AMD Rx 6900 xt 10 bin liraya sizce alınır mı? Sıfır ürün, referans model ve Amerikadan geldiği için garanti yok(edit: türkiye garantisi yok, abd'de var). 6800xt kovalarken arkadaşım böyle bir teklifte bulundu ama ürünün fiyatı çok içime sinmiyor. Tabii Türkiye'de o kartı 20 binden satıyorlar o ayrı bir konu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Ekran kartı stok takibi yaparken buna denk geldim. Satıcı Hepsiburada. Fiyat 40 bin TL. Küçük uyanık esnafın fiyatı bile 36 bin TL 🙂 Bundan sonra istedikleri kadar indirim yapsınlar, bu fırsatçılıklarını gördüm ya artık kuruşluk ürünün alışverişini yapmayacağım hiçbirinden.

https://www.hepsiburada.com/msi-nvidia-geforce-rtx-3090-surprim-x-24gb-oc-384bit-gddr6x-pci-e-4-0-ekran-karti-geforce-rtx-3090-suprim-x-24g-p-HBV000014V8AP?magaza=Hepsiburada

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

#teknosoru Ethereum kaç dolara düşerse madenciliğini yapmak "karlı" bir iş olmaktan çıkar ya da "yapmaya değmeyecek" düşüncesi hakim olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Teknosoru #Ethereum #kriptopara #ekrankartı

Yeni nesil ekran kartı almak için takipte olanlardan biriyim ve bu işin mining ile alakalı birkaç sorum var. Ne kadar düşerse stoklar düzelir onu merak ediyorum, ona göre bir dua kasacağım (şaka) 😀

--Bilmeyenlere ama ekran kartı almak isteyenlere, merak edenlere kısa özet:
Öncelikle, benim gibi konuyla alakalı olmayanlar için "Bu grafik ne ya?" sorusuna basitçe cevap vereyim: Bu, ekran kartı stoklarını mahveden Ethereum'un değer grafiği. Genel olarak yanlış biliniyor, aslında ekran kartıyla madenciliği yapılan şey Bitcoin değil altcoinlerden olan Ethereum. Gördüğüm kadarıyla her ne kadar düşüş ve yükselişte benzer kaderi paylaşsalar da bizi ilgilendiren şey Bitcoin değil, Ethereum. Bu Ethereum çok değer kazandığı için şu anda piyasadaki tüm ekran kartlarını satın alıp Ethereum adlı kripto parayı kazarak gelir elde ediyorlar.
--

Seneler önce ekran kartı alırken yine aynı sorunu yaşamış, Nisan 2018 gibi Amazon üzerinden zor bela bir kart -Rx 580- almayı başarabilmiştim. Şimdi grafiği incelediğimde o tarihte zor da olsa kart alabilmiş olabilmem tesadüf veya benim başarım değilmiş, muhtemelen değer kaybından ötürü talep azaldığından benim de alabilme fırsatım olabilmiş çünkü ilk kırılma grafikte işaretliğim 1. kısma tekabül ediyor bu ay.

Ardından yine artar olmuş ve tekrar inmiş. Ben ekran kartını aldıktan sonra bir daha dönüp bakmak istemediğimden ötürü stoklar ne zaman tam olarak düzeldi, bilmiyorum. Grafiğe bakarsak ya 2. kısımda ya da 3. kısımda bu olmuştur diye tahmin ediyorum, ya 2018 yazı ya da 2018 sonu ve 2019 başları.

Şimdi Ethereum kaça inerse artık insanlar madencilik için kart almayı bırakır? Eğer şiddetli bir kırılma ve 600 civarlarında olması bunu sağlamışsa geçmişte(yani 2018 yazında kart bulunabilir olmuşsa), şimdi de bu yetecektir.

Son olarak, kart bekleyenler için umut verici bir geçmiş var ortada. Grafikte gördüğünüz gibi Ocak 2018'de 1370 dolar civarına çıkmış değeri ve 26 Mart tarihinde yani 2-3 ay sonra 378 dolar değerine çakılmış. 2 sene sonra aynı tarihlerde yine birden uçuşa geçmiş. Belki aynı senaryo gerçekleşip Mart-Nisan gibi yine çakılır ve piyasa rahatlamaya başlar. Borsadan pek anlamam ama şu grafik bu işin resmen kumar olduğunu gösteren nitelikte.

Grafiğin kaynağı: https://tr.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün Cyberpunk ayarlarıyla uğraşırken bilgisayar oyunu oynamanın artık ne kadar zahmetli ve yorucu olduğunu fark ettim:

Ekonomi zaten kötü, parayı zor buluyorsun bir de stok sorunu yüzünden yeni nesil ekran kartı, işlemci almak için aylarca beklemek zorunda kalıyorsun. Bazen ram fabrikaları yanıyor ram sorunu da yaşanıyor.

İyi kötü bir sistemin var bu sefer oyunun optimizasyonuyu kötü diye ayarlarla uğraşıyorsun.

Oyun fiyatları sabit değil, çıkıştan sonra artar mı diye ön siparişe sürükleniyorsun.

Bir de dil bilmeyenler için dil sorunu da var, Türkçe altyazı olursa şükrediyoruz. Ama çoğunda yok.

Ben veya biz ekstra ilgili olduğumuz için bu süreç daha çekilebilir oluyor ama sadece güncel oyunları oynamak isteyen biri için korkunç bir süreç bu, kahır resmen.

Konsol desek o da çözüm değil, onda da çok fena ekstra vergi olduğu gibi aşırı pahalı oyun fiyatları da var, grafik ayarlarının yetersiz olması da var. Bir de bir ara nesil konsol sürprizi çıkarsa değmeyin keyfinize.

Video oyunu oynamak ucuz ve pratik şekilde yapılabilen bir hobi diye biliyordum ben. Geldiğimiz noktaya bak. Hem ülke hem genel sorunlardan ötürü artık hiç öyle değil gibi. Kahır resmen, yazık yahu bize.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Xbox + Gamepass en iyi uygun fiyatlı çözüm. Evet her istediğin oyuna anında erişemeyeceksin ama en azından oyun oynayabileceksin. Kötünün iyisi.

 • Teknoist @teknoist

  Almayı geç bulamıyorsun buldun diyelim turkiyedeki tüm şirketler ebay'deki deliler kafasında 100-200$ fazladan koyup satıyorlar. Bıktırıyorlar insanı

 • Outrun @outrun

  Bağımsız oyunlarda durum farklı. Benim en sevdiğim oyunlar 2D bağımsız oyunlar (Hollow Knight ve Dead Cells). Üçüncü en sevdiğim oyun da bir bağımsız oyun ama bu sefer 3D (Subnautica). Büyük bütçeli AAA oyunları da oynuyorum ama en sevdiklerime baktığımda üst sıralarda genellikle hep bağımsız oyunları görüyorum.

  Bağımsız oyunlar genellikle çok daha ucuz oluyor. Oyunun Amerika fiyatı değişmedikçe Türkiye fiyatı da değişmiyor.
  Bağımsız oyunlarda bahsettiğiniz gibi ayarlarla boğuşmak zorunda olmuyorsunuz. Büyük oyunlar kadar karmaşık olmadıkları için sanırım (grafik açısından).
  PC ve konsol fiyatları için yapacak bir şey yok maalesef. Ama PC çok daha mantıklı bence. Steam ve Epic Store gibi platformlar sayesinde ucuz ve çok güzel oyunlar alabiliyoruz. AAA oyunlar PC'de de pahalı tabii.

  Yani siz "oyun" derken sadece büyük bütçeli AAA oyunlardan bahsediyorsunuz. Bağımsız oyunları denerseniz çok daha ucuza, kahırsız ve iyi vakit geçirebilirsiniz.

  • altalena @altalena

   PC konusunda katılıyorum dediklerinize, Steam fiyatları ve bağımsız yapımcılar olmasa zaten bittik.

   Bağımsız oyunlarda durumun farklı olduğuna kısmen katılıyorum. 2D kısmı doğru ama 3D olan, biraz olsun güncel grafikleri yakalamaya çalışan bağımsız yapımcılı oyunlar genellikle optimizasyon konusunda ve/veya gameplay'de çok fena çuvallıyor. Oynadığım oyunların %90'ı bağımsız yapımcılı oyunlardır, o oyunlarda da bayağı bir uğraşıp acı çekmişliğim var. 5 yıldır erken erişimde kalıp buglarıyla ünlü Dayz; çok sevdiğim, çok oynadığım ama optimizasyon ve geliştirme sorunları felaket olan Dead by Daylight, bugları ve optimizsyon sorunlarıyla benzer durumu yaşayan Kingdom Come olsun aklıma gelen örnekler.

   Örnek verdiğiniz Dead Cells'i oynadım, güzel oyundu ama tam olarak ilgimi çekmediği için ömrü uzun olmadı bende. Gerçi ilerde yine oynamayı planlıyorum ama o ayrı konu. Özetle bir oyuncunun 2D oyunlar ilgisini tam olarak çekemiyorsa sıkıntı büyük, indie game de çare olamıyor bu bağlamda. Yani dediklerimi kapsayan şey 2D hariç tüm oyunlar. Hem daha asgari olan aşamalara gelemediler hem de bütçenin dar olması nedeniyle RDR2 gibi Cyberpunk 2077 gibi detaylı ve oturmuş bir gameplay'e sahip bir indie game görmek imkansız gibi. O bütçelere rağmen büyükler bile bu işi tam yapamıyor henüz, Cyberpunk'ın şu anki hali ortada.

  • Outrun @outrun

   @altalena RDR2 ve Cyberpunk 2077 gibi detaylı oyun sayısı zaten çok çok azdır. Birkaç yılda bir falan anca çıkıyor böyle oyunlar. Burada detay dediğimiz de "hikaye anlatımı" alanındaki detay sanırım. Yoksa diğer çeşitli konularda feci şekilde detaylı indie oyunlar mevcut.
   Ben oynadığım oyunlarda büyük oranda kahır çekmiyorum. Bu konuda belki de şanslı olabilirim. Normalde büyük AAA oyunları da çıkar çıkmaz oynamıyorum. Ama Cyberpunk'ı 7 yıldır beklediğim için ön sipariş verdim, çıkınca da hemen girdim ve kahır çekmeye başladım 😀

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Stadia gibi cozumler yayginlasirsa millet rahata erer. Oyuna parayi veriyorsun , 1080p 60'ta sinirsiz , ek odeme olmadan oynuyorsun. GFN gibi cozumler uzun vadede kullanilacak seyler degil. Oyuna para ver, GFN aboneligine para ver ohooo.

  • altalena @altalena

   Bence o da ideal bir çözüm değil hocam. Geforce Now'ı yüksek ayarları kaldıracak internetle denemiştim ilk çıktığında. Witcher 3 üzerinden denedim ve oyunu PC'den oynadığım haliyle çok daha farklı gelmişti çünkü bitrate yetersiz. GFN'ın En yüksek ayarlarında (çözünürlük) bile bulanıklık var yani. Gerekli bitrate'i verecek sunucu ne onlarda var, ne de insanlarda o bitrate'li canlı yayını açacak internet var desem yeridir. Twitch bile salt canlı yayın için 1080p 8k bitrate'in üstüne çıkamıyor, bu konuda ilerlemelerin gelmesi için internet hızlarının muazzam şekilde artması lazım diye düşünüyorum ben.

#Cyberpunk2077 oynanacak durumda değil bence arkadaşlar. Oyunun optimizasyon dışında gerçekten çok ciddi sorunları var. Yapay zeka felaket durumda. Rx 580 ile baktım bu iş olmayacak 40 fps'le falan, 60'a low'da bile adamakıllı çıkamıyorum (gece ışıklınlandırmanın yoğun olduğu sokaklar+arabayla 40-50'ye düşüyor low'da dahi). Dedim ben bunu 10dk falan biraz deneysel oynayayım, daha sonra ekran kartı alınca oturur adam gibi devam ederim dedim. Çektim AMD Fidelityfx'i %50'ye, 100 fps'le başladım çamur gibi oynamaya. GTA oynarmışçasına daldım açık dünyaya random şekilde. Maalesef yaşadığım şeyler:

-Ben düşmana doğru uzaktan koşarken düşmanın siper alıp bana doğru bakması, benim "eyvah bana sıkacak şimdi" diye yolun ortasında afallamam ve düşmanın beni hiç görmemiş gibi arkasını dönüp "nereye kaçtın" diye beni araması.

-Arkasındaki garaj kapısına sıkıştırıp öldürmeyi hedeflediğim düşmanın garaj kapısının içinden geçip içerde kalması ve beni içerden vurmaya çalışmaya devam etmesi.

-2 polis beni kovalarken gözden kaybolmayacak şekilde mesafeyi biraz aştım ve bir park binasına camp yapmak için girdim. Park binasının içine kaçmadım, girişine doğru olacak şekilde siper alıp polisin gelmesini bekledim ama polis gelip bakmadı bile, bir süre sonra 3 yıldızlı aranmam kayboldu.

-Arabamı patlattığım halde dibinde tekrar arabamı çağırdığmıda aynı arabanın geri gelmesi. Sigorta mı var bu ne iş ya?

Bunlar öyle uzun uzun oynayıp biriktirdiğim şeyler de değil, ve bunlarla da kısıtlı değil. Biraz olsun oyunun normal çizgisinin dışına çıktığım an oyunun sapıttığını gözlemledim ben.

Oyunu low ayara çekince yapay zeka da mı low ayara düşüyor acaba? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi Cyberpunk eleştireceğim çünkü 500 iqlü olduğum için ilk gün olmadan gömme ve keskin tespitler yapmak benim hakkım. Yav kardeşim mesela bu oyun toplama oyun olmuş mesela hacking diye bir şey gördüm direkt yabıştırdım bu watch dogs diye. Nası tesbit AMA? 😉

Bir de bu oyun hiçbir yenilik sunamamış yea 7 yıl geliştirildi deyince oyunun beni ekranın içine sokmasını bekliyordum. Böle hiç görülmemiş bir şey olsun ama ne olması gerektiğini ben de bilmiyorum. Neyse, sonuç olarak balon bu oyun.

Sanat dizaynı , hikaye, müzikler, atmosfer, detaylar, uzun vadeli oynanış deneyimini falan kim sallar şimdi? İlk günden ilk gördüğüm yerden bilip bilmeden bok atayım ki 500iqlü bir marjinal olduğum görülsün.

Bu arada bir daha oyun çıkmadan ölümüne öven bir kardeşim var o da 499 iq. Neyse sevin bizi işte, saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap