Aksesuar

Tapo Akıllı Ev Cihazları Toplu Testi

Tapo'nun akıllı cihazlarını, akıllı prizden kameraya toplayıp çalıştırdık. Hem birbirlerine bağlıyken hem de tek başlarına nasıl çalıştıklarını ve detay özelliklerini Levent Pekcan anlatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fullmoon @dolunay

  Hub'ın neden kullanıldığı iyi anlatılmış, üzerinde çok düşünmediğim bir konuydu.

  Levent abiden beklediğim ancak eksik olan şu olmuş: Akıllı prizlerin boyut küçülmesine değindi, çok doğru, bende Kasa hs100 de var o dev, tapo p100 küçük ama yine de çok yer kaplıyor, şimdi boyu çok daha pratik kullanıma uygun olmuş AMA nasıl yapmışlar? Diğer akıllı prizler de taş devrinden kalma değiller sonuçta, onlar neden o kadar büyük? Şimdi nasıl küçültmüşler? Bu küçültme sonucu bir takım tavizler verilmiş mi? Dezavantaj gelmiş mi? Bu soruların cevabını bulamadım.

Dockcase Explorer Edition M2 Kutusu İncelemesi

Dockcase'in yeni M2 kutusunu inceliyoruz. Explorer Edition adını verdikleri bu ürün hafif ve şeffaf tasarıma sahip. Yine klasik Dockcase ekranı ve işletim sistemi üzerinde.

Ürünün kampanya linki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Taotronics TT-DL1004 LED Masa Lambası İncelemesi

Taotronics'in LED masa lambasını inceliyoruz. Ürünü sadece bir masa lambası olarak değil de, dönebilen yapısı sayesinde destekçi bir aydınlatma olarak da kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22

XPG Levante 360 Sıvı Soğutma Sistemi İncelemesi

XPG'nin Levante 360 sıvı soğutması, özellikle günümüzün güç tüketimi nedeniyle ısınan işlemcilerini soğutma konusunda iddialı. Fiyatını aramak için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20

Zhiyun Weebill 3 Gimbal İncelemesi

Zhiyun Weebill 3, günümüzün birçok popüler kamerasını destekleyen bir gimbal. Sunduğu olanaklarla normalde çekemeyeceğiniz açıları mümkün hale getiriyor ve makinelerin genelde çok da başarılı olmayan titreşim engelleme sistemlerinin yerine geçiyor. Bu modelde ışık ve mikrofon da dahili olarak bulunuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kingston Nucleum USB-C Dock İncelemesi

Kingston'un USB Type-C destekli Dock'unu inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Huawei Watch Fit 2 Akıllı Saat İncelemesi

Huawei'nin Watch Fit saatleri, Watch Fit 2 ile güncellendi. Bu defa ürün 'band' yerine daha çok saat formatında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 18

Speedlink Phantom Hawk Joystick İncelemesi

Speedlink'in Phantom Hawk Joystick'ini inceliyoruz. Ürünün satış bilgisi ve ve fiyatı için link burada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Tapo L920-5 Wi-Fi LED Şerit İncelemesi

Tapo'nun Wi-Fi ile kontrol edilebilir LED şeritlerini Levent Pekcan inceliyor.

Inventus APU kampanyası için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 18
 • Suicide @suicide

  henuz izlemedim fotodan yorum yapıyorum, ws2812 gibi bir nimet varken bukadar seyrek led koymak, seritte kontrolcu olmasi vs. cok sacma olmus.

  • mrx ✔ @mrx

   Büyük ihtimalle WS2812B LEDlerin dimming yaparken 400hz civarında bir PWM frekansı kullanması nedeniyle böyle bir tercihte bulunmuşlardır. Flicker-free dimming yapabilmek için khz seviyelerine çıkmak gerekiyor, ışık kalitesi için önemli bir detay bu.

  • Suicide @suicide

   @mrx bilemiyorum bu sekilde de "cozunurluk" cok dusuk kaliyor.

  • Koray Üstüner @korayus

   @mrx WS2812B nedir çok ilgimi çekti yorumunuz. Evin salonuna zamanında güçlü beyaz 5050 şerit led takmıştım 1.2 Amp metresi güç çekiyordu. (40 metrelik bir şerit). O kadar aşırı parlaktı ki nasıl olsa kısma aparatım var onunla kısarım derken ışığı kıstığımda aşırı rahatsız ediçi titreşim yapıyordu. Sonra daha az ışık veren wifia bağlı başka çözüm buldum (yeelight - Xiaomi). Çok da memnun değilim ışık yetersiz geliyor. Şimdi titreşim yapmadan kısılabilen ürünler mi var? Konuya hakim birine benziyorsunuz sizin için sakıncası yoksa özelden yazışmak fikir almak isterim.

  • Suicide @suicide

   @korayus ornek: https://www.trendyol.com/btf-lighting/ws2812b-adreslenebilir-led-serit-ip65-metrede-30-led-3m-p-97425218
   her bir led ayri ayri kontrol edilebilen bir yapisi var, basit led driver lar ile surulemez yalniz arduino vs. gibi bir mikrokontrolcu lazim.

  • mrx ✔ @mrx

   @korayus Koray hocam açık mecradan yazışırsak daha sonra görüp yararlanma ihtimali olan arkadaşlara da faydamız olur diye düşünüyorum fakat yine de özel mesajlaşmak isterseniz [email protected] mail atabilirsiniz.
   WS2812B içinde zincir şeklinde bir birbirlerine bağlanabilen, bir mikrokontrolcünün entegre olarak bulunduğu, bu sayede her birimin renginin ve parlaklığının birbirinden bağımsız olarak ayarlanabildiği bir çeşit RGB LED aslında. Bu LED'ler son zamanlarda pek çok yerde karşımıza çıkmaya başladılar, her ne kadar diğer RGB LED şeritlere göre daha yüksek teknolojili olsalar da bu LED'ler için flicker-free demek pek doğru olmaz.
   LED'ler PWM denen bir teknik kullanılarak parlaklık ayarı yapılan cihazlar, PWM ise çok hızlı biçimde elektrik akımının anahtarlamasına dayanan bir teknik yani 400 hertzlik bir PWM sinyalinden bahsediyorsak saniyede 400 kez LED'lerin yanıp söndüğünü söyleyebiliriz. Herhangi bir led şeridin parlaklığının bu yöntem ile ayarlanması mümkün. Fakat bu ayarlama sırasında frekans ne kadar düşük olursa ledin sönük kalma süresi o kadar uzar ve neticede parlaklık kısıldığında göz kırpıyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkar. Bir LED sürücünün flicker-free olarak adlandırılmaya başlaması için PWM frekansının 1 kHz yani 1000 hertz ve üstü olması gerekiyor, ucuz cihazlar ile buna ulaşmak pek mümkün değil. Aliexpress gibi yerlerde göz yormadığını iddia eden cihazlar var ama hiç kullanmadım tam olarak bilemiyorum ne kadar başarılı olduklarını, detaya bakınca 750-1000 hertz frekansını kullandıklarını yazıyorlar.

  • sarpuli @sarpuli

   @korayus Hocam bende salon için yeelight almak istiyorum ama ÇOK pahalı. Neyinden memnun kalmadınız ? Işık çok mu az ?

  • Koray Üstüner @korayus

   @sarpuli Işığı kısınca titreşim yapmıyor. Ayrıca 7 tane birbirinden bağımsız ürün salonda bağlı ve hepsi tek bir cihazmış gibi birbiri ile senkronize olup kontrol edilebiliyor. Benim açımdan en büyük artısı buydu. En büyük sorunum salonda BEYAZ ışık ihtiyacımı karşılayamaması oldu. Evet RGB tüm renkler aynı anda tam güçte yanınca beyaz ışık veriyor ama konforlu bir ışık değil. Yaklaşık 40 metre olarak salonda kurulu vaziyette ve oldukça loş bir ışık yayıyor. Başka ışık kaynağı olmadan kullanmak istemiyorum. Keşke en az 2 kat daha parlak olsalardı. Daha önce yukarıda da belirttiğim gibi başka arayışlarım oldu ama paramı çöpe attım sonuçlardan memnun kalmamıştım. Şimdi hem parlak hem de mümkünse ayrıca beyaz desteği olan RGBW bir şerit kullanmak istiyorum. Biliyorum maliyetli olacak yine ama sorunsuz olsun 1 kez yapacağım umarım.

  • Koray Üstüner @korayus

   @mrx Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. O halde önce burdan devam edelim. Bir sorun olursa özel mesaja ( [email protected] ) geçeriz. Salonda tavanda 7 tane birbirinden bağımsız adacık var. Her birine şebeke elektriği geliyor fakat adalar arası bağlantı yok. Dolayısıyle ben zamanında her bir adaya birbirinden bağımsız çalışan wifi destekli Yeelight (24v 1Amp max 24watt) şerit led taktım. 7 wifi modülünün hepsi Mi Home ve yeelight yazılımı sayesinde senkronize çalışabiliyor. Örneğin ellerim dolu bir şekilde eve girdiğim zaman salon ışığım otomatik yanıyor ve önümü görebiliyorum. Işığı kısınca titreşim de yapmıyor. Bunlar işin güzel yanları. En büyük sorunum beyaz ışıkta oldu. RGB ledlerin tümü yandığı zaman beyaz ışık veriyor ama tarif edemeyeceğim bir kalitesizlik söz konusu. Rahatsız ediyor evde her şey aşırı satüre çıkıyor. Turuncu renkli portakal bu ışık altında kan kırmızı oluyor örneğin. CRI değeri fazla olması güzel birşey ama bu bambaşka bir sorun gibi. Neyse ki ışık parlaklığı tatmin edici düzeyde değil (40 metre toplamda) ve avizenin ek ışığıyla bu renk sorunu dizginlenebiliyor büyük ölçüde. Ama keşke şerit ledler daha parlak olsaydı, hatta çok daha parlak olsalar da titreşim olmadan kısık olarak kullanmak zorunda kalsam diyorum hep. RGBW veya RGB ninyanında W olan şeritler çıktı sonradan. Belki de benim beyaz sorunumu bunlar çözecektir. Aradan yaklaşık 7 yıl geçti ve gerçekten işe yarayacak güzel bir çözüm bulmadıkça bu konuyu rafa kaldırmıştım ta ki sizin yazınızı görene kadar. Açıkcası insan gözü 200Hz gibi değerleri farketmiyor diye düşünüyorum ama eğer 1000 li frekanslar konuşuluyorsa vardır bir bildikleri 🙂 İlk etapta deneme amaçlı 2 tane kısa bir şerit alıp bunların senkron bir şekilde düzgün çalışıp çalışmadığını test edebilirim. Memnun kalırsam kesenin ağzını açacağım mecbur. Tek tek ledlerin adreslenebilir olması benim için şart değil. Olursa da itirazım olmaz elbet, yaparız yanardönerli şov amaçlı şeyler 🙂 Ama ilk etapta yüksek ışık, titreşimsiz kısabilme özelliği ve tüm adaların sorunsuz bir şekilde senkron çalışabilmesi önemli benim için.
   Bu bilgiler ışığında önerilerinizi duymak isterim. Teşekkürler...

  • sarpuli @sarpuli

   @korayus Hocam beyaz ile ilgili aynı ürünün rgb olmayanı var ben alırsam onu alacağım. RGB olan ile beyaz sizi tatmin etmez hatta RGBW den de çok umutlu değil ben zira onun da hepsi beyaz led değil. Tavan da bana renk lazım olmadığı için rgb olmayanı alacağım ama 20 metresi 2200 lira 🙁 Bunun uygun fiyatlı çözümü yok mu?

 • Koray Üstüner @korayus

  En önem verdiğim konu beyaz ışık. RGB ledlerde beyaz ışık kalitesi genelde kötü oluyor. Bu nedenle bazı üreticiler RGBW kullanıyorlar. Tp-link ürününde beyaz için ayrı led var mı?

 • Höşelek @benvaryaben

  google asistan desteği var mı? yoksa çöp...

  • Erhan M. @erhanm

   Yapma... Kapitalizmin tuzağına düşme. 🤣

  • Höşelek @benvaryaben

   @erhanm size göre tüm kolaylıklar kapitalizm. Hayır tüm zorluklar kapitalizmdir.

  • Erhan M. @erhanm

   @benvaryaben bu arada takılıyorum size. Çoğu kişi bu şekilde takılıyor size ve hiç alınganlık yapmadan cevap veriyorsunuz. Bu yüzden saygı duyuyorum size.

  • Höşelek @benvaryaben

   @erhanm takıldığını anladım zaten de yine de cevapsız olmaz tabi 🙂 ben egomu çoktan gömdüm. insanlar benim için sadece iyi niyetliler kötü niyetliler olarak ikiye ayrılır. bu bağlamda kimseye alınganlık yapmam. insanız sonuçta bin bir türlü kafa yapısı var. biri bana şaka yapabilir biri benle dalga geçebilir biri bana küfür, hakaret edebilir. Ben bunları sorun etmem. Daha büyük sorunlarım var benim. kapitalizm gibi 😂 Engellediğim çoğu insan beni engellediği içindir. veya trol hesaplardır. veya zaman kaybı gördüğüm hesaplardır. Asla birinin düşüncesi tavrı yaklaşımı yüzünden engellemedim. Teşekkür ederim.

Xiaomi Mi TV Stick İncelemesi

Xiaomi'nin Mi TV Stick ürünü, TV'lere Android ile 'akıl' katmak için kullanılan popüler ürünlerden. Levent Pekcan bizim için inceledi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42
Secured By miniOrange