Aramızda yazılım ve bilgisayarı iş edinmiş arkadaşlara veya bu konulara meraklı olan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum.
İşletim sistemi başlatılmadan önce donanım ve bios arasında haberleşme sağlanıyor daha sonra ilk başlatıcı bölümden işletim sistemi boot ediliyor, buralara kadar her şey tamam. Benim sorum bu işletim sistemleri assembly veya makine dili ile yazılmaktansa C C++ veya başka bir derlenmesi dil ile yazıldığında nasıl derleniyor? Elbette bir işletim sistemi altında yazılım geliştiriyor gibi derlenmiyor. Bu aşamalar hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim 🙂

#akış #işletimsistemi #Linux #Windows #MacOS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • mrx @mrx

    Tam anlamadım ne sorduğunuzu ama c veya c++ ile yazılıp derlenmiş bir yazılım zaten makine dilindedir bir daha derlenmez açılışta. Boot loader ram belleğe yükler disk üzerinden okuyarak bu önceden derlenmiş kodu ve işlemci direkt olarak çalıştırır.

Python 3.8 çıktı. 😃

https://docs.python.org/3/whatsnew/3.8.html

#YazılımGündemineMalzeme @erenhatirnaz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az önce görev yöneticisine girince böyle bir sahne ile karşılaştım. 😐 2 tane adı olmayan program başlangıçta başlatılacak olarak ayarlanmış, kendim kapattım ama bu programların ne olduğunu nasıl bulabilirim?
(Not: Programların dosya konumunu açma seçeneği etkin değil.)
#akış #TeknoYardım #güvenlik #SiberGüvenlik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Amazon.de üzerinden bazı ürünlerin Türkiye'ye geliş fiyatlarına bakıyorum. Örneğin 200 Euro fiyat etiketi olan ürünü sepete ekleyip ödeme sayfasına geldiğimde 170 Euro civarı bir fiyat oluyor. Bu 170 Euro içinde gümrük vergisi falan eklenmiş oluyor mu yoksa gelince kapıda veya internet üzerinden mi ödemem gerekiyor gümrük vergisini?
#Amazon #gümrük #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

No Man Sky Steam üzerinde indirime girmiş. Şuan 75 Türk lirasına satılıyor. Değer mi sizce, o ilk çıktığında ki sıkıntılar düzeltildi mi?
#steam #NoManSky

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Aklıma bir soru takıldı. Alternatif akımı doğru akıma çevirip kullanan bir cihazın (örneğin bilgisayarı) beslemesini doğru akım ile yaparsak (yani çevirici ye doğru akım verirsek) ne olur?
#akış #dc #ac

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

#Microsoft un yeni ürünleri ile ilgili bir bölüm gelir mi acaba 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Gündem Değerlendirmesi'ni bugün dinliyordum. Levent abi Beach Buggy Racing'ten bahsedince bir yapımcılarının sitesine gireyim dedim. Eski bir haber ama bunu buldum 😀
"BEACH BUGGY RACING 2: TESLA EDITION!"

https://www.vectorunit.com/blog-posts/2019/7/10/beach-buggy-racing-2-tesla-edition

Beach Buggy Racing 2: Tesla Edition! — Vector Unit

The launch of Beach Buggy Racing 2: Tesla Edition was a great success!
BeğenFavori PaylaşYorum yap