık fakültesini bitiren kişilerin bazıları farklı bölümlere yöneliyorlar. Mesleğini yapacak kişilerin bir kısmı teknik çizimci, 3D görselleştirme, şantiye, pazarlama departmanı gibi alanlara yönelmek zorunda kalıyorlar. Her mezun olan kişi, konsept tasarımlar yapıp, adını duyuran bir mimar olamıyor. En-tas bölümünü araştır, hangi alanlarda iş bulabildiklerine bak, Sırf İstanbul’da okuyacağım diye bilmediğin bölüme yönelme.

#Windows Win10 kurulu makineye Dual Boot olarak Win7 kurmak istiyorum. AOMEI Partition Manager ile diski böldüm ancak Win 10 kurulu olduğu için disk GPT. Diskin bir bölümünü MBR yapma şansımız yok mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#LaptopTavsiyesi Herkese selam. Arkadaşım 4.5-5k aralığına laptop bakıyor. Bana sordu. 2. el bakıcağımız 1050ti'lı ya da 970m'li makineler de var. Sıfır olarak ta ben Dell Vostro 5481'i söyledim. Daha fazla ekran kartı alabildiğimiz modeller var ancak çoğunda ssd olmuyo ve markaların giriş serileri oluyo.İşte soğutması,kasası ve ekranı kısılmış modeller.Ve 5k'nın altına da çok mx150 seçeneği yok. Bir Casper var gibi birşey. Dell'in 256'lık ssd'sine göre fiyatı çok uygun ve Vostro serisi sonuçta. Emin olamadığım tek şey mx130. Mühendislik-mimarlık çizim programları için yetersiz gelme ihtimali varmıdır? Vostro serisi'nin çok sağlam olduğunu söyledim 😀 Yanılmıyorumdur inşallah 😀 Kullanmadım sonuçta. Bilinen bir sorunu varmıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#fikrimvar @agg1401 Buna benzer bir iş olarak mod yapımcılığı olabilir. Daha anlaşılır ve daha pratik. Mesela Asetto Corsa için mod yapıp bunları parayla satabilirsin. Ya da bir site oluşturup mesela yemeksepeti gibi ''modsepeti'' 😀 Ben seçiyim işte rfactor,asettoo corsa,project cars gibi sonra da arabanın kaplamasını,sesini,fiziğini. Sen yapıp bana yolla. Bu arada güzel fikir oldu bu söylemesemiydim?🤣 Ama her şeçimi hesaplayıp test etmelisin. Amatörün yapabileceği bir iş değil. Kişiye göre oyun fikri için de adamın seçebileceği tüm kombinasyonları bilmen gerekir. Sen siparişi alıp 2 sene sonra yaparım diyorsan o iş mantıksız. 2 senede senden iyi oyunlarda çıkar,kimse 2 sene bekliyeceği oyun için para vermez vs. İşte pre-order'ın kişiye özel olanı. Pek istiyeceğim bir şey değil. Mod işi daha hızlı ve pratik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#andriod Beyler selamlar. Arkadaşım'ın usb portu bozuk bir telefonu var. Galaxy j3 2016. Usb portu şarj ediyo ama bilgisayara bağlayınca ''bilinmeyen aygıt'' oluyo. Başka kablolar da denedik,bilgisayar da. Hatta samsung dev'dan sürücüleri de kurdum ama yok. Bu telefona nasıl rom atabiliriz 😀 ''FlashFire'' diye birşey buldum ama pek inanmıyorum 😀 Kingoroot ile rootlayıp bu uygulamayla rom atabiliyomuşuz. Custom recovery fln gerek yok deniyor. Bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap