bugün buna benzer konular çok geçince paylaşayım dedim. daha önceden de duymuştum ve saçma gelmişti. normalde kişinin kendisinden başkasının aboneliği iptal etmesi neredeyse imkansız, illa noterden vekaletname isterler. bu durumda elin firmasının çalışanı üzerinde bir ton taahhütten doğan ceza bulunan hattı kapattırabiliyor?

o firma çalışanına sözlü onay vermeniz, onun gidip sizin aboneliğinizi tüm cezasına rağmen cart diye sizden habersiz sonlandırılmasına nasıl yetiyor? hadi ortada bir taahhüt olmasa neyse de, böyle bir durumda eski aboneliğin olduğu şirketin arayıp, ceza miktarını bildirip teyit alması gerekemez mi?

iş vatandaşı söğüşlemeye gelince her şey ne kadar kolay, vatandaş kendi hattını bu kadar kolay kapattıramaz.

https://eksisozluk.com/07-mart-2017-taahhudunuz-bitmis-kazigi-yemem--5315800

07 mart 2017 taahhüdünüz bitmiş kazığı yemem

öncelikle başlığı bilerek açtım. ben bir kazık yedim ve ciddi anlamda içime oturdu, bu kazığı başkaları yemesin istiyorum. amacım sadece bu, yoksa burada uzun uzun yazıp birileri benim...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

şayomi dışında sağlık bandı/bilekliği/saati önerebilecek var mı? hanıma alacağım ama şayomi’nin tasarımını pek beğenmiyor, kocaman yüzü var ama minnacık ekranı var diyor. halbuki şarj konusunda açık ara önde olmasını sağlayan şey bu. neyse 200 lirayı geçmeyen hatta 100-150 lirası arası bir şey önerebilir misiniz, var mı kullanan memnun olan? şarjı bir hafta civarı olsa iyi olur, kalp atışından çok adım sayarı düzgün çalışması daha önemli.

bir de bu konudan ayrı olarak vücut sıcaklığını ölçüp takip eden grafik olarak çıkaran sağlık bandı var mı bildiğiniz? hastayken sıcaklık değişimini izlemek çok işe yarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

herkesin aklında doların yükselişi var, boşverin şimdi doları ve şu grafiklere bakın. bu grafiklerde suriye parasının ve pakistan rupisinin tl karşısında son üç ayda %20-25 değer kazanması var. bununla ilgili bir yorumda bulunmayacağım, sadece bilin istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15
 • unlucky88 @unlucky88

  goreceli olarak deger kazandi gibi gorunse de, aslinda turk lirasi deger kaybetti. gunlerce dolar karsisinda, diger para birimlerine gore, en cok negatif ayrisan turk lirasiydi. yani gun gectikce tr deger kaybetti ve kaybediyor.

 • Agah @agah_bagrik

  anlatamadım galiba, belki de grafikleri açıklamam gerekiyordu. bu grafiklerde tl kıtıpiyoz para birimleri karşısında kıtıpiyoz bir yükselme göstermiyor. tam tersi en kıtıpiyoz para birimi karşısında bile değer kaybediyor. yani dolar çok güçlü o yüzden bizim paramız onun karşısında düşüyor gibi bir durum yok. dünyadaki belki de tüm para birimleri karşısında bizim paramız değer kaybediyor.

  • Agah @agah_bagrik

   @iaiauu doların küresel olarak değer kazanması TL’nin tüm para birimleri karşısında değer kaybını açıklamaz. Dolar dünyada sabit olsaydı da tl değer kaybeder ve dolar ülkemizde yükselirdi çünkü tl değer kaybediyor. eğer böyle bir değer kaybı olmasa, durum doların küresel yükselişinin bizi biraz fazladan etkilemesi olsa bazı para birimleri karşısından paramızın güçlü durabilmesi gerekirdi.

  • turker @turker

   @iaiauu geçen hafta gelişmekte olan ülke para birimlerinin neredeyse tamamı $ karşısında değer kazandı. tek kayıp yaşan para birimi TL.

   yine geçen hafta dolar aniden zıpladığında, ter bir grubun 300M$ satış yapmasının etkili olduğu defalarca söylendi ekonomi yayını yapılan kanallarda, programlarda…

   yani bizim paramızın değeri, doğrudan yabancının gelip burada yatırım yapmasıyla bağlantılı. yatırım denince aklınıza sadece fabrika gelmesin. adam gelip 300M$ döviz(TL), tahvil, bono, senet vs. alıyor. bakıyor durum kötü, satıp gidiyor ve onun çekip gitmesi parana 3 günde neredeyse %1 değer kaybı yaşatıyor ve ne acı ki senin bunu kompanse edebilecek bir durumun yok.

   Gelelim asıl can alıcı noktaya.

   Yanlış hatırlıyor olabilirim ama TRnin bu sene ödemesi gereken borcu 200 MİLYAR $ civarında. Yine yanlış hatırlamıyorsam toplam geliri 700 MİLYAR $ civarında. Yani gelirin %30u cebimize girmeden gidecek. Üstelik biz daha cebimizden 300 MİLYON dolar gittiğinde bu duruma düşüyorsak bunun 7 katı gidince ne olacağız merak ediyorum…

 • arsenik @dgncn

  6 aylık grafiğe bakılırsa 29 eylül günü syp %70lik bir kayıp yaşadı. Aslında oran 0.013’lerde. Son 3 ay grafiği yanlış yorumlamalara sebep olur.

  http://freecurrencyrates.com/en/convert-SYP-TRY
  http://suriye-poundu.tlkur.com/turk-lirasi/1yil

  • Agah @agah_bagrik

   O eylül ayındaki kırılma Suriye’nin kendi iç meselesi, tl o dönemde öyle bir değer kazanmadı. TL’nin tüm para birimleri karşısındaki birbiriyle uyumlu değer kaybı ise bizim paramızın halini ortaya koyuyor.

  • arsenik @dgncn

   @agah_bagrik İç mesele diyorsanız çözülen iç mesele tıpkı bizdeki 3.55 lerden 3.40lara düşen zamanki iç mesele gibi düşünmek gerekir. @iaiauu ya katılıyorum. Son 6 aydı dolar ile diğer ünlü kağıtlardaki yükseliş düşüşü incelerseniz doların değer kazandığını göreceksiniz. Ama bizim siyasi yönden değer kaybetmiş olmamız da bizim iç meselelerimizden kaynaklanıyor.

  • turker @turker

   doğru bir sonuç elde etmek istiyorsanız önce gelişmekte olan ülkelerin(bizim etrafımızdan 2-3 tane, türki cumhuriyetlerden 2-3 tane, avrupadan, latin amerikadan vs. toplamda 10-15 tane yeterli) yıllık bazda $ özelinde durumlarını bir not edin. birisi 1 sene sonunda $ karşısında %1 değer kazanmış öteki %2 değer kaybetmiş vs. Sonra hepsinin ortalamasını alın. Diyelim ki ortalamayı +3 bulduk. yani gelişmekte olan ülkelerin para birimi 1 yıl sonunda %3 değer kazanmış. (10-15 ülkeden bir kaç tanesi negatifte olabilir ama ortalama bizim için önemli olan.)

   Sonra bir de TRyi ele alın.
   1) Eğer ortalama negatif, TR de negatifse tüm dünya fakirleşmiş demektir.
   2) Eğer ortlama pozitif, TR de pozitifse, tüm dünya zenginleşirken TR de zenginleşmiş demektir.
   3) Eğer ortlama negatif TR pozitif ile tüm dünya fakirleşirken TR zenginleşmiş demektir.
   4) Eğer ortalama pozitif, TR negatif ise tüm dünya zenginleşirken TR fakirleşmiş demektir.

   Tabi ki her zaman ortalamanın üzerinde kalabilmek iyidir. Yani zenginleşirken herkesten(çoğundan) daha çok zenginleşebilmek, fakirleşirken de herkesten az fakirleşebilmek. Bunu durumu ekonomi politikasıyla filan kotarabilirsiniz.

   Ama herkes zenginleşirken fakirleşiyorsanız bunu ekonomi politikasıyla filan kotaramazsınız.

#OtoSeyir
geçen hafta arabaya hırsız girdi ve dokunmatik ekranlı teybi çalmıştı, hadi navigasyon neyse de geri görüş kamerasını kullanıyordum. gerçi kamera ve sensörler duruyor, bu durumda nasıl bir çözüm önerirsiniz? şu dikiz aynası çözümleri ilgimi çekiyor, ne dersiniz? veya başka bir öneriniz var mı?
https://www.youtube.com/watch?v=xNxCB5pu-hg

FORD FOCUS 5'' DİKİZ AYNA EKRAN GERİ GÖRÜŞ KAMERA UYGULAMA...

www.unluotomotiv.com.tr Her marka araca dikiz aynasından geri kamerası park sensörü uygulaması yapmaktayız. diger ugulamalarımızı görmek için web sitemizi zi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

dolar bey ne yapıyorsunuz?
sahi bu dolar ne yapıyor? niye zıpladı bu gene? enflasyon oranları açıklandı ondan deniyor ama enflasyon oranlarının yüksek çıkacağını sokaktaki çocuk bile bilmiyor muydu zaten?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

boğaz köprülerine %48 zam gelmiş hiç söylemiyorsunuz. 30-40 yıllık köprülere %48 zam nedir arkadaş? bu köprüler o yokluk zamanında yeni yapıldığında bile bu kadar pahalı değilmiş.
http://www.hurriyet.com.tr/otoyol-yuzde-15-bogaz-kopruleri-yuzde-48-zamlandi-40323019

Otoyol yüzde 15, Boğaz köprüleri yüzde 48 zamlandı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2017’den itibaren otoyolları geçişleri yüzde 15, Boğaz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

kardeşimin dizüstü bilgisayarı (şu tabletimsi olanlardan) bozulmuş, hiç bir yaşam belirtisi göstermiyor. servise gidecek ama içini açıp harddiski sökmeden içindeki dosyaları alamayız herhalde. peki servis ücreti karşılığında da olsa dosyaları alır mı yoksa “içindeki verilerden sorumlu değiliz” deyip cart diye basar mı formatı? veriler bilgisayarın içinde kuzu kuzu yatıyor ama yetkili servislerin umursamazlığı yüzünden gidecek gibi duruyor sanki. buna benzer bir durumu yaşayıp da sonuç alan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19
 • Agah @agah_bagrik

  harddisk klonlamak konusunda zor bir şeyden bahsetmiyorum, servislerde şöyle aletlerin olduğu standlar olacak, isteyenin harddiskini takacaksın, 1-2 saat içinde kendi kendine kopyalayacak, ücretini alacaksın. hem servis para kazanacak hem vatandaşın işi görülecek. şu anda ne makineyi açmana izin veririm ne de içindeki verileri veririm diyorlar, bu çok saçma. müşteriye bir çözüm sunmak, derdini çözmek yok.

 • eaydogan @eaydogan

  Hangi marka? Servis tutumu bu konuda önemli. Ben benzer durumda Asus servisini arayıp sormuştum, alt kapağı sökebilirsiniz sıkıntı olmaz, iz falan bırakıp zarar vermediğiniz sürece dendi bana. RAM eklerken de aradım sıkıntı olmaz garanti konusunda demişlerdi. Servise kalmış bir iş yani. E tabi bilgisayarın yapısı da önemli, HDD çıksın diye tüm kasayı dağıtmak gerekiyorsa kullanıcı müdahalesi haliyle sıkıntı…

 • Recai @recai

  tabletimsi ise, sdd vardir icinde ve buyuk ihtimalle gömulu lehimlidir, ozaman sökemezsin.
  degilse normal sekilde ssd varsa icinde tekrar duzgunce kapatabilecegin surece, acarsin verileri kopyalarsin, özellikle vidalarda, tornavida izi kalmamali.
  bir diger secenek ise, servise gittigin zaman, yanina ikinci bir pc alirsin, onlar iki dakika da diski söker verirler, sende dosyalari kopyalar geri verirsin (zor ihtimal…)
  ama her servis ucreti karsligi veri kopyalar ki bu ucret biraz fazla olur.

  • Agah @agah_bagrik

   en temizi bir ay sonra memlekete gittiğimde ben bilgisayarı alıp servise götüreyim, orada direkt tamiri yapacak kişiyle konuşayım bu durumu. gerekirse harddisk terfisi yapıp içindeki harddiski alayım.

 • eaydogan @eaydogan

  Cihaz hangi marka hangi model hocam? içinde ne var yani ona bakmak lazım. Belki msata ssd vardır, belki anakarta lehimlidir…