Bizim evde 15-20 senelik bir kupa bardak var üstünde SEGA yazıyor, acaba bu bardak ünlü oyun firması SEGA ile alâkalı olabilir mi 🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap

100mbit internet kullanıyorum, ethernet üzerinden 85mbite kadar alabiliyorken wifi ile telefonuma sadece 45mbit internet geliyor. 2.4Ghz de 45mbitte takılmam normal mi ? 300mbite kadar değil miydi 2.4ghzde max hız ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 22
 • Tarık @alitarikunal

  boş kanallara da geçsem hız testinde en fazla 45 görebiliyorum. Hızı tam anlamda kullanmak için Keenetic extra DSL alacağım sanırım.

 • reducto @protego

  Modeme bağlı, telefonuna da bağlı. Benim modemde 2.4 üzerinden 100mbit alabiliyordum. Frekansı 20mhz'den 40mhz'ye çekince oluyordu. 20mhzde anca 50mbit veriyordu.(Superonline'ın verdiği Huawei modem) Ama her modem 40mhz'de 100mbit veremeyebiliyor

 • Fırat Duran @firat_duran

  Kaç cihaz bağlı? Senin cihaz nekadar hız alıyor?
  Ben mesela şuan 150mbps aktarım görüyorum.
  Modem 300mbps wifi destekli ama 2 kişi wifiye bağlıyız. İkimizde modemin dibindeyiz. 300/2 oldu yani.
  Bu hızı uzaklık-bağlı kişi sayısı-bağlı cihazın desteği etkiler.

 • kurtcuk @kurtcuk

  802.11n teknolojisi 2.4GHz üzerinde 300mbit derken kast edilen şey radyolar arası tek yönlü teorik hızdır
  Ancak wifi teknolojisi hslf duplexdir. Yani aynı anda karşılıklı iletişim olamaz.
  IP teknolojisinde en sık kullanılan taşıma aracı tcp ise connection oriented dediğimiz modelde çalışır
  Yani tcp kullanan birçok uygulama karşı tarafa 'paketi gönderdim ama aldın mı? Aldıysan aldım de ' diye dikte eder
  Bu durum wifi için sorundur. Çünkü access point aynı anda gönderirken alamaz öteki tarafa
  Sorunuzun sebebi bu. Pratik dünyada en iyi koşulda bile 150 mbit hız görmek gerekir. Ancak dünya ideal değil. Diğer tüm sebepler yüzünden bu 150mbitlik 'gerçek teorik ' değer düşüyor işte. Bu yüzden ac1200 bir cihaz almak lazım

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Almışken AX alınmalı artık WiFi6

  • kurtcuk @kurtcuk

   @ufkabakan wifi6 evinde hiçbir şeyi değiştirmez

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @kurtcuk Bu günü düşünerek alıyorsak evet ama yarını düşünmek gerek...

  • kurtcuk @kurtcuk

   @ufkabakan yarın ne değişecek? 8k videoyu 4 cihazda aynı anda stream etsen o throughput dolmaz. kaldı ki aynı durum ac için de geçerli. ac'nin yapamayıp ax'in yapabileceği bir şey yok evde. 50 bin kişilik statta şifresiz internet açmyoruz

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @kurtcuk AC de bir kaç cihaz bağlıyken oyunlarda ping artışı yaşayabilirsiniz. AC de bile cihazlarla router tek tek haberleşiyor, bu da gecikme yaratıyor. 2-3 yıl sonra iOT cihazların sayısının artması ile basit bir evde bile 10 kadar cihaz devamlı ağa bağlı olacak. Cihaz sayısı artıkça da gecikmeler artacak.

   Amaç şuan ki hız sorununu çözmekse ise ucuz 8 yıl önceki teknolojiye sahip AC li cihaz alıp geçebilirsiniz, 2 ya da 3 yıl sonra değiştirirsiniz cihazı. Şuan bendeki AC Router yetersiz kalmakta, 2 Desktop, 1 NAS, 1 laptop, 3 telefon, 1 tablet, 2 TV BOX aktif bağlı. Sayı artmaya da devam edecek, iOT cihazlarla.

   Ayrıca olay sadece hız değil, WiFi6 ile cihazların daha az pil tüketmesi söz konusu.

   Sonuç, olay paraya bakıyor 200TL verip basit bir AC Router, alınabilir ya da 600TL verip AX Router alınabilir.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @ufkabakan doğrudur routerınız yetmiyordur. Burada ac'nin suçu yok yalnız. siz cidden o router ve clientlar ax olsa her şey püf diye çözülecek gibi düşünüyorsunuz. Ben ezberden konuştuğunuzu düşünüyorum (o konuda). sizin mantığınızla gideceksek şu cihaz bile size yetmez, https://www.arubanetworks.com/products/networking/access-points/330-series/
   ama bence şu cihaz bile size yeter https://www.arubanetworks.com/products/networking/access-points/303-series/
   Cihazınızın işlemcisi yetmediği için tüm suçu eski olana atıp tüketiciyi pahalı ve oturmamış teknolojiye sevk etmeyi yanlış buluyorum. bu arada router'ınız kaç stream yapıyor? 867 mi? kanal genişliğiniz nedir?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @kurtcuk AX oturmamış bir teknoloji mi? Geriye dönük "Wave 2" ile tam uyumluluk yok mu?
   Şimdi biz 1000TL üstü Aruba, Ubiquiti, Mikrotik gibi markaların "Enterprise" cihazlarına gireceksek, konu başka bir boyuta geliyor.

   @KONUDIŞI
   Mikrotik anmışken, sıkıntılı yıllarım geldi aklıma, 2010 da 3000 kişilik yurda "RouterBoard 433AH" ile WiFi kurmuştum. Alet daha 200 kişiyi görünce kendinden geçiyordu. Sorunların biri bitiyor biri başlıyordu...

  • kurtcuk @kurtcuk

   @ufkabakan hocam gördüğünüz gibi konu ac'nin yetip yetmemesinden sapıyor. ben uzatmayayım 🙂 iki elektrik kesintisi sonrası garantinin kabul etmeyip çöp olacak bir ev routerında ac ucuzken ax öneremem kusura bakmayın

Keenetic Extra DSL modem almak istiyorum. Bu üründe WPA-3 desteği olduğu belirtilmiş. Bunu kullanmam için telefonumun da WPA-3 desteklemesi gerekiyor mu yoksa sadece modemin desteklemesi yeterli midir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TTnet ve TurkNet upload hızları ikiye katlandı. Artık VDSL tarifelerde 2,3,4 olan hızlar 4,6,8 olarak değişti. Ben TurkNet'te 8 mbit upload alıyorum. Herkese hayırlı olsun. Levent Abi için kötü bir durum çünkü ADSL hala 0.60 hıza mahkum 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Tarık @alitarikunal

  Geçiş işlemlerinin yavaş yavaş yapılma durumu var, ben arkadaşlarıma sordum hızları yükselenler var. Resmi bir açıklama yok ama donanımhaber editörü Mesut Çevik twitterda yazdı. Hızlar yükseliyor ama sanırım sistemin çökmemesi için yavaş yavaş yapılıyor.

 • reducto @protego

  Bende henüz değişim yok TT

 • Aiberg @aiberg

  TTNET diyor ki: 24, 32 ve 35 Mbps’ye kadar hızındaki Hipernet paketleri için 20 GB’a kullanımlar 3 Mbps’ye kadar upload hızında, 20 GB’tan sonraki kullanımlar ise 2 Mbps’ye kadar upload hızında gerçekleştirilir.
  50 ve 100 Mbps’ye kadar hızındaki Hipernet paketleri için 20 GB’a kullanımlar 4 Mbps’ye kadar upload hızında, 20 GB’tan sonraki kullanımlar ise 2 Mbps’ye kadar upload hızında gerçekleştirilir.
  Bu hızlar arttı mı?

 • R.D. @rdr

  Netspeed, bende etkin olmuş. 3.5 civarı çıkan upload 7.5 civarı çıktı.

Asus x550ln model bir laptopum var. Oyunları oynarken ekran kartım frekansını 1124 mhzden 200mhe kadar düşürüyor. Bu da FPSin 60dan 10a kadar düşmesine sebep oluyor. Yaklaşık 5sn içinde frekans yavaş yavaş artıyor ve tekrar 1124e çıkıyor. Fakat bu droplanma sorunu çok can sıkıcı. Ekran kartı driverı güncel. İntel driver da güncel. Ekran kartı sıcaklığı en fazla 70 derece. Sebebi ne olabilir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Seagate Barracuda 1TB 2.5" 5400RPM 128MB Cache Sata 3 Fiyatı

Seagate Barracuda 1TB 2.5" 5400RPM 128MB Cache Sata 3 en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu anda 60 liraya 35mbit sınırsız ttnet kullanmaktayım.Taahhütüm sonra erdiği zaman fiyatların çok artacağını biliyorum.Avaba bu taahhütü 2 sene daha uzatma şansım olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen sene laptopumun işlemcisi 85 dereceye kadar çıktığı için termal macununu değiştirmiştim.Ama 10 liralık macun kullandığım için şu an tekrardan 90 dereceyi görmeye başladım.Ayrıca sıcaklık aşırı şekilde oynak.Boşta 50 derece olan işlemci Google Chrome'a tıkladığım anda 70 derece fırlıyor.20 derecelik artış 2 saniyede oluyor.
https://www.hepsiburada.com/cooler-master-mastergel-maker-nano-elmas-partikullu-termal-macun-p-BD805420?magaza=Adeks%20Store
Bu ürünü aldım.Sizce doğru bir karar mı vermişim?

Cooler Master Mastergel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Fiyatı

Cooler Master Mastergel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
 • Tarık @alitarikunal

  Biraz önce video render ederken aynı anda hem oyun hem chrome hem spotify açtım.İşlemci 89 dereceyi ekran kartı 80 dereceyi gördü.Ama her iki işlemci de frekans düşürmeye başladı.İşlemci 2.8ghzden 2.2ghze,ekran kartı da 1020mhzden 700mhze düştü. Macun değiştirince bakalım nasıl sonuçlar alacağım.Burada paylaşırım.

 • Guapo @guapo

  Benchmarktaysa 85 derece laptop için çok yüksek değil. Ben Mastergel'in düz beyaz olanından almıştım. Kötüydü demiyelim de sıradandı. Bunların testi vardı Türk bir forum,blogta. 7700K'da deniyordu eleman. Senin aldığın siyah olan güzeldi. MX4'ten de iyiydi sanırım. Ben İntel sistemde (i7 740qm) (sınmasıyla meşhurdur) Chrome'a girince sıcaklığın aniden fırlaması sorununu Throotle Stop programını indirip,Turbo Boost'u kapatarak çözmüştüm. Gerçi ben fan sesi için uğraşıyordum. Senin macunun da çok daha güzel. Turbo boost'u da kapatınca çalıştığını ışığından anlarsın herhalde 🙂

 • Tarık @alitarikunal

  Benim ses ile bir sorunum yok.Fanın çalışmasını seviyorum. İşini güzel yapsın 🙂

  • Guapo @guapo

   @alitarikunal Fanların çalışmadığı bi sistem kullanınca geçince çok büyük bir takıntı haline geliyor. Laptopların işlemcileri ekran kartlarından genelde çok üstün olduğundan Turbo'yu da kapatınca oyunda bile fan çalışmadığı oluyor. Kütüphanede Monster'lar,ROG'lar uçuşa geçerken benim 10 senelik Probook;Hold my beer 🙂 Sonra 10 senelik laptobu ''Sıfır gibi'' diye 1500'e ilana koyacak hakkı buluyorsun kendinde falan filan ssjj

 • Tarık @alitarikunal

  Bu gün yeni termal macunumu sürdüm.Eskiden oyunlarda işlemci 89 , ekran kartı 78 dereceyi görürdü.Aida64 ile benchmark yaptığımda ise işlemcide 92 dereceyi görmüştüm. Şimdi oyun oynadım ve işlemci 76,ekran kartı 66 dereceye kadar yükseldi.Benchmarkda ise işlemci 78,ekran kartı 67 dereceyi gördü.
  Yani tam yükte 14 derecelik bir düşüş oldu.Bilgisayarda toz yoktu.Yani bu sıcaklık düşümünü etkileyen tek şey macun.Ben çok beğendim.Herkese tavsiye ederim bu macunu.