Bir kelime için bu özelikleri nerelerinden uyduruyorlar acaba.

https://www.anneysen.com/isim-analizi/vahide

Vahide isminin analizi ve anlamı | Anneysen.com

Vahide ne demek ve hangi cinsiyet için uygun diye merak ediyorsan senin için Vahide isminin anlamını yazdık. Bebeğine isim koymak için hemen göz at!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Bursalı Ecem Karaağaç'a istismar olayında soruşturma tamamlandı

Survivor yarışmacısı Ecem Karaağaç'ı istismar eden dolandırıcıyla ilgili soruşturma tamamlandı. İbrahim Halil G. adlı kişinin 31 yıl hapsi istendi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Yüksek çözünürlüğün böyle bir güvenlik açığı olma ihtimali de varmış.

https://www.cnnturk.com/dunya/akilalmaz-olay-selfiedeki-goz-yansimasindan-adresini-bulup-sarkiciya-saldirdi?page=1

Akılalmaz olay: Selfie'deki göz yansımasından adresini bulup, şarkıcıya...

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir pop yıldızına saldırmak suçundan gözaltına alınan hayranı, şarkıcının adresini sosyal medyaya koyduğu selfie'lerde gözlerindeki yansımalardan tespit...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu tür şeyleri öğrenmeyi becerirsek motorda yaparsınız başka şeylerde, hatta rakiplerinize fark atıp pazarda söz sahibi de olursunuz. Bu bilgileri size kimse parayla satmaz kolay kolay.
Oturup kendimiz bulacağız, ya aynısını ya da daha iyisini.

https://www.mynet.com/ataturk-universitesinde-bir-yerli-uretim-daha-110105968674#17306179

Atatürk Üniversitesinde bir yerli üretim daha

Metal kompotitler üzerine yapmış olduğu çalışmasıyla, Atatürk Üniversitesinden ve kendi adından söz ettiren Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Dr.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar :) Bu videoda hepimize bir gün gerekebilecek bir deprem ve afet hazırlık çantasının nasıl hazırlanabileceğini göst...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şili li arkadaşların sorunu ne acaba?
Binaları mı çok sağlam, yoksa depremleri hep bu şiddette mi geçiyor?
1960 yılında 9.5 seviyesinde deprem bile görmüşler.
Bir kaç yüzyıl daha olmaz diye mi rahatlar anlamadım.
Halbuki bizde, tek elinde çay bardağı ile kaçarken diğer eliyle kapıyı yerinden söküp kaçıyor millet.

https://www.youtube.com/watch?v=gNPwRBEJ4P4

Güney Amerika ülkesi Şili'de 6,8 büyüklüğünde deprem

Güney Amerika ülkesi Şili'de pazar günü 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem geniş bir coğrafyada hissedildi, korku yarattı. Can ve mal kaybıyla ilg...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak @burakk

  Şili deprem kuşağında yer alıyor ve her yıl birden fazla büyük ölçek diye tabir edilen değerlerde depremler oluyor farklı bölgelerinde. Geçmişi de aynı şekilde büyük ve yıkıcı depremlerle dolu. Zamanında da çok fazla insan hayatını kaybetmiş zaten. Bunların ardından geçte olsa önlemler almaya başlamışlar. Zamanla bu önlemlerin meyvesini yiyorlar işte.

 • lterlemez @lterlemez

  Zemin önemli, Şili bildiğim kadarıyla dağlık bir bölge. Bunun avantajını yaşıyorlardır büyük ihtimalle, tabi ki inşaat olayında uygulanan kurallar da mevcuttur.

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Birkaç yüzyıl değil gayet yakın bir tarihte de olabilir, İskandinavya gibi bir rahatlığı yok Şili'nin.

  Şili çok sık deprem olan bir ülke ve geçmişinde oldukça şiddetli depremler yaşamış. Bizim gibi olmayıp bundan ders çıkarmışlar ve insanları depremin değil binaların öldürdüğünü kavrayıp buna göre yapıyorlar binalarını. Düzenli olarak büyük çapta tatbikatlar yapılıyor. Yani bizim aksimize yapılması gereken ne varsa yapmışlar ve yapmaya devam ediyorlar.

  Bu arada milli içkileri denebilecek bir içki var şaraptan yapılan, adı "terremoto" ve "deprem" demek. Arkasından içtikleri içkinin adı da "replica" yani "artçı". Deprem coğrafyasında yaşadıklarını içselleştirmiş insanlar.

  • arandur @arandur

   Şili'ye özel bir ilginiz mi var?

  • yetkin @tozyet

   @arandur En ünlü Şairi de Pabol Nerudadır. Diktatörü Pinochettir. . Şili kırmızı çizgimizdir.

  • arandur @arandur

   @tozyet senin kırmız çizgin ayfon diye biliyorum ama 😀

  • Shamino Salle Dacil @salledacil

   @arandur Şili merak ettiğim bir ülke ancak özel bir ilgim yok. Şilili biriyle tanışmıştım, o anlatmıştı içkileri. Deprem konusunu ise ülke hakkında bir şeyler okurken öğrenmiştim.

   Yine de ilgi çekici bir ülke. Güney Amerika ülkeleri arasında nispeten düzgün ve mantıklı yönetilen bir ekonomileri var. Mesela yanlış hatırlamıyorsam ülkeye dışarıdan meyve, sebze ve tohum sokmak yasak. Tarım ülke ihracatında önemli bir yer tuttuğu için florayı koruma amacıyla dışarıdan gelebilecek tüm hastalıkları engellemeye çalışıyorlar. Ülkenin bir tarafı Çin Seddi gibi And Dağları ve kısmen çöllerle, diğer tarafı da okyanusla kaplı olduğundan doğal yolla zararlı ve yabancı bir şeyin gelme ihtimali yok. O yüzden ülkeye giren insanların yanında getirdikleri meyveleri bile alıyorlar diye hatırlıyorum yanılmıyorsam.

 • ALIEN @alien

  Şoförleri bizimkilere benziyor biraz. 🙂
  İlk başta Türkiye sandım.

  https://www.youtube.com/watch?v=q6h4lgaoylQ

Erdoğan: F-35'te yaşananlar kararlığımızı artırdı, inşallah kendi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmeyi planladığını ve proje ortağı olduğu F-35 yei nesil savaş uçağı projesinde yaşananların bu konudaki...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22
 • suicide @suicide

  @rhymestein O mevzular cok derin, sahsi fikrim bizim insanimizin topyekun bir kalkinma yasayamayacagi yonunde. Altin tepsiyle sunulan firsati tepen bir kafayla fazla bir yere varilamaz.

 • lterlemez @lterlemez

  @rhymestein; Zor çünkü, asgari ücretin en az iki katını net olarak maaş vermelisiniz ki bu yeterli olmayacaktır. Ayrıca, ülke içinde bir o kadar net, hatasız ve kalite standartı tutturmuş işçi yetiştirmeniz lazım. Sonra üretim bandını kurmanız lazım, bir iki parça üretiyor olmamız bir şeye yaramaz. Aviyonik, aerodinamik, hidrolik vb teknolojiler hakkında bilgiye değil, tecrübeye ihtiyacınız var. Ortak üretim çok güvensiz bir durum, özellikle İngiltere, Amerika, Almanya ve Fransa gibi ülkelerle. Bunların ne kadar know-how ileteceği belirsiz. Hadi aldınız, ürettiniz; lisanslanmaz ise ülke sınırları dışına çok zor çıkabilir. 2030'da olursa aşırı büyük başarı olur, ben 10 senenin buna yeteceğini zannetmiyorum.
  Otomobil için, 1900 yılların kasası da olsa olur. Önemli olan motor, yürüyen aksam ve şasedir. Kaporta bir şekilde hal olur. Mühendislerimiz o kadar da kötü değil. Kasa Saab olsa ne olur olmasa ne olur.

 • lterlemez @lterlemez

  @rhymestein; Ayrıca, işçimiz, özellikle genç olanlar o kadar net, hatasız ve kalite standardında çalışmayı kabul eder mi bakalım.