Yurtdışı alışverişi şaka Maka 150 Euro'ya çektiler. Bir adım ötesi komple yasaklamak. Çok üzücü. Adamakıllı tepki bile oluşmadı. Ekran kartımı ben yurtdışından almıştım mining krizi varken ve çok uyguna gelmişti. Artık böyle bir opsiyon yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye'deki akıllı telefon pazarındaki çeşitlilik niye bu kadar kısıtlı? Önceden Lenovo, Sony, Nokia, Asus falan vardı. Bunlar baktığım kadarıyla hala telefon üretiyor ama Türkiye'de yok. Çinlileri saymazsak Samsung, Apple dışında ciddi bir alternatif yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Earpods (3.5mm) aradığım kulaklıkmış da farkında değilmişim. Uçlarını kulağın dibine ittirme ihtiyacı gerekmediğinden, yatarken hiç acıtmıyor kulağı. PC de bile kullanıyorum, terleme sorunu da olmuyor. Kablolu kulakiçi kulaklıklar arasındaki en mantıklı tercih sanırım (Amazon'da 250TL).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Keşke fiber altyapı konusunu iyice araştırmış, işin bürokratik kısmına çalışmış ve bu projeyi düzgün bir dille bize sunabilen bir siyasi parti veya isim olsa. Benzer şekilde oyun şirketlerine verilecek teşvik ve yatırım planı da olsa ama masada bile değil bu konular.
Türkiye'nin bunca sorunu varken derdin bu mu? Diye düşünecek olanlara: Ülkedeki her alanda geride kalmışlığımız ortada iken bizi kısa vadede düzlüğe çıkmamızı sağlayacak sektörlerin bilişim ve yazılım olduğunu düşünüyorum. Türkiye'den bir CD projekt red veya VK tarzı büyük bir coğrafi bölgeyi (orta doğu) hedefleyen girişimler falan olsa muhtemelen ekonomik krizimiz bu denli can yakıcı olmazdı. Bunlar yerine hala turizm ve inşaat ile günü kurtarmaya çalışıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  iyi partide taylan yıldız var tam da tarif ettiğin özellikleri taşıyor ama o kadar işte fazlası yok

 • CimAdam @cimadam

  turizm karlı iş baya, inşaat için aynısını söyleyemeyeceğim. İnterneti geçtim de insanların donanıma ulaşabilmesi lazım, iyi kötü interneti halledebiliriz de 10 yıllık bilgisayarda da yazılım geliştirilmez artık.

 • Fikri @fikri

  Oyun şirketlerine ciddi teşvik var zaten. Yetersiz diye eleştirirsiniz orasına bir şey diyemem. Ama sırf destekler yüzünden operasyonunu Türkiye'de tutan bir sürü firma var.
  Google Play, Appstore komisyonlarının ciddi kısmını ödüyor devlet. Reklam vermeleri için de destek veriyor.
  Ayrıca serbest bölgeye giren firmalar da var.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Aday olmakla olmaz, Taylan Yildiz da bir halt yapamiyor zira tek basina napsin adam.
  Nasil olura bakmak icin Estonya ve Romanya'ya bakabilirsiniz. Ulke politikasi olacak, ben Dunyanin/Bolgenin data merkezi olacam diyeceksin.

  Ha bir de adalet sistemin olacak. Turkiye'de yok. Bes kurus yatirim yapmaya degmez bir ulke o yuzden.

Kur artarken önceden sadece artışa üzülüyorduk ama artık kur korumalı mevduat hesabı denen uygulama nedeniyle para sahibi insanların kaybını da hazine karşılıyor ve vergilerimizin heba olmasına da üzülüyoruz 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ajans denen günümüzün şeytani oluşumlar yüzünden sosyal medyada yorum okumayı bıraktım çünkü yorum diye okuduğumuz şey çoğu zaman bir ajansın paralı köpeği. Ekşi'de, Twitter'da çoğu zaman gündemi bile yönlendiriyorlar. Yt yorumları da keza öyle. Avrupa ve ABD'de bu durum nasıl acaba, muhtemelen asıl işi manipülasyon olan bu tarz şirketleri kurmak suçtur 😀 nitelikli dolandırıcılık desek yanlış olmaz herhalde.

Dediğimi anlamayan varsa herhangi bir siyasi partinin paylaşımlarının altındaki yorumlara ve profillere bakın, ya ağır öven ya da ağır söven insanlar göreceksiniz, işte o profillere incelediğinizde çoğunun fake olduğunu göreceksiniz.

Hala ts'yi takip etme nedenlerimden birisi de bu, burada bile birkaç troll var ama insanların çoğu gerçek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Noise Cancelling (Gürültü Engelleme) özelliği olmayan ama tasarımı ve kulak yastıkları itibariyle ses izolasyonu iyi bir kulaklık önerisi olan var mı? Mesela Soundcore Life Q10 bu konuda örnek gösterilebilir ama o da çok ağır olduğu için uzun kullanımda kafamı ağrıtıyor. Ses kalitesi mühim değil, ekonomik olması ve closed-back, kalın padli ve sesi kesiyor olması yeterli. Ders çalışırken kullanmayı planlıyorum.

Düzenleme: Belki benzer bir ürüne ihtiyaç olan olursa diye bulduğumu ekliyorum: araştırdım ve Sennheiser HD300'ü 500TL fiyatıyla aradığım özelliklere yakın buldum. 185 gram ağırlığı ile hafif sayılabilir, ses kalitesi ortalamaymış ve padler kapkalın olduğu için ses kesmede iyidir diye tahmin ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyuncular için hem fikir hem içerik olarak takip edilmesi en mantıklı subreddit'lerden:

https://www.reddit.com/r/patientgamers/

Bu da güzel bir meme 😀 :
https://www.reddit.com/r/patientgamers/comments/qrq8th/the_struggle_of_living_in_a_3rd_world_country_but/

r/patientgamers

r/patientgamers: A gaming sub free from the news, hype and drama that surround current releases, catering instead to gamers who wait at least 1 …
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elden Ring'in tam puan veya tam puana yakın puanlar aldığını gördüğüm an oyun basınını zerre ciddiye almamak gerektiği tam olarak anladım. Önceki vakalarda yine belli noktalarda işin doğası gereği olan öznelliğe vermiştim ama bu başka. Sadece bu oyun motoru ve grafikler nedeniyle bu oyunun tam puan alması mantığa net aykırı, kriter olarak değerlendirmiyorsalar o da ayrı skandal.

"Grafik önemli değil, oyun öyle dizayn edilmiş" diye yazacak olanlara şimdiden söyleyeyim: Grafikler gayet de önemlidir her oyun için ve bu oyun kendi türü için zayıf grafiklere sahip. Zelda gibi çizgi grafikli bir oyun olsa o kendi türünde değerlendirilir ama bu bildiğimiz gerçekçi bir grafik türüne sahip bir oyun. Hatta teknik yönden o kadar zayıf görünüyor ki şu oyun zorlansa PS3'e çıkar diye düşünüyorum ben. Oynanışı iyidir, geri kalan her şey iyidir(ki değil gibi, oynanış için yazılmış ortalama bir hikayesi var gibi görünüyor) 8-9 verirsin ok. 9,5'lar, 10'lar nedir ya?

Cyberpunk 2077'nin yarattığı hype gayet mantıklıydı çünkü yaşayan açık dünya ve eşsiz npcler, mükemmel aksiyon rpg-oynanış vaadiyle hiç denenmemiş, çok da güzel görünen Cyberpunk evreninde bir oyun vaat ettiler (vaatlerini beceremediler o ayrı) ama şu oyunun "Hardcore zorluk", "Dark Fantasy", "Souls Like" türlerine sahip olması bile bu denli balon olduğunun göstergesi, inanılmaz mantıksız bir hype. Oyun basını, oyunun fanboy kitlesi ve geçmiş örneklerden ders çıkaramamış oyuncu kitlesi el birliğiyle birçok oyuncunun daha başlarında sıkılıp, bunalıp çıkacağı bariz olan oyuna para ve zaman döktürülüyor, ilginç vaka ne diyeyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rawintosh @rawint0sh

  Fark şu onlar oyunu oynayıp bitirdi, siz oynamadınız galiba?

  • altalena @altalena

   Oynayıp oynamamayla ilgisi nedir? Grafikleri ve fizik motoru vasat ve günümüz için çok uzak, bu nedenle bile tam puan alamaması lazım diyorum.

  • rawintosh @rawint0sh

   @altalena oyun puanları zaten aşırı saçma bi hal almış durumda bu elden ringe özel değil. Aynı puanları almış oyunlara bakarsın ona göre aklında oyunun nereye konumlandırabileceğini anlarsın. Mesela vasat oyunlar 60-70 alıyorken bu oyunun kaç almasını bekliyorsunuz ki?

  • altalena @altalena

   @rawintosh Benim eleştirim de esasında oyuna değil puan verenlere. Grafiklerini ve oyunun fizik motorunundan zayıf olmasını nesnel kriterlerden olmasından ve neden 10 etmeyeceğini göstermek adına bahsettim. Daha doğrusu oyunun videosunu açar açmaz fark ettim ve şaşırdım. Vasatın 60-70 alması yine bir noktaya kadar mantığa oturtulabilir çünkü işin içinde kişiden kişiye göre değişecek birçok kriter var ve kimisi bir oyuna yüksek kimisi düşük verebilir. Ama neredeyse herkes tarafından 10 ve 10'a yakın puanlar alan bir oyunun her anlamda üst düzey olması lazım. Elden Ring teknik açıdan zayıf bir oyun ve bu bağlamda 10 puan alması kabul edilebilir değil. Dediğiniz şekilde aynı puanları almış oyunları (GOW, Last of Us 2, RDR2) yan yana koysak ortadaki absürtlük direkt çıkıyor, bu oyun bu seviyelerin oyunu değil. Direkt teknik yönden eleniyor.

 • Anıl @anilkirac

  Bence burada yaratılan hype CP2077'den çok daha makul. Geçmişte aynı türün başarılı örneklerini ortaya koyan bir firmanın yeni oyunu sonuçta.

Açık dünya oyunlarından bıkıp çizgisel oyun oynamak isteyenlere basit ama etkili bir tavsiye: Açık dünya oyunlarını çizgisel olarak oynayın. Dümdüz ana göreve gidin ve ana içerikleri tüketin. Oyun bir anda çizgisel bir oyuna dönmüş olacak 😀 en basit örneği cyberpunk, polismiş yapay zekaymış o tarz şeylere girmeden ana hikayeye odaklanın, kusursuz bir deneyim yaşamış olacaksınız.

Biraz daha ılımlı yaklaşıp açık dünyaya ve yan görevlere şans verecek olursanız da kalitesiz, özensiz ve/veya eğlenceli bulamadığınız an, ana içeriğe dönün. Aman başarımı vardı, ama yüzde yüz yapayım, ama bu bölgeyi tamamen temizleyeyim derseniz basit takıntılar nedeniyle oyundan aldığınız hazzı düşürmüş oluyorsunuz. Net bir şekilde değmiyor harcanan zamana. Witcher hariç yan hikaye ve yan görevleri hakkıyla yapanı görmedim ben zaten.

BeğenFavori PaylaşYorum yap