Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 2021/05

TeknoSeyir editörlerinin haftalık oyun gündemi değerlendirmesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Cesur oyunlar konusu yine kalmış 🙁

 • reducto @protego

  Bu arada Steam konusunda şöyle bir detay var. Steam %30, Epic %12 alıyor. Bizim Epic'te oyunları daha ucuza görmemiz gerek. Yani "başka platformda daha ucuza satıyorsan bizde de ucuza sat" diyemez Steam. Oyun firmalarının bu farktan dolayı Epic'te daha ucuza oyun satması Steam'i geri plana atma amacı taşımaz, Steam'den kaynaklanan bir şey bu. Steam'de olan oyunun Epic'te daha ucuz olması gerekiyor bu komisyon farkından dolayı. Steam'in engellediği şey bu, ki bu yine oyunculara zarar. Bu fiyat konusunda böyle bir baskıları varsa(ki dava açıldığına göre var), "ben senden daha fazla komisyon alıcam ama başka yerde benden ucuza satamazsın" mantığını işletemez, bu tam bir rekabeti engelleme ve tekelleşme örneği. En azından bizim yasalara göre böyle, Amerika'da da farklı değildir, zaten farklı olsa dava açılmaz. Aslında ortada komisyon kısmı olmasa da bir şey değişmezdi. Herhangi bir dijital ya da fiziksel satış platformu, mağazası, ürün sahibine "başka yerde daha ucuza satılamaz" şeklinde bir sözleşme dayatıp ürünün başka yerde daha ucuza satılmasını engelleyemez. Direkt ve kesin bir rekabeti engelleme örneği. Davalılar arasında Steam'le birlikte CDProjekt ve Ubisoft vs. de var bu arada.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Dava varsa doğrudur nasıl bir mantık ya 😀 Hukukun ne olduğunu da unuttuk bu coğrafyada. Steam'in bir şeyi engellediğine dair kanıt yok. Hiçbir geliştiriciden bir açıklama yok. Tim Sweeney şebeğinden başka konuşan da yok. Kaldı ki Steam, bana bu fiyattan satmiyorsan benim mağazama giremezsin deme hakkına sahip. Buna "price fixing" denmiyor. Ürünü mağazamda satmama hakkına sahipsin. Tekel bu değil.

   Tim ibişi kendi mağazasına özel oyunları ucuza satmaya başlasın sonra konuşalım.

  • reducto @protego

   @ugury Dava varsa doğrudur derken dava varsa böyle bir dayatmaları vardır diyorum. Böyle dayatma olmasa yani Steam böyle bir şey istiyor olmasa davası açılmazdı herhalde

   Hakim konumdaki bir firmanın, bu şekilde ürünü başka platformda daha ucuza satamazsın demesi net bir rekabeti engelleme örneği yasal olarak. Çünkü daha küçük firmaların rekabet edebilmeleri için daha ucuza satmaları gerek. Eğer sektörün hakim firması bunu engellerse bu bir rekabeti engelleme örneği olur. Öte yandan "Steam, bana bu fiyattan satmiyorsan benim mağazama giremezsin deme hakkına sahip" bunu diyebilir ancak hem daha fazla komisyon alıp hem de başka yerde daha ucuza satılmasını engelleyemez çünkü hakim konumda. Bunu bir sektörün normal bir firması yaparsa sadece rekabeti engelleme olur, rekabeti engelleme kurumundan bir cezayla yırtarlar, sektörün hakim firması yaparsa hakim konumdan yararlanarak rekabeti engelleme suretiyle tekelleşme davasına konu olur. Bizde böyle, Amerika'da veya EU'da da farklı değildir. (price fixing bambaşka bir olay)

   Bu aynı şuna benziyor, bir XX mağazasısının xx firmasına "bu çikolatayı benden daha ucuza bir yerde satamazsın bakkala daha ucuz vermezsin" demesiyle aynı şey

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Böyle bir şey diyor olsa bile, hala oyununu orada satmama hakkına sahipsin. Bunun rekabeti engellemekle bir alakası yok. Rekabeti engellemek, Epic'in yaptığı gibi kasıtlı olarak "market fragmentation" yaratmaya çalışmak.

   Kaldı ki bu, gerçekten senin, Tim Sweeney'nin ve kim oldukları belirsiz davacıların dediği gibi olsa (yani birileri belli fiyatlandırmalara maruz bırakılsa) Steam, Green Man Gaming gibi üçüncü parti retailer'ların oyunlar çıkmadan önce yaptığı fahiş ön sipariş indirimlerini de engellerdi. Bildiğin veya bilmediğin gibi üçüncü partiler Steam'e komisyon falan ödemiyor. Gidip birçok oyunu kendi komisyonlarından kısarak %28 indirimle falan satıyorlar.

   Tim Sweeney'nin iddialarından biri de Steam'in indirimlere, indirim oranlarına ve tarihlerine de karışıyor olmasıydı. Ama bunun yalan olduğu ortaya çıktı. Kendisinden başka kimse söylemiyordu zaten. Belki sen duysan, bir de sen söylerdin. 😀 Ama öte yandan Sony'nin ve Microsoft'un geçmişte (ve belki de hala) yaptığını biliyoruz. Zira bir şarlatan değil birkaç geliştirici çıkıp bunu dile getirmişti.

  • reducto @protego

   @ugury Epic'in yaptığı da tekel hareketleri zaten onda inkar edecek bir şey yok ki 🙂

   Orada satmama hakkına sahipsin olmuyor çünkü hakim konumda. Şu an net şekilde biliyoruz ki PC'de oyununun yayılması için Steam gerekiyor. Epic veya diğer platformlardaki satışların Steam'in yanına yaklaşması mümkün değil. Nerden baksan %75 falan Steam'in elindedir. Bu işte Steam'in hakim konumunu kötüye kullanması oluyor. "Satmama hakkına sahipsin" kısmı hakim konumunu kullanan bir firma için geçerli değil. Çünkü Steam'de satılmasa oyun %75'lik bir pazar payına ulaşamayacak. Bu net bir rekabeti engelleme örneği.

   Verdiğin GMG örneği soru işareti. Bilmiyorum. Bu arada Devolver bu olayla dalga geçti çünkü kendisi de davalılar arasında 🙂 Davacılar sanırım normal insanlar, tanıdığımız birileri değil? Emin değilim. Davanın tam metni şurada var https://www.hollywoodreporter.com/thr-esq/popular-gaming-platform-accused-of-abusing-market-power-through-contracts

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Burada şöyle bir fark da var. Gabe Newell, Amerikan tipi bir sosyalist ve şirketini bizzat kendisi yönetiyor. Borsaya falan açılmış değil, yatırımcısı yok. Tim Sweeney ise ipleri kendinden büyük birilerine vermiş bir girişimci. İşlerine yaklaşımlarındaki derin farklar buradan geliyor.

  • reducto @protego

   @ugury Vallahi benim ticaret hukuku dersinden hatırladıklarım bunlar, avukat varsa aramızda daha net cevaplar 🙂 Ama şöyle bir örnek verilebilir, Amazon bir X firmasına "bu ekran kartını benden daha ucuz başka bir mağazada satamazsın" diyemez. Buradaki de aynı şey

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Steam'deki %75'lik pazar payını firmalar Epic ile anlaşarak bir kenara itebiliyorlar. Bence bu o kadar da önemli bir şey değil demek ki.

   Tim, %12'lik komisyonun uzun vadede sürdürülebilir olmadığını kendisi bizzat söylemişti. Steam'in EGS yanında oyunculara ve geliştiricilere sağladığı birçok farklı altyapı ve sistemi düşününce %30 komisyon çok da haksız değil. EGS de birebir aynı giderlere sahip olan, aynı altyapı hacmine sahip bir hizmet olsaydı belki eşit şartlardan bahsedilebilirdi. Tim'in amacı herkesi kendi ligine çekip yok etmek. Yani bunun kendi amacı olduğu zaten şüpheli, o kadar zeki bir insan olduğu söylenemez; ama Gabe Newell ve Apple gibi isimlerin buna düşmesini beklemek, Tim Sweeney adına bir aptallık.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bunun böyle olduğunu söyleyen bir sen, bir Tim ve bir de davayı açan kim oldukları belirsiz bir grup insan var. Bu tam olarak böyle olsaydı GMG ve benzer sitelerdeki indirimlerden bahsediyor olmazdık. Anlamamakta ısrar ediyorsun. 😀 Sözleşmeler çıksın bakalım böyle bir şey gerçekten var mı ya da tam olarak böyle mi oldu. Kaldı ki Steam, bugüne kadar yapmadığı halde, bir ürünü mağazasına almama hakkına sahip. Bu, oyunun kreatif tarafıyla alakalı olabileceği gibi, ticari yanıyla da alakalı olabilir. EGS, PS Store, GOG, MS Store vs yıllardır bunu yapıyor zaten ve bu yasadışı bir durum değil.

   Bu arada bu bahsedilen şeyler Steam'in partnerlik sözleşmelerinde falan yok. İddia sahiplerinin önce bunu kanıtlaması gerekiyor sanırım. Madem hukuk dersi aldın, ne demek istediğimi biliyor olman lazım.

   Bu arada tartışmanın asıl konusu, global oyun fiyatları ve bu fiyatlara Steam karar vermiyor. Yani burada Tim'in Steam'i işaret etmesinin arkasındaki nedenleri görmemek mümkün değil.

   Bence tartışmanın bir anlamı da yok. Bir yerlerde bununla ilgili bir belge falan yayınlanırsa bakarız oturup. O zamana kadar Tim şebeğinin boş yapmalarına kulak asmamak lazım.

  • reducto @protego

   @ugury Ürünü almama hakkına sonuna kadar sahip. Ancak buradaki tek istisna hakim konumunu kullanarak ürünün başka platformda daha ucuza satılmasını engellemek.

   Tim Sweeney konusunu açmayalım nolur, o adamın pek savunulacak tarafı yok 😀 Ancak Steam'in firmalara sağladığı hizmetler olduğu kadar Epic'in de var. O konuda da Epic'e haksızlık edemeyiz. Geliştiricilere geliştirme aşamasında yaptıkları maddi yardımlar, belli satışa kadar ücret almamaları oyun motorunu kullandırmaları vs. Bunlar da Steam'in yaptığı şeyler değil. Steam %30'luk payı hak ediyorsa(ki %30'u hak ettiğini düşünmüyorum) Epic de bu anlamda boş durmuyor. Epic'in kendi yaptığı şeyler de geliştiricilere çok yardımcı oluyor. Geliştirme masraflarını karşılama vs. gibi konularda indie yapımcılara özellikle, Steam'den daha faydalı oldukları gerçek

   Söylediğin son örnek pek karşılamıyor. Şimdi Sony örneğin gidip Ubisoft'a diyebilir mi ki "oyunu PS'ten daha ucuza PC'de ve Xbox'ta satamazsın" diye? Diyemez, aynı şey. Sony böyle bir dayatma yapsa ortalık ayağa kalkar eminim.

   GMG vs. bu indirimleri kendileri yapıyor olabilir, Epic'in indirimi gibi. İlk Epic indiriminde hatırlarsan kupon olayı yoktu, direkt oyun fiyatlarını indirmişti Epic ve baya olay çıktı, bazı firmalar oyunlarını çekti, Steam dahil oldu orada falan. Sonra kuponla işin arkasından dolandılar. Ama bilmiyorum belki de başka bir şey çıkacak arkasından, davanın gidişatında belli olur. Ama bu, şu ana kadar oyun firmalarının neden Epic ve Steam oyun fiyatlarını eşitlediklerini de açıklıyor. Tabi hepsi komisyon farkını cebe indiriyorsa ayrı mesele. Ama zaten davaya Ubisoft, Devolver, CD Projekt'in de dahil edilmesinin sebebi de bu.

  • Jpage @jpage

   @ugury hocam daha gündemi dinlemedim. Fakat ben son kullanıcıyım bu tür ayrıntılarla ilgilenmek zorunda değilim. Dava işini bir kenara bırakırsak, bir kere eğer Steam bu oyunu başka bir yerde ucuza satamazsın diyorsa, benim için bir seviye daha antipatimi kazanmış durumda. Bu tür dayatmalar olmamalı.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @jpage Dediğini gösteren bir kanıt gösterilmiş değil. Partnerlik sözleşmeleri ortada. Çıkıp açıklama yapan bir geliştirici de yok. Yine de günün sonunda her hafta avanta oyun verenin sözü daha güvenilir gelebiliyor tabii.

  • reducto @protego

   @ugury Kanıt görmedik ama, afedersin hangi salak böyle bir şey yokken çıkıp "böyle bir şey var" diye Steam gibi avukat ordusuna sahip bir firmaya dava açar 😀 Davayı kaybettiği zaman ödeyeceği masraflar o dava açanları da avukatlık bürosunu da mahveder. Gerçi dediğin gibi hemen güvenmek doğru değil ancak bu işin altına durduk yere girmek büyük enayilik

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Dava açılır açılmaz Tim Sweeney'in attığı Tweet'ler olmasa... Ayrıca neden AAA oyun fiyatlarını belirleyen büyük oyun yapımcıları dava edilmiyor. Eğer gerçek anlamda "price fixing" aranıyorsa. Sony, Activision ve Take-Two daha yeni nesile geçmeden 70€'da anlaştılar. Asıl price fixing bu. Bence kavramları ve konseptleri iyice özümseyip tartışmaya girmek lazım.

   Ayrıca class action lawsuit bu. Hukuk hocaların iyi öğretememişler. 😀 Class action'larda karşı tarafın legal masraflarından sorumlu olmuyorsun...

   Bence daha fazla tartışmayalım. Yanlış ve eksik bilgilerle falan boşa zaman kaybediyoruz.

   Teknoseyir'deki birkaç izleyici ve Tim Sweeney dışında birkaç geliştirici çıkıp bunu belgelerle doğrularsa konuşmaya değer bir şey çıkar ortaya. Bu konuyu gündem maddesi olarak almama nedenim tam olarak buydu. Fikir herkeste var. Biz bilgi arıyoruz.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   İşin daha da şüphe çeken tarafı davanın class action olması zaten. Ortada birkaç kişinin açtığı dava var; ama bunun hangi geliştiriciler olduğu belli değil. Kim ve ne oldukları meçhul. Muhtemelen oyun geliştiricisi bile değiller.

  • reducto @protego

   @ugury Class action olması için 5 kişi yetiyor muydu 🤔 Herhangi bir davaya katılım çağrısı da olmamış. Normalde class action'larda bu hukuk büroları binlerce kişiyi işin içine dahil etmeye çalışır 5 kişiyle yetinmezler. Bakacağım tekrar

   Ayrıca bu olay price fixing değil yukarıda da söylemiştim 🙂 Senin dediğin şey price fixing ve onların da dava edilmesi gerekiyor ama haklısın. Tekrar söyleyeyim, Sony nasıl gidip oyun firmalarına "Xbox'ta veya PC'de oyunu daha ucuza satamazsın" diyemiyorsa burada da aynısı geçerli. Sony öyle bir şey dediğinde kimse savunmazdı veya bunu Epic yapsa kimse savunmazdı, şu an niye Steam'in yaptığı(yaptıysa) mantıklı bulunuyor anlamış değilim. Zamanında yine benzer bir olayı konuşmuştuk. İnsanlar Epic'in oyunları sadece kendi platformuna çıkarttırmasına ateş püskürürken, Sony'nin 3. parti geliştiricilerle anlaşıp oyunu sadece PS'e çıkarttırmasına ve pazarı bölmesine kimse bir şey demiyordu. Benzer olay