Victoria 2 Günlükleri - Episode: 2 - Acı Şekerler ve Savaş

Osmanlı İmparatorluğu, barışın, güzelliğin, islamın en güzel ülkesi olmasına karşın hayatta kalmak için fedakarlıklar ve bedeller göz ardı edilemez bir gerçektir.

Acı Şekerler ve Savaş'ta ki "Acı Şekerler", bu bölümde anlatacağım hedefleri temsil ediyor. Kısaca zafer, ganimet, yer altı kaynakları ve yeni topraklar bir ulus için şeker gibi tatlı gelse de insanlık için acıdır.

Listemizin ilk sırasında daha oyuna başlar başlamaz karşı karşıya kaldığımız Tripoli (günümüzün Libya'sı) savaşıdır.

Bu savaş ilerde Afrika'da ki kolonileşme yarışında bize avantaj sağlayacak olup aynı zamanda ilerde keşfedeceğimiz petrol yataklarına ev sahipliği yapıyor. Savaş bitti ve kazandık ama sevinmiyoruz çünkü bir şahin bir kırlangıcın kafasını rahatlıkla kırabilir.

Sırada Afrika'da ki kolonileşme de bize asıl üstünlüğü sağlayacak olan ve bu oyunda da önemli bir yeri olan kauçuk ham maddesinin önemli yataklarının bulunduğu orta Afrika için "Mısır Savaşı".

Mısır Savaşı'nın bize getireceği farklı avantajlarda var, mesela Süveyş Kanalı, oyunda çok büyük etkisi olmasa da yinede fethedeceğim toprakların arasında İngiltere, Rusya, Fransa, İspanya veya ABD gibi devletlerin himayesi altında olmasını istemem. Ayrıca daha önce söylediğim gibi kauçuk ham maddesinin büyük bir miktarını Orta Afrika'dan çıkaracağımız da bunlar arasında ayrıca yüz ölçümü olarak büyümek ve az bir ihtimalde olsa Atlas Okyanusuna kıyımızın olabileceğidir. Sebeplerden son olanı da Afrika ile Anadolu'yu birbirine bağlayabileceğimizdir.

Mısır Savaşında halkın desteğini yanımıza alabileceğimiz bir neden var. O da Hatay ve Çevresin'de sahiplik iddaa etmemiz, bu sayede savaş nedeni araştırmadan Mısır ile savaşabilir sonrasında almak istediğimiz diğer bölgeleri ilhak listesine ekleyebiliriz.

Mısır Savaşı için ordu düzeni hazırlıkları tamam sadece komutanları atamak gerekiyor ama bunları ve savaşa bir daha ki seferde değineceğiz.


Gelelim Acı Şekerleri'mizin yani hedeflerimizin bir diğerine.

Öncelikle Rusya ve Yunanistan ile ilişkileri iyi tutmak gerekiyor zira büyük devletlerle gireceğimiz savaşları kaybetme olasılığımız çok büyük (benim bu oyunda savaşı çok iyi beceremememden) ancak uzun yıllar sonra ordu teknolojisi ve niteliği yüksek sayılara ulaştığı zaman işler değişir.

Şimdi diyebilirsiniz ki Rusya tamam da Yunanistan ne alaka. Yunanistan bu oyunda başlarda İngiltere etkisi altında (Oyunda Büyük Britanya olarak geçiyor ama hem ilerde İngiltere olarak değişecek hemde yazması uzun diye İngiltere yazıyorum) ve ayrıca müttefiği, Yunanistan tıpkı bizim Mısır'da sahiplik iddaa ettiğimiz topraklar gibi Trakya bölgesinde bazı yerler için aynı şeyi iddaa ediyor. Ve ilerde bunu bize karşı kullanıp İngiltere'nin de desteğini alacaktır (tecrübeyle sabittir). Bizde Yunanistan ile ilişkileri iyi tutup İngiltere'yi onun yanından uzaklaştırmamız gerekiyor aksi takdirde topraklarımıza el koyarlar ve biz ilerde Yunanistan ile adalar için savaşamayız 🙂

 

Gelelim Rusya'ya, Rusya içinde neden İngiltere, Fransa değilde Rusya diyebilirsiniz. Sebebi ise İran.

İran'nın Tebriz kentinde işimize çok güzel yarayacak bizimkilere nazaran büyük bir kömür madeni var ve bu yüzden Tebriz Eyaleti'n de ezan seslerini yükseltmek istiyorum 🙂 pardon İran zaten müslüman bir devletti.

Ama bir sorunumuz var o da dediğimiz üzere Rusya İmparatorluğu. Rusya ile İran arasında sıkı bir dostluk var oyunda ve buda bizim işimize gelmiyor. Bu dostluğu bozmak istiyoruz çünkü İran'a Tebriz Bölgesi için savaş açtığımızda Rusya mutlak İran'ın safında yer alacaktır (tecrübeyle sabittir). Ama dostluğu bitirmek yetmez aralarında en azından "karşıt görüşü" perçinlememiz gerekir. Ayrıca ilerde Çin'den alma ihtimalimiz olan ve bizim tarafımızca çok çok önemli olan topraklar için bir Asya-Anadolu (İpek Yolu'da diyebiliriz)  geçidi için zemin hazırlamamıza sebep olacaktır.

Çin dedik çok çok önemli dedik peki neden? Nedeni basit "nüfus". Bu oyunda asker sayınız bir nevi nüfusunuza bağlı ve Çin'i biliyorsunuz. Ordan alacağımız bir kaç eyalet bile yedi düvele karşı savaşabileceğimiz asker sayısına ulaşmamızı sağlıyabilir ayrıca tabi ki kömür yatakları da cabası. Ama sorunumuzda büyük haliyle çünkü Çin'de istediğimizi gerçekleştirmek için denize kıyısı olan bir özek bir bölgenin (denize kıyısa olması işimize gelir askerleri gemilerle taşıyabiliriz) ilerde kurulacak Çin devletine katılmaması yada böyle bir olayın yani Çin devletinin oluşmaması gerekiyor. Sadece bu mu tabi ki hayır bir isyan çıkması yada özerk bölgenin iflas etmesi gerekir ki askeri anlamda sıfırlansın ve bizde toprak almak için kolları sıvıyalım. Peki alamasak ne olur oyunu bitirme ve son hedefim olan ABD'yi işgal girişiminde bulunamayız (benim bu oyunda savaşı çok iyi beceremememden). Bu oyunda ben savaş politikası yerine sanayi politikası uygulamak istiyorum ve her zaman öyle yaptım. Şimdi diyeceksiniz ki madem yürütmek istediğin politika sanayi neden bu kadar savaş planın var cevabı çok basit "ham madde". Ham madde olacak ki bir sanayi doğsun bir sanayi doğsun kiii (güzel bir son bulamadım buraya) politikamız yürüsün diyelim 🙂

Acı Şekerleri'miz den bazıları ise Kanallar, Süveyş Kanalından bahsettik ayrıca bu oyunda dünya üzerinde 2 kanal daha var bunlar Panama Kanalı ve Danimarka Kanalı (günümüzün Kiel Kanalı). Panama Kanalı'nı almak Kiel Kanalı'na nazaran daha kolay olsa da almak için ilişkilerde sürekli aktif olmak gerekir çünkü oyunda kanalı açabilecek teknolojiye sahip olan ülkeler bu teknolojilere bizden önce ulaşacaklar ama biz ilişkileri iyi tutup Kolombiya'yı (Panama bu oyunda Kolombiya'nın bir şehri) onlara karşı etki altımızda tutacağız.

Aynı şekilde Kiel Kanalı içinde şuan Helistein Ülkesi'inde olsa da ilerde mutlaka Danimarka olarak diğer ülkelerle birleşecek biz yine de aramızı iyi tutacaz ama bu kanalı sahiplenmemiz daha zor. Bu arada kanalı sahiplenmek derken gerekli teknolojiye sahipseniz o ülke size kanalı açmayı ve kanalın bulunduğu toprakları size vermeyi kabul ediyor.

Gelelim diğer bir hedefimize bu da İngiliz Kolombiyası. Ama zannetiğiniz gibi Kolombiya'da değil daha henüz hepsini kolonileştirememiş olsa da günümüzün Kanada topraklarının batısı oluyor burası. Burayı İngiltere kolonileştirip sahipliğini alacak (oynadığım tüm oyunlar 20 ise 19'unda bu oldu) fakat ilerde İngiliz Kolombiyası kendi bağımsızlığını ilan edecek ve bizim Amerigo Vespucci'nin adını verdiği Amerika Kıtası'ın da ilk topraklarımızı almamıza sebep olacaktır. Bu topraklar ilerde İngiltere'ye karşı savaşımızda (belki) bize avantaj sağlayacak ama en önemli avantajı oyunu bitirme hedefimiz olan ABD savaşımız için ABD ile kara sınırımızı elde etmiş olacağımızdır.

Uzun bir bölüm oldu farkındayım.

Sanayi politikamızı ancak gerekli bölgeleri ve ham maddeyi sağladığımızda detaylıca anlatabileceğim ama bunun yılları var.


Alttaki kodu çöz sıradaki bölümün adını öğren 🙂

01001111 01110011 01101101 01100001 01101110 01101100 100110001 01101110 100110001 01101110 00100000 01001101 100110001 01110011 100110001 01110010 00100000 11111100 01111010 01100101 01110010 01101001 01101110 01100100 01100101 01101011 01101001 00100000 01110011 01101111 01101110 01110011 01110101 01111010 01101100 01110101 01101011 00100000 01110100 01100001 101011111 01101100 01100001 01110010 100110001

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Victoria 2 Günlükleri - Episode: 1

En sevdiğim türün en sevdiğim oyunu olan Victoria 2 ile bir dizi devlet yönetiminde bir aradayız, şu günlerde sıkça Victoria 3 haberleri beklesem de gelecekse eğer 2020/21 yıllarında duyurulacağını tahmin ediyorum 🙂

Yöneteceğimiz devlet Osmanlı İmparatorluğu, bildiklerimi yaptıklarımı anlatmaya çalışıp Osmanlı'yı lider süper güç konumuna getirmeye çalışacağım. Ben oyunları oyunun belirli tarihleri arasında oynama taraftarı değilim bu yüzden oyunun başlangıç ve bitiş tarihi 1836-1936 arasında geçse de ben kaynak kodunda bitiş yılını 9999 olarak değiştirdim bu sayede istediğim şekilde ilerleyebileceğim ve bitirmek istediğim zaman bitireceğim.

1836 yılı sömürgeciliğe adım atmış bir yıl bu yüzden Afrika, Asya ve Okyanusya gibi bölgelerdeki yerlerde kolonileştirilmemiş sahipsiz yerler var bizde bu yerlerdeki sahipsiz bölgeleri devlet yönetiminde ilerlerken ele geçirmeye çalışacağız.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Temel Düzeyde Linux Komutları

Bu yazımda çok temel düzeyde linux komutlarının ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağım, yazdıklarımdan başka sizde yorumlarda komutu ve ne işe yaradığını(ve nasıl kullanıldığını) yazarsanız yada yazdığım bir komut yanlışsa düzeltebilirsiniz, bloğa eklerim, yorumunuzu silerim ama blogta size bir teşekkürü çok görmem, ilerde de artırabilirim 🙂

 

cd(change directory) = yeni bir dizine geçmenizi sağlar
örnek: cd ./home = home dizinine geçer

cd ../ = bir önceki dizine gider

(~ konutu kullanıcı dizininde işlem yapar)

örnek: cd ~/projem veya cd ~/Desktop/Projem


mkdir = bulunduğunuz dizinde yada yolunu verdiğiniz dizinde klasör oluşturur
örnek: mkdir klasörüm = bulunduğunuz dizine klasörüm adında bir klasör oluştur
örnek: mkdir ~/projem = kullanıcı dizinine projem adında bir klasör oluşturur


touch = bulunduğunuz dizinde yada yolunu verdiğiniz dizinde dosya oluşturur
örnek: touch dosyam = bulunduğunuz dizine klasörüm adında bir dosya oluştur
örnek: touch ~/dosyam = kullanıcı dizinine projem adında bir dosya oluşturur


ls = bulunduğunuz dizinde yada yolunu verdiğiniz dizindeki dosyaları, klasörleri vs. listeler

ls -l =bulunduğunuz dizinde yada yolunu verdiğiniz dizindeki dosyaları, klasörleri vs. detaylı bir şekilde listeler

örnek:
ls (yazdıktan sonra enter'a basılır)
çıktı:
Dosya Sitemi
Ev
projem


nano = bulunduğunuz dizinde veya yolunu verdiğiniz dizindeki dosyayı açar, aslında bir terminal text editörüdür. (@3dfx , @extreme , @achfighter arkadaşlarıma katkıları için teşekkür ediyorum :))

dosya açıldıktan sonra bişeyler yazıp kaydedip çıkmak için ctrl+x sonrasında e yada y'ye basıp enter'lamanız yeterli


.run uzantılı dosyaları çalıştırmak için
chmod +x /dosya_yolu
./dosya yolu
böylelikle windows'taki exe uzantılı dosyalar gibi dosyamızı yükleyebiliriz

chmod u+x /dosya_yolu
eğer +x'in başına u eklerseniz bunu sadece var olan o anki kullanıcı için çalıştırır eğer g yazarsanız o kullancının bulunduğu grup için çalıştırır, o yazarsanız bu kullanıcı ve o grubun dışındakiler için çalıştırır (@turker arkadaşıma katkısı için teşekkür ediyorum :))


pwd = bulunduğunuz dizinin yolu verir


whoami = o an oturumu açık olan kullanıcının ismini verir


uname -a = kullandığınız linux dağıtımının adını ve detaylarını verir


cp ./projem . = bir önceki dizindeki projem adlı klasörü bulunduğum dizine kopyalar


mv ./projem . = bir önceki dizindeki projem adlı klasörü bulunduğum dizine taşır


find -name projem = bulunduğunuz yerden itibaren içeriye doğru tüm dizinlerde projem adında klasör/dosya arar
find / -name projem = ana dizinden(/) itibaren içerdeki tüm projem adındaki klasör/dosyaları bulur
find / -name projem* = ana dizinden(/) itibaren içerdeki tüm projem adıyla başlayan klasör/dosyaları bulur


Update: 27/01/2019


herhangi bir komutta yetki hatası alırsanız komutun başına sudo yazmanız yeterli olacaktır bu sayede yönetici izniyle çalıştırmış olursunuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son 20 Yılın En İyi Fantastik-Bilim Kurgu Film Listesi


Bu seferkiler FANTASTİK 🙂


1. Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları (Hansel & Gretel: Witch Hunters)

IMDb Puanı: 6,1


2. Pamuk Prenses ve Avcı (Snow White and The Huntsman)

IMDb Puanı: 6,1


3. Gerçek Kötüler (Suicide Squad)

IMDb Puanı: 6,3


4. 47 Ronin

IMDb Puanı: 6,3


5. Masalların Masalı (Tale of Tales)

IMDb Puanı: 6,4


6. Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Bete)

IMDb Puanı: 6,5


7. Pete ve Ejderhası (Pete’s Dragon)

IMDb Puanı: 6,8


8. Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children)

IMDb Puanı: 6,8


9. Ayı Teddy (Ted)

IMDb Puanı: 7,0


10. Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması (Warcraft)

IMDb Puanı: 7,0


11. Sindirella (Cinderella)

IMDb Puanı: 7,0


12. Malefiz (Maleficent)

IMDb Puanı: 7,1


13. Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı (Pirates of Caribbean: Dead Men Tell No Tales)

IMDb Puanı: 7,1


14. Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of the Sword)

IMDb Puanı: 7,3


15. Canavarın Çağrısı (A Monster Calls)

IMDb Puanı: 7,5


16. Orman Çocuğu (The Jungle Book)

IMDb Puanı: 7,5


17. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

IMDb Puanı: 7,6


18. Doctor Strange

IMDb Puanı: 7,7


19. Hobbit Serisi

IMDb Puanı: 7,8


20. Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

IMDb Puanı: 7,9


21. Wonder Woman

IMDb Puanı: 8,4


22. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

IMDb Puanı: 8,1


23. Dünyanın Merkezine Yolculuk (Journey to the Center of the Earth)

IMDb Puanı: 5,8


24. Altın Pusula (Golden Compass)

IMDb Puanı: 6,1


25. Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland)

IMDb Puanı: 6,5


26. Spiderwick Günceleri (The Spiderwick Chronicles)

IMDb Puanı: 6,6


27. Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones)

IMDb Puanı: 6,7


28. Dr. Parnassus (The Imaginarium of Doctor Parnassus)

IMDb Puanı: 6,9


29. Thor

IMDb Puanı: 7,0


30. Manhattan’da Sihir (Enchanted)

IMDb Puanı: 7,2


31. Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)

IMDb Puanı: 7,7


32. Avatar

IMDb Puanı: 7,8


33. Yıldız Tozu (Stardust)

IMDb Puanı: 7,8


32. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

IMDb Puanı: 7,9


34. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2)

IMDb Puanı: 8,1


35. Van Helsing

IMDb Puanı: 5,9


36. Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)

IMDb Puanı: 6,6


37. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory)

IMDb Puanı: 6,7


38. Aman Tanrım! (Bruce Almighty)

IMDb Puanı: 6,7


39. Hellboy

IMDb Puanı: 6,8


40. Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)

IMDb Puanı: 6,9


41. Constantine

IMDb Puanı: 6,9


42. Karanlıklar Ülkesi (Underworld)

IMDb Puanı: 7,0


43. Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean)

IMDb Puanı: 7,1


44. X-Men 2 (X2)

IMDb Puanı: 7,5


45. 300 Spartalı (300)

IMDb Puanı: 7,7


46. Düşüş (The Fall)

IMDb Puanı: 7,9


47. Büyük Balık (Big Fish)

IMDb Puanı: 8,0


48. Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)

IMDb Puanı: 8,2


49. Mumya (The Mummy)

IMDb Puanı: 7,0


50. Aşkın Gücü (What Dreams May Come)

IMDb Puanı: 7,0


51. Yaşamın Renkleri (Pleasantville)

IMDb Puanı: 7,5


52. Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)

IMDb Puanı: 7,9


53. Matrix

IMDb Puanı: 8,7


54. Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of The Rings)

IMDb Puanı: 8,8


 

 

Kaynak ve Konular

 

#FantastikFilmler #FilmTavsiyesi #filmtavsiyesi #BilimKurgu #Son20YılınFantastikFilmListesi #Film

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

IMDb 6.7 ve Üzeri En iyi Bilim Kurgu Filmlerinin Listesi


Benim gibi BİLİM KURGU meraklılarına 🙂1. A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

IMDb Puanı: 7,1


2. Gün Işığı (Sunshine)

IMDb Puanı: 7,3


3. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind)

IMDb Puanı: 7,7


4. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,8


5. E.T. (Extra – Terrestrial)

IMDb Puanı: 7,9


6. Marslı (Martian)

IMDb Puanı: 8,0


7. Brazil

IMDb Puanı: 8,0


8. Truman Show

IMDb Puanı: 8,1


9. Jurassic Park

IMDb Puanı: 8,1


10. 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

IMDb Puanı: 8,3


11. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5


12. Zamana Karşı (In Time)

IMDb Puanı: 6,7


13. Tron Efsanesi (Tron)

IMDb Puanı: 6,8


14. Ada (The Island)

IMDb Puanı: 6,9


15. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 6,9


16. Dünyanın Sonu (World’s End)

IMDb Puanı: 7,0


17. Snowpiercer

IMDb Puanı: 7,0


18. Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

IMDb Puanı: 7,0


19. Deja Vu

IMDb Puanı: 7,0


20. Transformers

IMDb Puanı: 7,1


21. Ben, Robot (I, Robot)

IMDb Puanı: 7,1


22. Tetikçiler (Looper)

IMDb Puanı: 7,4


23. RoboCop

IMDb Puanı: 7,5


24. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 7,6


25. Azınlık Raporu (Minority Report)

IMDb Puanı: 7,7


26. Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire)

IMDb Puanı: 7,7


27. 5. Element (The Fifth Element)

IMDb Puanı: 7,7


28. Avcı (Predator)

IMDb Puanı: 7,8


29. Avatar

IMDb Puanı: 7,8


30. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

IMDb Puanı: 7,9


31. Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War)

IMDb Puanı: 7,9


32. Star Trek

IMDb Puanı: 8,0


33. Yasak Bölge(District 9)

IMDb Puanı: 8,0


34. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

IMDb Puanı: 8,1


35. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

IMDb Puanı: 8,1


36. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

IMDb Puanı: 8,1


37. Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day)

IMDb Puanı: 8,5


38. Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,7


39. Matrix

IMDb Puanı: 8,7


40. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8


41. Hayat (Life)

IMDb Puanı: 6,8


42. Canavar (Cloverfield)

IMDb Puanı: 7,0


43. Suç Zamanı (Los Cronocrimenes)

IMDb Puanı: 7,2


44. Ben Efsaneyim (I am Legend)

IMDb Puanı: 7,2


45. Öldüren Sis (The Mist)

IMDb Puanı: 7,2


46. Sinek (The Fly)

IMDb Puanı: 7,5


47. 28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb Puanı: 7,6


48. Şey (The Thing)

IMDb Puanı: 8,2


49. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5


49. Oblivion

 IMDb Puanı: 7,0


50. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0


51. Paralel Evren (Coherence)

IMDb Puanı: 7,2


52. Ölümsüz (Unbreakable)

IMDb Puanı: 7,2


53. Yaşam Şifresi (Source Code)

IMDb Puanı: 7,5


54. Zamanın Ötesinde (Predestination)

IMDb Puanı: 7,5


55. Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)

IMDb Puanı: 7,7


56. Karanlık Şehir (Dark City)

IMDb Puanı: 7,7


57. Ex Machina

IMDb Puanı: 7,7


58. Ay (Moon)

IMDb Puanı: 7,9


59. Geliş (Arrival)

IMDb Puanı: 8,1


60. Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

IMDb Puanı: 8,1


61. 12 Maymun (Twelve Monkeys)

IMDb Puanı: 8,1


62. Bıçak Sırtı (Blade Runner)

IMDb Puanı: 8,2


63. Prestij (The Prestige)

IMDb Puanı: 8,5


64. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6


65. Robot Adam (Bicentennial Man)

IMDb Puanı: 6,8


66. Chappie

IMDb Puanı: 6,9


67. Başka Bir Dünya (Another Earth)

IMDb Puanı: 7,0


68. Uzay Yolcuları (Passengers)

IMDb Puanı: 7,0


69. Kapsül (Primer)

IMDb Puanı: 7,0


70. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,3


71. I Origins

IMDb Puanı: 7,3


72. K-PAX

IMDb Puanı: 7,4


73. Frekans (Frequency)

IMDb Puanı: 7,4


74. Gattaca

IMDb Puanı: 7,8


75. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

IMDb Puanı: 7,9


76. Son Umut (Children of Men)

IMDb Puanı: 7,9


77. Aşk (Her)

IMDb Puanı: 8,0


78. Dünyalı (The Man from Earth)

IMDb Puanı: 8,0


79. Solaris

IMDb Puanı: 8,1


80. İz Sürücü (Stalker)

IMDb Puanı: 8,1


81. Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

IMDb Puanı: 8,3


82. Metropolis

IMDb Puanı: 8,3


83. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,4


 

 

Kaynak ve Konular

 

#BilimKurgu #bilimkurgu #FilmTavsiyesi #Film #EnİyiFilmTavsiyesiListesi #FilmListesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Ben pek katılmıyorum hocam. Bu üç filmi de izledim ama izleme zevki olarak en düşüğü 2001: A Space Odyssey oldu. Belki kitabını okumam gerekiyordu ondan olabilir. Filmi izlerken uyumamak oldukça zor. Başlangıçta uzun süre siyah ekran var ve o da saçma bir durum. Filmin sonunda ne olduğunu hala daha çözemedim. Ekşi'de falan yorumlar da okudum neyi anlamadığımı anlayabilmek için ama yine de anlayamadım.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Çok güzel bir liste. Çoğunu izlemişim. İzlemediklerimi de buradan bakarak yavaş yavaş izlemeye başlayım. Korsan izlemek istemeyenler için iTunes'i önerebilirim. Aradığım çoğu filmi rahat şekilde buldum. Ancak filmin dublajı Türkçe olmadığı için iTunes'den kiralayıp, korsan sitelerden izlediğim filmler de oldu. 😀

 • Anıl Gökmen @anil-gokmen

  @coolnquiet yine de küçüklüğümüzün hayallerini imha eden micheal bay'in transformers'ı ile space odysey'i aynı listede görmek üzücü...

 • Anıl Gökmen @anil-gokmen

  listede izlemediğim bir kaç tane var beğenmediklerim ise transformers, indepence day, prometheus. onun dışında harika liste (benim görüşürüm.)

İnternet hızını Boost etmek - Hızlandırmak

Bi yöntem buldum internet hızını boost etmek için ben yaptım gerçekten kayda değer bi boost var normalde türknette biliyosunuz acayip bi dalgalanma olur olmasa bile benim alacağım hız 28 mbps ama bunu yaptıkta sonra 33 mbps'yi gördüm bayram diye olabilirmi diye düşündüm tam bilmiyorum pingde bi değişim olmadı ama, başlayalım;

1- İlk olarak CMD(komut satırını) yönetici olarak başlatıyoruz

2- Sonrasında " netsh int tcp show global " komutunu giriyoruz

3- Daha sonra herhangi bir text editörünü açmamız lazım örneğin notepad++ ve şu komutları aynen yazıyoruz

cd\
netsh int tcp show global
netsh int tcp set global chimney=enabled
netsh int tcp set heuristics disabled
netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
netsh int tcp set global congestionprovider=ctcp

 

kopyala yapıştır yaptıktan sonra 🙂 dosyayı " Boostspeed.bat " adıyla kaydediyoruz ve sonrasında bu kaydettiğimiz dosyayı sağ tık -> yönetici olarak çalıştırıyoruz ve işlemimiz bitiyor.

Testlere başlayabilirsiniz 🙂

Rahatsız olursanız yada ben bi problem yaşamadım ama bir problem yaşayan olursa aynı dosya ismiyle alttaki komutları yazıp aynı şekilde yönetici olarak çalıştırdınızmı default ayarlarına almış olursunuz.

cd\
netsh int tcp show global
netsh int tcp set global chimney=default
netsh int tcp set heuristics enabled
netsh int tcp set global congestionprovider=none

 

 

kaynak

 

 

 

#internet #İnternetBoost #İnternet-hızını-arttırmak #BoostSpeed #NetshGlobal

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

GitHub ve BitBucket'e Git ile Dosya Aktarma, Çekme ve Ortak Çalışma - (Basitçe)

Öncelikle tabiki Git'i kurmamız lazım => https://git-scm.com/downloads

1- Daha sonra adımlarımız şöyle GitHub veya BitBucket hesabımıza giriyoruz anasayfada "New Repository" 'ye tıklıyarak yeni bir depo oluştur diyoruz.

GitHub için:

BitBucket için:


2- GitHub'ta açılan yeni depo ekleme ekranında "Repository Name" kısmına depo adımızı giriyoruz burda şunu belirtiyim GitHub özel depo oluşturmaya izin vermiyo bunun için ödeme istiyo sadece public depo oluşturabiliyosunuz fakat BitBucket'te kendinize özel şifreli depo oluşturabilirsiniz. "Initialize this repository with a README" 'yi işaretleyerek bilgisayarımıza sorunsuz bir biçimde clone yapabilmemiz için gereken readme dosyasını otomatik oluşturuyoruz fakat bu bitbuckette otomatik olmuyo menuel olarak oluşturacağız bunuda aşağıda anlatacağım.

BitBucket'te ise "Repository name" 'e depo ismini giriyoruz başka bişeye dokunmamıza gerek yok eğer özel depo istiyosanız "This is a private repository" 'yi işaretleyerek şifrenizle sadece erişebiliyorsunuz "Advanced Setting" 'ten eğer ortak bir developer çalışması ise "Language" 'den dilinizi seçebilirsiniz daha sonrasında "Create repository" diyerek depomuzu oluşturabilrsiniz.

GitHub için:

BitBucket için:


3- Gelelim README dosyasını oluşturmaya GitHub için zaten otomatik oluşturmuştuk şimdi BitBucket için oluşturalım "Create a README" butonuna tıklayarak dosyamız karşımıza geliyo sonrasında içindekiler silerek "Commit" diyoruz

 

GitHub için:

BitBucket için:


4- Şimdi clone yapacağımız linkimizi  GitHub'ta "Clone or Download" butonuna tıklayarak açılan pencereden linki kopyalıyoruz.

BitBucket'te ise "Overview" menüsünden link kopyalıyabiliriz.

 

GitHub için:

BitBucket için:


5- Şimdi Git'i depomuzu nereye oluşturmak istiyorsak orda sağ tık->Git bash diyerek açıyoruz ben masaüstünde oluşturacağım. Bunun için "git clone (githubdan veya bitbucketten kopyaladığımız link)" olacak şekilde yazarak enter'liyoruz ve depomuzu çekme işlemini başlatıyorız.

 

GitHub ve BitBucket için aynı kod sadece doğal olarak kopyaladığımız link farklı:

Gördüğümüz üzere depoyu çekti ve depo ismimizde masaüstünde bir klasör oluşturdu, depomuzda olan readme dosyasınıda indirdi.


6- Daha sonra masaüstümdeki depoma yani klasörün içine deneme ve gösterme amaçlı bir adet resim atıp bunu Git'le yollayacağım tabi siz bütün dosyalarınızı aynı şekilde yollayabileceksiniz. "Untitled.png" adında resmimizi depomuza atıyoruz sonrasında şu kodu "git add *(çarpı) " girip enter'leyerek depomuzun içindeki bütün dosyaların yüklenmeye hazır hale gelmesini sağlıyoruz.

 

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


7- Şimdi "git commit -m '(buraya ne yaptığının özeti gelecek, çift tırnak içinde)' " diyerek bir resim eklediğimizi blirtiyoruz ve bunu commit olarak depomuza yükleyeceğiz şimdi komtumuzu yazdıktan sonra enter'e basarak bu işlemide gerçekleştiriyoruz

GitHub ve BitBucket için aynı komut:


8- Sıradaki komutumuz "git push origin master" ile bütün depo içeriğimizi yüklüyoruz. Bu komutu girdikten sonra eğer GitHub için yapıyorsak GitHub login penceresi, BitBucket için yapıyorsak BitBucket login penceresi açılıyor buraya bilgileri girip login olarak sunucudaki depoylada pcmiz arasında irtibatı kurmuş oluyoruz.

GitHub ve BitBucket için aynı komut:

 

ve artık mutlu son gördüğünüz üzere dosyalarımız sunucudaki depomuza yüklendi.

GitHub için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

 

BitBucket için:

Yüklediğimiz resim

yaptığımız commit ile yolladığımız ileti

Eğer yüklediğimiz dosyaları yaptığımız push'u başka bi yerde indirmek isityorsak yaptığımız gibi "git clone ..." işleminden sonraki pushları için "git pull" komutu ilede verileri yerel depomuza çekebiliriz.


Şimdi gelelim ortak çalışmak nasıl oluyor, public yani genel olarak depo oluşturduysak kopyaladığımız linkte yaptığımız gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz arkadaşımızın yaptığı pushları ise yine "git pull" komutu ile çekebiliyoruz çektiği dosyaları otomatik sizinkilerin üstüne yazdığı için aynı dosyalarda değişik yapmamalısınız eğer yaparsanız hata alırsınız ve komple yerel deponuzu silip tekrar "git pull" edersiniz tabi yedeğinizi alarak.Ama özel bi depoda çalışacaksanız arkadaşlarınızla ortak bi GitHub veya BitBucket hesabından "git push" veya "git pull" ve diğer komutları kullanarak çalışabilirsiniz.

 

 

 

#git #GitBash #GitHub #BitBucket #Repository

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laravel v5.4.24 Çıktı

Eklenenler

 • Support magic controller methods (#19168)
 • Added Gate resources (#19124)
 • Added Request::routeIs() method (#19202, 26681eb)
 • Route Route::isName() shorthand method (#19227)
 • Added support for custom columns in softDeletes() method (#19203)
 • Added ManagesLayouts::getSection() method (#19213)
 • Added Model::refresh() shorthand (#19174)
 • Added Container::forgetExtenders() method (#19269, 7c17bf5)
 • Added Filesystem::hash() method (#19256)
 • Added TestResponse::assertViewIs() method (#19291)
 • Added path to Paginator (#19314)
 • Added Collection::concat() method (#19318, 0f5337f)
 • Added make() method to HasOneOrMany and MorphOneOrMany relations (#19307)
 • Added str_after() helper function (#19357)
 • Added Router::apiResource() method (#19347)

Neler değişti

 • Move $sizeRules and $numericRules properties from FormatsMessages to Validator (dc7e7cb)
 • Allows calls to Collection::times() without the $callback parameter (#19278)
 • Don’t ignore jobs with a timeout of 0 (#19266)
 • Resolve database paginators from the container (#19328)
 • Added news to Pluralizer::$uncountable() (#19353)
 • Switched to using app()->getLocale() in app.stub (#19405)

Sabit kalanlar

 • Fixed Container::makeWith() not using parameters when resolving interfaces (#19178)
 • Stop validating Memcached connection (#19192)
 • Fixed the position of bound() in Container::instance() (#19207)
 • Prevent applying global scopes on the factory while setting the connection (#19258)
 • Fixed database connection issue in queue worker (#19263)
 • Don’t use HTML comments in notification email template (#19289)
 • Fire rebinding callback when using bind() method to bind abstract (#19288)
 • Return 0 from callScope() if $query->wheres is null (#19381)

 

#laravel #laravel54-24

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SWOT Analizi nedir? Nasıl Yapılır?

 

SWOT Analizi, diğer adı ile TOWS Matrisi önceden belirlenmiş bir konu dahilinde karar alma aşamasında yardımcı bir araç olarak kullanılır. Analizin temel amacı karar verme aşamasında konu ile ilgili kuvvetli veya zayıf, avantajlı veya dezavantajlı noktaların beraberce görülebilmesini sağlamaktır.SWOT kısaltması İngilizce Strengths (Güçlü Yönler), Weaknesses (Zayıf Yönler), Opportunities (Fırsatlar), ve Threats (Tehditler) kelimlerinin ilk hariflerinden oluşur. Türkçe şekliyle GZFT olarak da kullanıldığı nadiren de olsa görülebilir.

Stanford Üniversitesi'nde Albert S Humphrey tarafında yürütülen araştırmalar sonucunda geliştirilenSWOT tekniği kişisel veya kurumsal yapıların pazarın mevcut durumuna göre karar almalarını sağlamak için iç ve dış durumu yansıtan bir ayna olarak nitelendirilebilir.

SWOT analizi başlangıcında analiz süresince değerlendirilecek olan konu kesinlikle net bir şekilde tanımlanmalıdır. Soyut, genel konular üzerine yapılacak bir SWOT analizinin faydası olmayacaktır. Analizin, Strengths (Güçlü Yönler), Weaknesses (Zayıf Yönler) kısımları kişi ve kurum içi yapı ile ilgilidir, diğer yandan Opportunities (Fırsatlar) ve Threats (Tehditler) kısımları ise dış çevre ile ilişkilidir. SWOTanalizlerini PEST (Political, Economic, Social and Technological) analizleri ve Beyin Fırtınası(Brainstorming) teknikleri ile beraber kullanmak mümkündür.

Örnek bir SWOT analizi konusu olarak Networking sektöründe çalışan bir kurumun Web Barındırma hizmetleri verip vermemesini ele alalım.

Strengths (Güçlü Yönler) Weaknesses (Zayıf Yönler)
Teknik bilgi sahibi ekip var.
Altyapı uzmanı ekip var.
Call Center görevlileri sayısı yetersiz.
Altyapı genişletilmeli.
Opportunities (Fırsatlar) Threats (Tehditler)
- Rekabet yüksek.
Kar marjları düşük.

Yukarıda çok basit bir SWOT analizini inceleyebilirsiniz. Analiz üzerinde daha çok çalışılması gerektiği kesin. Bir örnek olması amacıyla hızlı bir şekilde düzenledim. Her bir kategori için daha fazla madde ve fikir bulunmalı. Fakat şu anki yapısı ile baktığımızda söz konusu Networking şirketinin Web Barındırma hizmet sektörüne girmesi doğru bir hamle olarak gözükmüyor. Kurumun kuvvetli olduğu yönleri kadar eksik yönleri de var, ayrıca herhangi bir fırsat yokken tehditler mevcut.

Bir SWOT analizini sonunda kişi veya kurumun stratejisini belirleme aşamasında sorulması gereken dört soru vardır;

 1. Güçlü olduğumuz noktaları nasıl değerlendirebilir, kullanabiliriz?
 2. Zayıf olduğumuz noktaları nasıl güçlendirebilir veya etkisiz kılabiliriz?
 3. Fırsatları en iyi nasıl değerlendirebiliriz?
 4. Tehditlere karşı nasıl bir savunma sistemi kurmalıyız?

Yukarıdaki sorular sorulurken veya SWOT analizi yapılırken eğer özne bir kurum ise, analiz ekibi içerisinde bir muhasebeci, satış uzmanı, yönetici ve üretim uzmanı (mühendis) bulunması faydalı olacaktır.

 

BU SİTEDEN standart bir SWOT analizin şablonunun pdfini indirebilirsiniz

BeğenFavori PaylaşYorum yap