Xiaomi 10000 mAh Powerbank Versiyon 3 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Daha önce 3 sene kullandığım 10000 mAh kapasiteli Asus Zenpower maceram kendisini kaybetmem ile sonlanınca yeni bir Powerbank arayışına girdim ve bunu Hepsiburada üzerinden aldım (kutunun üstünde gelen kodu tarattım cihaz orijinal). Kısaca cihazın özelliklerini ve deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. (Bu cihaz Xiaominin kendi sitesinde 10000 mAh Powerbank 2i olarak geçiyor, aynı cihaz.)

 

Tasarım:

 • Cihaz metalden oluşan, hafif, ince ama uzun bir yapıya sahip. Uzunluğu size dert değilse cidden çok şık bir cihaz (Boyu Versiyon 2den de biraz daha uzun ve kullandığım Xperia XZ ile eşit).
 • Üzerinde 2 adet USB çıkışı, 1 adet Powerbanki şarj etmek için Micro-USB portu, açma kapama düğmesi ve 4 tane LED bulunuyor. Bu 4 tane LED sadece şarj durumunu değil aynı zamanda hangi modda olduğunuzu da anlamanızı sağlıyor (Düğmeye bastığınızda Zenpower’ın aksine şarjı kesiyor).
 • Kutudan 1 adet diğer Powerbanklerden çıkanların aksine biraz daha uzun ve Quick Charge destekli bir kablo çıkıyor.
 • 2 adet renk seçeneği var : Siyah ve gümüş. Ben siyah modelini tercih ettim.

 

Teknik Özellikleri:

 • Cihaz 5.0V2.0A ve 9V/12V18W giriş, 5.1V2.4A ve 9V/12V 15W çıkış değerlerine sahip.
 • Cihaz Qualcomm Quick Charge 3.0 destekliyor (hem şarj ederken hem şarj olurken), aynı zamanda Xiaomi Mi Band, Bluetooth destekli kablosuz kulaklıklar ve bunun gibi USBden şarj olabilen düşük pil kapasiteli cihazlar için düşük akımla şarj etme desteği var (bu moda almak için güç tuşuna iki kez bastığınız anda bu moda geçiyor ve sırayla her led 1 saniyeliğine yanıyor)
 • 9 katmanlı koruma katmanı var ona değinmek istemiyorum zira sitesinde detaylı yazıyor.

 

Şarj Süreleri ve Kapasiteleri:

 • Cihaz elime geçtiğinde tek led yanıyordu, şarjını bitirip QC3 destekli şarj aleti ile şarj etmeye başladım, yaklaşık 4 saatte cihazın şarjı tam doldu (Zenpower yaklaşık 10-12 saatte şarj oluyordu).
 • Test telefonu olarak kendi kullandığım 2900 mAh pil kapasiteli Sony Xperia XZ telefonu kullandım. Aşağıda verdiğim değerler cihazın içinde gelen QC3 destekli adaptörden yalnızca 5 dakika daha uzun (bu süre normalde QC için biraz uzun ama telefonun içindeki pil koruma teknolojileri yüzünden biraz uzun şarj oluyor, QC3 destekli sıradan telefonlarda kendi adaptöründen çok farklı olacağını sanmıyorum). Ayrıca telefon şarj olduktan sonra 2 led yanıyordu, bunun üstüne 1 tam şarj daha edip 3. şarjın %20-30 seviyelerinde Powerbankin şarjı bitti (Bu değer de ZenPower ile aşağı yukarı aynı).
 1. 21.32’de cihazın şarjı %0 iken Powerbank’e bağlayıp telefonu açtım.
 2. 22.14’te cihazın şarjı %48 seviyesine geldi.
 3. 22.41’de cihazın şarjı %73 seviyesine geldi.
 4. 23.28’de cihazın şarjı %91 seviyesine geldi, bundan sonra QC teknolojisi sebebiyle kalan %10 yavaş dolmaya başlıyor.
 5. 00.03’te de cihaz tam şarj oldu

 

 

 • Düşük pil kapasiteli cihaz olarak da Mi Band 2 test ettim, düşük güç modunda saat 00.05’te %0 şarjla şarja başladım, 01.25’te ise tam şarj oldu.
 • İki tane cihazı aynı anda şarj etmek için de hem 2900 mAh pil kapasiteli Sony Xperia XZ hem de 3080 mAh pil kapasiteli Mi A1 kullandım. İkisi de QC desteklediği için ikisi de aynı anda hızlı şarj oluyor, dolum süreleri cihazları tek başına şarj ederken nasılsa aynı anda şarj olurken de aynı, hız kaybının olmaması bence güzel olmuş. Tabii ki aynı anda iki cihaz şarj ettiği için Powerbankin şarjı iki kat daha hızlı gidiyor.
 • Bütün bu testler sırasında ne cihazda ne de telefonlarda ciddi bir ısınma olmadı (Mi Band’ı şarj ederken düşük güçte çalıştığı için hiç ısınmadı), gayet ılık çalışıyor.

 

Genel Değerlendirme:

 • Genel toplamda gayet düzgün bir Powerbank olmuş. Daha önce kullandığım Asus Zenpower ile kapasite olsun kalite olsun boyut dışında büyük bir fark hissetmedim, ikisi de gayet şık ürün, hatta ZenPowerda şikayet ettiğim fazla ısınma bunda yok. Tek şikayet ettiğim yanı 2018 yılında Type-C girişli olmalıydı, ama Xiaomi Micro-USByi tercih etmiş (Type-C ama tek USB girişli model var ama o 30-50 TL daha pahalı).
 • 2. Versiyon ile arasındaki farklara değinmek gerekirse:
 1. Biraz daha uzun
 2. Çift USB çıkışı var
 3. Önceki model QC2 desteklerken bu model QC3 destekliyor.
 • Mayıs ayının sonu itibariyle satıcısına bağlı olarak en ucuz 75 TL (MIUI Türkiye satıyor) fiyat etiketiyle satışta. Bir önceki modelle arasında bariz bir fark yok, özellikleri çok benzer. Fakat onun da en düşük fiyatı 65 TL (belki bu hafta BİMdeki gibi kampanya yakalarsanız 60 TLye bulursunuz) olduğu için ben Versiyon 3 alınmasını tavsiye ederim. Hem çift çıkışa hem de QC3 desteğine kavuşuyorsunuz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler