Zindan ve Ejderha RPG Oyunu

 

 

Her zaman oynamak istediğim, elimde yıllardır duran ancak bir türlü oynayacak arkadaş grubu bulamadığımdan dolayı oynayamadığım oyunu, Zindan ve Ejderha RPG oyununu anlatacağım. Bazı figürler ve kartlar eksilmiş malesef misafir çocuğuna verilmiş kıymetlimiss, ancak bir taş hariç oyunu bozan belirgin bir durum yok. Onun da yerini doldurdum, resimlerde gösterdim.

Oyunun kutu içeriği çok zengin. Oyun tahtası beş parçadan oluşuyor. Bu parçalar arkalı önlü olup her yönü farklı yollara dönüşebiliyor.

 

Her yaratık türünün ayrı figürü mevcut

 

 

 

Kahramanların figürleri ve güçlerinin, kullandığı silahların, kalan canının belirtildiği kartlar mevcut. Malesef kahraman figürlerinden birisi kayıp. Onun yerine benzer renkte bir parça bulabildim (Jozan figürü kayıp). 

 

Oyunda 3 boyutlu ağaç ve kolon parçalarının yanı sıra oynanış sırasında açılan veya kapalı olan kapıların , hazinelerin ve tuzakların belirtilmesi için parçalar mevcut.

 

 

Canavarların gücünü, levelini belirten, iksir ve silah gibi kahramanların kullanacağı kartlar, büyüler, hazine kartları bolca var.

 

 

 

İki kitapçık bulunuyor. Birisi Zindanın efendisinin kitabı, diğeri ise kahramanların özellikleri ve oyunun genel kurallarını anlatan kitabımız.

 

 

 

Ve tabiki de RPG oyunların olmazsa olmazı çeşit çeşit zarlarımız.

 

 

 

Oyunumuz 5 kişilik bir oyun, daha az kişiyle de oynanabilse de gerçek zevki 5 kişiyle çıkacaktır.
Birbirlerinden farklı güç ve özellikleri olan 4 kahramanımız ve 1 zindan efendimiz olmalı oyunda. Kahramanların hepsinin gücü farklı ve oyunun oynanması için hepsine ihtiyaç var. Bir kişi iki karakter olarak oynadığında eğlencesi kalmayacağı için beş kişi oynanmalı oyunumuz. Adı üstünde rol oyunu, karaktere bürünmeli insan.

 

Oyunu Zindan Efendisi kurar. İsterse kendi bir hikaye yazar, isterse de hazır olan hikayeleri okuyarak gider aşağıdaki gibi.

 

Bu Zindan Efendisi kitapçığından bir görev, bu kitapçığa hiçbir kahraman bakamaz. Resimde gördüğünüz yerlerin hiçbirini görmemeli kahramanlarımız. Odalar açıldıkça, Zindan Efendisi düşmanları yerleştirir. Onun dışında nerede ne var o hariç kimse bilemez. Tuzakların yerini de sadece o bilir, kahramanlar özelliklerine göre tuzakları bulup yok etmelidirler.

 

Zindan efendisi hikayeyi okur, kahramanların görevlerini anlatır. Kahramanlar da istedikleri karakterlere bürünüp yapacaklarını söyleyerek zar atarlar. Zindan efendisi de atılan zara göre olanı kahramanlara anlatır. Bir oda açılmışsa ve içerisinde yaratıklar varsa, bu yaratıklar Zindan Efendisinin kontrolündedir. İstediği gibi saldırı yapma, hareket ettirme hakkına sahiptir, tabi yine atacağı zara göre.

 

Bunların dışında hiç kart, figür vb kullanmadan da çok eğlenceli hikayeler yapılabilir. Sadece zarlar gerekli olanlar. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

 

Ben de umarım bir gün bu tarz bir oyun oynayabileceğim bir ekip bulurum. Çok eğlenceli oynaması gerçekten. Oyunda herhangi bir sınır yok. İsterseniz Cyberpunk evreni yaratın, isterseniz Orta Dünyada takılın. Cyberpunk evrenine ışınlanan ilkel insanların bile hikayesini yazabilirsiniz. Yapacağınız hamlelerin de sınırı yok, ne kadar zor hamle yapmak isterseniz ona göre zarların da zorluk dereceleri değişiyor.

 

Umarım beğenmişsinizdir. Görmüşken bunu anlatayım dedim herkesin haberi olsun böyle oyunlardan. Emin olun şu oyunlar herhangi bir bilgisayar oyunundan kat kat eğlenceli. Ancak cıvıtmadan oynayacak, oynamak isteyecek insanlar bulması çok zor. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler