İhtilal Kutu Oyunu - Yakın Siyasi Tarih

 

Dün akşam bir arkadaşım bu kutu oyununu bize hediye olarak getirene kadar, bu oyun hakkında hiçbirşey bilmiyordum. Oynarken çok keyif aldığım ve belki burada da benim gibi bilmeyenler de vardır diye düşünerek paylaşayım istedim. Sonuçta bu bir kutulu masa oyunu ve legal olarak da satıldığı için siyasi içerik değildir diye umuyorum (oyunun tüm içeriği siyasi gerçi, bu da büyük ironi🤔) ama sorun teşkil ederse tabiiki kaldırılabilir.

Oyun yakın siyasi tarihimizi konu alıyor. Oyunda seçebileceğiniz iki görüş var, bunlar:

* Altı Ok (ne olduğu malum)

* Kırat (bunun da ne olduğu malum)

her görüşün kendine ait bir zarı, pulları ve zaman zaman oyuna katılan ve destek sağlayan yan kuvvetleri (ülkü ocakları, sol örgütler, sendikalar vs) var. Amaç, belli periyotlarla tekrarlanan seçimler sonucunda iktidar olabilmek ve bu yolda da gerekli siyasi adımları atabilmek ve de tabiiki örgütlenebilmek (polis, ordu, üniversite, sermaye, vs) Örgütlenmesi kuvvetli olup seçim sonucunda muhalefette kalan oyuncu bile yer yer ciddi avantajlara sahip olabiliyor.

Oyunda herşey güllük gülistanlık değil, oyunun adında da geçtiği üzere arada ihtilaller de oluyor ve bu ihtilaller pozisyonunuz yada görüşünüze göre hep negatif değil bazen pozitif bir etki de gösterebiliyor 😄

Oyunda 2 grup kart var, ilk grup kart ihtilal kartı. Oyun, bazı noktalarda bu kartı çekmenizi istiyor. Bu kart gerçekleşen ve etkileri olan bir ihtilal de olabilir, başarısız bir darbe girişimi de olabilir.

Oyunun keyifli bulduğum diğer kart grubu ise olay kartları. Olay kartları üç farklı zaman diliminde geçen olayları kapsıyor. Bulunduğunuz zaman dilimine göre bu kart grubundan bir kart seçerek kartın dediği şekilde hareket ediyorsunuz.

İlk dönemin adı Lefter:

ikinci dönem olay kartlarının grubu da Metin Oktay olarak geçiyor:

Üçüncü ve son Olay kartı grubu da Metin-Ali-Feyyaz dönemi 😊

 

Oyunu ilk başta anlamak biraz zor gibi, çok fazla kart, değişik pullar ve örgütlenme yapısı var. Ancak konu yakın tarihimiz olunca zaten otomatik olarak kolayca adapte oluyoruz. Ben kendi adıma, her ne kadar şok edici olsa da Kırat ile oynamayı çok keyifli buldum 😂 Polis’de örgütlenme, sermayeyi destekleme, siyasal islamı kullanma filan neyse çok da detaya girmeyeyim, uçurulurum belki 🤣

 

Sözün özü, bu oyunu hem keyifli hemde oldukça öğretici buldum. Youtube da detaylı şekilde nasıl oynandığı da anlatılmış. Ona da bakabilirsiniz. Ben bu oyunu, şayet bulabilirseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Teknoseyir için Gruvbox Dark teması

https://userstyles.world/style/6035/teknoseyir-gruvbox-dark

 

Kendim için bir tema yaptım, paylaşayım dedim.

Gönderilerin ve özellikle yorumların okunabilirliğini artırmak için sadece yazı boyutunu değiştirecektim ama başlamışken renkleri de değiştireyim dedim.

Özellikler

 • Yazı tipi değiştirildi (helvetica yerine open sans)
 • Daha iyi okunabilirlik için gönderilerin ve yorumların yazı boyutu artırıldı.
 • Avatarlar daire şekline getirildi.
 • "Gruvbox" renk teması uygulandı.

Yükleme

Eksikleri buldukça güncelleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android tv üzerinde hangi iptv uygulamasını kullanıyorsunuz? Bedava yayın olanları değil de kendi linkim yani çalma listem için soruyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güncel ve popüler #Linux dağıtımlarından herhangi birini kurduysanız #LibreOffice uygulamalarının ingilizce kurulduğunu göreceksiniz. Bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler var.(bazıları aşırı karmaşık ve kaynak kodundan tekrar derleyerek yüklemeyi bile öneriyor.)

Karmaşık yöntemler ile uğraşmak yerine aramalarım sonucu bulduğum uçbirimde kısa bir komut satırı çalıştırarak Türkçe #LibreOffice arayüzü ile çalışmaya başlayabilirsiniz.
Bu işleme başlamadan önce #LibreOffice nin tüm uygulamalarının kapalı olduğundan emin olun.

Şimdi yapmanız gereken kullandığınız #Linux dağıtımında adı konsol, uçbirim veya terminal olabilir uygulamayı çalıştırmak.
Açılan siyah pencerede

sudo apt install libreoffice-l10n-tr

yazıp entera basın. Sizden şifrenizi isteyecek. Şifrenizi girip tekrar entera basınca bir kaç MB lik indirme ve yükleme işleminden sonra ekrandaki kayan yazılar duracak. Bu noktada uygulamayı kapatabilirsiniz.

Şimdi istediğiniz bir #LibreOffice uygulamasını açabilirsiniz. Artık #LibreOffice Türkçe olarak kullanmaya hazır.

Tekrar İngilizce kullanmak isterseniz yapmanız gereken sadece herhangi bir #LibreOffice uygulamasında menüden Araçlar > Seçenekler > Dil ayarları > Diller seçip sağdaki alandan kullanıcı arayüz dilini değiştirmek.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Pop OS'da ben öyle bir şey fark etmedim.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Kurulum sirasinda sistem yerelini Turkce olarak secerseniz sistemle birlikte kurulan uygulamalarin TR yerellestirme paketleri de kurulu gelecektir. Bu konuda bir sorun yasiyorsaniz ilgili dagitima hata kaydi acmaniz yararli olur.

 • dolunay @dolunay

  Ben zaten İngilizce kurduğum için sorun göremedim.

 • Tegin @tegin

  İki günden sonra yukarıdaki bazı yorumlara cevap ve bilgilendirmede bulunmak istiyorum.

  Bazı PC kullanıcıları her şeye rağmen win yerine yinede Linux dağıtımlarını kullanmayı tercih ediyor.

  Linux'u kullanırken Klavye ve fare sorunları çözümünde benimde her zaman önceliğimdir. Fakat yıllarca kullanınca konsoldan bazı şeyler yapmayı öğrendim son çare olarak arada kullanıyorum.

  LibreOffice için Türkçe dil paketini benim kullandığım Kubuntu yazılım merkezinde göremedim. Aramalarım esnasında dağıtımın deposuna bakmamı söyleyen bir çözüme de rastlamadım.

  Günlük olarak kullandığım Kubuntu ve son denediğim MX Linux dağıtımlarında kurulumun her adımı Türkçe olmasına rağmen Libreoffice ingilizce kuruldu.

  Bu çözümü de benim gibi aynı sorunu yaşayanların yazdığı biri Almanca biri İtalyanca olan iki ayrı forumda gördüm. Almanca çözümde dosyanın sonunda -de ifadesi, İtalyanca olanda -it ifadesi vardı. Bende sanal makinada kurulu olan testler için kullandığım kurulumda sonuna -tr ifadesini ekleyerek denedim ve sonuç başarılı oldu.

  Maalesef win tarafında olduğu gibi Linux tarafında da beta ve RC sürümleri tam olarak test edilip sorunlar çözülemeden dağıtıma çıkıyor. Aşırı uç bir örnek olarak denemek istediğim bir Linux dağıtımında ilk açılış ve yükleme işlemlerini Türkçe olarak başlattığımda bilgisayardaki hiçbir SSD ve HDD yi görmemişti. Başka dağıtımlar denediğimde sorun yoktu. Defalarca yeni imaj indirdim, doğrulama sonuçlarında da hata yoktu. Bir denememde dil seçiminde geciktiğim için İngilizce açıldı. Devam ettiğimde diskler sorunsuz olarak görüldü. Bunun üzerine tekrar tüm aşamaları Türkçe denediğimde yine görmedi.

vps'inizde firewall üzerinden ülke bazlı yasaklama

ubuntu, debian ve türevlerinde ve hatta komutlarda bir iki değişiklik olsa da diğerlerinde de çalışacak bir firewall yapılandırmasından bahsedeyim dedim. malum çin, rusya, hindistan gibi ülkeler üzerinden sunuculara sürekli port tarama ve buna benzer ataklar yapılıyor. en azından bu üç ülkeden bu işlerin yapılmasını engellemenin yolunu anlatacağım.

VPS'iniz üzerinde firewall işlemleri yapacağımızdan herhangi bir aksiliğe karşı vps'inizin snapshot'ını önceden alın. eğer snapshot desteği yoksa en azından vps hizmeti aldığınız yerde recovery console olduğuna ve root veya sudoer bir başka kullanıcının şifresinin elinizde olduğuna ve bu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme login olabildiğinize emin olun. aksi halde bu makaleyi es geçin.

önce vps üzerine ufw açık mı ona bakıyoruz;

[email protected]:~# ufw status
Status: active

aktif değilse;

[email protected]:~# apt install ufw

ufw'yi aktif etmeden önce 22 no'lu ssh portunu iptables'a ekleyelim ki, sonradan başımız ağrımasın;

[email protected]:~# iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT

artık ufw'yi aktif edebiliriz;

[email protected]:~# ufw enabled

ufw zaten aktif ise yukarıdaki adımları tamamen atlayabiliriz.

şimdi gerekli uygulamaları kuruyoruz;

[email protected]:~# apt install curl unzip perl

[email protected]:~# apt install xtables-addons-common

[email protected]:~# apt install libtext-csv-xs-perl libmoosex-types-netaddr-ip-perl

şimdi geoip database'i için klasör oluşturalım;

[email protected]:~# mkdir /usr/share/xt_geoip

sıra geldi geoip database'ini indirip ilgili klasöre açan script'imizi oluşturmaya, bunun için nano isimli editörü kullanıyoruz;

[email protected]:~# nano /usr/local/bin/geo-update.sh

şimdi aşağıdakileri kopyalayıp sağ mouse tuşu ile paste ediyoruz;

#!/bin/bash

MON=$(date +"%m")
YR=$(date +"%Y")

wget https://download.db-ip.com/free/dbip-country-lite-${YR}-${MON}.csv.gz -O /usr/share/xt_geoip/dbip-country-lite.csv.gz

gunzip /usr/share/xt_geoip/dbip-country-lite.csv.gz

perl /usr/lib/xtables-addons/xt_geoip_build -D /usr/share/xt_geoip/ -S /usr/share/xt_geoip/

rm /usr/share/xt_geoip/dbip-country-lite.csv

ctrl + x ve y diyerek kaydedip editörden çıkalım.

geo-update.sh isimli script dosyamızın çalıştırılabilir bir dosya olduğunu sisteme belirtiyoruz;

[email protected]:~# chmod +x /usr/local/bin/geo-update.sh

[email protected]:~# chmod 755 /usr/local/bin/geo-update.sh

artık script'imiz çalıştırabiliriz;

[email protected]:~# /usr/local/bin/geo-update.sh

aşağıdaki çıktıyı almamız gerekiyor;

--2022-07-23 00:49:34-- https://download.db-ip.com/free/dbip-country-lite-2022-07.csv.gz
Resolving download.db-ip.com (download.db-ip.com)... 104.26.4.15, 172.67.75.166, 104.26.5.15
Connecting to download.db-ip.com (download.db-ip.com)|104.26.4.15|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 3966188 (3.8M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘/usr/share/xt_geoip/dbip-country-lite.csv.gz’

/usr/share/xt_geoip/dbip-country 100%[=======================================================>] 3.78M --.-KB/s in 0.06s

2022-07-23 00:49:34 (67.1 MB/s) - ‘/usr/share/xt_geoip/dbip-country-lite.csv.gz’ saved [3966188/3966188]

641333 entries total

ve bu mesajın altında tüm ülkelere ait ip bloklarının olduğu liste uzanıp gidecektir.

herşey yolunda mı bir kontrol edelim;

[email protected]:~# modprobe xt_geoip

[email protected]:~# lsmod | grep ^xt_geoip

çıktısı şuna benzer olmalı, 3 yerine 0 yazabilir sıkıntı yok.

xt_geoip 16384 3

artık ülke bazında yasaklama işine girebiliriz, bunun için aşağıdaki dosyayı ediplememiz lazım;

[email protected]:~# nano /etc/ufw/before.rules

page down tuşu vasıtası ile dosyanın en altına inip COMMIT satırından önce şunları ekleyelim;

# GeoIP Rules
-A ufw-before-input -m geoip -p tcp --src-cc CN,RU,IN -j DROP
-A ufw-before-input -m geoip -p udp --src-cc CN,RU,IN -j DROP

ctrl + x ve y ile kaydedip çıkalım.

böylece çin, rusya ve hindistan'a ait ip'lerin tamamını tcp ve udp tüm portlar için yasaklamış olduk.

isterseniz belirli portları sadece tükiye için açabilirsiniz. mesela ben ssh portunu sadece türkiye'ye açtım, geri kalan tüm ülkeler için kapalı. onu da yine before.rules dosyasının sonuna ekliyoruz;

[email protected]:~# nano /etc/ufw/before.rules

dosyanın altına yeni satırı ekleyelim;

# GeoIP Rules
-A ufw-before-input -m geoip -p tcp --src-cc CN,RU,IN -j DROP
-A ufw-before-input -m geoip -p udp --src-cc CN,RU,IN -j DROP
-A ufw-before-input -m geoip -p tcp --dport 22 --src-cc TR -j ACCEPT

ctrl + x ve y diyerek kaydedelim.

şimdi yaptığımız değişikliklerin hayata geçmesi için;

[email protected]:~# ufw reload

hayırlı olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Togg 190 ile giden jaguar i pace'i sollamış. Aracın sürücüsü jaguarı satıp kendime togg alacağım öyle bir geldi ki fark edemedim demiş. 😊😊 Tabe efendim demek istiyorum 😂

Söz konusu video bu: https://youtu.be/bT3For7o9qw
Bana hiç ama hiç 180 ile gidiyor gibi gelmedi. Yani tır 150yle gidiyorsa şeritleri de uzun uzun çektilerse bilemem tabi 🙂

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/toggun-solladigi-elektrikli-aracin-surucusu-aracimi-satip-siraya-yazilirim-42095794

TOGG’un solladığı elektrikli aracın sürücüsü: Aracımı satıp sıraya yazılırım

Türkiye’nin otomobili TOGG’un satışa çıkacak ilk versiyonu olan C-SUV yol testinde görüntülendi. Başka bir elektrikli araç kullanıcısı tarafından çekilen...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 40

Firefox Verileri Başka Bilgisayara Taşıma

Bugün bir bilgisayardan başka bir bilgisayara firefox verilerini taşımam gerekti. Daha önce yapmadığım için biraz bocaladım ama çözümü buldum. Yedekleme ve geri yükleme amacı ile kullanılabilir.

 

Eski profil klasörümüzü about:support adresinde yer alan Profil klasörünü açıp olduğu gibi uygun bir yere kopyalıyoruz.

Win+R ile Çalıştır açıp firefox -p yazarak Firefox Profil Oluşturucuyu açıyoruz

2 Varsayılan profilleri silip yeni profil oluşturuyoruz.

3- Klasör seç diyerek daha önce kopyaladığımız profil klasörünü açıyoruz.

4- Tamam deyip Firefox tarayıcısını başlat diyoruz.

 

Böylece yeni kurduğumuz tarayıcıya eski verilerimiz(yerimleri, geçmiş, parolalar, eklentiler) gelmiş oluyor.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pi Hole Kullananların Dikkatine :

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi - USOM ülkemizin yerel olarak raporlanmış ağırlıklı bize yönelik riskli sitelerin içerdiği linki Local DNS Serverınıza ve firewallarınıza eklemenizi öneririm.
Pi Hole için nasıl yapılacağını ekran görüntüsü ve aşşağıda yazan adres çubuğundan ayar sayfasına girerek kolayca yapabilirsiniz.

http://0.0.0.0/admin/groups-adlists.php
0.0.0.0 yazan yere pihole ip nizi yazarak ad liste

https://www.usom.gov.tr/url-list.txt

BeğenFavori PaylaşYorum yap