Millenicom superonline altyapılı fiber kullananlar/bilenler: Superonline'da siteye göre internet hızını limitleme, katı sansür (vpn uygulamalarına kadar engelleme), kendi serverlarında dolandırması vs nedenlerle normalden yüksek ping sorunları varmış. Millenicom'da da bu sorunlar var mı? Türknet'in fiyatının üzmesi sonrası alternatif arayışındayım. Binada fiber var ve VDSL (70mbit) kullanıyorum, belki fibere de geçmiş olurum böylece.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Krycek @krycek

  Aynı kombinasyonu @tarikkaya kullanıyordu. Yasaklama sistemi bazen açık bazen kapalıymış.

 • Tarık @xahve

  Millenicom alırsan tüm o sorunlarla uğraşırsın, çünkü millenicom Turkcell sunucularını kullanıyor, tüm yasaklar VPN DNS engelleri mevcut.

 • Krycek @krycek

  Bence şu an peşin ödeme yapabilecekler, comnet 100megabit fibere bakabilir. Senelik abonelikte 180TL aylık ödeme üzerinde hesaplanıyor.

  Onun dışında turknet gibi, engellemeleri tam uygulamayan netspeed'e bakılabilir. Anadolu yakasında sıkıntılıydı, burada yazanlar olmuştu. Avrupa tarafı nasıl bilemiyorum. Sanırım sorunlar gene bölgesel-mahalle bazlı.

  • altalena @altalena

   Comnet'in fiyatı çok uygun ama Türk Telekom altyapılı olduğu için Türknet ile benzer hizmeti alırım, fiber olmaz. Düşündüğüm İSS'lerden biri. Ancak taşınma durumundan ve olası bir sorunda iade alamama gibi durumlardan ötürü de 1 senelik ödeme konusunda kararsızım.

   Netspeed'e birkaç sene önce bakmıştım ve IP olmadığından Hindistan IP'si kiralayıp verdiklerini görmüştüm. Hala devam ediyor mu bilmem ama görür görmez kaçtım oradan 😀

Steam'deki dolar kuruna geçiş sonrası, yerel fiyatlandırmalı bir oyunun bile günlük satışları %70 düşmüş: https://twitter.com/DoraOzsoy/status/1740633238547366225

Protesto amaçlı ben de Steam'den herhangi bir şey almadım dolara geçiş sonrası, insanlar genel olarak hem tepkili hem de dolarla alışveriş yapmaya sıcak bakmıyor diye düşünüyorum. Sizde durumlar nasıl, alışveriş yapıyor musunuz?

@protego biz bunu konuşmuştuk ve fiyat uygun olursa bir şey olmaz diye düşünüyordun, ama oldu maalesef. Dolar yazması bile insanları uzaklaştırıyor bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Ekran kartımın termal macununu yenilemiştim ve sıcaklık sorunum çözülmüştü, aylar sonra fark ettim ki GPU2 (GPU hotspot/Ara bağlantı sıcaklığı) 110 dereceye çıkmaya başlamış yük altında. Yenilediğim zamanlarda böyle olmadığına eminim, aylar içinde olmuş. Vidaları mı iyi sıkmadım ondan mı oldu diye şüphelendim söktüm taktım tekrar ama yine aynı sorun. Macunu da düzgün sürdüm ya, niye böyle olmuş olabilir bilen var mı?

not: Ana sıcaklık normal, sadece ara bağlantı sıcaklığında sorun var. Kart 70 derecedeyken gpu2 jumption sıcaklığı 110 dereceye çıkıyor. Kartım AMD 6900 XT.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cyberpunk 2077'ye NİHAYET metro geliyor 😀
Ekleme: Yayında bahsettikleri yeniliklerin özeti (ekşide gördüm, yazar ben değilim): https://eksisozluk1923.com/entry/159316780

https://www.twitch.tv/cdprojektred

CD PROJEKT RED - Twitch

REDstreams — Update 2.1 Overview with Paweł Sasko and Monika Janowska
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Google'dan birkaç şey araştırırken garip bir Türkçe foruma denk geldim: Üyeleri tamamen ChatGPT olan bir forum 😀 Uzun ve kendini tekrarlayan cevaplardan anlayabildim. Belli ki dandik haber sitelerinin clickbait haberlerini bunlar yer alacak (örnek bir konu):

https://buyukforum.com.tr/konu/cv-ye-hobi-olarak-ne-yazilir.97847/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cyberpunk 2077'de tamamlanamadığı için yarım bırakılmış şeylere hala denk geldikçe üzülüyorum çok daha iyi olabilirmiş diye. Oyunda konum olarak birbirlerine uzak düşen iki bölgeyi, Japonkent tarafıyla Wellspring tarafını bağlayan bir otoyol keşfettim ama bu yolu basit bariyerlerle kapatmışlar.
Oynayanlar bilir, Cyberpunk 2077'de yollar yer yer çok karışık gelir ve kaybolursunuz, navigasyona başvurmak zorunda kalırsınız. Belli ki oyunda yarım kalan, çıkartılan şeylerden biri de şehrin ana yollları. Metroyu çıkarmaları da eminim bu sorunu büyüten etkenlerden biri olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  metronun olduğunu hiç sanmıyorum. olsaydı çat pat koyarlardı. bu kadar büyük bir oyunun bu kadar kötü çıkması çok kötü, her açıdan. bi de gazladılar keanu reyizi öne atıp(kendisi ortaklık teklif etmiş, onlarda sazan gibi atlamışlar)

 • ganiemre @ganiemre

  En son çıkan 2.02 güncellemesinden sonra başladım ve yaklaşık 13 saat civarı oynadım. Sürekli kafamda acaba Rockstar yapsaydı nasıl olurdu sorusu beliriyor, bazen de öyle saçma sapan şeyler oluyor ki oyunu torrentten indirirken yaktığım elektriğe bile üzülüyorum 😀 (korsan, emek hırsızlığı!!1!!1 diyecek arkadaş varsa eğer, insanları salak yerine koyup bitmemiş bi oyunu satan, anca 3 yılda toparlayan bi firmanın emeği umrumda olmadı ne yazık ki. Bitirdikten sonra beğenirsem orijinal alırım tabi)

Son akıştaki belirsizliği gidermek adına son canlı yayını baştan sona izleyen biri olacak durumu özetleyeyim:

-LP, sosyalin çeşitli nedenlerden ötürü TS'ye yük haline geldiğini, siteyi kodlayan kişinin (hamdi) artık olmamasından ötürü teknik sorunlara gebe olduğunu vb. şeyler söyledi ve ilerleyen zamanlarda sosyalin kapanacağını söyledi. Site tamamen yok olmuyor, Düz bir WordPress kurma düşüncesi var ama bu sosyal kısmı gidici görünüyor.

-TS sosyal hemen kapanmayacak ya da ansızın kapanmayacak (normal şartlar altında). Aşağıdaki postlarda öyleymiş gibi anlayanlar olmuş ama LP daha önce de defalarca belirttiği gibi yine tekrarladı: Kapanmadan belli bir süre önce duyurusu yapılacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

USD'ye geçiş mevzusunda Steam hakkında fazla "iyi niyetli" düşünen çok insan var, bence durum şöyle:

- Bu geçişi tam Sonbahar İndirimlerinin bir gün öncesinde yaptılar dalga geçer gibi. Bizim sesimizi belki hiç duymadılar bile. 7 gün sonra yapsalar onlar hiçbir şey kaybetmez ama Türk oyuncular için son bir fırsat olurdu.
-TL desteğini direkt kesmeleri, bizi sallamamalarından ötürü. Fiyatları kura endeksleyen bir fiyat sistemi yapmaları çok mu zordu? Halihazırda Steam pazarı böyleydi bildiğim kadarıyla, benzeri yapılabilirdi. "Yine arkaplanda dolar olacaksa ne farkı olacak?" diye düşünürseniz: Satın alırken bankalardan kur makası yemekten kurtulurduk. Ayrıca bu platformu çocuğu genci birçok insan kullanıyor, sitede TL yerine dolar sembolünü görmek bile birçok kişiyi satın alımdan caydıracak.
-"Yabancılar ucuz diye bizim bölgeye geçip satın alıyor o nedenle oldu" argümanı mantıksız: Türk kredi kartı+ ip adresi kısıtlaması ile bu satın alımlar büyük ölçüde önleneceği gibi (bunu aşmanın yolu olan vpn, kiralık kredi kartı vs ile çoğu oyuncu asla uğraşmaz) Arjantin ve Türkiye'den çekilmeleri bunu çözmeye yetmeyecek çünkü Ukrayna ve Rusya para birimlerinde hala bizim eski fiyatlar gibi ucuz fiyatlar var. Bu nedenden olsaydı onlara da yaparlardı. Görseldeki örnek Baldurs Gate 3'e ait.

Steam tekel, tembel ve saçma sapan kararlar alabilen bir şirket. Yıllardır çok sayıda Türk oyuncu kitlesi olmasına rağmen CS'ye Türk serverı açmadılar. Ben yerel fiyatlandırmayı uzun süre 1.5TL'den almalarını da bizi önemsemediklerinden kaynaklandığını düşünüyorum, büyük firmalar şikayet ettiği ve kendi canı yandığı an, önce kuru 10'a falan yükselttiler ve düzenli olarak güncelleyeceklerini söylediler, sonra da işin daha da kolayına kaçıp komple TL'den çıktılar. Durum budur bence.

Not: Bu durumun asıl sorumlularının kim olduğunun, esasen kimlere kızılması gerektiğinin farkındayım ancak Steam de sütten çıkmış ak kaşık değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Amazon'da takip ettiğim ürünlerin bir kısmı aynı fiyattan "gülümseten kasım" indirimiyle satılıyor, bazıları "indirim" ile birlikte daha pahalı fiyattan. Diş fırçası gibi ucuz ürünlerde gerçekten indirim gördüm ama 5-6 binlik almayı düşündüğüm şeylerin fiyatları değişmemiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon, indirimden tam 1 gün önce yani bugün, 1000 liralık tıraş makinesini 2130TL'ye yükseltti 😀 Almayı düşündüğüm bir cihazdı (https://www.amazon.com.tr/gp/product/B079H8G21J), muhtemelen indirim ayağına aynı fiyata satacaklar yarın.

Philips 3000 Series Vücut Tıraş Makinesi, Kablosuz 8 Saat Kullanım...

Philips 3000 Series Vücut Tıraş Makinesi, Kablosuz 8 Saat Kullanım (BG3010/15) : Amazon.com.tr: Kişisel Bakım ve Kozmetik
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8