ilk #bitpazarı tecrubem hepsini toplam 33 tlye aldim. Nasil 😀 ps1 in acma kapama dugmesi bozuk. Tamir etmeye çalısıcam. Demo cdsi taktım bi tane acildi ama biraz sıkıntılı pot ayariyla hallolur gibi geldi. Windows nt yi bulduguma cok sevindim ya hiç dokunulmamış etiketleri kitapciklari tertemiz açmayı düşünüyorum 😀
dualshock 2: 5tl
sims 2(orijinal):3 tl
leptop bataryasi: 5tl
ps1: 15tl (tekken 5 icinden cikti 😀 orijinal calisiyor)
windows nt 4.0: 5 tl

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Drone(iha) lisansı almak isteyenler varsa sivil havacılık internet üzerinden veriyor. 20 soruluk online bir sınav var ona giriyorsunuz sadece bu ay ücretsiz yapmışlar.
1200tl idi sonrada 480 tl ye düşmüştü şimdi bedava olmuş.
iha.shgm.gov.tr
Ye girip
1. Kayıt oluşturun
2. Hem telefona hem emaile kod gelecek
3. Bilgilerinizi yazdıktan sonra
Çıkış yapın
4. Tekrar şifrenizle girin
5. İHA Pilot Kayıt Başvurusu seçiyoruz
6. IHA 1 - Seçeceksiniz
7. Sınav ol seçiyoruz
Cevaplar sırayla :point_down: aşağıda
20 soruyu cevaplayın bu şekilde
Vesikalık foto yükle diyecek, bilgisayarda fotonuz hazır olsun.
Onuda yükleyin bitti
Onay geliyor 1 gün sonra
IHA 1 - Seçeceksiniz
İHA 01. Seçeneği 0-25kg ya kadar İHA uçurabilirsiniz demek :+1:
1- EVET
2- HAYIR
3- EVET
4- HAYIR
5- EVET
6- EVET
7- HAYIR
8- EVET
9- EVET
10- HAYIR
11- HAYIR
12- EVET
13- EVET
14- HAYIR
15- EVET
16- EVET
17- EVET
18- HAYIR
19- HAYIR
20- HAYIR

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 101
BeğenFavori PaylaşYorum yap

EbookFoundation/free-programming-books

:books: Freely available programming books. Contribute to EbookFoundation/free-programming-books development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Girişimcilerin hoşuna gidecek bir Türk yapımı Çizgi Dizi

Twitter'da denk geldiğim bir çizgi filmi burada paylaşmak istedim. Çünkü özellikle girişimcilerin alanına giren ve onların hoşuna gideceğini düşündüğüm, muhtemelen bu kafayı bilen adamlar tarafından hazırlanmış bir çizgi filmin birinci bölümü bu. İsmi "Neden Hep Gece"

https://www.youtube.com/watch?v=QQk-1GKHXLE

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome Adres çubuğuna; chrome://site-engagement
yazarsanız, sitelerle olan etkileşim oranı istatistiğiniz size özel şekilde listeleniyor.
Edit: Tabiki benim listenin en başında teknoseyir var. 🙂
#HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Retro Sistem Toplama bölümü 2 (1981-1986)

İyi günler teknoseyir takipçileri. Bir #Tozluraflar bölümü ile karşınızdayım. Ben bundan önceki yazımda depolamanın son bölümü 3 buçuk inç disket sürücüler olacak demiştim ancak fark ettim ki kartuşlardan bahsetmeyi unutmuşum. Bu yüzden depolama konusunda bir bölüm daha olacak. Ancak bu bölüm o bölüm değil. Bu bölümde retro oyun makinası toplama tavsiyesi vereceğim. Bu bölümün benzerini 96-2000 yılları arası orta seviye 3d oyun makinası için yapmıştım. Bu sefer çok daha eskiye gideceğiz. Dos zamanlarının başına. Yani ilk Pc oyunlarını oynatacak bir makinaya.

Sistemin parçalarını girmeden önce sizlere bir kaç seçenek sunayım. Benim dediğim makinayı yapmak yerine modern bir Pc,Mac yada Linux türevi bir makinada Dos-box kurup bahsedeceğim makinayı sanal bir şekilde kurabilirisiniz. Tıpkı benim yaptığım gibi. Masrafsız ve temiz bir çözüm.

İkinci ihtimal sistem toplamak yerine o yılların hazır Pclerini satın alabilirsiniz. Tandy ,İbm PcJr standart halleri ile bu dönem oyunları sorunsuz oynatıcaklardır. Bunun dışında toplayabileceğiz Pc türevleri ile sahip olamayabileceğiniz bazı özellikler ile karşılaşabilirsiniz.

Üçüncü ihtimal kompakt ve temiz olması için ilk model laptoplardan birini alabilirsiniz. Ancak ilk modeller oldukça pahalı oldukları için ve bunun yanında çoğunun ekranları kötü oldukları için pek iyi bir çözüm değil. Bu yüzden bu ihtimal uzak durmanız gereken bir ihtimal.

Dördüncü ihtimal standart bir makinayı modifiye etmek. Yani bizim yapacağımız şey. İlk dönep Pc piyasasından bahsetmem gerek. Bu yıllarda henüz kendi bilgisayarını oluştur gibi bir kavram olmadığı için(90 lara kadar bildiğim kadarı ile böyle bir kavram yok) “anakartı Asustan alayım, Powersupply ı CoolerMasterdan alayım” diye bir şeyin hayatımızda olmadığı dönemler bunlar. Amd gibi firmalar işlemci üretiyor ancak o yıllarda bu işlemciler bilgisayar üreticiler içindir. Bu yüzden yapacağımız şey İbm Pc ve klonlarınından birini bulup bunu modifiye etmek.

 

Peki; şu kritik soruyu cevaplayayım. “Orjinal İbm Pc buldum, bu oyunları oynatmaya yetmez mi?” Şunu belirteyim İbm in Orijinal Pc si (5150) biraz güşsüzdür. O tarz bir alet bulursanız modifiye etmeniz gerekmektedir. Çünkü 16Kb lık, Renksiz ekran kartı ve disket sürücüsüz bir makine ile karşı karşıyasınız(büyük ihtimal ile daha iyi bir makinaya sahipsinizdir ancak bu da ihtiyacınızı karşılamayacaktır). Bu özelliklerde oyunlar için oldukça berbat bir kombinasyon.

Benim önerdiğim makinaya bakmadan önce oynayabileceğiniz oyunları söyleyeyim. Paratrooper, Orjinal Simcity ,Digger yada Sierranın geniş oyun havuzu(leisure suit larry in ilk serileri) gibi oyunlar. Bu oyunlar oldukça iyidir ve bolca eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.Şimdi sırada makinanın teknik özellikleri daha doğrusu modifiye ediceğiniz katmanlar. Öncelikle bulduğunuz makinayı iyi tanıyın.

Not: Amerikan bir Makine alırsanız power convertor almanız gerek. Abd makinaları 120 voltluk elektrik ile çalışması için dizayn edildiği ve bizlerin elektrik sistemi 240 volt ile çalıştığı için dikkat etmeniz gerek. Herhangi bir priz dönüştürücü ile fişe takarsanız makinayı yakmanız mümkün Aman Dikkat!!

Yukardaki uyarıyı dikkate alarak bilgisayarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edip makinanızın ne olduğunu öğrenin. Tercih edeceğiniz iki farklı tür var. Birincisi Pc Class ikincisi Pc Xt class. Sizlere önerim Pc XT class ı tercih etmeniz. Çünkü Pc Xtler hdd ile gelmektedirler PowerSupplyları buna göre özeldir. Ayrıca daha çok genişleme slotuna sahiptir. Ebayde iki seri içinde çıkma anakart bulabilirsiniz ancak Powersupply biraz zor. Bu açıdan bakarsanız anakart konusunda hiç çeşit ve seçeneğiniz yok. Alın geçin standart anakartınız çalışmıyorsa.

İşlemci: %99 ihtimal ile makinanız İntel üretimi 4.77 Mhz lık 8088 işlemcili bir üründür. %1 gibi bir ihtimal ile Amd gibi diğer üreticilerin 8088 işlemci bir bilgisayara sahipsinizdir. Bunlar arasında %1 bile performans farkı yoktur. Ancak Japon üretimi bir Makine almadığınızı sayarsak yapacağınız bir upgrade var. Japon firması olan Nec in ürettiği V20 adında bir işlemci var. Bu işlemci 8088 ile uyumlu bunun yanında işlemcinin için de 80186 var. Bu sayede % 10 a varan güç artışı getiriyor. Bunun yanında yazılımları Orijinal güzelliğinde çalıştırıyor. Ebayde biraz ararsanız Nec in V20 işlemcisini bulabilirsiniz. Montaj için herhangi bir lehim gerekmemektedir. Ancak Orijinal işlemciyi çıkartmak için bir özel pense gibi bir alet .gerekmekte(Zorlanmadan çıkartmak için)

Uyarı: sadece V20 işlemcisi bu platform ile uyumludur. V30 gibi işlemciler özel anakart istemektedir.

Bunun yanında bir küçük modifikasyon daha var. Ancak pek oyunlarda getirisi olmayan daha çok profesyonel yazılımlarda kullanılan bir modifikasyon. İntel yada bir başka üreticinin ürettiği matematik işlemci(Floating Point Unit)8087 yi takabilirsiniz ama mecburi değil.

 

Ram: Bu makinalarda herhangi bir ram slotu olmadığı ve ram chiplerinin anakarta rehimli olduğu için tek genişleme imkanı İsa slotları. Tek bir kart halinde 512 Kb lık ekstra ram bulunmakta. Eğer aklınızdan ben iki tane takayım gibi bir şey geçiyorsa boşuna masraf yapmayın çünkü bu makinalar ancak 640 kb görebiliyor.

 

 

Ekran kartı: Öncelikle sahip olduğunuz makinanın ne gibi bir ekran kartı ile geldiğine bir bakın. Eğer Mda(Monochrome Display Adapter) yada Hercules grafik kartı ile geldiyse biraz internetin derinliklerine dalmanız gerekmekte. Bu tarz bir Makine için Cga ama daha iyisi Ega grafik kartını almanızı tavsiye ederim. Vga yı düşünmeyin derim çünkü 8088 işlemci ve Vga ikilisini kullanan pek oyun yok. Peki bu kartları Ebay gibi sitelerde nasıl bulacaksınız? Çözüm basit http://www.vgamuseum.info/index.php/component/k2/itemlist/filterfork2?option=com_k2&view=itemlist&task=filterfork2&mid=104&Itemid=144&f%5Bg%5D%5B3%5D%5B%5D=1&f%5Bg%5D%5B9%5D%5B%5D=2&f%5Bg%5D%5B9%5D%5B%5D=4&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B7%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B16%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B38%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B15%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B40%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B26%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B27%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B61%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B28%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B57%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B20%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B23%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B25%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B29%5D=&f%5Bg%5D%5Brange%5D%5B30%5D=&f%5Bg%5D%5Btext%5D= bu link te Cga ve Ega grafik kartlarının bir listesi var. Bu kartları ebayde aratabilirisiniz. Diyebilirsiniz ki hangisi daha iyi. Şunu söyleyeyim hepsi aşşağı yukarı aynı. Çünkü İbm in grafik standardında hardware sprite gibi hızlandırıcı desteği bulunmamakta. Yani bu ekran kartları sadece görüntüyü monitöre yansıtmakla yükümlüler(Geforce serisine kadar aşağı yukarı böyle) Bu yüzden hangi kartı alırsanız alın(Cga Ega farkına bakıp) işinizi görecektir.

 

HardDisk: 10 yada 20 mb lık Mfm bağlantı tipli bir diskler bu makinalarda kullanılmaktadır. Zorunlu değil ancak bilgisayarınızda disk olması sizi rahatlatacaktır. Tabi başta da dediğim gibi elinizde Xt class bir bilgisayar varsa bu bir çözümdür.

Karşılaşacağınız iki ihtimal var. Bilgisayarınızın diskinin sorunsuz çalışması. Bu gibi bir durumda yapmanız gereken hardiske format atıp güzelce kullanmak. İkinci ihtimal hdd nin bozuk olması yada kontrol kartının eski sahibi tarafından satılmış olması.

İkinci ihtimal ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu gibi durumda Ebayde Mfm disk diye aratıp güvendiğiniz bir ürünü almanız. Tabii bu çok riskli bir durum, disk bozukta çıkabilir. Birde bunun yanında Mfm disk controller kartı almanız gerekmekte. Çünkü anakartımızın üstünde İsa dışında herhangi bir bağlantı portu yok. Bu yüzden diskimizi bağlamak için bir kontrolcü kartı almanız gerek. Ancak dikkat edin Mfm uyumlu bir kart olmalı. İde tipli bir kontrol kartı bu diskler ile uyumlu değil.

Uyarı: Bu bilgisayar ile uyumlu olan işletim sistemi en fazla 20 mb lık diskleri görmektedir. Bu yüzden bu kapasite üstü alacağınız diskler(Genellikle İde olurlar )sisteminiz ile düzgün çalışmayacaktır.

 

Giriş çıkış medya: Bir tane tam boyutlu yada kasanızın büyüklüğüne göre yarım boyutlu 5 çeyreklik bir disket sürücü. Tabi bilgisayarınızdaki sürücü çalışmıyorsa yada base model bir İbm 5150 modeline sahipseniz(düşük ihtimal). Bunun yanında Hard disk bölümünde dediğim gibi anakartta herhangi bir giriş çıkış portu bulunmuyor floppy disk controller kart ı almanız gerekmekte. Tabi ki İbm Pc uyumlu bir model olmasına dikkat edin. Apple II kontrol kartına da denk gelebilirsiniz ebayde ikisi birbiri ile uyumlu değil. Birde şunu belirteyim. İbm Pc yada uyumlu modelleri için harici harddisk yada disket sürücü bulunmamaktadır(var ama nadir). Bu yüzden bulduğunuz harici sürücüler Atari 8 bit yada Apple olma ihtimali oldukça yüksek. Sakın karıştırmayın.

 

Ekstra bilgi: Hdd konusunda kafanızda soru işareti varsa şöyle bir çözüm sunabilirim sizlere. Ebayde İsa to Compact Flash diye aratın. Şanslıysanız doğrudan İsa slotuna bağlanan Compact Flash okuyuculu bir kart alacaksınız. Bulabileceğiniz bir başka ürün İde kontrolcüyü Compact Flash okuyucuya dönüştüren bir aparat. Bunda iki tane ayrı ürün almanız gerekecek. İde Control kart ve İde to Compact flash diye bir aparat(Bu ürünü yakın zamanda Ssd diye satmaya çalıştılar ancak bu sistemler için ideal bir kaftan).

Compact Flash ın limitli okuma yazması kafanızı karıştırmasın çünkü bu makinalarda diske erişim oldukça az olduğu için işinizi oldukça görecektir. Bunun yanında İnternetten indirdiğiniz Romları bu flashlara atarak oldukça kolay bir şekilde deneyebilirsiniz.(Normal şartlarda Usb to Floopy diye bir disket sürücüyü yeni makinalarda çalıştıran bir aparat alıp denemek istediğiniz yazılımları bir diskete yazmanız gerekmekte. Oldukça yavaş)

 

Ek kartlar: Şuana kadar 4 kart taktık bilgisayara. 1)Ekran kartı ,2) Ram genişleme kartı, 3)Floppy disk kontrolcü kartı 4) Harddisk kontrol kartı. Fare ve Joistik bağlamak için bir seri porta ihtiyacımız olacak.Hayır Usb Joistik bu dönemlerde yoktu ve hayır bu bilgisayarda Seri port(Com port) bile yok. Pentium 4 lerde bile standart, İbm baya bir cimlilik yapmış demi. Arama kelimeleriniz belli. İsa Serial Card bu kadar.

 

Ek donanımlar: Ega yada Cga uyumlu monitör almanız gerekmekte. Çünkü Vga portu bu grafik kartı ile uyumlu değil. İkinci bir ihtimal ekran kartınızda Composite görüntü çıkışı sunuyor olabilir(Cga kartlarda orjinalden iyi görüntü veriyor) Composite video destekleyen bir Tv niz varsa kullanabilirsiniz(Pal Ntsc uyumu fark ediyor mu bilmiyorum)

İkinci almanız gereken şey klavye. Model F denen İbm Pc Xt uyumlu klavye almanız gerekmekte. Ps/2 yada İbm Pc klavyesi bu bilgisayarlar ile uyumlu değil.

Almanız gereken bir başka şey de tabi ki Kutu kutu oyunlar.

 

İşletim Sistemi: Ms-dos tan başka bir çözümünüz yok(yada bir başka adı ile Pcdos) Bilgisayarınız version 3 e kadar destikliyor yani Msdos 3.0 e kadar. Ancak şunu belirteyim. Bu dönemlerde İşletim sistemi ayrı satılmazdı. Yani şanslı olmalısınız bilgisayarın Orijinal sahibi kurulum disketini atmasın(Hddsiz bilgisayar işletim sistemi disketi olmadan hiç bir işe yaramaz)

Bir ihtimal daha var yapabileceğiniz.

  1. Dediğim Compact flash çözümünü satın alın.
  2. Ms-dos 3.0 sürümünü internette arayın(ben https://winworldpc.com/product/pc-dos diye bu siteyi buldum)
  3. İso dosyasını indirip Modern bilgisayarınızdaki kart okuyucu ile compact flash a işletim sistemini kurabilirsiniz.

Şuan aklıma gelenler bu kadar eğer eksik yaptığım bir şey varsa ilerde ekleme yapalım. Sizin aklınıza gelen bir şey varsa yorum yazabilirsiniz.

Diyeceksiniz ki ses konusu ne olacak. Adlib in ses kartını bu bilgisayara takabilirsiniz ancak 8088 li bir bilgisayar ile çalışan Adlib ses kartını destekleyen pek oyun yok. Bunun yerine bilgisayarınızda dahili bir ses çözümü var. Pc speaker diye pek tatmin etmesede bir çok eski yazılımcı eğlenceli iş çıkartmayı başarmış. Yani ses kartı çok gerekli değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap