Google'dan birkaç şey araştırırken garip bir Türkçe foruma denk geldim: Üyeleri tamamen ChatGPT olan bir forum 😀 Uzun ve kendini tekrarlayan cevaplardan anlayabildim. Belli ki dandik haber sitelerinin clickbait haberlerini bunlar yer alacak (örnek bir konu):

https://buyukforum.com.tr/konu/cv-ye-hobi-olarak-ne-yazilir.97847/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cyberpunk 2077'de tamamlanamadığı için yarım bırakılmış şeylere hala denk geldikçe üzülüyorum çok daha iyi olabilirmiş diye. Oyunda konum olarak birbirlerine uzak düşen iki bölgeyi, Japonkent tarafıyla Wellspring tarafını bağlayan bir otoyol keşfettim ama bu yolu basit bariyerlerle kapatmışlar.
Oynayanlar bilir, Cyberpunk 2077'de yollar yer yer çok karışık gelir ve kaybolursunuz, navigasyona başvurmak zorunda kalırsınız. Belli ki oyunda yarım kalan, çıkartılan şeylerden biri de şehrin ana yollları. Metroyu çıkarmaları da eminim bu sorunu büyüten etkenlerden biri olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • ozturka @ozturka

    metronun olduğunu hiç sanmıyorum. olsaydı çat pat koyarlardı. bu kadar büyük bir oyunun bu kadar kötü çıkması çok kötü, her açıdan. bi de gazladılar keanu reyizi öne atıp(kendisi ortaklık teklif etmiş, onlarda sazan gibi atlamışlar)

  • ganiemre @ganiemre

    En son çıkan 2.02 güncellemesinden sonra başladım ve yaklaşık 13 saat civarı oynadım. Sürekli kafamda acaba Rockstar yapsaydı nasıl olurdu sorusu beliriyor, bazen de öyle saçma sapan şeyler oluyor ki oyunu torrentten indirirken yaktığım elektriğe bile üzülüyorum 😀 (korsan, emek hırsızlığı!!1!!1 diyecek arkadaş varsa eğer, insanları salak yerine koyup bitmemiş bi oyunu satan, anca 3 yılda toparlayan bi firmanın emeği umrumda olmadı ne yazık ki. Bitirdikten sonra beğenirsem orijinal alırım tabi)

Son akıştaki belirsizliği gidermek adına son canlı yayını baştan sona izleyen biri olacak durumu özetleyeyim:

-LP, sosyalin çeşitli nedenlerden ötürü TS'ye yük haline geldiğini, siteyi kodlayan kişinin (hamdi) artık olmamasından ötürü teknik sorunlara gebe olduğunu vb. şeyler söyledi ve ilerleyen zamanlarda sosyalin kapanacağını söyledi. Site tamamen yok olmuyor, Düz bir WordPress kurma düşüncesi var ama bu sosyal kısmı gidici görünüyor.

-TS sosyal hemen kapanmayacak ya da ansızın kapanmayacak (normal şartlar altında). Aşağıdaki postlarda öyleymiş gibi anlayanlar olmuş ama LP daha önce de defalarca belirttiği gibi yine tekrarladı: Kapanmadan belli bir süre önce duyurusu yapılacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

USD'ye geçiş mevzusunda Steam hakkında fazla "iyi niyetli" düşünen çok insan var, bence durum şöyle:

- Bu geçişi tam Sonbahar İndirimlerinin bir gün öncesinde yaptılar dalga geçer gibi. Bizim sesimizi belki hiç duymadılar bile. 7 gün sonra yapsalar onlar hiçbir şey kaybetmez ama Türk oyuncular için son bir fırsat olurdu.
-TL desteğini direkt kesmeleri, bizi sallamamalarından ötürü. Fiyatları kura endeksleyen bir fiyat sistemi yapmaları çok mu zordu? Halihazırda Steam pazarı böyleydi bildiğim kadarıyla, benzeri yapılabilirdi. "Yine arkaplanda dolar olacaksa ne farkı olacak?" diye düşünürseniz: Satın alırken bankalardan kur makası yemekten kurtulurduk. Ayrıca bu platformu çocuğu genci birçok insan kullanıyor, sitede TL yerine dolar sembolünü görmek bile birçok kişiyi satın alımdan caydıracak.
-"Yabancılar ucuz diye bizim bölgeye geçip satın alıyor o nedenle oldu" argümanı mantıksız: Türk kredi kartı+ ip adresi kısıtlaması ile bu satın alımlar büyük ölçüde önleneceği gibi (bunu aşmanın yolu olan vpn, kiralık kredi kartı vs ile çoğu oyuncu asla uğraşmaz) Arjantin ve Türkiye'den çekilmeleri bunu çözmeye yetmeyecek çünkü Ukrayna ve Rusya para birimlerinde hala bizim eski fiyatlar gibi ucuz fiyatlar var. Bu nedenden olsaydı onlara da yaparlardı. Görseldeki örnek Baldurs Gate 3'e ait.

Steam tekel, tembel ve saçma sapan kararlar alabilen bir şirket. Yıllardır çok sayıda Türk oyuncu kitlesi olmasına rağmen CS'ye Türk serverı açmadılar. Ben yerel fiyatlandırmayı uzun süre 1.5TL'den almalarını da bizi önemsemediklerinden kaynaklandığını düşünüyorum, büyük firmalar şikayet ettiği ve kendi canı yandığı an, önce kuru 10'a falan yükselttiler ve düzenli olarak güncelleyeceklerini söylediler, sonra da işin daha da kolayına kaçıp komple TL'den çıktılar. Durum budur bence.

Not: Bu durumun asıl sorumlularının kim olduğunun, esasen kimlere kızılması gerektiğinin farkındayım ancak Steam de sütten çıkmış ak kaşık değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Amazon'da takip ettiğim ürünlerin bir kısmı aynı fiyattan "gülümseten kasım" indirimiyle satılıyor, bazıları "indirim" ile birlikte daha pahalı fiyattan. Diş fırçası gibi ucuz ürünlerde gerçekten indirim gördüm ama 5-6 binlik almayı düşündüğüm şeylerin fiyatları değişmemiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon, indirimden tam 1 gün önce yani bugün, 1000 liralık tıraş makinesini 2130TL'ye yükseltti 😀 Almayı düşündüğüm bir cihazdı (https://www.amazon.com.tr/gp/product/B079H8G21J), muhtemelen indirim ayağına aynı fiyata satacaklar yarın.

Philips 3000 Series Vücut Tıraş Makinesi, Kablosuz 8 Saat Kullanım...

Philips 3000 Series Vücut Tıraş Makinesi, Kablosuz 8 Saat Kullanım (BG3010/15) : Amazon.com.tr: Kişisel Bakım ve Kozmetik
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

#teknosoru Hangisini almalıyım: Akıllı saat almayı düşünüyorum, Samsung'un klasik modellerini beğendim:
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 43mm
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46 mm

Birisi yaklaşık 6 bin TL (watch 6 klasik), diğeri (watch 4 klasik) 3.300TL. Yaklaşık 2 kat fark var neredeyse. Birbirlerine çok yakınlar ama fiyat farkı da muazzam. Kararsız kaldım, kullananlar varsa öneri var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni, görece ucuz OLED monitörleri beklemek mi yoksa 4k ips monitör almak mı? Kararsız kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gamepass'e zam ihtimali var ve zamanı geldi sayılır. 120TL'den 3 yıla uzatılabiliyor tekrar, ben en son zam öncesi 3 yıllık almıştım. Yine 3 yıla tamamladım. "Nasıl"ını burada anlatmışlar: https://eksisozluk1923.com/entry/158108016

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam oyun önerilerinde sıkça görüyorum, 10-20 liralık sadece belli bir kitleye hitap eden, görece adı duyulmuş veya duyulmamış birçok oyun öneriliyor. Her ne kadar ucuz olursa olsun, indirip yüzüne bilr bakmayacağınız oyunları almanızı önermem. İndirim dönemi bu tarz satın alımlar bir steam klasiğidir zaten ama tl kalkıyor diye boşa para harcamak mantıksız. Oyun seçerken bunu bir düşünün derim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap