Mi Box S'e Google TV Launcher Yükleme Rehberi

Google yeni Android 11 temelli lisanslı TV Box cihazları artık Google TV arayüzü ile getiriyor. Yeni cihazlar ile eskileri arasında çok az donanım farklı bulunmasına rağmen, Android 11 ile gelen yeni tasarım Mi Box S gibi çok güçlü bir cihaza gelmiyor. Bu yüzden kendi çabalarımla Android 11 yükleyemesem de arayüzü deneyimlemek istedim.

Rehbere geçelim. Geçmeden önce yapacağınız işlemlerin kendi sorumluluğunuz altında olduğunu unutmayın. Bu deneysel bir yöntemdir. Cihazınız bozulup çalışmaz hâle gelebilir.

Rehber

İlk önce Android TV'deki uygulama mağazasından X-plore ya da FX file explorer adlı dosya yöneticilerinden birini kurup uygulamanın içinden bulut depolamanızı aktif edin. Ben X-plore ve Google Drive'ı kullandım. Cihazda zaten Google hesabım açık olduğu için kullanıcı adı ve parola girmeme gerek kalmadı.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lonelycatgames.Xplore

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.fx

Aşağıdaki uygulamaları indirip Android TV'de açtığınız Google Drive hesabınıza atın. Sonra bu uygulamaları Android TV içinden yükleyeceksiniz. Uygulamaları buluttan yüklememizin sebebi hata ayıklamayı devreye aldığımızda USB portundaki cihazlar gözükmeyecektir. Dolayısıyla usb-ethernet dönüştürünüz, usb belleğiniz vb. çalışmayacaktır. Wifi ile internete bağlanmanız gerekiyor.

Google TV Launcher: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-tv-home-android-tv/google-tv-home-android-tv-1-0-436578635-release/google-tv-home-android-tv-1-0-436578635-android-apk-download/

Google app for Android TV: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-app-for-android-tv-android-tv/google-app-for-android-tv-android-tv-7-5-20230713-3-release/google-app-for-android-tv-7-5-20230713-3-2-android-apk-download/

Android telefonunuza Remote ADB Debugger uygulamasını kurun.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgutman.androidremotedebugger

Android TV'de Ayarlar>Hakkında>Yapı sekmesine 5-10 kere basıp geliştirici ayarlarını aktif edin. Bir önceki menüye dönüp geliştirici ayarlarını açıp hata ayıklamayı aktif edin.

Andorid telefonunuza kurduğunuz Remote ADB debugger uygulamasını açıp mi box cihazınızın ip adresini girin. O sırada tv box cihazında çıkan haya ayıklama onayını kabul edin. Mi Box'ın ip adresini bilmiyorsanız ayarlar>internet sekmesinden ya da ayarlar>hakkında>durum sekmesi altında görebilirsiniz.

Telefonunuz tv box'ın hata ayıklama arayüzüne bağlandığında

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.tvlauncher

komutunu girip eski Android TV arayüzünü silin. Artık Mi Box'ın kumandasından ana sayfa tuşuna basınca yeni arayüzün açılması gerekiyor. Eski arayüzü silmeden aralarında değişiklik yapmaya olanak sağlayan Launcher Manager tarzı uygulamalar da var. Ancak bu sefer de button mapper uygulamasıyla tuşları ayarlamak gerekiyor. İnternette gördüğüm çoğu rehber launcher manager ile yapılan şeylerdi.

Arayüzün açılması biraz uzun sürebilir çünkü bu metodun en büyük eksisi olan vpn ile çalışma zorunluluğu geliyor. Yani yeni arayüz açılıyor. Ancak VPN olmadan ana sayfada uygulama içerikleri görüntüleyemiyorsunuz. Yüklü olan uygulamalar ise ana sayfadan açılıp içeriklerine ulaşılabilir.

Ayrıca bu metodun dezavantajlarından biri de Android 11 ile gelen tv box cihazlarda yeni arayüzü özelleştirme imkanı varken Android 9 kurulu Mi Box S cihazımızda böyle bir imkan yok. VPN ile yeni arayüzü kullansanız da üzerinde çok fazla değişiklik yapamayacaksınız.

Eski arayüzü geri yükleme metodları internette var ancak henüz denemedim. Biraz yeni arayüzü deneyimlemek istiyorum. Yine de büyük olasılıkla eski arayüze dönmek zorunda kalacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deprem Sonrası Çantası

Mutlaka olması gerekenler:

 • Su
 • İlaçlarınız(kullanıyorsanız)
 • Tuvalet kağıdı ve mendil
 • Sabun
 • Kimlik, pasaport vb. önemli belgeler
 • Yüksek protein ve karbonhidrat içeren besleyici konserve ve paketli hazır yemekler(protein barları, kurutulmuş meyveler, fındık-badem-ceviz, konserve gıdalar)
 • AA veya AAA pilli Fener
 • Yedek AA veya AAA pil
 • Mevsime uygun bir takım kıyafet
 • Çöp torbası
 • Her bir kişi için birer acil durum battaniyesi
 • Çok amaçlı çakı ve bir bıçak
 • Tabi ki akıllı telefonunuz

 

Opsiyon olarak:

 • Powerbank
 • Şarj aleti ve kabloları
 • AA veya AAA pilli radyo
 • En az ffp2 standardına uygun ventilli maske
 • Koli bandı
 • Çakmak ya da kibrit, ekstra olarak ferrit çubuğu
 • Kalem
 • Sim adaptörü
 • Vücuda sürülen sinek ilacı
 • Dezenfektan
 • Diş fırçası ve diş macunu
 • En ucuz Arko tıraş sabunu ve bir tıraş bıçağı

 

Listemin diğer deprem çantası listelerine göre garip göründüğünün farkındayım. Bu çantayı olduğu zaman büyük bir kaosun ortasında kalacağımız beklenen İstanbul depremi için hazırladım. 99 depremi için de hazırlıklıydık. O yüzden bazılarının gerekli gördüğü şeyleri ben opsiyon olarak görüyorum. Powerbank ve şarj aleti o yüzden opsiyon. Beklenen depremde haftalar boyunca şehirde zaten elektrik olmayacağı için ne kadar büyük powerbank alsanız da yetmeyecektir. Telefonunuzu şarj edecek yer de bulamayacaksınız. Güneş enerjisi ile şarj edebilen bir cihazınız varsa işe yarayacaktır. Ancak çantaya sığacağını pek tahmin etmiyorum.

 

Akıllı telefonlar ve sosyal medya günümüzde radyodan çok daha gerekli ve önemli cihazlar. Lakin telefon şebekeleri çekmeyecek. Peki radyoları kullanabilecek miyiz? 99 depreminde kullanmıştık. Ancak mahallemizde yüzlerce binanın yıkılacağı bir depremde şahsen benim radyoyla işim olmayacak. Akrabalarımı, arkadaşlarımı ve onların ailelerini enkazdan kurtarmakla meşgul olacağım muhtemelen. Radyo, depreme hazırlıklı olan medeni toplumların iletişim cihazıdır. Bize yaramaz.

 

Maske eğer bölgenizde yıkılmış bina varsa evden çıktıktan sonra hemen takmanız gereken şeylerden biri. Yıkılan binaların çoğu asbest kullanılan eski binalar olduğu için etrafa aşırı kanserojen asbest içeren tozlar saçılmış olacak. Ventilli tercih etmemin sebebi maskeyi salgın hastalık tehlikesi için değil kanserojen tozdan korunmak için kullanacağımızdan ve mobil halde olacağımızdan nefes alış verişini kolaylaştırmasındandır. Marangoz maskesi gibi yani. Amaç tozu solumamak.

 

Koli bandının ne işe yarayacağını çözemedim ama baktığım her çantada gördüğüm için ben de opsiyonlara ekledim.

 

Listede pek önemli gibi gözükmeyen ama çok önemli olan şeyler tuvalet kağıdı, sabun ve çöp poşeti gibi temizlik elemanları. Depremden kurtulduktan 2-3 gün sonra hijyen sıkıntısı baş gösterecek. Çöp poşeti hem mikropların oluşabileceği ortamı def edecek hem de eşyalarınızı, yemeklerinizi depolamanızda yardımcı olacak. Gerektiğinde yağmurluk, gerektiğinde çadırınız olacak. Evet, günlerce çadır gelmeyeceği için acil durum battaniyesi ve çöp poşediniz çadırınız olacak. O yüzden tek kullanımlık acil durum battaniyelerini pek tavsiye etmiyorum. Bende de bivak tipi genellikle dağcıların kullandığı tekrar kullanılabilen acil durum battaniyesi var.

 

Depremden kurtulduktan sonra kaçıp güvenli bir yere mi gideceğiniz yoksa yakınlarınızı mı kurtaracağınız gibi önemli kararlar vermeniz gerekecek. Şiddet ile karşılaşacaksınız. O yüzden bıçak ve fener gibi malzemeler mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken şeyler.

 

Çantayı sırtınızda gezdirmek yerine arabanızda bulunduracaksanız içeriğini daha bol tutabilirsiniz. Opsiyon olarak yazılan her şeyi koymak lazım. Yalnız bu sefer de aracınızın yıkılan bir binanın altında kalmadığını garantiye almış olmanız gerekecek.

 

Her deprem çantası kişiye özeldir. Bana opsiyon gözüken sizin için elzem olabilir. Durumunuzu gözden geçirip çantanızı ona göre hazırlayın. Ailededeki her birey için bir çanta daha uygundur. 6 ayda bir çantadaki yemeklerin ve suyun değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca kıyafetleri de mevsime göre değiştirmelisiniz.

 

Depremden kurtulan kimse(istisnalar kaideyi bozmaz) daha önceden defalarca söylense de deprem çantalarını hazırlamadıkları için göze batacaksınız. Sizden eşyalarınızı isteyecekler, verdiklerinizin birçoğu bir daha geri gelmeyecek. Vermek istemezseniz karşınızda büyük bir topluluk bulacaksınız. Linç edilmemek için baştan bölgeyi terk etmeyi düşünmek aslında en mantıklı seçenek. Ancak dediğim gibi yakınlarınızı bırakamayacaksınız. O yüzden kaosun ortasında kalacağınız için önceden her türlü önleminizi alın.

 

Depremden önce İstanbul'dan daha güvenli bir yere taşınabilirseniz en iyisi olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 45

Ayran Aşı Çorbası

Yaz günü bekâr adamın kolayca yapabileceği, yüksek oranda protein ve lif içeren serinletici bir yemek.

Gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı aşurelik buğday
 • 1 su bardağı nohut
 • Yoğurt
 • Su
 • İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Kuru nane
 • Tuz (isteğe göre)
 • Taze nane (isteğe göre)
 • Acı pul biber (isteğe göre)

Yapılışı

Bir sonraki gün evdeyseniz akşamdan, çalışıyorsanız sabahtan buğday ile nohutu ayrı kaplarda suya bırakın ki yumuşayıp şişsin. Gece suya koyduysanız zabağnan, zabağnan suya koyduysanız akşam buğday ve nohutun sularını süzüp yıkayın. İkisini de ayrı tencerelere koyup üzerilerine su ekleyip haşlamaya bırakın. Çabuk pişmesi için düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Buğday çok su çekip suyu uçuyor. Onun suyuna dikkat edin, yeterli gelmezse su ekleyin. Dibi tutmasın. İkisinin de kıvamını kontrol edin, yeterli geldiyse ocaktan alıp soğumaya bırakın. Buğdayın ve nohutun suyunu lavaboya dökmeyin. Hatta suyu az geldiği için sonra su ekleyeceksiniz.

İkisinin de altını kapattıktan sonra nohut ile buğdayı servis edilecek kaba alabilirsiniz. Böylece daha çabuk soğur. Oda sıcaklığına geldiği zaman yoğurt ekleyin. Ben takriben 3-4 su bardağı yoğurt ekliyorumdur. İsterseniz önceden fazla yoğurt koymayın sonra istediğiniz kadar eklersiniz.

İstediğiniz kıvama göre su, iki yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve kuru nane ekleyip karıştırın. Başka baharatlar ile de çeşitlendirebilirsiniz.

Kapağını kapatıp soğuması için buzdolabına koyun. Servis ederken isteğe göre buz ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Örnek video: https://youtu.be/cMu5-kTl7wA

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turknet'ten Netspeed'e Geçiş

 

Yaklaşık 1,5 yıldır Turknet kullanıyordum. 8mbps gibi düşük bir hız alıyordum ama taahhütsüz ve aknsiz olmasından dolayı memnundum. Yalnız yüksek hız alanlar ile aynı parayı vermekten hiçbir zaman hoşnut olmadım. Nedenini anlamasam da Turknet tek tarife olması ile övünüyor.

İlk önce VAE'de olan hattım YAPA'ya taşındı. YAPA'ya taşınması ile birlikte FastPath olan hattımı Interleaved moda aldılar. Böylece ping 7ms'den min 20ms'ye çıktı. Aslında 20ms çok yüksek bir rakam değil ama internetin yoğun kullanıldığı saatlerde ping 60'a kadar çıkıyordu. Zaten uzun süredir dedicated sunuculardan vazgeçen multiplayer oyun yapımcıları sayesinde 40ms'nin altında oyun oynayamıyorduk. Bir de ülke içinde yüksek ping çıktı başımıza.

Derken 12 Ocak'ta sabah kalktığımda modemdeki DSL ışığının yanmadığını ve sabit telefonda çevir sesi olmadığını farkettim. Aynı gün online işlemlerden destek kaydı açtım. Akşam sorunun çözüldüğüne dair bir cevap geldi ve hattımı kontrol ettim. Bir de ne göreyim 2mbps'ye düşmüş. Aynı destek kaydını tekrar açtım ve yine çözülmedi. Bu durum 22 gün devam etti. Bu arada arıza kaydı için gelen Türk Telekom görevlisi saha dolaplarının kaldırıldığını ve yenilerinin bağlandığını söyledi.

Yeni saha dolapları konunca diğer İSS firmalarından kontrol ettiğim kadarıyla bölgeye VDSL gelmişti. Benim ADSL olan hattım YAPA'da olduğu için direk santrale Turknet'e bağlı. Turknet'e beni VAE'ye geçirin desem de geçirmediler. Sonunda iptal dilekçesini Astoria AVM'deki müşteri hizmetleri noktasına verdim.

İptal onayı için aradıklarında ikna etmek için söyledikleri yalanların bini bir para. Herneyse telefondan iptal onayını verdikten sonra da Netspeed'e evrakları kargoladım. Netspeed'i seçmemdeki fikirlerden biri de düşük hız alırsam 48 liralık paketi kullanmak istememdi. Turknet gibi yüksek hız alana da düşük hız alanada da aynı fiyat politikası bu firmada yok. Ne ka ekmek, o ka köfte.

Neden iptal ettin hattını taşıtsaydın diye düşündüyseniz YAPA'da olan hatların taşınamayacağını söyleyebilirim. Bu yüzden 32 yıllık telefon numaramızı da bırakmak zorunda kaldık. Zira mobil telefonların iyi sinyal alamadığı bir yerde oturuyoruz ve az da olsa sabit telefonu kullanıyoruz.

Perşembe günü kargoya verdiğim evraklar Cuma öğle vakti Netspeed'e ulaşmış ve akşam 17:00 gibi beni onay için aramışlardı. Cumartesi öğleden hemen önce yine geçen arızada gelen Türk Telekom görevlisi gelip hattın kontrolünü yaptı ve en fazla yarım saatte kullanıcı adı/şifreyi de alarak bağlantı sağlayabildim.

Bağlantı sağlarken biraz sıkıntı çektim çünkü kullanıcı adı ve şifre dışında VLAN ID diye bir parametre daha gerekiyordu. Netspeed teknik servisi ile kısa bir görüşmeden sonra bu değerin 35 olduğunu öğrendim. Zaten Asus N-16 modemim de bana bu VLAN ID'yi öneriyordu.

Bağlandım ve yaptığım ilk şey hız testi yapmak oldu. 7ms ping; 33,5mbps download; 3mbps upload görünce keyfim yerine geldi. Akşam saatlerinde ne hız düşüşü ne de yüksek ping alıyorum. Modemde ise 100mbps alınabilir hız olarak gözüküyor.

Netspeed'in online işlemler'ini görünce acaba yanlış firmaya mı geçtik dediğim oldu ama telefonla müşteri hizmetlerine ulaşmak çok kolay. İlk müşteri hizmetleri deneyimim de olumlu geçince daha da beğendim. Bakalım, umarım bu da ileride Turknet gibi yan çizmez. Turknet, hattımı VAE'ye geçirseydi belki de hiç operatör değiştirmek zorunda kalmayacaktım.

#turknet #netspeed

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 29

Xiaomi Mi 6'nın Önyükleyici Kilidini Kaldırma ve TWRP, ROM, Magisk(Root), Gcam Yükleme Rehberi

Xiaomi Mi 6, Xiaomi'nin amiral gemisi modellerinden biri. Fiyat performans oranı ile çıkmadan önce bile çoğu teknoloji sever kişinin radarına girmişti. Bu yazı tarihi itibarıyla çıkalı yaklaşık bir yıl oldu. MIUI8 ile çıkan telefon MIUI9 alıp daha da cazip oldu fakat daha önce farklı custom ROMlar denemiş biri için MIUI fazla tatmin edici değil. Ben de LineageOS Mi 6 için resmi olarak yayınlanana kadar Global Beta ROM ile devam edip resmi LOS çıkar çıkmaz telefonuma yükledim.

Bu yazıda MIUI 9 ile LOS 15.1 ve MIUI Camera ile Gcam arasındaki farklara fazla değinmeyeceğim. Sadece rehber niteliğinde bir yazı olacak. Xiaomi Mi 6, LineageOS 15.1 ve Gcam hakkındaki güncel bilgilere #XiaomiMi6 #LineageOS151 #Gcam hashtagleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce bilmenizi isterim ki bu ileri seviye bilgi ve deneyim isteyen bir işlemdir. Cihazınız/cihazlarınız geri döndürülemez şekilde arızalanabilir. Bunun için mesuliyet kabul etmem.

Verilerinizi yedeklediyseniz önyükleme kilidini açarak başlayalım.

Önyükleyici Kilidini Kaldırma (Unlocking Bootloader)

Telefonumuza farklı bir yazılım yüklemek için öncelikle cihazın önyükleme kilidini açmamız gerek. Bunun için http://en.miui.com/unlock adresine mi hesabımızla girip, Xiaomi'den önyükleyiciyi kaldırmak için talep oluşturuyoruz. İşlem tamamlandığı zaman telefonumuza önyükleyici talebimizin kabul edildiğine dair bir kısa mesaj gelecek. Bundan 72 saat sonra ise yine aynı adreste önyükleyici indirilmeye hazır hâle gelecektir. zip uzantılı bu dosyayı indirip herhangi bir klasöre çıkartalım.

Telefonu bilgisayardan kontrol edebilmemiz için "adb"ye ihtiyacımız var. Eğer bilgisayarınızda Android Studio kuruluysa adb de kurulmuş demektir ama alt tarafı ROM atmak için Android Studio kurmayacağız. Buradan platform_tools.zip dosyasını indirelim. Bu sıkıştırılmış dosyayı masaüstüne çıkartıp işlemleri onun içinden yapabilirsiniz ama komutların daha anlaşılabilir olması ve adbnin tekrar kolay kullanılabilmesi için %USERPROFILE% klasörünün içine çıkartacağım. Windows kullanıcı klasörünüzün altına(örneğin "C:\Users\batuh\platform-tools") platform-tools isimli bir klasör açıp dosyaları bu klasöre kopyalayın. Bu klasörü bilgisayarımızın ortam değişkenlerine kaydedeceğiz.

 

 

İndirdiğimiz uygulamayı açmadan önce telefonumuzda da yapmamız gereken bazı şeyler var.

 1. Mi hesabımız ile telefonumuzu bağlayalım.
 2. Ayarlar > Telefon Hakkında > MIUI Versiyonu bölümüne en az 5-6 kere tıklayarak geliştirici seçenekleri menüsü açalım.
 3. Ayarlar > Telefon Hakkında > Geliştirici Seçeneklerini aktif edelim.
 4. Mi Kilit Açma Durumu'na girip "Hesap ve Cihaz Ekle" butonuna basalım.
 5. Geliştirici seçeneklerine geri dönüp "USB Hata Ayıklaması" ve "OEM Önyükleyici Kilidi" seçeneklerini aktif edelim.

Artık telefonumuzu bilgisayara bağlayıp önyükleyiciyi açmaya hazırız. Telefonumuzu bilgisayara bağlayalım cmd yada PowerShell'i yönetici olarak açıp komut satırına adb devices girelim. Bu esnada telefonumuza bir bildirim gelecek bunu onaylayalım. adb devices kodunu komut satırına tekrar girelim. Eğer telefonun sürücüleri düzgün yüklenmiş ve işlemleri doğru yaptıysak cihazımız listede gözükecektir. Artık cihazımızı fastboot moda alabiliriz.

Bundan sonra direk fastbooot moda gidebilirdik ama unlock tool kullanılırken mi hesabımızın bilgilerini isteyecek. Giriş bilgilerini unutmuş olabilme ihtimalimizi göz önüne alarak ilk önce bu uygulamayı(miflash_unlock.exe) yönetici olarak açıp mi hesabımızla giriş yapalım. Sonra bilgisayarımızdan komut satırına "adb reboot bootloader" kodunu girelim. Telefonumuz fastboot modda açılacak. Komut satırına "fastboot devices" kodunu girelim. Bunun sonununda aynı adb devices komutundaki gibi cihazımız bağlanmış görünmeli. Bundan sonra unlock tool üzerinden ilerleyelim. Unlock tool Çince olduğu için nereye basılacak nereye tıklanacak ben de bilmiyorum. Çin'de trafik akışı sağdan diye ben de hep soldaki tuşlara bastım. 😀 İşlem başarıyla tamamlanırsa cihazınız sıfırlanmış olarak yeniden başlayacak. Bu esnada tekrar usb hata ayıklamasını açmak ve fastboot moda geçmek için telefonu normal kurulum yapar gibi açmamız gerekiyor. Hiçbir şeyi yüklemeyin zira tekrar sıfırlanacak. 🙂

ROM, Gapps, Magisk vs. TWRP üzerinden yüklenecek şeyleri TWRP içinden kopyalayacaksanız sonra indirebilirsiniz. Eğer hazır olsun MTP üzerinden sorun çıkmasın derseniz önceden telefona indirebilirsiniz.

Custom Recovery (TWRP) Kurulumu

Buradan cihazınız için son sürüm twrp indirin ve dosya adını twrp.img olarak değiştirip platform-tools klasörünün içine atın. Telefonunuzun geliştirici seçeneneklerini tekrar aktif edip usb hata ayıklamasını açın. PowerShell ya da cmd'yi yönetici olarak açıp adb devices kodunu girelim. Cihazı sıfırladığımız için telefonda tekrar bildirimi onaylayacağız. adb devices komutunu tekrarlayıp cihazımızın usb hata ayıklamasının aktif olduğunu ve doğru bağlandığını görelim ve adb reboot bootloader kodu ile tekrar fastboot moda girelim. Fastboot mod açıldıktan sonra fastboot devices komutu ile cihazımızı listede görelim. fastboot flash recovery twrp.img komutunu girip twrpnin yüklenmesini bekleyelim.

TWRP yüklendikten sonra cihazı yeniden başlatmayın. Eğer yeniden başlatırsanız telefon tekrar MIUI ile gelen stock recovery'i geri yükler. Bunun için TWRP yüklendikten sonra "fastboot boot twrp.img" kodunu girelim. Bunun sonucunda direk TWRP açılacak.

TWRP açıldıktan sonra ilk önce Yedekle bölümünden EFS bölümünün yedeğini alıp bu yedeği bilgisayara kaydedelim. EFS silinmeyebilir ama önlem almak gerek silinirse IMEI'niz de silineceğinden arama yapamazsınız.

Internal Storage ve SDcard haricindeki diğer bölümleri temizleyelim. Yani sadece Cache, dalvik, system ve data bölümleri temizlenecek.

LineageOS 15.1 Kurulumu

Telefonumuza önceden indirdiğimiz ya da sonradan indirip bilgisayardan telefonumuza kopyaladığımız rom dosyasını TWRP içindeki Yükle bölümünden yükleyelim. OpenGapps yükleyecekseniz Cache ve Dalvik'i temizlemeyin.

Open Gapps Kurulumu

ROM yükledikten sonra aynı şekilde gapps'ı da kurun. Yükledikten sonra sol alttaki "Cache/dalvik temizle" butonuna basıp "sistemi yeniden başlat" diyelim.

Magisk de bu esnada kurulabilirdi ama ben ilk kurulumda sorun yaşadığım için sonra kurdum.

Magisk ya da SuperSU Kurulumu

Telefonumuzda root erişimini açmamız için Magisk ya da SuperSU'ya ihtiyacımız var. Magisk kendi aracıyla çalışan içinde modülleri olan nispeten yeni bir root erişim uygulaması. SuperSU ise sisteme izin verilen root yetkisini yönetmeye yarayan daha eski bir sistem. Ben Magisk yükledim. Zira bir farkları da yok zaten.

Telefonun recovery menüsüne girelim(VolUp + Power). Yükle komutundan önceden indirdiğimiz Magisk zip dosyasını yükleyelim. Cache/dalvik temizleyip, sistemi yeniden başlatalım.

Root erişiminin açılması için Magisk'in apk uzantılı dosyasını da telefon açıldıktan sonra kuralım. Uygulamayı açıp Yükle tuşuna basalım.

Telefonumuz Magisk ile SafetyNet testinden geçebilse de Google artık cihazı sertifikalı olarak görmemektedir. Bunun bir zararı yok ama Google, cihazımızı tekrar sertifikalı olarak yapmak için bir yöntem gösteriyor. Bunun için DeviceID uygulamasını indirip "Google Services Framework" kodunu kopyalayalım ve sitesine kayıt edelim.

Kayıt işleminden hemen sonra cihazımız sertifikalı olarak gözükmeyecek. Bunun için de Google Play uygulamasının verilerini temizlememiz gerekecek. Verileri temizleyip tekrar Google Play açıp ayarlardan telefonun sertifikalı olup olmadığını kontrol edelim.

Gcam Kurulumu

Magisk içinden hazır camera2 apisini aktif edebilir ya da root erişimini kullanan bir dosya yöneticisi ile /system/build.prop dosyasına persist.camera.hal3.enable=1 kodunu ekleyip kaydedebiliriz. Camera2 apinin çalışabilmesi için telefonu yeniden başlatmalısınız. Camera2 apinin etkin olup olmadığını bu uygulama ile kontrol edebilirsiniz.

Gcam için: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Bu yazı itibatıyla kullandığım Gcam: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_5.2.022_FINAL_1.0.apk

Güncelleme ve Sonrası

Yüklediğiniz ROM'a, TWRP'ye, Magisk'e ve Gapps'a güncellemeler gelecek. Bunların hepsini önceden yaptığınız gibi TWRP içinden yapacaksınız ya da varsa Android uygulaması içinden.

Aynı ROM sürümü içinde güncelleme yapıyorsanız Dirty Wipe yani Cache ve Dalvik temizlemek gereklidir ama aynı romu kullansanız bile güncelleme ile Android sürümü değişecekse Full Wipe (cache, dalvik, system, data) yapmanız önerilir. Tabi ki Full Wipe ile telefonunuz sıfırlanacaktır. Bunu göze alın.

Kurulum aşamalarının çoğunda ekran görüntüsü almadığım ve rehber hazırlayacağımı düşünmediğim için önceden pek hazırlık yapamadım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 29
Batuhan paylaştı.

İstenmeyen etikete sahip içerikler nasıl engellenir ?

Bazen benim için çok sıkıcı olabiliyor sürekli aynı şeyi sayfalarca görmek, o yüzden ufak bir şey hazırladım. Tarayıcıya yükleyeceğiniz eklenti üzerinden çalışan ufak bir JS dosyası.

1- İlk önce aşağıdaki eklentiyi yükleyin.

2- Ardından yüklediğiniz eklentinin açılış sayfasına gidip, yeni script ekleme kısmına geçin.

3- Aşağıdaki adresten javascript dosyasının içeriğini kopyalayın ve eklentinin editörüne yapıştırıp kaydedin.
https://raw.githubusercontent.com/turkeryildirim/userscript/master/teknoseyir.js

4- Engellemek istediğiniz etiketleri belirtin Örneğin: ['#ali', '#veli'];

5- Kaydettiğiniz eklentiyi aktifleştirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
Batuhan paylaştı.

Çelik Tencerede Yatan Note7'nin Hikayesi

#SamsungGalaxyNote7 Almış biri olarak samsung'un uyarına uyarak telefonu 11 Ekim sabahı bir Samsung bayisinden değiştirdik ancak öğleden sonra Samsung tarafından yapılan yeniler de sorunlu tüm Note7 leri topluyorum açıklaması üzerine akşam telefonu aldığımız MediaMarkt Meydan AVM mağazasının yolunu tuttuk.

Değişim programına katıldığımız için Samsung tarafından bize X IMEI li cihazı Y IMEI li cihaz ile değiştirdim şeklinde bir kaşeli imzalı bir kağıt verilmişti. Müşteri Hizmetleri temsilcisine kutusuyla beraber fatura, kredi kartı slipi ve Samsung'un belgesini teslim ettik. Bir yandan durumu anlattık ve temsilci bize cihazı değiştiremeyeceğini söyledi. Ve ben de bir numaralı şalter attı 🙂 Sineye çekip ne demek istediğini sorduğumda ise çok daha saçma bir cevap ile karşılaştım, bu ürünü bizden almadınız aldığınız yere götürün dedi.

Buyurun buradan yakın :). Son durumdan haberdar olmadığını düşünerek detaylı bir şekilde kronolojik sıra ile tam olarak neler olduğunu anlattıktan sonra aldığım cevap değişmedi, bizden bu cihazı almadınız artık muhatabınız Samsung, Samsung size ödeyecek dedi. Bu durum karşısında hemen değişimi yaptığım Samsung Bayisini aradım ve kendilerinden Samsung un henüz her yere durumu açıklayan yazıyı yollayamadığını en geç ertesi gün öğlene kadar yazının iletileceğini öğrendim.

Tam dönüp durumu bir de MediaMarkt temsilcisine anlatmasını isteyecekken bir de ne görelim arkadaş ortadan kaybolmuş :D. Biraz debelendikten sonra bir başka temsilci geldi ve biz sil baştan her şeyi anlattık. Neyse ki bu arkadaş çok daha iyi niyetli idi ve durumu çözmesi için şefini aradı. Şefi 5 dakika izin isteyip durumu Samsung Genel Merkez(Koreyi aradı herhalde) i aradı. Durumu doğruladıklarını bildirdiler ancak yine de değişimi yapamayacaklarını yazı ellerine ulaştığında ancak yardımcı olabileceklerini söylediler.

Yani MediaMarkt ın övüne övüne bitiremediği müşteri memnuniyeti bürokrasiye takıldı. Peki yazının ellerine ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için bir iletişim numarası istediğimde ise veremeyeceklerini söylediler... ve işte o anda bütün şalterler attı... Söylenmelerimin arasında Müşteri Hizmetlerinin bilgi verir umarım dediğim bir anda onun da mümkün olmayacağını çünkü her bayinin kendinden sorumlu olduğunu öğrendim yani tüm MediaMarkt bayilerine ayrı ayrı yazı gönderilecek ve bu yazıların ulaşıp ulaşmadığını Müşteri Hizmetlerinin bilemeyeceğini anlattılar. 3 yaşındaki oğlum yanımda olduğundan sevgi dolu sözcüklerimi yutup, yardımcı olmadıkları için teşekkür edip oradan ayrıldım.

Sonuç olarak Samsung'un hantallığı MediaMarkt çalışanlarının inisiyatif alamamaları ile birleşince Note7 ile en az bir gece daha geçirmek zorunda kaldık. Kendisi şu anda Banyoda Küvette bir Çelik Tencere içinde yatıyor.

Saygılarımla

Note7 Mağduru

Barış Ataç

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KalemTraş @zmuratk

  Sen çok hizlisin, adamlar uyuz.

  • Barış Ataç @barisatac

   @zmuratk orası öyle, benim asıl kızdığım işin nereye gideceğini bile bile beni tekrar oraya sürüklemeleri oldu. Biraz iyi niyet biraz insiyatif çok mutlu bir müşteri ve sağda solda bunun yerine böyle iyi davrandılar böyle yardımcı oldular şeklinde reklamları olacaktı. Şimdi kötü reklam üstüne benden aldıkları 3600 TL yi kaybettiler. Ben yine onlardan alacaktım şimdi kafama silah dayasan almam. Hele şu MS Mağaza ayrımı nedir onu hala anlayabilmiş değilim.

  • KalemTraş @zmuratk

   @barisatac ALLAH kimseyi onların eline düşürmesin başka ne denir. Geçmiş olsun sana da.

 • Barış Ataç @barisatac

  Evet Apple peşin peşin seni bekleteceğiz diyor 😀 Bu yönüyle takdir edilmeleri lazım 🙂 Bilişim çağındaki saatleri eskinin günleri hatta haftaları. Fabrika çıkışlı ayıplı ürünü değiştirmek istedim nihayetinde ve MediaMarkt evet haklısınız ama fabrikadan yazı gelmedi o yüzden değiştirmem dedi bana. Bu açıdan bakmadınız herhalde. Bunun hız ile yazı ile alakası yok.

 • Vural @vuralt62

  Kolay gelsin. Bende diyordum bizim ümraniyeden kim alır bu cihazı? Allah sabır versin.

Batuhan paylaştı.

Samsung Teknik Servisi Hakkında

Okuyunuz İbret Alınız

Merhabalar, Şimdi okuyacağınız Müşteri memnuniyetini herşeyin üstünde tutan(!) ve işlerini dikkatle ve sorunsuzca yapan(!) “Samsung Teknik Servisi” hakkında yaşadığım bir olay dahilinde okumanız ve eğer böyle bir durumla daha önce karşılaşmadıysanız mutlaka dikkat etmeniz gereken noktaları içeren bir yazıdır.
Samsung Note 10.1(2014) sahibiyim. Tabletimden her konuda çok memnunum. Performans, ekran, s-Pen ve daha niceleri. Fiziksel olarak şu an bile hiçbir tabletle değişmeye sıcak bakmadığım çok güzel bir cihaz(bu ciddiydi). Fakat aldıktan yaklaşık 2 ay sonra bir pil sorunu ile karşılaştım. Uzun uzun anlatmaya gerek yok pil ölmüştü. Ve doğal olarak servise götürdüm. İşte hikayemiz asıl şimdi başlıyor...
#1 – İlk Gidiş “İnsanlık hali”
Teknik servise cihazı götürdüm. Sorunu anlattım ve pilin değişmesi gerektiğini ve doğal olarak bir ücret talep edilmeyeceğini söylediler. Tamam dedim ve verdim cihazı. 17 gün sonra cihazın 24 ayar altın kaplama olan ve özel olarak dubai’de elle yapılan fakat test edilmesi için dünya turuna çıkartılan pilin geldiğini ve değişimin yapıldığını söylediler. İyi dedik aldım cihazı. Fakat o da ne? Eve gittiğimde aynı sorunun devam ettiğini farkettim. Pil birden cart diye düşüyordü.Müsait olduğum zaman yolum tekrar düştü teknik servise...
#2 – İkinci Gidiş “Ya Sabır”
Servise gittim ve sorunun düzelmediğini söyledim. Yetkili hanım kızımız cihazı tekrar alması gerektiğini, böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söyledi. İyi dedim biraz sitemle. Sorun çıkaramaya gerek yoktu. Zaten öyle insanlara bağıran çağıran hakkını bu şekilde arayan birisi değilim. Yavaştan aldım ve bir daha verdim cihazı. Bu sefer türkiyede bulmuşlar herhalde pili 6 günde mesaj geldi alabilirsiniz diye. Tabi sorun çözüldü mutluluğuyla aldım cihazı. Bu sefer hem pil hem de usb girişi değişmişti. Dedim galiba usb girişindeydi ki sorun onu değiştirdiler. Eve geldim normal kullanımıma devam ettim.Hikayemiz burada biter mi sandınız? Tabiki hayır. Daha dizi çekeceğiz bekleyin. Sorun hala duzelmemişti.
#3 – Üçüncü Gidiş “Düzelmek ya da düzelmemek. İşte bütün mesele bu”
Biraz hazırlıklı olarak ve yasal haklarımı araştırarak tekrar gittim servise. Bu sefer bir beyefendi ilgilendi benimle. 2 defa geldiğimi fakat sorunun düzelmediğininden bahsettim fakat o sırada beni dinlememiş olacak ki sanki ilk gelişimmiş gibi pilin değişmesi gerektiğini söyledi. Orasını biliyoruz, denediniz ve olmadı. Demek ki başka bir sorun daha var onu neden bulamıyorsunuz dedim. İlgileneceğiz dedi. Bu süre zarfında bana geçici bir cihaz vermelerini istedim. Servis türü aksesuar arızası olduğu için veremeyiz dedi. Çalışmadığım yerden vurmuştu. Pil aksesuar sayılıyor beyefendi dedi(gömülü pil nasıl aksesuar sayılır biri bana açıklarsa sevinirim). Pekala dedim ama 1 yıl içerisinde aynı sorundan 4 defa teknik servise vermek zorunda kaldığımda cihaz değişimi hakkım olduğunu belirttim. Tabi beyefendi dedi. Yine olay çıkarmadan eve doğru yol aldım. 12 gün sonra beklenen mesaj geldi. Artık oynayacak kozunuz kalmadı uleyn diyerek tuttuk servisin yolunu. Alalı iki ay ola bozulan tabletimden toplamda 35 gün uzakta kalmıştım.
#4 – Dördüncü Gidiş “Bana yetkili birisini bağlayın!”
Ne derlerse ne cevap vereceğimi yolda düşünerek gittim servise. Bilin bakalım ne yapmışlar. Evet sadece pil değişmiş! Beyefendiye bunu belirttiğimde pilde sorun olduğunu ve bu yüzden diğer parçalara dokunulmadığını belirtti. Tabiki de düzelmediğini tahmin ederek beyefendiye şurada oturup tabletle uğraşacağımı ve sorunun düzelmediğini kendi gözlerinle görmesi gerektiğini söyledim. Ulen ya düzeldiyse? İyi mal olurdum. Ama Deneyimlerim beni yanıltmadı ve yaklaşık 5 dakikalık Crossy Road macerasından sonra pil birden %1 oldu ve çaat. Kapandı. Şaşırdık mı? Hayır. Tekrar sıra alarak Durumun gözleri önunde tekrar olduğunu ve cihaz değişimi talep ettiğimi söyledim. Beyefendi kayıtlara baktı ve aynı sebepten yalnızca 3 defa servise verdiğimi söyledi.WTF?!. Hışımla böyle bir saçmalığın olmadığını sürekli aynı sebeple 4 defa geldiğimi artık biraz sinirle belirttim. Sonra adam bana kayıtları gösterdi. Bilin bakalım ne yazılmış. 2.defa gittiğimdeki şahıs şikayet bölümüne Şarj olmama yazmış. Halbuki benim ağzımdan çıkan ne ise onu yazmak ZO-RUN-DA-LAR. Ve ben her seferinde pilin çok hızlı bir biçimde düştüğünü belirtmiştim şikayet olarak. Bu tür şeyler 3 farklı yerde yazılıyor. Tüketicinin şikayeti, Tespit edilen sorun ve Değişen ve ya tamir edilen parçalar olarak. Bizim eleman şikayet ve sorunu aynı yazmış olacak fakat yeni eleman bunu kabul etmedi. “Boyofondo soz no soylorsonoz boroyo o yozolooor”e dedim ben böyle söyledim. O zaman sizi biraz bekleticem dedi. Bekleme salonunda tabletimle oturmuş bekliyorken bir sorun daha farkettim. Tebletin arkasında yaklaşık başparmak boyutunda bir çizik vardı. İlk sinirle bunu farkedememiş olsam gerek. Durur muyum hiç. Bulmuşken bir hata daha fırladım adamın yanına. Dedim bunun burası çizilmiş. O sırada tamir bölümünün şefi olduğunu tahmin ettiğim adam geldi. Sıkıntıları tek tek anlattım.Yukarıda yazdıklarımın hepsini. Ek olarak çizilme olayından bahsettim. Çizilme olayından başladı akıllı. Bize geldiğinde zaten öyle bir çizik vardı dedi. Bak sen şuna. Günde kaç tane cihaz gelip geçiyor ve muhtemelen çoğuna fiziksel olarak bakmıyorsun bir de bunu bana herhangi bir belgeye bakmadan söylüyorsun. Vay be! İşte çalışma azmi işte zeka! O an TeknoSeyir FixSmart ziyareti aklıma geldi ve yapıştırdım soruları. Sakin kalmaya çalışıyorum fakat genç olmamdan ötürü olsa gerek anlattıklarımı sussada yollasam kafasıyla dinlediği anlaşılıyor. İlk olarak cihazın size nasıl geldiğini kaydediyor musunuz dedim.Baktı kayıtlara cihazda ufak çizilmeler mevcut diye yazmışız dedi. Peki cihaz içeride herhangi bir kılıf ve ya kutu ile mi taşınıyor dedim. Hayır çalışma alanlarımız birbirine yakın ondan gerek duymuyoruz dedi. Zaten cihazları müşteriye verirken de herhangi bir koruma olmadan direk veriyorlardı.O zaman nerden biliyorsunuz sizde çizilmediğini dedim.Cihaz kullanma konusunda aşırı titiz biriyimdir. O yüzden kesinlikle biliyorum ki öyle bir çizik yoktu. Etrafındaki metal görünümlü kısımda amenna ufak birkaç çizik vardı fakat arkada olmadığına yüzde yüz eminim. Çalışma yerimiz çizilecek bir ortam değil dedi. Hayatımda sıçtığını sıvamak için duyduğum en saçma laflardan biri. Sanki kullandıkları tornavidalar bile pamuktan. Bir de üstüne yuzume yuzume bazen müşteriler böyle hataları bize mal etmeye çalışıyor dedi. Yahu tamam senden küçüğüm de bu nedir allah aşkına. Utanmasa abiciğim yüzüme üçkağıtçı falan diyecek. Anlat babam anlat dinletemedim. Bir türlü kabul etmedi. Sonra kendi kendime dedim yahu sana zaten cihaz değişimi yapacaklar. Napıcaksın eski cihazındaki çiziği?. Konuyu daha fazla uzatmadan hışımla cihaz değişimi meselesine getirdim. Bana dediği tek cümle şuydu;
“Pil Aksesuar Sayıldığı İçin Değişim Yapamıyoruz”
Tek kelime dahi etmeden artık bunalmış bir halde bana daha yetkili birini çağırır mısınız? Dedim. “daha “ kısmını vurgulayarak Ve bunu adamın yüzüne iğrenmiş bir şekilde bakarak söyledim. Hayatımda ilk defa bu kadar saygısızca bir eylemde bulundum. Pişmanım. Neyse bu sefer üst kata bir ofise yönlendirdiler beni.

#5 - FİNAL

Girişteki tabelayı okumadım. Ama mudur falandır işte. Girdim içeri ve artık ezberlediğim sözlerle en başından ona da anlattım bütün yaşadıklarımı. Beklediğimin aksine ilgili bir şekilde dinledi ve şu ana kadar muhattap olduğum tüm çalışanlardan en dürüstünün müdür olması beni şaşırttı. Dediklerini aynen aktarıyorum ;
“Cihazında muhtemelen kronik bir sorun var.Benim ise bu konuda gerçekten yapabilecek birşeyim yok maalesef.
Onlar alt katın egemenliğinde sahiden. O yüzden sana önerim hakem heyetine başvurman. Yardımcı olamadığım için tekrar özür dilerim. Hakem heyetine başvuracağımı belirterek servisten ayrıldım. Elde var Sıfır. Bu olay olalı baya oldu ama üşengeçliğimden hala hakem heyetine başvurmadım. Cihazı şarja takılı masaüstü bilgisayar gibi kullanıyorum. Yakın bir zamanda başvuracağım inşallah. Sonuca gelirsek bu hikayemizden çıkarılacak sonuçlar nelerdir?
#1 Size verdikleri her bir şeyi dikkatlice okuyun
#2 Yaptıkları işlemleri kontrol edin.
#3 Haklarınızı iyice araştırın
#4 Alt tarafla fazla uğraşmayın En yetkili kişi kimse ondan yardım isteyin
Bu yazıyı ibret olarak anlayacağınızı düşünüyorum. Eğer buraya kadar sıkılmadan okuyan varsa teşekkür ediyor iyi günler diliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21
 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  çogu insanın üşengeçliginden birde ona buna vakit ayırmıcagımızı bildiklerinden hakem heyeti olayı işlerine geliyor zaten degişim gerekiyorken %50 kara geliçiyorlar çünkü çogu kişi gitmiyor

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @superiyot
  "Ben evet çoğu yorumumda taraflıyım çünkü ben bu adamların elinde büyüdüm bana tüm iş hayatındaki tecrübelerimi bunlarla kazandım ama dünya çapında çok iddiali konuşuyorum kusursuz işleyen bir servis ağını ve tim firmaların özenerek hakeza çeşitli ödüllere layık görülmüş bir servis sürecinden bahsediyoruz."

  Benim degil tanidigim bir kisinin ve iade etmeme sebepleri hatanin kullanici da oldugu konusunda israr etmeleri idi.
  Bir seferde 3 sorunu cozmek yerine sadece bir sorunu cozup digerleri ile ilgilenmemeleri ve surecin uzamasi alan kisiyi baya zor durumda birakmisti.

  O kisinin iade istememe sebebi de projelerinin macbook icerisinde olduguydu, kendisine gorursem sorarim verileri alabilmis mi diyerek.

  Aldigim duyumlar ve yorumlar ile fikir sahibi olmuyorum, Apple'da yillardir calismis ve ayrilmis olan tanidiklarim da var.

  Ayrica bir degil bir kac defa denk geldigim icin biliyorum, Apple sut liman para dagitan bir firma degil ve pahali urunlerde pek ala ugrastirabiliyorlar, ozellikle begenmeyip iade etmek istediginizde ciddi bir manipulasyona maruz kalabilirsiniz.

  Bunu Apple'i kotulemek icin falan yazmadim, hic bir firma mukemmel degil onu belirtmek icin yazdim.

  Yukarida yazdiginizi ekleme sebebime gelirsek.
  Bu tur cevaplar verirken zor olsa da biraz tarafsiz olmaya calismak faydalidir, sonucta cok harika ve mukemmel diyerek ovulen bir urun yada firmadan kisi zarar gordugunde mesuliyet olmasa da en azindan bir yanlis yonlendirme suclamasi yoneltilebilir.

  Apple da tipki diger firmalar gibi kendi kesesini her seyden onceye almaktadir, almak zorundadir da.
  Burada Apple icin fark diger firmalar gibi sat ve unut degil, musterisi ile ilgilenmektir.
  Bu konuda iyiler, odul almalari da bos yere degil cok defalar sorunsuz ve rahat garanti islemine de denk gelmisimdir.
  Ama bu bile onlari mukemmel ve hatasiz yapmaz, ben bunlardan bahsettim.
  Ayrica Samsung yada Sony gibi firmalar bu hallerini ekran bukmeyle basarmadilar, bu biraz acimasiz bir yorum olmus.
  Apple bile bir cok konuda oncelikli tercih olarak Samsung seciyor, endustriyel alanda yine cok buyukler...

  Aslinda firmalar olarak hep icin sahsi gorusum, hepsi birbirinin aynisi ve dalavereci kapitalist soytarilar.
  Hic birinin iflasina zerre kadar uzulmem taa ki bir tane Tekel kalmasin...

  Bunu yazdim cunki marka fanatikligim olmadigini bilin.
  Ama bazi konularda kaliteli almanin onemini de bilirim 🙂

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Sana katılıyorum, herkes bilinçlenir sıkça bu tarz iade işlemleri başlarına gelirse yola gelirler.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Benim de Samsung Ultrabook garanti ile sıkıntılı bir sürecim olmuştu, işin gerçeği artık dizüstü ve ultrabook gibi cihazlar gördükçe tiksiniyorum. Cihaz kardeşimindi ben uğraştım muhtemelen ne ona ne bana bir daha herhangi bir zımbırtılarını aldıramazlar.

Batuhan paylaştı.

YURTDIŞINDAN TOHUM, FİDE, FİDAN VB. MATERYAL GETİRİLMESİ

Sosyalde zaman zaman yutdışından fide, fidan, tohum vb. materyal getirmek isteyen, aliexpres gibi sitelerden tohum sipariş ettiğini söyleyen arkadaşlara rastlıyorum. Bu yazı bu konularda hevesleri olan arkadaşları bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

            Öncelikle daha öncede ülkemize kontrolsüz bitki ve hayvan girişi olmuş ve bunun acı sonuçları ülkemiz tarımında görülmüştür. Bunlara birkaç çarpıcı örnek vermek gerekirse;

Filoksera:

           19. yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında Avrupa’dan herhangi bir kontrole tabi tutulmadan getirilen çeşitli asma çubukları, ülkemize bağcılığın en büyük baş belalarından biri olan Filoksera zararlısını armağan etmiştir.

            Filoksera zararlısının kökeni Kuzey Amerika’dır. 19. Yüzyılın ortalarına doğru kontrolsüz asma çubuğu getirilmesi ile Fransa’dan Avrupa’ya giriş yapmıştır. Binlerce hektar bağın kurumasına sebep olmuştur. Avrupadan da ülkemize giriş yapmıştır.

            Kimyasal bir mücadele yöntemi bulunmamaktadır.

            Zararlı toprak altında asma köklerinin suyunu emerek köklere zarar verip köklerin ve dolayısıyla bitkinin ölmesine sebep olmaktadır. Tedbir olarak tüm asmaların Amerikan asma anacı üzerine aşılanması gerekmektedir. Çünkü zararlının anayurdunun bitkisi olan Amerikan asmasının kökleri zararlıya karşı dayanıklıdır.

            Sırf bu zararlı yüzünden artık ülkemizde aşısız asma ile bağcılık yapma imkanı hemen hemen kalmamıştır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.tarimkutuphanesi.com/Baglarda_floksera_tehlikesi_Orhan_CORUH_Ziraat_Yuk.Muh._01843.html

Mnemiopsis leidyi:

            Ülkemizde avlanılan ticari balık miktarının yaklaşık % 60-65’ini hamsi oluşturmaktadır. Aşağıdaki tabloyu incelediğinde normalde 300.000 ton civarında olan hamsi avcılığının 1989 ve 1990 yıllarında 100.000 tonun altına düştüğü görülecektir. Bunun sebepleri araştırıldığında Karadeniz’e 1980 li yılların ortalarında tropik denizlerden gelen gemilerin balans suları ile gelen Taraklı medüz (Mnemiopsis leidyi) ‘ün hamsi yumurtalarının yemesinin sebep olduğu anlaşılmıştır. Buna bir çözüm bulunamamış ancak yine tropik sulardan gelen ve Mnemiopsis leidyi’nin doğal predatörü olan Beroe Ovata sayesinde zararlının popülasyonu düşmüş ve av miktarı tekrar yükselmiştir.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=22044

Deniz salyangozu (Rapana venosa):

           Asya sularından Japon Denizi, Sarı Seniz ve Çin Denizinin yerli türüdür. Karadeniz’de ilk kez 1947’de Novorosisk körfezinde rapor edilmiştir. Sonradan tüm Karadeniz ve Azak Denizine, Ege ve Akdeniz’e yayılmıştır. Doğu Akdeniz’den veya Karadeniz’den larva evresinde iken ticari gemilerin balast suları ile taşındığı tahmin edilen bu tür, Kuzey ve Güney Atlantik sularında, son olarak ise Kuzey denizinde rapor edilmiştir.

          Deniz salyangozunun en önemli özelliği karnivor beslenme alışkanlığına sahip oluşu ve midye, istiridye gibi su ürünlerini tüketmesidir. Karadeniz’de zoobentik faunanın önemli bir kısmını midyeler oluşturmaktadır. Midyeler ekonomik önemi olan demersal balıkların besin kaynağını oluşturmaktadır. Midye yataklarındaki azalma demersal balıkların beslenme ortamını etkileyecektir.

          Ancak deniz salyangozu ticari olarak avlanıp ihraç edildiğinden popülasyonu kontrol altında tutulabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

http://yunus.gov.tr/yunus/uploads/Makale_070202.pdf

          Buna benzer başka örneklerde verilebilir. Bu yüzden canlı hayvan ve bitki gibi materyallerin yurtdışından getirilmesi sıkı kurallara bağlanmıştır. Sosyalde bazı arkadaşlar gümrükte sıkıntı çıkmadığını söylüyorlar ancak bu büyük ihtimalle tohum gibi materyallerin gözden kaçmasıdır. Anlaşılırsa gümrükten geçmesi imkansızdır ve cezai yaptırımları mevcuttur.

Bu konu ile ilgili yasal düzenlemelere bakacak olursak;

5553 sayılı Tohumculuk Kanunu

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/11/20061108-1.htm

 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/06/20100613-12.htm

5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5977.pdf

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/12/20131231M1-5.htm

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Asaf Duru @asafduru

  GDO ile Hibrit tohumu ayırmak lazım. Hibrit tohum melezleme ile elde edilmiş F1 dölüdür. Ondan alınan tohumlar da genetik olarak açılım gösterdiğinden ürün miktarında azalma görülür. Yani kamuoyunun genel bilgisinin tersine hibrit tohumlar kısır değildir. Sadece daha sonraki nesiller F1 dölü ile aynı verimi vermezler.
  GDO ise bambaşka bir dünya. GDO da ürünün genetik haritasına başka bir canlıdan bir gen eklenir. Örneğin Amerika'da mısıra, mısır kurdunun predatörü olan örümceğin geni eklenmiş ve mısır kurdunun mısıra zarar vermesi engellenmiştir.
  Ben GDO'lu veya Hibrit tohumların toprakta verimsizliğe, kısırlığa veya çoraklığa sebep olduğuna dair bilimsel bir çalışma görmedim. Halk arasında öyle söyleniyor ama bilimsel olarak doğrulayan veya yalanlayan bir çalışma yok.

 • Mlih @melih-atmaca

  Hocam yazınız yerinde ve güzel bi zaman da geldi Elinize sağlık Aliexpresden bi kaç tane çiçek tohumu getirmeyi istiyordum Fakat kulaktan dolma bunun yasak olduğunu duyduğum için almadım

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  bilgili ve bilinçli insan ne güzel, bu konu hakkında hiç bir şey bilmiyordum, çevremde böyle bir şeye girişen bir kişi olduğunda uyaracağım. Çevreye dikkat etmek gerekiyor özellikle de yaşadığımız ülkeye

  • Asaf Duru @asafduru

   Bu durum özellikle akvaryum balıklarında da böyledir. Siz tropik bir balık alıp akvaryumda bakamayınca doğaya salarsanız ve o balık türü doğaya uyum sağlarsa oranın yerel türlerine müthiş zarar verebilir.
   Akvaryum balığı değil ama İsrail sazanı bu konuya örnektir. Yazıya da yazacaktım ama çok uzamasın istedim. İç sularda balıkçılığı bitirme potansiyeli var şu an israil sazanının

  • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

   bizim milletimizde iyi niyet vardır ama yaptığı işin sonuçlarını düşünme yoktur.

Batuhan paylaştı.

BF 1 - COD 0

#TeknoSeğir #akış #gündem #Oyun #CallofDutyInfiniteWarfare #Battlefield1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13