Kablonet'te DNS değiştirmek yasakları aşmayı sağlıyor mu yoksa diğer büyükler gibi DNS'ler onlarda da engelli mi? Türknet'ten geçmeyi düşünüyorum ama bu yasak mevzusu düşündürüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CPU soğutucusunun slim fanı bozuldu ve yeni fan takmayı deniyorum ancak sorun var. Taktığım fan normal fan olduğu için büyük geliyor ve 4. Ram slotumu engelliyor. Ram'in üstünden, biraz yüksek şekilde takabiliyorum. Böyle takıp kullansam sorun olur mu acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD ekran kartı kullananlara bir bilgi/tavsiye: Sürücüyü kurarken "minimal install" seçeneği ile kurmak, daha sorunsuz bir deneyim sağlıyor.

Bir önceki sürümde minimal install yapmıştım ve sorunsuz bir deneyim yaşadım. Birkaç gün önce çıkan driver'ı denemek amacıyla tekrar tam kurulum yaptım ama global ayarlar ile oyun ayarlarının buglı bir şekilde çalıştığını görünce tekrar kaldırdım, minimale geçtim. Artık kolay kolay tam sürümü deneyeceğimi sanmam.

Minimal sürümde yayın, oyuna özel ayar, oc ayarları kısımları komple kalkıyor ve sadece gerekli ayarlar oluyor. Ama bu özellikleri başka programla çözmek de mümkün.

Yayın, kayıt işlerini OBS'ten, overclock ve performans bilgileri için de Afterburner kullanıyorum, çok daha sorunsuz oluyor. Tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konunun siyasi olmadığını düşünen saflar varsa aramızda, buyrun.

https://twitter.com/haskologlu/status/1623253301083897856

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bankaların uygulama üzerinden şifre sıfırlamada, hesap oluşturmada falan yüz taratma olayı güvenilir mi acaba? Bu veriler depolanıyor mu yoksa kimlikteki fotoğrafla eşleşince iş bitiyor mu? Her veriyi aldılar bir yüzümüz kalmıştı, tereddüt ettim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2. monitör olarak kullandığım monitörümde, ekranın tam ortasında yarı ölü piksel var. Sadece kırmızı ve beyaz renklerde kendini gösteriyor, beyazda belli belirsiz iken kırmızıda tam siyah. Diğer renklerde hiç görünmüyor.
Garantinin bitmesine 1 ay var. Siz olsanız değişim için uğraşır mıydınız? (AOC 24G2U, Panda panel :D)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CDPR bile bu zamları yaptıysa Rockstar'ın RDR2'yi 1000TL yapmasını beklerim. Onlar hiç acımaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

1440p için 70mbps idealmiş. 40mbps bağlantım varken videoları birden ileri sardığımda birkaç saniye beklemeye alıyordu. 70'te neredeyse hiç bekleme olmuyor (YouTube)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pc toplayacağım dönem orta seviye bir kart düşünürken mining ve pandemi krizi yüzünden uyguna geliyor diye en tepe ekran kartı almak zorunda kalmıştım. İyi ki almışım yoksa aylarca kart alamazdım.
Sonrasında elimdeki psu yetersiz kaldı, yeni psu aldım.
İşlemciyi 5600x almıştım rahat besler diye, kart yükselince o da yetmedi yer yer darboğazlar oldu. İşlemciyi de yükseltmek zorunda kaldım.
İşlemci yükselince elimdeki hava soğutucu ucu ucuna yeter oldu, sıvı soğutma mı alsam diye düşünüyorum. Elimdeki soğutucuyu da alalı çok olmuyor, işlemci ile kombinlemiştim 😀
Diğer yandan da yeni nesil ekran kartları çıktı.

Ben eski sistemimde, rx580 ile iyi kötü mutluydum. Bir pc topladım masrafı bitmiyor. O dönem eski pcyi satmaz ya da eski ekran kartımı kullanarak düz sistem dizip yanına 6 bine konsol kovalardımnşimdiki kafam olsa. Göz göre göre diderota dönüştüm: https://eksisozluk.com/entry/82285603

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  RAM fiyatları dip yaptığı için sistemi 32 GB da yükselteyim dedim, sonra fark ettim ki ram'leri takabilmem için soğutucuyu sökmem lazım, hazır soğutucuyu sökmüşken işlemciyi de değiştireyim dedim, işlemcinin çok güç çektiğini görüp zayıf anakartı değiştirmek zorunda kaldım, anakartın üzerinde 2 nvme slotu var, onlara da nm aldim. Böylece basit bir RAM değişimi kıçıma feci şekilde kaçmış oldu.

Sizce AMD Ryzen 5 5600x'ten 5800X3D'ye geçmeye değer mi? Ekran kartım RX 6900XT. 1440p çözünürlükte kullanıyorum. 1080p'ye de geçebiliyorum oyununa göre(farklı monitöre yani).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
 • alfaaur @alfaaur

  Selam, bence elindekini satıp değecek yatırım AM5 platformuna geçmek olacaktır, özellikle 4K altı çözünürlüklerde 5600x ekran kartına darboğaz olur, AM5 geçersen ekran kartından tam performans alırsın. Eğer bu senin için yeterince önemli ise ve uzun ömürlü bir yatırım olacağından daha mantıklı güncelleme bu olacaktır, ben olsam böyle yapardım.

  • altalena @altalena

   Selam, dediğiniz gibi bir miktar darboğaz oluyor ama 5800x3d ile rahat beslerim düşüncesindeyim. AM5'e geçmeyi de düşündüm ama DDR5 ramlerin ve anakartların fiyatları ile çok pahalıya geliyor ve değmeyecek gibi görünüyor. Ekran kartını da 3-5 sene daha kullanmayı düşündüğüm için am5 benim için pek mantıklı bir yatırım olmaz kanısındayım. Bu nedenle, 7 bin tl bandında 5800x3d alabilirsem, mevcut işlemcimi de satınca yaklaşık 5 bin liraya ortalama %20 performans (yerine göre daha düşük ya da fazla olabilir) kazanmış olacağım. Bu performansa bu para ödemek değer mi o konuda kararsızım 😀

  • Felix @felix

   @altalena 7000 TL civarına 7700x alabilirsiniz elinizdeki anakart ve ramleri satınca bir miktar para ekleyerek am5 e geçmiş olursunuz. Dün ben de bununla ilgili bir konu açıp fikir almistim. Am5 e geçince sonraki nesil işlemciler için önunuz açılacak ama am4de kalırsanız en azından oyunlar icin 58003xd üzerine çıkamazsınız. Tabi bütçe meselesi. Göz atmak isterseniz konum bu https://teknoseyir.com/durum/1594173

 • Mehmet @m-menguc

  geçersen fark eder mi eder tabi. 5800x3d ülkemizde biraz tuzlu. indirimli fiyat kovalayıp alırsan iyi olur.

 • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

  performans yeni seri ile çok yakın, daha serin ve verimli çalışıyor. Biraz indirim veya daha ucuza yurtdışından alma imkanı varsa 3-4 yıl üst seviye olarak götürmeye yeter.

 • Vedat Şar @vedo

  5800x3d kullanıyorum çok memnunum. Özellikle Call of Duty multiplayer ve Warzon'da canavar gibi performans veriyor ki zaten bu tip oyunlar çok zorluyor işlemciyi. 1080p de 6800XT'yi besleyebiliyor.