Merhaba.
Çift simli telefonlarda iki IMEI oluyor malum. Benim telefon da çift simli bir model. Ama tek hattım var.
Boşta duran ikinci yuvanın IMEI'si kapanmasın diye arada bir sim kartı yer değiştirmek gerekiyor. Ki ikinci IMEI de aktif gözüksün, kapanmasın.
Bu yer değiştirme işini sanal olarak, yazılımdan yapmanın yolu var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan K @hk

  Boşta kalınca kapanıyor mu ki?

 • Orcun @orcun

  Niye kapansın ki ? yasa şöyle olması lazımdı. 7 yıl içinde hiçbir şekilde sim kart takılmamış iletişimi olmayan imei numaraları kapatılacak. Yani diyelim takmadınız, aradan 7 yıl geçti o zaman ancak kapanacak. Hani bu dediğin fiziki birşey çünkü yazılımla olacak birşey değil.

  • Adem Gdk @aguduk33

   Tesekkurler. Olması gereken dediğiniz gibi olması idi. Ancak telefon firmaları bu sürenin iki yıla indirilmesi için sürekli bastırıyor. Tüketici tepkisini koymazsa iki yıla indirmeleri işten bile değil.

 • tozluraflar @tozluraflar

  Gerek yok hocam. Şu anda süreç 7 yıl galiba. Uğraşmanızı gerektirecek bir şey yok. Geçtiğimiz ay çıkan haber kafanıza takılmış. Öyle bir şey olmaz diyemem ama şu anda bir şey yok.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Bu hususu BTK'ya sordum.
  19/07/2019 tarihli ve 30836 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7186 sayılı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un (Kanun) 23 üncü maddesi ile, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunun “Teknik uyumluluk” başlıklı 57 nci maddesine üçüncü fıkra eklenerek;

  “Kurumun MCKS’sinde kayıtlı iken kesintisiz yedi yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılır. Bu yedi yıllık sürenin hesaplanmasında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki süre de dikkate alınır. Bu suretle elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan cihazların kullanıcılarının, Kurum düzenlemeleri çerçevesinde başvuru yapmaları hâlinde cihazların elektronik kimlik bilgileri tekrar kayıtlı hâle getirilir.” hükmü düzenlenmiştir. Söz konusu hükmün uygulanmasında yedi yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazlara ilişkin IMEI listesi hazırlanırken; analiz tarihinden geriye dönük olarak son yedi yıl boyunca ses ve veri trafiği olmayan IMEI'ler esas alınmıştır. Bu çerçevede söz konusu bilgi edinme başvurusunda bahsi geçen SIM yuvasının kullanılıp kullanılmaması değil cihazın elektronik haberleşme hizmeti alıp almaması önem arz etmektedir. Başvuru sahibi iki IMEI’li bir cihaza sahip ise; yedi yıl süre ile kullanılmamış olan IMEI’nin MCKS’den kayıtlı olmaktan çıkarılması söz konusu olmakla birlikte Kanun kapsamında düzenlenen tekrar kayıtlı hale getirme hakkından yararlanabileceği değerlendirilmektedir.” şeklindedir.

  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
  Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

  Kısacası şey diyor. Çift hatlı cihazınız varsa, sim girişlerinin birini 7 yıl kullanmazsan (şimdilik böyle, ileride kısaltılabilir) o girişin IMEI num arasını iptal ederiz, cihazınız tek hata düşer. Biraz uğraşırsanız geri açarız diyor.

  Hukuki olarak sorunlu bir uygulama. Zira kanun "cihaz" diyor. Cihaza ait birden fazla IMEI numarasının birinin aktif olmaması o IMEI'nin kapatılmasını gerektirmez.
  @orcun @hk @tozluraflar

  Kısacası anladığım, çift simli cihazınız varsa ve tak hatla kullanıyorsanız ara sıra sim kartın yerini değiştirmekte fayda var. Ki diğer IMEI pasife düşmesin.

Yurtiçi Kargo avukat indirimi için göndericinin avukatın kendisi olması zorunluluğu var mı? Kafa karıştırıcı oldu sanırım. Derdimi şöyle anlatayım. Bir dostum bana kargo yollayacak. Mal büyük olduğu için kargo fazla tutuyor. Ben arkadaşa avukat kimliğinin numarasını versem olur mu? İndirim geçer mi?
Avukatlar için %45 indirim var. Az da değil yani. Neredeyse yarı parasına geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tekrar Merhaba. 899 liraya bir yerde vestel venüs v6 gördüm. İncelemelerde kamerası kötü diyen var. Ancak o kadar inceleme yapan bir Allah'ın kulu bile birkaç örnek foto koymamış Bu konuda @teknoseyir i takdir ediyorum. Telefonla çekilmiş örnek fotoları incelenin yanında paylaşmaları takdire şayan. Yorumlarda iyi, alınır diyen var.
Bu telefonu kullanan varsa birkaç örnek foto atabilir mi rica etsem?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

0507 985 49 00 ile 99 arası numaralar Türk Telekom'un müşteri hizmetlerine aittir. Çok büyük çoğunlukla spam arama için kullanılmaktadır. İnsanlar spam diye açmadıkları için normal 850 ya da 444'lü numaradan aramıyorlar. Normal numaradan arıyorlar. Müşteri hizmetlerinden bir şikayetiniz vs. ile ilgili geri dönüş beklemiyorsanız bu numaraları cevaplamayın. Telefonunuzda bu imkan varsa bu numara bloğunu komple engelleyin.
Bi açtın mı susmak bilmiyorlar, sabah sabah adamın ağzını bozduruyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Merhaba. MNG kargo Marmara Aktarma merkezi Pazar günü çalışmıyor mu? Cumartesi günü Dragos Şubeden çıkış yapan kargom hala marmara aktarmaya ulaşmamış görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bim'e gelen Meizu m6t telefon nasıldır? Fiyatına göre sunduğu özellikler iyi olsa da, gerek markası, gerekse mediatek işlemcili(sanırım mt6570 olacak) olması kafamda soru işareti oluşturuyor.
Özellikle mediatek işlemcilerin Türkiye şebekeleri ile uyum sorunları olduğu, bu sebepten gelen aramalarda falan telefonun ulaşılamıyor'a düştüğü gibi sorunlar olabiliyormuş.
Kullananlar varsa yardımcı olabilirler mi?
Kısacası mediatek işlemcili Meizu telefon alınır mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kentkart'ıma online dolum yaptım. Sistem bana 1 saat sonra yapacağınız binişte yüklemenin gerçekleştirileceğini söyledi. 1 saat içinde biniş yapma imkanım yok şu anda. Bindiğim otobüs sabah erken gidiyor. O saatte açık bayi bulmam mümkün değil. Mecburen internetten dolum yaptım.
1-1 saat içinde biniş yapmazsam ne oluyor? İşlemi iptal edip paramı iade mi ediyorlar?
2-Pazartesi günü biniş yaptığımda sorun olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çocuk mahkemelerinin görev alanına giren dava ve işlerde KDV oranı uzunca bir süre önce çıkan CB kararı ile %8' düşürüldü. Ancak CMK uyarınca, genel mahkemelerin ekranında (Asliye ceza ve ağır ceza mahkemeleri) görevlendirmenin çocuk mahkemesi sıfatı ile yapıldığını belirtecek seçenek olmadığı için görevlendirme genel mahkeme(asliye ya da ağır ceza) sıfatı ile yapılmaktadır.(İlgili ekranın görüntüsü aşağıdadır.) İşte burada sıkıntı çıkmaktadır. Şöyle ki; sistem görevi genel mahkeme görevi olarak gördüğü için otomatik olarak %18 KDV tahakkuk ettirmektedir. Çocuk mahkemelerinin ekranından görevlendirme yapıldığında sistem otomatik olarak %8 KDV tahakkuk ettirdiğinden bir problem çıkmamaktadır. Zira, benim de bugün yaşadığım, savcılık baro sisteminden çıkarılan fiş %18 KDV'li olduğu için, manuel olarak %8 KDV'den makbuz kessek de ödeme yapmak istememektedir. Burada bulunduğu yerde çocuk mahkemesi olmayan meslektaşlarımız için bir eşitsizlik oluşmaktadır. Çocuk mahkemesi bulunan yerde görev yapan meslektaşımız sorunsuzca %8 KDV'den ödemesini alırken, çocuk mahkemesi olmayan yerde görev yapan meslekktaşımız, kendisinden kaynaklanmayan, tamamen teknik bir sorun olan bu mesleden dolayı ya uğraşmamak için %18 KDV'den ödeme isteyecek, ya da güç bela uğraşıp %8 KDV'den ödemesini alabilecektir.
Olayı somutlaştırayım. Av. A Çocuk mahkemesi olan bir yerde görev yapıyor. Bu arkadaşımız Çocuk mahkemesinde aldığı bir CMK görevi için net 528 TL alabilirken, çocuk mahkemesi olmayan bir yerde görev yapan Av. B aynı mahiyetteki bir görev için 483 TLalabilecektir. Bu arkadaşımız hakkı olan 528 TL'yi alabilmek için ya ekstra mücadele edecek ya da 483 TL'ye razı olacaktır. Yani küçük bir teknik sorundan kaynaklanan bu meseleden dolayı Av. B'nin 45 TL'lik emeği hiç edilme riskiyle karşı karşıyadır. Çocuk ağır ceza mahkemesi görevlerinde bu fark daha da fazladır.(yaklaşık 81TL)
Bu sorunu Barolar birliğinin derhal çözmesi gerekmektedir. Zaten hakettiğinden çok daha düşük ücret alan avukatın, normalde bir programcının için yarım saatini bile almayacak bu teknik meseleden dolayı, o hakettiği ücreti de sadece bulunduğu yerde çocuk mahkemesi yok diye eksik alması kabul edilebilir bir durum değildir.
https://mbasic.facebook.com/story.php?story_fbid=3094262067258703&id=373878712630399

Adem Güdük

Çocuk mahkemelerinin görev alanına giren dava ve işlerde KDV oranı uzunca bir süre önce çıkan CB kararı ile %8' düşürüldü. Ancak CMK uyarınca, genel mahkemelerin ekranında (Asliye...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Reklam SMS'leri ile ilgili yönetmelikte değişiklşk yapılmış. Artık özel okullardan, kolejlerden, liselerden gelen mesajlar reklam sayılmıyor. #HaftalıkGündemeMalzeme
Yönetmelik cumartesi günkü resmi gazete(sayı:30998) yayımlanmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap