#enpara
Bugün Enpara kartımla Steam'den oyun alırken: "Yapmak istediğiniz harcama teknik bir sorun nedeniyle onaylanmamıştır" hatası aldım ve devamında bizi arayın yazıyordu. Arayınca "teknik bir arıza olduğunu" ve yeni kart yollamaları gerektiğini söylediler.

Zannediyorum ki bu "teknik arıza" bu geçen haftalarda ortaya çıkan 400 bin kredi kartının çalınmasıyla alakalı bir durum 😀 Teknik arıza konmuş bunun adına. Encard kullananların bilgisi olsun, sizin kartınız da "teknik arıza"ya kurban gidebilir, tam da Steam indirimlerinin son gününde 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android'de telefon şarj olurken telefonun internetini otomatik olarak kesmek gibi bir şeyi nasıl yapabilirim acaba? Telefon şarj olurken, telefonun ısınıp bataryanın zarar görmemesi için böyle bir şey yapmak istiyorum. Telefonu şarja takınca telefonun güncelleme yapası tutuyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Deprep olmuş ve insanlar korkuyla da olsa biraz farkındalık kazanmışken benim de depreme karşı şöyle bir önerim var: İmkanınız varsa İstanbul'dan taşının, gelecekte taşınmayı düşünen varsa da bu şehire taşınmaktan vazgeçsin.

İstanbul için konuşuyorum: Eğer depreme karşı dayanıklı bir binada yaşamıyorsanız çok yüksek ihtimalle öleceksiniz. Öyle bir binada otursanız ve ölmeseniz bile bence bu yeterli bir çözüm değil, operatörlerin bile gittiğini düşünürsek asayiş sağlanamayabilir, yağmacılar size tehlike oluşturabilir. Özellikle alt ve orta gelir grubundaysanız İstanbul'da yaşamak bu anlamda çok büyük bir risk.

Daha kötü bir kariyere sahip olacak veya daha az para kazanacak olsanız bile farklı -deprem riski düşük bir şehir elbette- bir şehirde yaşamak çok daha mantıklı bu bağlamda. Eğitim veya iş hayatınızın ortasında neredeyse kesine yakın ihtimalle ölecek olmanız veya yakınlarınızı kaybetmeniz en kötü seçenek. Depreme karşı bireysel olarak alabileceğiniz en iyi tedbir bu bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Devlet ekonomik aksı İstanbul'dan kaydırmaya çalışmadıkça bireysel olarak zor iş ama dediğiniz doğru. Devlette anca İstanbul Finans Merkezi açmaya çalışıp iyice ülkeyi İstanbul'a bağımlı hale getirmekle uğraşır.

 • Gump @runforrest

  Hocam işsizlikten haberiniz yok sanırım, taşının uzaklaşın vs. bunlar güzel hayaller ama benim bir çok arkadaşım mecburiyetten İstanbul ve çevresine göç etti. Büyük şehirlet dışında olanaklar gerçekten kısıtlı bu ülkede. Yaşlılar emekliler bile çoğu zaman uzman ve yeterli doktor hastane bulamadığı için büyük şehirleri terk etmek istemiyor. Kısacası geçim derdi ölüm tehlikesinin her zaman önüne geçer.

  • altalena @altalena

   Farkındayım hocam ondan ötürü "İmkanınız varsa" diye belirttim. Mecbur olanlar dışında idealleri için üniversite tercihini İstanbul'daki üniler yönünde yapanlar var, iş yerini İstanbul'da kuran var. Sırf daha büyük şehir diye İstanbul'a taşınmaya çalışanlar var. Halihazırda orta gelirli birisi olup hala İstanbul'da yaşamaya devam edenler var, örnekler çoğaltılır. Belki farklı şehre taşınmak zor gelse de, kısa vadede kötü hayat şartlarına neden olacak olsa da %100'e yakın ölüm riskine göre çok daha tercih edilesi. Tersi yönde yapılan tercihler de maalesef büyük pişmanlıklara yol açacak diye düşünüyorum.

  • arandur @arandur

   İnsanlar kariyer ve parayı tercih ettikleri için İstanbul riski mecbur devam edecek. Allahtan oralarda yaşamıyorum diyeceğim ama tüm ailem oralarda.

 • Omer @omerf97

  Hayatimda duydugum en sacma arguman. Suan istanbuldan tasinip izmire ankaraya yerlessem bu saydiklarin yasanmayacakmi

1,5 yıldır format atmıyordum ama ssdli sistemde klasörlere girince dosyaların geç yüklenmesi iyice canıma tak etti ve format attım. Müthiş bir performans artışı var masaüstünde. İşletim sistemi Windows 10. Artık her büyük güncelleme sonrası temiz kurulum yapmayı düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Amazon'dan aldığım kulakiçi kulaklığın ilk gününde olanlar:
-Dışardayken padlerden birinin düşmesi ve kaybolması.
-Küçük padlerden birini takarken(takması epey zor, dar yapmışlar) kulaklığın iç yapısındaki fileli gibi olan kısmın yırtılması. Bu kulaklık mı çok dandik, ben mi üst üste hatalar yaptım anlamadım.

Bu kısmın yırtılmasının ne gibi sonuçları olur, ne yapmak lazım bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Redmi Go BİM'de 600TL'ye satılıyormuş. İçinde Android GO ile geliyor 1GB rami ve Snapdragon 425 işlemcisi ve 3000 mah pil kapasitesi var. İyi bir baba telefonu olur mu bundan?

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_go-9534.php

Xiaomi Redmi Go - Full phone specifications

Xiaomi Redmi Go Android smartphone. Announced Jan 2019. Features 5.0″ IPS LCD display, Snapdragon 425 chipset, 3000 mAh battery, 16 GB storage, 1000 MB RAM.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Lineage OS(15.1) gerçekten çok güzelmiş, Mi 6'ya yükledim. Dün geçtim i yeni geçmiş olsam da izlenimlerimipaylaşmak istedim, ilk defa özel rom kullanıyorum. MIUI'a göre kıyaslayacağım. #lineageos

MIUI'ın hiç düzelmeyen bildirim sorunu yok, sesler ve kulaklık performansı çok daha iyi. Arkaplanda çalışan saçma sapan sistem uygulamaları yok, gece kendi kendine %10 batarya eriyip gitmiyor. İzin yöneticisi mükemmel, hangi uygulama hangi izni ne zaman kullandığını belirtiyor. Bildirim paneli daha iyi. Bu kişisel bir yorum ama IOS çakması arayüze göre çok daha temiz bir arayüzü var, MIUI'da kullandığım Microsoft launcher'ı kurmaya ihtiyaç duymadım. Kamera dahil temel uygulamalar çok daha iyi ve sade, gereksiz tek bir uygulama yok. Eksi olarak telefonu kapalıyken şarj edemiyoruz galiba, 2 kez telefon kapalıyken şarja taktım ve telefon iki sefer de açıldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

kulaklığın jack yeri koptu 🙁 @orcun yenisi 300 lira, tamir edilemez mi bu acaba? çok sevdiğim bir kulaklıktı superlux hd668b.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

#KingdomComeDeliverance oynayanlara minik bir soru:
Oyuna yeni başlıyorum, iki farklı kip var. Ölümcül modda başladım zoru severim diyerek ama bu baya zor olmuş gibi görünüyor. Oyun içinde öğretici bilgileri açamıyorum mesela, bu yeni başlamış biri için inanılmaz kötü bir durum mu yoksa bu şekilde oynayarak öğrenmek mümkün mü? Pek ilerlememişken sormak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • scorptr @scorptr

  Oyun zaten zor mekanik olarak ve oldukca agir baslayan bir oyun sonradan zorluk degistiriliyormu bilmiyorum ama once oyunu ogrenip sonradan degistirmeniz daha uygun olur oyundaki her mekanik zor bence kilic sallamada zor ,kilic bileylemede zor , iksir yapmada zor hele hirsizlik yapmak o en zoru en absta sonradan skiller acilinca kolaylasiyor

  • altalena @altalena

   Kurcaladım bir miktar ve göremedim öyle bir ayar yani değişmiyor. Bu ölümcül kip(hardcore mode) sonradan eklenmiş olduğundan internette de doğru düzgün bilgi bulamadım, sıfırdan başlayan biri için gereksiz şekilde aşırı zor mu olur yoksa idare edilebilir kıvamda mı olur diye. Kararsız kaldım valla 😀

Ankara'da teknolojik ürünleri inceleyebileceğimiz -bilhassa oyunculara yönelik ürünler- düzgün bir mağaza var mı bildiğiniz? Mesela 27 inç ve 32 inç boyutlarında 4K IPS nasıl oluyor bir göreyim istedim ama üç, dört farklı yere baktım göremedim bile. İnternetten araştırdım hep İstanbul adresleriyle karşılaştım, Ankara'da teknoloji meraklısı, oyuncu kitle yok mu? 🙁

AVM'lerin içinde yer alan Teknosa, Mediamarkt gibi sözüm ona teknoloji mağazalarının içi bomboş ve yetersiz. Zaten birçok mağazada telefon bölümü dışındaki yerlere ilgi sıfır. Özellikle görece küçük yerlerde durum giderek vahimleşiyor, oyuncu dizüstü bilgisayarı diye koydukları en iyi dizüstü 1050ti'li. Mesela masaüstü bilgisayar koymuşlar ama sırf koymak için, etikette kasanın içeriğini koymamışlar sadece fiyat var 😀 Şöyle mekanik klavyeleri, profesyonel kulaklıkları, eli-yüzü düzgün monitörleri görüp ucundan tadabileceğimiz bir mağaza olsaydı güzel olurdu. En azından görürdük, kedinin ciğere baktığı gibi bakardık yani.

BeğenFavori PaylaşYorum yap