SES İYİLEŞTİRME 5 - DAĞITICI - DIFFUSER

DAĞITICI - DIFFUSER

Dağıtıcı - diffuser, dinleme odasının ses kalitesini arttırmak için oda akustiğine etki eden, ama en çok göz ardı edilen bir bileşen. Ses iyileştirmeyi incelediğim bu serideki ilk yazımda belirttiğim https://youtu.be/BroP_iFVJvo videosunda bu konu ile ilgili temel bileşenler çok iyi özetlenmiş. ayrıca, aynı sitenin https://youtu.be/akiWq97dSBA başta olmak üzere diğer videolarına da bakmanızı öneririm. Oda akustiğinde, istenmeyen seslerin emilmesi tabi ki iyidir, ama gereğinden fazla emilen seste odak kaybolur, ses basıncı iyice azalır, bu da dinamik aralığı küçültür ve müziğin tadı iyice kaçar. Bu olumsuz etkinin ortaya çıkmasını engellemek, ama ses gücünü ve dinamik aralığını hiç değiştirmemek için "dağıtıcı - diffuser" kullanılır. sesteki etkisi, canlılık, sahnenin genişlemesi, ferahlama olarak özetlenebilir ve etkisi yadsınamayacak kadar etkilidir.

Dağıtıcının yerleştirileceği yerler, stereo hoparlörlerin ortasındaki boşluk başta olmak üzere bu hoparlörlerin sizin müzik dinleme konumunuza göre ayna yansıması olan duvarlardır. Dinleyicinin arkasına konumlandığında da oldukça etkili olduğunu söylemeliyim. Dağıtıcının iç yüzeyine ses yutucu malzeme konulması ile eko oluşturabilecek sesleri de emmesi bu cihazın bir diğer faydası.

MALZEMELER: Dikdörtgen çıtalar, çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar, 3 mm MDF / formika plaka (50cmX100cm), iki adet 3 cm kalınlıkta ses yutucu piramit, silikon, ahşap tutkalı, ahşap için kağıt kaplama (renk sizin seçiminiz), ince testere, çelik metre. Bir dağıtıcının maliyeti 180 TL.

UYGULAMA: Burada amaç, 100 cm MDF plakayı eğerek 91 cm'e indirmek. Bunun için tahta çıtalardan çerçeve oluşturulacak. Çerçeve sağlam oldun diye köşelerden çıtalarla ek destek yapın. Çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar ise bu plakayı yanlardan tutacak çerçevenin yanlarını oluşturacak, ama bunu yaparken de estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılacak. Çerçeve oluşturulduktan sonra, plakayı kağıt ile kaplayınca mobilya parçası gibi duruyor, sesi yansıtması daha iyi oluyor ve WAF oldukça yükseliyor. Piramitli plakaları da levhanın içe gelecek yüzeyine silikonla yapıştırın. Sırada artık plakanın çerçeveye oturtulması var. Sağlam olması için, plakanın çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar tarafından tutulan kısmına yerleştirme öncesi silikon sıkmak gerekli.

RESİMLER: 1- çerçevenin yapım aşaması, 2- çerçeve kurudu, plaka esnetilerek yerine giriyor mu denemesi yapılıyor. Çerçeve sağlam dursun diye yapıştırdığım ek çıtalara dikkat, 3- plakanın dış yüzeyini beyaz renkli ahşap kağıt ile kapladım ve iç yüzeyine de piramitli süngeri silikonla yapıştırdım, 4 ve 5- çerçevenin yanını oluşturan eğik kesitli çıta ve montaj ayrıntısı, 6- dağıtıcı - diffuser bitti. Duvara çaktığım çivilere asmaya geldi şimdi sıra, 7 ve 8- sonuç: Ses çok canlı ve sahne imajı oldukça belirgin. enstrumanların dağılımı hoparlörleri aşıyor, sanki hoparlörler yok oldu! 9- televiyon gibi gereksiz bir cihazın önüne tasarladığım "hareketli dağıtıcı" (mobile diffuser).

Değişik bir çalışma oldu, eklemek, sormak istediğiniz bir şey var ise memnun olurum. #akış #hifi #DIY

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler