Dün Cyberpunk ayarlarıyla uğraşırken bilgisayar oyunu oynamanın artık ne kadar zahmetli ve yorucu olduğunu fark ettim:

Ekonomi zaten kötü, parayı zor buluyorsun bir de stok sorunu yüzünden yeni nesil ekran kartı, işlemci almak için aylarca beklemek zorunda kalıyorsun. Bazen ram fabrikaları yanıyor ram sorunu da yaşanıyor.

İyi kötü bir sistemin var bu sefer oyunun optimizasyonuyu kötü diye ayarlarla uğraşıyorsun.

Oyun fiyatları sabit değil, çıkıştan sonra artar mı diye ön siparişe sürükleniyorsun.

Bir de dil bilmeyenler için dil sorunu da var, Türkçe altyazı olursa şükrediyoruz. Ama çoğunda yok.

Ben veya biz ekstra ilgili olduğumuz için bu süreç daha çekilebilir oluyor ama sadece güncel oyunları oynamak isteyen biri için korkunç bir süreç bu, kahır resmen.

Konsol desek o da çözüm değil, onda da çok fena ekstra vergi olduğu gibi aşırı pahalı oyun fiyatları da var, grafik ayarlarının yetersiz olması da var. Bir de bir ara nesil konsol sürprizi çıkarsa değmeyin keyfinize.

Video oyunu oynamak ucuz ve pratik şekilde yapılabilen bir hobi diye biliyordum ben. Geldiğimiz noktaya bak. Hem ülke hem genel sorunlardan ötürü artık hiç öyle değil gibi. Kahır resmen, yazık yahu bize.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Xbox + Gamepass en iyi uygun fiyatlı çözüm. Evet her istediğin oyuna anında erişemeyeceksin ama en azından oyun oynayabileceksin. Kötünün iyisi.

 • Teknoist @teknoist

  Almayı geç bulamıyorsun buldun diyelim turkiyedeki tüm şirketler ebay'deki deliler kafasında 100-200$ fazladan koyup satıyorlar. Bıktırıyorlar insanı

 • Outrun @outrun

  Bağımsız oyunlarda durum farklı. Benim en sevdiğim oyunlar 2D bağımsız oyunlar (Hollow Knight ve Dead Cells). Üçüncü en sevdiğim oyun da bir bağımsız oyun ama bu sefer 3D (Subnautica). Büyük bütçeli AAA oyunları da oynuyorum ama en sevdiklerime baktığımda üst sıralarda genellikle hep bağımsız oyunları görüyorum.

  Bağımsız oyunlar genellikle çok daha ucuz oluyor. Oyunun Amerika fiyatı değişmedikçe Türkiye fiyatı da değişmiyor.
  Bağımsız oyunlarda bahsettiğiniz gibi ayarlarla boğuşmak zorunda olmuyorsunuz. Büyük oyunlar kadar karmaşık olmadıkları için sanırım (grafik açısından).
  PC ve konsol fiyatları için yapacak bir şey yok maalesef. Ama PC çok daha mantıklı bence. Steam ve Epic Store gibi platformlar sayesinde ucuz ve çok güzel oyunlar alabiliyoruz. AAA oyunlar PC'de de pahalı tabii.

  Yani siz "oyun" derken sadece büyük bütçeli AAA oyunlardan bahsediyorsunuz. Bağımsız oyunları denerseniz çok daha ucuza, kahırsız ve iyi vakit geçirebilirsiniz.

  • altalena @altalena

   PC konusunda katılıyorum dediklerinize, Steam fiyatları ve bağımsız yapımcılar olmasa zaten bittik.

   Bağımsız oyunlarda durumun farklı olduğuna kısmen katılıyorum. 2D kısmı doğru ama 3D olan, biraz olsun güncel grafikleri yakalamaya çalışan bağımsız yapımcılı oyunlar genellikle optimizasyon konusunda ve/veya gameplay'de çok fena çuvallıyor. Oynadığım oyunların %90'ı bağımsız yapımcılı oyunlardır, o oyunlarda da bayağı bir uğraşıp acı çekmişliğim var. 5 yıldır erken erişimde kalıp buglarıyla ünlü Dayz; çok sevdiğim, çok oynadığım ama optimizasyon ve geliştirme sorunları felaket olan Dead by Daylight, bugları ve optimizsyon sorunlarıyla benzer durumu yaşayan Kingdom Come olsun aklıma gelen örnekler.

   Örnek verdiğiniz Dead Cells'i oynadım, güzel oyundu ama tam olarak ilgimi çekmediği için ömrü uzun olmadı bende. Gerçi ilerde yine oynamayı planlıyorum ama o ayrı konu. Özetle bir oyuncunun 2D oyunlar ilgisini tam olarak çekemiyorsa sıkıntı büyük, indie game de çare olamıyor bu bağlamda. Yani dediklerimi kapsayan şey 2D hariç tüm oyunlar. Hem daha asgari olan aşamalara gelemediler hem de bütçenin dar olması nedeniyle RDR2 gibi Cyberpunk 2077 gibi detaylı ve oturmuş bir gameplay'e sahip bir indie game görmek imkansız gibi. O bütçelere rağmen büyükler bile bu işi tam yapamıyor henüz, Cyberpunk'ın şu anki hali ortada.

  • Outrun @outrun

   @altalena RDR2 ve Cyberpunk 2077 gibi detaylı oyun sayısı zaten çok çok azdır. Birkaç yılda bir falan anca çıkıyor böyle oyunlar. Burada detay dediğimiz de "hikaye anlatımı" alanındaki detay sanırım. Yoksa diğer çeşitli konularda feci şekilde detaylı indie oyunlar mevcut.
   Ben oynadığım oyunlarda büyük oranda kahır çekmiyorum. Bu konuda belki de şanslı olabilirim. Normalde büyük AAA oyunları da çıkar çıkmaz oynamıyorum. Ama Cyberpunk'ı 7 yıldır beklediğim için ön sipariş verdim, çıkınca da hemen girdim ve kahır çekmeye başladım 😀

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Stadia gibi cozumler yayginlasirsa millet rahata erer. Oyuna parayi veriyorsun , 1080p 60'ta sinirsiz , ek odeme olmadan oynuyorsun. GFN gibi cozumler uzun vadede kullanilacak seyler degil. Oyuna para ver, GFN aboneligine para ver ohooo.

  • altalena @altalena

   Bence o da ideal bir çözüm değil hocam. Geforce Now'ı yüksek ayarları kaldıracak internetle denemiştim ilk çıktığında. Witcher 3 üzerinden denedim ve oyunu PC'den oynadığım haliyle çok daha farklı gelmişti çünkü bitrate yetersiz. GFN'ın En yüksek ayarlarında (çözünürlük) bile bulanıklık var yani. Gerekli bitrate'i verecek sunucu ne onlarda var, ne de insanlarda o bitrate'li canlı yayını açacak internet var desem yeridir. Twitch bile salt canlı yayın için 1080p 8k bitrate'in üstüne çıkamıyor, bu konuda ilerlemelerin gelmesi için internet hızlarının muazzam şekilde artması lazım diye düşünüyorum ben.

#Cyberpunk2077 oynanacak durumda değil bence arkadaşlar. Oyunun optimizasyon dışında gerçekten çok ciddi sorunları var. Yapay zeka felaket durumda. Rx 580 ile baktım bu iş olmayacak 40 fps'le falan, 60'a low'da bile adamakıllı çıkamıyorum (gece ışıklınlandırmanın yoğun olduğu sokaklar+arabayla 40-50'ye düşüyor low'da dahi). Dedim ben bunu 10dk falan biraz deneysel oynayayım, daha sonra ekran kartı alınca oturur adam gibi devam ederim dedim. Çektim AMD Fidelityfx'i %50'ye, 100 fps'le başladım çamur gibi oynamaya. GTA oynarmışçasına daldım açık dünyaya random şekilde. Maalesef yaşadığım şeyler:

-Ben düşmana doğru uzaktan koşarken düşmanın siper alıp bana doğru bakması, benim "eyvah bana sıkacak şimdi" diye yolun ortasında afallamam ve düşmanın beni hiç görmemiş gibi arkasını dönüp "nereye kaçtın" diye beni araması.

-Arkasındaki garaj kapısına sıkıştırıp öldürmeyi hedeflediğim düşmanın garaj kapısının içinden geçip içerde kalması ve beni içerden vurmaya çalışmaya devam etmesi.

-2 polis beni kovalarken gözden kaybolmayacak şekilde mesafeyi biraz aştım ve bir park binasına camp yapmak için girdim. Park binasının içine kaçmadım, girişine doğru olacak şekilde siper alıp polisin gelmesini bekledim ama polis gelip bakmadı bile, bir süre sonra 3 yıldızlı aranmam kayboldu.

-Arabamı patlattığım halde dibinde tekrar arabamı çağırdığmıda aynı arabanın geri gelmesi. Sigorta mı var bu ne iş ya?

Bunlar öyle uzun uzun oynayıp biriktirdiğim şeyler de değil, ve bunlarla da kısıtlı değil. Biraz olsun oyunun normal çizgisinin dışına çıktığım an oyunun sapıttığını gözlemledim ben.

Oyunu low ayara çekince yapay zeka da mı low ayara düşüyor acaba? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi Cyberpunk eleştireceğim çünkü 500 iqlü olduğum için ilk gün olmadan gömme ve keskin tespitler yapmak benim hakkım. Yav kardeşim mesela bu oyun toplama oyun olmuş mesela hacking diye bir şey gördüm direkt yabıştırdım bu watch dogs diye. Nası tesbit AMA? 😉

Bir de bu oyun hiçbir yenilik sunamamış yea 7 yıl geliştirildi deyince oyunun beni ekranın içine sokmasını bekliyordum. Böle hiç görülmemiş bir şey olsun ama ne olması gerektiğini ben de bilmiyorum. Neyse, sonuç olarak balon bu oyun.

Sanat dizaynı , hikaye, müzikler, atmosfer, detaylar, uzun vadeli oynanış deneyimini falan kim sallar şimdi? İlk günden ilk gördüğüm yerden bilip bilmeden bok atayım ki 500iqlü bir marjinal olduğum görülsün.

Bu arada bir daha oyun çıkmadan ölümüne öven bir kardeşim var o da 499 iq. Neyse sevin bizi işte, saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#CoolerMasterHyper212LED Arkadaşlar Hyper 212 LED işlemci kullanıp da AM4 bricket'lerine sahip olan var mı? Sahip olan varsa satın alabilirim, normalde kutunun içinde bunlardan vardı ama kaybetmek gibi bir salaklığı yaptığım için yeni işlemcimde soğutucuyu kullanamıyorum.

edit: Kaybettiğim bracket'i buldum ve sorun çözüldü, bulamasaydım gg'ydi. Cooler master yedek parça yok dedi hala sattıkları güncel bir soğutucuya. Marka tercihini bu yönden de düşünün derim ben.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ram #ryzen #teknosoru Ram alacaktım araştırayım dedim, önce MHZ sonra CL değeri önemli dediler, sonra CL değerinin uzantısı da var ona da dikkat etmek lazımmış, overclock için soğutma da önemli falan filan derken hem fiyatlar hem detay arasında boğuldum, seçeneğimi ikiye indirdim, msi B550 gaming plus ve ryzen 5 5600x ile kullanacağım:

Kingston 3600mhz 2x8gb cl17 ram(841tl):
https://www.incehesap.com/hyperx-fury-hx436c17fb3k2-16-16gb-ddr4-3600mhz-gaming-ram-fiyati-46486/

Viper 3600mhz 2x8gb cl18 Ram(687tl):
https://www.amazon.com.tr/PATRIOT-Viper-Steel-3600MHz-PVS416G360C8K/dp/B088KS8CRN/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=Viper+3600&qid=1604917734&sr=8-1

Birisi cl17 diğeri cl18, aradaki fiyat farkı yaklaşık 150tl. Viper daha mantıklı gibi. 1080pde kullanacağım, başka öneriniz varsa o da olur. Teknik detayları okurken boğuldum ve sağlıklı değerlendiremiyorum Ram konusunu, tavsiye verenlere şimdiden çok teşekkürler.

HyperX Fury HX436C17FB3K2/16 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17 Siyah Gaming Ram...

HyperX Fury HX436C17FB3K2/16 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL17 Siyah Gaming Ram (Bellek) fiyatını ve özelliklerini görmek için hemen incehesap.com'u tıkla
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Nvidia etkinliğinde beni şaşırtan şey rtx 3060'ın olmayışıydı. Ben onu bekliyordum. Herkes 3080-3070 falan mı alıyor arkadaşlar, 3060 alıcısı o kadar az mı bir ben mi fakirim? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

--- @orcun 'a yazıldı, başka post'un devamıdır bu yazı okuyup zaman kaybetmeyin, özel mesaj olmadığı için buradan yazıyorum,---

--- @orcun 'a yazıldı, tartışma konusu okuyup zaman kaybetmeyin, özel mesaj olmadığı için buradan yazıyorum,---

En son şu mesajda kalmıştık hocam, konuyu açan bildirimden rahatsız olmasın diye buradan yazıyorum 😀 Geç yazmamın nedeni de hız testlerini yapmak istemem, özellikle haftasonuna denk getirdim yoğun olduğu zaman test edeyim diye: https://teknoseyir.com/durum/1282372#comment-4545269
Cumartesi, Pazar ve Pazartesi Türknet hız testi sonuçları(prime saatlerde olmasına dikkat ettim özellikle):
https://www.speedtest.net/result/9681121599
https://www.speedtest.net/result/9676780812
https://www.speedtest.net/result/9672564829

Paketim 35mbps'ye kadar olan paket. Gördüğünüz gibi değerler gayet stabil. Yaklaşık 2 yıldır da Türknet'teyim, çok ender durumlar hariç bu değerlerde bozulma da yaşamadım. Türknet'te uzun süre sorun yaşamayan müşteri olmadığını düşündüğünüz ve istediğiniz için paylaşmak istedim bunları.

Tek paket olayında düşüncem aynı, Türknet kimseye önceden belirtmediği paketi satmıyor. Adam o paketi bile bile alıyorsa demek ki Türknet'ten daha iyi ve uygun seçenek bulamamış demektir, Fiber diye kandırıp adsl vermiyor ya Türknet 😀 Adsl 8mbit'e de 100mbit'i de aynı fiyata satıyorum, cebine uygun olan alır(müşteriler tercih ettiğine göre uygun). Ben 35 alıyorum mesela daha iyi bir paket yok diğer operatörlerde(Türk telekom ve so altyapısı var).

Çok takip etmiyorum operatör başlıklarını ve konularını, en dandik şeylerin bile fanboy'ları olabiliyor. Bence onları hiç ciddiye almamak lazım.

Benim gözlemim sorun yaşayan müşterilerin sesinin memnun oranlara oranla çok daha fazla çıkması durumu var. Nedenini açıklamıştım.

O başvuru süreci kötü olmuş, mesela aynı durumu kız arkadaşım da yaşadı ve Türknet'e aşırı kızdığı için ısrarla tavsiye etmeme rağmen denemedi ve daha yüksek fiyata Türk Telekom'dan devam etti 😀

Geçiş sürecinde yaşanan uğraşlar, mağduriyetler üzücü ama her operatörde var. Ben diğerlerinin Türknet'ten daha iyi olduğunu düşünmüyorum:

https://www.sikayetvar.com/kablo-net
https://www.sikayetvar.com/turk-telekom
https://www.sikayetvar.com/turknet
https://www.sikayetvar.com/superonline

https://www.sikayetvar.com/kablo-net/kablo-net-stok-yok-diyerek-1-haftadir-kurulum-yapmiyor
https://www.sikayetvar.com/kablo-net/kablo-net-internete-3-haftadir-girilmiyor

Şikayetvar bu iş için ideal bir adres olmasa da -şikayet silinmeleri, editlenmeleri, firmaların bir nevi reklam yapma işini yürütmesi gibi- bu verileri görmek için yeterli. Mesela adama stokta olmayan modemi satmışlar, 1 hafta mağdur etmişler. Net rezalet. Bu şikayetleri de özenle aramadım, son şikayetlerden seçtim rastgele ve bunları gördüm. Türk Telekom ve Superonline'da da, diğerlerinde de bu tarz ve bunlardan daha büyük rezaletler içeren haklı şikayetler de bulunur detaylı bakılırsa.

Hepsinin kötü olmasının nedeni de basit: Burası Türkiye. Nitelikli eleman sayısı az, altyapılar genel olarak kötü. Şirketler genel olarak kurumsal olmaktan uzak. Müşteriler teknoloji cahili ve okuyup anlamada sorunlu, modemi açıp kapatamıyor, müşteri hizmetlerinin yükü artıyor. Herkes amatör yani genel olarak, Türknet ise bunların yanında küçük oyuncu ve kendi altyapısı yok. TT'nin kiracısı ve altyapı sorunluysa Türk Telekom'daki şikayetler Türknet'te de oluyor. İşin hizmet kısmında dijitalleşme adıyla, ucuz fiyat sağlamasıyla -bu özelliğini giderek kaybediyor-, taahhütsüz oluşuyla diğerlerinden sıyrılmayı denediği için bana daha yakın geliyor.

Şikayet oranlarına gelirsek, Şikayetvar'da Türknet'in puanı 1.3, Superonline'ın da 1.3. Türk Telekom 0.8 puan, Kablonet 3.3 puan. Puanlar, sorun çözüldükten sonra yapılan ankete göre belirleniyormuş. Sonuç: Hepsi dökülüyor, aralarından sıyrılan bir tek 3.3 puanla Kablonet. Ancak şu fark da var: Superonline ve Kablonet Şikayetvar'da şikayetlere dönüş oranı %100, yani oradaki müşterilere önem veriliyor. Türknet Şikayetvar'a önem vermiyor. Ona rağmen puanı SO ile aynı. Kısacası kişisel gözlem ve çevreye göre bunları kıyaslamak yanıltıcı oluyor yukarda paylaştığım rakamlardan göreceğiniz üzere.

Bu bağlamda salt Türknet'i gömmek ya da hepsinden uzak durun demek pek sağlıklı değerlendirmeler değil bana göre, eğer ben 2 yıl önce Türknet'ten uzak durun diyenleri dinleseydim Türk Telekom'dan daha yüksek fiyata, daha düşük hızla, anlama özürlü müşteri temsilcileriyle uğraşmaya devam edecektim.

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Test your Internet connection bandwidth to locations around the world with this interactive broadband speed test from Ookla
BeğenFavori PaylaşYorum yap