Sizce AMD Ryzen 5 5600x'ten 5800X3D'ye geçmeye değer mi? Ekran kartım RX 6900XT. 1440p çözünürlükte kullanıyorum. 1080p'ye de geçebiliyorum oyununa göre(farklı monitöre yani).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
 • alfaaur @alfaaur

  Selam, bence elindekini satıp değecek yatırım AM5 platformuna geçmek olacaktır, özellikle 4K altı çözünürlüklerde 5600x ekran kartına darboğaz olur, AM5 geçersen ekran kartından tam performans alırsın. Eğer bu senin için yeterince önemli ise ve uzun ömürlü bir yatırım olacağından daha mantıklı güncelleme bu olacaktır, ben olsam böyle yapardım.

  • altalena @altalena

   Selam, dediğiniz gibi bir miktar darboğaz oluyor ama 5800x3d ile rahat beslerim düşüncesindeyim. AM5'e geçmeyi de düşündüm ama DDR5 ramlerin ve anakartların fiyatları ile çok pahalıya geliyor ve değmeyecek gibi görünüyor. Ekran kartını da 3-5 sene daha kullanmayı düşündüğüm için am5 benim için pek mantıklı bir yatırım olmaz kanısındayım. Bu nedenle, 7 bin tl bandında 5800x3d alabilirsem, mevcut işlemcimi de satınca yaklaşık 5 bin liraya ortalama %20 performans (yerine göre daha düşük ya da fazla olabilir) kazanmış olacağım. Bu performansa bu para ödemek değer mi o konuda kararsızım 😀

  • Felix @felix

   @altalena 7000 TL civarına 7700x alabilirsiniz elinizdeki anakart ve ramleri satınca bir miktar para ekleyerek am5 e geçmiş olursunuz. Dün ben de bununla ilgili bir konu açıp fikir almistim. Am5 e geçince sonraki nesil işlemciler için önunuz açılacak ama am4de kalırsanız en azından oyunlar icin 58003xd üzerine çıkamazsınız. Tabi bütçe meselesi. Göz atmak isterseniz konum bu https://teknoseyir.com/durum/1594173

 • Mehmet @m-menguc

  geçersen fark eder mi eder tabi. 5800x3d ülkemizde biraz tuzlu. indirimli fiyat kovalayıp alırsan iyi olur.

 • N Ziya Çeliksu @ziya95_1996

  performans yeni seri ile çok yakın, daha serin ve verimli çalışıyor. Biraz indirim veya daha ucuza yurtdışından alma imkanı varsa 3-4 yıl üst seviye olarak götürmeye yeter.

 • Vedat Şar @vedo

  5800x3d kullanıyorum çok memnunum. Özellikle Call of Duty multiplayer ve Warzon'da canavar gibi performans veriyor ki zaten bu tip oyunlar çok zorluyor işlemciyi. 1080p de 6800XT'yi besleyebiliyor.

AMD GPU Driver'ından kaynaklı olarak bazen siyah ekran hatası alıyordum, en sonunda bıktım ve çözüm bulmayı denedim.
DDU ile komple silip ardından tekrar kurdum ama tek farkla: Minimal kurulum seçeneği varmış ve onu işaretledim. Overclock, değerler, oyunlar sekmesi ve yayın/ekran kaydetme gibi fonksiyonlar gidip sadece temel ayarlar kaldı. Onları zaten kullanmadığım için eksikliğini hissetmediğim gibi 1 gündür hiç çökme yaşamadım. Windows 11'de, en son beta sürücüsünü kullanıyorum (Rx 6900 xt). Bu minimal kurulumun etkisi mi yoksa DDU ile temizlemek mi çözdü emin değilim ama bu sorun varsa, minimal kurulumu da denemenizde fayda olabilir.

edit: Bu gönderiden yaklaşık 1 saat sonra oyundayken yine çöktü 😀 Alt tab yaparken çöküyor, demek ki sürücüyle ilgili temel bir sorun var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PC kullanırken bir anda CPU fanının gürültüsünü fark ettim, bir baktım CPU %100 kullanılıyor, masaüstündeyken.
Firefox kullanıyor görünüyordu, tek tek açık sekmeleri kapatmaya başladım ve kargoyu kontrol etmek için açtığım ve kapatmayı unuttuğum AGT'nin sitesini kapatınca düzeldi. Galiba sitede bir süre kaldıktan sonra mining yapıyor bu çakallar, bu nasıl bir rezalet ya. 10 gündür de kargo teslim edemediler 😀 https://www.aynigunteslim.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monitörü hiç servise veren oldu mu? Geri kutulayıp mı vermek lazım yoksa hiç demonte etmeyip olduğu gibi versek oluyor mu 😀 Ölü piksel nedeniyle servise vermek istiyorum, değişim isteyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aramızda çift monitör ve monitör kolu kullanan var mı? İki monitörü kullanırken, birini yana çekip ortalamak gerektiği için sürekli sağa sola çekmem gerekiyor monitörü standından tutarak. Haliyle yoruyor beni. Diğer monitöre ihtiyaç olmadığında ana monitörü tam karşıma çekmem gerekiyor, yorucu oluyor. Monitör kolu alsam bu tarz hareketleri yapmak pratik mi, sorunu çözer mi? 1000-1500TL ödemem gerekiyor bunun için ama değer mi bilemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"10 bin lira altı gss borçları silinecek" diye birkaç ay önce çeşitli haberler çıkmıştı, hatta akp milletvekilinin bunla ilgili tweet'i var. Yalanmış. SGK'ya gidip teyit ettim; GSS değil hastane borcu içinmiş. Benim 4 bin liralık borç öylece duruyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yurtdışı alışverişi şaka Maka 150 Euro'ya çektiler. Bir adım ötesi komple yasaklamak. Çok üzücü. Adamakıllı tepki bile oluşmadı. Ekran kartımı ben yurtdışından almıştım mining krizi varken ve çok uyguna gelmişti. Artık böyle bir opsiyon yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • dolunay @dolunay

  Nasıl bir tepki oluşabilirdi ki? İsterseniz akşam saat 9 da ışıkları yakıp södürelim 😀 Benim tepkim sandıkta oy olacak ama karşı taraftan da doğru düzgün işin düzeltileceğine dair vaat bile yok 🙁

  • altalena @altalena

   İşe yarayıp yaramaması ayrı konu ama üzerinde pek konuşulmadı bile. Yeni sosyal medya yasasına da yeterli ses çıkmadı ama konuşuluyor en azından, bu hiç konuşulmadı bile 😀 Toplumda genel olarak kabullenme psikolojisi ilerliyor, üzücü durum.

Türkiye'deki akıllı telefon pazarındaki çeşitlilik niye bu kadar kısıtlı? Önceden Lenovo, Sony, Nokia, Asus falan vardı. Bunlar baktığım kadarıyla hala telefon üretiyor ama Türkiye'de yok. Çinlileri saymazsak Samsung, Apple dışında ciddi bir alternatif yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Earpods (3.5mm) aradığım kulaklıkmış da farkında değilmişim. Uçlarını kulağın dibine ittirme ihtiyacı gerekmediğinden, yatarken hiç acıtmıyor kulağı. PC de bile kullanıyorum, terleme sorunu da olmuyor. Kablolu kulakiçi kulaklıklar arasındaki en mantıklı tercih sanırım (Amazon'da 250TL).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Keşke fiber altyapı konusunu iyice araştırmış, işin bürokratik kısmına çalışmış ve bu projeyi düzgün bir dille bize sunabilen bir siyasi parti veya isim olsa. Benzer şekilde oyun şirketlerine verilecek teşvik ve yatırım planı da olsa ama masada bile değil bu konular.
Türkiye'nin bunca sorunu varken derdin bu mu? Diye düşünecek olanlara: Ülkedeki her alanda geride kalmışlığımız ortada iken bizi kısa vadede düzlüğe çıkmamızı sağlayacak sektörlerin bilişim ve yazılım olduğunu düşünüyorum. Türkiye'den bir CD projekt red veya VK tarzı büyük bir coğrafi bölgeyi (orta doğu) hedefleyen girişimler falan olsa muhtemelen ekonomik krizimiz bu denli can yakıcı olmazdı. Bunlar yerine hala turizm ve inşaat ile günü kurtarmaya çalışıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  iyi partide taylan yıldız var tam da tarif ettiğin özellikleri taşıyor ama o kadar işte fazlası yok

 • CimAdam @cimadam

  turizm karlı iş baya, inşaat için aynısını söyleyemeyeceğim. İnterneti geçtim de insanların donanıma ulaşabilmesi lazım, iyi kötü interneti halledebiliriz de 10 yıllık bilgisayarda da yazılım geliştirilmez artık.

 • Fikri @fikri

  Oyun şirketlerine ciddi teşvik var zaten. Yetersiz diye eleştirirsiniz orasına bir şey diyemem. Ama sırf destekler yüzünden operasyonunu Türkiye'de tutan bir sürü firma var.
  Google Play, Appstore komisyonlarının ciddi kısmını ödüyor devlet. Reklam vermeleri için de destek veriyor.
  Ayrıca serbest bölgeye giren firmalar da var.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Aday olmakla olmaz, Taylan Yildiz da bir halt yapamiyor zira tek basina napsin adam.
  Nasil olura bakmak icin Estonya ve Romanya'ya bakabilirsiniz. Ulke politikasi olacak, ben Dunyanin/Bolgenin data merkezi olacam diyeceksin.

  Ha bir de adalet sistemin olacak. Turkiye'de yok. Bes kurus yatirim yapmaya degmez bir ulke o yuzden.