Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2020/42

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:09 - Kulis

06:39 - Merhaba

13:53 - James Randi hayatını kaybetti.

17:53 - NASA, Ay yüzeyinde su bulduğunu açıkladı.

24:01 - OSIRIS-REx, Bennu göktaşından örnek alma işlemini başarıyla tamamladı. Ek kaynak

28:10 - SpaceX 100. başarılı fırlatmasını gerçekleştirdi. Starlink’in çalışmayan uyduları kaygılandırıyor.

36:03 - ISS’de yaşanan hava sızıntısı çay yaprakları sayesinde bulundu.

41:34 - Voyager Uzay Aracı, Güneş Sistemi dışında uzay yoğunluğunda artış tespit etti.

45:48 - Dünya’nın en büyük güneş enerjisi tarlası Avustralya’da inşa edilecek.
Not: 2023 yılında bitmesi planlanan ve şuan kısmi faaliyette olan Dünya’nın en büyük güneş enerjisi tarlası Konya’da.

50:35 - Güneş panellerine basit bir desen işlemek verimliliği %125 oranında arttırılabilir. Ek kaynak

56:45 - Bilim insanları kafamızın merkezinde gizemli bir organ keşfetti.

01:00:18 - Mikro robotlar gelecekte vücudumuzun içini yakından gözlemlemek için kullanılabilir.

01:04:27 - Kulis

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Makineci @makineci

  Yayında bu sefer bizden birisi var. @zisegned 🙂

 • Kent @kent

  Selamlar,
  Güneş enerjisi tarlası hakkında bir tecrübemi paylaşayım.
  Eskiden bende bu çöl alanlarına neden güneş enerjisi kurmuyorlar... diye düşünürdüm.
  Son Afrika seferimde 2 futbol sahası büyüklüğünde bir güneş enerjisi alanına denk geldim. Terk edilmişti. Bende merak edip sordum neden bu halde diye.
  Sebebini kısaca açıklamak gerekirse; Çöl iklimi gündüz aşırı sıcak, gece aşırı soğuk, dolayısıyla genleşme cihazları bozuyormuş, bunun önüne geçmişler. Metal kısımlar çok hızlı korozyona uğruyor, paslanmaz çelik bile yaprak yaprak soyulup dökülüyor, plastik kısımlar bir zaman sonra dokununca pudra gibi dağılıyor, kapladıkları izolasyon bile kısa zamanda çürüyor. Hatta krom kaplı yapılar bile pas tutuyor ve sanki metal değil bisküvi gibi elinle sıksan dağılacak duruma geliyor.
  Cam yüzeyler kısa zamanda kum yüzünden sanki zımparalanmış gibi yüzeyleri buzlu cama dönüyor. Hergün temizlenmez ise üstü sürekli kum doluyor. Altında kalan kum alanında dikenli zehirli bir bitki var çalı gibi .o yetişirse her yeri kaplayıp aletleri sarıyor. Tabi Avusturalya ya gitmeyi çok istiyorum henüz fırsatım olmadı ama oranın şartları yada bu sorunlarla nasıl çözüm üretdiklerini bilmiyorum lakin heralde bir şeyler yapmışlardır.

  İkinci olarak @hkellecioglu bu tamamen benim fikrim ve benim için önem arz etmediğini belirteyim ama TS ye katılan insanlar videoları erken izlemek için değil destek olmak için katılıyor. TS takipçilerinin çoğunluğu öğrenci ve dolayısıyla isteselerde katılamayan çok kişi olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu insanlara videoyu sen sonra izle demek bence yanlış. Hor görme garibi , kim bilir ne derdi vardır. Katıla özel bazı özellikler mantıklı olabilir ama sen videoları sonra izle demek faydasız bir bakış açısı. Baştan belirtiğim gibi benim düşüncem beni bağlar ve benim için fark etmez , sadece düşüncem bu şekilde. (Youtube den eş zamanlı izlendiğinin farkındayım)
  Saygılarımla.

  • homosapien @biggestliar

   @kent

   Selam.
   Sizin gözlemlediğiniz güneş tarlasının o hale gelmesinin tek nedeni; sizin gördüğünüz tarlanın şartlara uygun olmayan, mühendisliği düşük bir proje olmasından kaynaklı. Çok basit bir cevabı var; doğru malzeme 8xxx serisi alüminyumdur; elastikiyet ve plastikiyet kabiliyeti çok yüksek, akıllı metal fornundadır, oksijen ile tepkimeye girmeyen bir malzemedir; içindeki çinko alaşım pek çok tepkimenin, demir mukavemetinin, karbon ve krom sertliğinin ve dayanımının, eser miktardaki lityum elaktikiyetini arttırır (ki, akıllı metallerden biri olarak kabul edilir). Bir gün kısmet olurda düzgün bir proje görürseniz sizde gözlemleyeceksinizdir.

  • Kent @kent

   @biggestliar Cam yüzeylerin temizlenmesi ve aşınmasını ne yapıyorlar ? Birde çöl deyince hiç yağmur yağmıyor sanmayın , yağmur sonrası o kum çimento gibi yapışıyor aksamlara. Çözümü vardır ama maliyeti ne olur bakmak lazım.

  • homosapien @biggestliar

   @kent

   Yağmur yağıyor elbette ama dünya ortalamasının çok altında. Bildiği kadarı ile en az yağış alan çöl Şili'deki Atakama çölü (antartilka ve sibiryadaki buzul çöller hariç).

   Güneş panelleri yağmur yağdıkça yıkanır. Ve panellerin üzerine toz birikmemesi için çok noktadan belirli aralıklarla (ya da sürekli) hava püskürtülür.

  • Kent @kent

   @biggestliar cam diyorum sürekli aşınıyor ? aliminyumda sürekli aşınır. Nasıl bir çözüm bulmuşlar onu merak ediyorum .

  • homosapien @biggestliar

   @kent

   Normal cam değil ki üzerindekiler; cep telefonlarındaki gibi düşünün... alaşımlı ve yüzeyi daha pürüssüz bir cam. Ama elbette mekanik ya da ekonomik ömrünü tamamlayınca değiştirilecektir elbette. Sizin gördüğünüz sistem baya kötüymüş muhtemelen.

   Yolunuz düşerse Kayseri Melikgazi'deki güneş tarlasını özellikle ziyaret edin çok başarılı örneklerimizden biridir.

  • Kent @kent

   @biggestliar Şimdi anladım , yonunuz düşerse çöle bir günlüğüne istediğiniz bir metaryali bırakıp ertesi gün mikroskopta inceleyin .

 • lterlemez :) @lterlemez

  Güneş tarlaları konusunda ben endişenmeye başladım ya; evet çöl arazileri çok uygun ama bu kadar büyük kurulumlar acaba mevsimleri nasıl etkiler, çok merak etmeye başladım.

 • huseyin/azuren @hegemen

  https://www.imdb.com/title/tt0382992/
  Yapay zekalı uçaklar için yapılmış filmdi beğenilmedi ama bu şekilde olmayacağını kim garanti edebilir.