Lan kaç gündür evimden uzaktayım. Bugün evime geldim. Amacım kafamı yatağa koyup uyumak. Gerizekalı komşu arkadaşlarını da toplamış gelmiş arabanın teybinden son ses müzik açmış dinliyorlar garajda. Bina sallanıyor resmen gürültüden. Saat olmuş neredeyse 23:30 de sığır mısın ne yapıyorsun? Şimdi polisi arasam komşumu şikayte etmiş olacağım ben kötü olacağım. İnsanlıktan nasibini almamış sığırlar hep beni mi bulur ya?
Düzenleme: Ne akşam akşam polisi uğraştırasım vardı ne de bunlarla uğraşasım vardı. Güzel bir ses sistemi ile sorunu çözdüm. Eğlenen insanlara Burcu Güneş'den Sonbahar şarkısı ile katılınca bırakıp gittiler. Üst komşudan da tebriğimi aldım. O da bıkmış bunlardan. Dün de aynısını yapmışlar ben olmadığım için bilmiyordum tabii. Ama güzel yöntem iyi bir ses sitemi en güzel çözüm 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#asgariücret #ekonomi
Bu piyasa da asgari ücrete %30 zam demek çok kısa bir sürede bir çok ürüne de ekstra zam gelecek demek. Küçük ölçekli işletmeler ya kepenk indirecek ya işçi çıkaracak demek. Zaten bunu yaptınız ne olduğunu gördük. Asgari ücret alan öncekinden daha kötü hale geldi alım gücü artacağına düştü bir kez daha aynısını yapmak niye? Anca bir kaç aylık (o da en iyimser tahminde bir kaç ay) geçici bir rahatlama (refah bile diyemiyorum) sağlar sonrasında şimdiden dahs kötüye gelir durumları. Kapanan firmalar vb derken de iyice kötüye gider. Olan yine asgari ücret altında alanlara (emekliler vb.) olacak en fazla sonrasında da asgari ücretli ve artık kalmayan orta direğe. Emeklinkn elindeki 3500 ceplerine girmeden pul olacak zaten. Gerisi de ayın sonunu getirmek için kırk ayrı yerden kısacak yine o ayın sonu gelmeyecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cihat @cihat

  İşte bunu belli kesim anlamıyor sorun orada

 • P. O. F. @pof

  Asgari ücretteki artış enflasyonun nedeni değil ki. Enflasyonun sonucu. Enflasyon da yanlış politikaların sonucu. Asgari ücretliye fatura çıkarmak neden?

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   Asgari ücreti artırmak da enflasyonu artırır. Maliyeti artıran her şey fiyata yansır. Asgari ücretliye yine fatura çıkacak. Zaten sorun burada. Enflasyon böyle önlenemez. Böyle anca yükselir. Üretim yapmadıkça katma değer katmadikca köyünde ineğini tarlasının başında ağlayan insana yardımcı olmadıkça asgari ücreti 10 bin TL de yapsan enflasyonu fırlatır 10 bin tlyi de pul yaparsın. Asgari ücret 5500 oldu diye asgari ücretli rahatlayacak mi? Hayır. Tam aksine asgari ücrete %30 zam geldiyse firmalar biraz da fırsat bilip %35-40 zam yapacak daha da kötüye gitmiş olacak durumları. Yazılar duruyor zaten çok değil 1-2 aya tekrar gelelim bu konuya 🙂 bugün 5500e ne alınıyor bir de 2 ay sonra ne alınabilecek bakalım 😀

  • P. O. F. @pof

   @aliytrklkmz tamam, kısır döngüye girilmiş bunu kabul ediyorum ama çözüm asgari ücreti sabit bırakmak değil ki. Asgari ücret sabit kalsaydı asgari ücretli rahatlayacak mıydı? Hayır daha fazla sıkıntı yaşayacaktı. Çünkü enflasyonun sebebi asgari ücret değil. Amaç belli, amaç çalışan herkesi açlık sınırında çalıştırmak. Amaç enflasyonu önlemek değil.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @pof o konuda hem fikriniz zaten. Ha bundan sonra hükumetin yerinde olsam bol bol zam dağıtmaya devam ederim. Dövize endeksli hesap gibi kısa vade yi kurtarırken uzun avfeyi mahvedecek bir kaç fikir daha ortaya atıp dövizi baskılarım insanlarda lan düzeliyor muyuz duygusu oluştuğu anda da seçime giderim. %80-90da önceki durumlar unutulur ve kazanırım. Sonra zaten önümde 5 yıl olur ekonomi batmış bitmiş umrumda olmaz.
   Ama vatandaş kısmından bakınca gerçekten geçtim teknolojik ürünleri vb yiyecek yemek konusunda bile yarını görmek zor. Anca zam yaparak da enflasyona karşı insan korunamayacagindan durum daha da kotuye gidecek. Asgari ücretliye gerçekten korumak isteyen verir eline bir kart tarım kredi mağazalarında sadece onlara özel %30, 3500 TL alan emekliye özel %40 indirim sağlar o zaman zam yapmana piyasa fiyatlarını iyice ucurmana gerek kalmadan onlara asıl desteği sağlasın.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Temel işçilik maliyetleri artmış oluyor.

 • eamedic @eamedic

  Hahaha aynen, bugün sucuyu aradık, damacana için, babam var mı zam dedi, adam abi asgari zammı açıklanana kadar su satışı yok, ona göre fiyat değişecek dedi, borsa gibi.

 • Erdinç B. @erdincb

  Asgari ücreti artırmak iki sebepten enflasyon artışına neden olur. Üretim maliyetlerinin artması ve tüketimin artması

Satıcısı amazon germany alsam sorunsuz gelir mi? Gümrükte vb bir problem çıkar mi? Çıkarsa paramı geri alabilir veya bir muhatap bulabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yok abi amazon bir şey alalım diye değil almayalım diye uğraşıyor. Ben a aratiyorum o z çıkarıyor. Filtre desen saçma sapan filtreler var. Bir sırala seçeneği bile yok. Hb den alıp geçtim yine. Çoğu zaman amazonda alayım müşteri hizmetleri daha iyi diyip başlarım bununla uğraşacağıma hbden alırım diyerek sonuclandiriyorum satın almalarımı. Bu saçma tasarım değişmediği sürece de daha çok böyle olacak gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

Amazon kendi sattığı ürünlerde en ucuz fiysti vermiyormuydu ya? Haribo minis çoğu yerde 75-100 arasına satılırken amazon 130 tl

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sabah Düzce de su olmadığını söylemiştim. Şimdi bulaşık makinesi nasıl çalıştırılır onu düşünüyorum bulaşık makinesinin borusunu su ile doldurup onu da kovaya soksam kovadan suyu çeker mi? 10.2 litre su harciyormus 20 litrelik kovaya boruyu soksam ne olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17
 • Fikri @fikri

  Kullanma kılavuzunda suyun minimum debisi yazıyordur.

 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Her türlü şey denedim bir tane musluk burup plastik şişeye bağlayıp onunla bastırmaya bile denedim yine de minimum basınca ulaşamadım. 🙁

 • steelfiist @steelfiist

  arkadaşlar adamın makinesini yaktırcaksınız. normal şebeke hattında bile debi düşükken makine çalıştırılmaz zorlanırsa çalışması için motoru yakar. saçma saçma iş yapmayın. bidonu asmalar kovayla sular. bulasık beklesin 1 gün. okadar suyun varsa bir temiz legen bir kirli legenı yap ıhtıyacın kadarını yıka bu kadar aciliyet varsa. her türlü şey denedim demişsiniz umarım biraz da usta denemez bir iki gün sonra

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   O kadar suyum yok sıkıntı o. Makine 10 litre ile yıkıyor ben durularken bile ondan daha çok su gider.

  • Cihat @cihat

   Bizim bazen şebeke suyu kesiliyor yedek depodan su geliyor o da çok az şekilde geliyor. O şekilde makinayı çalıştırıyorum suyu alıyor. Basınç varken 20 saniyede suyu alıyorsa basınç yokken 1 dakikada falan suyu alıyor. Yeterli suyu almayınca yıkamaya geçmiyor zaten. Özetle bir zararı olmuyor. Bunu üreten adamlar bunları düşünerek üretiyor zaten. Böyle küçük bir şeyden makina bozulsaydı 50 kere bozulmuştu benimkisi

 • Cirrus @fatihgulcicek

  Bulaşık makinelerinde manyetik su giriş valfi vardır ve belli bir basıncın altında su almaz. Ayrıca bulaşık makinelerinde su seviye flatörü ve su sayacı da bulunur.

  Yıkama kabinine kendiniz su dökseniz bile su giriş kısmındaki sayaç dönmediği için hata verecek program başlamayacaktır. Ola ki bir şekilde çalıştırırsanız su seviyesi doğru değilse rezistansın kuru çalışma ihtimali vardır. En iyi ihtimalle anakartın üzerindeki ısıtıcıyı beslemekle görevli röleyi yakarsınız. Kötü ihtimalde ise yangın çıkar.

Hala kullanan var mıdır bilmiyorum ama gerçekten iyi fiyat. Yanında iki tane de m disc hediyesi varmış (o hepsiburadanin kampanyası değil ürünün kendisinin hediyesi)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

Ankara'da tam sel su bitti derken Düzce ye geldim şimdi de burayı sel götürdü. Şehre su veren ana hattı da sel suları alıp götürmüş su da yok. Alt yapı da muhteşemmis bir su regulatorunun bozulması ile bu hale gelmis durum.

https://duzce.bel.tr/10270-sehre-su-veren-ana-hat-uctu

ŞEHRE SU VEREN ANA HAT UÇTU - Düzce Belediyesi

Düzce'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Beyköy su alma regülatörünün bulunduğu Uğur Suyu taşarak yolun ve ana hattin uçmasına neden oldu. İki ayrı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15