Hibrit Makam Aracı | Toyota Camry

Toyota'nın bizim "amiral gemisi" zannettiğimiz takası Camry, bu sefer V6 değil, tasarruflu hibrid motoruyla testimizde. Amerkan yolları ve Arap memleketlerinde orta halli araba sayılan model, bizim trafiğimizde saltanat kayığı muamelesi görüyor. Öyle hissettirip hissettirmediğine testimizi izledikten sonra siz de karar verin. Fikirlerinizi bekliyoruz.

İlgilenmemizi, sizinle beraber ya da Can'ın bildiği gibi öyküsünü anlatmasını istediğiniz bir otomobiliniz varsa, bizimle iletişime geçmenizi bekleriz.

İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 32

Site kurulduğundan beri siyasi ve dini konuların yasak olduğunu herkes bilir. Elbette gündemin buraya yansımaması düşünülemez. Bu gibi durumlarda biz de normalden daha anlayışlı davranmaya çalışıyoruz ancak konuların yasaklı olduğu gerçeği değişmiyor.

Bunun sebebi de bu konuların kesinlikle kavga gürültü olmadan tartışılamaması. Defalarca denedik. Düzgün başlayan tartışmaları bıraktık. Ama olmadı.

Daha önce de söyledim kendimiz de bu konuları sizin gibi konuşuyoruz ve kendi sitemizde bunları konuşturmuyor olmak bize de ters geliyor.

Siyaset tartışılsın mı temalı bugün atılan konularda bile kavga çıktı daha başka örneğe sanırım gerek yok.

Ekonomiye dair bizim işimize ve alanımıza göbeğinden bağlı konuları hep serbest bıraktık ki o da siyasete bağlanan bir konu. Zaten gündemlerde konuşuyoruz. Bu konularda da çıkan kavgaları edilen hakaretleri herkes gördü. Bunların yaşanmadığı konuları hala sitede bulabilirsiniz ki bazıları siyasete kaymış olsa da duruyor. Çünkü ekonomiyi siyasetten bağımsız konuşmak isteseniz de bir noktada mümkün değildir.

Konuların uçmaması için yine daha önce de söylediğim gibi, açtığınız konuları takip edin. Kavga gürültü potansiyelini görünce kendiniz inceldiği yerden silin. Serbest kalıp giden konuları komple silerek kapatıyoruz.

Konunuz size rağmen sürekli başka yere çekilip sabote ediliyorsa da bu durumu bize bildirin özel olarak ilgilenelim.

Not1: Ölen bir şahıs için silinen mesajların sorumlusu doğrudan benim. Ölü ya da diri kendisi ile ilgili atılan her türlü mesaj, foto ve haberi yıllardır bizzat silerim. Çünkü kendi sitemde herhangi bir şekilde görmek istemiyorum. Bu da sitenin kurallarının ötesinde, şahıslara ait olmasının bir yan etkisi. Bundan rahatsız olabilirsiniz o da hakkınız.

Not2: Siyasi mesajları değerlendirip silmeye devam edeceğiz. Bu konu değişmeyecek. Çünkü düzgün tartışılabileceğine dair en ufak güvenimiz yok. Olması için de bir sebep yok. Bu karar da rahatsız edici bulunabilir. Tepki gösterenler de haklıdır.

Not3: Belki ülkenin tarihindeki en ayrıştırıcı ve gergin havadayız.
Bundan yıllar önce çok daha normal günlerde, siyaset konuşulmasını yasaklamış bizlerin, daha sonra anketle destek veren insanların görüp tedbir aldığı bu konuda hangi iyileşmeyi gördünüz de siyaset serbest kalsın diyorsunuz bunu bana anlatabilirseniz, değişen ve iyileşen nedir ikna olursam kendim bu yasağı kaldıracağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 94
 • prometrik @prometrik

  Konu sitede bu sıralar sıkça konuşulur olduğu olduğu bende bir yorum yapmak istedim. Bu sitedeki ortamı başka yerde bulamadığını bütün üyeler kabul eder ve yeri geldikçe de dile getirirler. Zaman içerisinde diğer sosyal medyalardan kopmaya başlayanlar zamanlarının çoğunu burada geçirmeye başladılar. Sosyal yapısı ve sevilen ve güzel bir ortam olması ile sevenleri için burası daha önemli bir sosyal medya haline gelmeye başladı.

  Buraya kadar her şey normal. Ancak ana sosyal medya kullanımını buraya kaydıranlar doğal olarak hayatlarındaki diğer konuları da buraya taşımaya başladılar. İnsanlar hayatlarında en çok yer tutan şeyleri konuşmak ister ki bu da doğaldır. Bu zamanlarda siyaset gerçekten her zamankinden daha farklı bir boyut kazandı. Buna bağlı olarak bazı üyelerde bu konuları burada konuşabilmeyi istiyorlar hatta yukarıdaki yorumlara göz attığım kadarıyla bir deneyelim serbest olsun düşüncesindeler.

  Şimdi bizim milletin unutulmaması bir gerçeği var. İki konu çok önemli yer tutuyor hayatımızda ve bu konularda hem herkes haklıdır hem de anlaşma sağalanamaz ve hep tartışmaya döner: Futbol ve siyaset. İkisinde de tarafsızlıktan uzaklaşıp taraf tutmaya ve doğru yanlış dikkat etmeden herkes kendi doğrusunu konuşmaya başlıyor. Ancak siyaset konusunda bu siteye zarar verme ihtimali çok çok yüksek. Yine yukarıda bahsedilmiş davalarla uğraşılamaz bu sitede. Dahası avrupada yayın ortamı sağlayan kişiler paylaşılanlardan sorumlu tutulmaya başlandı. Yarın birgün bizim içinde geçerli olacak. Yani sadece site sahibi olduğunuz için yapılan yorumlardan sorumlu olacaksınız. Geçmiş gündemlerde bu konu konuşulmuştu. Hatta @gamsizm yorum yapan kişi takma ve hatta saçma bir isimle yazıp gidiyor. Ama site sahibi olarak sen sorumlu oluyorsun yazdığından diye belirtmişti. Bu konuları göz ardı etmemek gerekli.

  Denemek yapmak istiyorsanız bu sitede futbol konuşmayı deneyin. Ne kadar küfürsüz, hakaretsiz, seviyeli bir şekilde devam edecek. Sizce bu ortamın bozulması kaç gün sürer? Bu gidişin sonucunda o diğer sosyal medyalarda sevmediğiniz yapıyı buraya taşımış bulursunuz kendinizi. Tüm üye arkadaşlarımı sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bu güzel ortamı kendi ellerimizle bozmayalım. Özen gösterelim. Bırakalım olmasın burada siyaset. Diğer sosyal medyalarda takip etmeye devam edin onları. Burası güzel, sakin ve seviyeli kalsın. Başımızı dinlediğimiz, ilgi alanımızın odağındaki teknolojiyi rahatça takip edip sohbet ettiğimiz bir yer olarak devam etsin.

 • Hidrofor @hidrofor

  Uygulamanızdan cok memnun oldugumu belirtmek isterim. Bu mecrayı bilmediğim şeyleri öğrenmek, teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için kullanıyorum. Siyasi gelişmeleri takip ettiğim başka kaynaklar var. Buraya o amaçla gelmediğim için siyaset bilimine dair fikri olmayan insanların uzman edasıyla ya da fanatik taraftar kafasıyla yaptığı yorumlar beni oldukça rahatsız ediyor. Bu şekilde engellenmelerinden memnunum.

  • protego @protego

   İyi de dostum akışta hiç aktif değilsin. 7 mesajın var bakıp çıkıyorsun ve diyorsun ki amacım birşeyler öğrenmek. Akışta aktif olarak yer alıp birşeyler yazıp çizen, diğer insanlara yardımcı olan muhabbet eden adamların istekleri mi önemli siteyi sadece izlemekle yetinenin mi? Gelip yorum yazmıyorsun yazılan yorumlar beni rahatsız ediyor diyorsun. Ne güzel iş

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Siteyi login olmadan takip edenlerin sayısı diğerlerinin üç katı. Bizim gözümüzde bir değer ayrımı yok. Ama istatistik olarak durum bu.

   Bazıları da burası video sitesi olduğu için özünde, sadece video izlemeye geliyor. Bazısı sadece YouTube altında yorum atıyor. Destek olun dediğimiz için sadece Plus almaya gelen var dolayısıyla sadece bir mesaj atmış ama yıllık abone olmuş.

   Dolayısıyla sitenin birden fazla yönü olduğu için kimin neresinden faydalandığını bilmemiz mümkün değil. Yazı yazmayıp tüm videoları izleyen fanatiklerle karşılaşıyorum sokakta.

  • protego @protego

   @gamsizm Elbette sadece videoları izleyen, siteye uğramayan insanlar olabilir. Ama sitede tek bir yazı yazmadan sitede yazan insanların isteklerini eleştirmek çok ayrı bir ironi. Sitenin aldığı hit bakımından size istatistiksel bir getirisi olabilir ama akıştaki aktif olan insanların istekleri yerine 3 yılda 7 yorum yazmış adamın isteğini yapmak buraya yıllarını vermiş insanları küstürmekten başka bir işe yaramaz. Sitede içerik üreten insanları küstürürseniz bu sitede içerik üretmeden sadece okuyan insanların da okuyacakları içerik kalmaz.

   Login olmadan girenler zaten akışı göremiyor. Siyasi yazıları görmeleri mümkün değil. Anca etiketlerden görürlerse. İstemiyorlarsa ona tıklamasınlar ne yapalım. Çoğu insan zaten google aramasıyla gelip sadece o gönderiyi görüp çıkıyor

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Aslında sitedeki kişilerin istediği değil bizim kendi isteğimiz siyaset vs olmaması. Öyle de devam edecek. Bir yerde yazmıştım. Evrim konusunda gelen yorumlardan sağ kalanlar biraz fikir verir nasıl bir ortamdan korunmaya çalıştığımız hakkında.

  • protego @protego

   @gamsizm İşte anlatmak istediğim kısım burada. Sitedeki kişileri küstürürseniz, akış kalmaz ortada. Şu an sitede aktif olarak yazıp çizen kimse gidişattan memnun değil. Bu adamlar küserse içerik çıkmaz. norego ve çok daha öncesinde frt örneğinde olduğu gibi. Bir bir azalıyor site. Ama yeni gelen aktif üye sayısı çok az. Gidenler daha fazla. Benim de önerim orta yolu bulmamız. DH'deki gibi siyaset olmasın zaten ama ekstrem durumlarda da biraz esnetin işi. Geçen günkü olayın yaşanması için hiçbir sebep yoktu. Ben hatırlıyorum sizin bizzat birkaç sene önce ekstrem durumlarda esnetiyoruz dediğinizi ve gerçekten de gönderileri silmediğinizi. 15 Temmuz'da buradaydık kimsenin yazısı silinmedi. Ondan önce anayasa referandumunda da böyle olmamıştı. Hatta son seçimde bile böyle her yazı silinmemişti. Geçen gün tüm gönderileri biçen kişi kimse aşırıya kaçtı.

   Geçen mesela dediniz o uyarı işareti önerisini. Orta yoldan kastım bu. Siz bir adım atın üyeler bir adım atsın orta yol bulunsun kimse küsmesin. Yönetim olarak sizin bir olay çıktığında orta yol bulmaya bile yanaşmamanız insanları geriyor bu kadar.

   Evrim konusunu karıştırmayalım bence. Hani geçen gün Kadir mısırlı bilmemne hakkında dediniz ya "sitemde görmek bile istemiyorum" diye. O videoların altında dünyanın düz olduğunu, bizi kandırdıklarını iddia eden, evrim var diyenlerin cehennemde yanacağını söyleyen varlıklar vardı. Bence bu tutumu onlara uygulamanız lazım 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego esnetiyoruz zaten. Norego'nun o adamla ilgili haberi ısrarla burada paylaşmasının en ufak gereği yoktu mesela. Gerçekten çok şaşırdıysa bir mail uzaktaydık. Ki benzer haberlerin tamamı silindi o gün. Neyse bu yüzden gidiyorlarsa da gitsinler. Sosyalin geldiği hali de biz dert edelim.

 • Erkan Kocaman @ekankocasan25

  Murat abi ülkenin teknolojik yapısı ve teknolojiyi kullanan insanların kafa yapısı konu edinilirse hem eğitim,ekonomi analizleri sağlıklı şekilde tartışılır hem de siyasi düşüncelerden uzak olur illaki oraya girmek isteyeni sansürlersiniz olur biter. Teknolojiyle siyaset zaten aynı yerde olamaz!!