Freesync tecrübesi olan arkadaşlara bir soru soracağım. Arkadaşlar kafaya taktım ekran kartı alacağım. Amazonda rx480 ile GTX1060 arasında kaldım(rx480 8gb olan model 1060 ise 6gb). rx480 60TL daha pahalı. Forumlarda araştırdım, yorumlarda ikisi de aynı performansta falan denmiş. Burada almamda belirleyici faktör sanırım freesync olacak. freesync için rx480 tercih etmek daha mı olur? Oyunlarda fps dalgalanmaları çok canımı sıkıyor, bu yüzden çok denemek istiyorum freesync teknolojisini(Özellikle optimizasyon sorunu olan oyunlarda). Kullananlar memnun mu acaba?

#freesync

(“gtx1060” 321 euroya falan denk geliyor almak isteyen varsa amazon.it de kodu “06G-P4-6267-KR”. rx480 ise 333 euroya geliyor, amazon.de “B01MS7JTE7”).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 40

#soru LG Monitörüm var(24mp59g). Bu monitörün bilgisayarda kullanımı için bir programı var. O programda kullandığın uygulamaya göre otomatik moda geçiyor(Sinema modu, oyun modu vs.). Ancak arayüzde çok az program görünüyor ve eklenemiyor. Bu arayüze nasıl program eklerim veya bu program listesini neye göre oluşturuyordur bir tahmini, bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekran kartı hakkında bilgisi olanlara bir soru soracağım. RX580 alacağım. İki farklı model arasında kaldım.

GIGABYTE RX 580 GAMING 8 GB modeliyle MSI Radeon RX580 GAMING X 8G arasında bir tercih yapacağım. Gigabyte olan 200TL daha pahalı. Gigabyte almaya değer mi ?

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-RX580GAMING-8GD-rev-10-11
https://www.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-580-GAMING-X-8G/Specification

Radeon™ RX 580 Gaming 8G (rev. 1.0/.1.1) | Graphics Card - GIGABYTE Global

Features Powered by Radeon ™ RX 580 WINDFORCE 2X with 90mm Blade Fan Design RGB fusion – 16.8M customizable color lighting Stylish Metal Back Plate Intuitive AORUS Graphics Engine Core Clock...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Aktif olarak kullandığım tüm uygulamaları kapatarak pil tasarrufu yapmayı öneren MIUI’a teşekkürler. Telefonu kapattım şarjım artık bitmiyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android’deki klavye uygulamaları neden bu kadar kötü? Eski Windows Phone kullanıcısıyım. SwiftKey uygulamasını kullanıyorum şu anda. Windows Phone’un klavyesinde tahmin mekanizması çok iyi çalışıyordu. Mesela “Ben bugün eve” yazdığımda peşinden “gideceğim” i çat diye öneriyordu. Yani salt kelime bazlı düşünmüyordu. Böylece çatır çatır hızlı yazabiliyordum.

SwiftKey’de görebildiğim kadarıyla böyle bir şey yok. Bir sonraki kelimeyi bilebilmesini bile bırakın, yazacağım kelimeyi dahi bilemiyor. Absürt önerilerde bulunuyor.

Windows Phone’a yakın bir klavye deneyimi sunabilecek klavye uygulaması var mıdır Android’de?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17

TTNet kotamı yanlış hesaplayıp hızımı düşürmüş. Gece yaptığım indirmeleri(2 ile 8 arası) normal kotaya dahil edip bugün hızımı düşürmüş. 100GB olduğu an kotanız doldu diye mesaj geldi ki ben gece film falan izlemiştim. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim ama müdürlüğe gidip söylemem gerekiyormuş, oradan hangi saatte indirme yaptığımı göremiyorlarmış.

Düzenlemeden sonra TTNET’in kota sayfasının şeffaf olmamasından ötürü kaygılı insanlar vardı, haklılarmış. Ayın 10’unda 5mbps hızla naparsan yap.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi bu bitcoin işlemci ve ekran kartıyla üretiliyorsa mesela Intel çıkıp bir fabrika açsa orada kendine para üretse? 😀 Ya da ekran kartı üreticileri falan? Türkiye niye dolar basmıyor gibi düz bir mantıkla gitmiş gibi oldum ama merak ettim gerçekten 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

http://www.lg.com/tr/monitor/lg-24MP59G-P

Merhabalar, monitörle alakalı bir sorum olacak sizlere. Öncelikle hedefimdeki ürün LG 27mp59g. Bunu alıp almama konusunda kararsızım. Oyun oynayan, film izleyen biriyim; profesyonel oyuncu olmadığım için tercihimi ips panel yönünde kullandım. Yine de ms süresinin ve hz değerinin dengeli olmasına ve 1000TL civarı bir şey olmasına dikkat ederek bu monitörü buldum.

Monitör IPS panel,27 inç ve full HD. Fazla mı büyük diye düşünmeden edemesem de masaüstünde ve film izlerken avantajı olur düşüncesindeyim.

Monitör 75 hz ve 5ms gecikme değerine sahip. Doğrudan 5ms dedim ancak sitesinde bu değer “5ms(yuksek), 1ms Hareket Bulanıklığı Azaltma özelliği” diye tanımlanıyor ve 1ms olarak tanıtıyorlar. Gerçi IPS alarak gecikmenin geç olacağını sindirdim ben, yani 5ms de olsa benim için pek sorun değil.

Freesync özelliği de var. Fiyatı da 900-1000TL civarı bir şey. Bu boyutta, bu özelliklerde bu monitör güzel değil mi, benim kaçırdığım bir şey mi var? İnternette pek incelemesi yok, bahsi de geçmiyor forumlarda falan. Almalı mıyım sizce? Ayrıca önerebileceğiniz bu özelliklerde başka bir monitör varsa onu da yazarsanız çok mutlu olurum. #Monitör

edit: 24 inç versiyonu da varmış. O vatanda 720TL. 24 mü 27 mi alsam kararsız kaldım.

LG Monitör

LG 27" 27mp59g-p 1ms Full Hd Hdmi Dp Gaming Ips Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Hemen Satın Alın!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uyumak için alkol alıyorum artık o da yetmiyor. Yukarıdan karaktersiz komşumun ya da veletlerinin gürültüsü, dışardan radyoyu son ses açmış arabalı çomarlar ve bağırarak konuşan tv izleyen düşüncesiz ailem. Bir şey yapayım ve istediğim zamanlar sağır olayım istiyorum. Kulak tıkacı varken basınçtan ötürü uyuyamıyorum. Ne yapmam lazım önerisi olan var mı(katil olmak dışında)? Ders çalışmam için erken yatıyorum. #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 44
 • Gizem Aksut @gizemaksut

  keşke uykuyla ilgili yaşadığım tek gıcıklık komşu sesi ya da dışarıdan gelen sesler olsaydı.4 sene yurtta kaldım ve benim gibi zor uykuya dalan, en ufak seste uyanan biri için çok zor oldu. bunalıma girmek üzereydim hatta ucundan kıyısından girmiş de olabilirim o zamanlar. 🙂 uyumak istersin oda arkadaşın gürültü yapar, ışığı kapamaz, ses yapar, o yapmasa dışarıdan, dip dibe olan odalardan gelen sesler kesilmez falan. gece 4’lerde koridordan gelen çığlık ya da telefonda kavga seslerine uyanırdım. orada katil olmadıysam hiç olmam sanırım bundan sonra… ben çareyi kulak tıkacında buldum, alışması zaman aldı ama o olmadan uyuyamadım yurtta hiç. @mutlakdeli haklı, bizim yurtta odalarda mini buzdolabı vardı ve ben o ses çıkarmaya başladığında daha rahat ve daha kolay uyurdum. evimde bütün yaz geceleri vantilatör sesiyle uyudum, hala sırf ses yapsın diye minik bi vantilatörüm var onu çalıştırıyorum. bazen bilgisayar açık yatarım fan sesiyle uyurum. bi ara saatin tik-takları olmadan uyuyamıyordum falan. işin zor ya, fazla kafaya takmamaya çalış. ay uyuyamıyorum allah kahretsin moduna girdikçe hiç uyuyamıyorsun çünkü. ben 2016’da mezun olup nihayet evime geri döndüm ama yurttaki en büyük sorunum uykuydu.

  • altalena @altalena

   Seneye yurda yerleşeceğim muhtemelen. Orda tam olarak kafayı yerim, olay çözülür :D. Kulak tıkacının basıncından çok rahatsız oluyorum ve bir türlü alışamadım. Siz hangi tür tıkaçtan kullanmıştınız? Kablosuz kulaklık alıp beyaz gürültüyü ve kulak tıkacını tekrar denemeyi düşünüyorum başka çarem yok gibi. Sorunun çözülmesine sevindim, ben tam olarak hiçbir zaman kurtulamayacağım sanırım çünkü bu sorunu kendi evimde yaşıyorum.

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @canbakar kendi evindeki sorunu biraz sen büyütüyorsun. sokaktan gelen gürültü geç saatteyse polise haber ver, benim evimin çevresine de geliyor o çomarlardan. geçen gece saat 3 gibi geldi. genelde gelirler, 15-20 dk arabesk müzik açıp coşarlar sonra basıp giderler gecelere akmaya. o yüzden çomar geldiği an 15-20 dk beklerim gitsinler diye, 6 senedir aynı evdeyim, tecrübe 🙂 gitmedikleri zaman polisi arıyorum, geliyorlar ve sorun çözülüyor. komşulardan da ses gelir ama evler kağıt gibi, sebebi o. herkese gelir mutlaka komşu sesi yani. aileni de uyarabilirsin sessiz olmaları için. ben gerek yurtta gerekse kendi evimde çözümü biraz da geç uyumakta, az uyumakta buldum. geç yatıyorum, ben yatacağım sırada zaten herkes 50. uykusunda olmuş oluyor. tıkaç olarak otifleksin kauçuk kulak tıkacını aldım, çam tipi derler ona. M boyundan aldım, sesi güzel kesiyor. yaptığı basınca alışınca yokmuş gibi hissediyorsun. onu biraz krem sürüp kullanıyordum, birazcık kaygan olması gerekiyordu çünkü kulağıma girmiyordu ve çok acıtıyordu. fakat yastık kullanamıyordum, yastıkla tıkaçlı kulağımın üstüne yatamıyordum yani. herkesin uyuma şekline göre de değişir, ben mesela sağımdan soluma dönerken bile uyanan bir insanım ve uykuya daldığım pozisyonda uyanırım. eğer bu dediğim tıkacı kullanacaksan temizliğine dikkat et, katı sabunla yıkayıp temizleyebilirsin. ve memnun kalırsan yedek olarak birkaç kutu daha al, kaybolabiliyor çünkü. aynı tıkacı uzun süre (mesela 1 sene gibi) kullanmaya kalkınca zaman içinde yıpranıyor ve parçası kulağında kalabiliyor. bahsettiğim tıkacın linkini veriyorum bence kesinlikle denemelisin. http://www.hepsiburada.com/otifleks-uyku-kulak-tikaci-2-li-medium-p-SGBOSOTI023 kulak boyuna göre S, M, L alabilirsin.

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @gizemaksut @canbakar ben bu ürünü 2,5 sene falan kullandım o yüzden söyleyeceklerimi dikkate al bence. şimdi sana verdiğim linkte bu ürün hakkında yapılan olumlu yorumların hepsi doğru. yanlış takma konusunda yazılan yorumlar da doğru. eğer yanlış takarsan işe yaramaz, doğru takmayı birkaç denemede öğreniyorsun. bu tıkaç ağrı falan yapmıyor doğru takabildiğin sürece. adamın biri demiş ki taktım ama komşunun sesini duyuyorum. şimdi bu imkansız çünkü bunu taktığın zaman ses kaynağı senin dibinde (aynı oda içinde) değilse duyman mümkün değil. komşuyu duyduğuna göre doğru takamamış tıkacı. biri de demiş ki taktım ama karşımdakinin konuşmasını duydum 🙂 gürültü yapan şey ya da kişiyle aynı odada değilsen duymazsın. yurtta oda arkadaşım horluyordu onun horlamasını duymazdım ben. uzun lafın kısası doğru takarsan ve uykun da geldiyse gürültü sorununu çözer bu. alışınca da bırakamıyorsun. yurtta ders çalışırken bile kullanan arkadaşlarım vardı ve bazen ben de kullanırdım, işime yarardı. uykun gelince bunu tak ve uyu, zaten ses duyucam, ses geliyor diye takıntı yaparsan sağır bile olsan uyuyamazsın 🙂

  • altalena @altalena

   @gizemaksut Kısa süre durup gitmeleri de ayrı problem, bundan ötürü polisi arayamıyorum biri gidiyor diğeri geliyor belli aralıklarla. Ders çalışıyorum bir anda aleyna tilki çalıyor, kitap okuyorum tam odaklanmışım ankaranın bağları 😀 Çok sinir bozucu. Uyuyacağım zamanı sessiz ana denk getirsem bu sefer ders çalışırken gürültüye maruz kalıyorum, öyle de verimlilik düşüyor. Ders kullanırken tıkaç kullanacağım ya da arkadan hafif müzik açmayı düşünüyorum, bu şekilde de dikkatim çok dağılıyor ama en iyi yol bu gibi. O tıkacı denememiştim şu ana kadar, sipariş edeceğim kısa zaman içinde. 3m kulak tıkacından denemiştim ama uyurken hem kulağımdan düşüyorlar hem de alışamamıştım. Takarken de dikkat edeceğim, çok teşekkür ediyorum önerilerin ve tavsiyelerin için 🙂

  • Gizem Aksut @gizemaksut

   @canbakar rica ederim 🙂 yani sen hem uyuyacağın zaman hem de ders çalışacağın zaman sessizlik istiyorsun ama bu istediğinin gerçekleşmesi imkansız gibi bir şey. işin büyük kısmı sende bitiyor, takmayacaksın artık sesi fazla kafana. hangi dersi çalışırken sessizliğe ihtiyaç duyuyorsun en çok? ezber yani sözel derslerde muhtemelen. evin en sessiz odasını gündüzleri kullanabilirsin belki. benim evim öyle mesela, ön cephe daha gürültülü çünkü cadde var. çok araba sesi geliyor, korna sesleri. sen özellikle ders çalışırken sessiz denk getiricem diye kafaya takma o zaman hiç olmaz. ezber falan yaparken sen de sesli ol, çok işe yarıyor. konuşarak anlat kendine dersleri, okuyarak öğrenmeye çok zaman harcama. yaz bir yandan, yazarken de konuş. kendi kendine anlat, konuş.insan kendisi konuşurken öteki seslere takılmıyor doğal olarak. mesela kendi kendine dersi anlatırken ses kaydı yap, tam çalışmaya oturacekken gürültü çıkarsa aç bu ses kaydını dinle kulaklıkla, çok işe yarar. arkadan hafif müzik de işe yarar ben mesela yurtta spotify’dan doğa sesleri açardım, yağmur sesi, cırcır böceği sesi, orman sesi falan, kulaklıkla dinlerdim. ezberimi de okumamı da gayet güzel yapardım.

  • altalena @altalena

   @gizemaksut ilk başta ders çalışırken gürültüden ötürü verimli çalışamıyordum, sonra bir süre gece çalışmaya başladım ama bu sefer uyku düzenim mahvoldu. Alkolle çok rahat uyudum 1 ay falan ama o da yememeye başladı. Ya ders aksıyor ya uykum(bazı günler her ikisi de). Gürültültüden ötürü uykum da çok kalitesiz oluyor, bu yüzden kulak tıkacına alışmaya çalışacağım mutlaka. Evet sözel dersler özellikle soru çözerken epey dikkat gerekiyor 🙁 çalışırken düz okuyordum ben, o yöntemleri de bir denerim. Arkadan doğa seslerini ben de açıyorum, idare ediyor. Benim çok zoruma gidiyor başkalarının hayvanlıklarının değişmesi normalleşmesi yerine benim, bizim onlara uyum sağlamamız, üzücü bir durum. Bu noktada abarttığım söyleniyor ama bilemiyorum. Tekrardan Çok çok teşekkür ederim, bir kez daha
   deneyeceğim 🙂

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Doktora gittin mi? Ses ile değil stres vb. başka bir sorunun olabilir

 • teknosevir @teknosevir

  konunun uzmanı değilim ama tecrübe ettiğim bir durum olduğu için yazıyorum, depresyonda olabilirsin. bunu araştırıp çözmeye çalış bence kendi içinde ya da profesyonel yardım alarak.
  aksi halde düzenli spor ve yatmadan önce yoğurt veya ayran önerebilirim.
  alkol o gece rahat uyutur ama sonraki günü kaygılandırır.

#KonuDışı Arkadaşlar bir sorum olacak. Kısa süre önce n11 üzerinden bir tıraş makinesi aldım ve iade etmek istedim(kargo poşetini dahi açmadım). “Ürün açılmış” diyerek geri yolladılar. n11’e şikayet ettim onlar da iadeyi reddettiler. Şimdi ürün bana geri dönüyor, kargoyu şubeden alacağım. Eğer bana açık ürün değil de kapalı ürün yollamışlarsa, kapalı olduğunu ispatlama şansım var mı? O an video çeksem veya tutanak tuttursam kargo görevlisiyle beraber, n11’e veya tüketici hakem heyetine başvurarak iademi alabilir miyim?(Mağazanın birnevi dolandırıcılık yapması nedeniyle param kalsın istemiyorum) Ne yapmam lazım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bir garip JohnSmith @johnsmith

  O kadar sahtekar adamlar size kapalı ürün yollamaz. Bence fazla iyi niyetlisiniz. Şansınızı deneyin tabi.

  • altalena @altalena

   Muhtemelen teşhir, açılmış bir cihaz gelecek haklısınız. Olur da kargonun içeriği farklı olursa ya da kapalı kutuyla karşılaşırsam kargo şubesi tutanak tutmayı kabul eder mi acaba?

  • Bir garip JohnSmith @johnsmith

   @canbakar Bence siz öncelikle her durumda video çekin, belki doğru ürün bile gelmeyebilir. Kargo şubesi ya da elemanı eğer üründe sorun varsa tutanak tutar (ve siz kargoyu kabul etmezsiniz duruma göre). Size kapalı ürün gelirse zaten sorun yok, ispata gerek yok, ürün kapalı, siz de açmazsanız, kapalı kalır. Zaten ‘bana kapalı ürün yolladılar’ diye şikayet etseniz olmaz, ‘pardon deyip açığını yollayabilirler.

  • altalena @altalena

   @johnsmith Kapalı olursa tekrar iadeye yollayacağım, kapalı olduğunu kabul etmediklerinden ötürü kanıtlama gereği duydum. O noktada video+ olursa tutanak yeterli olur sanırsam.

  • Bir garip JohnSmith @johnsmith

   @canbakar Kargoyu alırken değil, gönderirken bir şekilde o tutanağı tutturmalısınız. Alırken kapalı olsa ne olacak? 2 dakika sonra açmak mümkün. Gönderirken kapalı olduğunu kargo içeriğine yazdırmanız, tutanak tutturmanız ve video çekmeniz iyi olur tabi.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  adamın mağazasına olumsuz yorum yap, hatta yerin dibine sok.

 • altalena @altalena

  Bunu 150TL’ye tecrübe etmiş oldum arkadaşlar, özellikle n11 ve hepsiburada gibi siteler aracılığıyla farklı firmalardan ürün almayın. Eğer size ürünün kendisi yerine 2 kutu elma koyup yollarsalar ve kargo görevlisinin yanında açıp tutanak tutturmazsanız hiçbir şekilde karışmıyorlar. n11 doğrudan mağazanın beyanını esas aldı ve benim iade talebimi reddetti. Sırf 20TL-30TL ucuzmuş diye oradan almıştım, acı tecrübeyle bunu da öğrenmiş oldum :/ Bu tarz bir durumda mağazayı tamamen koruyorlar, telefon numaralarını bile paylaşmıyorlar gizlilik falan diyerek. Ama olsun yine de ucuz yırttığımı düşünüyorum, telefon alacaktım n11 üzerinden az kalsın, ucundan dönmüşüm.

 • 26 oyunlu konuşan tetris @gameboy

  Mürekkep kartuşu aldım, taktım çalışmadı. İade oluştırdum, kartuşu açtığım içim satıcı kabul etmedi. N11’i aradım, 2-3 gün sonra paramı iade etti satıcı…

  • altalena @altalena

   n11 araya girince mağaza pek arıza çıkarmamış o halde, sevindim sizin adınıza. Ancak mağazasına göre bu durum görüldüğü üzere değişebiliyor, n11-hb mağazalarından almak özellikle pahalı ürünlerde alınabilecek bir risk değil ki bu olaydan sonra istediği kadar indirim yapsınlar n11den çöp sipariş etmem, kuruş kazandırmam