Super Smash Bros Ultimate Nintendo Switch Oyunu İncelemesi

Son bir haftadır bu oyunla uğraşıyorum. Daha önce hiç bu derece yoğun şekilde Switch kullanmamıştım. Özetle oyun "sarıııyor".

Açıkcası acaba hoşuma gider mi böyle bir "dövüş" oyunu diye şüphelerim vardı. Ancak dövüş oyunu gibi de değil. Karakterleri çeşitli Nintendo oyunlarının karakterleri ve onların varyantları(Altın kaplama Mario, örgüden Yoshi, ekstra iri Charizard vs vs). Dışarıdan gelenler de var. Birkaç örnek vermek gerekirse, Zelda, Mario, Yoshi, Street Fighter karakterleri, Final Fantasy karakterleri vs vs. Dövüş oyunu gibi değil zira dövüş oyunu dediğinizde aklınıza Street Fighter ve Mortal Kombat gelir son dönemlerde. Onların da karakter animasyonları ve ortamla etkileşim nerdeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle Mortal Kombat sinematik sahnelerle zenginleştirilmiş olsa da hala oldukça statik. Ancak Super Smash Bros çok çeşitli. Benzer tarzda daha önce Dragon Ball FighterZ oynamıştım. Ama Super Smash Bros Ultimate ondan da bir tık yukarıda.

 

80'den fazla oynanabilir karakter ve 103 farklı mekanda kavga ediyorsunuz. Dövüş çeşitliliğini arttıran etmenlerden birisi de mekan kullanımı. Çeşitli oyunların temalarından oluşan mekanlar dışında özel hazırlanmış yerler de var. Mekanların çoğunun kendine has, dövüşe etki eden özellikleri mevcut. Kimisinde rüzgar eserken, kimisinde alt zeminde lavlar oluyor, kimisi yüzen yada hareketli platformlardan oluşurken, kimisi belli aralıklarla baş aşağı dönen bir mekan oluyor. Dövüşeceğiniz mekana göre de karakterinize özellik ekleyen ruhlardan seçim yapıyorsunuz. Örneğin lav zemini olan için bu zemine karşı dayanıklılık veren bir ruh seçiyorsunuz yanınıza.

 

Oyunun bildiğimiz anlamda bir hikayesi var diyemeyiz. Sadece bu kavgalar bir temele/amaca oturtulmuş. Oyun dünyasındaki karaterler gizemli bir ışık tarafından yakalanıyorlar. Onların bedenlerine kötü ruhlar sokuluyor ve onlara karşı Kirby ile dövüşmeye başlayıp yendiğinizde hapsolmuş ruhları serbest bırakma şansına sahip oluyorsunuz. Serbest bırakmayıp yanınıza eşlik etmeleri için de saklayabilirsiniz. Bazı noktalarda ise kontrol ettiğiniz karaktere de yenileri ekleniyor alt ettikçe. Karakter olarak, dövüşebildiğiniz "fighter" diye geçen asıl kontrol ettiğiniz karakterlerin yanında bir adet "Primary", üç slotluk da "Support" karakter seçiyorsunuz. Bu ikisi de "Spirit" diye tanımlanıyorlar. Bu spirit denilen karakterlerin seviyeleri ve belli başlı kendilerine has sınıf ve dövüş karakteristikleri mevcut. Oyun dünyasından bildiğimiz atak, savunma, destek vs gibi sınıflar bunlar. Karakteristik olarak da ateşe dayanıklılık, yakın darbelerde ekstra bonus, hava ataklarına daha fazla dayanıklılık, kılıç kullanımında ekstra bonus, büyülerden daha az etkilenme gibi gibi yüzlerce unsur mevcut. Fighter ve Spirit karakterleri ile rakibinize ve mekana göre bir kombo ekip oluşturup mücadele veriyorsunuz. Bu oluşturduğunuz ekibin bir takım puanı oluyor ve rakibinizden bir miktar fazla olduğu ve en azından aynı sınıfta olduğunuz sürece kolay kolay kaybetmiyorsunuz. Bazen çok karakterli bir düşman geldiğinde zorlanıyorsunuz sadece. Ama 2-3 kapışmadan sonra alt ediyorsunuz.

 

Haritamız bir duman ile kaplı ve birkaç alternatifli rotadan ilerleyip oyundaki bütün karakterlerle kapışarak bölüm sonu canavarları ile karşılaşıyorsunuz. Finalde büyük kötü ile kapışacağız sanırım. Duman bölgelere ayrılmış ve diğer bölgeye geçişteki karakteri alt edince devamındaki duman kalkıyor. Çeşitli engeller, yıkık köprüler vs mevcut yollarda. Belli karakterleri kullanarak bunları tamir ediyor yada engeli kaldırıyor ve o şekilde o rotadan ilerlemeye devam edebiliyorsunuz. Her bölgede sizden baya yukarıda takım puanına sahip birkaç tane karakter oluyor alt etmeniz gereken. Bu da sonraki bölgelerde gelişip geri dönerek onları yenmenizi amaçlamış.

Oyunda yeni karakter açma motivasyonu sağlayabiliyorsunuz. Charizard açmak için baya uğraştım ama denk gelemedim henüz. Rakip olarak geldi ama bize geliyor mu onu da henüz bilmiyorum. Yanınızdaki spirit karakterlerin seviyeleri var ve topladığınız itemlerle, çeşitli mekanlarla özelliklerini arttırabiliyorsunuz. 1-99 arası seviyeye ulaştırabiliyorsunuz. Yıldızlarla belirlenmiş kalite göstergeleri de mevcut. Spirit seçimleri gerçekten çok önemli. Bir çok kapışmaya aynı ekiple girebilirsiniz. Ama hepsine giremiyorsunuz. İlla karşıdakine göre ayar çekmek zorunda kalacağınız kapışmalar oluyor.

Multiplayer kısmına hiç girmedim. Pek girmeyi de düşünmüyorum. Beni sarmıyor oyunların multiplayer kısımları.

Her Nintendo oyununda olduğu gibi bu da oldukça pahalı oyunlardan. Özellikle Nintendo markası altında çıkanların fiyatları da çok düşmüyor. Bulabilirseniz ikinci el olmadı kupon, bonus, kampanya ile nispeten uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Dolayısı ile ben kutulu alıp sonra elden çıkartmaya bakıyorum. Switch sahiplerine tavsiye ederim oyunu. Dövüş oyunlarından hiç haz almıyorsanız almayın. Diğer türlü bence saracaktır.

 

#nintendoswitch #supersmashbrosultimate #supersmashbros #oyun #nintendo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler