Samsung Level U bluetooth kulaklık incelemesi

 

Yakın bir zamanda teknoseyir de “Sony XB70BT bluetooth kulaklık” incelemesini izledim ve böyle bir kulaklık almalıyım dedim ve başladım araştırmaya. Bu tarz bir ürün istememin sebebi kablo derdinden kurtulmaktı tabi en önemli kriterim fiyattı ardından da performans. Samsung’un Level U kulaklığını gördüm f/p oranının başarılı olabileceğini düşünerek başladım inceleme aramaya, bir iki tane çok başarılı olmayan amatör videolar gördüm, bir videoda ise detaylıca incelenmiş onun dışında başka bir inceleme de bulamadım. Ertesi gün gittim satın aldım ve sizlerle de tecrübelerimi paylaşmak istedim umarım faydalı olur.

 

Kutu İçeriği

Kutusundan adaptör veya kablo çıkmıyor. Cihazın kendisi dışında üzerinde bulunan kulaklık plastiğinden iki set ve bir sette kulak içine oturacak farklı bir set çıkıyor. Tabi bir de kullanım kılavuzu.

 

Tasarım

Sony’nin kulaklığı kadar esnek olmayan daha sert bir yapısı var. Sadece üst bölümdeki siyah plastik kısımlardan kıvrılıp katlanabiliyor. Siyah koyu lacivert karışımı bir rengi tercih ettim. Bunun yanında beyaz ve gold renk seçenekleri de var. Tasarım olarak şık olduğunu düşünüyorum. Boynunuza taktıktan kısa bir süre sonra alışıyorsunuz. Benim alışma sürem oldukça kısa sürdü. Zaten tasarımla ilgili görselleri aşağıda görebilirsiniz. Kulak arkası düz olan güneş gözlüklerine benzer bir tasarımı var. Boynunuzdaki konumu rahat kesinlikle bir rahatsızlık hissetmedim hatta bir süre sonra orada olduğunu bile unuttuğum oldu.

Kulaklık bölümü kasası üzerinden sabit kablolarla geliyor yani çekip uzatma, kullanmadığınızda içeri gitme gibi bir durumu yok. Ama kulaklığı çıkarttığınızda boynunuzda sallanmaması için iki kulaklık ortada mıknatıslı yapıları sayesinde birbirlerine tutunabiliyorlar böylece daha derli toplu bir yapısı oluyor. U modelinde kulaklıklar kulak içi değiller, iphone kulaklığına benzer bir yapısı var ki zaten benim tercih sebebim de bu oldu çünkü kulak içi kulaklık kullanamıyorum. Ama kulak içi kullanmak isteyenler bir üst modeli olan “Level U pro” yu tercih edebilirler. Kısacası tasarımı şık ve kullanışlı bir ürün olmuş.

Ses kalitesi ve kullanım

İlk kullandığımda telefondan sesi sonuna kadar açmama rağmen çok yüksek gelmedi fakat kulaklık üzerinde fiziksel olarak ses açma ve kapatma tuşları var, buradan sesi yükselttiğinizde tatmin edici bir seviyeye geliyor. Ses kalitesini gerçekten beğendim. Basları hissettiriyor ve güzel ses alıyorsunuz. Ama tabi yüksek seviyeli oldukça pahalı olan kulaklıklardan alacağınız ses kalitesini de beklemeyin. Ses kalitesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Üzerinde bulanan ses açma kapatma tuşlarına ek olarak üçüncü bir tuş daha var. Fiziksel olarak ses açma kapatma tuşlarının yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan bu tuşun birden fazla fonksiyonu var. Gelen aramaları buradan tek tıkla cevaplayabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklığı telefona ya da başka bir cihaza bağlamak için uzun bastığınızda bluetooth ile bağlanma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Tanıtma işlemini yaptıktan sonra bu fonksiyon google’ın ses ile kullanım modunu aktif ediyor. Mesaj atmak birini aramak gibi fonksiyonları ses komutları ile yapabiliyorsunuz. Ama bu işlemi yapmak için benim telefonumda kilidi açmamı istedi sanırım diğer telefonlarda da aynı şeyi isteyecektir. Konuşma işlemi gayet başarılı üzerindeki mikrofon sesimi gayet güzel iletiyor. Dışarıda bile konuştuğumda kimse sesimin kötü geldiğinden şikayet etmedi.

Gelelim tuşların müzik çalarken ki işlevlerine, büyük olan fonksiyon tuşuna tek tıklamak müziği durdurmaya ve tekrar oynatmaya yarıyor. Ses açma ve kapatma zaten olduğu gibi. Parça geçişleri biraz ilginç. Söyle ki: ses açma tuşuna uzun basmak bir önceki parçaya, ses kısma tuşuna uzun basmak bir sonraki parçaya geçmenizi sağlıyor. Elinizin konumuna göre ses açma tuşunun konumu yukarıda. Bu biraz garip geldi ilk başta ses açma tuşuna basılı tutarak bir sonraki parçaya geçmeye çalıştım ama tam tersi oldu. Fakat bir süre sonra alıştım. Fonksiyon tuşuna kısa bastığınızda parça duruyor tekrar basınca ise devam ediyor. Fonksiyon tuşuna iki kere hızlı basmak sizi bir sonraki parçaya atıyor. Fakat iphone da kullandığım üç defa kısa basarak bir önceki parçaya geçme işlemini bir türlü yapamadım. Sanırım yok ya da ben beceremedim ama artı ve eksi tuşlarına basılı tutarak bu işlemi yapmak daha rahat oluyor o yüzden eksikliğini hissetmedim. İleri ve geri sarma işlemi sanırım yok. Yukarıdaki görselde tuşları ve fonksiyonlarını görebilirsiniz.

 

Olumsuz olarak bahsetmek istediğim bir iki noktada var elbette. Kablosuz olmasından dolayı zaman zaman kısa kopmalar yaşayabiliyorsunuz. Parçayı ilk açtığınızda bir tekleme oluyor ama ilerleyen parça geçişlerinde bunu yaşamıyorsunuz. Fakat kalabalık sinyalizasyonun yoğun olduğu yerlerde canınızı sıkabilecek seviyede teklemeler yaşayabilirsiniz. Çok sık olmadı fakat bir iki sefer yaşadım. Metrobüs seyahatleri sırasında birkaç ufak tekleme dışında sıkıntı çıkartmadı ama metrobüse gitmek için köprü üzerinde yürürken birkaç kesilme ve hışırtı yaşadım. Almak isteyenler bu tarz şeylerle karşılaşacaklardır fakat genel olarak kullanımı çok olumsuz etkileyecek sıklıkta da yaşamadığımı belirtmek isterim. Kablosuz olmasının getirdiği sonuçlar diye düşünüyorum.

 

Batarya performansı

180 mah lik bir pil kapasitesi var. Bu size telefonlarda duymaya alışık olduğunuz rakamlardan sonra az gelebilir ama günlük kullanımda sizi yeterince götürüyor. Sürekli müzik dinleyen biri iseniz gün boyu sizi idare etmeyebilir. Ama yolda dinliyorum diyorsanız çok rahat bir günü çıkartacaktır. Araç kullanımı içinde oldukça başarılı. Hem yolda hem de ofiste sürekli kulaklıklayım diyorsanız gün içerisinde şarj etmeniz gerekecektir. Klasik micro usb bağlantı noktasından şarj edebiliyorsunuz ve kullandığınız adaptöre göre bu hız artabiliyor. Çok güçlü adaptörler ile şarj etmenizi tavsiye etmem. Power bank ile de oldukça hızlı bir şekilde şarj oluyor.

 

İki farklı cihaza bağlama

Benim kullanım senaryomda telefon ve bilgisayarda aynı anda kullanmak vardı. Hatta bunun için masaüstü bilgisayarıma bluetooth usb dongle satın aldım. İlk başta iki cihaza tanıtmakta zorlandım. Telefona tanıttıktan sonra bilgisayara tanıtınca telefon kopuyor, telefona tekrar tanıtmak istediğimde bu sefer bilgisayar kopuyordu ufak bir araştırmanın ardından çözümü buldum. Öncelikle telefona tanıttığımızı düşünelim. Bilgisayara tanıtmadan önce telefonun bluetooth’unu kapatıyoruz. Şimdi bilgisayara tanıtıyoruz ardından telefonun bluetooth’unu tekrar aktif ettiğimizde iki cihazda birden kullanabiliyoruz. Tabi bu senaryoda farklı iki cihazda düşünebilirsiniz ama mantık aynı.

 

Bilgisayarda kullanım deneyimi gayet başarılı, video ya da film izlemek keyifli, oyun oynarken de bir sıkıntı yaşamadım. Yoğun steam kullanan biriyim ve çoğunlukla cs go oynuyorum ve çoğunuzun bildiği gibi oyun sürekli ses dinleme ve aynı zamanda konuşma üzerine kurulu. Yine bu senaryoda bir sıkıntı yaşamadım. Fakat iki cihaz bağlıyken ciddi problemler yaşıyorsunuz. Ses kopmaları, bolca tekleme ayrıca bilgisayarda bağlıyken telefondan bir arama geldiğinde bilgisayardan gelen ses kesiliyor ve telefonun sesini alıyorsunuz fakat karşının sesinde kesilmeler oluyor sizin sesinizde karşıya pürüzlü gidiyor. O yüzden iki cihaz kullanımının pek sağlıklı olmadığını söylemeliyim. Bu şekilde bir kullanım senaryonuz varsa sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

 

Samsung Level uygulaması

Play store üzerinden programını indirdim oldukça sade ve kullanışlı. En solda gördüğünüz ana ekran. Burada pil yüzdesini görebilirsiniz, ses ayarını da yine buradan yapabilirsiniz. "Daha fazla" dediğinizde ayarlar kısmı karşınıza geliyor.

Bağlantı yöneticisi: Kulaklığın bağlı olup olmadığını gösteren ekran.

Bildirimleri yönet: Telefondaki hangi uygulamaların kulaklıktan size bildirim olarak iletilmesini istiyorsanız tek tek seçerek istediğiniz uygulamaları aktif edebilirsiniz.

Favori Uygulamalar: Burada 4 adet favori uygulama belirleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz bu uygulamalar bildirim ekranının üstünde size kısayol olarak sunuluyor.

Ayarlar: Ayarlar altında sadece "Müziği otomatik kapat" seçeneği bulunuyor buradan da görselde gördüğünüz gibi müziği belirlediğiniz zaman da kapanmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

Fiyat / Performans ve sonuç

Ürünü 149 TL ye aldım benzer ürünleri deneme şansım olmadı fakat yaptığım fiyat araştırmasında f/p oranı en iyi kulaklık bu görünüyordu. Ufak tefek kopma sorunlarına karşın benim istediğim özellikleri sundu. Yani aldığıma pişman etmedi. Bu fiyatıyla diğer pahalı seçenekler yanında başarılı bir ürün olarak duruyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Merhaba, ben de sizin gibi kulak içi kulaklık kulanamayanlardanım. Bu nedenle kulaklık alternatifi bayaa azalıyor benim için. Bu kulaklık alabileceğim birkaç modelden biri. Bu arada detaylı inceleme için elinize sağlık, çok detaylı ve bilgilendirici olmuş.

  Birkaç sorum olacak:
  1- Katlanabilir bölüm yazan kısım ne kadar katlanıyor, sadece bir miktar esnek mi yoksa tam katlanıyor mu?
  2- Kulaklıklar kulakta ne kadar iyi duruyor. Yani üç seçenek var bunlardan biri mutlaka tam oluyor diyebilir misiniz (en azından sizin için). Bende urban ears'ın bir modeli var, 4 farklı kulak parçası var, en ufaktan en büyüğe doğru. Bir tanesi kulağıma biraz ufak geliyor ve kulağımdan düşüyor. Bir büyük boyu da fazla büyük gelip kulakta ağrı yapıyor...

 • Boffin @boffin

  Merhaba tabi elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.
  1- Katlanabilir bölümler gözlük saplarının katlanmasıyla aynı şekilde katlanabiliyor fakat gözlük gibi katlandığında o şekilde dursun diye yapılmamış yani kendini tekrar eski konumuna açık haline getirmeye çalışıyor. Ama katlayarak dar bir alana koyabilirsiniz. Zaten o bölümlerin amacı kulaklığı boyunda tutmak. Yani katlayarak zarar vereceğiniz bir durum yok. Kısacası tam katlanabiliyor.
  2- Açıkçası benim kulağıma oturuyor içerisinden çıkan yedek plastik kafalarda farklı boyutlarda toplam 3 boy oluyor. İlk incelediğimde aynı zannetmiştim ama şimdi baktım farklı boydalarmış.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  iphone 7 plus için almayı düşünüyorum ama iphone da tuş fonksiyonları filan çalışıyor mu acaba

 • Boffin @boffin

  Aynı şekilde çalışıyor.

 • Hakan - Burak Productions @hakn834

  bass kalitesi nasıl bende almayı düşünüyorum bass ı hissettiryormu

 • Hakan - Burak Productions @hakn834

  yorumlarda bass kalitesi çok iyi değil diyolar ama

 • Boffin @boffin

  Ben açıkçası bass performansından memnunum fakat "Beats" ve türevi kaliteli kulaklıklar kullandıysan tatmin etmeyecektir ama normal kullanıcılar için yeterli seviyede. Kısacası senin bass performansından beklentin önemli.

 • Hakan - Burak Productions @hakn834

  yani bass vurunca tittretmesi hissettirmesi lazım

 • Boffin @boffin

  En yüksek seste ufakta olsa bi titreşim alıyorsun ama kulakları titretecek seviyede değil. Yani bass performansı seni tatmin etmeyecektir diye düşünüyorum.

 • Emrecanbl @emrecanbl

  kösedeki cubuklar bir süre sonra cıkıyor japon yapıştırıcısı işinizi çözüyor

 • Emrecanbl @emrecanbl

  çok şikayet almadım ama ekstra bi durum yok

 • Azicik1 @azicik1

  Hocam çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık uzun uzun bahsetmişsiniz.Bir sorum olucak; S6 dan sonra kullanılan samsungun samsun kablolu kulaklıklarıyla ses kalitesini karşılaştırısanız yorumunuz ne olurdu yani şimdiden sağolun

 • Boffin @boffin

  Bahsettiğin kulaklıkları kullanmadım o yüzden yorum yapmam çok sağlıklı olmaz aslında ama bir çok ortalama kablolu kulaklığın verdiği ses kalitesini fazlasıyla yakalıyor. Ama samsung AKG firmasını aldı diye biliyorum belki son dönemdeki kulaklıkları daha iyidir.

 • Ömer Tiryaki @omertiryaki

  Merhaba acaba Samsung Level U Pro'yu veya jabra halo smart'ı denediniz mi? Level U Level U Pro ve Jabra halo smart arasında seçim yapacağım hangisi daha iyi size göre? Deneyenlerde deneyimlerini anlatabilir mi acaba?

 • SONGÜL YILMAZ @sngl-ylmz88

  Merhaba, ben yaklaşık bir senedir kullanıyorum level u kulaklığı. Son bir aya kadar bir problem yoktu ancak bir aydır kulaklık takılı iken telefonum kendini sessize alıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Boffin @boffin

   Böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım açıkçası ama bir iki önerim olabilir. Öncelikle kulaklığınızı başka bir akıllı telefonda deneyin derim, bu bir aylık süre içerisinde telefonunuzu açıp kapatma işlemi yapmadıysanız mutlaka yapın. Problem telefondan kaynaklı görünüyor telefonunuzu uzun süredir kullanıyorsanız reset atmak da işe yaramadıysa yedeklerinizi alıp telefonunuzu sıfırlamanızı öneririm. Özellikle android telefonlarda uzun süre kullanım bir süre sonra çeşitli yazılım sorunlarına sebep olabiliyor.

 • SONGÜL YILMAZ @sngl-ylmz88

  Çok teşekkür ederim. Sorunu kendim hallettim. Seslerden bildirim erişiminden level u kulaklığı kapatınca halloldu. Yardımcı olduğunuz için genede çok teşekkür ederim. İyi günler

 • mustafa__yalcin @mustafa__yalcin

  Merhaba iyi günler kulaklığı kullanıyorum çok memnunum ancak arayan birisi olduğu zaman söylemiyor neden Bildirim yapmıyor şu kişi arıyor diye level u programınıda kullanıyorum ama yine aynı

 • ayse0fecir @fel0fecir

  sony shb20 kullandım önceden ses kalitesi harikaydı dışarıdan gelen sesleri duymuyordum, dün level u aldım ama son sesi açmama rağmen ses seviyesi düşük dışarıdan gelen sesler çok sinir bozucu oluyor ses seviyesini arttırmanın bir yolu varmıdır?

 • Tegin @tegin

  Nokia BH214 pili az gitmeye başlayıp (1 saat kadar) ve üzerine kulaklık girişi bozulunca tıpa gibi olan kulaklıkları beğenmediğim için kulak üstü modellere bakerken bu model ile karşılaştım.

  Yaklaşık 2 ay önce aldım ve kullanıyorum. Bazı beğenmediğim noktalar var.

  Kulağa uyması için verilen lastiklerin en küçüğü bile kulağıma büyük geliyor ve fazla hareket edince düşüyor. Kolay çıkmasın diye ekstra parçası olanları kullandım ama onlarda sürekli baskı yaptığı için ağrı yaptı.

  Uzun süreli kullanımda (6-7 saat gibi) açık kalınca telefon masa üzerindeyken arasında yarım metre bile mesafe varken ses kesik kesik gelmeye başlıyor. Kapatıp 10-15 saniye bekledikten sonra tekrar açınca normale dönüyor. İlk aldığım günlerde eski bir Sony telefon ile kullanıyordum. Nokia BH214 ile sorun çıkartmayan telefon bunda sorun çıkartınca telefonu değiştirdim yine aynı sorun yeni telefonda da olunca bir ara kulaklığı iade etmeyi düşündüm. Neyse ki çözümü bulunca iade etmekten vazgeçtim. Dediğim gibi çok uzun süre açık kullanınca oluyor. Zaten gün içinde 3-4 kez
  kapattığım için ciddi sorun olmuyor.

  Telefonda konuşurken eğer ceket veya palto yakasının altında kalırsa karşı taraf hışırtıdan bir şey duyamıyor. Dışarıda soğukta yürürken telefonda konuşmak sorun olacaktır.

  Telefonda müzik dinlemek için JetAudio programını kullanıyorum. Programı bluetooth kulaklık aktif olunca otomatik başlayacak şekilde ayarlanabiliyor. Bilgisayara bağladığım da bluetooth kulaklık ile kullanamadığım ses kartının sürücüsüyle gelen ekolayzer ve ses efektleri ayarları bu program ile telefonda sorunsuz çalışıyor. Reklamlı versiyonunda bile bir çok detaylı ayarlar yaparak oldukça güzel ses alabildim.

  Kulaklığın android telefon yazılımı ise sadece var demek için yapılmış gibi. Bir süre sadece şarj durumunu takip etmek için kullanırım belki diye kurdum fakat onu bile % olarak gösteremediği için sonunda kaldırdım.

 • Heart of stone @tolqa-hunter

  alacaklara hiç tavsiye etmiyorum Japon reyizleri severım kızları fılan güzeldir ama bu sefer s*çmışlar. tasma gibi yapmışlar bütün gün boynuna takmak zorundasın katlayıp cebıne koymaya korkuyorsun bukulecek diye + bide dışarıya hayvan gibi ses veriyor yanı bu kulaklıgı sabah takıp serviste uyuz olduğunuz bir elemanın yanına oturup Linkin Park tan bir şarkı açın, böylelikle kavga sebebi çıkarmış olacaksınız ve dolasıyla elemanın agzını burnunu kırmış olacaksınız efenim. Ayrıca kulaklığı bilgisayarınıza takarsanız sadece windows media player dan müzik dinleyebilirsiniz, çoğu oyunda cızırtı yapıyo. he bide yok onlar japon malı degil kore fılan diyecekler olacak burda bana göre hepsi capon birader hadı eyw

 • Ahmet Akçay @ametakcay

  Bu kulaklığı almaya düşünen arkadaşlara sesleniyorum SAKIN ALMAYIN! Neden almayasanız peki?
  Evet Bu kulaklığı çok uzun zamandır kullanıyorum, malzeme kalitesi o kadar kötü ki kulaklık bir çok yerinden kırıldı yumuşak plastik birleşim yeri dahil yapıştırdığım yerler bile tekrar kırıldı ve tekrar yapıştırdım (Resimde hem kırılan yerleri hemde kauçuk olmadığını görebilirsiniz). Sonra kulaklık kauçuklarını kaybettiğinizde yerine yenisini alamayacaksınız. M.H. aradığınızda neden bahsettiğinizi bile anlamayacak ve sizi samsung satış bayilerine yönlendirecekler ve tabii yedek parçasını bulamayacaksınız ve benim gibi kauçuksuz kullanmaya başlayacaksınız buda kulaklıkların kulağınızdan düşmesine ve dışarıdan ses gelmesine neden olacak. Benim kadar çok kullandığınızda bluetooth da kopmalar başlayacak alet kendi kendine kapanıp açılıyor yada bluetooth kopuyor (bir kere değil) nasıl isimlendirirseniz artık buda müzik dinlerken yada bir şey izlerken sizi eşsiz duygulara yönlendirecek. Sinir katsayınız rekor seviyeye ulaştığında başka bir kulaklık almış olacaksınız.
  Bunu kendinize yapmayın arkadaşlar, keşke bu incelemeyi daha önce görmüş ve bunları daha önce yazmış olsaydım :(, ürünü almış olan arkadaşlara geçmiş olsun diler umarım bir kaç kişiyi kurtarabilmiş olmayı diliyorum..

 • TiSKE TiSKE @mtiske

  Bu fiyattaki kulaklıktan daha temiz bir ses beklerdim.
  Cırtlayan bir ses kalitesi var kötü.
  Tizler yetersiz, baslar ehh işte. Bassverler memnun olmayabilir.
  İş görsün derseniz alınır. Ama Müzik veya film izlemek için yeterli değil.
  İyi bir ses duymak istiyorsanız. Almaya değmez.

 • rana ersoy @ufukrana5758

  Bende yeni alanlardanim. Kulaklık çok narin görünüyor ilk elime aldigimda ilk bunu hissettim. Aşırı narin hassas kullanmam gerekcek. Ses konusuna gelince bu fiyatlarada cok iyi profesyonel beklemeyin ama beni sesi tatmin etti cizirtida yok. Sarj kablosu olmamasi üzdü

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler