jwmaster i10

Herkese merhaba. Satın alırken araştırmak için Google amcaya sorduğumda jwmaster ile alakalı kendi sitesinden ve bir sözlük girdisinden başka hiçbir şey bulamamıştım. Tanıtıma özel indirim yaptıklarını görünce "Hadi bakalım; alalım, deneyelim." dedim.

Ben alırken 99,95 TL 'den 34,95 'e indirim yapılmıştı ancak şu an fiyatı 44,95 TL olmuş. Yazının devamında da değineceğim ancak başta ufak bir not düşsem iyi olacak gibi: ilk deneyimlerime göre pek 99,95 TL 'lik bir kulaklık hissiyatı vermedi açıkçası. Tabi şu öz eleştiriyi de yapmazsam haksızlık olur: her ne kadar teknoloji ile çok fazla içli dışlı olsam da ses ile ilgili ürünlerde sıradan bir son kullanıcıyım. Kulaklığın maddi değeri benim şahsi görüşümdür.

Gelelim ürünün kutusuna... Ne çok kötü ne de ahım-şahım bir kutusu var. Üzerinde çok da fazla durmak istemiyorum ama ilk bakışta dikkatinizi çeken şey kutuyu açmanızı kolaylaştıracak bir kesik kısım yok. Yani dümdüz geçmeli bir tasarım. O yüzden sarsma usulü ile kutuyu açmak zorunda kalmam beni üzdü. İçini açtığınızda da gayet güzel bir sunum ile karşılaşmış gibi düşünüyorsunuz ki; kulaklığın üstte ne kadar güzel konumladığını ancak alt tarafta nasıl da özensizce yer aldığını görünce hevesiniz burada da kursağınızda kalıyor.

Kutudan; kulaklık, 3 adet farklı boyda silikon, taşıma çantası, kullanmak isterseniz diye klips, kullanım kılavuzu ve garanti belgesi çıkıyor.
-- Kullanım kılavuzu tam bir fiyasko olmuş. İki yapraklık kullanım kılavuzunun ilk sayfasına "Bu kullanım kılavuzu ürününüz ile ilgili kullanışlı bilgiler içerir." yazılmış olması beni benden aldı. "Bir kulaklığın nasıl bir kullanım kılavuzu olabilir?" sorusunun yanıtını ben de bilmiyorum.
-- Klipse yürüyüş yaparken ne kadar ihtiyaç duyduğumu anlatamam. Ancak diğer zamanlarda da kulaklığın üstünde durması bir yüktür benim için. Harici olarak gelmesi ve takılıp çıkartılabilir olması çok hoşuma gitti.
-- Çanta da ayrı bir güzellikte. Ağız kısmına metal koymuşlar. İple vs. uğraşmıyorsunuz.
-- 3 çift farklı boy silikon ve 1 çift silikon da kulaklığın üstünde geliyor, toplam 4 çift silikon; "Seç-Beğen-Kullan" olmuş, güzel olmuş. Gürültü engelleme özelliğinden dolayı uygun silikon seçimi bu noktada önem arz ediyor.

Kulaklığın malzeme kalitesi genel olarak gayet tatmin edici. Onu da şöyle alt maddeler halinde aktarayım size;
-- Kablo karışmayan yapıda. Bir önceki kulaklığım da benzer kablo türünde ancak bu kulaklığın kablosu biraz daha ince. Dayanıklılık konusunda inceliğin sorun olduğu tek yer jack kısmında. Telefonu masaya koyarken sürekli eğiliyor, bükülüyor. Bu yüzden kırılmasını önlemek için telefonu biraz dikkatli koymakta fayda var. Telefonunuzu cebinizde taşırken müzik dinlerseniz böyle bir probleminiz olamayacaktır.
-- Ses ayarı çok güzel olmuş. Sürgülü potansiyometre kullanılmış yanılmıyorsam. Yani sesi düğmelere basarak ya da çevirme usulü ile değil; sürükleyerek ayarlıyorsunuz. Fonksiyon tuşu çok sert değil ancak bu bende "İki gün sonra patlar mı acaba?" kuşkusu uyandırdı. Zaman içerisinde göreceğiz.
-- Kulaklık kısımlarında farklı bir madde kullanılmış. Bu maddeyi bazı telefonlarda da görmüştüm. Elden kayma hissi ile birlikte parmak izini de gösteriyor. Eliniz hafif nemli iken ellemek ve sonrasında bu manzaraya şahit olmak hoş olmaz... Diğer kısımlarda ki maddeler bu yapıda değil en azından.

Ses kalitesi en önemli nokta bir kulaklık incelemesinde ancak jwmaster tarafından hiçbir teknik özellik verilmediği gibi kutu üzerinde ya da içerisinde ki belgelerde de belirtilmemiş. Bir kulaklık testi, Teknoseyir 'in de dediği gibi, sözlerle anlatılacak bir şey değildir. Tecrübenize bağlı olarak teknik detaylara bakarsınız, kullanan kişilerden de yorumlarını dinlersiniz ve alırsınız. Teknik özelliklerin yakında açıklanacağı söyleniyor. Bekleyip göreceğiz.

Benim deneyimimi aktarayım sizlere; ilk müzik dinlediğimde "Baslar tizi biraz fazla bastırıyor." dedim. Bir kaç şarkı daha dinleyip bu durumun ne seviyede olduğunu görmekti ki amacım dakikalar geçmeden basların bu haline kulaklarım alıştı ve normal gelmeye başladı. Aşırı bir dengesizlik yok ancak başlarda bir süre yadırgayabilirsiniz.

Gürültülü ortamda deneme fırsatım olmadığı için ne kadar çalışıyor, nasıl çalışıyor bilmiyorum.

Genel olarak bakılınca bugünün (2.3.2016) fiyatıyla 45 TL 'lik bir kulaklık olarak beni tatmin etti. Ancak 100 TL verip almış olsaydım herhalde durup bir düşünürdüm. Puanı verirken de buna göre verdim. Almayı düşünüyorsanız bu konuyu bir göz önünde bulundurun derim.

(Kötü fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın. Fotoğraf konusuna fazla eğilimim olmadığı için elimde en iyi fotoğraf çeken cihaz buydu. Aslında orta kullanımda iyi sonuç verse de fazla siyah bulunan fotoğraflarda kötü sonuçlar veriyor. Neyse bunun yeri burası değil. 🙂 )

Sormak istediğiniz bir şey olursa tabi ki buralardayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap