Sony Mdr-Zx310 Kulaklık İncelemesi

Arkadaşlar selam, bugün benim kulak üstü kulaklıklara olan ilgimin başlangıcına doğru biraz ilerleyeceğiz. Bu kulaklık benim ilk kulak üstü kulaklığımdı. Yaklaşık 3-3.5 yıl önce güzel görüntüsü dikkatimi çekmişti ve bir anda ben bunu alıyorum diyip alıp çıktım mağazadan.

Yaklaşık 1 yıl kullandıktan sonra diğer incelemem olan pioneer'e geçmiştim. Herneyse, haydi başlayalım bu güzel kulaklığı incelemeye. 🙂

Ses kalitesindenbaşlamak istiyorum, aslında pek bahsedecek birşey yok ama sonuçta giriş seviyesi bir kulaklık. Bence beklentiyi çokda büyütmemek lazım ki telefon kulaklıklarından bu kulaklığa geçtiğim zaman vay be demiştim. Cidden o zamanlar ilaç gibi gelmişti bana. Kısaca anlatmak gerekirse kulaklığın orta sesleri iyi, ince sesleri zayıf ve bas sesleri gayet tatminkar. Burada pioneer, jvc vesaire nasıl alt seviye kulaklıklarında genellikle benzer ses karakteri kullanıyorsa sony'de öyle yapmış. Klasik olarak baslar diğer ses tonlarının defosunu kapatmak için bir tık arttırılmış. ( Artırmak ile arttırmak aynı anlamda ve ikiside gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. 🙂 )

Malzeme kalitesine gelelim gelelim de burada neyi anlatacağımı bilemedim. Açıkçası plastiği basıp geçmişler. Aslında parlak kısımları kulaklığı daha üst seviye bir kulaklık gibi gösteriyor ki zaten aynı tasarımı sony mdr-xb450ap gibi kulaklıklarda da kullanmış denebilir. Zaten dışarıdan çok şık duruyor, bunun en büyük nedeni ise bence kulaklığın dışındaki parlak kısımlar. Hangi mühendis düşündüyse çok iyi akıl etmiş, öyle giriş seviyesi diye düz baskıyı basıp geçmemişler. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, kulaklığın kablosunu japonlar öyle bir yapmış ki isteseniz bile kablo karmaşası olmuyor. Birkaç kez denedim ama kabloyu dolaştıramadım açıkçası. Bence her firma şarj aletlerinde, kulaklıklarında, kablolarında vb. bu kabloyu kullanmalı. Bu arada kulaklık pedleri 6 ay sonra hemen hemen tamamen soyulmuştu ve katlanma mekanizması yumuşamıştı biraz.

Konfor kısmına gelelim, biraz heyecanlandım burada tabi. 🙂 Kulaklık o kadar konforlu ki anlatamam. Bunda kafayı fazla sıkmaması da var tabi ama inanın çok üst seviye kulaklıklarda bile bu kadar kendini hissettirmeme durumu yok. Pedleri de küçük olduğu için kendini unutturuyor. Ayrıca taşıması da boyutundan dolayı çok kolay. Hafif olduğu için boynunuzda herhangi bir ağrı yapmıyor. Yalnız kumaşından mı bilmiyorum açıkçası pedlerindeki deri kısım soyulduktan sonra uzun süre kulakta kalınca hafiften kulağa yanma hissi veriyor diyebilirim.

Bütün bunları bir kenara bırakırsak giriş seviyesi için gerçekten güzel bir kulaklık, emin olun giriş seviyesindeki kulaklıkların birçoğunun ses kalitesi birbirine benziyor. En azından kullandığım japon malı kulaklıklar için bunu rahatlıkla söyleyebilirim.ko

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pioneer Se-Mj722T Kulaklık İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, acemi bir müziksever olarak size 2.5 yıl kullandığım kulak üstü kulaklığı yorumlayacağım. 2016 sonlarında 118 ₺ (Geçmişteki ürün yorumlarından gördüğüm kadarıyla)  fiyat etiketine sahip olan kulaklığın fiyatı şu sıralar 289₺-420₺ arasında gidip geliyor.

 

İlk başta kulaklığın frekans aralığı 6-40.000 gibi bir değere sahip ki bu gerçekten çok iyi bir aralık. Bu arada herhangi bir uzmanlığım yok bu alanda, sadece kaliteli müzik dinlemeyi seven birisi olarak kendi yorumlarımı yapacağım.

İlk başta kulaklığın benim için tek büyük olumsuz yönü olan konforundan başlayacağım. Kulaklık ciddi manada kafaya baskı uyguluyor ki bu kulaklığı kullanan kişiler genellikle hep bu sorundan şikayetçi olmuşlar. Bir de kulakları içine almayan bir yapısı olduğundan kutudan yeni çıkarıp ilk kullandığınızda gerçekten sizi çok zorluyor. Benim bundan önce sony mdr zx-310 model bir giriş seviyesi kulaklığım vardı ve kafama yeterince oturmadığından düşüyordu, bir de ondan buna geçince ilk zamanlar bu kulaklığı uzun süre kullanamıyorsunuz. Ayrıca ağrı da yapıyor kulaklarda iilk birkaç ay. Daha sonra yapısı biraz daha yumuşamaya başlıyor ama bu sizi aldatmasın çünkü hiçbir zaman 3-4 saat üstü kafanıza takamıyorsunuz. Eğer olur da takmak isterseniz 2 sene beklemeniz gerekiyor.

Malzeme kalitesine gelecek olursak kulaklıkta 2.5 yılda derisi soyulan pedler dışında eğilme, bükülmeyi geçtim çizik dahi yok sayılır. O kadar darbe almasına rağmen ne bir kafa üstü pedi kavladı ne de bir yeri kırıldı. Çok iyi bir malzeme kalitesi var, plastik olmasına rağmen öyle parçalarını detaysız basıp geçmemişler. Köşeleri dahi detaylı baskıyla yapılmış. Sadece kablosunun darbe alınca eski haline gelmeme gibi bir huyu var ve zaten kablosu da yuvarlak değil. Mesela içe doğru katlanan yapısı ilkigün nasılsa 2.5 yıl sonra da aynı şekilde çalışıyor. Benim takıntım olan 3.5 mm girişinde de en ufak bir yıpranma dahi yok. Bu kulaklık son derece sağlam, hatta kullandığım en sağlam kulaklık kesinlikle.

Şimdi ses kısmına gelelim bence, kutusunda yazan şey bu kulaklığın bas sesleri için hava girişlerinin olduğu. Gerçek midir bilmem ama sağda ve solda birer tane hava giriş deliği var. Müzik farketmeksizin baslar diğer seslerin bir tık ilerisinde. Eğer bas ağırlıklı bir müzik dinliyorsanız bu kulaklık tam size göre, bas sesleri o kadar tok ki anlatamam. Bu kulaklığın zayıf yönleri mid-tiz ikilisi, şaka şaka. 🙂 Genellikle giriş seviyesi kulaklıklarda firmalar göz boyamak için kalitesiz bas seslerini sonuna kadar kullanıp mid-tiz ikilisini atar bir tarafa ama bu kulaklık öyle değil. Orta sesler çok çok iyi, tizler sadece bir tık geride diyebilirim ki onun da telafisi bence bas ses ağırlıklı bir kulaklık olmasıdır. Bu arada tizler bir tık geride dediysek aynı sınıf kulaklıklardan fersah fersah ileridedir bana göre. Ses ayrımı çok iyi bu kulaklığın, kesinlikle her detayı duyabiliyorsunuz. Ben birkaç tane flac Sezen Aksu denemesi yaptım ve sonuçlara inanamadım, bu kulaklık bence sınıfındaki en iyi kulaklıklardan bir tanesi.

Unutmadan söyleyeyim tizlere sadece bir tık geride dememin sebebi kulaklığın da bir tık soğuk ve sert bir ses karakterine sahip olması, sanki bir nebze daha sıcak ve yumuşak olsa tiz sesler daha iyi gelebilirdi. Değerlendirmelerimi yaparken bu kulaklıkla benzer seviyedeki kulaklıkları kıyaslayıp ona göre yaptım, dediğim gibi bu alanda herhangi bir uzmanlığım vesaire yok.

 

Kulaklık konusundaki son görüşüm ise konforu dışında bu kulaklığı şiddetle tavsiye edeceğimdir. Bence çok geniş bir kitleye hitap eden bir kulaklık, sadece küçük bir kısmın bas seslerinin yüksek olması yüzünden bu kulaklığı tercih etmeyeceğini düşünüyorum. Söylemeyi unutmayayım kukulaklığı ilk aldığınız günle 3 ay sonraki gün arasında çok ciddi bir fark oluyor. Zaten bunu alınca fark edersiniz. Biraz sıkıcı bir inceleme olduğunun farkındayım, herneyse güle güle. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap