Bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına bir sorum var:

Şehir Ankara, bulunduğum yerden üniversiteme toplu taşımayla gidiş-dönüş 3-4 saat sürüyor 3 farklı aktarmayla. Şehrin bir ucundan diğer ucuna gitme durumu var yani. Yeni eve çıkacak gelirim yok ama bu zaman sorununu da çözmek istiyorum.

Yaklaşık günde gidiş/dönüş 50km yol gitmem gerekecek, bundan ötürü motosiklet almayı düşünüyorum. Bütçem çok dar o yüzden ekonomik bir şey almam şart. 10-12 bin civarı maks bütçem var. Marka, görünüş falan hiç önemli değil, beni A noktasından B noktasına sağlam şekilde, sorun çıkartmadan götürsün yeter. 50 veya 100 cc scooter motosikletler gördüm, Bu mesela işimi görür mü acaba? https://www.mondialmotor.com.tr/model/scooter/50-revival

Bir de elektrikli bisikletleri araştırdım. Katlanabilir olanları kullanıp bir noktaya kadar bisiklet bir noktadan sonra metro mantığıyla kullanabilirim gibi bir senaryo oluştu kafamda. Hem spor olması, hem doğa dostu hem de benzin masrafı olmaması artı yönleri.

Teknoseyir'in de bir varyasyonunu incelediği Alba Fold 2 ilgimi çekti ama bunla trafiğe gimek, her gün bu kadar yolu (metroyu dahil edersem 35-40km) gitmek biraz sıkıntılı olur mu acaba? @gamsizm bizzat kullanmıştınız buna yakın bir modeli, size de sormak isterim bunla günlük 40km yol ile üniversiteye gidilir mi sıkıntısız? : https://alba-ebikes.com/products/alba-fold-comfort

Farklı çözümlere ve tavsiyelere açığım, şimdiden çok teşekkürler ilgilenenlere.

50 Revival

50 Revival
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 41
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Motosiklette 10-12 binlere hem motor hem de ekipman hayal şuan. Belki yol bisikletine yönelebilirsiniz. 5-6 bin tlye güzel bir bisiklet alırsınız ekipman ile birkaç bin tl daha harcanır sadece.
  Ha motora 10bin ekipmana 10bin harcarım dersen olay değişir tabi. Ama vitesli almazdım ben honda fizy alıp geçerim. 7-8 bin tlye bulunur eğer piyasa çok artmadıysa şu son birkaç aydır. Geri kalanla da ekipman dizilir.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ben yorum yapmam. Riskli işler. Sonra tavsiye verdiği üyesi kamyon altında kaldı diye haber oluruz.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Laf ola gezinme dışında 50cc scooter önermem. Akan trafikte sıkıntı. Herkes dururken ben gidersem iyi. Elektrikli bisiklet ile 25 km yolu fazla zorlanmadan, terlemeden yapabilirsiniz. Bir tık kaliteli olsun derseniz Carraro elektrikli modellere de bakabilirsiniz. Metroya binmeme durumu olacaksa katlanır değil büyük tekerlekli olanları tercih etseniz daha iyi olur.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  50 cc motorla o yol olmaz, Ankarada motorla zaten olmaz. Hangi üniye gidiyorsunuz söylerseniz daha net bir şey söylerim fakat ankarada ekim bilemedin kasımdan sonra motor tam bir işkenceye dönüşür. Kışın kar oldu mu zaten motor gibi bir şansınız kalmıyor.

#ikinciel işlemcime uymadığı için cpu soğutucumu satıyorum. Model Cooler Master Hyper 212 Led soğutucu 3 yıl kadar önce satın almıştım. Kutu içeriği am4 ayağı hariç tam. Sıkıntısız çalışıyor, fanı son zamanlarda biraz gürültülü yapıyordu, onu da herhangi bir klasik kasa fanıyla değiştirebilirsiniz, farklı fan montajı bayağı basit, kiti kutusunda var zaten. Tam özellikleri şurada: https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/cpu-air-coolers/hyper-212-led

Fiyat 70tl, kargo alıcıya ait. Ankara içi adresimden teslim edebilirim. Ts'ye koyduğum için fiyatı olabildiğince düşük tuttum. Almak isteyen yorum yazabilir.

Hyper 212 LED

Hyper 212 LED is equipped with PWM Fan with red LEDs and provides the best airflow and static pressure to take the heat away. And for direct contact heat pipes with funnel shaped aluminum fins provide...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sıradan bir son kullanıcı olarak, kısa süreli Ubuntu deneymimin (Win10 ile dual boot kullandım) sonuçları:

- Grub, bilgisayarı yeniden başlattığım zaman ara sıra çöküp tekrar onarım gerektiriyordu. Düzeltmekten yoruldum ve önceliği Windows'a vererek Ubuntu'yu askıya aldım.
- AMD ekran kartım olmasına (6900 XT) ve anladığım kadarıyla direkt resmi sürücü desteği olmasına rağmen, çift monitörün çalışması ve 144hz alabilmek için AMD'nin web sitesinden manuel olarak sürücü kurmam gerekti. Bunun öncesinde, 120hz destekliyordu ve 2. monitör hiç açılmıyordu.
-Sistemi kulanırken abuk subuk sistem hataları oluşup, rapor mesajları geldi. Mağazasından indirdiğim uygulamalar bazen hata verip yüklenmiyordu, silip tekrar yüklemem falan gerekiyordu.
-Bunlar dışında da minik problemler oldu ama kısa bir araştırma ile terminalden çözebildim.

Sonuç itibariyle Ubuntu, canı sıkıldıkça bana sorun çıkartıp onun çözümüyle uğraştırdı. Maalesef herhangi bir sıradan kullanıcı için gereksiz uğraştırıcı, tek başına ilk başta belirttiğim sorun bile yeterli bunun için. 1 sene önce de kullanmayı denemiştim ben bunu ve o Grub hatası yine vardı, sistemi komple değiştirdim yine aynı hata duruyor. Sürekli Grub'u mu onaracağım ben ya?

Farklı Distroları araştırıyorum şimdi. Ubuntu en çok kullanılan ve doğal olarak en çok da çözüme sahip olan işletim sistemidir diye düşündüm ama hayal kırıklığı oldu. Görselliği, arayüzü vs. fena değildi aslında iş görecek düzeydeydi ama hatalar bezdirdi beni.

Çok bir özellik veya görsellik aramıyorum, Windows gibi, PC'ye girdiğimde genel işlerimi halledebileceğim, sürekli bana sorun çıkartmayacak bir Distro var mı? Eğer hepsi Ubuntu gibi sorun çıkartıyorsa sık şekilde, hiç devam etmemek daha mantıklı benim için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Sinovac aşı ile alakalı iki sorum var:

2. doz için ideal süre nedir? Ben 2 hafta diye biliyordum ama 1 ay sonraya randevu alın dedi aşı yapanlar.

Bir de aşı olduktan sonra aşılanan bölgeye hiç pamuk falan vermediler, bastırmadılar. Normalde gerekmiyor muydu, sordum ama gerek yok dediler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

#covid19 #aşı #Biontech #Coronavac

Zannediyorum 18 yaş üstünün randevuları açılmış, ben randevu alabildim. Aşı bekleyen arkadaşlar sistemden (e-nabız) kontrol edebilirler.

Aşı tercihinde çok kararsız kaldım. Biontech'in yan etkilerinden çekindiğim için Coronavac tercih ettim. Grip tarzı hastalıkları görece ağır geçiren, bağışıklık sistemime pek güvenmeyen biri olduğum için Biontech'i de düşündüm ama zaten insanlarla temasım pek olmadığı için yan etki riskini almamak adına Coronavac'ı -veya bilinen yanlış adıyla Sinovac'ı- tercih ettim.

Aşı olanlara şimdiden geçmiş olsun, Türkiye'de ender de olsa verilen söz büyük ölçüde yerine getirildi böylece(Haziran'da aşılanmaların olması hakkında).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Amerikapostam

Amerikapostam'ı kullanmayı düşünen olup da şüpheleri olan vardır diye 500 doları aşkın bir sipariş deneyimimden sonra buraya bir feedback bırakmak istedim:

Bilmeyenler için özet: Amerikapostam, Amerika'da olup da Türkiye'de olmayan/ABD'ye göre pahalı olan ama sadece Amerika içi gönderimi olan ürünleri Türkiye'ye yollayan, aracılık yapan bir firma. TS videosu da var: https://www.youtube.com/watch?v=ELy598MsmVo

Yakın zaman içinde Teknoseyir'in de hakkında videosu bulunan Amerika Postam adlı firmadan alışveriş yaptım. Türkiye'den alamayacağım ve pahalı şeylerdi, 500 doları aşkındı sipariş tutarı. Biraz çaresizlikle biraz da korkarak sipariş verdim ama sorun yaşamadan ürünler bana ulaştı. Gümrük dahil tüm ücreti onlara ödüyorsunuz ve ardından kapıya kadar sorunsuz geliyor.

İletişim konusunda da bir sıkıntı çekmedim, telefonu hiç kullanmadım ama e-posta ile gayet hızlı dönüş yaptılar.

Beni büyük bir masraftan kurtardıkları için hem teşekkür ediyorum buradan, çok daha uyguna gelmiş oldu aldığım şeyler. Biraz reklam yazısı gibi oldu hiç sorun yaşamadığım için ama değil 😀

Böyle deyince aklıma geldi, bir eksi yönleri var aslında, sitelerine kredi kartını illa kaydetmek gerekiyor, kaydetmeden ödeme yapılamıyor. Ben sanal kart kullandım ama keşke normal ödeme sayfasından kart bilgilerini girip kaydetmeden ödeyebilseydik @sarmanno .

Sonuç olarak, PS5, Xbox Series X gibi pahalı sayılabilecek ürünler dahi buradan alınabilir diye düşünüyorum. 500 doları aşkın siparişimde benim güvenimi boşa çıkartmadılar.

Ek bilgi: 100 dolara kadar olan siparişler sigortalıymış ama 100 dolar sonrası için ek sigorta opsiyonu varmış, ben kargolattıktan sonra öğrendiğim için bunu kullanamadım, fiyat da sormadım. Yüklü siparişiniz olursa aklınızda bulunsun, benimki sorunsuz geldi ama risk almamak için ek sigorta da düşünülebilir (fiyatı makul ise).

Amerikapostam ile Amerika'dan Alışveriş Yapmak

Üye olurken TEKNOSEYIR kodu ile kayıt olursanız ilk siparişte 10 USD indirim alıyorsunuz. Ama kayıt olurken kullanmanız gerekiyor sipariş verirken değil.Payp...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güç kaynağı, elektrik kesintileri ve regülatörler hakkında bir soru:

Corsair 850 watt (rm850) psu'm var. Yaşadığım bölgede elektrik kesintileri olabiliyor ve sistemin zarar görmesinden çekiniyorum. Psu'da yüksek ve düşük akım koruması var ama yeterli olur mu? Evde 1200VA UPS var ama sistemi beslemeye gücü yetmiyor.

Amazon'dan 1500VA regülatör buldum, ama 750w demişler. Benim bildiğim bunun 900 watt civarına kadar beslemesi lazım, VA yüksek olmasına rağmen niye 750 yazmışlar acaba? Alsam yetersiz gelir mi?

https://www.amazon.com.tr/gp/aw/d/B08J7TCSXW/ref=cm_cr_arp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8

Schneider Electric APC LS1500-RS 1500VA/750W 3 Schuko Çıkış Otomatik Voltaj...

Schneider Electric APC LS1500-RS 1500VA/750W 3 Schuko Çıkış Otomatik Voltaj Regülatörü - LS1500-RS: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CKabil @moshck

  Cihaz verimi diye bir olay var. O yüzden 1500VA 900W olmayabiliyor. Ürünün kalitesine göre verim oranı artıyor. APC kaliteli bir firma ama daha verimli modelleri var mı bilemiyorum.

  Bir sorum olacak size 1200VA model UPS size kaç dakika dayanıyor ve nasıl bir yükte kullanıyorsunuz?

  • altalena @altalena

   700w'lık sistemimde kullanıyordum rx 580 vardı, bir sorun çıkmıyordu. 15-20 dakika dayandığını söylüyordu ama hiç denemedim, ben sadece "güvenli bir şekilde PC'yi bir ik dakika içinde kapatabileyim yeter" motivasyonuyla aldım ve kullandım. Bunun dışında, 1-2 saat civarında elektrikler kesilmişti ve modem çalışmaya devam etmişti, bataryası bir diş bile gitmemişti galiba. Ekran kartı ve psu değiştirdikten sonra ise yetmemeye başladı, aşırı yük uyarısı veriyor oyundayken (overclock yaptığımda :d). Daha yüksek almadığıma çok pişman oldum şimdi bu elimde kaldığı gibi bir de regülatör masrafı çıkacak duruma göre. Bir de keşke direkt regülatör alsaymışım daha masrafsız olurmuş diyorum, o zamanlar araştırdığımda technopat'ta falan direkt UPS önerilmişti ve onu almıştım, voltaj regülatörü daha mantıklıymış.

  • CKabil @moshck

   @altalena Bilgiler için teşekkür ederim. Benim de almam gerekiyor da 1000VA yeterli olur mu şeklinde bir soru vardı aklımda. Şuan minimum 1000VA olacağına emin oldum.

   Voltaj Regülatörü yerine On-Line UPS almanız daha mantıklı olur sanki? Bildiğim kadarıyla On-Line olanlar dalgalanmaları falan da önlüyorlar. Ayrıca elinizdeki sisteme regülatörü nasıl bağlayacaksınız ki? Sistem yük fazla diyorsa regülatörü taktığınızda da yük fazla demeyecek mi?

  • altalena @altalena

   @moshck Ne kadar olması gerektiğiyle alakalı başta sizin de bahsettiğinizle alakalı şöyle bir bilgi vereyim: power supply diyelim 700 watt ve siz bunun tamamını kullandığınızı varsayalım, şebekeden çekeceği PSU'nun verimliliğine göre değişiyor. Yani 80+ sertifikalı bir psu 700 watt aslında 850 watt civarı bir şey çekmiş olacak prizden. Monitörün ve takılacaksa başka cihazların çekeceği gücü de ekleyerek UPS veya voltaj regülatörünü belirlemek lazım.

   Bir de watt değil VA cinsinden veriyorlar güç miktarını, onun da hesaplaması "VAx0,8" şeklinde imiş. Güç faktörüne 1 diyen de var 1,2 diyen de. Cihaza göre değişiyor sanırım, en kötü olasılıkla 0,6 veya 0,8 değerini baz alıp çarpmak lazım: https://www.reddit.com/r/homelab/comments/5k1o12/what_is_va_load_on_a_ups_and_how_much_do_i_need/

   Şimdi, tam olarak da benim post'taki sorunum buradan doğuyor. Form faktörü önerilenler arasında gördüğüm en düşük değerden (0,6) çarpınca bile 900W çıkıyor 1500VA. Nasıl oluyor da 750w olarak belirtmişler onu anlamıyorum.

   UPS yerine regülatöre dönme nedenim, hem elektrik kesintisinde PC'yi çalıştırmama gerek duymamam hem de fazla masraflı olması. Online olanların tam koruma sağladığını duydum ama inanılmaz pahalılar, benim bütçemi aşıyor. Düz UPS'e bile param yetmiyor, minimum 1500VA almam gerekecek ki o da 900-1000 liradan başlıyordu son baktığımda.

   Yetmemeye başlayan şey sistem değil, 1200 VA'lık UPS. Aslında 1200va'lık ups bile ucu ucuna yetmiyor, overclock işine girmeyince sorun çıkartmadan çalışıyor. 1500 alsam rahat yetecek gibi. Bu yüzden APS regülatördeki 1500va'lık değere 750w denmesi bu yüzden beynimin error vermesine neden oluyor.

   Bir de "acaba fazla mı tedbirci davranıyorum, PSU zaten kaliteli ve voltaj korumaları var" diye düşünüyorum içten içe. Monitör, modem için UPS veya regülatör tarzı bir koruma şart ama PC'ye gerektiği konusunda şüpheliyim. İnternette bunla alakalı yeterince de bilgi bulabilmiş değilim.

 • Orcun @orcun

  Regülatörün zaten olayı o, atıyorum bir anlık 240v geldi onu filtreleyip sabit 220v verir. Veya işte anlık 120 150 180 lere düştü onu içindeki aküden destekleyip toparlar. HZ muhabbeti var birde bizde sık sık hz düşüyor mesela onu da filtreler o işe de baya yarar. Şimdi teknik dökümanlarıan bakmak lazım sonuçta ups değil, 750 watt anlık güç ihtiyacında max verebildiğidir ? https://www.se.com/ww/en/product/LS1500-RS/apc-line-r-1500va-automatic-voltage-regulator%2C-3-schuko-outlets%2C-230v/

  • altalena @altalena

   Ama anlamadığım kısım, 1500VA kısmı yani watt olarak karşılığını power factor'e göre (0.8 standart diye duymuştum) hesaplayıp (va değeriyle çarparak) çevirmiyorlar mı? Çoğu firma watt karşılığını yazmayıp direkt VA cinsinden değer yazıyor ve bir önceki UPS'i alırken de watt hesabını ona göre düşünerek almıştım. Benim hesap mı hatalı, onlar garantici olmak adına mı 750 gibi düşük bir rakam girdiler yoksa farklı bir durum mu var bilemedim.

  • CKabil @moshck

   @altalena APC nin regülatörlerini inceliyordum da genel olarak çarpanı 0.6 kullanmışlar. Bir videoda öyle söyledi. Hesaplayınca çarpanın 0.6 değil 0.5 olarak kullanıldığı belli oluyor. Biraz incelediğimde Line-R serisi hep 0.5 çarpanla çalışmış. Line-R ın eski versiyonu var onda çarpan 1. Sebebini öğrenmek için distübitörle konuşacağım. Yarın arar sorarım diye düşünüyorum

  • altalena @altalena

   @moshck Öğrendiğinizde paylaşırsanız çok iyi olur hocam, merak ediyorum ben de.

  • CanSimit @cansimit

   @altalena VA yazmaları normal, UPS güç sağlayıcı konumda oluyor, power factor'ün kaç olacağını bilemezler. (Elekrik şirketinden siz de aynı şekilde W çekiyorsunuz ama onlar VA üzerinden güç sağlıyorlar).

  • suicide @suicide

   @orcun ustam hz in dustugune emin misin?

  • Orcun @orcun

   @altalena Mesela @moshck dediği gibi hesaplaması değişiyor. Ama bende detaylı bilgi bulamadım. Bu bir kağıt üstünde çakallık mıdır ? başka bir yöntemi var da verimlilik adına ondan mı böyle yazıyorlar ? meçhul. @suicide Malesef dostum. Zaten volt gerilimle birlikte o da düşüyor. Normalde her elektronik cihaz o düşmeyi işte yükselmeyi belirli bir oranda yüzde 5 10 gibi sübvanse edebiliyor. Ama bu oran bizde çok fazla 220v şebeke gerilim bir anda 160 lara düştüğü bile oluyor. E zaten o durumda hz de düşüyor. Mesela farkedersin akkor lambalarda eskiden anında farkederdin çünkü pırpır yapmazdı direkt ışığın şiddeti azalırdı. 220 yerine 230 235 gelirse de ya lamba daha fazla yanardı anlık ama farkederdin. Şimdi ledlerde yada floresanlarda bunu farketmek zor pırpır yapar en fazla o kadar. Ama işte bu feci zararlı bir olay buzdolabı çamaşır makinesi işte ev aletleri çok daha hassas bu konuda e pc tarafı da da öyle psu bir yere kadar dayanır sonra ya kendini kapatır ya da sigortası atar bir yeri yanar hiç belli olmaz.

  • suicide @suicide

   @orcun allah allah 49-51 arasinda oynamasi normal ama dahasinda sistem otomatik kesiyor kendini diye biliyorum. voltaj neyse de frekans olayi cok hassas bir sey. 24 saat olcum yapan cihazim var kendi evimde 49.9 minimum 50.1 maksimum degerleri goruyorum loglarda. voltaj ise 180-240 arasi değişiyor.

 • altalena @altalena

  @suicide Başlıktaki regülatörü aldım, prizden taş çatlasın 730 watt çekiyordur diye tahmin ediyorum. Hiç "fazla yük" uyarısı almadım, monitörü falan da ne olur ne olmaz diye takmadım, sadece tek cihazdan devam ediyorum. Siz arayıp sorabildiniz mi?

#psu #teknosoru

Corsair RM850 850 Watt ve FSP Hydro G PRO 850 Watt PSU arasında kaldım. Fiyatlar hemen hemen aynı sayılır. Bunlardan birini alıp kullanan, tavsiyede bulunacak olan var mı?

https://www.n11.com/urun/fsp-hydro-g-pro-hg2-850-80-gold-psu-guc-kaynagi-850-w-1837438?magaza=techno-store&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel
https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/corsair-rm850-cp-9020196-eu-80-gold-850-w-full-moduler-guc-kaynagi_pdp_644120212

Fsp HYDRO G PRO HG2-850 80+ Gold PSU Güç Kaynağı 850 W Fiyatları ve Özellikleri

Fsp HYDRO G PRO HG2-850 80+ Gold PSU Güç Kaynağı 850 W en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Rx 6900 xt 10 bin liraya sizce alınır mı? Sıfır ürün, referans model ve Amerikadan geldiği için garanti yok(edit: türkiye garantisi yok, abd'de var). 6800xt kovalarken arkadaşım böyle bir teklifte bulundu ama ürünün fiyatı çok içime sinmiyor. Tabii Türkiye'de o kartı 20 binden satıyorlar o ayrı bir konu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11