Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2020/09

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

02:08 - Covid-19 komplo teorileri, ikinci tur. Olası bir salgına nasıl hazırlanmalıyız?

25:10 - Efsanevi NASA matematikçisi Katherine Johnson, 101 yaşında hayatını kaybetti.

28:15 - Freeman Dyson hayatını kaybetti.

35:06 - İki ticari uydu ilk kez uzayda bir araya geldi.

39:40 - Betelgeuse kararmayı durdurdu, yakın gelecekte patlamayacak.

41:56 - Konya’da Kral Midas’in savaştığı Hartapu Krallığı’na ait yeni keşif.

50:27 - Nakil için gönderilen organlardan bazıları kargoda kayboluyor!

55:34 - Gelecekte okyanusları biyonik deniz analarıyla izlemek mümkün olabilir.

01:00:25 - Bazı insanlar kulaklarındaki bir kası hareket ettirerek gök gürültüsü benzeri bir ses duyabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Koray Üstüner @korayus

  "Bazı insanlar kulaklarındaki bir kası hareket ettirerek gök gürültüsü benzeri bir ses duyabiliyor." işte o benim 🙂 bu haberi okuyuncaya kadar herkes yapabiliyor sanıyordum. Özellikle esnerkwn çok oluyor.

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  Ben o kas sayesinde uçağa bindiğimde basınç eşitlemesi yapabiliyorum, veya rahatsız edici bir müzik veya ses olduğunda bilinçli olarak duyduğum sesi azaltıyorum.

 • Gorunmez @gorunmez

  Teşekkürler beklenen gece olmuştur 3 akşam bunla uyuyoruz - uykuda İngilizce öğrenmek gibi uykuda bilim ve teknoloji haftalarını notlarını takip edip bilinç altımıza işliyoruz.

  Emeqe saygı +rep verdim.

 • Gökhan @gokhans19

  Bu video canlı yayınlanırken herkese açık oluyor zaten. Canlı yayından sonra niye videoyu kapatıyorsunuz her seferinde? Plus için özel videolar hazırlanmalı. Bu klasik videoların plus için kullanılmasının artık anlamı yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Aslında doğru ama canlı yayınların canlı izlenme sayısı ve etkileşimi o kadar az ki asıl izlenme hala klasik yayından geliyor. Tersi olsaydı anlamsız bir durum ortaya çıkacak ve gerek kalmayacaktı Plus yapmaya.

   Biz Plus işini mümkün olduğu kadar herkese açık olarak ilerlettik zaten. Plus sayesinde yapıldı manasında Plus introsu koyduk ek içeriklere ama çoğunu direkt yayınladık.
   Çünkü finalde her içerik mutlaka herkese açılıyor. Dolayısıyla izleyiciyi destek dışında Plus almaya itecek bir baskı yartamadık. Gerçek anlamda düşünseydik izleyiciyi cezbedecek bir içerik hiç açılmamak kaydı ile sadece Plus olabilirdi. Fakat biz en başından öyle bir iş modelini yürütemeyeceğimizi bildiğimizden yapmadık.

   Önümüzdeki dönem YouTube içerik üreticileri Katıl seçeneğine özel içerikler yaparak öyle bir dönemi başlatacak. Nasıl ilgi göreceklerini biz de göreceğiz ama bizim şimdilik TS bölümü yapıp Katıl özel hale getirme düşüncemiz yok. Daha ufak tefek kurgu gerektirmeyen şeyler atacağız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @cantona Açıklamaları takip etmemişsiniz. Plus sistemi burada sona erdi. Destekleyenler devam ediyor destek için ama iade isteyenler de iade alıyor. Yaklaşık iki aydır da yeni üye alımı yapılmıyor zaten.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Hem gelecek bilimdeye hemde Teknoseyir ‘e, ayrıca Hamdi abiye bu güzel çabaları ve gündem için verdikleri emekler için çok ama çok teşekkürler. Çok başarılı çok iyi bir çalışma.