#birfikrimgeldi Eski oyunları günümüze göre kendimizce lisans kuralları çerçevesinde yorumlasak nasıl olurdu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Oyun dünyası bana artık sıkmaya başladı, ilgisini kaybediyor gibi. Sizler ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 21
 • Erman @ermanyurdakann

  AAA oyun dünyasının bir kısmı sıktı, evet, ama bence bu konuda gereksiz bir karamsarlık var. Birkaç devasa şirket, öyle ki artık "oyun şirketi" olmaktan çoktan çıkmışlar, piyasayı bozdu, keyifleri kaçırdı, doğrudur. Ama hem hala güzel, bitmiş, bütün halde AAA oyunlar çıkaran firmalar var hem de bağımsız yapımcılardan pek güzel oyunlar gelebiliyor. Bağımsız olanları keşfetmek biraz zor sadece, oyun basınının ilgisini buralara yöneltmesi, oyuncuların ilgisini bu yapımlara çekmesi lazım.

  • Ayhan Gazi Gulcu @agg1401

   AAA oyunları artık sarmıyor, ciddiyim. En son çıkan pc'deki AAA oyunu PES 2017'dir, diğerleri leş gözümde. Bağımsız oyun manyağı oldum çıktım, inanın o türlü oyunlara bayıla bayıla şans veriyorum.

  • Erman @ermanyurdakann

   @agg1401 Ben hala umut vadeden AAA yapımcılar görüyorum. Oyunların türleri hitap etmiyor olabilir ama hepsi çöp değil. RDR2 çöp mü şimdi? AAA mı? Evet. DLC çakallığı var mı? Yok. Eksik, gedik, hatalı mı çıktı? Hayır. Eh, daha ne olsun işte, mis gibi oyun. Şu saatten sonra EA'den falan medet ummayacağız zaten, onları saymıyorum bile, görmezden geliyorum ben.

   Fakat ben de bağımsız oyunlara daha fazla ilgi gösteriyorum son yıllarda çünkü daha kısa sürede bitiyorlar. Beni de uzun oyun süreleri çok bıktırdı. Bağıra bağıra ilan ediyorlar, "bizim oyunumuz 100 saat!" "bizimki 200 saat!" İyi de benim sana ayıracak 100-200 saatim yok ki? Hani süper meşgül biri olduğumdan da değil ha, işsiz kaldım, buna rağmen bir oyuna yönelik ilgimi 100-200 saat korumam mümkün değil. İnsanın canı başka bir şeyle ilgilenmek istiyor, 1-2 hafta ara verince de tekrar dönemiyorsun çünkü oyunlar artık içerik çöplüğü haline geldi. Oyunun kendisi, mekanikleri, hikayesi, grafikleri vs çok güzel olsa bile içerik o kadar dolu ki anlamı kalmıyor. Witcher 3'ü bile bitiremedim, yarım bıraktım. En son sonunu gördüğüm uzun AAA oyun GTA 5 idi.

   Bağımsız oyunlar ise, bütçe darlığı yüzünden, genelde 2 ila 20 saat arasında oluyor. Bir ya da iki oturuşta bitiriyorsun, mis gibi.

  • Ayhan Gazi Gulcu @agg1401

   @ermanyurdakann Sana hak veriyorum. Hatta karşılaştıralım;
   Re-Volt (300 MB) 8 saat
   Mortal Kombat 11 (Tahminim: 60 + GB) +12 saat

   Senin tercihin hangisi olur?

  • Erman @ermanyurdakann

   @agg1401 İkisini de tercih etmem, hikayeli oyun seviyorum ben 😛 Ama evet, genel olarak bu konuda aynı fikirdeyiz 🙂

  • Ayhan Gazi Gulcu @agg1401

   @ermanyurdakann Demek istediğim bana oyunun az boyutlu olarak ne sunabildiğin? Yemişim koskoca dünyanın içi fos oyunları.

 • Joe @joe

  Pasta giderek büyüdüğü için firmalar bir an önce piyasaya sürüp kimi keklersem kâr mantığında. Özen gösteren birkaç firma var zaten. Onların oyunları da dört beş senede bir geliyor.

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Her zaman online oyunlara yakın oldum ve oynadığım oyunların çoğu da online olan veya online modu bulunan oyunlardır.Bu tip şeyler neredeyse ilk online oyundan beri var,P2W oyunlar oldular iyice ve olmaya da devam ediyor.Hikayeli, single player bir oyun aldığında oynarsın oyunu biter,DLC zorunlu bir şey değil, ama online oyunlarda çok etkiliyor bu durum.Bu meslekten tabi ki para kazanmak zorundalar, ama oyun geliştirme sürecinde yer alan geliştiriciler bile prim alacakları için, DLC çıkaralım,şu modu getirelim falan gibi türlü türlü düşüncelere giriyorlar.Giderek zenginler için var olan bir sektöre dönüşüyor.Aç gözlü,tüketim toplumunun etkisini burada da görüyoruz.Değişmez, bu saatten sonra.

 • Ömer Özgür @omc43

  Beklerseniz uygun fiyata tamamlanmış oyunlar alabiliyorsunuz ama tabii ki o heyecan kalmamış oluyor.

http://www.rijitsu.com sitesini değiştirdim, önerileriniz var mı?
#webmaster

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#benimmasaüstüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TozluRaflar Re-Volt 20. yaşına girecek 31 Temmuz'da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20