ZD-927 Lehimleme İstasyonu İncelemesi

Öncelikle teknik özelliklerini yazayım.

Özellikler:

* Güç 8 Watt
* 100-450 derece arası sıcaklık kontrolü
* 12V istasyonun güç kaynağı * 230Vac
* Açma kapatma anahtarı ve Sıcaklık kontrolü
* Havya Uç çapı: 0.7 mm
* Boyutlar 93x71x58 mm istasyon

Kabaca özellikleri bu şekilde,satın alma amacıma gelirsek, kol gibi kocaman havyalarla ucu ne kadar ince olursa olsun ufak ve dar yerlere girip ince iş yapmak mümkün olmuyor. O yüzden havya ve ucu ince kısa olacak ki her yere girip ince işi yapabilesiniz bence o yüzden bu ufak havya istasyonunu satın aldım.

Kutu içeriğine gelirsek, içinden havya, sıcaklık ayarlı ufak istasyonumuz ve yanında havya tutucusu dahil. Birde A4 kağıtta kullanım kağıdı çıkıyor. Boyutunu karşılaştırmak için yanına sıradan 2.5'' boyutunda notebook hdd'i koydum.

 

Havya'nın boyutu ise gördüğünüz gibi tükenmez kalemden bile ufak. 🙂

 

İstasyonu ise oldukça ufak ama hafif değil. İçinde ufak devre kartı ve trafo olduğu için bir miktar ağır. Hani öyle kolay devrilecek gibi değil masada vs çok rahat duruyor altında 4 tane lastik ayağı var.

İstasyonun güç kablosu 150 cm'e yakın. Havyanın kablosunun uzunluğu ise 120 cm'e yakın.

 

 

 

Deneyime gelirsek, elimde 2 tane lehim teli vardı. Bir tanesi 1.5 mm öbürü ise 0.50 mm kalınlıkta, ince olanı çok rahat eritiyor. Hani ısındı vs ki ısınması da çok sürmüyor. Anında değdirdiğiniz anda eritiyor. 1.5 mm olan kalın yani onu ise gene hızlı eritiyor ama inceye göre tabi biraz daha uzun sürüyor deydirdiniz mesela anında eritmiyor ama böyle yarım saniye bile sürmüyor. Diyelim devre üzerinde kapasitör bacağı lehimleyeceksiniz rahatlıkla lehim yapıyor tabi biraz büyük havyaya göre beklemeniz lazım. Ama öyle entegre bacağı işte benim gibi usb soketi vs değiştirecekseniz o konuda çok iyi, bacağa değdirin üstten azcık lehimi verin cillop gibi yapıyor.

 

 

Aldığımdan beri 3 tane usb soket değiştirdim, birtane de denemelik 2 mm kalınlığında bakır kabloyu lehimledim. Tabi biraz önceden kabloyu ısıtmanız lazım ama ısınınca rahatça lehimliyor. Havyanın tutulan yeri komple lastik elden kayma durumu olmuyor, o lastik kısımda oynama vs yapmıyor yani ince iş yaparken normalde elinizde büyük havya varken biraz iyi değilse o adamı gıcık eder ya bunda öyle bir sıkıntı yok.

İstasyonun  tabi içini merak edip açtım. Dediğim gibi ufak bir trafo ve ön kısımda kontrol kartı bulunuyor. Yalnız trafo 14 voltmuş, multimetre ile de çıkışı ölçtüm max 450 derece ayarında da 14 volt'a yakın 13.8 falan veriyordu.

İstasyonun malzemesi komple demir kap, bu yüzden mesela haliyle trafo ısınıyor normalde havya elinizdeyken sıkıntı değil. Öyle eli yakacak kadar bir ısı olmuyor. Ben yaklaşık 45 50 dk'a kadar 450 derece ayarında kullandım ısınıyor ama öyle aşırı bir ısı yok. Eğer malum havya tutucusu istasyonla bitişik orada havya duruyorsa e haliyle onun sıcaklığı da metal kasa olduğu için istasyona geçiyor. 15 20 dk kadar bırakırsanız istasyon ısınıyor. Gene el değme sıkıntısı yok ama ilerde zararı olur mu ? bilmiyorum.

 

Benim açıkçası baya işimi gördü diyebilirim. İnternette ortalama 90 ile 120 tl arası değişiyor. Kalitesi çok iyi değil ama öyle ya bu dandikmiş 2 kere kullandım elimde kaldı durumu da yok. Kablo malzeme kalitesi fena değil işinizi görüyor. Lehimlerken ucun oynama çıkma durumu olmuyor. Uç çok kötü duruma gelirse zamanla tabi değişebiliyor 3-5 lira arası fiyatlarda ucu satılıyor. Hani beklentinizi tabi bilemiyorum ? hani bunu alıp ya ben şu kalın kabloyu lehimleyemedim işte elimde 400 voltluk havyani bilmemne vardı onun bacağını büyük pcb'e lehimleyemedim vs. o gibi durumlara bu havya olmaz. Bu havyanın işi ince ufak yerlere kolayca iş yapmanızı sağlamaktan ibaret.

İncelememi okuduğunuz için teşekkürler, ekstra sorusu olanlar varsa inceleme altından yorum olarak sorabilirler. 🙂

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx ⊕ @mrx

  Baya sevdiğim bir havyadır, tavsiye ederim yapamadığı iş yok, ts100 vs hikaye YouTube'de ki alet fetişisti herife bakmayın siz 🙂

  • Orcun @orcun

   Atom karınca gibi havya, ha çok böyle bende işte kalın usb var onun metal bacağını pbc'e lehimlemekte zorlanır mıyım dersen orada biraz zorlar. Ha normal 5 pin 4 pin o ufak yol bacaklarında zaten sıfır sorun. Ama asıl pcb'e tutsun diye metal bacağı var kalın onda biraz zorluyor. Ama ince işlerde canavar. Zaten alan adamda o yüzden alması lazım.

  • mrx ⊕ @mrx

   @orcun valla hocam denizaltı yapmışlığım var bu havya ile canavar hakikaten. Tek kötü yanı var, insanın eli buna alışınca diğerleri kalas gibi geliyor 😀 ama işte 300 değilde 350-400 ayarında kullanmak lazım.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler