Paylaş Paylaş

Samsung Staedtler dijital kalem ön inceleme

Samsung'un Staedtler ile geliştirdiği dijital kalem, çizim tabletlerine meydan okuyan özelliklere sahip.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet @parduscu

  Anahtarlıkla ilgili bir şey bekliyordum. 😔

 • BAkts @bakts

  Bu akşam da akacak galiba 😀

 • kizilsakal @kizilsakal

  Tasarımı orjinal ve beğendim videpyu izlemesim resime göre yorum yaptım izleyince görcem özellikleri

  Edit: videoyu izledim ya iyi güzel de belki süperdir de fuarda adam gibi deneyecek bir proğram ile tanıtın şunu işte apple burda götürüyor işi bak denedikleri ğroğraöda düzğün çizgi çekilemiyor ya çok kalın ya çok ince belki kalem apple pencil dan daha iyi ama anlatamıyor gösteremiyor samsung

 • Asaf Duru @asafduru

  Levent Bey kurcalamaz, inceler @gamsizm Yanlış olmasın 😛

 • Halid @abdhbal

  LP solakmış yeni fark ettim.

 • Agab @agab

  Kesinlikle, yarın ekşide çıkar konuşmaları zaten.

 • K98 @mask

  @oh_no gelecek için konuşuyor aslında

 • K98 @mask

  @oh_no profesyonelleşebilir işte zamanla olmaz diye bişey yok, tabii şuanki perspektif ten bakınca haklısın.

 • sgur @sgur

  zamanla aradaki bu fark kaybolacak zaten. hali hazırda böyle wacom ürünleri bile var.

  ileride kaybolmayacak demek oldukça ilginç.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Kalemin geliştirici ortaklarından biri Wacom bu arada.

 • sgur @sgur

  @oh_no ee tamam bizde onu diyoruz zaten wacomun grafik tabletlerinde ekranlı olanlarıda var bunlar onun yerini alacak. şimdi değil ama 2-3 sene içinde bu hassasiyet ve basınç değerleri ev kullanıcısı için olan modellere gelecek, şimdi sallıyorum apple ın trackpadi 10 yıl önceki grafik tabletlerden daha iyidir(örnek sadece), bunlar gelecek bize illaki. bu sırada belki wacom farklı ürünler çıkarabilir ama bu teknoloji bize geliyor yavaş yavaş.

 • sgur @sgur

  @oh_no ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz, ya da anlamak istemiyorsunuz, sadece bir örnek, buna benzer teknolojiler bir kaç sene içerisinde elimize kadar gelebiliyor. buradakilerde zaman içerisinde artık 2-3 olur 5 sene olur wacom ayarına gelecekler. ihtiyaç olsun olmasın.

  bundan 12 sene önce smartphone kavramı bile yoktu şu andaki şekilde.

 • LOOP @loop

  Kardeşim çizim yapıyor onda ekransız çizim tableti var wacom un ama bu işle uğraşan biri eline alıp yorum yapmadan kanı sahibi olmak bu işte kesinlikle çok zor ve hatalı olacaktır. Her şey basınç hassasiyeti değil çünkü, misal ucunu sürtünme hissiyatı normal camlı bir ekranda çok kaygan ve çizim için uygun olmayacaktır kanısındayım...
  Artı çizim tabletlerinde el değince onu çizime dahil etmeme gibi önemli özellikler var , çizim yaparken aman elim değdi kenarı çizildi gibi şeyler olmuyor bunda nasıldır v.s. gibi birçok iş için hayati detay daha var...

 • Etgm @etgm

  @sgur Hem evet hem hayır, grafik tablet ile ekranda kalem kullanımı arasında, fiyat haricinde, ciddi farklar var (ergonomi kullanım alanı, kalibrasyon hassasiyet anlamında). Kullandığınız alanı arada eliniz olmadan görebiliyor olmanız bile bazı kullanıcılar açısından tercih sebebi olabilir.

  Tabi ki teknoloji ucuzlayıp yayılıyor (aslında pahalılaşıyor galiba değil mi 🙂 ama firmalar "pro" ürünler ile "pro olmayanlar" arasında sınır çizmeyi seviyorlar. Nvidia'nın 1080'i ile pro kartlarında olduğu gibi, bu sınır kimi zaman performansdan ziyade (viewport vb avantajlarından ya da uç kartlarda gelen ek teknolojik gizmolardan bahsetmez isek) uyumluluk ve destek anlamında da olabiliyor.

  Benzer örnekler monitörlerde de mevcut. IPS panele kavuşsanız bu sefer renk doğruluğu, kalibrasyon kalemlerinden geri kalabiliyorsunuz.

  Şahsi kanaatim pro ürünler ile geniş tabana yayılan ürünler arasında ince de olsa hep bir sınır bulunacağı yönünde ve bunu sadece teknolojiye değil pazarlama stratejileri, kar zarar satış sonrası hizmet gib gibi bisürü şeye dayandırıyorum. Bu konuda Levent Abi'nin de farklı bir fikri olduğunu tahmin etmiyorum.

  Grafik tablet özelinde konuşursam, kendi adıma, günlük işlerimde yanımda taşıdığım bir cihazın ekranına yazmak fikri (note telefonlardan beri ciddi ciddi insanların hayatına girdiğine inanıyorum bu fikrin) güzel gelse de profesyonel düşününce grafik tablet + iyi (artık iyiden kasıt bir profesyonel için ne ise; çözünürlük, servis, uzun ömür, renk doğruluğu vb.) monitör daha akıllıca (sadece parasal anlamda değil, yüksek konumlandırılmış bir monitöre bakarken postürünüzün daha kolay korunabileceğini de düşünerek) bir yatırım olabilir.

  Diğer yandan wacom'un hali hazırda satmakta olduğu Cintiq Companion'lar buvideoda gördüğümüz şeyin hali hazırda satılmakta olanı. Tablet formunda bilgisayar+kalem. Hayli pahalı ürünler olmaları nedeniyle ve kullanım şeklinden anladığım kadarıyla(program çeşitliliği vb) bu ürünlerde profesyonelleri hedeflemekte.

  @oh_no Levent Abi'ye beslediğim saygı ve sevgi yüzünden gözlerim kararmış olabilir :D... ama yapılan yorumu eğlenceli ve spekülatif olarak yorumlamıştım. Yani Levent Bey bu noktada "Aman gidin grafik tablete para vermeyin hemen bunu alın" demediği sürece "hatta hem yanlış hem de yanıltıcı. çok ayıp etmiş." yorumunu bence haketmiyor.

  Aslında zaman kimin öngörüsünün doğru çıkacağını illaki gösterecek. Çok tartışmak da manalı değil gibi. Tartışmanıza farklı bir bakış açısı getirebildiysem ne mutlu bana.

 • cinnabon @cinnabon

  Levent bey hangi grafik tabletleri kaç saat kullanmış bugüne kadar, bu videodan sonra insan ister istemez merak ediyor.