Paylaş Paylaş

Oyun Geliştiricileri G2A'ya Savaş Açtı

Bağımsız oyun geliştiricileri başta olmak üzere, birçok oyun geliştirici G2A'nın oyun satma politikasına savaş açmış hatta korsan çekin daha iyi gibi ilginç açıklamalarda bulunmuş durumda. Konuya kendi yorumumuzu getiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

  Ülkemizden bu konuda geliştiricilere destek bekliyoruz, G2A'den ve plati.ru dan alanlar silivriye gitsin. 😛 (Şaka bu, vurmayın 😀 )

 • Seco @seco

  Hiç G2A' dan alışverişim olmadı, o yüzden sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Anlayamadığım bir kısım var açıklayabilirseniz sevinirim. Diyelim benim bir oyunum var, 50 TL' ye satıyorum. Zaman zaman Steam' de indirim dönemlerinde 30 TL' ye kadar düşüyor. G2A' da benim oyunun anahtarını satan kişi kaça satıyor? 20 TL' ye mi, 40 TL' ye mi? 20 ise bana göre ortada şüpheli bir durum var demektir.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Videoda da bahsettiğimiz gibi Steam oyunlarını satın alabileceğimiz tek mağaza Steam değil. Steam anahtarı satan birçok yetkili satıcı var (GMG, IndieGala, Humble Store, Gamesplanet vs). Ayrıca oyun geliştiricisi ve dağıtımcılar, çoğu zaman kendi siteleri üzerinden de satış gerçekleştiriyorlar. Bu platformlarda fiyatlar birbirlerinden çok farklı olabiliyor. Zira Steam, bir oyunun GMG'de kaça satılacağına, geliştiricinin buradan ne kadar pay alacağına karışmıyor. Ayrıca işin ucunda toptan yapılan satışlar da var ki burada alıcılar son kullanıcıya kıyasla çok daha iyi fiyatlara erişebiliyorlar. Yani bir oyunun Steam'de düştüğü en düşük fiyat, bize burada pek bir fikir vermiyor aslında.

   Öte yandan Steam, bizim dalgadan California sahiline dönmüş döviz piyasamıza karşı fiyat güncellemesi yapmadığı için artık çoğu oyunda G2A, Steam'e kıyasla pahalı kaçıyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Videoda artık herkesin üç aşağı beş yukarı bir fikri olduğunu düşünerek, mağaza komisyonları mevzusuna hiç girmedik. Ama bu fiyat kıyaslamalarını yaparken onu da göz önüne almak gerekiyor.

   Steam'de 100 liraya satılan bir oyun olduğunu düşünelim. Bu oyunun "kabaca" 30 lirası Steam'in kasasına giriyor. Öte yandan GMG de aynı komisyonu uyguluyor (ki 70/30 bir nevi endüstri standardı). Ancak burada GMG, sıkça gördüğümüz üzere, kendi 30 liralık payı üzerinden 25 lira indirim yaparak oyunu 75 liradan satabiliyor. Toptan alınan oyunlarda komisyonlar daha da düşük olabiliyor tabii.

   Burada soru işaretlerini tamamen yok edecek şey şu: Geliştiricilerin/ dağıtımcıların, Twitter'dan altı çok da dolu olmayan birtakım açıklamalar yapmak yerine, ellerindeki zarar rakamlarını detaylı bir şekilde açıklayıp ispatlamaları. Zira G2A'in verilerine bakarsak satılan 1 milyon oyunda 200 gibi bir sayı ortaya çıkıyor. Ancak bu fevkalade tek taraflı bir veri de olabilir.

  • Seco @seco

   @ugury Başka platformlar var tabii, ama ben veya oyunu kim yayınlıyorsa o platformla bir anlaşma yapmışızdır. Yüz bin tane anahtar satın alıyorsa iskontolu satarsın, onlar da kâr eder. Şimdi diyelim ben GMG ile anlaştım onlar da oyunu 20' den sattılar, ben oyunu Steam' de indirimde 30 TL' ye satmaya devam ediyorum, ama GMG' den aldığım para kasama girmiş artık diyelim. G2A' daki herhangi bir şahıs da GMG' den 20' ye alsa ve 25' e satsa ortada yine bir sorun yok demektir. Çünkü her şey kayıtlı, ben GMG' den parayı almışım, çıkıp da Twitter' dan almayın gibi şeyler söylemem. Bu adamların ise büyük ihtimalle fraud işlem yüzünden parayı geri ödeme durumları olmuş ve canları yanmış, kendilerine üzüldüm. Bu durum sık gerçekleşen bir şey midir? Bilmiyorum tabii ki, ama bana pek masum gelmedi. G2A' dan alınacağına oyun nerede ucuz satılıyorsa oradan alınsın. G2A' daki kişi üreticiden nasıl daha az paraya satabilir kafam almıyor. Zaten böyle bir şey de söz konusu mu onu da bilmiyorum, ilk yorumda sistemin nasıl işlediğini o yüzden sordum.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @seco Evet, can sıkıcı bir durum. Özellikle ufak ekipler için kabus gibi. Bu durumun ne kadar sık yaşandığını bilemiyoruz. En azından geliştiricilerin bir zarar açıklamaları lazım bu konuda. Özellikle de G2A, oluşan zararın 10 katını telafi etme sözü vermişken. Şu an elimizdeki tek veri, videoda da bahsettiğimiz gibi G2A'in açıkladığı rakamlar.

   Çalıntı kartla alınan oyun anahtarları takip edilip iptal edilebiliyorlar. G2A'in açıkladığı verilere bakarsak, ayda toplam 200 gibi bir sayı çıkıyor karşımıza. (1milyon civarı satışın onbinde ikisi) Ben herkesin hesabımdan oyun anahtarı silindi diye G2A'ye başvurmadığını düşünüyorum. İyimser bir tahminle 5'te 1 falan olabilir bu oran da.

  • Seco @seco

   @ugury Haklısın Uğur Abi. Milyonlar seviyesinde olsa EA, Activision falan "Buralarda bizden daha paragözler varmış, yedirmeyiz" falan derdi. Ayrıca her ikinci el ürün satana da hırsız muamelesi yapamayız. İçlerinde olabilir, bunun için kanıt gerekir. Oyun geliştiriciler bizle verilerini paylaşır mı bilmem, belki çok küçük rakamlardır. Ticarette bu tarz riskler her zaman var, keşke hiç olmasa. Ama ufak ekipler için kötü gerçekten, büyük ihtimalle avukata ödeyecekleri para daha büyük olacağından bu illegal durumları sineye çekiyorlardır. Kimisi de öfkesini sosyal medyadan gösteriyor.

 • Zeratul @zeratul

  Ben açıkcası böyle girişimlere karşı değilim, geliştiricilerinde biraz yaygara yaptıklarını düşünüyorum, sonuç olarak paranı bir şekilde almışsın, millete bedava bişey verdiğiniz yok. Çalıntı kartla alınmış oyun sayısı da az bir miktar olarak çıkıyor ve bunlar tespit edilip gerekli yaptırım uygulanıyorsa burda illegal bir durum göremiyorum.
  Dijital oyun satışı olarak Steam alternatifi bişeyler olmalı, yeri geliyor Steam pahalı, diğer satış mecraları ucuz ya da tam tersi oluyor, ben müşteri olarak cebimdeki paranın hesabını yaparım. İllegal bir durum yoksa, uygun fiyat nerdeyse oraya yönelirim.
  Bir yandan da bakınca piyasa fiyatlarının üzerinde fahiş fiyatlara satış yapanlara kimse birşey demiyor, birebir aynı durumu yansıtmasa da Türktelekom Playstore örneğini vermek isterim mesela, 50tl lik cüzdan kodunu 60 tl'ye, 250tl'lik kodu 300'e satmak nedir?. Yine Play Store Humble Store'dan keyleri ucuz ucuz alıp piyasanın üstünde agresif fiyatlardan satıyor. Buna benzer şeyler de çok, bunun da yanlış olması gerekmez mi. Ucuza satınca yaygara koparanlar yüksek ve haksız kar marjlarına da ses çıkarmalı.

 • Outrun @outrun

  @ugury Factorio geliştiricileri g2a'nın teklifine cevap vermiş. 6600 dolar charback ücreti ödemişler ve 10 katını istemişler g2a'nın söz verdiği gibi.

  https://www.pcgamer.com/factorio-devs-take-g2a-up-on-its-chargeback-offer/

  Daha önce factorio'dan bununla ilgili haber çıkmamıştı, kim bilir daha hangi geliştiricilerin başına geldi.