Sennheiser HD 250BT Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Öncelikle kulaklığı bana hediye ettiği için @coppermine 'a teşekkür ederim.

Bu kulaklık dışında diğer bütün kulaklıklarım kablolu. İncelemeyi okurken göz önünde bulundurunuz.

 

Teknik Özellikler:

 • Sürücü çapı: 32mm
 • Empedans: 28Ω
 • En yüksek gürültü seviyesi: 110db
 • Frekans aralığı: 20Hz - 22kHz
 • Bluetooh sürümü: 5.0
 • Desteklenen kodekler: A2DP, AVRCP, HSP, HFP, SBC, aptX™, aptX™ Low Latency, AAC
 • Bluetooh kapsama alanı yarı çapı: 10m
 • Kullanım süres: 25 saat
 • Şarj süresi: 3 saat
 • Şarj portu: tipC
 • Suya karşı koruması yok.
 • Gürültü engelleme özelliği yok.
 • Ağırlık: 125g.

 

HD 250BT 32mm sürücüleri olan bluetooth kulaklıklar arasında giriş-giriş üstü seviyesinde konumlandırılabilecek bir kulaklık. En önemli özellikleri arasında bluetooth 5.0 ve aptX desteği geliyor. Kulak üstü tipinde olup 6,5cm dış çapı, 4cm iç çapı var. Suni deri yastıkları yumuşak ancak uzun süre kafanızda takabileceğiniz kadar iyi değil.

Ses kalitesi olarak kablolu ve pahalı kulaklıklarla karşılaştırılamaz ama ben yeterli buldum. Android telefonuma aptX ile bağlanıyor ve gecikme yok denecek kadar az. Video izlerken gecikme yüzünden rahatsız olmuyorsunuz. Bas frekanslar ise oldukça yetersiz. Ekolayzır ayarları ile de basları güçlendiremedim. Ancak Andorid telefonlara root ile kurulabilen ViperFX uygulaması bu sorunun hakkından geliyor. ViperFX ile Android'de kulaklık gerçek performansını veriyor. Baslar güçleniyor. Enstrümanların sesi çok az olsa da ayrılabiliyor. ViperFX çalışmıyorken gerçekten ucuz bir kulaklık deneyimi veriyor.

Kulaklık aynı anda iki cihaza bağlanabiliyor. Sessizken ses hangisinden gelirse oranın sesi çalmaya başlıyor. Ancak çağrılar öncelikli. Bilgisayarda bir şey dinlerken telefonunuz çalarsa bilgisayardan gelen ses kesilip çağrı sesi duyuluyor. Kulaklığın üzerindeki düğmeden ya da telefondan cevap verebilirsiniz. Görüşme bittikten sonra bir önceki kaynağınızın içeriğine geri dönüyor.

Görüşme esnasında hiçbir kesintiye rastlamadım. Ses şiddeti konuşma için yeterliydi. Ses kalitesi ise pek iyi değildi. Ses karşı tarafa biraz boğuk gidiyor.

MiBoxS Android TV cihazında da Android telefon benzeri güzel bir performans aldım. Ancak Android TV'de gecikme biraz daha yüksek.

Bilgisayarımda Tp-Link UB500 BT5.0 adaptör takılı. Bilgisayara iki farklı şekilde bağlanıyor: stereo ve handsfree. Handsfree modda gecikme yok gibi. PCde Stereo modunda ise az da olsa gecikme hissediliyor. Handsfree modda ses kalitesi çok düşük.

Bilgisayarda ses çıkışı olarak handsfree modu ve stereo modu elle seçilebiliyor. Telefonda ise böyle bir şansınız yok. Telefonda çağrı dışında handsfree moduna geçemiyorsunuz. Aynı şekilde çağrı sırasında stereo moda da geçemiyorsunuz. Otomatik gerçekleşiyor.

Firmware güncellemeleri akıllı telefona yüklenen Sennheiser Smart Control uygulamasından yapılıyor. Smart Control uygulaması firmware güncellemenin dışında ekolayzır ayarı yapmaya olanak veriyor. Bir de ürünü Sennheiser'e kaydedebiliyorsunuz. Bunların dışında bir özelliği yok.

Windows 10'a bluetooth ile bağlanan telefonumun şarj yüzdesinin gösterirken bu kulaklığın şarjını göstermiyor. Android telefonda ise bildirim çubuğunda, bluetooth ayarlarında ve yüklüyse Smart Control uygulamasında pil yüzdesi gözüküyor.

İki ayrı cihaza aynı anda bağlanmanın bir sorunu var. Telefonda müzik dinlerken pc ile bağlantısı kesilince müzik sırasında 2-3 dakika boyunca 30 saniye aralıklarla lost connection hatası veriyor. Bazen tek cihaza bağlanırken de bu sorun oluşuyor. Cihazla bağlantı kesilmemişken bile kulaklık lost connection diyor ve sık sık bu uyarı yüzünden müzik deneyimi iyi olmuyor.

2.4GHz ağa bağlıyken telefon modem routerla veri alışverişi yaparken bazen ses kesik kesik gelmeye başlıyor. Özellikle YouTube'da video izlerken oluyor. YouTube Music'te ya da 5GHz ağlarda böyle şeylere rastlamadım.

Kulaklık ile kaynak cihaz arasında bir engel yoksa 10 metreden fazla uzaklıktan da kullanılabiliyor. 15 metreden sonrasını denemedim.

Kutudan tipC-tipA şarj kablosu çıkıyor. tipC şarj portunun olması güzel. Şarj etmek konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Sadece şarj süresi biraz uzun.

Kutudan herhangi bir kılıf ya da taşıma kabı çıkmıyor. Boynunuza asıp taşıyabilirsiniz. Ancak kulaklık gövdeleri dönmüyor. Kafalığı tamamen plastikten yapılmış. Kafalığın kulaklık gövdesine oturduğu yer çok sallanıyor. Hiç sabit durmuyor. Belki kulaklığın sağa sola, yukarıya aşağıya hafif oynaması için yapılmıştır. Zira kulağa oturtmak, gövdeyi oynatmak için başka bir ayarı yok.

Kulaklık Amazon'un 2022 Temmuz indirimlerinde 600 liraya satılıyordu. 800-900 liradan fazlasını hak edeceğini düşünmüyorum. Ses ve malzeme kalitesi bir yana lost connection hatası ve 2.4GHz Youtube ikilisini kullanırken sesin sık sık kesilmesinden pek memnun kalmadım.

 

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler