Xiaomi Router 3 İncelemesi

Youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=lgXGBLZof6A

08/11/2016 Düzenleme: Üründen aşırı derece memnun kaldım. Benim gibi iki kat için alacaksanız Türkiye'de bu fiyata alacaklarınız kesinlikle memnun etmeyecek. Alt veya üst katın tam ortasına koyun ve her yerden Wi-Fi full sinyal çeksin. Bazen bir tık aşağıya düşüyor o kadar. Hızda asla bir sorun yok.

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir (22 Gün) kargosunun gelmesini beklediğim cihaz sonunda elime ulaştı ve iki gün içerisinde video çekip yüklemeye çalıştım.

Video'da detaylarına inemediğim şeyleri burada açıklayacağım ve video da herhangi bir sürç-i lisan ettiysem şimdiden özür dilerim. Çünkü ilk inceleme deneyimimdi.Videoyu çekmemin sebeplerinden biriside Türkiye'de bu cihazın hiç incelenmemiş olmasıydı.

Her neyse cihaz hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşmaya başlayabilirim.

Öncelikle niye bu router diyebilirsiniz. Çünkü kutusu, kullanım kılavuzu ve arayüzü Çince. Tabiki bu cihazda bazı ayarlar yapabilmemiz için Google Translate'i kullanıyoruz. Fakat artı yönü ise 30$'a yani bugün ki kur ile 95 TL'ye 4 antenli, hem 2.4GHz hem de 5GHz sinyal verebilen bir cihaz alabiliyoruz. Türkiye'de bu fiyat bandında herhangi bir cihaz mevcut değil. 120TL'ye 3 antenli 2.4GHz modellerini satın alabiliyoruz.

Antenlerin değiştirilebilmesi konusunda kendi internet sitelerinde bir ibare bulunmuyor. Bende incelediğim kadarıyla değiştirilmiyor diye biliyorum. 2 adet 5 dBi ve 2 adet 6 dBi antenleri mevcut.

En çok istediğim özelliklerden birisi olan QoS (Quality of Service) mevcut. Çünkü malum ülkemizde çoğu insanın interneti kotalı ve kotanın misafir çocukları tarafından bitirilmesini istemiyoruz. En azından kendi adıma böyle diyebilirim. Gelen kişileri router'a bağlıyorum ve internet hızını 3mbit'e sabitliyorum 🙂

Diğer bir taraftan beyaz mat yapısı ile çok şık çünkü bu cihazın her yere sinyal gönderebilmesi için evinizin ortasına yani koridora monte etmeniz gerekiyor. Kendi adıma böyle diyebilirim tabiki.

1 yıldızını sadece Çince dil desteğinden kestim 🙂

Yeni Düzenleme:

Biraz önce @4ever isimli arkadaşımız sorduğu soru üzerine İngilizce Firmware araştırması yaparken Windows uygulamasının sadece Çince, Android uygulamasının İngilizce olduğunu fark ettim. Bu sayede router'da istediğiniz değişiklikleri aynı uygulayabiliyorsunuz.

"MiWifi Router" isimli uygulamayı kurduktan sonra Ülke, mail ve şifre bilgilerinizi girerek kayıt olabilirsiniz. Ardından etrafınızda ki MiWifi Routerlarını arayıp, bulduktan sonra modem arayüzüne girerken kullandığınız şifreyi soruyor. Bundan sonrasını görsellere bırakıyorum;

 

 

 

Ürün sayfası: https://goo.gl/fEXUJ4

AliExpress link: https://goo.gl/QcYXA3

Şimdi sizi video ile baş başa bırakıyorum. Herkese iyi günler dilerim.

Youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=lgXGBLZof6A

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 132
 • myra ozan @myra-ozan

  Hocam merhabalar,

  Bende Kablonet kullanıcısı olarak sürekli kopma yada çekim sorunu yaşıyorum. Bazen de aşırı yavaşlıyor internet. Sizde sanırım kablonet kullanıyormuşsunuz.

  İncelemeniz bence çok güzel olmuş elinize sağlık. 1 haftadır nasıl sorunumu çözerim diye interneti karıştırıyordum sizin incelemenize denk geldim.

  Anladığım kadarıyla benim sorunumu çözebilecek formül bu görünüyor.

  Öncelikle 1 - 2 sorum olacak size.

  Bir kaç tane ürün buldum. Bunlar sizin testini yaptığınız ürün ile aynı mı acaba..

  Linklerini aşağıda veriyorum.

  https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-wifi-router-3-wi-fi-kablosuz-router-1167-mbps-802-11ac-p-HBV00000AQUEJ?magaza=SARDES

  https://urun.n11.com/access-point-router/xiaomi-mi-wifi-router-3-ac1200-4-antenli-128mb-ddr2-tr-fis-hediye-P267104095?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.7.2

  Birde N11 de global versyon diye başka bir tane var

  https://urun.n11.com/access-point-router/xiaomi-mi-wifi-router-3-global-versiyon-P253985736

  Son olarak ta bu ürünün sanırım yenisi çıkmış. Router 4 diye.

  https://urun.n11.com/access-point-router/xiaomi-mi-1167mbps-wifi-router-4-P278606261

  Aradaki farklara teknik anlamda bakarak bana kendi fikrinizi söylerseniz sevinirim. (bu tarz işlerden fazla anlamam çünkü) aradaki fiyat farkına değecek bir özellik var mı 4 ü mü alayım yoksa sizin aldığını 3 ü mü.

  Şimdiden her şey için teşekkür ederim.

  İyi günler.

  • alper212 @alper212

   Merhabalar,
   Öncelikle teşekkürlerimi sunarım.

   Evet bende kablonet kullanıyorum ve kullanım şekli olarak kablonet modeminin Wifi sinyali tamamen kapalı, Xiaomi router ise kablolu bir şekilde modeme bağlı ve çalışma modu da modem ile router kablolu seçili. (Bunun sebebi ise bana özel, çünkü modem ana bilgisayarıma kablo ile direkt bağlı ve wifi üzerinden laptop ile dosya aktarımı yapmak istediğimden ötürü bu çalışma düzenini kullanıyorum. Eğer modeme kablo ile bağlı herhangi bir cihaz yok ise çalışma modunu sadece router olarak seçebilirsiniz)

   Tahmin ettiğim kadarı ile access point olarak kullanıyorsunuz. İlk önerim modem ile router arasında kablolu bir bağlantı kullanmanız olacaktır.

   Diğer bir kopma sorunu ise router'ın ayarlar bölümünden Region kısmında "Mainland China" 'yı seçerek kurtulmanız olacaktır. Eğer Europe olarak seçecek olursanız bağlantı da sorunlar yaşanıyor sebebini bende bilmiyorum maalesef.

   Verdiğiniz linklerle, test ettiğim ürün aynı doğrudur hocam.

   4. nesilde fark olarak hissedeceğiniz 1gbit port olacaktır. Eğer LAN üzerinden iki bilgisayarı bağlayıp dosya transferi yapacaksanız işinize yarayabilir. Başka kayda değer fark göremedim açıkcası.

  • myra ozan @myra-ozan

   @alper212 Alper bey hızlı yanıtınız için teşekkür ederim.
   Beni inanılmaz mutlu etti yanıtınızın bu kadar çabuk gelmesi.

   Ben sizin vereceğiniz cevaba göre sipariş vereceğim. Henüz cihazı almadım.

   Kullanımım da şu şekilde olacak.

   Modeme kablolu bağlantı yapacağım.
   Başka kablo bağlantı yapmama gerek yok ama olmadı açık tutarım belki bağlarım diye.

   Evde 2 wifi prizim var xiaomi.

   wifi ampulüm xiaomi.

   6 güvenlik kameram wifi üzerinden çalışan ip kameralar.

   2 akıllı televizyon

   2 laptop

   ve en az 2 akıllı telefon var... 🙂

   Bunlara wifi üzerinden bağlanacağım.

   Yardımlarınız için çok ama çok teşekkür ederim.
   Ürünü kurduktan sonra sorun yaşarsam sizi tekrar rahatsız ederim.

   Saygılar. 🙂

  • myra ozan @myra-ozan

   @alper212 Birde sanırım global versyon yazanı almaya gerek yok. O konuya değinmemişsiniz. Ben bu şekilde yorumladım. 🙂

  • myra ozan @myra-ozan

   @alper212 Alper bey bir şey daha sormak istiyorum. Bu aletin ismini gizleyebiliyor muyuz kontrol panelinden. Yani wifi ağları göründüğünde isim gizli olabiliyor mu.

   Bir yerde wifi güvenliğinizi arttırmak için şifre harici modem isminizi de gizleme seçeneğini seçerseniz (tabi burada bağlantı bu cihaza yapılacağı için bunun adını gizlememiz gerekiyor) şifrenizin kırılma ihtimali yada dışardan müdahale şansını azaltmış olursunuz diyordu da.

   Teşekkürler.

  • alper212 @alper212

   @myra-ozan Global versiyon kısmını atlamışım. Dediğiniz gibi herhangi bir sorun yaratmıyor kullanım bakımından. Google Translate ile kullanımı rahatça sağlanıyor zaten.

   Herhangi bir sorun olmaz bağlantıları sağlayabilirsiniz. Dilerseniz 2.4 ghz ve 5 ghz olmak üzere iki wifi açıp, 5 ghz ile bağlantı da yavaşlık istemediğiniz cihazları bağlayıp 2.4'ü diğer priz, televizyon gibi aletlere aktarabilirsiniz.

   Hide network özelliği mevcut. Mi Router isimli mobil app'i indirip istediğiniz gibi ayarlarını yapabilirsiniz. Benim ekran görüntüsü vermiş olduğum uygulama eski versiyon, haliyle 2 sene geçti. Android veya ios fark etmek sizin anlık olarak kimin ağda olduğunu, bloklamak istediğiniz kişileri seçip, hızını düşük tutmak istediğiniz cihaza özel hız ayarı da yapabilirsiniz.

   Edit: Ayrıca eve gelen misafirler için Guest ağı açarak IP kameraların güvenliğini de sağlayabilirsiniz. Şahsen ben öyle kullanıyorum 1 adet IP kamera bağlı benim router'a.

  • myra ozan @myra-ozan

   @alper212 Alper bey tekrar merhabalar,

   Dün router ımı kurdum. Çince 🙂 translateden biraz zor oldu ama bir şekilde yaptım. Mi router uygulamasını da telefonuma indirdim.

   Fakat şöyle bir sorunum var.

   Bugün satıcı ile de görüştüm. İlgilendiler sağolsunlar. Değişim yapabiliriz dediler.

   Şöyle anlatayım. Yaklaşık 4 5 saat içerisinde benim fark ettiğim 4 - 5 defa internet bağlantışı yok diye uyardı.

   İnternet koptu. 2 defasında özellikle merak ettim Kablonet in modem yada bağlantısından mı kaynaklı acaba diye. Bilgisayar (laptop) Mİwifi ye bağlıyken "internet yok" diyor. Telefonu kablonet in infiniti cihazında wifi ye bağlı tutuyorum internet var ve gayet güzel çalışıyor. Bu durumda sizce Mİwifi mi bozuk yada kurulum yada ayarlarla ilgili bi yanlış ayarlama yada hata mı var.

   Cihaza reset atıp tekrar yüklesem acaba düzelir mi?

   Yada sizin konu hakkındaki düşünceniz nedir.

   Firma yetkilisi bir başka internet hattında daha ürünü deneyerek aynı sorunu yaşamamız halinde ürünü gönderirseniz yeni bir ürünle değiştirebiliriz dediler.

   Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   🙂

  • alper212 @alper212

   @myra-ozan Merhabalar, "internet yok" hatasının çok farklı sebepleri olabilir. Kablosuz kanal frekansı, bağlantı hatası, yanlış kurulum gibi. En iyisi satıcının da dediği gibi farklı bir modem ve hatta deneme yapıp ürünün bozuk olup, olmadığını anlayabilirsiniz.

   Cihaza reset atabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz. Reset deliğine 10 saniye kadar iğne ile bastırın. Tüm ışıklar yanıp sönecek sonra formatlanmış olacak cihaz.

  • myra ozan @myra-ozan

   @alper212 Bu aradda bugün youtube de kanalınızı gördüm ve videonuzu izleyerek abone oldum. 🙂

  • alper212 @alper212

   @myra-ozan Teşekkür ederim. Aktif olarak kullanamıyorum şu an maalesef 🙂 Okul bitip, iş hayatına atılınca video işleriyle uğraşamadım.

 • Fatih @fatihy

  bende bu router ı aldım ve 1-2 gündür kullanıyorum.

  bir kaç defa güncelledim ama sürekli bir güncelleme uyarısı veriyor. en son güncelleme ile çinceye döndü yine güncelleme geldi bende eski ingilizce ve en sorunsuz olan sürüme geri döndüm. ayrıca diğer sürümlerde 5 ghz çok yavaşlıyordu.

  siz hangi sürümü kullanıyorsunuz ?

  aldığım cihaz sanki bitmemiş bir ürün gibi, sanki bir raspberry pi kullanıyormuşum gibi sürekli birşeyleri değiştirip deneme yapıyorum.
  almak ile hata mı yaptım diye düşünüyorum.

  Birde padawan hakkinda ne düşünüyorsunuz ?

  • alper212 @alper212

   Önceden IP kamera için padavan kullanıyordum. Ancak torrent istemcisi güzel çalışmasına rağmen mobil cihazlardan torrent eklemek tam bir çile olduğu için IP kameraya NVR aldım ve stock rom'a geri döndüm.

   Şuan 2.26.29 sürümünü kullanıyorum. Ekstra bir yavaşlık ve sorun hissetmedim. Burada önemli olan bir kaç detay var. Modem ile Router arasında kablolu bir bağlantı ve modemin konumlandırılacağı alan. Yoksa 5 GHz'de bir sorun yaşamadım dediğim gibi.

 • Emre kebapçı @emrekebapci1379

  Downloadda hız sıkıntısı yaşıyorum wifi de acaba band değerlerini paylaşır mısınız

 • Gökhan Yücel @gokhantr

  Merhaba, Xiaomi Router 3 için Türkçe detaylı anlatım ve güncel bilgiler için bu platforma teşekkürler.

  Uzun süredir mobil uygulama çalışmıyordu ve zaman zaman buraya bakıp çözüm var mı diye araştırma yapıyordum. Kendimce çözümünü buldum buraya da yazayım ki benim gibi çözüm arayan illaki vardır.

  Mobil uygulama belirli bir versiyondan sonra çalışmamaya başlamıştı.

  1- En son ingilizce firmware indirmemiz lazım. miwifi_r3_firmware_62cf9_2.10.38_INT.bin isimli yazıllımı internetten aratın ya da aşağıdaki linkten indirin;

  https://drive.google.com/drive/folders/1QBJXd2r6GVSCEhKiEVgIIEvplZRx_-Ss

  Router yönetim paneliniz muhtemelen çincedir çeviri yaparak sağ üst menüden "Sistem yükseltme" ordan "Manuel yükseltme" seçip indirdiğiniz firmware ile güncelleme yapın. Sürüm numarası eski olduğu için tüm ayarları sil ikonunu seçin ki yeniden kurulum yapın.

  2- Kurduğunuz 2.10.38 yazılım ingilizce olarak karşılayacaktır sizi, hala çince görüyorsanız tekrar güncelleme sayfasında altta dil seçeneğinden English seçin.

  Mobil uygulamanın çalışmamasının sebebi router sayfasından Europa seçili olmasından kaynaklanıyor olabilir. Router dan Wi-Fi kısmına gelin sayfanın altında bölge seçimi olacak. Yanlış hatırlamıyorsam en üstteydi çini seçin.

  3- Mobil uygulamada çıkış yapmadan ayarlardan unpair yap. Tekrar giriş ekranından Çin'i seç ve giriş yap. Bir süre sonra Routerinizin ağındaysanız ismi belircek ve pair yapmanız için şifre sorcak. Mobil uygulamadan artık bağlı cihazları görebileceksiniz ve ayarlarınızı değişebileceksiniz.

  4- 2.10.38 sürümüyle artık işimiz kalmadı update sayfasında yazılım güncelleme uyarısını zaten göreceksiniz. Bugün tarihi itibarıyla şuan 2.26.29 olarak güncellemek için update butonu belirmiş olması lazım. O butona basıp 5-10dk içinden en güncel yazılımı kurmuş olacak. Kurulum sonrasında mobil uygulamaya girmeye devam edecektir.

  Tahminimce yeni 2.10.38 sonrsında tamamen çince olduğu zaman router yönetim sayfalarından ülke ve dil seçimi kalktı. O dönem avrupa lokasyonunu seçen ben ve benim gibiler mobil uygulamayı kullanamaz hale geldiler. Yorumlarda telefon ve router her ikisinin de aynı ülkeyi seçince sorun olmadığını okumuştum ama bende olmadı. Her ikisini çin diye seçince (2.10.38 yazılımından) benim sorun çözüldü. En çok sevindiğim de sonrasında yazılım güncellemesi yapınca mobil uygulamam çalışmaya devam etti. Eski yazılımlarda wifi bağlantı sorunları vardı. Bence stabil en güncel yazılımları kullanmakta fayda var. İngilizce yazılım güzel elbet ama zaten mobil yazılım çalıştığı sürece router yönetim paneline ihtiyaç kalmıyor çince kalması sorun olmaz. En kötü pc üzerinden çeviri yapılıp kullanılır.

  Umarım açıklayıcı anlatmışımdır. Bu marka modeli seçmemin en büyük nedeni mobil uygulamaydı geçmiş senelerde ama maalesef çok kısa kullandım. 1 seneden fazladır pekte zaman bulup uğraşamadığımdan kenarda duruyordu. Selamlar.

  • alper212 @alper212

   Öncelikle incelememi beğendiğin için ben ayrıca teşekkür ederim. Bende işlerden dolayı vakit ayıramadım. Zaten bu incelemeyi de öğrenciyken yapmıştım 🙂 Çözümü boş vaktimde deneyeceğim ve sonucu da seni etiketleyerek bildireceğim.

  • İlter Gürbüz @ilter88

   @alper212 merhabalar hocam incelemeniz icin ilk önce tskler cihazi satin aldim 2 gun sonra elime gececek suanda superonline huawei modeminden memnun kalmadigim icin satin aldim
   Size soracağım şu modemim pc ye direk bagli ben mi routeri yanina takacagim modemden routera çekeceğim kabloyu internet girisine mi yoksa diger 2 giristen birine mi takacagim?
   Ilk kurumlumda sizin gibi 3 secenekten ilkini mi seçeceğim?
   Yardımlarınız icin simdiden tskler

  • Fatih @fatihy

   @ilter88 internet kablosunu takacak olduğunuz delik zaten farklı renkte. Hiç ayar yapmadan direk kullanmaya başlayabilirsiniz. Kurulum ekranında zaten sizden pek birsey istemiyor. Kullanıcı adı ve şifre belirleyip sonrasında WiFi şifre ve ayarları yapıyorsunuz bu kadar.

   Bu arada bu Router cok sorunlu. Yazılımı stabil değil. Ben aldıktan 3 gün sonra iade ettim.

  • alper212 @alper212

   @ilter88 Hayırlı olsun şimdiden. Ben teşekkür ederim fayda sağlayabildiysem. Modemden gelen kablo mi router'da internet girişine (mavi çerçeveli) bağlanıcak. Kurulum kısmında duruma göre değişen bazı parametreler var. İncelemeyi çektiğim dönemde evde kamera sistemim yoktu bu yüzden ilk seçeneği seçip (torrent indirmek için) kurulumu tamamlamıştım.

   Ancak şuan repeater modunda kullanıyorum. Yani önceden iki farklı IP adresi vardı. Modem ve Router olarak. Şuan Modem üzerinden Router'a erişmek için repeater modundayım. Çünkü NVR ve kamera, mi router'a bağlı bu sayede ana modem üzerine erişen masaüstü bilgisayarımdan kamerayı izleyebiliyorum.

  • alper212 @alper212

   @fatihy Ne gibi sorunlar var üstad ? Bana da açıklayabilir misin merak ettim. (Eskiden torrent kısmı sorunluydu.)

  • İlter Gürbüz @ilter88

   @fatihy anladim iade mi edeyim bende tp link in arc c50 modeli var 5ghz destekli onu mu alsam?

  • İlter Gürbüz @ilter88

   @alper212 hocam tşkler cevabınız için şimdi ben iptal edeyimmi alayımmı 🙂 access point olarak kullancam ekstra bir işlemim yok telefonlar ve smart tv nete bağlanacak okadar 🙂 siz hangi firmware kullanıyorsunuz? yoksa gelince direk ota dan en güncel sürüme mi güncelleyim?
   birrde son olarak pc yi hiç karıştırmadan mi wifi programı ile telefondan yapabilirmiyim?

  • Fatih @fatihy

   @alper212 @ilter88

   1-2 ay önce almıştım ve bu başlık altına bazı sorunlardan bahsetmiştim. Aslında sadece benim basıma gelen bir durum da değil. Benim karşılaştığım sorunlar, klasik Xiaomi gibi 2 farklı dil icin farklı yazılım var. En güncel yazılım cince icin bildiğim kadarı ile.

   Ben İngilizce versiyonunu kullandım ve sürekli güncelleme var uyarısı çıkıyor. Ard arda 2-3 defa güncelleme yaptım yine güncelleme geliyordu. Her güncelleme de farklı sorunlar oluyordu. Kimisinde 5 ghz neredeyse cekmiyor. Hiçbirisinde torrent download düzgün çalışmıyordu.

   Güncel sürüm kullanmayınca telefondaki istemcisi çalışmıyordu ve bir şekilde çalıştırıldığında başka fonksiyonları iyi çalışmıyordu.

   En iyi firmware bile bir sorun barındırıyordu kısacası ve ben o sorunu çözmeden uyuyamazdim. En sonunda iade ettim. 160 liraya falan almıştım.

   Benim 5 ghz destekli modemim yok. Hangisi daha iyidir bilmiyorum fakat bilgisayarinizdaki WiFi kartı en fazla hangi hızı destekliyor ise ona göre alın. Ucuz WiFi kartları 700-800 mbt hızlara çıkamıyor. O yüzden cok hızlı Router alıp fazla para vermeyin.

  • alper212 @alper212

   @ilter88 Google translate otomatik çeviri yapıyor zaten. İngilizce versiyonu düşük sürüm olduğu için sürekli güncelleme var diyor. Güncellemek isteyince de ingilizce güncel sürüm eski olduğu için güncelleme yapmıyordu.

   Telefon istemcisi gayet sorunsuz çalışıyor. Hadi onu da geçtim ayarları 1 kere yaptıktan sonra daha ne işim olacak router arayüzünde.

   Access point cihazı zaten. Gayette işlerinizi halledebilirsiniz. 5 GHz bağlantısı sağlıklı biçimde çalışıyor. Benim için önemli olan terastan internete girip, girmemek. Bu cihazda benim sorunumu en iyi çözen F/P ürünü.

   PC yerine dediğiniz gibi mobil üzerinden de ayarlarını yapabiliriz.

   Edit: Muadil markalarda ki fiyatları gereksiz pahalı buluyorum. Bu paraya TP-Link tarafında 2.4 ghz cihaz alabilirsiniz.