Bir süre buralarda olmayacağım. Etiketlerseniz, yorumuma yorum yazarsanız vb. cevap veremeyeceğim, o nedenle bu durumu belirtiyorum.

Yorumlarla, durumlarla istemeden kırdıklarım olduysa affetsinler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Platinum pro-use 171 (MSDA-1500)

Sürekli Platinum'dan haber paylaşıyormuşum gibi oldu ama adamlar çalışıyor!

Yeni nesil mekanik kurşunkalem iddiasıyla 'uç kırmayan' pro-use 171 bugün açıklandı (Piyasaya çıkışı 15 Mayıs). SNORK sistemi ile uç borusu uzunluğu ayarlanabiliyor ve min yastıklama mekanizması açılıp kapatılabiliyor diyor, biraz ağır bir kalem, fiyat 1500 yen + vergiler.

Basın açıklamasında resim, grafik açıklama ve video da var.

Ek: Şimdi dikkatimi çekti, 0.7si siyah, 0.5i mavi/lacivert. Normalde Avrupa'da bunun tersine 'standart' renk deniyor.

Basın açıklaması:
http://www.platinum-pen.co.jp/e_press_290424.html (İngilizce)
http://www.platinum-pen.co.jp/press_290424.html (Japonca)

Doğrudan video bağlantısı: http://www.platinum-pen.co.jp/PRO_USE171.m4v

#kalem #mekanikkurşunkalem #platinum #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uçuş emniyeti ve güvenliğini tehdit eden yolculara bin 500 TL para cezası veriliyormuş.

'...Ancak yolcu uyarılara rağmen problem olmaya devam edip kabin ekibine saldırırsa, önce zapt ediliyor ve eline plastik kelepçe takılıyor. Daha sonra diğer yolcuları rahatsız etmeyecek konumdaki (arkalarda) bir koltuğa oturtuluyor. Taşkınlığa devam edip direnen yolcunun başı tutularak öne eğiliyor, koltuğunun arkasına yastık konuluyor. ... Yolcu uçak inene kadar bu konumda tutuluyor. Ancak hiçbir hizmeti eksik bırakılmıyor.'

Sonu sürprizli bitti 😀

#akış #KonuDışı #THY #BilginizOlsun

THY'ye 650 kelepçe takviyesi

Türk Hava Yolları, uçaklarda 'taşkınlık çıkaran' yolculara karşı önlemlerini sıkılaştırıyor. Bir yandan uçuş ekiplerine eğitim veren şirket, bir yandan da ‘kural tanımaz’...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

İspanyol sokak sanatçısı Pejac'ın Tokyo'daki bir çalışması (2016).

Sanırım çoğunuz ilham alınan Hokusai'nin (ve Japonya'nın) en bilinen eseri, kısa ismiyle 'Büyük Dalga'yı hemen tanıdınız... (Tabi arkada Fuji olmadan eser anlamını kaybetmiş gibi gelebilir ancak dalganın oluşturduğu Fuji silueti orada durumu kurtarıyor 😀 ).

#KonuDışı #BirazSanat #Japonya

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dikkat ediyorum bazı kutlama mesajları şöyle diyor: '23 Nisan UIlusal.... bayramNız kutlu olsun'.

.... bayramı kutlu olsun! derseniz, tarafsız durmuş olursunuz.

... bayramıMız kutlu olsun! derseniz sizin de bayramınız olduğuna vurgu vardır.

AMA ... bayramınız kutlu olsun! derseniz, benim değil senin bayramın demiş gibi olursunuz...

BaşıNız sağolsun ile başıMız sağolsun arasındaki küçük fark gibi...

Hep beraber kutlayalım bayramımızı.

#akış #23Nisan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14
 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Katılıyorum kim bu bayramıNız diyenler

 • Çateş @cates

  Allah başka dert vermesin arkadaş.

 • KaraKule06 @karakule06

  Kendiniz dahi bir önceki mesajınızda "23 Nisan bayramını kutlarım!" demiş olmanıza rağmen gereksiz hassaslık yapıyorsunuz.

  • Necmi @aglaknecmi

   Cümleyi yarım yazınca öyle gibi oluyor tabi.

   'Kutlamayanlar hariç herkesin 23 Nisan bayramını kutlarım!'

   Bu cümlede 'bayramıMı' ya da 'bayramıMızı' denmez herhalde 😀

  • KaraKule06 @karakule06

   @aglaknecmi ne fark etti şimdi. cümleyi hassas olduğunuz şekilde de kurabilirdiniz. Ben sadece bir kelimeyi değiştirseydiniz demedim zaten. Madem o kadar hassassınız önce kendi kurduğunuz cümlede o hassaslığı göstereceksiniz. Zaten gereksiz bir hassaslık bence.

  • Necmi @aglaknecmi

   @karakule06 Çok farketmez de ben zaten hassasiyetimden dolayı bu şekil bir cümle kurdum, yani 'Kutlamayanlar'dan bahsettim. Ben kendimle hiç çelişkiye düşmeyeceğimi iddia edemem ama üstüste -arasında 20 dakika var- aynı konuda yaptığım iki paylaşım arasında da, çok matah birşey değil ya- böyle bir çelişki olmadı (Olsaydı pardon derdim, iç hesaplaşmaya giderdim).

  • KaraKule06 @karakule06

   @aglaknecmi Üstünde durduğunuz şey öyle bir şey ki siz bile farkında olmadan böyle yazabiliyorsunuz. Pardon diyecek bir şey de yok, zira yazdığınız şey gayet normal. Sadece ardından yaptığınız hassaslık anormal gözüküyor.

  • Necmi @aglaknecmi

   @karakule06 Siz benim yazdığımı anlayamamışsınız, çok önemli değil. Yine de yazayım son bir kez:

   Başınız sağolsun alternatifi olarak, başımız sağolsun denebilir.

   Ama

   'Sevenlerinin başı sağolsun' denir, 'sevenlerinin başMız sağolsun' denmez. Türkçe olarak, anlam olarak olmaz.

  • KaraKule06 @karakule06

   @aglaknecmi Asıl siz anlamıyorsunuz.
   Bakın sadece bir kelime değiştirerek böyle bir cümle kurulamaz demeye çalışıyorsunuz ama yanlış.
   Verdiğiniz örnekte sadece bir kelimeyi değiştirmek istiyorsunuz. Bende diyorum ki; hassas olan adam cümleyi komple değiştirerek söylemek istiyorsa illa, yine söyler.
   "Başımız sağolsun. Allah ailesine ve tüm sevenlerine sabır versin." gibi mesela.
   Umarım net bir biçimde anlamışsınızdır.

  • Necmi @aglaknecmi

   @karakule06 Anladım. Eğer kutlama amaçlı 'kutlamak'tan başka bir kelime ya da tarz aklıma gelseydi büyük olasılık bunu yapardım. 23 Nisan'a mübarek olsun demek olmaz, 'tebrik ederim' demek de benim çok tarzım değil...

   Benim hiç kutlamayana lafım yok. Mesela dünyada kaç milyar insan var, bizim dışımızda kaç kişi kutluyor? Zaten mesela elin afrikalısı niye bizim bayramımızı kendisi kutlasın? Ama eğer kutlama yapılıyorsa, o bir önceki cümlede geçen elin afrikalısı da 'bayramıNızı kutlarım' diyecek, sadece biz kutlayanlar birbirimizin bayramını kutlarken 'bayramıMızı' diyebiliriz.

   Bana göre milli bayramlar bizi millet olarak birleştirmeli, harç olmalı. Elin afrikalısı bayramımızı kutladığında 'hadi len, sana ne, kutlama bizim bayramımızı' demiyoruz elbette, tebriği kabul ediyoruz. O zaman bu gereksiz gördüğünüz hassasiyetin önemi ortaya çıkıyor, elin afrikalısından farkımız olsun bu konuda yani.

   Neyse, uzattım, ben sizi -katılmamakla birlikte- anladım, Ben bir önceki durumu hiç paylaşmasaydım, siz bu defa 'bu konuda hassasınız, niye bir kutlama durumu paylaşmadınız?' diyecektiniz aynı mantıkla...

Kutlamayanlar hariç herkesin 23 Nisan bayramını kutlarım!

Bu vesile ile bayramla ilgili bir şikayetimi dile getirmek isterim. Sabit, belli bir günde olduığu için her yıl haftanın değişik günlerine ratlıyabiliyor. Oysa bayramda tatil yapıyoruz, kutluyoruz. Pazar zaten tatil, bayram pazara gelince bayramı mı kutlayacağız yoksa Pazar tatilimizi mi yapacağız derken bayramın çoşkusu bir miktar azalıyor, o coşkuyu tam yaşayamıyoruz

Bayramın tarihini 23 Nisan, ama eğer tatil gününe denk geliyorsa, tatilden sonraki ilk gün olarak belirlese büyüklerimiz, ne güzel olmaz mı... Dini bayramlarla da çakışma olabilir, dini bayram tarihini değiştirmek daha sorunlu olacağı için, o durumda da dini bayram bitince 23 Nisan (ve diğer bayramları) kutlasak keşke... Hiçbir tatilimizi kaybetmeden, her bayramı en güzel şekilde kutlayabilirdik böylece...

Ek: Düşündüm de dini bayram çakışmaları hariç, bir resmi bayram tatil gününe denk geliyorsa, bayramı ertelemek, başka tarihte kutlamak yerine, tatili ertelemek daha doğru olur. Mesela 23 Nisan'ı yine 23 Nisanda kutlarız ama Pazar gününe denk geldiği için Pazartesi günü resmi tatil olur...

#akış #23Nisan

BeğenFavori PaylaşYorum yap

23 Nisan dolayısıyla Carrefoursa'da kırtasiye ürünlerinde (ama kağıt, ofis malzemesi, çanta, kalem kutusu, matara vb. hariç) 21-24 Nisan arası yüzde 50 indirim var.

Carrefour'da olan ürünlerden mekanik kurşun kalem, uç (min), silgi, boya kalemi, defter ihtiyacı varsa, fiyatlar kontrol edilerek alınabilir. Gerçek indirim elbette yüzde 50 olmayacaktır ama yine de bazı ürünler piyasanın altına bulunabilir, hatta bazen gerçekten iyi bir fiyata rastlayabilirsiniz.

Not1: Carrefoursa kartı olmayana indirim yok.

Not2: Aynı tarihlerde kitaplarda ve oyuncaklarda da indirim var.

(Henüz web sitesinde bir güncelleme yok, kaynak elimdeki kağıt katalog).

Güncelleme: Web sitesine indirimler yansıdı. Malesef çoğu 'yüzde 50 indirimle alınası' ürüne indirim vermemişler. Min hediyeli Tikky3'ler 6.5TLye geliyor - çok tercih edilecek bir ürün değil ama zaten almayı düşünen daha ucuza bulamaz herhalde...

#akış #kalem #kırtasiye #ılıkfırsatlar #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cem KOÇ @cemkoc

  Kalemlerle ilgili olduğunu gördüğüm için şu soruyu yönetlme ihtiyacı hissettim hocam.
  Kipa'dan 5-6 sene öncesinde bir kalem almıştım. İçerisinde hem mekanik uçlu kalem hem mavi tükenmez hem de siyah tükenmez kalem vardı. Ve ciddi anlamda ucuzdu. 15-20 tl gibi bişeydi. Görüntüsü de çocuklar için olan kalemler gibi değil tabi.

  İlk kullanınca çok sevdim ve gidip 2-3 tane almıştım ama kaliteden ötürü bozuldu veya kırıldılar. O gün bu gündür o kalemi bulamadım. Benzer ama marka kalemler var fakat çok pahalı geliyor. Belki uzun süre gider ama içimden gelmiyor o kadar parayı vermek.

  Şu an dolabımda hala açılmamış bir tane durur 6 senedir ve onu da açmak istemiyorum. 🙁

  Var mıdır bildiğin muadili bir kalem? Çok sevmiştim. Yanımda ayırmazdım. Ondan sonra hiç bir kalemi bu kadar sevemedim. Hepsi gözümde lacivert başlıklı turuncu tükenmez kalemden farksız.

HBde yüzde 33 indirim üstüne yüzde 20 indirimle Squier Affinity Strat yanına minik amfi, akort aleti, kılıf pena ıvır zıvırıyla beraber sepette 800TLye iniyor.

Genel TR fiyatı ~1350TL, Amazon fiyatı 200 USD. Özetle başlangıç elektro gitar seti düşünenler için alınabilir fiyat.

#akış #müzik #ÜretimŞart #KonuDışı #elektrogitar #gitar

Squier Affinity Series Strat Frontman 10G Amp SB Elektro Fiyatı

Squier Affinity Series Strat Frontman 10G Amp SB Elektro en iyi fiyatla Hepsiburada'da! Şimdi Hepsiburada'da taksit seçenekleriyle ve indirimli fiyatla sipariş verin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

BK, yani Burger King, ABD'de bir TV reklamında, sürekli dinlemede olan (ve güvenli ses özelliği olmayan ya da açık olmayan) cihazlarda 'Whopper nedir?' şeklinde soru tetikletmiş.

Yani reklamın sonuna doğru, reklamda 'OK Google, what is whopper?' denilince dinlemede olan sesli yardımcı hemen wikipedia sayfasından Whopper nedir anlatmaya başlamış...

Sonra tabi, wikipedia sayfasını troller sarmış, sayfayı kafalarına göre düzenlemişler vs. vs. vs.

Sonuç: Wikipedia sayfası düzenlemelere karşı kilitlenmiş. Google, reklamdan gelen sorunun cevap tetiklemesini engellemiş...

İlginç zamanlarda yaşıyoruz...

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme

Diğer paylaşımlar: https://teknoseyir.com/durum/676784

[Update: Google killed it] Burger King's stupid new ad triggers the Google Home...

Always-listening voice assistants, like Google Now/Assistant or Alexa, can't really tell the difference between you talking and someone else (unless you ha... by Corbin Davenport in News, Videos
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Neyse ki otelcilerin (TÜROB) çıkarları vatandaşınkiyle hizalanmış...

(TÜRSAB, vatandaşın kalbinde Vestel'İn yanındaki yerini aldı...)

Daha önce, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler şöyle demiş:
"Bir vergi kaybı varsa vergi dairesi bununla ilgili davasını kendi açar ama çıkarlarınızın gözetilmesindeki haklılığı bir tabana dayandırmak adına devletin vergisini de düşünür edayla yaklaşıyorsanız samimiyetinizden kuşku duyuyoruz. Çıkarcı yaklaşımınızı devletin vergi kazançları kisvesiyle örtemezsiniz. TÜRSAB değişime, çağa ayak uyduramamıştır. Bu kararda baş aktörlük rolünü oynayarak turizme en büyük zararı veren kurumlardan biri olarak anılacaktır"

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme #türsab #türob #turizm #Booking

TÜROB, Booking.com’un Kapatılmasını Durdurmak İçin Mahkemeye Başvurdu

Türkiye Otelciler Birliği, Booking.com aleyhine alınan ihtiyati tedbir kararını durdurmak için bugün mahkemeye başvuruda bulundu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  aslında yapılan doğru. turizm işi yapan bir arkadaşım oda satamaz hale gelmişti booking.com yüzünden. nedeni ise booking.com un altında fiyat bulabilmesinin imkansız olması. oda isteyen aaa ama booking.com sizden daha ucuz diyip vazgeçiyordu.

  yapılan doğru ama turizmin krizde olduğu şu zamanda yapılması yanlış. bir kaç sene ötelenebilirdi bu dava.

 • Orcun @orcun

  Geçen kuşadasına gittim. 2 sene öncede gitmiştik açık diyeyim merkezi ve çarşı ölmüş. Aynı dönem gitmiştim. Turizm bitmiş onu diyeyim paldır küldür esnaflar dükkanları kapatmış. Bir kısmı kafeye dönmüş vs. ve 1 tane yabancı görmedim. Kiralık yada satılık dükkan afişleri doluydu. Zaten rusya olayı derken iyice bitti. Bunlarda geldi üstüne tüy dikti.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   iyi oluyor bu ülkeye, ne ekersek onu biçiyoruz doğal olarak. biz ekmesini bilmiyoruz, öğreneceğimiz de yok.

  • Orcun @orcun

   @ronniejamesdio İyi oluyor da ceremesini sen ben gibi adamlar çekiyor o nasıl olacak ? ya bizim paramızın değeri dünyada geçen büyük paralara göre 4 kat daha düşük. Birim olarak asgari aynı meblağ alınıyor olabilir. 1400 euro tl dolar vs. vs. Ama alım gücü işte ? yok. Hesap ediyorlar birde '' ula alamanyada domatisin kilosu 5 euromuş laaaa, bizde onu 4 ilen çarpacağın etti 20 melyon. Ula bunlar harbi keriz laaaan bizim bazarda 2 melyon kilosu gehehehehehe, birde daneylen alıyorlarmış ehehasadfagaha '' diyen güruh var. Bu canlıya şimdi adam euro kazanıyor euro harcıyor dediğinde işlem kapasitesini aştığı için bön bön bakıyor. İşyerinde bu kafada baya adam var da hepsini böyle baktırttığım için biliyorum. 😀

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @orcun arkadaş araba arıyor. 2004 model otomatik polo 36.500 tele. bayağı sesli güldüm ofisin içinde.

  • Orcun @orcun

   @ronniejamesdio Ney, vay arkadaş ya. Benim polo kaç tl acep ? 1.2 tdi 2011 üstünde en kral teypli gps li vs. bluemotiom donanımlı falan 35'e almıştım. Şimdi kaça gider kim bilir ? 😀 gerçi kaça giderse gitsin de ben gene içerdeyim gene zarardayım. Birde yeni türler görüyorum '' ula bunu 5 sene evvel 50 bine aldık şimdi 75 bin, 25 bin kar laaaa ahahahahahaha '' yeni alacağın araba kaç para hemşerim deyince susuluyor. 🙂

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @orcun memleketin ortalama zeka seviyesinin 60 civarı olduğunu düşünüyorum.

  • Necmi @aglaknecmi

   @orcun Yalnız, iflastaysan, elindekini satıp borç ödeyeceksen, yenisini almayı aklından bile (şimdilik) geçirmiyorsan.... olabilir 😀