SanDisk 64GB Ultra Dual Drive USB 3.1 Type-C Bellek İncelemesi

Android telefonumda çalışacak bir ucu tipc, diğer ucu da usb tipA olan bir usb bellek arıyordum. Bu usb bellek benim istediğimi çözdü ancak bazı şartları var.

64GB'lık bellek FAT32 olarak formatlanmış hâlde geliyor. Hem telefonda hem de bilgisayarda sorunsuz çalışıyor. Yalnız FAT32 formatlanmış bir diske 4GB'den büyük boyutlu dosya atamıyoruz. Ben de NTFS ya da exFAT denedim. NTFS sıkıntı çıkarıyor ancak exFAT telefonumun dahili dosya yöneticisi ile güzel çalıştı.

CrystalDiskMark ile yaptığım testlerde en fazla 165mb/s okuma 65mb/s yazma hızı elde ettim. Ancak bu hızlar yanıltıcı. Bu hızlara sadece standart test boyutu olan 1GB ile test yapınca ulaşılıyor. Okuduğunuz ya da yazdığınız veri 1GB'ın üstünde ise gerçek hızları görebiliyorsunuz(Dieselgate skandalı misali).

Ürünün gerçek okuma ve yazma hızları ise 158mb/s okuma ve ortalama 25mb/s yazma. Test yaparken de dosya kopyalarken de yazma hızı 20mb/s'nin altına hiç düşmüyor. Tabi testleri büyük boyutlu dosyalar ile yaptım. Küçük boyutlu dosyalarda hız daha çok düşecektir ki bu da normal bir durum.

İnternette yorumlarda fazla ısındığı söylenmiş. Evet fazla ısınıyor ancak sadece bilgisayara takınca fazla ısınıyor. Yine de daha önce görülmemiş bir sıcaklık değil bu. Çok eski Sandisk USB belleğim de bundan biraz daha az ısınıyor. Dışındaki plastik kutudan sıcaklık fazlaca hissediliyor. Telefonumun usb portu usb3 desteklemediği için belki ısınmıyordur.

Ayrıca telefonda büyük boyutlu dosyaları kopyalarken yazma hızı 20mb/s civarında. Oldukça tatmin edici.

64GB'lık model 80 liraya satılıyor. Bu fiyata göre güzel bir ürün gibi gözüküyor. Kızaklı yapısının ileride bozulacağı aşikâr. 2 yıl sonra kızağı bozulursa dıştaki plastik haznesini kırıp kullanırım. Sonuçta dıştaki sadece portların içeri saklanabileceği bir kap. Başka bir işe yaradığı yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler