The Elder Scrolls V: Skyrim

Bugüne dek oynadığım en güzel oyunları sorsanız, pek çok oyun listelerim. "Ama Steam kütüphanende sadece birini bırakacağız" deseniz, muhtemelen Skyrim derim.

Kendisi ömrümden o kadar süre çalmıştır ki, oyunu o denli sevmişimdir ki, hızımı alamayıp içindeki tüm kitapları okumuştum, hatta daha da hızımı alamayıp, hoşuma giden kitapları ayırıp, onları 2. PC'den baka baka tek tek elle yazmıştım ekşi sözlüğe. Buradan:

https://eksisozluk.com/entry/44335380

Hikaye içinde hikaye, oyun içinde oyun. Uçsuz bucaksız bir masal. %100 Türkçe yamasının olmasının da etkisiyle bizzat ana dilinizde, anlayarak yaşayabileceğiniz bir dünya. Sınırlarına ulaşmayı başarmanın hayli zor olduğu dünya. Tüm görevleri bitirmek? Öyle biri doğmadı. Zira kelimenin gerçek anlamı ile "bitmeyen görevler" var. Sonsuza dek devam eden görevler. Kaldı ki bunlar olmasa bile tüm görevleri bitirmek pek mümkün görünmüyor.

Oyunun ana hikayesine "bu neymiş ki" dedirtecek kadar güzel yan görevler var. Yani çok keyifli görevler. Tamamen sizin isteklerinize göre oluşturduğunuz karakteriniz, tamamen sizin ilerleyişine göre şekillenen dünyada, sizin seçtiğiniz şekilde arkadaşlar edinip, sizin seçtiğiniz amaca doğru gidebiliyor. Bu amaç, oyuna ikinci bir kayıt açıp başlayışınızda tamamen görünmez hâle gelebiliyor, zira ilk kaydınızda hiç görmediğiniz mekânları görüp, hiç tanışmadığınız insanlarla tanışmanız, ilk kayıttaki ile tamamen âlâkasız şekilde ilerlemeniz mümkün.

Oyunda mod desteği aşmış durumda. O denli aşmış ki, artık bu oyuna basit bir şekilde mod kurabilmek için özel bir program yazılmış durumda, Nexus Mod Manager. Kendi sitesinden modları tek tıkla indirip kurabiliyorsunuz, ayrıca pek çok modun da Türkçe yaması var. Türkçe yamayı etkilemeyen modlar da var. Ayrıca akla hâyale sığmayacak derecede oyunu değiştiren modlar da var. Tüm Skyrim'i yaz, yeşillik, kumsal ve sıcak havaya çevirdiğim olmuştur.

Ne kadar yazsam bitmeyeceğini fark ettim zira üstteki cümleyi bitirince aklımda sıralanmış onlarca şey olduğunu fark ettim. Oyunu duymayan pek azdır ancak oynamanız şiddetle tavsiye olunur.

Manzaraları enfestir ayrıca. Önerilir.

Ne kadar önerilir peki? Oyunun simgesinin kolyesini yapmışlar ve şu an o kolyeyi takıyorum. O kadar diyeyim.

http://store.steampowered.com/app/72850/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler