TTnet Yandex "İnternete Tekrar Hoşgeldin!" Reklamından Kurtulma

TTnet Yandex “İnternete tekrar hoş geldin!” reklamını engellemek

Son günlerde hemen hemen her TTnet kullanıcısının bir konuda şikayeti var. TTnet Yandex reklamı. Her internet kesildiğinde yada son günlerde rastgele olarak çıkan bu reklam TTnet’in DNS adresinize sizden izinsiz müdahalesiyle gerçekleşiyor. Buna da DNS hijacking deniyor.

→ Çözüm Yolu 1 ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
"TTnet müşteri hizmetlerine şikayet etmek."
444 0 375 ‘i arayarak sakin ve kararlı bir tavırla reklamı görmek istemediğinizi ve sitenin adresini belirterek engellenmesi gerektiğini söyleyin. İleri düzeyde kıl birine denk gelmediyseniz sorununuzu çözecektir.

→ Çözüm Yolu 2 ☆ ☆ ☆ ☆
"Host dosyanızdan siteyi engelleyin."
1- Not Defteri uygulamasını çalıştırın.(Win + Q ile çıkan arama kısmına Not yazarsanız gelir.)
2- Not defteri açıldıktan sonra CTRL+O tuş kombinasyonunu yapın.
3- Açılan penceredeki gezinti çubuğuna bu adresi yapıştırın. C:\Windows\System32\drivers\etc
4- Host dosyasını görebilmek için sol alt köşedeki dosya türünü “Tüm Dosyalar” olarak değiştirin.
5- Host dosyası karşınıza çıkacak. Çift tıklayın.
6- Karşınıza yazılar ile dolu karışık bir ekran gelecek. Bu yazıya resimdeki işaretlenmiş yerdeki satırı aynen yazın ve kaydedin.
a32564363d

→ Çözüm Yolu 3 ☆ ☆
"DNS adresini reklam veren şirket Yandex DNS ile değiştirmek."
Uzun uzadıya DNS adresini nasıl değiştirmemiz gerektiğini anlatmama gerek yoktur herhalde diye düşünüyorum.
Yandex DNS adresleri aşağıdaki resimde gösterilmektedir.
ad4936738

→ Çözüm Yolu 4 ☆
"Tarayıcı eklentileri ile engelleme."
Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/block-site/eiimnmioipafcokbfikbljfdeojpcgbh?utm_source=chrome-ntp-icon
Firefox için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/blocksite/
Opera için yerleşik çözüm: http://www.youtube.com/watch?v=eNKXi3fVcdE
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ek Öneriler

1- Aşağıdaki adresten reklamın adresini verip şikayet ederseniz Google üzerinde site kara listeye doğru adımlarla ilerleyecektir. Bunun engellemeye faydası yok ama google tarafından kara listelerde şikayet altında olmak TTnet ve Yandex için oldukça rahatsız edici bir şey. Bu yüzden üşenmeyin. Yapın şikayeti.
https://www.google.com/safebrowsing/report_badware/

2- Yandex bu reklam hakkındaki görüşlerinizi almak için sayfanın en altına bit kadar arka plan ile aynı renkte bir yazı ile geri bildirim beklentisinde bulunmuş. Verilen resmi mail adresinden içtenlikle şikayet etmeniz rica olunur. TTNET üyesi olmanız şart değil. İnsanlık namına servis sağlayıcınızı gözetmeksizin şikayette bulunun. >> [email protected] <<
ahfg32564363d

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burakt @burakcan_toker

  Reklam daha bende çıkmadı da linkini koysan ben de şikayet ederim

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ben standart kullanıyorum çıkmıyor. Dns değiştirmek kesin çözüm değil zaten.

 • AppData @asdafcgr

  Günde en az 2 defa karşıma çıkıyo bu bela çok rahatsız edici bi şey. İnternetin gittiği falan da yok gitse yine içim yanmıcak. Çıkan sayfayı yenilediğinizde ordaki rakamların değişmediğini de görüceksiniz 🙂 Ayrıca Yandex DNS kullanmama rağmen çıkıyo bu reklam

 • Hakan @piranha

  @ardazeytin
  Bu ttnet.yandex reklamı, "Internete tekrar Hoşgeldiniz" saçmalığı iyice içinden çıkılmaz halde döndü bende 🙁 Şu an bir çok siteyi göremiyorum, bu ttnet.yandex sayfası engelliyor beni sitelere ulaşamıyorum.

  TTnet'e telefon etmekle uğraşmasak senin şu üste anlattığın "Hosts" değişikliğini yapsak, kesin kurtulabilirmiyiz?. (EDIT: Yok olmadı arkadaşlar yemedi 🙁 üste yazdığım siteler için bu sefer "sayfaya ulaşılamıyor" hatası çıkıyor).

 • Ayhan Gazi Gülcü @ichinosestudiosceo

  O dediğiniz yöntem olmadı, hala devam ediyor.

 • Hakan @piranha

  Evet şimdi denedim bende de olmadı 🙁
  Hosts değişikliği öncesi önüme hep ttnet.yandex.com.tr “Internete tekrar Hoşgeldiniz” saçmalığını çıkartırlardı, ee şimdi de "sayfaya ulaşılamıyor" hatası çıkıyor. Yıllardır kullandığım belli sitelere karşı engelleniyorum sanki. Bu sitelere yönelik acaba TTnet özel sansür mü uyguladı ne halt etti diycem olmayacak. Dün herşey normaldi bugün böyle oldu anlamadım valla. Mesela yandex reklamı çıkmadan TeknoSeyir, Yahoo, Google, Oyungezer gibi yerler normal şekilde açılıyor bende bunlarda sorun yok. Merlininkazani, Sanalmarketim gibi sitelerde ttnet.yandex yüzünden giriş imkansız.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  En garanti yöntem müşteri hizmetlerini aramak. DNS hijacking ciddi bir konu. Daha farklı yöntemler ile incelemeyi genişleteceğim. @piranha @ichinosestudiosceo @lordofsummer

 • Onur Yıldırım @soyildirim

  ttnet kullanmadıgım için son derece mutlu oldugum bi olay yaşasın superonline

 • toolbox @toolbox

  Bizim ağda dün geceden beri tüm yerli siteleri yandex'e yönlendirmeye başladı, DNs değişimi ve host ayarlaması denedim ama pek bir sonuç vermedi hala adres çubuğundan tüm siteler yandex sayfasına yönlendiriliyor. Son çare eklentileri deneyeceğiz. Bu arada bizim modem desteklemiyor ama modem arayüzüne filtre koyabiliyorsanız şu adımı da deneyebilirsiniz:

  http://www.turkishliving.com/forums/geeky-stuff/76494-blocking-isp-redirects.html

 • Paralelport @paralelport

  BTK'ya şikayet ederdim ama TTNet üyeliğimi dondurdum ve yıl sonu kapattıracağım 🙂

  Güzel kılavuz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Akşam taze avukat ablamın yardımı ile örnek bir şikayet metni hazırlamayı düşünüyorum. Onu da buraya eklerim hazır olunca. Birilerinin dur demesi lazım bu işe. Millet işinden gücünden uğraşmak istemiyor bir çok kişinin de umurunda değil üşeniyor. Biz gençler el atalım şu işe.

 • Hakan @piranha

  @ardazeytin @ahmet-faruk @toolbox @lordofsummer
  Arkadaşlar şu an itibariyle sorun kalmamış gözüküyor, sabahtan beri giremediğim siteler şu an ttnet.yandex olmadan güzelce açılıyor. @ardazeytin bunun için bir açıklaman var mı? çok merak ediyorum.

  Bende mesela dün gece bağlantı kesikti Steam çevrimdışı kalmış (oyundaydım çıkınca fark ettim), işte bu sabah baktım bağlantı var ama birçok siteye ttnet.yandex yüzünden ulaşmak imkansızdı. Şimdi Int. bağlantısını kesmeden nasıl oldu da bunu düzelttiler ki? "DNS hijacking" şeyinden nasıl vazgeçtiler acaba?.

  Bundan sonra da (@ardazeytin'nin bahsettiği gibi) ilgili reklam adresini şikayet etmeye devam edeceğim, her gün bir şikayet iletirim artık:
  Şikayet edilecek yer https://www.google.com/safebrowsing/report_badware/
  Şikayet edilecek adres http://ttnet.yandex.com.tr/?aspxerrorpath=/reklam/Reklam.aspx

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Çok büyük bir tepki var şuan bizim kesimden. Ayar mı çekiyorlar geri mi çekiliyorlar bilmiyorum. Ben şikayet ettim yanıt alamadım ama bende de çıkmıyor bir süredir.

  • Hakan @piranha

   Evet belki dediğin gibi olabilir, işallah tamamen bu ttnet.yandex saçmalığından kurtuluruz ve yarın sabah Internetimiz de umarım bir süprizle karşılaşmayız, çok pis çekiniyorum valla abi 🙂

   Bir de şikayet edelim derken hem Google üzerinden hem de Yandex 'Bize ulaşın' sayfasından şikayeti kastettim. TTnet 'Bize ulaşın/şikayet' sayfası için "Online İşlem Merkezi" kısmına giremedim, önüme habire isim-şifre girişini getiriyorlar işlemi kısır döngüye soktular.

  • toolbox @toolbox

   Yönlendirme durumu şu an yok dediğiniz gibi. Ayrıca forumlardan anlaşılacağı üzere ttnet çağrı merkezine telefon yağmış olacak ki şu an sistem inaktif duruma geçti bir şekilde.

   ** DNS hijackingte ustalaşan yurdum ISP'si yarın tutup ttnet logolu izleme araçlarından -pardon modemlerinden- truva atı falan yollamaya da kalkabilir hazırlıklı olalım =)

 • AppData @asdafcgr

  Cumayı Cumartesi'ye bağlayan gece durum iyice kötüye gitti. Girmek istediğim her sitede reklam çıkıyodu karşıma. İnternet var her şey yolunda ama bi siteye girmek istediğimde karşımda hep o reklam. TeknoSeyir'e girmeye çalışırken mesela sürekli o reklam çıkıp duruyodu. Google'a TeknoSeyir yazıp girdiğimde sorun olmuyodu. Kafayı yedim aradım müşteri hizmetlerini, bahsettim "internetin gittiği yok her şey yerinde sapasağlam ama sürekli bu reklam çıkıyo durdurun şu saçmalığı" dedim. Karşımdaki bayan da biraz bekleticem dedi tekrar hatta aldığında "adresi yanlış yazıyo olabilirsiniz kontrol edin" dedi ben de "kusura bakmayın ama onu yanlış yazıcak kadar da gerizekalı bi insan değilim ben. Bilgisayarcıyım, internet var, internetin gittiği yok ama bu reklamı çıkartıp duruyosunuz karşıma DNS Hijacking yöntemiyle beni bu siteye yönlendiriyosunuz müşterileriniz üzerinden yasal olmayan bi şekilde para kazanıyosunuz ben bunu kesinlikle görmek istemiyorum" şeklinde ağır ve kesin bi dille konuştum şikayetimi aldı bildiricez durumu dedi. Hala aynı şekilde giremiyodum sitelere bi daha aradım bi beyle görüştüm bu sefer "bu sorunu hemen şimdi çözmezseniz aboneliğimi iptal ettiricem. Taahhütümüz var şu an ne kadar borcumuz olduğunu öğrenmek istiyorum" dedim, başka bi birim bakıyomuş oraya yönlendirdi ne kadar borcumuz olduğunu iptal ettirmek istediğimi söyledim. Öyle diyince neden iptal ettirmek istediğimi sordu ben de anlattım durumu, yine aynı şekilde kesin olarak belirttim. Tabi iptal ettiriceğimi anlayınca hemen vazgeçirmeye durumun DNS Hijacking olmadığından vs bahsetti.

  Telefonu kapadıktan sonra modemin fişini çıkarmayı deniym belki düzelir diye düşündüm. Modem tekrar çalıştığında ortada bi sorun yoktu. Öğleden sonra da 2 defa arayıp sorun olup olmadığını sordular o günden beri reklam çıkmıyo. Öğleden sonra 2. kez arayışlarında bi beyfendiyle görüştüm o da benden sonra 5-6 müşterinin daha aradığını benimle aynı sorunu yaşadıklarını belirttiğini söyledi. Durum böyle olunca mecburen kaldırmışlardır tabi reklamı falan :). Bunu bile eline yüzüne bulaştırmış herifler helal olsun valla :). İlla uğraştırıcaklar insanları böyle, illa insanı kibarlıktan çıkartıcaklar, kaba saba konuşmamız gerekicek. Hiç de sevmediğim iş 🙂

  Kusura bakmayın biraz uzun bi yorum oldu da başka türlü nasıl anlatıcağımı bilemedim 🙂 @piranha @ardazeytin

 • AppData @asdafcgr

  Cümleten hepimize geçmiş olsun hocam 🙂

 • AppData @asdafcgr

  Ben aradığım günden beri o reklamla karşılaşmadım hiç. Zaten bahsettiğim gibi aynı sorunu 5 kişi daha yaşamış öyle olunca haliyle 🙂 Ama ben bu işi daha bırakmam TTnete bundan rahatsız olduğumu bildirdim şimdi sırada Yandex var 😀 Şimdi onlar düşüjnsün! 😀

 • Hakan @piranha

  @ardazeytin @lordofsummer
  Geçmiş olsun abi 🙂 valla zor oldu ama şükür bir şekilde kurtulduk hep birlikte, işallah bir daha böyle abes durumlarla karşılaşmayız.

  ---
  TTnet ADSL kullanıcılarına sormak istiyorum: Ubisoft siteleri ve Uplay hizmetlerine erişiminiz var mı?. ( http://ubi.com veya http://ubisoft.com) özellikle TTnet DNS kullananlar Ubi sitelerine (ve Uplay'e) ulaşamıyormuş, siz de bir deneseniz bakalım nasıl olacak?.

 • Hakan @piranha

  Gerçi 15 gün oldu ama denediniz mi acaba @ardazeytin ? son durum nedir sizde?.

  @lordofsummer evet maalesef hocam başka başka dns'lerde bu sorun yokmuş, sadece (default) auto ttnet dns'lerde sorunluymuş.

  Bir de şunu fark ettim ki "default ttnet dns" kullanan neredeyse hiç yok 😀 ttnet'li olan kime sorduysam (forumlarda ve steam'de) herkes comodo yandex vs vs kullanıyormuş, onlarda ttnet dns'e dönüp denediler sonuç aynı Ubisoft server'ları kaynaklı (ve en önemlisi Uplay dahil) hiçbir yere erişemediler.

  Ubisoft servers unavailable
  Failed to connect to the Ubisoft master servers

 • Ömer Faruk @omerfaruk

  Eski konuyu hortlatmak pahasına buraya yazıyorum, şimdi de şöyle bir şey çıktı, karşılaşan var mı:
  http://bilgi.ttnet.com.tr/ttnetpratikcozum/index.aspx

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler