Batuhan paylaştı.

Selamlar, başımda bir icra davası olayı var, eski ev sahibim beni icraya vermiş sebep ise;
1 yıllık kira kontratımız vardı, toplamda 20 ay bu kontrat üzerinden evinde kiracı oldum, pandemiden dolayı oturmadığım eve 7-8 ay kira verdim, ve evden çıkacağımı 1 ay öncesinden bildirdim, kendisi o zaman için hiçbir sorun etmedi, gittik evi topladık arkadaşlarla döndük memleketlere, bu kansız ev sahibim ortada yazılı belge yok diyerek galiba 🙂 beni icraya vermiş(hemde biz evi kapatalı 6 ay geçmişken) kontrattan geriye kalan 4 ayın kirasını istemiş, bu güne kadar tek bir kirasını bile geciktirmemiştik 🙂 bu gün icraya gidip borca itiraz ve yetki itirazı için dilekçe verdim(başka şehirde açılmıştı dava) sizce olay mahkemeye kadar giderse, bende bu durumu 1 ay öncesinden bildirdiğimi sözlü bir şekilde fes ettiğimizi, ortada mücbir bir sebep olduğunu sunsam elimde patlama olasılığı yine de var mıdır?

#Teknoseyir #Adalet #İcra #TeknoAdalet 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
 • Alim Bozkayalar @sqn

  kira kontratları aksi belirtilmediği sürece birer yıllık olmak üzere yeniden akit yapılmış gibi devam eder. ikinci seneye başladığınızda 1 yıllık daha devam edeceğinizi yazılı olmasına gerek olmadan karşılıklı kabul etmişsiniz demektir. 7-8 ay oturmadığınız eve kira ödemeniz ev sahibini bağlayan bir mevzu değil. kalan 4 ay için karşılıklı yazılı mutabakat yapmadığınız için anlattıklarınız çerçevesinde ev sahibi o kiraları alır, dava ücreti de size kalır gibi gözüküyor. ev sahibi değil, ev sahipleriyle defalarca takışan müzmin bir kiracıyım.

  • CanSimit @cansimit

   Kalan tüm aylar değil de (sözleşmede o şekilde yazsa bile) evsahibinin tekrar evi kiraya verebilmesi için gereken makul sürenin kiralarını vermek karara bağlanmış diye biliyorum. Tabi ev sahibi başka kiracı hemen bulduysa ona bile gerek olmuyor.

  • Emre @emrenqw

   diğer arkadaşlara da cevap olması açısından burdan belirteyim aboneliklerin hepsi ev sahibi üzerineydi @ozcanm @cansimit kira olayına gelecek olursak, kirayı alabileceğini normal şartlarda biliyorum, biz çıkarken mallık ettik ve herhangi yazılı bir şey almadık, ama pandemiden dolayı okulların kapatılması, bizim oturmadığımız eve 7-8 ay kira vermemiz(belki açılır okullar diyerek) sonrasından açılmayacağını anlayıp evi boşaltmamız mücbir sebep olarak geçer mi onu merak ettim, bir kaç yerde bu durumun mücbir sebep olduğunu ve sözleşmenin yazılı bir belgeye dayanmadan fesih edilebileceğini okudum

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @cansimit her iki cümlen de doğru üstad. yeni kiracı bulunduysa ve ispatlanırsa ödemeyecektir. makul süre için de 4 ay makul gözüküyor buradan.

 • Mehmet Özcan @ozcanm

  Bende taşınırken sıkıntı olmaması açısından evden çıkacağımı 1 ay önceden whatsapp'tan bildirdim elimde yazılı bir şey olsun diye. Şükür ki ev sahibi sorun çıkarmadı niye çıkıyosun falan da demedi daha 5-6 ay vardı sözleşmenin bitmesine. birkaç gün sonra da depozitoyu iade etti. Ama @cansimit in de dediği gibi elektrik su aboneliklerini kapattırdığınız için bu delil sayılabilir gibi geliyor bana. Tabi hukukcu arkadaşlar daha net cevap verebilir ben kesin konuşmuyorum.

 • eskod @eskodd

  Hakim kanıt ister, karşılıklı anlaşarak evi bosalttiginiza dair telefon yazismasi felan yok mu ?

 • Emre Yüce @emreyuce

  Covid'ten dolayı mahkemeler esneklik yapıyor. Ben bu işleri hep yazılı olarak yapıyorum ya başım ağrımasın diye 🙂 Mahkemeden bir şey çıkmaz merak etmeyin.

Rainmeter otomatik kapatma scripti

#rainmeter ve #Nvidia kullanıcıları için otomatik oyuna girdiğinizde rainmeteri kapatacak script. bir ps1 dosyasına kaydedip başlangıçta çalışacak şekilde ayarlamanız yeterli.

<Kullanıcı> yı değiştirmeyi unutmayın.

DO {
timeout 10
$l = Get-Content "C:\Users\<Kullanıcı>\AppData\Local\NVIDIA Corporation\NVIDIA Share\console.log" | select -Last 50
IF (($l | Select-String -Pattern 'onGameAppStarted') -like "*onGameAppStarted*") {
$l | Select-String -Pattern '"startedAppPID":\s([0-9]*)' | ForEach-Object{$d=$_.Matches.Groups[1].Value}
$p = $d -replace ".*: "
$gn = (Get-Process -Id $p).ProcessName
echo $gn
IF ($gn -ne "TextInputHost" -And $gn -ne "EpicWebHelper" -And $gn -ne "powershell_ise" -And $gn -ne "" -And $p -ne $op) {
##########################################################
$op = $p
taskkill /IM "Rainmeter.exe" /F
echo "Found Game $p $gn"
####################
Wait-Process -Id $p
####################
echo "Game Closed"
Start-Process "C:\Program Files\Rainmeter\Rainmeter.exe"
##########################################################
} ELSE {
echo "Ignoring $p $gn"
}
} ELSE {
echo "Waiting for Game Start"
}
} While (1)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  @z4732 açma sikribide var mı, Performans sağlıyor mu? Ben oyuna girerken akıllı eve turn on overclock diyorum. Güç secenekleri yüksek performansa geçiyor gereksiz ramleri boşaltıyor. Ekran kartı ve işlemciye overclcok yapıyor. Performans sağlıyorsa bu scriptide eklemek isterim. Ama deafult mode diyincede herşeyi eskisine alıyor. Tekrar rainmater çalışmasını isterim.

Güneş Enerjisi Sistemi Projem, Baştan sona tecrübelerim.

Merhabalar. 2 aylık projemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Bu bağlamda uzun bir yazı olacağını zaten belirtmeme gerek kalmayacak görüldüğü üzere.

 

KAFAMDAKİ PROJE NASIL BAŞLADI?

Aslında bu işe başlama sebebim elektirik faturaları değil tamamiyle çocukluğumdan beri var olan elektronik ilgim diyebilirim. güneş panelleri de ayrıca ilgimi çekiyordu. bir kaç kez bu projeye girmeye yeltendim ama hiç bir yardım almadan sadece internet kaynağından bu işe başlamak dipsiz kuyu gibi geldi ve vazgeçtim. Yine bir gün bir cesaretle 200w lık hiç aklımda olmayan büyük bir panelle siparişimi vermiş bulundum. 50w bir panelle sadece telefon şarjları için kullanmayı düşündüğüm bu projenin ilk ayağı neden 200w oldu derseniz watt/tl dengesi içerisinde 200w ı daha mantıklı buldum.

İkinci ayağı olan usb şarj devrelerini de satın aldım. ancak attığım ilk adıma göre küçük kalan bu ikinci ayağı inverter ile güçlendirmek istedim. 150wlık modifiye sinüs inverter aldım. fiyatı da uygundu tabi.

bu proje ile bilgi dağarcığımı genişletirken 3. ayağı olan bataryaları da ister istemez öğrenmiş oldum. lifepo4 bataryalardan haberim olmuş oldu. tabi beni ikna eden güneş panellerinin ışık şiddetine göre bariz performans dalgalanmaları yaşadığı gerçeğini öğrenmem oldu diyebilirim. Ayrıca ışık olmadığında bile güneş enerjisinden faydalanma fikri de mantıklı geldi. Dolayısı ile bir adet lifepo4 20amperlik bir akü sipariş geçtim...

bu zincirleme reaksiyonun kaçınılmaz ürünü olan solar şarj kontrol cihazını da es geçemezdim tabi. kafamdaki ilk projeme yani düşük maliyetle deneysel başladığım projeme sadık kalmak amaçlı pwm  solar şarj kontrol cihazı aldım.

 

Sonuç olarak ürünler elime geçince ilk deneyimleri elde etmiş oldum. Bu deneyimlere geçmeden bazı kavramları üstün körü bilgileri açıklamak isterim.

şarj kontrol cihazları genel olarak ikiye ayrılır. pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı

PWM şarj kontrol cihazları panelden gelen amper değerini aküye doğrudan iletirken voltajı aküye uygun şarj voltajına düşürür. paneliniz örneğin 20v 10amper ise  yani Watt =Volt x Amper den 200w lık bir paneliniz vardır. pwm şarj kontrol cihazı tam güneşte aküye 10 amper verir şarj voltajı da 14v ise 14V x 10A = 140Watt enerji almış olursunuz panelden. burada 60wattlık bir enerji buharlaşmış olur.

MPPT Şarj kontrol cihazları ise panelden gelen  voltajı akünün şarj voltajına düşürken amper değerini panelin toplam gücüne eşitleyecek şekilde yükseltir. yani panelden gelen voltaj 20v ise bunu 14v a düşürür. 14Voltu panelin toplam gücü olan 200watta eşitlemek için yaklaşık 14amper aküye güç verir. böylece voltaj düşümü sebebiyle meydana gelen güç kaybı telafi edilmiş olur.

Tabi ki bunu sadece panelden tam verim alabilmek için değil de özellikle kapalı havalarda zaten meydana gelen kayıpları da telafi ettiğini unutmamak gerekir. kapalı hava güneş enerjisinin bir numaralı sıkıntısıdır. öyle ki güneşin önüne gelen bir parça bulut bile bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde düşürüyor.Yine panelin herhangi bir hücresinin ışık alamaması da panelin performansını önemli ölçüde etkiliyor. hazır bu noktaya değinmişken bu sistemi balkona kurmak gibi fantazilere de girmeyin. güneşin önüne gelen bir parça buluttan bahsetmişken balkon gibi güneşi sadece belli açılardan alan bir ortamda güneş panelinden verim almak çok olası değil. üstüne balkonu kaplayan koca panel ve kabloların size yaratacağı sıkıntıları saymıyorum bile.

 

İkinci olarak değinmek istediğim konu ise inverterler üzerine.Pek çok çeşiti olmakla beraber genel olarak iki çeşittir.

Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter

Modifiye sinüs inverterleri kısaca açıklamak gerekirse alternatif akımın yapacağı dalganın kare dalga olmasına modifiye sinüs yani modifiye dalga diyoruz.Normalde evlerde kullandığımız şebeke elektiriğinden farklı bir dalga olmasına rağmen üretilme sebebi bu tür cihazların çok daha ucuz olması denilebilir. ancak yukarıda bahsettiğim 150wattlık inverter ile edindiğim tecrübelerime göre hassas cihazlarda içinde elektronik kart bulunan cihazlarda cihazınıza zarar verme ihtimali olan inverterler. yani bir taraftan ucuza alırsınız ama bir taraftan daha pahalıya maal olabilir. bu tür cihazları ampül gibi belli işlerde kullanacaksanız olabilir. onun dışında şahsen modifiye sinüs inverteri evinize bile sokmayın derim. benim başıma gelen mesela watt ölçerimin içindeki bir drenci yaktı. zamanında çıkarmasaydım bozulabilirdi de... aynı şekilde televizyon bağlasam her türlü arıza çıkarma potansiyeline sahip inverterler. ayrıca motorlu cihazlarda motorun daha fazla ısınmasına yol açtığını okudum bazı kaynaklarda. o yüzden modifiye sinüs inverterleri asla önermiyorum.

 

Tam sinüs inverterler ise bizim halihazırda evde kullandığımız şebeke elektiriği dalgasında elektirik dönüştüren aygıtlar diye tanımlayabiliriz. evinizde kullandığınız her türlü cihazı bağlayabilirsiniz. burada sizi sınırlandıracak olan şey akünüzün verebileceği amper değeri inverterinizin gücüdür.tam sinür inverterler daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle tam sinüs inverter almasınızı öneririm.

 

hazır inverter konusuna değinmişken tam sinüs inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeyim. öncelikle güvenilir yorumları güzel mağazalardan alışveriş yapınız. çünkü başıma gelenlerden yola çıkarak size tam sinüs diye daha ucuz olan modifiye sinüs aynı marka benzer bir model gönderebiliyorlar. eğer bu konuda acemiyseniz bunu anlamayabilirsiniz. bir de çinden tam sinüs inverter alacaksanız yine yorumları bol olan güvenilir mağazaları tercih edin. çünkü çinliler tarafında da gerek pwm mppt şarj kontrol cihazları gerekse tam- modifiye sinüs inverterler konusunda sizi kandırmaya çalışabiliyorlar. tabi ki bir diğer önemli nokta ise evde kullanacağınız için fanı sadece ısındığında aktif olan mümkünse sessiz olduğunu beyan eden inverterler tercih ediniz. çünkü inverter fanları ile saç kurutma makinasının fanı arasında çok az desibel fark var. böylesine cihazları aynı ortamda kullanmanız pek olası değil.

bir diğer konu olan inverter konusunda birşeyler söylemek gerekirse;  bunların hem inverter hem de şarj kontrol cihazı olan akıllı olanları var. bu tür cihazlar extreme olduğu için üzerinde durmayacağım zaten bildiğim bir alan değil. genelde evin tamamına yakın elektiriğini yüklenecek projelerde kullanılıyor. Bunun haricinde aküsüz sistemler denilen gündüz üretilen elektiriğin sisteme verilip gece şebekeden kullanılarak bi anlamda gündüz ürettiğin elektiriği devlete satarak dönüşümlü sistemlerde de kullanılıyor. tabi birebir araştırmadım ama son 2 yıldır bunun da bir anlamı kalmadığını öğrendiğim bir kaç kaynak gördüm. brokrasisi dağıtım bedeli vs...

 

Kavramsal olarak son olarak panel çeşitlerine değinelim. Genel olarak Monokristal ve polikristal diye ikiye ayrılan paneller satılmakta ve bunlarında kendi içinde çeşitli varvasyonları bulunmakta. monokristallerin düşük ışıkta daha verimli olduğu söylense de izlediğim videolardan anladığım kadarıyla çok az bir fark olduğunu gördüm. bu bağlamda fiyat farkı uçuk olmadığı sürece monokristal alınabilir ancak şarttır diyemem. bir nokta daha var ki bunu şahsi olarak algılamayın. sadece bu sistemlerle kurmuş kişilerin yazdıklarından yola çıkarak genelde yabancı üretim panelleri öneren yazılar okudum. tercih sizin tabi ki...

 

Gelelim incelemenin Özüne: bu kadar bilgi dağarcığından sonra kişisel olarak subjektif verilerle birazcık objektif verilerle yoğurarak aktaracağım.

 

3 tane 20amper/saat akümü paralel bağladığım bir sistem kurmaya karar verdim. ancak tek aküyle bu işi yapmak daha mantıklı olabilirdi. çok planlı bir şey olmadığı için sonucunda illaki şöyle olsaydı dediğim çok şey oldu.

 

bu paralel bağlı akülere mppt den gelen elektiriği görmek amaçlı bir ampermetre ekledim. resimde görüldüğü üzere mavi ekranlı olan ampermetre. tabi bir çok şeyi daha gösterebiliyor.

bu aküleri sadece elektirikle şarj edebilmek amaçlı lityum destekli pwm solar cihazımı değerlendirmeye karar verdim. sisteme eklemiş olsam da henüz verimli kullanamadım çünkü uygun bir adaptör bulamadım. şöyle en azından 20v ve yukarısı bir adaptör ve güçlü bir amper değeri olması lazım diye düşünüyorum. tabi bu solar şarj kontrol cihazını bir anahtarla aküden bağlantısını kesip açabiliyorum. çok elzem bişey değil ama solar cihazı kapatmam gerekirse diye ekledim. yanına da solar cihazın aydınlatma çıkışlarını  bir nevi aküden doğrudan enerji almak maksatlı iki kutup soket ekledim.

 

En üstte görülen şey ise çinden aldığım boost ve buck voltaj regülatörü. yanlış hatırlamıyorsam 0-35v ve 0-5amper e kadar destekliyor. kumandalı ve uygulamalı bir şey ama uygulama kısmını yapamadım. kumandası işlevsel olduğu için de çok üzerinde durmadım. bir gün bunu da hallederim diye düşünüyorum.

 

tabi bir de 2 adet usb çıkışı da ekledim. çıkışlardan biri hızlı şarj destekli diğeri 3 ampere kadar destek sunuyor. bunun da kapatıp açılabilir olması açısından bir anahtar ekledim.

 

 

 

tabi bir de çatıya paneli nasıl koyduğum ile ilgili görseller ekleyecek olursak kabloları bacadan almak üzere :

paneli kremitlere karbonat ve japon yapıştırıcısı ile tuttturdum. ben herşeyde olduğu gibi buna da deneysel yaklaştım. yani tavsiye edebileceğim bir yöntem olarak bakmayın. mazallah uçar muçar rüzgarda bizim evin etrafı müsait olduğu için sıkıntı olarak görmedim.

 

 

 

SONUÇ:

 

Aylık 10kw civarında ortalama bir kullanım ettim üçbuçuk ayda. şimdiye kadar 32kw civarında bir kullanımım oldu. bu da kw başına zamlı tarifeyle kw  0.90 ise 28-29 lira ediyor. kısaca külli zarar bir proje oldu ki zaten kar amaçlı girişilecek bir şey olmadığını ufak bir araştırmayla anlıyorsunuz.

incelemenin sonları biraz üstün körü oldu. sizin sorularınızla bu incelemeyi biraz daha iyileştirebilirim.

 

#güneşpaneli

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • eskod @eskodd

  Karavan için ideal olabilirmiş

  • Höşelek @benvaryaben

   zaten gerçekten elektiriğin olmadığı yerde değeri olabilecek bir sistem. elektirik varken mantıklı değil. ben 600wlık inverterin fanını iptal ettim fazla yüklenmediğim için bir sorun olmadı. ama fan sesi çekilecek gibi değil. ev tipi akıllı inverterleri de bir dolabın içinde ve mümkünse evin dışında montajlamak lazım.

 • Noisecash @noisecash

  İnverterde en önemli.konu olan on grid ve off grid özellikleri var burası hayati bir konu ,şebeke ceyrani olmadan.bir çok inverter çalışmıyor ,on yada off grid inverterler seçim yapılırken önemli misal dağ veya bağ evinde yanlış inverter alırsanız sistem çalışmaz..
  Birde çift taraflı paneller var bunların altında kasa yok panelin hem üstü hem altı yansıtıcı levha ile güneşten enerji sağlıyor yansıma ile..

 • ofis @ofis

  Çift taraflı saat olsa kaç paralık elekttik satardınız acaba, hem kullanım hem satış yapınca biraz toparlayabilir ama çift taraflı saatte ucuz değil. Apartman ortak kullanımı için düşünülebilir masraf bölüşülür.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  güneş panellerin altından rüzgar geçmeli aşırı ısındığı için performans kaybı olur diyorlar. bir de ben olsam kiremitlere değilde bacaya monte ederdim daha güvenli olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   Bacaya bağlama işi için panelin çıtasına bir kaç delik açmak icap ediyordu. Bunu yaparken paneli kırma riski var sonuçta tamperli cam. Deneyimim olsa neyse. Bu şekilde de bir sorun yaşamadım şimdilik. Rüzgarlı havalarda bişey olmadı şimdilik. Sıcaklık konusunda performans illaki düşer.ancak benim senaryomda bu şekilde daha pratik olduğu için bu uyduruk yöntemi seçtim.

Bu monitör standını kullanan var mı? Memnun musunuz? Bu fiyata alınır mı? Benim için önemli olan özelliği basitçe, vida gevşetmeden aşağı/yukarı hareket imkanı.(Kişisel, günlük kullanım için)

Nb F80 Amortisörlü Vesa Monitör Standı

390'a Amazon'da bulunuyor.

https://www.hepsiburada.com/north-bayou-nb-f80-17-30-lcd-led-monitor-tutucu-kol-amortisorlu-vesa-monitor-standi-pm-HB00000GJJLB

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mirror repo olarak çalışmak için Github repo'sunda yaptığınız pushları Gitlab reposuna otomatik pull etmek için bir rehber:

https://jsramblings.com/automatically-sync-gitlab-mirrored-repository-on-every-push-to-github/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dosyaların SHA1 ve MD5 değerlerini öğrenmek ve karşılaştırmak için bir araç. İndirdiğiniz işletim sistemlerinin orijinalliğini kontrol etmek için ya da benim gibi bir yerden bir yere kopyalanan dosyanın doğru şekilde kopyalandığından emin olmak için kullanabilirsiniz.

http://implbits.com/products/hashtab/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kot pantolonun anavatanı İzmir'miş. 🤔 Kaynak: Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar-I Sayfa 307 Halil İnancık İş Bankası Yayınları #BunlarıBiliyorMusunuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windowsda ekran görüntüsünü kaydetmek için Win tuşu ve prt screen e basmak yetiyormuş. Resimlere otomatik kaydoluyormuş. Yıllardır ss alıp painte atıp kaydediyordum, bu cok iyi oldu 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Neredeyse her kategoride Adobe ürünlerine alternatif olabilecek programların listesi,Reddit'te gördüm hoşuma gitti.Aralarında bedava ve açık kaynaklı programlarda mevcut.

#adobe #alternatif #OpenSource

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15