Solus Os

Solus Os uzun zamandır incelemeyi düşündüğüm dağıtımlardan bir idi. Dağıtım incelemelerine de yeniden başlayınca bu fırsatı kaçırmadan hemen kurup denedim. Tecrübelerimi de şimdi paylaşacağım. Yazıya geçmeden söyleyeyim Solus Os'un Budgie arayüzlü versiyonunu inceledim. Bu yazı beğenilirse Mate arayüzünü de incelemeyi düşünüyorum.

Kurulum:

Kurulum ekranı gayet anlaşılır hiç bir şey bilmeyen bir kullanıcının bile anlayacağı bir şekilde hazırlanmış. Bu ekranda tek şikayet Türkçe olmamasına olabilir. Geriye kalan konularda gayet temiz bir arayüzü var. Kurulumunun da diğer dağıtımlarla aynı zamanda olduğunu yani genel olarak kısa sürdüğünü söylemek mümkün. Daha önce herhangi bir işletim sistemi kurmuşsanız bunu da kolaylıkla kurabilirsiniz. Zaten genel olarak da Linux kurmanın kolaylığını temiz arayüzü sayesinde Solus son noktasına kadar kolaylığı ve sadeliği elinden bırakmamış. Sadece ileri-ileri yaparak bile kurmanız mümkün.

Genel Arayüzü:

İlk başta sizi karşılayan ekran asla yabancılık çektirmiyor. Gayet canlı renkler ile, sizi karşılayan sıcak masaüstü resmi ile içinize bir ferahlık geliyor. Asla "neredeyim ben, şimdi ne yapmalıyım" diye düşünmüyorsunuz. Özellikle ilk defa bir Linux dağıtımı kuracaksanız Solus bu anlamda sizin için iyi bir seçim olabilir. Kısmen Windows'a da benzeyen yapısı sayesinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bunun yanında aradığınız programı kolaylıkla bulabileceğiniz menüsü ile, standart bir masaüstü ortamı ile, her türlü ihtiyacınızı karşılayan alta ki çubuğu (başlat çubuğu) ile gayet tanıdık ve uyumlu bir ortam sizi bekliyor.

Uygulama ve Sürücü Desteği:

İlk olarak sürücü desteğinden başlayacak olursak tüm Linux dağıtımlarında olduğu gibi hiç bir sorun yaşamayacağınızı kolaylıkla söyleyebilirim.  Uygulama desteğine gelecek olursak da yüklü gelen uygulamalar günlük işlemleriniz için fazlasıyla yeterli. Bunlar yetmez veya biraz daha fazlasını isterseniz de "Uygulama Merkezi"ni kullanarak istediğiniz uygulamayı tek tıkla yükleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde bu uygulama üzerinden yüklü olan uygulamaları kolaylıkla güncelleye bilir veya kaldırabilirsiniz. Kurulu gelen uygulamlardan bazılarını söyleyecek olursak da;

Libre office, Gnome MPV, Mozilla Firefox, Thunderbird, Sürücü yükleme yazılımı, müzik oyantıcısı 🙂

Kişileştirme Seçenekleri:

Kişileştirme seçeneği olarak bir çok seçeneği size sunduğunu söyleyebilirim. Budgie masaüstünü de kullandığı için zaten bir çok kişileştirme seçeneğini kendinize göre ayarlayabilir, istediğiniz kadar panel ekleyebilir, temalar arasında geçebilir, yazı ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Yani ihtiyacınız olacak tüm özelleştirme seçeneklerini sunuyor.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Olumlu:

 1. Alışması kolay sade arayüzü.
 2. Driver yöneticisi ve uygulama mağazası.
 3. Kişileştirme seçenekleri.

Olumsuz:

 1. Uygulama mağazasında az sayıda uygulama olması.
 2. Kurulum arayüzünün Türkçe olmaması.
 3. Türkçe'ye çeviride bazı yerlerde sorunlar olması.

Alternatif İşletim Sistemi:

Solus Os Budgie'ye alternatif olarak Ubuntu Budgie önerebilirim.

KAYNAK: http://www.aliytrklkmz.com/2018/06/solus-os-inceleme.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Aynı durumdayız 🙂 Ne 5miş bir türlü gelemedi o gelene kadar 13 farklı işletim sisteminin yeni sürümü çıktı hepsini inceledim bi o gelemedi 🙂

 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  @ermanyurdakann bende de durum aynı:) elementary dışında bir tek deepin OS u beğendim. Geriye kalanlar hiç hoşuma gitmez oldu. 🙂 işin kötüsü masaüstü kullanmayı da unuttum Windows umun masaüstünde hiç bir şey yok onu da eos a benzettim iyice görev çubuğu da otomatik saklama da geçen gün arkadaş açtı çökmüş bu format at dedi (masaüstü arka planim da düz renklerden siyah 🙂 )
  Elementary OS niye bilmiyorum ama cidden insanı çok içine alıyor. Tüm işimi eos da yapıyorum sadece oyun oynarken Windows u açıyorum artık bende.

Elementary Os İnceleme

Elementary Os Kullanım Deneyimlerim  adlı yazımın çok okunmasından ve Elementary Os'a olan ilgiden dolayı bir de ayrıntılı bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Böylelikle Elementray Os'a geçmek isteyenler veya bu Os'u merak edenler için ufak da olsa bir kaynak olmasını istedim. Lafı da fazla uzatmadan geçelim incelememize.

Yazımda Elementary Os'un en güncel sürümü olan 0.4.1'i kullandığımı ve  bunda da yazımı yazdığım an itibari ile olan tüm güncellemelerini kurarak yaptığımı belirteyim.

Elementary Os Hakkında;

  Elementary os Ubuntu üzerine kurulmuş olan bir işletim sistemidir. Masaüstünü kullandırmaması ile ve Mac Os benzeri tasarımı ile ün salmıştır. Bu sayede de kısa sürede yükselmeyi başarmış ve başarılı dağıtımlar arasına adını yazdırmıştır.

Görsellik:

Görsellik konusunda belki de kuşkusuz en iyi seçeneklerden birisi. Mac Os'a benzer yapısı, masaüstüne dosya atmaya izin vermemsinden dolayı tertemiz duran ekranınız gerçekte size şık bir şeyler kullandığınız hissiyatını sonuna kadar yaşatıyor. Bunun yanında dosylarınızın görüntülemesi, müzik oynatıcı da bu şıklığı tamamlıyor. Görsellik kişiden kişiye değişse de Elementary Os'un çoğu kişi tarafından sevileceğini söylersem doğru olur.

Performans ve Sürücü Desteği:

Perfomans olarak size sorun yaşatmayacak bir sistem. Sürücü desteği konusunda da Ubuntu tabanlı olmasından dolayı hiç bir sorun çıkmıyor ve sürücüler otomatik olarak indiriliyor ve kuruluyor. Ekran kartı sürücüsü olarak da açık kaynaklı sürücüler otomatik kuruluyor. İsterseniz bir kaç tıklama ile ekran kartı sürücünüzün kapalı kaynak halini de kurabilirsiniz. Yani bu konuda bir sorun yaşamayacağınız, bir sorun yaşasanız bile gerek Ubuntu forumlarından gerekse de Elementary forumlarından kolaylıkla çözüme ulaşabiliyorsunuz. Yani Ubuntu tabanlı olması bu konuda da işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konu ise Elementary Os'un belki de en cimri olduğu noktalardan birisi yandaki uygulamar hariç sadece uçbirim, mağaza ve videolar uygulaması bulunuyor yani ofis bile kurulu gelmiyor. Bu bir yandan iyi bir yandan kötü. Eğer çok uygulamaya ihtiyacınız yoksa bunun iyi olduğunu net bir şekilde söylememiz mümkün çünkü özellikle düşük kapasiteli bir hdd'niz veya ssd'niz varsa size çok daha büyük bir alan kalıyor. Şunu da unutmadan söyleyeyim ofis uygulamasından ihtiyacınız olacak her uygulamayı mağaza üzerinden tek tıkla indirip kurabilirsiniz. Yani uygulamaların yüklü olarak gelmemesine pek de eksi puan hak etmese de yine de alışılmışın dışında olduğunu söylemeliyim.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özelleştirme seçeneği olarak da kısıtlı olduğunu söylemem gerek. Fakat Elementary Tweak adlı uygulamayı kurarak bu azlığı giderebilirsiniz. İstediğiniz özelleştirmeleri bu program üzerinden yapabilirsiniz.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Olumlu Yanları:
 1. Görselliğine rağmen hızlı çalışması.
 2. Herkesin hoşuna gidecek bir tasarım sunması.
 3. Sürücü konusunda sıkıntı yaşatmaması.
 4. Ubuntu tabanlı olması.
 5. Mağazasının olması ve mağaza da aradığınız her şeyin olması.

Olumsuz Yanları:

 1. Çoğu uygulamanın kurulu olarak gelmemesi ve mağazadan kurulmasının gerekmesi.
 2. Kimisi için masaüstünü kullandırmaması.
 3. Güncelleme konusunda cimri davranıp uzun süre yeni sürüm gelmesini beklemeniz gerekmesi.

 

 

KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2018/04/elementary-os-inceleme.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elementary OS İnceleme

Biglisayarımda 1 yılı geçkin  süredir hem Windows hemde Linux' aynı anda kullanıyordum. Başlarda Ubuntu ile başlasam da daha sonra görsellik açısından beni tatmin etmediği ve Ubuntu 17.10'da da Ubuntu'nun en sevdiğim özelliklerinden olan global menünün gitmesi ile bende yavaş yavaş Ubuntu'dan vazgeçtim. Daha sonra yeni bir linux dağıtımı arayışına çıktım. Tabii aradığım dağıtımın Debian tabanlı bir sistem olmasını istiyordum. Gerek program sayısının fazlalığı gerekse de Ubuntu'da öğrendiklerimi kullanabilmek için Debian tabanlı, görselliği önde tutan, kullanımı karışık olmayan bir sistem aramaya başladım. Karşıma çıkan ve bana en çok uyan dağıtım ise  Elementary Os oldu ve 4 aya yakındır da Elementary kullanıyorum.

Olumlu Yanları:

 1. Ubuntu 16.04 üzerine kurulu olduğu için Ubuntu'daki çözümleri ve Ubuntu için yazılan programların çoğunu da rahatlıkla uygulaya biliyorsunuz.
 2. Driver vb konularda yine Ubuntu üzerine kurulu olduğu için sorun çıkarmıyor.
 3. Görsellik olarak çok tatmin edici. Özellikle masaüstüne bir şey koymaya izin vermemesi sizi derli - toplu olup, düzenli çalışmaya zorluyor.
 4. Özelleştirme seçenekleri çok fazla olması kendinize özel bir şeyler yapmanıza imkan tanıyor.
 5. Debian tabanlı olduğu için program ve oyun konusunda da sıkıntı yaşatmaması.
 6. Yazıcıyı hemen görüp kurması. (Windows 10'da maalesef driverini kurmak zorunda kalıyordum.)

Olumsuz Yanları:

Ben yazacak bir olumsuz tarafını bulamadım. Tabii çoğu programın hala desteklenmemesi ve bazı oyunların da hala destek vermemesi buraya yazılabilir. Fakat bu dağıtımın bir sorunu olmadığı için de ona haksızlık olur. Buraya belki de yazabileceğim tek olumsuz tarafı masaüstünü kullandırmıyor olmasıdır. Elimiz alıştığı için insan ister istemez bir şeyler koymak istiyor buna ilk zamanlarda alışmam gerçekten zor olsa da sonra böyle olmasının beni daha düzenli yaptığını ve aradığımı daha kolay bulduğumu fark ettim.

Yıldızlarını Kırdığım Noktalar;

 1. Masaüstünü kullanmaya izin vermemesi (özgürlüğü engellemesi)
 2. Güncellemelerinin çok düzensiz ve az olması.
KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2018/01/elementray-os-kullanm-deneyimlerim.html
BeğenFavori PaylaşYorum yap

LINUX MINT 18.3 İNCELEME

Linux mint uzun yıllardır yer alan, büyük bir desteğe sahip ve neredeyse tüm Linux kullanıcıları tarafından tanınan bir dağıtım. Bende bugün bu dağıtımı elimden geldiğince anlatmaya karar verdim.

 Görsellik:

Görsellik olarak Windows'la neredeyse aynı diyebiliriz.  Görev çubuğu olsun, masaüstü olsun size asla yabancılık çektirmeyecektir. Gayet sade bir tasarımla sizi karşılayan Mint biraz koyu renklere sahip olduğu için ilk başta içinizi bunaltabilir. Fakat bir süprizimiz var Linux Mint'i istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Özelleştirme seçeneklerinde sizlere fare imlecinden klasörlerin renklerine klasör renklerinden pencere kenarlarına kadar aklınıza gelmeyecek bir çok fırsat sunuluyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

  Deepin Os kadar çok uygulama ile yüklü gelmediğini söylersem yanlış olmaz. Fakat yinede disk yazma aracı, ses araçları, ekran görüntüsü alma araçları vb gibi araçlar sizlerin kullanımına sunuluyor. Burada bir de size ufak ipucu vermek istiyorum kurulum sırasında "üçüncü parti uygulamaları indir ve kur" seçeneğini seçerseniz kurulumdan sonra kullanabileceğiniz daha çok paket sizleri bekliyor olacak.

 

 Kullanışlılık:

Kullanışlılık olarak bir işletim sisteminden bekleyeceğiniz her şeyi size sunuyor. Burada en önemli noktalardan biri ise eğer farklı bir işletim sisteminden Linux Mint'e geçiş yaparsanız sanki hiç bir şey değişmemiş sadece biraz renklerle oynanmış gibi hissedecek olmanızdır. Linux Mint açıldığı andan itibaren tamamen aşına olduğunuz bir masa üstü ortamı sizleri karşılıyor. Bunun yanında akıcı bir arayüzü size sunuyor.

Performans:

Performans konusunda Linux Mint sizi asla üzmeyecek bir yapıya sahip. Diğer dağıtımlara göre nispeten daha hafif olan arayüzü size gayet akıcı bir deneyim sunuyor. Oyunlarda vb de isteğinizi karşılıyor. Yani kısaca şunu söyleyebilirim ki performans konusunda çok kötü bir donanıma sahip değilseniz sizi asla üzmez.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği de diğer dağıtımlar ile aynı sayılır. Neredeyse her sürücünün açık kaynaklı sürümü mevcut. Ekran kartı vb gibi temel donanımları da ayarlar menüsünden kolaylıkla yükleyip kaldırabiliyorsunuz böylelikle sürücü kurulumu da sizin için bir kaç tık ile halledilmiş oluyor.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Olumlu:

 1. Büyük bir desteğe sahip olması.
 2. Aradığınız tüm sorunlara kolaylıkla çözüm bulabilmeniz.
 3. Windows'a yakın arayüzü sayesinde hiç yabancılık çekmemeniz.
 4. Akıcı bir arayüz sunması.
 5. Gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunması.
 6. Hafif olması.

Olumsuz:

 1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.
KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2018/01/linux-mint-183-inceleme.html
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

UBUNTU 17.10 INCELEME

Bu tamamen son kullanıcı olarak gördüğüm değişiklikleri vb yazdığım bir yazı olacak. Yani biraz daha girdim ve kullanmaya başladım neler gördüm? türevinde bir yazı sizi bekliyor.  Yazıya başlamadan önce indirmek için Ubuntu'nun sitesine başvurabilirsiniz. (Ubuntu-trde daha iso kalıpları yayınlanmadığından global adresi verdim. Site ingilizce olsa da sistem Türkçe).

Görseller:

Yazı boyunca sisteme ait görselleri yazının sağ tarafında paylaşacağım.  Böylelikle düm düz bir yazı değilde biraz daha görsel bir yazı sunmayı da amaçlamış olacağım.

Kurulumu:

Kurulumu Ubuntu'nun çoğu sürümünde olduğu gibi çok büyük bir değişikliğe uğramamış bu nedenle Ubuntu 16.04 kurulumu adlı yazımdan faydalanarak kurulumu yapabilirsiniz. Dediğim gibi tüm adımlar aynı. (kurulum ek paketleri kurmadım, güncellemleri yükleyi seçtim ve sanal makine ile kurduğum halde 8dk gibi bir süre aldı. Yani gayet hızlı kuruldu.)

Yenilikler:

Başlıca teknik yeniliklerden söz etmek gerekirse;
 • GNOME masaüstü ortamı ile geliyor.
 • Wayland görüntü sunucusu kullanılıyor.
 • GDM varsayılan olarak geliyor.
 • Linux çekirdek sürümü olarak 4.13 kullanılıyor.
 • Sadece 64 bit kalıplar sunuluyor. (Bu önemli artık 32 bit yok.)
 • Donanımsal anlamda iyileştirmeler.   (özellikle dikkatimi ekran kartı ve bluetooth alanında yapılan iyileştirmeler çekti. )

İlk Görsel Temas:

Geç kardeşim teknik meknik veriyi sen ne görüyorsun ona söyle dediğinizi duyar gibiyim hemen gelelim o konuya. Açılır açılmaz tabii ki ilk dikkatimi çeken şeyin Global Menü'nün gitmiş olması oluyor. Yani artık açtığınız uygulamanın tuşları (kapat, küçült vb) üsteki bara geçmiyor. Benim en sevidiğim özelliklerinden birisi bu olduğu için açıkçası bu beni üzen taraflardan biri oldu.
İlk açılışta ki perfomansa değinecek olursam sanal makineye kurulum yaptığım halde muhteşem bir perfomans ile çalıştığını söylesem yalan olmaz. Aynı zamanda 8dk süren kurulumu da şimdiye kadar kurduğum en hızlı işletim sistemi oldu tabii burada yine sanal makineye kurduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum. Gnome geçmesi ise bir yandan iyi olmuş çünkü göze de bu anlamda daha hoş geliyor. Ayrıca Gnome için global menü benzeri eklentiler de olması global menü sorununu da ortadan kaldırabildiğinden gayet göze hitap eden bir sitem bizi bekliyor.
Uygulamalar ekranı ise baya değişmiş Normalde uygulamaların olduğu yere "etkinlikler" adlı menü gelmiş ki buna diğer gnome tabanlı sistemlerden alışkınız fakat onlardan farklı olarak uygulamlar da burada yer almıyor ve aşağıdaki 9 tane noktaya (yada uygulamlara artık ne derseniz) tıklayınca geliyor.
Bunların yanında sağ üste bulunan bildirim simgelerinde de (tam da ne ad vereceğimi bilemedim) değişiklikler bulunuyor. Bana kalırsa (tabii kişiden kişiye de değişir ama) daha görsel bir hal almış. Fakat bunun yanında kapat dediğimizde açılan pencerede ise bence eskisi daha güzeldi yenisi pek de özgün sayılmayacak diğer Linux sürümlerinde de görmeye alışığım bir hal almış.

 

Göze batan en büyük değişikliklerden birisi de ayarlar menüsünde. Buranın tasarımı tamamen değişmiş ve bence daha kolay kullanılabilecek bir hal almış. Eskiden aradığım ayarı bulmakta biraz zorlana biliyordum (gerçi arama butonu olduğu için çok da sıkıntı olmuyordu) artık bu sorun tamamen ortadan kalkmış. Çok daha derli toplu bir tasarım gelmiş.
Başta yazmam gerekeni de unutmadan söyleyeyim tabii ki de giriş ekranı da değişmiş. Sadelik burada da devam etmiş (ya da başlamış). Uykudan uyandıktan sonra da Windows'da olduğu gibi yukarı kaydırmanız gereken bir ekran koruyucu (adını bilemedim yine) gelmiş.

Biraz Daha Teknik:

Parça parça olacak ama yapacak da bir şey yok biraz daha teknik konuşalım. (tabii teknik dediysem de Linux çekirdeğinin 4.13ündeki teknik verileri konuşmayacağım (istesem de konuşamam herhalde) yine son kullanıcı odaklı bir açıklama gibi olacak)
 • Yayınlanmadan önce bir kaç yerde Mozilla Thunderbird mail istemcisi yerine farklı bir sistemin olabileceği konuşuluyordu fakat bu olmamış. Hala Mozilla Thunderbird devam ediyor.
 • Gnome arayüzüne geçişle biraz daha sadelik gelmiş. Fakat bende dahil çoğu kişinin sevidğine inandığım Global menü (evrensel menü) gitmiş.
 • Başta da belirtiğim gibi Linux'ün 4.13 çekirdeği kullanılıyor.
 • Mesa 17.2  ile geliyor. (Bir 3d grafik kütüphanesi.) (Daha Ayrıntılı bilgi için)
 • İsteğe bağlı olarak X.org sunucu oturumu kullanılabiliyor.
 • Donanımsal alanda da iyileştirilmeler yapılmış. Bunları  zamanla tabii ki daha iyi göreceğiz.
 • Genel anlamda performansda bir artışın olduğunu söylersem yalan olmaz. Virtual Box ile sanal makineye kurulum yapmış olmama rağmen çok akıcı bir deneyim sundu. Aynı şekilde bana uygulamaların açılışı da hızlanmış gibi geldi.
Yazımın sonuna da artık burada geliyorum. Size de Ubuntu 17.10'u en azından Virtual Box gibi bir program üzerinden kurup denemenizi öneriyorum. Eğer hali hazırda Ubuntu değil de farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız Ubuntu 17.10'un size çok farklı hissettireceğine ve hoşunuza gideceğine de inanıyorum.
KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2017/10/ubuntu-17.html
BeğenFavori PaylaşYorum yap

PARDUS 17.2 İNCELEME

Yeni inceleme konuğum da yeni yayımlanan Pardus 17.2 oldu.

Yenilikler:

 • Libre Office 6.0.1'e güncellendi.
 • Bir çok XFCE masaüstü ortamı bileşeni güncellendi.
 • Türkçe çeviri sorunları giderildi.
 • Yüzlerce güvenlik güncelleştirmesi sisteme entegre edildi.

İndirme:

Pardus'un yeni sürümü Pardus'un Sitesi üzerinden rahatlıkla indirilebilir.

İlk İzlenim:

Daha önce bir çok Linux sürümü denemiştim. Fakat hiç Pardus kurmamıştım bu yüzden net olarak şuralar değişmiş diyemeyeceğimi baştan söyleyerek ayrıntılı incelemeye başlayalım.
İlk olarak yapılan yeniliklere bakacak olursak önceki sürümlerde Türkçe sorunu olduğu söylenmiş. Fakat bu sürümde hiç bir yerde bir çeviri sorunu gözüme çarpmadı.  Yine ilk kez Pardus kullanan biri olarak çok sade ve alışılması kolay bir dağıtım olduğunu da söylersem yanlış olmaz.

Görsellik:

Görsellik olarak gayet sade bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Aradığınızı bulmak bir kaç saniyeden fazla sürmüyor. Fakat Deepin Osgibi veya  Ubuntu Budgie gibi fazla bir görsellik sunduğunu söylersem de yalan söylemiş olurum. Sisteme ait resimleri de yazı boyunca sağ tarafta görebilirsiniz. (Deepin Os demişken Pardus'un  17.1 DDE sürümünü kurarak isterseniz Deepin Os arayüzlü bir pardusa da sahip olmanız mümkün.)

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda diğer dağıtımlar gibi günlük kullanım için olan tüm uygulamaları size sunuyor. Bilgisayarınızı günlük işlemlerde kullanacaksanız keşke şu programda olsa dediğiniz bir program olmaz. İnternet tarayıcısı olarak da Firefox yüklü geldiğini söyleyelim.
Uygulama konusunda diğer Linux dağıtımlarında ki gibi bir mağaza ise maalesef göremedim. (belki de ben bulamamışımdır.)

Kullanışlılık:

Kullanışlılık konusunda size bir Linux dağıtımından beklediğiniz tüm işlevleri sunuyor. Özellikle farklı bir işletim sisteminden Linux'a geçiş yaptıysanız çok yabancılık çekmeyeceğiniz bir gerçek. Alt tarafta sunulan bir çubuk, kullanışlı bir başlat menüsü ve istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir masaüstü sizi bekliyor. Özellikle önceden de Linux kullanmış biri iseniz çok rahatlıkla Pardus'u kullanabileceğiniz söyleyebilirim.
Yine sistemdeki panelleri de istediğniiz gibi özelleştirip çok daha kişisel bir masaüstü ortamı yaratıp kullanışlılığı arttırabilirsiniz.

Performans:

Performansa olarak da gayet akıcı bir sistem. Gerek uygulamalarda, gerekse de işletim sisteminin kendi paketlerinde olsun hiç bir yavaşlık yok. Ben hem bilgisayara hem de sanal makineye (resimleri alabilmek için) kurdum ikisinde de tekrar tekrar kullandım ve donma, kasma, takılma gibi sorunlar yaşamadım.

Sürücü Desteği:

Pardus da bir çok dağıtım gibi Debian tabanlı bir sistem olduğu için bu konuda çok güncel veya sınırlı sayıda üretilen bir donanıma sahip değilseniz sorun yaşamazsınız. Aradığınız tüm sürücüleri üreticiden veya açık kaynaklı karşılığından kolaylıkla kurabilirsiniz.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda masaüstünüzü, panellerinizi, pencelerinizi kısaca özelleştirmek isteyebileceğiniz her kısmı özelleştirebiliyorsunuz.

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

 1. Debian tabanlı olduğu için program, uygulama ve oyun konusunda nispeten sorun yaratamaması.
 2. Özelleştirme için seçenekler sunması.
 3. Türkçe çeviri konusunda sorun olmaması.
 4. Farklı işletim sistemlerinden gelenler için alışılması kolay ve özelleştirilebilir bir arayüz sunması.

OLUMSUZ:

 1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.
 2. Yine çoğu dağıtımda olduğu gibi bazı sürücülerin kurulumunda sorun olması.

KAYNAK : https://www.aliytrklkmz.com/2018/03/pardus-172-inceleme.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MANJARO 17.1 İNCELEME

Linux dağıtımlarını incelemeye devam ediyorum. Bugün incelediğim konuğum Manjaro Linux oldu. Bildiğiniz gibi Manajaro Linux en çok kullanılan ve ilgi gören dağıtımlardan biri. İncelemeye geçmeden önce de Manjaro Kde 17.1.6 sürümünü kullandığımı belirteyim ve hemen incelemeye geçeyim.

Manjaro Linux Hakkında:

Diğer sistemlerde değinmediğim bir konuya bu dağıtımda değineceğim ve Manjaro hakkında biraz bilgi vereceğim. Manjaronun şimdiye kadar incelediğim diğer dağıtımlardan en temel farkı tabii ki Arch Linux üzerine kurulmuş olması.

Görsellik:

Tüm yazılarımda söylediğim gibi görsellik kişiden kişiye değişir. Fakat ben Manjaro'nun bize sunduğu temadan gayet memnun kaldım. Sizde yazı boyunca sağ tarafta yer alan resimlere bakarak görsellik hakkında bir bilgi edinebilirsiniz.  Zaten görselliğini beğenmezseniz de KDE'nin sunduğu gelişmiş özelleştirme seçenekleri ile kendinize en uygun hale getirebilirsiniz.

Performans:

Sistemin istediği minimum gereksinimi karşıladığınız sürece hiçbir donma kasma problemi yaşamazsınız. Bundan çok daha hafif sürümler olsa da Manjaro'nunda çok siste açı olmadığını söyleyebilirim. Özellikle çok eski olmayan ortalama bir bilgisayarınız varsa büyük bir zevkle kullanabilirsiniz.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği de yine tüm dağıtımlarda olduğu gibi çok iyi. Özellikle kendi içindeki donanım yöneticisi ile kolaylıkla ekran kartınızı kurabiliyor böylelikle de uğraşmamış oluyorsunuz.  Bu yüzden  Aradığınız tüm sürücüleri üreticiden veya açık kaynaklı karşılığından kolaylıkla kurabilirsiniz.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda ise en olumlu yorumları yapacağım sistemlerden biri olacak kuşkusuz Manjaro. Gerek gelişmiş özelleştirme seçenekleri, gerek temalar arasında kolay geçiş yapabilmeniz gerekse de Widgets destekleri ile Kde'nin tüm nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz.  İstediğiniz kadar panel ekleyerek bu panellere bir çok araç eklemeniz de mümkün.  Kısaca özetlemek gerekirse istediğiniz tüm özelleştirmeleri yapabileceğiniz bir işletim sistemi sizi bekliyor.

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

 1. Arch tabanlı olduğu için size farklı bir deneyim sunması.
 2. Gelişmiş özelleştirme seçenekleri olması.
 3. Donanım desteğinin iyi olması.
 4. Oldukça performanslı olması.
 5. Arch Linux kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif sunması.

OLUMSUZ:

 1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.
 2. Bazı sürücülerde sorun olabilmesi.

KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2018/03/majaro-171-inceleme.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ZORİN OS İNCELEME

 Hangi Linux sürümünü incelesem diye ararken bu sefer de gözüme Zorin Os'u kestirdim. Daha öncede kısa da olsa bir süre kullandığım için de hemen incelemesini yazma kararı aldım. Lafı da daha fazla uzatıp sizleri sıkmadan hemen incelemeye geçelim.;

Görsellik:

Zoris OS görsellik anlamında size çok fazla seçenek sunuyor core sürüm ile ister Windows benzeri arayüzü kullanabilir istersenizde Gnome arayüzünü kullanabilirsiniz. Eğer Zorin Os'a biraz ödeme yapıp Ultimate sürümü alırsanız da Mac Os benzeri tema ile de onu kullanmanız mümkün. Fakat ücret ödeme vb'den gözünüz korkmasın hiç bir ödeme yapmadan da kolaylıkla indirip kullanabilirsiniz. Tek eksiniz bir kaç ekstra özellik olur ki bunlar da hayati özellikler değil. (Tüm yazılarımda olduğu gibi yazı boyunca sağ taraftan işletim sisteminin resimlerine ulaşabilirsiniz. Böylelikle görsellik gibi kişiden kişiye değişecek bir maddeyi kendiniz de değerlendirebilirsiniz.)

Perfomans:

Perfomans konusunda Zorin beni yarı yolda bırakmadı. Gerek sanal makine üzerinde gerekse de tek işletim sistemi olarak kullanırken hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Sadece diğer işletim sistemlerine göre bir nebze daha yavaş açıldığını gözlemledim (bu o anlık bilgisayarın bir sorunu da olabilir tabii ki ama 2-3 kere denedim kapatıp açmayı diğer Linux dağıtımlarından çok az da olsa bir yavaşlık seziyorsunuz.) Günlük işlemlerde, internette ve desteklenen oyunlarda ise hiç bir sıkıntı olmadığını. Debian dabanlı diğer sistemler ile üç aşağı beş yukarı aynı perofmansı verdiğini söylemek mümkün. Yani kısaca özetlemek gerekirse minumum sistem gereksinimleri destekliyorsa bilgisayarınız Zorin Os'u gönül rahatlığı ile kurup büyük bir zevkle kullanabilirsiniz.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği konusunda hiç bir sıkıntı yaşamayacağınız da bir diğer gerçek. Donanım yöneticisi ile ister açık kaynaklı, ister kapalı kaynaklı sürücüleri kolaylıkla kurabiliyorsunuz.

Özelleştirme:

Bu kısıma başlamadan önce şunu söylemeliyim ki bu anlatacaklarım ücretsiz sürüm yani Core sürümünde olan özelleştirme seçenekleridir. Eğer bir miktar para ödeyip Ultimate sürümünü alırsanız çok daha fazla özelleştirme seçeneğiniz olacağını ekleyeyim.

Özelleştirme konusunda en çok seçeneği sunan dağıtımlardan biri de  büyük ihtimalle Zorin OS'tur. Masaüstünü İster Wİndows ister Gnome gibi yapma, Temanızı istediğiniz renge kavuşturma, yazı tiplerini, boyutlarını ayarlama, Panel'in boyutunu büyütme, küçültme yerine değiştirme gibi aklınıza gelen gelemeyen bir çok seçeneği Zorin size sunuyor ve sadece bir kaç tık ile işletim sisteminizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Bu nedenle de asla ben Zorin Os'un şurasını beğenmedim, renklerini beğenmedim gibi bir bahane bulamıyorsunuz.

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

 1. Debian tabanlı olması sayesinde program bulma zorluğu çekmemeniz.
 2. Kendi mağazası olması.
 3. Bir çok özelleştirme seçeneği sunması.
 4. Farklı işletim sistemlerinden gelenler için benzer arayüz sunması.
 5. Kolay kullanılabilir (eski Ubuntu sürümleri benzeri) bir donanım yöneticisinin olması. Bunun sayesinde bir kaç tık ile sürücülerinizi indirip, kurabilmeniz.

OLUMSUZ:

 1. Ultimate sürümü için bir ücret talep edilmesi.

KAYNAK: https://www.aliytrklkmz.com/2018/03/zorin-os-inceleme.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

UBUNTU 18.04 (BETA) İNCELEME

Ubuntu'nun uzun süreli destek sürümlerinin en günceli olacak olan Ubuntu 18.04'e gene lbir bakış yazısı olacak. Unutmamak gerek ki bu bir beta sürümü ve piyasaya çıktığında bir çok şey değişmiş olabilir. Bu arada unutmadan belirteyim 26 nisanda Ubuntu 18.04 sürümünün kararlı sürümü indirilmeye sunulacak.

İncelemeye geçmeden önce yeni sürümün bize neleri getirdiğine kısaca bakalım;

 1. Ubuntu 17.10 ile geçilen Gnome'ye uzun süreli destek sürümü olan 18.04'da da geçiliyor ve artık 18.04'da Gnome ile geliyor.
 2. Eskiden sadece tek renkli emojiler için destek sunulurken artık bu da geliştiriliyor ve renkli emojiler de destekleniyor.
 3. En önemli yeniliklerden birisi belki de bilgisayarın açılış hızının artacak olması. Kararlı sürüm çıktığında bunun ne kadar gerçeğe döneceğini hep beraber göreceğiz.
 4. Kurulumda Minimal bir kurulum olacağı söylendi. (Beta sürümünde bu yoktu bu yüzden tam olarak ne işe yarayacak bilmiyorum.)
 5. Varsayılan uygulamalarda ufak tefek değişiklikler yapılıp kullanıcıların daha kolay kullanılması sağlanmış.
 6. Arayüzde değişiklikler
Daha fazla bu bilgileri uzatmadan incelmeye geçelim. Geçerken de bir kez daha bunun bir beta sürümü olduğu ve kararlı sürümün çok daha fazla şey sunabileceğini, bu incelemede olanların değişebileceğini hatırlatalım.

İlk izlenim:

İlk izlenimim olarak aslında Ubuntu 17.10'dan çok da farklı bir hissiyat alamadığımı söylemem mümkün .Yani Ubuntu 17.10 kullanıyormuş hissi yüksek ki bunun olması da tabii ki normal. Bunun dışında ToDo, Remmina gibi normalde gelmeyen uygulamaların da yüklü olarak gelmesi bir diğer önemli nokta. Artık çok daha fazla sayıda uygulama yüklü olarak geliyor. Böylelikle insanlar için daha tamamlanmış ve kullanıma hazır hissi uyandırıyor.

Hız ve performans:

Hız ve perfomans olarak beni şaşırtığını rahatlıkla söyleyebilirim. Beta bir sürüm olduğu halde asla takılma, donma, kitlenme gibi bir sorun yaşamadım ve önceki Ubuntu sürümlerinde olduğu gibi gayet akıcı bir biçimde kullandım. Bu da yeni sürümün kararlı sürümü hakkında bende büyük bir beklenti oluşturdu.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda bize Ubuntu 17.10'dan fazlasını sunmuyor. Daha fazla özelleştirme seçeneği için Ubuntu Tweak yazılımını kurmanız gerekiyor. Bu yazılımı kurduktan sonra ise istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalarda bir artış olduğunu yukarıda da söylemiştim. Bu nedenle günlük işlemler ve hatta biraz daha fazlası için gereken tüm uygulamalar size sunuluyor. Yine de bunlar size yetmez ise Ubuntu'nun mağazasını kullanarak istediğiniz uygulamaları tek tık ile kurabilirsiniz.

Donanım Desteği:

Donanım desteği konusunda da bizi üzmediğini söylemeliyim. Tüm Ubuntu sürümlerinde olduğu gibi "yazılım ve güncelleştirmeler" ayarları üzerinden "ek sürücüler"e gelerek kolaylıkla istediğiniz sürücünüzü yükleyip kaldırabilirsiniz. Beta bir sürüm olduğu ve gerek sanal makine gerekse de kendi bilgisayarımda yaptığım denemelerde donanım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadığımı bildirmem gerek tabii bunda yıllardır kullanılan ve arkasında büyük bir desteği olmasının büyük bir katkısı var.

Son Sözler:

Ubuntu 18.04'un kardeşi 17.10'a fazlasıyla benzediğini söylemek yanlış olmaz. Yapılacak bir çok yenilik daha bulunmuyor mesela topluluğun geliştirdiği simge paketi varsayılan olarak gelecekti fakat hala beta sürümünde standart simgelerin kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında Ubuntu'nun genel kararlı ve son kullanıcıya hitap eden yapısının bozulmadığını. İlk defa kullanacak olanları ve önceden beri Ubuntu kullananları üzmeyecek bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Yine bunun yanında sürekli güncellemelerin geldiğini ve geliştirmelerin devam ettiğini de ekleyelim. Bu nedenle siz yazıyı okuduktan sonra bile bir şeyler değişebileceğini hatırlatayım. Ubuntu'nun son sürümü olacak 18.04'ün kararlı sürümünü sabırsızla beklediğimi de söyleyerek yazımı burada sonlandırayım. Siz de eklemek istediklerinizi yorum olarak yazarak yazıma destek olabilir, ayrıca aklınıza takılanları da sorabilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap