Valheim

Daha önce izlediğim yayınlar üzerinden yorumlarımı yazmıştım. Geçen gün arkadaşlarla alıp oynamaya başladık ve 17 saat kadar oynadık. Oyun herhangi bir survival-crafting oyunu gibi ancak birçok farklı öğe ile diğerlerinden ayrılıyor. İlerleyişi biraz daha yavaş. Tutorial ve hint bölümleri biraz sıkıntılı. Oyun size bir şeyi anlatmak istediğinde oyundaki bir aktör aracılığıyla size bu bilgiyi veriyor. Ancak bazen oyun size bir bilgi vermesi gerektiği yerde bu aktör gelmiyor, sanırım küçük bir bug. Bu yüzden wiki'lere bakmak zorunda kalabiliyorsunuz. Diğer survival-crafting oyunlarından yavaş ilerleniyor olması sıkmıyor, bu yavaşlığı oyuna güzel yedirmişler ve bir anda tonlarca bilginin ve yapılması gereken binlerce şeyin arasında kalmıyorsunuz.

Oyundaki tüm mekanikleri yazıp oynayacak olanların keyfini kaçırmak istemiyorum, o yüzden kısaca değineceğim. Genelde oyun ve filmlerin heyecanı kaçmasın diye fragman bile izlemem bu yüzden başlamadan önce sadece birkaç kısa yayın izledim. Bu yayınlarda farklı bir mekaniğe rastlamadığımı yazmıştım. Ancak oynarken gördüm ki farklı mekanikler oluşturulmuş. En yenilikçi mekanik yapılan yapıların sağlamlığıdır sanırım. Minecraft gibi mimari açıdan bozuk yapılar yapamıyorsunuz. Havada asılı duran, tek bir yerden bağlı 100 metre yana doğru devam eden altı boş yapılar yok oyunda. Yaptığınız yapı sağlam ve destekli değilse yıkılıyor. İnşa için birçok farklı yapı malzemesi sunulmuş, bunların nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek uzun zaman alıyor.

 

İnşa dışındaki "yeni" mekanikler tamamen özgün olmasa da, birçok farklı oyunda olan mekanikler olsa da bu tarz bir oyun için yenilik olarak sayılabilir. Bunlardan birisi boss savaşları, diğeri ise deniz mekanikleri. Boss savaşı daha çok MMORPG oyunlarındakine yakın biçimde oluşturulmuş. Haritada başı boş gezen bir boss ile savaşmıyorsunuz, boss ile savaşabilmek için oyundaki belli yerlerde belirli işlemleri yapmanız gerekiyor. Deniz mekaniklerini daha tam çözemedim. Denizde yol alabilmek için rüzgar önemli bir rol oynuyor. Fırtınada dalgaların güçlenmesi o sırada denizdeyseniz başınıza büyük işler açabilir. Bir fırtınada kıyıda duran salımız kayboldu 🙁 o sırada denizde olsaydık ölmüş olacaktık sanırım.

Grafikler konusundaki görüşlerim değişmedi. Pixel art gibi grafikler var ama alışılageldik pixel art değil. Daha çok 480p görüntüyü 4k'ya büyütmüşsünüz gibi görünüyor. Oyunun başında grafikler inanılmaz rahatsız ediyordu, depth of field ve bloom ayarlarının açık olması da buna yardımcı oluyor. Her iki ayarı da kapatınca daha çekilebilir oluyor. Oyunun heyecanı içerisinde grafiklere pek takılmıyorsunuz zaten. Ancak hala stylized low poly stil seçilse daha güzel olacağını düşünüyorum. Nesneler ve partikül efektlerinin farklı stiller yansıtıyor olması biraz göze batıyor. Belki tam sürümde veya daha öncesinde grafik düzenlemeleri gelir.

Oyunun fiyatı şu anda 32₺, indirime girse bile hala daha erken erişimde olduğunu göze alırsak en fazla %10-15'lik bir indirim olacaktır. Tek başınıza da olsanız, arkadaşlarınızla da oynayacak olsanız parasının hakkını fazlasıyla verecektir. Benim şimdiye kadar 17 saatlik bir oynanış sürem var ancak hala oyunun başındayım. Tam sürümüyle birlikte birkaç yüz saat harcatacak sanırım bana.

 

Önceki yazım: https://teknoseyir.com/durum/1380032

Steam: https://store.steampowered.com/app/892970/Valheim/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler