Tamir/Tadilat Apple Lightning USB Kablosu Onarımı

#akış #tamirtadilat Site mecbur rehber çoklu resim ekleyebileceğim ortama izin vermediği için mecbur inceleme altında yazıyorum.
Sırada ki tamir/tadilat üyesi Apple lightning kablosu bu kablo zamanla 2 ucunun kablonun birleşim yerleri zamanla kullanıma bağlı aşınıyor,bu aşınmaya bağlı olarak ise takılan cihazı pc görmemesi,şarj edememesi gibi sorunlar meydana gelebiliyor,kablonun orjinal fiyatı oldukça pahallı,eski kabloyu da atamayız değil mi ? Çakma kablolar ise yavaş aktarım yavaş şarj durduk yere ios güncellemelerin de çalışmama uyumsuzluklar gibi sorunlara sebep oluyorlar.
Peki ne yapacağız kabloyu atmayıp tamir etmeye bakacağız,bende bu yüzden tamir etmek istedim kablonun halini ve kopukluğun olduğu kısmı öncelikle göstereyim.
http://i.share.pho.to/d7b5cea9_o.jpeg
http://i.share.pho.to/009b6f43_o.jpeg
Gördüğünüz gibi kablo oldukça hassas bunu hemen hemen tüm apple kullanıcıları söyler,pek dayanıklı değil işte şöyle oluyor böyle oluyor gibisinden mutlaka duymuşsunuzdur.

Sıyırıp bakmamız lazım:
http://i.share.pho.to/686b5aaf_o.jpeg
http://i.share.pho.to/1d14dd6e_o.jpeg
http://i.share.pho.to/7aa53632_o.jpeg
Görüldüğü gibi kabloları hasar almış.

Tek tek uçlarına kadar açmamız lazım.

http://i.share.pho.to/8c0ab34d_o.jpeg
Sıyırıp ayırdıktan sonra sağlam olan yerlerinden tekrar hasar büyükse kesmemiz lazım.

http://i.share.pho.to/7bb62c0f_o.jpeg
Sağlam yerlerinden ayırdıktan sonra uçlarına havya ile lehimliyoruz çok az,buradaki amaç araya çekeceğimiz extra kabloyu düzgün bir biçimde fazla uğraşmadan bağlayabilmek.

Evde atıl duran herhangi bir ama biraz kaliteli bir usb kablosunu kullanıyoruz,ben kalın bir usb kablosu seçtim hazır elimde de vardı.
Lehimi aynı şekilde seçtiğimiz usb kablosunu da yapıyoruz,ve renklerine göre lehimliyoruz.

http://i.share.pho.to/5d8de708_o.jpeg

Orjinal olarak kabloyu saran bir sarman yapı var örgülü bunu lehimlemenize gerek yok ben o yüzden üste doğru ayırdım ama içeride aynı renk aslında siyah bağlantıya giden bir kablo var bunu mutlaka ayırmanız ve bağlantısını yapmanız lazım yoksa cihazı pc görmüyor,şarj'da etmiyor.
Lehim işlemini tek tarafına yapıp diğer ucundan makaronları sokmamız lazım,makarondan kısaca bahsedeyim,kabloyu kılıf gibi sarar,lehim işlemi bitince bizde ucuna kadar makaronu çekip çakmak ile ısıtıp daralmasını sağlayacağız böylece hem kabloyu hemde uçları sağlam biçimde tutmuş olacak.

Ve aynı lehim işlemini diğer ucuna da yapıp cihazımızı pc takıp deniyoruz.
http://i.share.pho.to/9ffe8722_o.jpeg

http://i.share.pho.to/3b4f184d_o.jpeg

Cihaz sorunsuz görüyor ise ve şarj alıyorsa data aktarabiliyorsanız işlem tamamdır.
Daha sonrasında ise açıkta olan uçları tek tek elektrik bandı ile izole edip kapatıyoruz,çok kalın yapmayın derim yoksa üstten makaron geçmeyebilir.

http://i.share.pho.to/6bd401d8_o.jpeg
Makaronları geçirip uçlara kadar 2-3 kat geçirdim ben ki sağlam olsun diye,sonrasında çakmak ile yada mum kibrit vs. olur tabi az uzaktan biraz ısıtmamız lazım,zaten hemen daralmaya başlıyor,daralmayı hallettikten sonra sıkı sıkı oturması lazım,sonrasında çok uca geldiyse artığı falçata yardımı ile kesiyoruz.
Ve işlem tamam.

http://i.share.pho.to/4ddabbaa_o.jpeg

Tamir ettiğimiz kablo sağlam sorunsuz oldu,bunu ben yaklaşık 2 yıl önce yapmıştım,o arada 3 tane iphone aldım 2 tane ipad aldım sattım vs. Ama bu kabloyu asla vermedim,hala çekmecede duruyor ve hala da çalışıyor.
Arada imla ve harf hataları atladıklarım olduysa affola daha böyle ufak deneyimler tamir tadilat adı altında paylaşacağım,okuduğunuz için teşekkür ederim,aklınıza takılan soruyu bu inceleme altından veya orcun89 et outlook.com mail adresinden her zaman sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler